Απορίες,συμβουλές,απόψεις,γνώμες

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Τον Σεπτέμβρη θα πάω στην πρώτη Λυκείου.Εγώ νιώθω αρκετά περίεργα λόγω το νέου συστήματος,της συμπεριφοράς των καθηγητών και επίσης δεν θα είμαι στο λύκειο που θα πάνε οι περισσότεροι φίλοι μου.Θέλω να ξέρω τί νιώθετε ως πρωτοετείς εσείς,συμβουλές από αυτούς που τα έχουν περάσει,πως μεταβάλλονται οι βαθμοί καθώς και χρήσιμα βοηθήματα..Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anta1996

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Τον Σεπτέμβρη θα πάω στην πρώτη Λυκείου.Εγώ νιώθω αρκετά περίεργα λόγω το νέου συστήματος,της συμπεριφοράς των καθηγητών και επίσης δεν θα είμαι στο λύκειο που θα πάνε οι περισσότεροι φίλοι μου.Θέλω να ξέρω τί νιώθετε ως πρωτοετείς εσείς,συμβουλές από αυτούς που τα έχουν περάσει,πως μεταβάλλονται οι βαθμοί καθώς και χρήσιμα βοηθήματα..Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)
Και εγω μια απο τα ιδια.... Εχω αγωνια για τα παντα!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelicaa

Νεοφερμένος

Η Angelicaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καταρχην ετοιμαστειτε για διαβασμα. Πολυ διαβασμα!!! Ειδικα σε Αρχαια -τα οποια ειναι μονο σε πρωτοτυπο, και τα διδασκεστε 6 ωρες την εβδομαδα!- και σε Μαθηματικα -Αλγεβρα και Γεωμετρια, δυο διαφορετικα μαθηματα, δεν συμψηφιζονται!- Η Φυσικη και η Χημεια μεχρι ενος σημειου θα σας φανουν πιο ευκολες και αυτο γιατι η υλη αρχιζει παλι απο το μηδεν. Θα ξανακανετε τα ιδια πραγματα οπως στο Γυμνασιο -ειδικα στη Φυσικη- Μονο που θα ειναι πολυυυυυυυυ πιο αναλυτικα και τοτε -περιπου στη μεση της χρονιας- θα αρχισουν τα ζορια......
Εκθεση και Κειμενα ειναι το ιδιο πραγμα με το Γυμνασιο, ειδικα τα κειμενα ειναι το πιο ευκολο μαθημα -μαζι με τα Θρησκευτικα- Ισως στην Εκθεση βαρεθειτε να γραφετε εκθεσεις και περιληψεις και παραγραφους κλπ κλπ αλλα ειναι αναλογα με τον καθηγητη που θα σας τυχει.
Ιστορια μην φοβαστε, ειναι σχετικα ευκολη! -της Γ' Γυμνασιου ηταν πιο δυσκολη!-
Θα εχετε ενα νεο μαθημα, τις Αρχες Οικονομιας, το οποιο θελει παπαγαλισμα γιατι αν δεν το καταλαβεις ειναι ζορικο. Αν και εχει και υπολογισμους, αλλα κατα βαση πρεπει να μαθετε τη θεωρια!

Οσον αφορα τους καθηγητες ειναι μια πονεμενη ιστορια, Αυτα που ξερατε να τα ξεχασετε! Οι καθηγητες στο Λυκειο εχουν απαιτησεις..... Πολλες πολλες απαιτησεις! Ειδικα οι μεγαλυτεροι που ειναι χρονια στο χωρο ειναι και οι πιο αυστηροι. Θα σας βαζουν ενα καρο ασκησεις την ημερα, θα θεωρουν δεδομενο οτι κανετε φροντιστηριο -ειδικα οι Μαθηματικοι και οι Φυσικοχημικοι- και φυσικα μην περιμενετε επιηκεια στην βαθμολογια!
Βεβαια ξαναλεω πως ειναι αναλογα τον καθηγητη που θα σας τυχει. Μπορει να σας τυχει ο καλυτερος καθηγητης! Μπορει το χειροτερο στραβοξυλο. Μπορει ενας αδιαφορος που στο μαθημα του οι μαθητες θα κανουν ο,τι να'ναι κι αυτος να μην παιρνει χαμπαρι.

Οπως και να'ναι, το λυκειο θελει πολυ διαβασμα. Για να περασετε πρεπει τα δυο τετραμηνα μαζι και οι εξετασεις να εχουν Μ.Ο. πανω απο 9,5. Ολα τα μαθηματα συμψιφιζονται μαζι και ολα συντελουν στον Μ.Ο., εκτος απο τη Γυμναστικη και τα μαθηματα Επιλογης -πλην της Ψυχολογιας η οποια μετραει κανονικα στον Μ.Ο.-

Α! Και οσο για αυτο που λετε οτι δεν θα εισε με τους φιλους σας στο λυκειο, μην ανησυχειτε! Το Λυκειο εχει πολλη πλακα και παρεες θα κανετε!
Το μονο ωραιο στην Α' Λυκειου ειναι ο χαβαλες στην ταξη!!! :D

Ελπιζω να σας βοηθησα! Καλη επιτυχια τον Σεπτεμβρη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,008 μηνύματα.
Με συγχωρείς Angelicaa, αλλά από φέτος στην Α λυκείου, κάποια από όσα γράφεις δεν θα ισχύουν:
1)Ειδικα σε Αρχαια -τα οποια ειναι μονο σε πρωτοτυπο, και τα διδασκεστε 6 ωρες την εβδομαδα!
2) και σε Μαθηματικα -Αλγεβρα και Γεωμετρια, δυο διαφορετικα μαθηματα, δεν συμψηφιζονται!
3) Θα εχετε ενα νεο μαθημα, τις Αρχες Οικονομιας, το οποιο θελει παπαγαλισμα γιατι αν δεν το καταλαβεις ειναι ζορικο.
1) Τα αρχαία θα είναι 5 ώρες.
2) Άλγεβρα-Γεωμετρία θα συμψηφίζονται (όπως και φυσική-χημέια-βιολογία, καθώς και τα της γλώσσας).
3) Οικονομία δεν θα υπάρχει.
--- Θα υπάρχει η ερευνητική εργασία, κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Καλά ηρέμησε Αngelica, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα!
Τα αρχαία είναι αρκετά εύκολα (Ξενοφώντας duhh).

όσον αφορά το ΜΟ , ΘΕΛΕΙ ΚΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ
Δεν είναι τίποτα

EΛΕΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Εφόσον κανείς δε γνωρίζει με ακρίβεια τις απαιτήσεις του περίφημου "Νέου Λυκείου" , δε μπορεί να δοθεί σαφής απάντηση στο παιδί που άνοιξε το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Το θέμα είναι να προσαρμοστείς......Αμα προσαρμοστείς όλα καλά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,008 μηνύματα.
ΘΕΛΕΙ ΚΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ
Ένας καθηγητής μου έλεγε: "Για να μείνετε στην ίδια τάξη στο λύκειο, πρέπει να βάλετε γερό μέσον". Όμως, δεν είμαι σίγουρος ότι αυτά που ίσχυαν ως τώρα (9,5 Γ.Μ.Ο), θα συνεχίσουν να ισχύουν και στο "νέο" (λέμε τώρα) λύκειο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εφόσον κανείς δε γνωρίζει με ακρίβεια τις απαιτήσεις του περίφημου "Νέου Λυκείου" , δε μπορεί να δοθεί σαφής απάντηση στο παιδί που άνοιξε το θέμα.

Εφόσον τα βιβλία είναι τα ίδια, ξέρεις πάνω κάτω τη δυσκολία. Αλλά γι'αυτούς που θα ρθουν φέτος λύκειο δε θα πρεπε να έχουν βγάλει κάτι; Μια εγκύκλιο ρε φίλε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,008 μηνύματα.
Εφόσον τα βιβλία είναι τα ίδια, ξέρεις πάνω κάτω τη δυσκολία. Αλλά γι'αυτούς που θα ρθουν φέτος λύκειο δε θα πρεπε να έχουν βγάλει κάτι; Μια εγκύκλιο ρε φίλε...
Κάτι υπάρχει: https://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/lykeio/1374-wrologio-programma-a-taxi-lykeio.html

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις σαφείς απαντήσεις σας.Βοήθησαν αρκετά!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelakocc

Νεοφερμένος

Ο Stelakocc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πώς άραγε χωρίζονται τα τμήματα στην Α' Λυκείου του χρόνου; Γιατί δεν ξέρω αν θα είμαι με τους φίλους μου που πέρασαν...

Μήπως με το πρότζεκτ; Ή αλφαβητικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Πώς άραγε χωρίζονται τα τμήματα στην Α' Λυκείου του χρόνου; Γιατί δεν ξέρω αν θα είμαι με τους φίλους μου που πέρασαν...

Μήπως με το πρότζεκτ; Ή αλφαβητικά;
Αλφαβητικα.Στις ωρες του προτζεκτ μονο θα χωριζεστε αναλογα με τι θεμα εχει διαλεξει ο καθενας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelakocc

Νεοφερμένος

Ο Stelakocc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα μπορώ να αλλάξω όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kmei68

Νεοφερμένος

Ο kmei68 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Με τη νέα σχολική χρονιά θα πάω στη β λυκείου. Μετράει ο βαθμός τής β λυκείου για την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Με τη νέα σχολική χρονιά θα πάω στη β λυκείου. Μετράει ο βαθμός τής β λυκείου για την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο ?

Όχι βέβαια ... :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Με τη νέα σχολική χρονιά θα πάω στη β λυκείου. Μετράει ο βαθμός τής β λυκείου για την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο ?
Θα πας Β' Λυκείου και δεν ξέρεις ακόμα τι μετράει για την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Εξαρτάται. Για εισαγωγή σε ποιο πανεπιστήμιο;

(Πληροφοριακά, ας πούμε, η Αμερική ζητά τελικούς βαθμούς από Γ' Γυμνασίου ως Α' Τετράμηνο Γ' Λυκείου, ενώ η Αγγλία ζητά τελικούς βαθμούς όλου του Λυκείου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kmei68

Νεοφερμένος

Ο kmei68 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
κάθε μήνα αλλάζουν το σύστημα δεν μπορώ να τα παρακολουθώ όλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Μήπως με το πρότζεκτ;

Τι είναι το πρότζεκτ; Κάπου το ξαναείδα γραμμένο και δεν ήξερα τι παίζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top