Ποια η στάση σας σχετικά με το κάπνισμα;

Κάπνισμα, ποιά η στάση σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 193)
  • Καπνίζω επειδή το θέλω

    Ψήφοι: 50 25.9%
  • Καπνίζω επειδή δεν μπορώ να το κόψω

    Ψήφοι: 8 4.1%
  • Το κατάφερα και το έκοψα

    Ψήφοι: 18 9.3%
  • Είμαι μονο παθητικός καπνιστής

    Ψήφοι: 117 60.6%

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Δεν είμαι καπνιστής.
Πιστεύω ότιη πώληση τσιγάρων πρέπει να απαγορευτεί από την πολιτεία.
Η πολιτεία πρέπει να φροντίσει για την υγεία τόσο των καπνιζοντων οσο και των μη.

Ξέρεις τι είχε συμβεί στις ΗΠΑ την περίοδο 1920-33;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Απο τους καλυτερους πνευμονολογους στην αθηνα,ο Ελ.Ανευλαβης,πρωην διευθυντης στο Αγ Ολγα,καπνιζει παρα πολυ και συνεχεια πιπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex S

Νεοφερμένος

Ο Alex S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Απο τους καλυτερους πνευμονολογους στην αθηνα,ο Ελ.Ανευλαβης,πρωην διευθυντης στο Αγ Ολγα,καπνιζει παρα πολυ και συνεχεια πιπα
Επίσης υπάρχουν και ψυχολόγοι που έχουν αυτοκτονήσει...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Καλα ναι αλλα το θεμα ειναι οτι υποστηριζει οτι δεν παθαινει τιποτα..κανει κατι μαγικα που ειναι σαν να μην καπνιζει λεει.Εχω καποιες ινφο αλλα δεν τα λεω γιατι ειναι φαρμακευτικα anywayz Εχει πατησει τα 75
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Δεν εχω σκοπο να ξεκινησω το καπνισμα. Η ζωη ουτως ή αλλως ειναι από μονη της μικρή.Γιατί να επιφέρω επιπροσθετη μειωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Το βρίσκω εντελώς ανούσιο. Δεν υπάρχει λόγος να προκαλέσει κάποιος μόνος του κακο στην υγεία του. Καποιες φίλες μου, οι κολλητές μου μάλιστα, καπνίζουν μερικές φορές βεβαια αλλα σεβόμαστε η μια την άλλη και δεν θα βγάζουν τον καπνό προς τα εμενα για παράδειγμα γιατι ξέρουν οτι με ενοχλεί :hehe: Δεν εχω καμια περιέργεια να δοκιμάσω, μισώ το να βρωμάω ολόκληρη απο τον καπνό :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,050 μηνύματα.
Είμαι καπνιστής από τα 17 μου. Ξοδεύω 2 πακέτα την ημέρα, ίσως και λίγο παραπάνω. Καπνίζω και μου αρέσει. Δεν έχω προσπαθήσει ποτέ να το ελαττώσω, ούτε σκέπτομαι να το κόψω. Σέβομαι τους μη καπνιστές και προσπαθώ να μην τους ενοχλώ. Γνωρίζω τις βλάβες που μπορεί να πάθει η υγεία μου, αλλά αδιαφορώ. Προτιμώ να ζήσω λιγότερα χρόνια, παρά να στερηθώ την απόλαυση του τσιγάρου μου. Όπως λέει και το γνωμικό, "το τσιγάρο είναι ο καλύτερος φίλος, γιατί είναι ο μόνος που καίγεται για σένα" ή όπως λέει ο ποιητής: "Όσοι με το χάρο γίναν φίλοι, με τσιγάρο φεύγουνε στα χείλη".


Υ.Γ. Αυτή είναι η άποψή μου. Όσοι διαφωνούν μπορούν να με λιθοβολήσουν με i² .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Εχω δοκιμασει, αλλα προς το παρον δεν μου λεει κατι...Ισχυει οτι σε χαλαρωνει απιστευτα, αλλα σκεφτομαι οτι ειναι πολυ επιβαρυντικο για την υγεια, και επισης κοστιζει πολυ. Απο κει και περα, ο καθενας κανει τις επιλογες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
είμαι περιστασιακή καπνίστρια, δε με θεωρώ εθισμένη..έχω ήδη ένα μήνα χωρίς και δεν μου λείπει :hehe: λόγω ηλικίας μένω ακόμα με τους δικούς μου οπότε φροντίζω να μη τους ενοχλώ με τον καπνό μου. μια φορά είπε ο πατέρας μου έκανε παρατήρηση πως μύριζε τσιγάρο στον πάνω όροφο άλλα δεν ξανάγινε από τότε.

ποτέ κανείς δεν μου είπε πως μυρίζω τσιγαρίλα και τέτοια γιατί φροντίζω αρκετά αυτό το θέμα. βέβαια βοηθάει και το γεγονός ότι δεν καπνίζω κάθε μέρα ούτε κάνω πολλά τσιγάρα.

ελπίζω να μην βγαίνω off topic αλλά όσον αφορά τα "καπνιστήρια" στα σχολεία, ποτέ δεν τα συμπάθησα και ποτέ δεν κάπνιζω ούτε εκεί ούτε στις τουαλέτες. δεν με εκφράζει κάτι τέτοιο. επίσης μου έχει δημιουργηθεί η αντίληψη πως όσοι καπνίζουν στα σχολεία το κάνουν περισσότερο για επίδειξη και για να πουλήσουν μούρη. δεν έχω κάνει ποτέ τσιγάρο μπροστά σε συμμαθητές μου και το γεγονός ότι καπνίζω το ξέρουν ένα-δυο καλοί φίλοι.

ε, τότε γιατί το κάνεις θα μου πείτε. για προσωπικούς λόγους που δεν έχω μοιραστεί με κανέναν, γιατί το θέλω, γιατί το ευχαριστιέμαι που και που. weird, huh?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Το κάπνισμα δεν είναι θάνατος αυτά είναι υπερβολές αλλά μετά απο κάποια χρόνια αρχίζει να φθείρει την υγεία με αργό και βασανιστικό τρόπο απο την άλλη έχει και τα καλά του όπως οτι είναι χαλαρωτικό, αυτά τα περί μαγκιάς είναι πλέον πολύ ξεπερασμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Καλύτερα κάποιος να αποφύγει να το αρχίσει (φιλική σύσταση) :)
Κατά τα λοιπά η στάση μου σχετικά με το κάπνισμα, είναι ..καθιστή.:P Μερικές φορές και όρθια.
Ποτέ ξαπλωμένη και ποτέ περπατώντας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω παντως, εχω καταφερει να το ελαττωσω κατα πολυ! Συντομα θα το εχω κοψει τελειως! Το εχω βαλει στο προγραμμα και θα το κανω!
Θυμαμαι που εγραφα σεντονια για το ποσο δυσκολο ειναι διακοψει κανεις... Νομιζω χρειαζεται ενα κλικ στον εγκεφαλο για να κοψει κανεις. Δε θελει δηλαδη κοπο.

Κι εγω συμβουλευω τα νεα παιδια να μην το δοκιμασουν ποτε, γιατι δεν υπαρχει λογος. Μονο κακο θα τους κανει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Ξεθαψα αυτο το θεμα για να παραθεσω μια ιστορια που μου συνεβη πριν απο 2 μηνες.Καθως λοιπον καθομουν σπιτι αναψα ενα τσιγαρο που ειχα στριψει αφου εφαγα εκανα κανα δυο τζουρες και οπως παω να σηκωθω νιωθω μια αποστευτη ζαλαδα και αρχιζω να πανικοβαλλομαι ασχημα γτ νομιζα πως κατι θα παθω...Μετρησα λοιπον την πιεση μου και ηταν 16.6 μεγαλη .Εκει λοιπον τα εχασα και πηγα νοσοκομειο οπου μετα απο εξετασεις ολα βγηκαν καλα.Ερωτω λοιπον γινεται το τσιγαρο να προκαλεσει αυξηση πιεσης με οτι αυτο συνεπαγεται εγκεφαλικο κλπ ή ολα αυτα εγιναν εξαιτιας του πανικου που κυριαρχισε;να σημειωθει πως ειμαι νεος καπνιστης 20 ετων και κανω 5 τσιγαρα την μερα περιπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ξεθαψα αυτο το θεμα για να παραθεσω μια ιστορια που μου συνεβη πριν απο 2 μηνες.Καθως λοιπον καθομουν σπιτι αναψα ενα τσιγαρο που ειχα στριψει αφου εφαγα εκανα κανα δυο τζουρες και οπως παω να σηκωθω νιωθω μια αποστευτη ζαλαδα και αρχιζω να πανικοβαλλομαι ασχημα γτ νομιζα πως κατι θα παθω...Μετρησα λοιπον την πιεση μου και ηταν 16.6 μεγαλη .Εκει λοιπον τα εχασα και πηγα νοσοκομειο οπου μετα απο εξετασεις ολα βγηκαν καλα.Ερωτω λοιπον γινεται το τσιγαρο να προκαλεσει αυξηση πιεσης με οτι αυτο συνεπαγεται εγκεφαλικο κλπ ή ολα αυτα εγιναν εξαιτιας του πανικου που κυριαρχισε;να σημειωθει πως ειμαι νεος καπνιστης 20 ετων και κανω 5 τσιγαρα την μερα περιπου

Δυστυχώς το κάπνισμα σχετίζεται με την αύξηση της αρτηριακής πίεσης. Δεν είμαι γιατρός βέβαια, το λέω με βάση την εμπειρία μου από φιλικά και συγγενικά μου πρόσωπα που καπνίζουν. Χωρίς να θέλω να παρέμβω στις όποιες αποφάσεις σου, θα σου πρότεινα να το κόψεις. Μια καλή λύση θα ήταν να καπνίζεις ένα τσιγάρο λιγότερο κάθε μέρα. Λ.χ. σήμερα 5, αύριο 4 κτλ. Έτσι, θα επιτύχεις πολύ εύκολα τον στόχο σου και το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει, με την έννοια ότι θα αυξηθεί η ευεξία σου, η σωματική σου αντοχή και η γενικότερη άμυνα του οργανισμού σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Όχι, ευχαριστώ! Δεν θα καπνίσω ούτε θα πιω αλκοόλ, για να με πάρεις κοντά σου, Θεέ μου, όσο γίνεται αργότερα!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastersakis

Νεοφερμένος

Ο mastersakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Τσιγάρο! ότι πιό κακό μπωρείς να κάνεις στον εαυτό σου. ευτυχώς ο κόσμος έχει ξυπνήσει,ιδίως οι νέοι και δεν καπνίζουν...οι παλιοί δεν βάζουν μυαλό......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Τσιγάρο! ότι πιό κακό μπωρείς να κάνεις στον εαυτό σου. ευτυχώς ο κόσμος έχει ξυπνήσει,ιδίως οι νέοι και δεν καπνίζουν...οι παλιοί δεν βάζουν μυαλό......

Θα σου πω και το χειρότερο: την περίοδο που ήταν ο μπαμπάς μου στο νοσοκομείο μου (δυστυχώς έχασε τη μάχη με τον καρκίνο) είχε τύχει να δω ασθενείς με ορό να καπνίζουν στο προαύλιο του νοσοκομείου!!!:eek: Κυριολεκτικά έφριξα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastersakis

Νεοφερμένος

Ο mastersakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Θα σου πω και το χειρότερο: την περίοδο που ήταν ο μπαμπάς μου στο νοσοκομείο μου (δυστυχώς έχασε τη μάχη με τον καρκίνο) είχε τύχει να δω ασθενείς με ορό να καπνίζουν στο προαύλιο του νοσοκομείου!!!:eek: Κυριολεκτικά έφριξα!

ο δικός μου που ειναι 70 ετών τώρα το έκοψε και αυτό με το ζόρι........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ο δικός μου που ειναι 70 ετών τώρα το έκοψε και αυτό με το ζόρι........

Αν είναι δεκαετίες καπνιστής τι νόημα έχει να το κόψει στα 70. Η ζημιά δεν έχει γίνει ήδη μέχρι τότε? Προλαβαίνει να δει όφελος σε 1-2 χρόνια αν το κόψει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastersakis

Νεοφερμένος

Ο mastersakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αν είναι δεκαετίες καπνιστής τι νόημα έχει να το κόψει στα 70. Η ζημιά δεν έχει γίνει ήδη μέχρι τότε? Προλαβαίνει να δει όφελος σε 1-2 χρόνια αν το κόψει?

βασικά καπνίζει σε όλη του την ζωή. σίγουρα ο πνεύμονας θα έχει πάθει μόνιμη βλάβη αλλά παρόλ'αυτά έχει όφελος αν το κόψει. ο παππούς μου το έκοψε στα 70 και πέθανε 93 !!( αυτά οι παλιοί που είχαν γερή κράση!! εμείς είμαστε για κλάματα:) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top