Θα αφήνατε τη σχέση του παιδιού σας να κοιμηθεί στο σπίτι σας;

Θα αφήνατε τη σχέση του παιδιού σας να κοιμηθεί στο σπίτι σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 110)
  • Ναι, θα το επέτρεπα.

    Ψήφοι: 27 24.5%
  • Ναι, θα το επέτρεπα με προϋποθέσεις.

    Ψήφοι: 44 40.0%
  • Ναι, θα το επέτρεπα όταν λείπω από το σπίτι.

    Ψήφοι: 13 11.8%
  • Όχι δεν θα το επέτρεπα.

    Ψήφοι: 22 20.0%
  • Δεν ξέρω/Δεν θέλω να κάνω παιδιά

    Ψήφοι: 4 3.6%

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Φυσικα και θα το επετρεπα!!!!!!γιατι οχι?
δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να τρεχει σε διαφορα μερη για να κρυβεται......προυποθεση βεβαια ειναι να ειναι πανω απο 18 και να ειναι η σχεση σοβαρη.
θα σχηματισω πολυ αρνητικη εντυπωση για το παιδι μου (αλλα και για μενα )εαν μου φερνει στο σπιτι για φαγητο και υπνο καθε τυχαρπαστο που απλα ενθουσιαστηκε μαζι του.Αν προκειται για μια σοβαρη σχεση φυσικα! Θα ηθελα να γνωριζω το ατομο το οποιο θα βρισκεται τοσες πολλες ωρες με το παιδι μου,θα ηθελα να δω πως σκεφτεται.
αυτο ομως π δεν μπορω πραγματικα ειναι τα σαλιαρισματα.....ουδεποτε ημουν τοσο εκδηλωτικη σε δημοσιο χωρο και φυσικα αν γνωριζα τον συντροφο μου στον πατερα μου θα ημουν προσεκτικη με αυτο το θεμα! Δεν νομιζω οτι φταει σε τιποτα ο ανθρωπος να του προκαλλεσω τοσο μεγαλο σοκ.
Κατι παρομοιο λοιπον θα ηθελα να κανουν και τα παιδια μου! ναι ειμαι συμφωνη να γνωρισω την σχεση τους αλλα καποια πραγματα πρεπει να τα κανουν αυστηρως προσωπικα......θα ερχομουν σε πολυ δυσκολη θεση.Οταν κλεινει η πορτα του δωματιου ο καθενας μπορει να κανει αυτο που θελει αλλα δημοσια πρεπει να ειμαστε περισσοτερο προσεκτικοι.
πραγματικα θα φρικαρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Οι γονεις μου ειναι πολυ ανετοι,επιτρεπουν να φερνω το αγορι μου στο σπιτι και να κοιμαται και εγω το ιδιο οταν παω στο δικο του σπιτι.
Ο αδερφος μου επισης μερικες φορες φερνει την κοπελα του σπιτι μας και το πρωι τρωμε πρωινο ολοι μαζι μπλα μπλα μπλα.
Οι γονεις δεν θα επρεπε να εχουν προβλημα,νταξ δεν ειπα να ακουγονται βογγητα απο το αλλο δωματιο,διακριτικοτητα αλλα δεν θεωρω κακο να κοιμαται καμια φορα το ζευγος μαζι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εγώ θα το επέτρεπα είτε ο γιος έφερνε κοπέλα στο σπίτι, είτε η κοπέλα έφερνε αγόρι στο σπίτι.. Για μένα θα'ταν το ίδιο.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:D Εγώ δε θα τους άφηνα. Καλά αν είχα αγόρι θα το αφηνα αλλά το κορίτσι με τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
:D Εγώ δε θα τους άφηνα. Καλά αν είχα αγόρι θα το αφηνα αλλά το κορίτσι με τίποτα

αχ τι καλος!!!! :Pγιατι ετσι?
αμαν αυτα τα κοριτσια,οσα χρονια και να περασουν παντα οι ιδιες αντιληψεις.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
αχ τι καλος!!!! :Pγιατι ετσι?
αμαν αυτα τα κοριτσια,οσα χρονια και να περασουν παντα οι ιδιες αντιληψεις.........

Δε ξέρω απλά είναι μερικά αγόρια εκμεταλλευτές ,τα κορίτσια πιστεύω ότι είναι πιο συναισθηματικά και δε θέλω να κάνει ένα λάθος που να μετανιώσει σε όλη την ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δε ξέρω απλά είναι μερικά αγόρια εκμεταλλευτές ,τα κορίτσια πιστεύω ότι είναι πιο συναισθηματικά και δε θέλω να κάνει ένα λάθος που να μετανιώσει σε όλη την ζωή.
Και επειδή δεν θα την αφήνεις να τον φέρνει στο σπίτι, δεν θα έχει αγόρι νομίζεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Και επειδή δεν θα την αφήνεις να τον φέρνει στο σπίτι, δεν θα έχει αγόρι νομίζεις; :P

:P θα έχει αλλά αναγκαστικά δε περνά όλη την μέρα μαζί του και θα φοβάται να αρχίσει οπότε θα καθυστερήσει από μόνη της (νομιζω)

μέχρι τα 18 (μετά δε μου πέφτει λόγος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
πειτε με παραξενο,αλλα αν ειχα αγορι θα το αφηνα να φερει την κοπελα του να κοιμηθει σπιτι μαζι του.αν ειχα κοριτσι δε θα το αφηνα..ουτε καν να φερνει τον φιλο της σπιτι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
πειτε με παραξενο,αλλα αν ειχα αγορι θα το αφηνα να φερει την κοπελα του να κοιμηθει σπιτι μαζι του.αν ειχα κοριτσι δε θα το αφηνα..ουτε καν να φερνει τον φιλο της σπιτι..





εισαι μικρος ακομα θα μαθεις.......
εχεις πολλα πραγματα για τα οποια θα αναθεωρησεις στην ζωη σου....
ας απαντησω τωρα και στους υπολοιπους......
τα παιδια κανουν πολλα πραγματα απο τα οποια αλλα μαθαινουν οι γονεις και αλλα οχι!
πιστευω πως οι γονεις θα πρεπει να καταλαβαινουν καποια πραγματα και να θυμουνται αυτα που εκαναν εκεινοι στην δικια τους εποχη.Σε αντιθετη περιπτωση τα παιδια θα αντιδρασουν απο την καταπιεση και πολλες φορες με αρνητικες συνεπειες.
δεν ειναι κατι τοσο τρομερο το να γνωρισεις το ατομο με το οποιο εχει σχεση το παιδι σου και το φιλοξενησεις και ενα βραδυ.
το θεμα ειναι τι αρχες δινει ο καθε γονιος στο παιδι του, αν το παιδι εχει παρει τις σωστες αρχες θα προσεξει απο μονο του να μην παρασυρθει κτλπ κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
:D Εγώ δε θα τους άφηνα. Καλά αν είχα αγόρι θα το αφηνα αλλά το κορίτσι με τίποτα
ετσι ειναι ο σωστος ο αντρας:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ετσι ειναι ο σωστος ο αντρας:whistle:
ναι έτσι πρέπει να είναι πιστύω :hmm: .
Στην πραγματικότητα δε ξέρω πως θα αντιδράσουσα βασικά μόνο οι μαμάδες και οι μπαμπάδες μπορούνε να απαντήσουνε με σίγουριά εδώ. :hmm: εγώ παιδάκι είμαι ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Δε ξέρω απλά είναι μερικά αγόρια εκμεταλλευτές ,τα κορίτσια πιστεύω ότι είναι πιο συναισθηματικά και δε θέλω να κάνει ένα λάθος που να μετανιώσει σε όλη την ζωή.

Πως φαίνεται ο άνθρωπος που δεν έχει παιδευτεί με πεθερικά... Τελικά ή πολύ προοδευτικές κοπέλες είχες, ή πολύ λίγες ρε Φοκο, γιατί αν είχες πάθει και είχες μάθει, θα είχες άλλη άποψη.

Να σου πω κατι; Όσο μαλάκας μπορεί να είναι αυτός που μπορεί να σου εκμεταλλευτεί την κόρη, άλλο τόσο τσουλί μπορεί να είναι η κόρη σου και να πάρει τη μισή Αθήνα πληγώνοντας ανθρώπους που την έβλεπαν αλλιώς.

Αλλά ξέρεις... Το σπέρμα μας ποτέ δεν το βλέπουμε με τα λάθη του... Όχι, το παιδί μας δεν είναι ποτέ τσουλάκι ούτε εκμεταλλευτής αθώων κοριτσιών. Το σπέρμα μας είναι μια μικρή πριγκήπισσα που είναι μεγαλωμένη με σάντουιτς, γαλλικά και πιάνο, ασχέτως του ότι όταν γυρνάς εσύ την πλάτη σου θα κάνει πρωταθλητισμό στις τσι...κοδρομίες. Είναι ενας γιος επιβήτορας που παίρνει άλλη και κάθε βράδυ και δώστου και μπράβο βασταγερέ μου, ούτως η άλλως λες αμα δεν ήθελε μόνο σεξ κι αυτή δε θα τριβόταν, οπότε τάχα καλά της κάνει, άσχετα αν η κοπέλα μπορεί να θέλει και αίσθημα.

Και το παιδί του αλλουνού είναι παιδί με δικαιώματα. Κι ας είναι αγόρι. Και το παιδί του αλλουνού έχει δικαίωμα να αγαπήσει, κι αν αγαπήσει την κόρη σου, θα είναι τιμή για σένα γιατί αγαπάει και τον τρόπο που τη μεγάλωσες και την έκανες τέτοια ώστε να την ερωτευτεί, άρα αγαπάει κι ένα κομμάτι σου αυτός ο άνθρωπος. Το οτι επειδή σα γονιός μπορεί στο μέλλον να γίνεις ανίκανος ή ανόητος να το διακρίνεις, δε σημαίνει ότι δεν θα υπάρχει σαν ποιοτικό χαρακτηριστικό.

Απορία ψάλτου βηξ: Γιατί όταν το αγόρι μας πηδάει κόρες άλλων είναι ο σουπερ αστροπηδήκουλας και το καμάρι μας, ενώ όταν άλλοι πηδάνε την κόρη μας είναι εκμεταλλευτές;

Απάντηση "γιατί μαμα;" : Γιατι ο γονιός μπαίνει ψυχολογικά στη θέση του παιδιού. Σου λέει το αγόρι μου ισοπεδώνει στριγκάκια, άρα είναι δυνατά τα γονίδιά μου, τις κάνει ότι θέλει, άρα ισοπεδώνω κι εγω, ειμαι γαμάτος. Ενώ αν σου πηδάνε την κόρη νιώθεις πρώτον εκτεθειμένος και αδύναμος και δεύτερον ζηλεύεις γιατί υπάρχει ο γονικός έρωτας προς το παιδί, απονηρεύτος μεν, αλλά πανταχού παρών!


Η άποψή μου για το θέμα:

Ναι, θα τον/την άφηνα να κοιμηθεί στο σπίτι μου, αφού πρώτα όμως τον/την γνώριζα λιγάκι για να αποφύγω καταστάσεις όπως ναρκωτικά, αλκοολισμό κλπ. που θα κατέστρεφαν το παιδί μου.

Τα αισθήματα όμως ποτέ δεν κατέστρεψαν κανένα, και θα ήμουν τραγικός γονιός αν στερούσα ποτέ από το γιό ή την κόρη μου να δεχτεί την αγάπη από άλλους ανθρώπους. Και ναι, ακόμα και να ναι κόρη, ξέρω κάποτε θα την πηδήξουν, και ειναι δικαίωμά της. Καλύτερα να ξέρει ότι της έχω αφήσει την επιλογή και να με θαυμάζει σαν πατέρα, παρά να με περνάει για καναν άξεστο φασίστα που δεν έχω τίποτα καλύτερο στη ζωή μου από το να επιβάλλω τις φοβίες και τις ζήλιες μου επάνω της.

Όσο για το γιό μου, ισχύει το αντίστοιχο. Πάντα θα θυμάμαι πως κέρδισα τη μελλοντική μου γυναίκα. Την ίδια γυναίκα που θα χω ρυτιδιασμένη στο σπίτι μου να ακούει τις συμβουλές που θα δίνω στο γιο μας. Πόσο θετικό γι αυτή νομίζεις θα είναι αν του πω "Βγες και γάμα ότι προλαβαίνεις"; Δε θα μειώσω και τη γυναίκα μου έτσι; Δε θα μειώσω και τον ίδιο μου τον εαυτό που στα 28 μου είμαι τίγκα ρομαντικός γιατί αγάπησα και δεν τόλμησα να κοιτάξω άλλη; Τι θα αλλάξει στα 55 μου; Οτι θα χω δεσει τη γυναίκα μου και θα μιλάω εκ του ασφαλούς; Όχι, όπως φέρθηκα σαν τζέντλεμαν εγω, έτσι απαιτώ να φερθεί κι αυτός στα κορίτσια των άλλων. Απλά να έχει τα μάτια του δεκατέσσερα μην πληγωθεί. Αλλά και γι αυτόν, αυτό θα είναι επιλογή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Θα το άφηνα. Αρκεί να είναι διακριτικοί και να γνωρίζω το εκάστοτε παιδί.
Μην είναι κ άγνωστος/η!:P

Άμα το παιδί ήταν ομοφυλόφιλο τι θα κάνατε; :hmm:

Εγώ πάλι δε θα είχα θέμα πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θα το άφηνα. Αρκεί να είναι διακριτικοί και να γνωρίζω το εκάστοτε παιδί.
Μην είναι κ άγνωστος/η!:P

Άμα το παιδί ήταν ομοφυλόφιλο τι θα κάνατε; :hmm:

Εγώ πάλι δε θα είχα θέμα πιστεύω.
πολύ καλό σχόλιο ... :)))
δε ξέρω αν ήταν κορίτσι δε θα χα προβλημα αν ήταν αγόρι όμως... :P
εδώ γυρνάει μπούμεραν το θέμα έτσι για να μη με λέτε ρατσιστη

Πως φαίνεται ο άνθρωπος που δεν έχει παιδευτεί με πεθερικά... Τελικά ή πολύ προοδευτικές κοπέλες είχες, ή πολύ λίγες ρε Φοκο, γιατί αν είχες πάθει και είχες μάθει, θα είχες άλλη άποψη.
η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία όπως αλλοι. Εμένα με λέγανε καλό παίδι όμως :hmm: δε ξέρω γιατί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Άμα το παιδί ήταν ομοφυλόφιλο τι θα κάνατε; :hmm:

.

εξαιρετικη ερωτηση;)

νομιζω θα φερομουν το ιδιο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
αρχικα συγχαιρω τον val για το καταπληκτικο ποστ.
τωρα σε περιπτωση που θα ηταν ομοφυλοφυλο δεν νομιζω να δεχομουν να γνωρισω τον/την συντροφο του παιδιου μου.
δεν ειμαι και τοσο προοδευτικη σε αυτο το θεμα
φυσικα δεν θα με πειραζε αν μου το ελεγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Resident Evil, συνήθως συμφωνώ μαζί σου αλλά εδώ με εκπλήσσεις.

Ποτέ δεν κατάλαβα τι πρόβλημα έχουν οι περισσότεροι άνθρωποι με τη σεξουαλική ζωή των γονιών τους και τους φαίνεται αηδιαστική η σκέψη ότι κάνουν σεξ. Η μόνη εξήγηση που βρίσκω είναι ότι υποβόσκει μια αντίληψη ότι το σεξ είναι κατά κάποιο τρόπο "κακό".
Ομοίως και για τα παιδιά. Τι νοοτροπία "don't ask, don't tell" είναι αυτή; Και γιατί από τα 18 παρακαλώ; Ο ίδιος ο νόμος το επιτρέπει από τα 15, αν λοιπόν και το ίδιο το παιδί το θέλει, δεν βρίσκω το λόγο να του βάζω εμπόδια (και φυσικά, ακριβώς επειδή δεν το θεωρώ κάτι κακό και δεν έχω πρόβλημα να μιλήσω γι'αυτό, θα του έχω μάθει περί αντισύλληψης πολύ νωρίς). Θέλω να πιστεύω ότι θα έχει τη διακριτικότητα να μην προκαλεί ...ηχορρύπανση κάνοντας το. Όχι γιατί είναι κακό και θέλω να αυταπατώμαι ότι το παιδί μου δεν κάνει σεξ, αλλά γιατί είναι προσωπικό. Και το χέσιμο δεν είναι κακό, αλλά δεν θέλω να ακούσω άλλους να σφίγγονται για να βγει ο βόας, είτε είναι παιδιά μου είτε όχι.

Επίσης, οκ, έστω ότι έχετε πρόβλημα με το σεξ, για αδιευκρίνιστους λόγους. Γιατί το έχετε δέσει κόμπο ότι αν κοιμηθούν μαζί θα κάνουν και σεξ; Γιατί να τους στερήσετε την όμορφη εμπειρία να κοιμηθούν με το άτομο με το οποίο είναι ερωτευμένα μόνο και μόνο επειδή ΜΠΟΡΕΙ να κάνουν σεξ;

Όσο για τα περι εκμετάλλευσης από ορισμένους, πρώτον με κάλυψαν οι άλλοι που είπαν το προφανές: Αν θέλουν να γίνει, και να μη γίνει στο σπίτι σου, θα γίνει κάπου αλλού. Το λιγότερο προφανές είναι ότι θεωρείτε την κόρη σας τόσο ηλίθια που θα επιτρέψει σε κάποιον να την "εκμεταλλευτεί", όπερ μεθερμηνευόμενον εστί, να κάνει σεξ χωρίς να το θέλει. Αν θεωρείτε ότι θα είστε τόσο κακοί γονείς, κάντε μας τη χάρη και μην αναπαραχθείτε. Καλύτερο για όλους θα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Με χιούμορ και αγάπη όλα γίνονται πιο εύκολα....:huglove::bigarmhug
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις το φασίστα, ούτε να βάζεις κανόνες "αισθητικής τηλεβόα"! :P Παίρνεις τη γυναίκα σου για μια βολτίτσα και λες στο ζευγαράκι....θα λείψουμε 2-3 ωρίτσες, να μου προσέχετε το σπίτι ε; ;) :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Resident Evil, συνήθως συμφωνώ μαζί σου αλλά εδώ με εκπλήσσεις.

Ποτέ δεν κατάλαβα τι πρόβλημα έχουν οι περισσότεροι άνθρωποι με τη σεξουαλική ζωή των γονιών τους και τους φαίνεται αηδιαστική η σκέψη ότι κάνουν σεξ. Η μόνη εξήγηση που βρίσκω είναι ότι υποβόσκει μια αντίληψη ότι το σεξ είναι κατά κάποιο τρόπο "κακό".
αν και φαντάζομαι ότι αυτό είναι γενικό σχόλιο να διευκρινήσω ότι αυτό δεν το είπα εγώ. Ειπώθηκε αλλά όχι από εμένα :)

Ομοίως και για τα παιδιά. Τι νοοτροπία "don't ask, don't tell" είναι αυτή; Και γιατί από τα 18 παρακαλώ; Ο ίδιος ο νόμος το επιτρέπει από τα 15, αν λοιπόν και το ίδιο το παιδί το θέλει, δεν βρίσκω το λόγο να του βάζω εμπόδια (και φυσικά, ακριβώς επειδή δεν το θεωρώ κάτι κακό και δεν έχω πρόβλημα να μιλήσω γι'αυτό, θα του έχω μάθει περί αντισύλληψης πολύ νωρίς). Θέλω να πιστεύω ότι θα έχει τη διακριτικότητα να μην προκαλεί ...ηχορρύπανση κάνοντας το. Όχι γιατί είναι κακό και θέλω να αυταπατώμαι ότι το παιδί μου δεν κάνει σεξ, αλλά γιατί είναι προσωπικό. Και το χέσιμο δεν είναι κακό, αλλά δεν θέλω να ακούσω άλλους να σφίγγονται για να βγει ο βόας, είτε είναι παιδιά μου είτε όχι.
Καταρχάς, θεωρώ δεδομένα όλα όσα αναφέρεις περί ενημέρωσης κτλ, και περί διακριτικότητας (διακριτικός προσπαθείς να είσαι όταν μένει το φιλικό ζευγάρι στο δίπλα δωμάτιο, ε φαντάζομαι το άγριο σεξ δεν θα επιλέξεις να το κάνεις τη μέρα που θα είναι οι γονείς σου/τα παιδιά σου στο δίπλα δωμάτιο :P).
Μην του βάζεις στεγανά και μην το περιορίζεις. Αν μου επιτρέπεις το βλέπεις λίγο υπό περιορισμένη οπτική (ή τουλάχιστον αυτό μου δείχνεις με την απάντηση).
Δεν είπα ότι δεν θα το επέτρεπα στα πλαίσια του "άμα δεν τον/την φέρει σπίτι θα μείνει αγνος-η και αμόλυντος-η μέχρι τα 35" :P
Οκ, έχω περάσει κι εγώ από τα 15, μεγάλωσα σε ετούτο τον πλανήτη, μια χαρά θυμάμαι τις ορμές, τις διαθέσεις, τα πράγματα που σκεφτόμασταν [και κάναμε κάποιοι από εμάς]. Θα ήταν τουλάχιστον παράλογο να φαντάζομαι κάτι τέτοιο και πιστεύω ότι η μητρότητα δεν θα με τυφλώσει τόσο ώστε να τα ξεχάσω όλα αυτά απλώς και μόνο επειδή "το δικό μου παιδί δεν μπορεί να είναι σαν τα άλλα (τα "κακά") " :confused:
Αναφέρθηκε όμως και πιο πάνω πολλά πράγματα σχετίζονται με τη σταδιακή ωριμότητα που αποκτούμε ως άνθρωποι. και μηχανάκι είχα από τα 16 μου αλλά οδηγική συνείδηση πραγματικά απέκτησα κάπου στα 20. Οκ, ο νόμος μου το επέτρεπε αλλά έπρεπε να περάσουν κάποια χρόνια ακόμα για να συνειδητοποιήσω κάποια πράγματα.
Επίσης, αυτό που αναφέρω έχει να κάνει με την ευρύτερη έννοια της διαπαιδαγώγησης που έχω στο μυαλό μου. Ο νόμος το επιτρέπει στα 15, επειδή όμως εγώ το μεγαλώνω και όχι ο νομοθέτης θα πρέπει να πείσει και εμένα με τη συμπεριφορά του ότι μπορώ να το εμπιστευτώ. Οι ελευθερίες και τα δικαιώματα κερδίζονται, δεν δίνονται με βάση το τι πιστεύουμε εμείς ότι θα έπρεπε να είχαμε στην αντίστοιχη ηλικία/τι πιστευει το παιδί ότι θα έπρεπε να είχε/ αν ο φίλος του ο Κωστας έχει αποκτήσει την ίδια ελευθερία εδώ και ένα μήνα.
Όταν μεγάλωνα η μεγαλύτερη αδελφή μου είχε ήδη κάποια "προνόμια" παραπάνω. Όταν έφτανα κάθε φορά στην ηλικία των προνομίων της έπρεπε εκ νέου να τα κερδίσω και δεν τα είχα απλώς και μόνο επειδή στην αντίστοιχη ηλικία τα είχε και η αδελφή μου. Και ακριβώς εξαιτίας αυτού κάποια πράγματα μου επιτράπηκαν αργότερα από αυτήν ενώ κάποια πράγματα νωριτερα. Δεν βρίσκω που είναι το κακό σε αυτό.

Αυτό που θέλω να πω με το παραπάνω είναι ότι την έννοια του sleep over της σχέσης του παιδιού μου τη βλέπω ως προνόμιο που πρέπει να κερδιθεί, σε συνδυασμό με την βιολογική και "κοινωνική" του ηλικία. Δεν έχει να κάνει με το αν [θα] βλέπω το παιδί μου ως "παιδί" μέχρι να ... μπει στην εμμηνοπαυση. Ακριβώς λόγω αυτού, κρίνοντας ίσως εξ ιδίων τα αλλότροια και έχοντας περάσει μπόλικα πλέον χρόνια από τα 18α γενέθλιά μου και έχοντας ζήσει, επομένως, διάφορα στάδια ωρίμανσης από τότε μέχρι σήμερα (προσωπικά στα 18 μου νόμιζα ότι ήμουν πια πραγματικά μεγάλη και ώριμη και ήταν μόλις πριν λίγα χρόνια που έπεσαν στα χέρια μου βίντεο από κάποιες μαζώξεις της τότε παρέας που συνειδητοποίησα πόσο "παιδιά" ήμασταν και φαινόμασταν όλοι :redface:), θεωρώ ότι η ηλικία των 18 ως όριο που έχει θεσπιστεί για διάφορα πράγματα (λήξη σχολείου, δικαίωμα να βγάλεις δίπλωμα, δικαίωμα ψήφου κτλ) ίσως να μην είναι ΤΟΣΟ τυχαία. Στα ευρύτερα πλαίσια μιας διαπαιδαγώγησης έτσι όπως την περιέγραψα, δεν θα ήθελα και δεν θα επικροτούσα, δεν θα προτιμούσα την παραμονή του φίλου του παιδιού μου πριν από αυτή την ηλικία πάνω-κάτω στο σπίτι όλο το βράδυ.

Όσο για τα περι εκμετάλλευσης από ορισμένους, πρώτον με κάλυψαν οι άλλοι που είπαν το προφανές: Αν θέλουν να γίνει, και να μη γίνει στο σπίτι σου, θα γίνει κάπου αλλού. Το λιγότερο προφανές είναι ότι θεωρείτε την κόρη σας τόσο ηλίθια που θα επιτρέψει σε κάποιον να την "εκμεταλλευτεί", όπερ μεθερμηνευόμενον εστί, να κάνει σεξ χωρίς να το θέλει. Αν θεωρείτε ότι θα είστε τόσο κακοί γονείς, κάντε μας τη χάρη και μην αναπαραχθείτε. Καλύτερο για όλους θα είναι.
Σε αυτό δεν έχουμε κάποια αντίρρηση γενικά, αν και θα μου επιτρέψεις να πω ότι ... ποτέ δεν ξέρεις... Ο έρωτας πολλές φορές 'τυφλώνει' και ναι, ακόμα και ο πιο έξυπνος άνθρωπος μπορεί να την "πατήσει" από έρωτα και να κάνει κάτι ηλίθιο για το οποίο θα μετανιώνει μετά (και αυτό για κάποιους μπορεί να σημαίνει "κοιμήθηκα με κάποιον που δεν ήθελα")


ps. ήμουν κάτι παραπάνω από σίγουρη ότι σε αυτό το θέμα θα διαφωνήσουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top