Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,791 μέλη και 2,440,588 μηνύματα σε 76,682 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 259 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αυτοτραυματισμός

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 13:25, 11-01-12:

Η γνώμη μου είναι πως η περίπτωση του body modification (ακρωτηριασμού, piercing, αλλαγή χαρακτηριστικών, κλπ) δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με αυτοτραυματισμους (self-inflicted injuries). Αν μπείτε και στο BMezine θα δείτε ότι ο κόσμος κάνει πολλά που μας φαίνονται "τρελα", αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν κατάθλιψη και το κάνουν για άλλους λόγους. Θέλουν να διαφέρουν, έτσι είναι η αισθητική τους, το ονειρευόντουσαν χρόνια (κ.α.) και κάποια στιγμή το έκαναν.
Αυτοί που αυτοτραυματίζονται όμως το κάνουν για άλλους λόγους. Οσους έχω γνωρίσει που το κάνουν, λένε πως νιώθουν τα προβλήματα τους να φεύγουν όταν κλείνει η πληγή και το παρομοιάζουν με τον εαυτό τους. Οτι δηλαδή ο εσωτερικός τους πόνος θα φύγει. Νιώθουν πιό δυνατοί, μιας και αυτοί διαλέγουν πόσο, πότε και πως θα τραυματιστουν. Οσο αντέχουν τον πόνο, νιώθουν ότι μπορούν να αντέξουν οτιδήποτε. Και μετά μένει ένα σημάδι που θα τους θυμίζει τι πέρασαν.
Βέβαια μερικές φορές συνδυάζονται οι δύο κατηγοριες και κάποιοι έχουν με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια. Οπότε κόβονται ή καίγονται προσεκτικά ώστε όταν επουλωθεί η πληγη να δημιουργήσει σχεδιο (σαν τατουαζ απο scar tissue). Ενα άλλο κοινό είναι ότι και οι δύο ομάδες το κάνουν για προσοχή, θαυμασμό ή λύπηση. Ταυτόχρονα είσαι θύμα και θύτης, ευαίσθητος και δυνατός. Είναι passive-aggressive: extreme edition.

Πάλι κι εγώ λέω αυτά που έχω παρατηρήσει, δεν είναι αντικείμενό μου το θέμα.
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Lamidon

Νεοφερμένος

Ο Lamidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Lamidon έγραψε: στις 14:49, 11-01-12:

Αυτοτραυματισμός δέ καταλαβαίνω τον λόγο.
Αυτοκτονία ΟΚ μπορεί να υπάρχουν σοβαροί λόγοι με τεράστια άλυτα προβλήματα αλλά αυτοτραυματισμός γιατί?
Μόνο άνθρωποι με ισχυρά διαταραγμένα ψυχολογικά προβλήματα θα μπορούσαν να το κάνουν.
9
Παράθεση

noukooo

Νεοφερμένος

H noukooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H noukooo lalala!!! έγραψε: στις 19:54, 28-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Sorry αλλά δεν καταλαβαίνω, τι εννοείς "χαρακώνομαι"???
εννοώ πως παίρνω ένα αιχμηρό αντικείμενο και κόβω το δέρμα μου
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε: στις 01:08, 29-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από noukooo
εννοώ πως παίρνω ένα αιχμηρό αντικείμενο και κόβω το δέρμα μου

Σε κάποιο σημείο αναφέρεις πως ''αποδείχτηκε οτι έφταιγε το άγχος μου''. Αυτό είναι κάτι που έχεις καταλάβει εσύ η ίδια ή σε βοήθησε κάποιος άλλος να το δεις; Δεν κατάλαβα από το γραπτό σου αν έχεις μιλήσει με κάποιον ειδικό για το ζήτημα αλλά νομίζω δε θα ήταν άσχημη ιδέα ώστε να καταλάβεις περίπου τι μπορεί να σου συμβαίνει . Ο αυτοτραυματισμός που αναφέρεις μάλλον είναι και κλινικά αξιολογήσιμος οπότε δε θα ήταν κακό να πάρεις και μια γνώμη ειδικού.Γενικά τι κινήσεις έχεις κάνει προς αυτή τη κατεύθυνση;
Παράθεση

noukooo

Νεοφερμένος

H noukooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H noukooo lalala!!! έγραψε: στις 15:37, 03-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Panos__
Σε κάποιο σημείο αναφέρεις πως ''αποδείχτηκε οτι έφταιγε το άγχος μου''. Αυτό είναι κάτι που έχεις καταλάβει εσύ η ίδια ή σε βοήθησε κάποιος άλλος να το δεις; Δεν κατάλαβα από το γραπτό σου αν έχεις μιλήσει με κάποιον ειδικό για το ζήτημα αλλά νομίζω δε θα ήταν άσχημη ιδέα ώστε να καταλάβεις περίπου τι μπορεί να σου συμβαίνει . Ο αυτοτραυματισμός που αναφέρεις μάλλον είναι και κλινικά αξιολογήσιμος οπότε δε θα ήταν κακό να πάρεις και μια γνώμη ειδικού.Γενικά τι κινήσεις έχεις κάνει προς αυτή τη κατεύθυνση;
Βασικά η προπονητρία μου κατάλαβε πως εξαιτίας του άγχους με είχε πιάσει αυτό το ξύσιμο. Έτσι...το είπε στους γονείς μου και εκείνοι με πήγαν σε ένα δερματολόγο , ο οποίος μας είπε το ίδιο πράγμα και μου έδωσε μία αλοιφή .Μετά αφού σταμάτησα να ξύνομαι προσπάθησα να αντιμετοπίσω το θέμα του άγχους μόνη μου , μιας και οι γονείς μου μου έλεγαν πως λέω βλακείες και πως δεν υπάρχει λόγος για να αγχόνομαι (πράγμα το οποίο πιο πολύ με τσάντιζε παρά με έκανε καλυτερα)
Κοίτα απ' ότι κατάλαβες όσον αφορά το θέμα του άγχους έχω μιλήσει με κάποιον είδικο.Τώρα για το χαράκωμα δεν έχω μιλήσει με κανέναν και δεν πρόκειται να μιλήσω. Πρώτον γιατί αν το δουν οι γονείς μου...πέθανα και δεύτερον γιατί δε θέλω να μάθει κανένας κοντινός μου άνθρωπος γι αυτό...
Παράθεση

SparksFly (Αναστασία)

Νεοφερμένος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H SparksFly Βασικά, Ευλόγησον! έγραψε: στις 00:15, 26-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από lila30
πιθανότατα το θέμα δεν είναι ενεργό αλλά αποφάσισα να γράψω και τη δική μου άποψη.
Μακάρι να έχω το ίδιο τέλος γιατί είμαι στο σημείο που είπα τέλος. Πλάκα πλάκα, μόνο οι μετέπειτα ηλικίες αλλάζουν...περίεργο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 26-05-12 στις 00:27. Αιτία: Προσθήκη spoiler tag στην παράθεση
Παράθεση

MetalChest (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 392 μηνύματα.

O MetalChest έγραψε: στις 04:26, 02-06-12:

Είχα δει στο tumblr τα γνωστά self harm blogs και, θυμάμαι, είχα ψιλοφρικάρει. Είναι πολύ λυπηρό. Όταν είδα μια φωτογραφία, όπου μια κοπελιά είχε χαράξει στη σάρκα της τη λέξη "fat", απλά πάγωσα.
Παράθεση

Insomnie

Περιβόητο Μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε: στις 05:11, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από MetalChest
Είχα δει στο tumblr τα γνωστά self harm blogs και, θυμάμαι, είχα ψιλοφρικάρει. Είναι πολύ λυπηρό. Όταν είδα μια φωτογραφία, όπου μια κοπελιά είχε χαράξει στη σάρκα της τη λέξη "fat", απλά πάγωσα.

Attention whores.
Boobs or gtfo,όπως λέει και ο σοφός λαός μας.
Παράθεση

Zo0bito

Νεοφερμένος

Ο Zo0bito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Zo0bito έγραψε: στις 19:13, 03-11-12:

SOS
Ψαχνω απεγνοσμενα βοηθεια! Η κοπελα μου αυτοτραυματηζετε (χαρακονετε) και δεν ξερω τι να κανω τα εχω παιξει τρεμω ολοκληρος . . . ! Εχθες τα φτιαξαμε και σημερα το εμαθα ειδα και τισ πληγες στα χερια ..!
Ειμαστε και οι δυο 16 στα 17 και δεν ξερω πως μπορω να την αποτρεψω απο αυτην την κακια συνηθεια!
Φοβαμαι ακομα ην κανει και τιποτα που δεν θα μπορει να το μετανιωσει ! Δεν ξερω και τι πρεπει να της πωωωωω!
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.

O diotima έγραψε: στις 19:50, 03-11-12:

Πες της να βρει διαφορετικα την προσοχη που ψαχνει
2
2
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,368 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε: στις 19:52, 03-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zo0bito
SOS
Ψαχνω απεγνοσμενα βοηθεια! Η κοπελα μου αυτοτραυματηζετε (χαρακονετε) και δεν ξερω τι να κανω τα εχω παιξει τρεμω ολοκληρος . . . ! Εχθες τα φτιαξαμε και σημερα το εμαθα ειδα και τισ πληγες στα χερια ..!
Ειμαστε και οι δυο 16 στα 17 και δεν ξερω πως μπορω να την αποτρεψω απο αυτην την κακια συνηθεια!
Φοβαμαι ακομα ην κανει και τιποτα που δεν θα μπορει να το μετανιωσει ! Δεν ξερω και τι πρεπει να της πωωωωω!
Καλεσε την αστυνομια,και θα την πανε σε ενα ψυχιατρειο.Εσυ μονο ενα τηλεφωνο παρε.
2
Παράθεση

Zo0bito

Νεοφερμένος

O Zo0bito έγραψε: στις 19:54, 03-11-12:

Η κοπελα αυτοτραυματιζετε εδω και πολυ καιρο και διαπιστοσα ρωτοντα την κολιτη της ... ! ακομα δεν το ξερει κανεις εκτοσ απο μενα και την κολιτι της ... και σε μενα το ειπε ρτσι ωστε να μην υπαρχουν μυστηκα αναμεσα μας ! Οποτε δεν πιστευω να ζηταει ΠΡΟΣΟΧΗ ... !
Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

H georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.

H georgia.94 έγραψε: στις 19:59, 03-11-12:

Η κοπελα αυτοτραυματιζετε εδω και πολυ καιρο και διαπιστοσα ρωτοντα την κολιτη της ... ! ακομα δεν το ξερει κανεις εκτοσ απο μενα και την κολιτι της ... και σε μενα το ειπε ρτσι ωστε να μην υπαρχουν μυστηκα αναμεσα μας ! Οποτε δεν πιστευω να ζηταει ΠΡΟΣΟΧΗ ... !
για να τραβαει την προσοχη το κανει...στανταρ...και μια κοπελα απο το χωριο μου τα ιδια εκανε!-κατα τα αλλα φυσιολογικοτατη!!(σοβαρα το λεω..χωρις ειρωνεια!)αλλα καλο ειναι να μην ανακατευτεις και πολυ...απλα να το πειτε στους γονεις της..αυτοι ξερουν τι θα κανουν!
7
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,368 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε: στις 20:01, 03-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από georgia.94
για να τραβαει την προσοχη το κανει...στανταρ...και μια κοπελα απο το χωριο μου τα ιδια εκανε!-κατα τα αλλα φυσιολογικοτατη!!(σοβαρα το λεω..χωρις ειρωνεια!)αλλα καλο ειναι να μην ανακατευτεις και πολυ...απλα να το πειτε στους γονεις της..αυτοι ξερουν τι θα κανουν!
Αρχιδια ξερουν.Οταν θα παθει μολυνση απο τις πληγες με το ξυραφι,η κοψει καμια αρτηρια,να δω τι θα κανουν.
Αυτη η κατασταση χρηζει ψυχολογικης και ψυχιατρικης φροντιδας,αμεσα.
Παράθεση

Zo0bito

Νεοφερμένος

O Zo0bito έγραψε: στις 20:03, 03-11-12:

Οι γονοις τις ειναι χωρισμενοι και απο εκει και περα εχει ολι την προσοχη μου εδω και πολυ καιρο δεν χριαζετε αλλη πιστευω! Ακομα οτι κανει το κανει κρυφα ! Οποτε δεν μπορει κανεις να την προσεξει....Να συμπληρωσω οτι κρυβει και τις πληγες της !
Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

H georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.

H georgia.94 έγραψε: στις 20:04, 03-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Αρχιδια ξερουν.Οταν θα παθει μολυνση απο τις πληγες με το ξυραφι,η κοψει καμια αρτηρια,να δω τι θα κανουν.
Αυτη η κατασταση χρηζει ψυχολογικης και ψυχιατρικης φροντιδας,αμεσα.
συμφωνω οτι δεν πρεπει να την αφησουν ετσι..αλλα καλυτερα να μην ανακατευτει το παιδι..απλα να το πει στους γονεις της να την πανε οι ιδιοι σε καποιον ειδικο!

Οι γονοις τις ειναι χωρισμενοι και απο εκει και περα εχει ολι την προσοχη μου εδω και πολυ καιρο δεν χριαζετε αλλη πιστευω! Ακομα οτι κανει το κανει κρυφα ! Οποτε δεν μπορει κανεις να την προσεξει....Να συμπληρωσω οτι κρυβει και τις πληγες της !
δεν νομιζω οτι μπορεις να το αντιμετωπισεις μονος σου....καλυτερα μιλησε στη μητερα της...και χωρισμενοι να ναι οι ανθρωποι εφοσον εχει προβλημα η κορη τους θα κοιταξουν να το αντιμετωπισουν!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 07-11-12 στις 10:43. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε: στις 20:09, 03-11-12:

Ειχα μια φιλη που εκρυβε τις πληγες με κατι βραχιολια απο δερμα,που φορανε στον καρπο.Και αυτη ετσι πρεπει να τις κρυβει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrHouse : 03-11-12 στις 20:24.
Παράθεση

Zo0bito

Νεοφερμένος

O Zo0bito έγραψε: στις 20:14, 03-11-12:

ετσι ακριβος τισ κρυβει ή με μακριες μπλουζεσ ακομακαι οταν εχει ζεστη
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,855 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε: στις 20:17, 03-11-12:

Άτομα θέλει, άτομα δίπλα της που τη νοιάζονται και της το δείχνουν.
Είναι και η εφηβεία περίεργη.
2
3
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,341 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 20:26, 03-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Lamidon
Αυτοτραυματισμός δέ καταλαβαίνω τον λόγο.
Αυτοκτονία ΟΚ μπορεί να υπάρχουν σοβαροί λόγοι με τεράστια άλυτα προβλήματα αλλά αυτοτραυματισμός γιατί?
Μόνο άνθρωποι με ισχυρά διαταραγμένα ψυχολογικά προβλήματα θα μπορούσαν να το κάνουν.
Η αυτοκτονία δηλώνει τη δειλία στην αντιμετώπιση της ζωής.Κανένα πρόβλημα δε μένει άλυτο,εμείς δεν γίνεται να ξέρουμε πάντα τη λύση.Ο αυτοτραυματισμός μπορεί να προκύψει απο κάποια στιγμή εκνευρισμού ή έλλειψης εμπιστοσύνης στον εαυτό μας.

SOS
Τράβα τη σε ψυχολόγο,πείστην οτι κάνει κακό στον εαυτό της και πρόσφερέ της την κατάλληλη συμπαράσταση~
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος