• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Θα έκανες σεξ με τον/την σύντροφό σου, αν αποκτούσε AIDS;

Θα κάνατε sex με την κοπέλα/ αγόρι σας αν μαθαίνατε έτσι ξαφνικά πως έχει AIDS;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 75)
  • Θα έκανα

  • Δε θα έκανα

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
καλε τι 20 χρονια λες;;; πλακα μας κανεις;; εγω ξερω 7 χρονια αντε να το αυξησανε 2 χρονια οχι και 13

In the absence of HAART, progression from HIV infection to AIDS occurs at a median of between nine to ten years and the median survival time after developing AIDS is only 9.2 months.[67] HAART is thought to increase survival time by between 4 and 12 years

https://en.wikipedia.org/wiki/AIDS#Antiviral_therapy

Μεταξυ 9 με 10 χρονων χωρις θεραπεια, και με θεραπια αυξανετε απο 4 εως 12 χρονια, συνολο 13-22 χρονια ζωης. Εκτος και αν δεν καταλαβα κατι καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anhur

Νεοφερμένος

Ο Anhur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την Γιολάντα! Όσο και αν αγαπάς κάποιων δεν παίρνεις την απόφαση να πεθάνεις και μάλιστα με τέτοιο τρόπο. Εδώ γονείς που πεθαίνουν τα παιδιά τους δεν τα "ακολουθούν"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
In the absence of HAART, progression from HIV infection to AIDS occurs at a median of between nine to ten years and the median survival time after developing AIDS is only 9.2 months.[67] HAART is thought to increase survival time by between 4 and 12 years

https://en.wikipedia.org/wiki/AIDS#Antiviral_therapy

Μεταξυ 9 με 10 χρονων χωρις θεραπεια, και με θεραπια αυξανετε απο 4 εως 12 χρονια, συνολο 13-22 χρονια ζωης. Εκτος και αν δεν καταλαβα κατι καλα.
νομιζω με μπερδεψες...:whistle::whistle:αμα δεν κανεις θεραπεια θα ζησεις 9 χρονια και μετα θα κανεις και θα ζησεις αλλα 4? ωχ...κατι δεν καταλαβα σωστα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
νομιζω με μπερδεψες...:whistle::whistle:αμα δεν κανεις θεραπεια θα ζησεις 9 χρονια και μετα θα κανεις και θα ζησεις αλλα 4? ωχ...κατι δεν καταλαβα σωστα:/:

Δεν ξερω και εγω αν εχω καταλαβει καλα, αλλα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι κανεις θεραπεια για να καθυστερισει να εκδηλωθει η ασθενια. Απο την στιγμη δλδ που μαθεις οτι εισαι φορεας αρχιζεις την θεραπεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Oσο και να αγαπουσα τον αλλον,δεν θα εκανα... :/: αυτο δεν σημαινει απολυτα οτι θα τον εγκατελειπα,αλλα sex δεν θα εκανα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
κατ αρχας εννοειται οτι δεν θα την εγκατελειπα λογω αυτου. Μην τρελαθουμε κιολας.

Σχετικα με το σεξ πραγματικα δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι θα εκανα. πραγματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
αυτο δεν σημαινει απολυτα οτι θα τον εγκατελειπα,αλλα sex δεν θα εκανα!;)


πρακτικα αυτο σημαινει οτι η σχεση διαλυεται ομως... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
πρακτικα αυτο σημαινει οτι η σχεση διαλυεται ομως... :hmm:
απο μια αποψη ναι,αλλα μπορεις να στηριζεις και βοηθας τον αλλον ακομα!! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
απο μια αποψη ναι,αλλα μπορεις να στηριζεις και βοηθας τον αλλον ακομα!! :/:



σαν φιλος ομως....


ΥΓ.... μπορειτε αν θελετε να το χοντρυνετε το ερωτημα....
ο συντροφος σου εχει aids, απο μεταγγιση ειπαμε, αλλα τελικα σε κολλησε και εσενα....
οποτε δεν εχει νοημα να μην κανεις σεξ, οτι ηταν να παθεις - το επαθες.

Τι συμπεριφορα εχεις στη συνεχεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
τι λες βρε dreamstealer.....το αιμα το ελεγχουν οταν δωσει καποιος....οκ υπαρχει το ενδεχομενο του κρυφου παραθυρου,δηλαδη καποιες εβδομαδες οπου δεν φαινεται ακομα ο ιος...αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι ελεγμενο...

πιο συχνος τροπος μεταδωσης του ιου ειναι οι συριγγες...κυριως στους τοξικομανεις..
και φυσικα αν εχει κολλησει μεσω της σεξουαλικης διαδικασιας τοτε με απατουσε;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
τι λες βρε dreamstealer.....το αιμα το ελεγχουν οταν δωσει καποιος....οκ υπαρχει το ενδεχομενο του κρυφου παραθυρου,δηλαδη καποιες εβδομαδες οπου δεν φαινεται ακομα ο ιος...αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι ελεγμενο...

πιο συχνος τροπος μεταδωσης του ιου ειναι οι συριγγες...κυριως στους τοξικομανεις..
και φυσικα αν εχει κολλησει μεσω της σεξουαλικης διαδικασιας τοτε με απατουσε;;;;

δεν λεω τιποτα εγω καλο μου νυχτολουλουδο,
ετσι το εθεσε ο φοκος....

Δυστυχώς έρχεται η κακιά η ώρα και η κοπέλα/ αγόρι μολύνεται με τον ιό του AIDS (η μόλυνση δεν ήρθε από ερωτική προδοσία αλλά από μετάγγιση και το ξέρετε).


τα παραπονα σε αυτον οταν ξαναμπει.... :whistle:


οσο για το αν σε απατησει καποιος.... τετοιο κακο να μην μας ευρει... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
πρακτικα αυτο σημαινει οτι η σχεση διαλυεται ομως... :hmm:

Είμαι σε σχέση/γάμο πολλά χρόνια. (>20)
Όχι με τις συνθήκες του θεματοθέτη δεν θα τον χώριζα (σε όποιος status και να είμαστε-σχέση/παντρεμένοι κτλ) κι ας έπρεπε να κόψω το σεξ. Απλώς δεν θα το έκανα.
Αν όμως το είχε πάθει με οποιοδήποτε άλλο τρόπο (με απάτησε ή από χρήση ουσιών) θα είχα φύγει ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ και δεν θα κοίταζα πίσω ούτε μισή φορά.

Σε περίπτωση μόλυνσης από χρήση ή εξω"συζυγική" σχέση βασικά όσο καιρό κ να είμαστε μαζί, σε όποιο στατους και να είμαστε, όσες φλέβες και να έκοβα δεν υπήρχε περίπτωση να το δεχτώ.

Αν είχε συμβεί όπως τα θέτει ο θεματοθέτης, δεδομένου ότι σχεδιάζω να κάνω οικογένεια, θα μου ήταν πολύ δύσκολο να παραμείνω σε σχέση ομολογώ. Κι αυτό γιατί θα έπρεπε μαζί με το σεξ να "κόψω" και πολλά άλλα πράγματα [την οικογένεια πχ.] και δεν ξέρω αν θα μπορούσα. Αν τον αγαπούσα και τον εκτιμούσα, νομίζω ότι θα προσπαθούσα να το παλέψω όμως δεν ξέρω αν θα κατάφερνα να το ξεπεράσω τελικά... In any case, όμως sex δεν θα μπορούσα να κάνω μαζί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Όχι...και μάλλον είναι από τις περιπτώσεις που είμαι κάθετη....

Στο σύντροφό μου εμπιστεύομαι εμένα... απόλυτα...ψυχή και σώμα.... που σημαίνει ότι νιώθω απίστευτη ασφάλεια στο σεξ και μπορεί να με κάνει ο,τι θέλει....
Αν έχει AIDS κι εγώ παραμένω υγιής, η ασφάλεια χάνεται... η ασφάλεια της δικής μου υγείας ...
Οπότε χάνεται ένα σημαντικό κομμάτι στο σεξ...
Δεν θα μπορώ να είμαι χαλαρή, δεν θα μπορώ να είμαι ελεύθερη και σίγουρα δεν θα μπορώ να είμαι άνετη με το όλο γεγονός....θα φοβάμαι για την δικιά μου υγεία...

Ναι θα του σταθώ, ναι θα είμαι εκεί....αλλά το σεξουαλικό κομμάτι για εμάς θα έχει κλείσει....
Κι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τον αγαπάω...αυτό σημαίνει ότι τον αγαπάω, όσο αγαπάω κι εμένα ....ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο....

Αμφιβάλω ότι μια λειτουργική και βιώσιμη σχέση μπορεί να συνεχίσει με τα ίδια ποιότικα χαρακτηριστικά χωρίς το σεξ.Άρα το ''ναι θα είμαι εκεί'' ''θα σταθώ'' κτλ πως μεταφράζεται; Mέσα από το πρίσμα μιας ερωτικής σχέσης χωρίς σεξ; Aμφιβάλω για τη λειτουργικότητα ενός τέτοιου σχήματος.

Θεωρώ κατά κάποιο τρόπο επιφανειακό και αντιπαραγωγικά εγωιστικό (δε το λέω για σένα Vkey,γενικά τοποθετούμαι) να μιλάμε για γενικότερες διακυρήξεις πίστης και συμπαράστασης τη στιγμή που ταυτόχρονα περιχαρακωνόμαστε πίσω από το no go της σεξουαλικής επαφής.Σε δεύτερη ταχύτητα με κάνει να πιστεύω (αν ήμουν στη θέση του σύντροφου με τον ιο του HIV) πως προφανώς είχα επενδύσει σε κακή επιλογή σχέσης.

Θεωρώ ,ότι τέτοιες καταστάσεις και από τη στιγμή που μιλάμε για χρόνια συντροφικότητας και με προυπόθεση την ειλικρινή και σε βάθος αγάπη των συντρόφων ,πως πρέπει να υπάρχει μια περίοδος ώριμης διαβούλευσης πρωτού προχωρίσουμε σε βεβιασμένες κινήσεις και αποφάσεις.Θύμαμαι μια περίοδο που εργαζόμουν για ένα πρότζεκτ κατά της ομοφοβίας και μεταξύ άλλων είχα πάρει συνέντευξη σε ένα ζευγάρι γκέι αντρών εκ των οποίων ο ένας ήταν οροθετικός και ο άλλος όχι.Με εντυπωσίασε αρχικά πως έγινε όλο το conflict management (ο οροθετικός είχε απατήσει όσο ήταν στη σχέση) και κυρίως το γεγονός ότι για 7 ολόκληρα χρόνια παρέμεναν σε υγιή σεξουαλική σχέση (με προφυλάξεις και με στενή ιατρική παρακολούθηση) χωρίς ο αρνητικός σύντροφος να έχει κολλήσει.

Αυτό με έκανε να σκεφτώ τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της αγάπης και αν θέλετε τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της ανθρώπινης συντροφικότητας και με κινητοποίησε να δω τα διεθνή στατιστικά στο ζήτημα.Αν θυμάμαι καλά σήμερα διεθνώς ένας αρκετά ικανός αριθμός στρέητ και γκέι ζευγαριών ζουν με τη συγκεκριμένη πραγματικότητα ενός οροθετικού συντρόφου.Which begs the question...πως και γιατί επιλέγουν οι αρνητικοί σύντροφοι να παραμείνουν;

Για την ιστορία να πω ότι ψήφισα ''ναι'' πέρνοντας σα δεδομένο τη πίστη μου στα ποιοτικά χαρακτηριστικά της βαθειάς αγάπης,η οποία (επειδή έχω βιώσει) θα με δυσκολεύσει πολύ να περάσω σε επιφανειακή εξέταση μιας τέτοιας παραμέτρου.Νομίζω λοιπόν θα έμενα σε μια τέτοια σχέση και θα διεκδικούσα, στη βάση της σωστής επιμόρφωσης σε ότι αφορά την προφύλαξη , μια υγιή σεξουαλική ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
εγω τωρα αναρωτιεμαι, ο συντροφος σου εχει aids πιθανον και να πεθανει,
και η καουρα στο ζευγαρι ειναι αν θα κανει σεξ?
Δηλαδη ο τυπος θα ειχε στυση?


Αυτες οι ερωτησεις μου θυμιζουν ενα γνωστο που με ρωταγε.....
σε βρισκει μια πανασχημη γρια 100 χρονων και σου δινει 100.000 ευρω να κανετε σεξ,
δεχεσαι??? :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εγω τωρα αναρωτιεμαι, ο συντροφος σου εχει aids πιθανον και να πεθανει,
και η καουρα στο ζευγαρι ειναι αν θα κανει σεξ?
Δηλαδη ο τυπος θα ειχε στυση?
Δεν έχει χρειαστεί να το ψάξω σε λεπτομέρια, αλλά από όσο έχω διαβάσει/ακούσει, εκτός από όταν η ασθένεια εκδηλώνεται, δεν νομίζω ότι με το που προσβάλλεται κάποιος (και για όσο ζήσει από κεί και πέρα) είναι μονίμως στο ...νεκροκρέβατο ...περιμένοντας το Χάρο.

ΑΝ δεν κάνω λάθος, και αν κάνω ας με διορθώσει κάποιος, ο οροθετικός μπορεί να έχει μια αρκετά "νορμάλ" ζωή, παρά το γεγονός ότι είναι θετικός στον ιό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Δεν έχει χρειαστεί να το ψάξω σε λεπτομέρια, αλλά από όσο έχω διαβάσει/ακούσει, εκτός από όταν η ασθένεια εκδηλώνεται, δεν νομίζω ότι με το που προσβάλλεται κάποιος (και για όσο ζήσει από κεί και πέρα) είναι μονίμως στο ...νεκροκρέβατο ...περιμένοντας το Χάρο.

ΑΝ δεν κάνω λάθος, και αν κάνω ας με διορθώσει κάποιος, ο οροθετικός μπορεί να έχει μια αρκετά "νορμάλ" ζωή, παρά το γεγονός ότι είναι θετικός στον ιό.

παντως αν μου τυχαινε εμενα,
μονο νορμαλ ζωη και ορεξη δεν θα ειχα.
Τωρα ο καθενας το βιωνει αλλιως, δεν ξερω κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Seniorita.Irene

Νεοφερμένος

Η Seniorita.Irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δεν θα έκανα σεξ με το φίλο μου, όπως αντίστοιχα αν ανακάλυπτα ότι εγώ δεν είμαι υγιής, θα απομάκρυνα τον άλλον. Βέβαια, εγώ είμαι 19 και, λόγω ηλικίας και έλλειψης εμπειριών, θεωρώ πως έχω όλη τη ζωή μπροστά για να βρω άλλους μεγάλους έρωτες.

Σε προηγούμενα ποστ είδα κριτικές και για τις δύο επιλογές. Θα ήθελα να σχολιάσω λοιπόν, ότι η απόφαση για τη συνέχιση μιας τέτοιας σχέσης δεν επηρεάζεται μόνο από τη συναισθηματικότητα και το χαρακτήρα κάποιου. Φαντάζομαι πως όσοι είναι μεγαλύτεροι και κατ'επέκταση γνωρίζουν καλύτερα τι θέλουν από τη ζωή τους και αν αυτό που νιώθουν για τον άλλον είναι όντως κάτι μεγάλο, δυνατό και μοναδικό, πιο βέβαια θα επιλέξουν να συνεχίσουν τη σχέση με το σύντροφό τους. Το ζευγάρι για το οποίο μιλάει ο Panos φαντάζομαι ότι δεν θα είναι και πιτσιρίκια, εφόσον έχουν και σχέση σχεδόν μια δεκαετία.

[...] Θεωρώ ,ότι τέτοιες καταστάσεις και από τη στιγμή που μιλάμε για χρόνια συντροφικότητας και με προυπόθεση την ειλικρινή και σε βάθος αγάπη των συντρόφων ,πως πρέπει να υπάρχει μια περίοδος ώριμης διαβούλευσης πρωτού προχωρίσουμε σε βεβιασμένες κινήσεις και αποφάσεις.Θύμαμαι μια περίοδο που εργαζόμουν για ένα πρότζεκτ κατά της ομοφοβίας και μεταξύ άλλων είχα πάρει συνέντευξη σε ένα ζευγάρι γκέι αντρών εκ των οποίων ο ένας ήταν οροθετικός και ο άλλος όχι.Με εντυπωσίασε αρχικά πως έγινε όλο το conflict management (ο οροθετικός είχε απατήσει όσο ήταν στη σχέση) και κυρίως το γεγονός ότι για 7 ολόκληρα χρόνια παρέμεναν σε υγιή σεξουαλική σχέση (με προφυλάξεις και με στενή ιατρική παρακολούθηση) χωρίς ο αρνητικός σύντροφος να έχει κολλήσει.
Αυτό με έκανε να σκεφτώ τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της αγάπης και αν θέλετε τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της ανθρώπινης συντροφικότητας και με κινητοποίησε να δω τα διεθνή στατιστικά στο ζήτημα.Αν θυμάμαι καλά σήμερα διεθνώς ένας αρκετά ικανός αριθμός στρέητ και γκέι ζευγαριών ζουν με τη συγκεκριμένη πραγματικότητα ενός οροθετικού συντρόφου.Which begs the question...πως και γιατί επιλέγουν οι αρνητικοί σύντροφοι να παραμείνουν;
Για την ιστορία να πω ότι ψήφισα ''ναι'' πέρνοντας σα δεδομένο τη πίστη μου στα ποιοτικά χαρακτηριστικά της βαθειάς αγάπης,η οποία (επειδή έχω βιώσει) θα με δυσκολεύσει πολύ να περάσω σε επιφανειακή εξέταση μιας τέτοιας παραμέτρου.Νομίζω λοιπόν θα έμενα σε μια τέτοια σχέση και θα διεκδικούσα, στη βάση της σωστής επιμόρφωσης σε ότι αφορά την προφύλαξη , μια υγιή σεξουαλική ζωή.

Και τελικά, το ζήτημα της σχέσης με πάσχοντα από AIDS είναι πολύ σοβαρό και δεν εμπεριέχει μόνο τον πιθανό κίνδυνο της μόλυνσης του αρνητικού συντρόφου. Δεν είναι σωστό, νομίζω, να κατηγορήσουμε κανέναν άμα θέλει να έχει ένα σύντροφο που μπορεί να αποκτήσει τα παιδιά του ή δεν αντέχει να σηκώσει το φορτίο μιας ασθένειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν έχω δει την προφανή απάντηση έως τώρα: "πού το βρήκες ξαφνικά το AIDS, το κόλλησες από πεταλούδα;" :P
Εφόσον κολλάει από σεξουαλική επαφή και δεν το είχε πιο πριν ... κάποιος άλλος της το κόλλησε, οπότε εδώ εφαρμόζω την πολιτική μου περί κεράτου.

Υποθέτοντας φυσικά ότι δεν ήταν από πριν φορέας και δεν είχε ενεργοποιηθεί/εντοπιστεί ο ιός και δεν έκανε μετάγγιση αίματος σε κάποιο ελληνικό νοσοκομείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δεν έχω δει την προφανή απάντηση έως τώρα: "πού το βρήκες ξαφνικά το AIDS, το κόλλησες από πεταλούδα;" :P
Εφόσον κολλάει από σεξουαλική επαφή και δεν το είχε πιο πριν ... κάποιος άλλος της το κόλλησε, οπότε εδώ εφαρμόζω την πολιτική μου περί κεράτου.

Υποθέτοντας φυσικά ότι δεν ήταν από πριν φορέας και δεν είχε ενεργοποιηθεί/εντοπιστεί ο ιός και δεν έκανε μετάγγιση αίματος σε κάποιο ελληνικό νοσοκομείο...

το θέμα έχει τεθεί ως
Αρχική Δημοσίευση από πρώτο ποστ του θέματος στο οποίο απάντησες:
Δυστυχώς έρχεται η κακιά η ώρα και η κοπέλα/ αγόρι μολύνεται με τον ιό του AIDS (η μόλυνση δεν ήρθε από ερωτική προδοσία αλλά από μετάγγιση και το ξέρετε).
. Οπότε δεν χρειάζεται αν αναρωτηθεί κανείς, οι προϋποθέσεις έχουν τεθεί ήδη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
εγω τωρα αναρωτιεμαι, ο συντροφος σου εχει aids πιθανον και να πεθανει,
και η καουρα στο ζευγαρι ειναι αν θα κανει σεξ?
Δηλαδη ο τυπος θα ειχε στυση?


Αυτες οι ερωτησεις μου θυμιζουν ενα γνωστο που με ρωταγε.....
σε βρισκει μια πανασχημη γρια 100 χρονων και σου δινει 100.000 ευρω να κανετε σεξ,
δεχεσαι??? :P :P
Και εγώ το ίδιο θα πίστευα ,ότι ο επικείμενος θάνατος λειτουργεί άκρως ευνουχιστικά και παραιτείσαι εκούσια ή ακούσια απ'όλες αυτές τις διαδικασίες ,
ώσπου η... ¨επαγγελματική μοίρα¨ με οδήγησε κάποια στιγμή στον ξενώνα των φορέων του aids στα Καμίνια
και έπειτα στο ¨Α.Συγγρός¨,
και διαπίστωσα ακριβώς το αντίθετο!
Η ανάγκη για έρωτα και για ζωή εκεί, ήταν πολύ μεγαλύτερη απ'ότι στους περισσότερους από εμάς...
Για τους περισσότερους ήταν μηχανισμός φυγής και άμυνας , και μπορώ να πω ότι ¨έπεφταν με τα μούτρα¨!

Δεν μπορώ να ξεχάσω άτομο που είχαμε στον Ξενώνα, ο οποίος φλέρταρε έντονα με τη σκέψη της αυτοκτονίας, και είχαμε πέσει -όπως είναι λογικό- όλοι πάνω του...
Παίρνω άδεια για μία βδομάδα και όταν επιστρέφω βλέπω τον Χρήστο :confused: ..μεταλλαγμένο! Μες την καλή χαρά!
Είχε ερωτευτεί και ήταν μια χαρά.... Ξαφνικά άρχισε να βγαίνει , να περιποιείται τον εαυτό του, άνοιξε τα παντζούρια του δωματίου του, τραγουδούσε... είχε διάθεση να ζήσει...ήταν εντυπωσιακό και πολύ όμορφο!

Τώρα όσον αφορά την απάντηση στο ερώτημα,θα το αντιστρέψω... Και θα ενστερνιστώ αρχικά εγώ τη θέση του φορέα και όχι ο σύντροφός μου... νομίζω ότι αν κολλούσα aids από άλλη σχέση (κοινώς κέρατο)
θα το θεωρούσα θράσος να θέλω να φορτώσω στον μόνιμο σύντροφό μου και μια τέτοια ευθύνη ...
Αλλά και όπως και αν το κολλούσα δεν θα ήθελα να τον συμπαρασύρω σε αυτό το φλερτ θανάτου...
Νομίζω ότι εγώ η ίδια δεν θα ήθελα να κάνουμε έρωτα και θα προσπαθούσα να τον απομακρύνω και να τον προστατεύσω από το ερωτικό κομμάτι μαζί μου...
Το βλέπω σαν σεβασμό στον άνθρωπο που αγαπάς, να μην θέλεις να τον βάλεις σε ένα παιχνίδι ρωσικής ρουλέτας με το θάνατο...
(ναι, οκ, ποτέ δεν εμπιστευόμουν και δεν εμπιστεύομαι τις προφυλάξεις στο 100% τους, το διευκρινίζω.... θα μπορούσε να γίνει στραβή, το ρισκάρεις;; )

Αν εκείνος κολλούσε aids, καταρχήν θα ήθελα ΕΚΕΙΝΟΣ να μην θέλει να συνεχίσουμε τις ερωτικές επαφές...
Θα το εκτιμούσα απεριόριστα και θα πιστοποιούσα πολλά με αυτή τη στάση του... Με τη λογική ¨σε αγαπώ , άρα θέλω και να σε προστατεύσω¨...

Οπότε η απάντησή μου είναι όχι...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top