Πρόθεση ψήφου εκλογών Σεπτέμβριος 2008

Τι ψηφίσατε στις Βουλευτικές εκλογές; (16/09/2007)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Νέα Δημοκρατία (Ν.Δ.)

    Ψήφοι: 5 11.9%
  • Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑ.ΣΟ.Κ.)

    Ψήφοι: 4 9.5%
  • Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος (Κ.Κ.Ε.)

    Ψήφοι: 6 14.3%
  • Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥ.ΡΙΖ.Α.)

    Ψήφοι: 10 23.8%
  • Λαϊκός Ορθόδοξος Συναργεμός (ΛΑ.Ο.Σ.)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημοκρατική Αναγγένηση (ΔΗ.ΑΝΑ.)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φιλελεύθερη Συμμαχία

    Ψήφοι: 7 16.7%
  • Ενωτική Αντικαπιταλιστική Αριστερά (ΕΝ.ΑΝΤΙ.Α)

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 2 4.8%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άκυρο

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αποχή

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Κουμπάκιας (δεν μου επιτρέπεται να ψηφίσω)

    Ψήφοι: 5 11.9%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εγώ θα πω απλώς το εξής: Τη σήμερον ημέρα αυτοί που βγάζουν κυβέρνηση είναι μια ακομμάτιστη πλειοψηφία η οποία άγεται και φέρεται από Μ.Μ.Ε., παχιά λόγια και πείθεται εύκολα με ρουσφέτια. Η μόνη λύση ώστε να έχουμε μια ουσιαστική αλλαγή είναι να μειωθεί ο αριθμός αυτών των ανθρώπων και να γίνουν και αυτοί συνειδητοί πολίτες. Αυτό θα γίνουν μόνο αν υπάρξει κάποιος ο οποίος θα έχει πραγματικό όραμα ώστε να εμπνεύσει και να καθοδηγήσει (όχι να χειραγωγήσει, όπως άλλοι πολιτικοί ηγέτες), ένα μεγάλο αριθμό ανθρώπων. Μέχρι τότε θα βράζουμε νομίζω στο ζουμί μας;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Απλά ένα πράγμα λέω, πριν ψηφίσετε, αναλογιστείτε λίγο τι έκαναν οι τελευταίες κυβερνήσεις, τι άλλαξε στη ζωή σας προς το καλύτερο, με τι αγανακτήσατε και που νιώσατε ηλίθιοι. Μη σκεφτείτε πως η Ν.Δ. δεν έκανε πολλά άρα -μονόδρομος- θα ψηφίσω ΠΑ.ΣΟ.Κ., μην κυλήσετε στη ''λούμπα'' ενός πομφόδους λαϊκίζοντα μονόλογου με επιθέσεις κατά παντός -μη υπαρκτού- υπευθύνου, μη ρίξετε ψηφοδέλτιο γιατί κάποιος σας υποσχέθηκε κάτι καλό!
Κάντε κάτι που μπορεί να αλλάξει αυτό το ανακυκλώσιμο θέατρο του παραλόγου, καλύτερα για εμένα να ψηφίσετε το μικρότερο κόμμα για πλάκα παρά να διχάζεστε για το ποιό από τα δύο μεγάλα θα λάβει τη ψήφο σας!

Αν θέλετε τη γνώμη μου, μη πάτε να ψηφίσετε, δείξτε πως ο λαός έχει τη δύναμη να έχει και τρίτη επιλογή.
Φυσικά αυτό είναι η γνώμη μου και απλά την αναφέρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Είναι δυνατόν ποτέ, ο πολίτης του fame story, και της βέρας στο δεξί, να αντιδράσει σε κάτι τέτοιο, έπειτα από τέτοια αποχαύνωση που υφίσταται;

Άντε μη με πιάσουν τα κομμουνιστικά μου τώρα :worry: Μα και βέβαια θα αντιδράσει καποια στιγμή. Γιατί;


Γιατί αυτή η ευημερία είναι επίπλαστη. Δεν γίνεται μια χώρα έντεκα εκατομμυρίων να έχει δανειστεί μιάμιση φορά τον προϋπολογισμό της. Αυτό αποτελεί μια τρύπα, που θα καταπιεί μίαμιση χώρα... Και απότομα, νομοτελειακά, η ντόλτσε βίτα μας θα τελειώσει, και καμμία βέρα ή φέημ δεν μπορεί να σταματήσει το μετέπειτα κύμα των εξελίξεων.

Αυτό ήταν το τέλος του βραδυνού δελτίου ρεμπεσκέδικων ειδήσεων. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Έ όχι έτσι βρε Αρκ. Η ψήφος κατακτήθηκε με αίμα, δεν την εξοβελίζουμε έτσι απλά, επειδή είμαστε δεινοί στις πληκτρολογήσεις :worry:

Και από την άλλη, αν δεν κάνεις τίποτα ιδιαίτερο εσύ, δεν κάνω εγώ, δεν κάνει ο άλλος κλπ, τότε... δεν θα κάνει κανείς :confused:

Η ψήφος κατακτήθηκε με αίμα όταν ο κόσμος είχε την ανάγκη να εκφράσει μέσα από το κόμμα του την ιδεολογία του.
Δυστυχώς, σήμερα ιδεολογίες δεν υπάρχουν μέσα στα κόμματα.

Και πάλι λέω, πως δεν είπα να μην κάνουμε κάτι, ούτε καν είπα να μην προσέλθουμε στις κάλπες, απλά δεν είναι και το πιο σημαντικό.
"Ρίχνω την ψήφο μου και φεύγω και είμαι καλλυμένος. Δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο". Αυτό έχουν οι περισσότεροι στο μυαλό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ε αφού δεν είπες το ένα και δεν είπες ούτε το άλλο, για πρότεινε μια κάποια λύση, δεν θα σου παρακοστίσει :) (*)



(*) "...και θα σου γράφω τραγουδάκια, με τα πιο όμορφα στιχάκια..." Άσιμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ε αφού δεν είπες το ένα και δεν είπες ούτε το άλλο, για πρότεινε μια κάποια λύση, δεν θα σου παρακοστίσει :) (*)


Δεν είπα, όχι με την έννοια του δεν ανέφερα, αλλά δεν παρότρυνα κάποιον να κάνει κάτι που λέω.

Και βέβαια δεν θα μου παρακοστίσει:)

Μπορούμε για παράδειγμα να οργανώσουμε καλύτερα τις Τοπικές Αυτοδιοικήσεις της χώρας.
Κατ'εμέ, από εκεί θα ξεκινήσει ένα πρώτο ξεσκαρτάρισμα στο κράτος και μια έναρξη για προσπάθεις ελέγχου τις εξουσίας άμεσα από το Λαό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Θα στραφούμε στον φεντεραλισμό δηλαδή; Θα δημιουργήσουμε τις Ηνωμένες Επαρχίες της Ελλάδας; :)

Κοίταξε, η ιδέα δεν είναι άσχημη - κάτα πόσο είναι εφαρμόσιμη δεν μπορώ να το εκτιμήσω. Ποιός μαγάει την ριζική αλλαγή πολιτειακών θεσμών εδώ χρειάζεται αλλαγή συνειδήσεων. Άσε που με τον τοπικισμό που μας δέρνει, θα έχουμε κάθε χρονιά εμφύλιο πόλεμο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Θα στραφούμε στον φεντεραλισμό δηλαδή; Θα δημιουργήσουμε τις Ηνωμένες Επαρχίες της Ελλάδας; :)

Ναι, γιατί όχι;
Με τον τρόπο αυτό θα διεκδικούμε πράγματα από μόνοι μας... Όχι μέσω των βουλευτών μη χ***σω.
Είναι και αντιπρόσωποι του λαού, μάλιστα.:mad:
(Ξεφεύγω από το θέμα και σταματάω:P)

Άσε που με τον τοπικισμό που μας δέρνει, θα έχουμε κάθε χρονιά εμφύλιο πόλεμο :redface:

:worry:
Oops, αυτό δεν το σκέφτηκα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Θα στραφούμε στον φεντεραλισμό δηλαδή; Θα δημιουργήσουμε τις Ηνωμένες Επαρχίες της Ελλάδας; :)

Κοίταξε, η ιδέα δεν είναι άσχημη - κάτα πόσο είναι εφαρμόσιμη δεν μπορώ να το εκτιμήσω. Ποιός μαγάει την ριζική αλλαγή πολιτειακών θεσμών εδώ χρειάζεται αλλαγή συνειδήσεων.

Το έχουμε απορρίψει από παλιά.

Ο Καποδίστριας γύρω στο 1800 έκανε το σύστημα των καντονιών στην Ελβετία, που χρησιμοποιείται μέχρι σήμερα. Προσεγγίζει πολύ τις αυτοδιοίκητες πολιτείες, όπως στις ΗΠΑ.

Δολοφονήθηκε στην Ελλάδα από κάτι "μπράβους", όντας κυβερνήτης της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δε λέω, είναι ντροπή, αλλά εγώ, περισσότερη ντροπή νιώθω όταν καταλαβαίνω πως ζω σε μια χώρα με συνανθρώπους που χαίρονται με τα 5.000.000 περισσότερους τουρίστες που μας επισκέφθηκαν το καλοκαίρι και με καλοφτιαγμένες διαφημίσεις ξεχνούν όλα τα υπόλοιπα προβλήματα μας σα λαός. Ο διαφημιστής, ξέρει τι κάνει, το θέμα είναι πως το δικό μας το μυαλό περιεργάζεται τη πληροφορία και διαχωρίζει τη σαπίλα από την επιφανειακή αίγλη.
Δε θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω μαζί σου!
Κάπου εκεί φαντάζομαι είναι και ο προβληματισμός του Αρκτούρου που λέει ότι δεν αρκεί μια ψήφος για να είμαστε καλύτερα...

Δεν πιστεύω πως γίνεσαι συνένοχος με το σύστημα ότι κι αν ψηφίσεις, απλά ειπώθηκες πως αν δεν πας να ψηφίσεις τότε γίνεσαι συνένοχος με το σύστημα.
Και απλά είπα πως με το να ψηφίσεις και μόνο δεν κάνεις κάτι ιδιαίτερο.
κάτι το ιδιαίτερο το κάνεις, ασκείς το μοναδικό -πιθανά- νόμιμο δικαίωμα που έχεις για επίσημη διαμαρτυρία και ένδειξη της δυσαρέσκειας σου
Θα σου δώσω ένα πολύ απλοϊκό παράδειγμα για την ψήφο μέσα σε μια πολύ μικρή κοινότητα... τη δική μας, το στέκι! Εμείς εδώ κάνουμε την Χ διαχείριση και κάποια στιγμή έρχεται η ώρα που ρωτάμε τους χρήστες... το κάνουμε καλά? είμαστε οκ? θέλετε κάτι άλλο ή κάπως αλλιώς? Και απαντούν απ τα 300 άτομα τα 10...
Καταλαβαίνεις τι επίπτωση έχει αυτό για όλους?
Γιαυτό και ξαναλέω.. η αδιαφορία είναι συνενοχή και αποδοχή μιας υπάρχουσας κατάστασης.


Εγώ θα πω απλώς το εξής: Τη σήμερον ημέρα αυτοί που βγάζουν κυβέρνηση είναι μια ακομμάτιστη πλειοψηφία η οποία άγεται και φέρεται από Μ.Μ.Ε., παχιά λόγια και πείθεται εύκολα με ρουσφέτια. Η μόνη λύση ώστε να έχουμε μια ουσιαστική αλλαγή είναι να μειωθεί ο αριθμός αυτών των ανθρώπων και να γίνουν και αυτοί συνειδητοί πολίτες. Αυτό θα γίνουν μόνο αν υπάρξει κάποιος ο οποίος θα έχει πραγματικό όραμα ώστε να εμπνεύσει και να καθοδηγήσει (όχι να χειραγωγήσει, όπως άλλοι πολιτικοί ηγέτες), ένα μεγάλο αριθμό ανθρώπων. Μέχρι τότε θα βράζουμε νομίζω στο ζουμί μας;!
Συμφωνώ σε όλα μαζί σου εκτός από ένα κομμάτι...
Δεν χρειαζόμαστε καθοδηγητές... χρειαζόμαστε ένα καλοκαίρι που απ τον Ιούνιο ως τον Σεπτέμβριο θα έχουμε 42 βαθμούς στην Αθήνα.... να δεις μετά για πότε αντιλαμβάνονται όλοι το τι συνέβηκε που κάηκε η Πάρνηθα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μη βιάζεσαι ΚουΕ μου, το πρωτοβρόχια είναι πολύ κοντά.
Δεν θα ρίξει μια ψιχάλα; Εχει να πνιγεί κοσμάκης........:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δε θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω μαζί σου!
Κάπου εκεί φαντάζομαι είναι και ο προβληματισμός του Αρκτούρου που λέει ότι δεν αρκεί μια ψήφος για να είμαστε καλύτερα...
Με αυτό συμφωνώ και εγώ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
κάτι το ιδιαίτερο το κάνεις, ασκείς το μοναδικό -πιθανά- νόμιμο δικαίωμα που έχεις για επίσημη διαμαρτυρία και ένδειξη της δυσαρέσκειας σου
Θα σου δώσω ένα πολύ απλοϊκό παράδειγμα για την ψήφο μέσα σε μια πολύ μικρή κοινότητα... τη δική μας, το στέκι! Εμείς εδώ κάνουμε την Χ διαχείριση και κάποια στιγμή έρχεται η ώρα που ρωτάμε τους χρήστες... το κάνουμε καλά? είμαστε οκ? θέλετε κάτι άλλο ή κάπως αλλιώς? Και απαντούν απ τα 300 άτομα τα 10...
Καταλαβαίνεις τι επίπτωση έχει αυτό για όλους?



Μα, Κακή Επιρροή, κατανοώ απόλυτα τι λες, αλλά ο σημερινός έλληνας εκφράζει με διαφορετικό τρόπο απ' ότι εννοούμε εμείς εδώ τώρα, τη δυσαρέσκειά του. Δεν του άρεσε η ΝΔ, ψηφίζει ΠΑΣΟΚ για αντίδραση και είναι όλα εντάξει. Και μετά ξανά αντί για ΠΑΣΟΚ ψηφίζει ΝΔ...
Αυτή δεν είναι κατάσταση πλέον..
Είναι δύο οικογένειες στην εξουσία εδώ και 5 δεκαετίες περίπου και μας έχουν ρουφήξει το αίμα..

Κι όσον αφορά για την κατάσταση εδώ μέσα, στο στέκι, απλά σου λέω πως εδώ δεν μας διχάζει κάποια ιδεολογία, δεν έχεις δηλαδή εσύ το κόμμα σου, η Μισέλ το δικό της κτλ. Εδώ καλούμαστε να δημοψηφίσουμε. Αυτό είναι άλλο θέμα. Και είμαι πάντα υπέρ ενός δημοψηφίσματος. Όχι όμως μιας στημένης εκλογικής διαδικασίας.

Γιαυτό και ξαναλέω.. η αδιαφορία είναι συνενοχή και αποδοχή μιας υπάρχουσας κατάστασης.

Γι'αυτό κι εγώ ξαναλέω πως ενδιαφέρον δεν είναι μόνο η προσέλευση στις κάλπες.
Ναι, να ψηφίσει ο κόσμος.
Αλλά κάτι άλλο.
Μια τρίτη επιλογή, όπως έγραψε και κάποιος άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα κι εγώ αυτό εννούσα Αρκτούρε μου, όταν έκανα λόγο για ορθή χρήση της ψήφου.
Να ξεφύγουμε επιτέλους από τον δικομματισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μα κι εγώ αυτό εννούσα Αρκτούρε μου, όταν έκανα λόγο για ορθή χρήση της ψήφου.
Να ξεφύγουμε επιτέλους από τον δικομματισμό.


Τελικά όλοι αυτό λέμε αλλά επειδή το λέει κι η Παπαρήγα αυτό, δεν το κάνει κανείς με τον φόβο μην τον πουν κομμουνιστή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Τελικά όλοι αυτό λέμε αλλά επειδή το λέει κι η Παπαρήγα αυτό, δεν το κάνει κανείς με τον φόβο μην τον πουν κομμουνιστή :P
μα γιατι να υπαρξει αυτος ο φοβος; ο καθενας εχει τα πιστευω του, και ασκει το δικαιωμα του ετσι δεν ειναι;
τι θα πει εισαι ΚΚΕ η ΠΑΣΟΚ η ΝΔ; η οτι αλλο υπαρχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
μα γιατι να υπαρξει αυτος ο φοβος; ο καθενας εχει τα πιστευω του, και ασκει το δικαιωμα του ετσι δεν ειναι;
τι θα πει εισαι ΚΚΕ η ΠΑΣΟΚ η ΝΔ; η οτι αλλο υπαρχει;
Πως φαίνεται ότι διάβασες μόνο το ποστ της Κουέ! :mastigio :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ενόψει των εκλογών της 16-09-2007
Ε, αυτό δεν θα περίμενε κανείς να συμβεί, ούτε π.χ. στο Σουρινάμ ή την Ουγκάντα! Για την χθεσινή(23-08-2007) ομιλία του Πρωθυπουργού κ. Καραμανλή, οι επιτελείς του, του είχαν έτοιμη την ομιλία, από το Φεβρουάριο 2004!!! Θα τον "σκάσουν" τον άνθρωπο! Ή μήπως νομίζουν εκεί στα "επιτελεία" της Ν.Δ., ότι δεν είναι απλά κι αυτός ένας άνθρωπος, αλλά μία "μετενσάρκωση" του ολύμπιου Δία;
Ενόψει λοιπόν της οριακής πια ένδειας, όπου κατέληξε το κοινωνικοπολιτικό μας σκηνικό, η λιγότερο επικίνδυνη για τα "εθνικά συμφέροντά" μας Κυβέρνηση, που θα μπορούσε να σχηματιστεί από το υπάρχον διαθέσιμο "πολιτικό προσωπικό" της χώρας, θα ήταν:
Πρωθυπουργός : ;;;(Ίσως ένα πρόσωπο κοινής αποδοχής, όπως ο Γ. Σουφλιάς-ΝΔ ή ο Αλ. Παπαδόπουλος-ΠΑΣΟΚ)
Υπ. Εξωτερικών: Ντ. Μητσοτάκη-Μπακογιάννη
Υπ. Εσωτερικών: Πρ. Παυλόπουλος
Υπ. Οικονομικών: Γ. Αλογοσκούφης
Υπ. ΠΕΧΩΔΕ : Β. Παπανδρέου
Υπ. Ανάπτυξης : κ. Σιούφας
Υπ. Παιδείας : Αλ. Παπαδόπουλος ή Γ. Σουφλιάς
Υπ. Υγείας : Δ. Αβραμόπουλος(ανάλογα με τον Πρωθυπουργό)
Υπ. Δικαιοσύνης : Φ. Κουβέλης
Υπ. Δημ. Τάξης : κ. Χρυσοχοϊδης
Υπ. Άμυνας : Ευ. Βενιζέλος
Υπ. Ναυτιλίας : Θ. Πάγκαλος
ΥΠ. Αγροτικής Αν. : Ευ. Μεϊμαράκης
Υπ. Τουριστικής Αν. : κ. Χριστοδουλάκης
Υπ. Πολιτισμού : η Κυρία Αρβελέρ!!!
Υπ. Απασχόλησης : Λ. Κανέλη
Υπ. Μακ-Θρακ : κ. Στυλίδης
Μιλάμε δηλαδή για Κυβέρνηση "έκτακτης 4ετίας", αν όχι και "έσχατης" για την λεγόμενη "εθνική οικονομία" μας! Ας μην λησμονείται, ότι την 31.12.2013, ο "ευρωπαϊκός αγωγός εισροών" θα κλείσει "ερημωτικά" για την "παντέρημη" Ελλάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς φίλε μου, εκτός αν όσα λες εμπεριέχουν το στοιχείο της ειρωνίας, οπότε πάω πάσο.
Ολοι όσοι προανέφερες, έχουν διατελέσει υπουργοί, οι περισσότεροι εξ αυτών δε, στα ίδια υπουργεία που τους τοποθέτησες.
Δεν θυμάμαι κανείς από αυτούς να ήταν δα τόσο επιτυχημένος ώστε να τον ξαναδούμε σε αυτή τη θέση.


Από τα παραπάνω, εξαιρώ φυσικά την κ. Αρβελέρ........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Από τα παραπάνω, εξαιρώ φυσικά την κ. Αρβελέρ........

'Ενας εξαίρετος άνθρωπος και επιστήμονας η κυρία Αρβελέρ, όπως και ο Φώτης Κουβέλης. Αν η Αριστερά είχε μόνο 10 Κουβέληδες, θα ήταν σε πολύ καλύτερη μοίρα. Ο Χρυσοχοίδης δεν πέτυχε επειδή άξιζε αλλά επειδή είχε την αμέριστη στήριξη των 'Αγγλων την εποχή της εξάρθρωσης της 17Νοέμβρη. Ο Πάγκαλος επίσης είναι ένας πολύ συμπαθής πολιτικός που κάνει μεγάλο λάθος και δεν αποσπάται οριστικά από το ΠΑΣΟΚ ή δεν ''χτυπάει'' ποτέ ηγεσία ενώ είναι γεννημένος αρχηγός. Οι υπόλοιποι που ανέφερε είναι για γέλια κατά την ταπεινή μου άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top