Θέλετε η γυναίκα σας να μην δουλεύει;

Θέλετε η γυναίκα σας να δουλεύει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 78)
  • Ναι, επειδή φοβάμαι ότι δεν θα την εκτιμώ αν δεν δουλεύει

    Ψήφοι: 9 11.5%
  • Ναι, επειδή δεν θέλω να της στερήσω την δημιουργία

    Ψήφοι: 27 34.6%
  • Ναι, επειδή αλλιώς θα υπάρξει οικονομικό πρόβλημα

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Ναι επειδή στο σπίτι σίγουρα είναι βαρετά και φοβάμαι ότι θα αποκτήσει νεύρα.

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Όχι, επειδή κάποιος πρέπει να καθαρίζει το σπίτι

    Ψήφοι: 4 5.1%
  • Όχι, επειδή τα λεφτά που βγάζω αρκούν.... γιατί να κουράζεται και αυτή;

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι δεν θα αντέχω τον ανταγωνισμό

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι επειδή φοβάμαι το κέρατο

    Ψήφοι: 5 6.4%
  • Δεν με νοιάζει, ό,τι αποφασίσει....

    Ψήφοι: 25 32.1%

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Τα έχουμε πει και ξαναπεί όλα αυτά και η γνώμη μου δεν αλλάζει: το παιδί πρέπει να περνάει ποιοτικό και ποσοτικό χρόνο με τη μάνα του.
πρεπει να περναει ποιοτικο χρονο με τον πατερα του εξισου. δηλαδη να του διαβαζει παραμυθια, βιβλια, να παιζει μαζι του. κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Taxydromos

Νεοφερμένος

Ο Taxydromos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βοσνία και Ερζεγοβίνη (Ευρώπη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τι θέλω εγώ αλλά και τι θέλει αυτή και κατα πόσο την κάνει ευτυχισμένη και δημιουργική αλλά και δεν μειώνει τη συμμετοχή της στην Οικογένεια.
Πρώτος εγω θα συμμετάσχω να την βοηθήσω αν θέλει να εργάζετε και αυτό είναι νομίζω θεμιτό.

ΥΓ

Εξαρτάτε βέβαια και πώς την γνωρίζεις την γυναίκα και τι επάγγελμα κάνει και φυσικά πάντα με τις Οικονομικές δυνατότητες και τα ΟΝΕΙΡΑ του καθενός μας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Το ιδανικό για μένα θα ήταν να δουλεύουν και οι δύο και να ασχολούνται με το σπίτι/παιδιά και οι δύο, σχεδόν στον ίδιο βαθμό. Λέω "σχεδόν" γιατί ακριβώς στα μισά δεν χωρίζονται ποτέ αυτά. Η εξαίρεση είναι όταν η γυναίκα είναι έγκυος και όταν το παιδί είναι κάτω από 15-18 μηνών (η οποιοσδήποτε άλλος λόγος υγείας). Θεωρώ ότι είναι επιεικώς βλακεία η γυναίκα να δουλεύει και να χαλάει τα περισσότερα από αυτά που βγάζει για να της μεγαλώσει κάποια άλλη το παιδί και να της φροντίσει το σπίτι. Αν υπάρχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα και το μωρό είναι με τη γιαγιά/θεία, το θεωρώ αποδεκτό, αλλά σε καμια περίπτωση ιδανικό. Αλλά οικονομικό πρόβλημα και οικιακή βοηθός δεν συνδυάζονται με τίποτα για μένα. Αλλη εξαίρεση μπορεί να είναι οικογενειακή επιχείριση που παίρνουν το μωρό μαζί στη δουλειά. Η ίσως η περίπτωση που η γυναίκα είναι ο κύριος εισοδηματίας και τρέχουν δάνεια, οπότε δεν γίνεται αλλιώς. Αλλά ρε παιδιά, όταν κάνεις ένα μωρό, φρόντισέ το και λίγο...για 1-2 χρόνια θα είναι μωρο, μετά πάει...Τι περιμένεις, να το πάρεις έτοιμο, μεγαλωμένο από άλλους? Ιυοθέτησε αμα είναι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Nα δουλεύει αλλά θα προτιμούσα μια sοft δουλειά να μην λείπει και πολλές ωρες από το σπίτι κάθε μέρεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Αλλά ρε παιδιά, όταν κάνεις ένα μωρό, φρόντισέ το και λίγο...για 1-2 χρόνια θα είναι μωρο, μετά πάει...Τι περιμένεις, να το πάρεις έτοιμο, μεγαλωμένο από άλλους? Ιυοθέτησε αμα είναι έτσι.

Δεν άντεξα να μην απαντήσω σε αυτό!


Έτσι ακριβώς είναι κορίτσι μου, μένουν έγκυες γιατί το θέλει η μαμά τους ή η γειτόνισσα ή απλά επειδή βαριούνται το προφυλακτικό και μετά τους το μεγαλώνουν άλλοι κι αυτές το παίρνουν έτοιμο μεγαλωμένο λες κι είναι φαστ φουντ... Και μετά τα παιδιά έχουν ψυχολογικά προβλήματα που η μαμά τους τα έχει γραμμένα για να κάνει την πολύτιμη καριέρα της.:mad::mad::mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Nα δουλεύει αλλά θα προτιμούσα μια sοft δουλειά να μην λείπει και πολλές ωρες από το σπίτι κάθε μέρεα.

Συμφωνώ με αυτή τη λογική. Η γυναίκα πρέπει να δουλεύει για να νιώθει χρήσιμη στον εαυτό της και την οικογένειά της. Να μπορεί να καλύπτει τα προσωπικά της έξοδα, να είναι ανεξάρτητη, ελεύθερη, ισορροπημένη και όχι να μένει σε μια σχέση από φόβο ή συμφέρον. Επίσης είναι πολύ σημαντικό να μιλάει με συναδέλφους, να κοινωνικοποιείται.

Καλύτερο νομίζω θα ήταν να δουλεύει το ζευγάρι διαφορετικές ώρες. Βέβαια έτσι βλέπονται λιγότερο αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Πρακτικά βοηθάει γιατί μειώνονται οι ώρες που είναι μόνο το παιδί. Αν υπάρχει και μια πεθερούλα να το κρατήσει 2-3 ώρες, δεν χρειάζεται να πληρώνεις καθόλου μπέιμπι-σίτερ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δεν άντεξα να μην απαντήσω σε αυτό!


Έτσι ακριβώς είναι κορίτσι μου, μένουν έγκυες γιατί το θέλει η μαμά τους ή η γειτόνισσα ή απλά επειδή βαριούνται το προφυλακτικό και μετά τους το μεγαλώνουν άλλοι κι αυτές το παίρνουν έτοιμο μεγαλωμένο λες κι είναι φαστ φουντ... Και μετά τα παιδιά έχουν ψυχολογικά προβλήματα που η μαμά τους τα έχει γραμμένα για να κάνει την πολύτιμη καριέρα της.:mad::mad::mad::mad::mad:

Μάλλον ζεις σε άλλον κόσμο Himela. Δεν εξηγείται... Τράβα να τα πεις αυτά σε μια γυναίκα που θέλει να κάνει παιδί, αλλά τα οικονομικά της δεν τη βοηθούν να απέχει κιόλας από την εργασία της. Στις μέρες μας δεν είναι δύσκολο να τη βρεις, πίστεψέ με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Μάλλον ζεις σε άλλον κόσμο Himela. Δεν εξηγείται... Τράβα να τα πεις αυτά σε μια γυναίκα που θέλει να κάνει παιδί, αλλά τα οικονομικά της δεν τη βοηθούν να απέχει κιόλας από την εργασία της. Στις μέρες μας δεν είναι δύσκολο να τη βρεις, πίστεψέ με.

Εγώ μιλούσα για αυτές που θέλουν να κάνουν παιδί αλλά θέλουν και την καριέρα τους κι όχι για αυτές που τα οικονομικά τους τους απαγορεύουν να μη δουλέψουν ή να δουλέψουν λιγότερες ώρες. Αλλά και πάλι, αν τα οικονομικά είναι τόσο χάλια, ποιος ο λόγος να κάνεις παιδί;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Εγώ μιλούσα για αυτές που θέλουν να κάνουν παιδί αλλά θέλουν και την καριέρα τους κι όχι για αυτές που τα οικονομικά τους τους απαγορεύουν να μη δουλέψουν ή να δουλέψουν λιγότερες ώρες. Αλλά και πάλι, αν τα οικονομικά είναι τόσο χάλια, ποιος ο λόγος να κάνεις παιδί;:hmm:

Ναι εντάξει. Ζεις σε άλλον κόσμο. Ποια καριέρα χρυσό μου; Εδώ παρακαλάμε να βρούμε/διατηρήσουμε τη δουλειά μας κι εσύ λες για καριέρες; Για σένα δηλαδή δύο άνθρωποι που θέλουν να κάνουν παιδί και τα οικονομικά τους δεν τους επιτρέπουν να αφήσει ο ένας από τους δύο τη δουλειά του, δεν έχουν λόγο να κάνουν παιδί; Το λες αυτό σοβαρά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Αλλά και πάλι, αν τα οικονομικά είναι τόσο χάλια, ποιος ο λόγος να κάνεις παιδί;:hmm:

Αν περιμένεις να στρώσουν τα οικονομικά σου για να κάνεις παιδί, θα πρέπει να περιμένεις το 2020 και λίγο λέω....

Ένα παιδάκι μπορείς να το κάνεις και ας είσαι και ζορισμένος. Παραπάνω ναι, ίσως να ξεφεύγει το θέμα αλλά εντάξει μην τρελαθούμε τελείως. Αν ήταν έτσι οι άνθρωποι στον τρίτο κόσμο δεν θα κάνανε παιδιά. Οι περισσότερες ανάγκες των παιδιών είναι επίπλαστες, ένα παιδί σου ζητάει κάτι πρωτίστως για να του αποδείξεις την αγάπη σου. Μπορείς να του δώσεις π.χ. ένα παιδικό βιβλίο που βρήκες στην βιβλιοθήκη του πατρικού σου σπιτιού και να το "παραμυθιάσεις" ότι του δίνεις το μαγικό βιβλίο που το χάρισε η νεράιδα της λίμνης στην πριγκίπισσα με τα γαλάζια μάτια! Κι αυτό να γουρλούνει τις γαλάζιες ματάρες του και να σε κοιτάει εκστατικά! :rolleyes: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
αμα θελησει να δουλεψει δεν εχω κανενα προβλημα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Ναι εντάξει. Ζεις σε άλλον κόσμο. Ποια καριέρα χρυσό μου; Εδώ παρακαλάμε να βρούμε/διατηρήσουμε τη δουλειά μας κι εσύ λες για καριέρες; Για σένα δηλαδή δύο άνθρωποι που θέλουν να κάνουν παιδί και τα οικονομικά τους δεν τους επιτρέπουν να αφήσει ο ένας από τους δύο τη δουλειά του, δεν έχουν λόγο να κάνουν παιδί; Το λες αυτό σοβαρά;

Ναι το λέω σοβαρά. Το παιδί το κάνεις για να είσαι εκεί, να ασχολείσαι μαζί του, να το μαθαίνεις πράγματα, να παίζεις μαζί του κι όχι για να το "φορτώσεις" σε κάποιον άλλον. Η δική μου άποψη είναι οτι μια γυναίκα καλό είναι να δουλεύει μέχρι 4 ώρες (part time job) κι όχι παραπάνω κι αυτές τις ώρες το παιδί να μένει με κάποιον συγγενή. Το θεωρώ τελείως fail τη σημερινή εποχή με τόσα μέσα αντισύλληψης να κάνεις παιδί και να αφήσεις να στο μεγαλώνει ένας ξένος.

Αν ήταν έτσι οι άνθρωποι στον τρίτο κόσμο δεν θα κάνανε παιδιά.

Μα καλά, σοβαρά τώρα μου συγκρίνεις τους γονείς του τρίτου κόσμου που είναι καλώς ή κακώς άνθρωποι αμόρφωτοι, κάτω από τα όρια της φτώχειας, με μηδενική γνώση αντισύλληψης, με τους γονείς του δυτικού κόσμου;:eek:

Οι περισσότερες ανάγκες των παιδιών είναι επίπλαστες, ένα παιδί σου ζητάει κάτι πρωτίστως για να του αποδείξεις την αγάπη σου. Μπορείς να του δώσεις π.χ. ένα παιδικό βιβλίο που βρήκες στην βιβλιοθήκη του πατρικού σου σπιτιού και να το "παραμυθιάσεις" ότι του δίνεις το μαγικό βιβλίο που το χάρισε η νεράιδα της λίμνης στην πριγκίπισσα με τα γαλάζια μάτια! Κι αυτό να γουρλούνει τις γαλάζιες ματάρες του και να σε κοιτάει εκστατικά! :rolleyes: :D

Δε βλέπω πού διαφωνούμε. Κι εγώ θεωρώ οτι το παιδί δε χρειάζεται πλούτη, χρειάζεται όμως τη μητέρα του κοντά του. Αν η μητέρα δεν μπορεί ΚΑΘΟΛΟΥ να αφήσει τη δουλειά της (μιλάω για βασικές ανάγκες, όχι για ψώνια ή ταξίδια κλπ) τότε όχι, αυτή η οικογένεια για μένα θα ήταν καλό να μην κάνει παιδί γιατί αυτό σημαίνει οτι η μάνα θα απουσιάζει συνεχώς, κι αν είναι λίγο σπίτι θα είναι πτώμα και τα οικονομικά θα είναι και πολύ κάτω του μετρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
ποιος βλάκας λέει ότι η γυναίκα δεν πρέπει να δουλεύει? εγώ φυσικά και την θέλω να δουλεύει στο σπίτι. να μου μαγειρεύει, να καθαρίζει, να πι(περ)ώνει και άλλα πολλά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Το είπα και πριν και θα το ξαναπω: οικονομική ανάγκη και οικιακή βοηθός/babysitter απλα ΔΕΝ συνδυάζονται. Πόσο μαλλον όταν μιλάμε για μια δουλειά που "με τα βιας τα βγάζω πέρα" και δίνω τα μισά ή και παραπάνω σε άλλη γυναίκα να μου προσέχει το σπίτι και το παιδί. Τι νόημα έχει αυτό?
Για μένα, καλύτερα να δανειστείς από συγγενείς τον πρώτο καιρό (αν δεν τα καταφέρνεις με τίποτα) και ξαναπάς στη δουλειά όταν το παιδάκι μεγαλώσει λίγο και πάει σε σταθμό. Και σχόλια του τύπου "που να δανειστώ, οι δικοί μου δεν έχουν" και τέτοια είναι άκυρα, γιατί αμα στη δουλειά σου παίρνεις 600 ευρώ και χαλάς 500 σε γυναίκα (υποθέτουμε ότι βρίσκεις με 3 ευρώ την ώρα, που καμία καλή δεν παίρνει τόσα) τι σου μένει για την "οικονομική ανάγκη"? 100 ευρώ το μήνα παραπάνω? Χαχαχα, μπράβο, σώθηκες!
Αν αυτά σου λείπουν μόνο, και δάνειο να πάρεις από τράπεζα καλά είναι. Αλλά σίγουρα οι γιαγιάδες και οι παππούδες θα μπορούν να δώσουν ένα τέτοιο ποσό το μήνα ωστε το παιδί να είναι με τη μαμά του.


Βασικά τώρα που το ξανασκέφτομαι, ούτε 100 δεν σου μένουν γιατί θα τα χαλάς σε βενζίνη ή εισιτήρια, καφέδες, τυρόπιτες και τέτοιες βλακείες που όλοι οι εργαζόμενοι πληρώνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Το ιδανικό για μένα θα ήταν να δουλεύουν και οι δύο και να ασχολούνται με το σπίτι/παιδιά και οι δύο, σχεδόν στον ίδιο βαθμό. Λέω "σχεδόν" γιατί ακριβώς στα μισά δεν χωρίζονται ποτέ αυτά. Η εξαίρεση είναι όταν η γυναίκα είναι έγκυος και όταν το παιδί είναι κάτω από 15-18 μηνών (η οποιοσδήποτε άλλος λόγος υγείας). Θεωρώ ότι είναι επιεικώς βλακεία η γυναίκα να δουλεύει και να χαλάει τα περισσότερα από αυτά που βγάζει για να της μεγαλώσει κάποια άλλη το παιδί και να της φροντίσει το σπίτι. Αν υπάρχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα και το μωρό είναι με τη γιαγιά/θεία, το θεωρώ αποδεκτό, αλλά σε καμια περίπτωση ιδανικό. Αλλά οικονομικό πρόβλημα και οικιακή βοηθός δεν συνδυάζονται με τίποτα για μένα. Αλλη εξαίρεση μπορεί να είναι οικογενειακή επιχείριση που παίρνουν το μωρό μαζί στη δουλειά. Η ίσως η περίπτωση που η γυναίκα είναι ο κύριος εισοδηματίας και τρέχουν δάνεια, οπότε δεν γίνεται αλλιώς. Αλλά ρε παιδιά, όταν κάνεις ένα μωρό, φρόντισέ το και λίγο...για 1-2 χρόνια θα είναι μωρο, μετά πάει...Τι περιμένεις, να το πάρεις έτοιμο, μεγαλωμένο από άλλους? Ιυοθέτησε αμα είναι έτσι.
Ας τα ξαναπούμε λοιπόν άλλη μια φορά:
1. Αν μπορούσαν οι γυναίκες να αφήσουν την δουλειά τους ή να δουλέψουν part time για μία περίοδο ΚΑΙ να συνεχίσουν μετά να έχουν δουλειά πολλές θα τα κάνανε. Συνήθως αυτό είναι όνειρο θερινής νυκτός.
2. Κάποια στιγμή το παιδί πάει σχολείο και τα έσοδα της γυναίκας μπαίνουν στο σπίτι και όχι στην γυναίκα που φυλάει το παιδί.
3. Εσείς όταν σπουδάζατε δεν σας ενδιέφερε να εκφράσετε την δημιουργικότητα σας μέσα από αυτό που μάθατε? Γιατί σπουδάσατε? Δεν σας ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσετε αυτό το δυναμικό?
4. Τα έσοδα του εργαζομένου (προ κρίσης) αυξάνονταν σε βάθος χρόνου, επίσης και τα έξοδα του παιδιού. Αν βρίσκατε ρούχα από φιλενάδες σας για το μωρό σας δεν θα βρίσκετε για τον 15άρη σας που αλλάζει 2 νούμερα παπουτσιού το χρόνο, και δεν μπορεί να γίνει οικονομία στην ξενη γλώσσα και στις αθλοπαιδιές κάτω από κάποιο σημείο, είναι on/off.
4. Έχετε πάρει πρέφα σε πόσα σπίτια αυτή την στιγμή με την κρίση δουλεύει μόνο ο ένας? Και σε πόσα αυτός ο ένας είναι η γυναίκα (δεν θα πιάσω τις μονογονεϊκές χωρίς πατέρα και διατροφή)?

Δεν άντεξα να μην απαντήσω σε αυτό!


Έτσι ακριβώς είναι κορίτσι μου, μένουν έγκυες γιατί το θέλει η μαμά τους ή η γειτόνισσα ή απλά επειδή βαριούνται το προφυλακτικό και μετά τους το μεγαλώνουν άλλοι κι αυτές το παίρνουν έτοιμο μεγαλωμένο λες κι είναι φαστ φουντ... Και μετά τα παιδιά έχουν ψυχολογικά προβλήματα που η μαμά τους τα έχει γραμμένα για να κάνει την πολύτιμη καριέρα της.:mad::mad::mad::mad::mad:
Άντε πάλι οι κακίες. ΒΑΡΕΘΗΚΑ. Και δεν έχουνε γνώμη, και είναι ανεύθυνες, και δεν γουστάρουν τα παιδιά τους και είναι καριερίστες. Ποιό είναι το ποσοστό των γυναικών που και τα 4 αυτά συνυπάρχουν?
Nα δουλεύει αλλά θα προτιμούσα μια sοft δουλειά να μην λείπει και πολλές ωρες από το σπίτι κάθε μέρεα.
Συμφωνώ με αυτή τη λογική. Η γυναίκα πρέπει να δουλεύει για να νιώθει χρήσιμη στον εαυτό της και την οικογένειά της. Να μπορεί να καλύπτει τα προσωπικά της έξοδα, να είναι ανεξάρτητη, ελεύθερη, ισορροπημένη και όχι να μένει σε μια σχέση από φόβο ή συμφέρον. Επίσης είναι πολύ σημαντικό να μιλάει με συναδέλφους, να κοινωνικοποιείται.

Καλύτερο νομίζω θα ήταν να δουλεύει το ζευγάρι διαφορετικές ώρες. Βέβαια έτσι βλέπονται λιγότερο αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Πρακτικά βοηθάει γιατί μειώνονται οι ώρες που είναι μόνο το παιδί. Αν υπάρχει και μια πεθερούλα να το κρατήσει 2-3 ώρες, δεν χρειάζεται να πληρώνεις καθόλου μπέιμπι-σίτερ. :D
Η γυναίκα πρέπει να κάνει αυτό που θα την ολοκληρώνει και θα την κάνει να νοιώθει δημιουργική όπως και ο άντρας. Όταν τα οικονομικά δεν το επιτρέπουν κάνει ότι χρειάζεται για να ζήσει η οικογένειά της και αναμένει όπως και ο άντρας πότε θα μπορέσει να κάνει αυτό που προτιμά.
Αυτό με το διαφορετικό ωράριο το έχουμε κάνει αλλά μπορεί και πάλι ο ένας να μειώσει τη δουλειά του τόσο ώστε να νοιώθει μ@λ@κας ή να διακινδυνεύει το μέλλον του.
Πραγματικά αναρωτιέμαι για τους άντρες που δεν θέλουν να δουλεύουν οι γυναίκες τους ή θέλουν να δουλεύουν soft, τόση σιγουριά έχετε ότι θα βγάζετε αρκετά ώστε να ζείτε ανθρώπινα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και μετά τα παιδιά έχουν ψυχολογικά προβλήματα που η μαμά τους τα έχει γραμμένα για να κάνει την πολύτιμη καριέρα της.:mad::mad::mad::mad::mad:
Καλά, χαλάρωσε, θα κάνεις καμιά ρυτίδα αν σουφρώνεις έτσι! :D

Εμένα η μητέρα μου ήταν (και είναι) κανονική εργαζόμενη, συνεπώς δεν ήμουν 24 ώρες το 24ωρο μαζί της. Αλλά δεν μου έμεινε κανένα ψυχολογικό. Μια χαρά αναπτύχθηκα. Συνεπώς μην βγάζεις τέτοια βιαστικά συμπεράσματα που μπορεί να μην ισχύουν.

Επίσης, εάν δέχεσαι να σε πληρώνει ο σύζυγος (αν μπορεί!) για να είσαι όλη τη μέρα σπίτι εν μέσω οικονομικής κρίσης, be my ghost.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Μα καλά, σοβαρά τώρα μου συγκρίνεις τους γονείς του τρίτου κόσμου που είναι καλώς ή κακώς άνθρωποι αμόρφωτοι, κάτω από τα όρια της φτώχειας, με μηδενική γνώση αντισύλληψης, με τους γονείς του δυτικού κόσμου;:eek:

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που οι φτωχοί του κόσμου συνεχίζουν και κάνουνε παιδιά, αλλά σίγουρα δεν είναι αυτός που λες. Θα μπορούσες να πεις, π.χ.:

1) Υψηλή θνησιμότητα. Γεννοβολώ μπας και ζήσει κανένα "χτικιάρικο".
2) Παιδική εργασία. Χρειάζονται χέρια να καλλιεργήσουν τα χωράφια, να μαζεύουν τα σκουπίδια ή - το πιο φοβερό - να συσκευάζουν τσιπάκια μνήμης υπολογιστών! :eek:
3) Ο ρόλος της γυναίκας επί Σαρίας και άλλων θρησκειών. Σκάσε κουνέλα και γέννα ισλαμάκια να πολεμήσουν για την μαμά-πατρίδα ή το δικό μας: Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια.
4) Το ένστικτο που σου δίνει η μαμά-Φύση. Θέλεις να μεταφέρεις τα γονίδιά σου, να πάρεις μέρος στο θαύμα της ζωής.
5) Απ' τη στιγμή που μεγάλωσαν με δυσκολίες και επιβίωσαν, μπορούν να επιβιώσουν και τα παιδιά τους. Αν αυτό δεν συμβεί, θα ξαναπροσπαθήσουν όπως διδάσκει η Μητέρα - Φύση.

Το να μην τελειώνεις μέσα αλλά να τραβιέσαι λιγάκι πριν, δεν χρειάζεται γνώσεις πανεπιστημίου. :P

Ακριβώς λοιπόν, για αυτούς τους λόγους και άλλους τόσους παραπάνω οι φτωχοί κάνουν παιδιά και θα συνεχίσουν να κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλοί λόγοι που οι φτωχοί του κόσμου συνεχίζουν και κάνουνε παιδιά, αλλά σίγουρα δεν είναι αυτός που λες. Θα μπορούσες να πεις, π.χ.:

1) Υψηλή θνησιμότητα. Γεννοβολώ μπας και ζήσει κανένα "χτικιάρικο".
2) Παιδική εργασία. Χρειάζονται χέρια να καλλιεργήσουν τα χωράφια, να μαζεύουν τα σκουπίδια ή - το πιο φοβερό - να συσκευάζουν τσιπάκια μνήμης υπολογιστών! :eek:
3) Ο ρόλος της γυναίκας επί Σαρίας και άλλων θρησκειών. Σκάσε κουνέλα και γέννα ισλαμάκια να πολεμήσουν για την μαμά-πατρίδα ή το δικό μας: Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια.
4) Το ένστικτο που σου δίνει η μαμά-Φύση. Θέλεις να μεταφέρεις τα γονίδιά σου, να πάρεις μέρος στο θαύμα της ζωής.
5) Απ' τη στιγμή που μεγάλωσαν με δυσκολίες και επιβίωσαν, μπορούν να επιβιώσουν και τα παιδιά τους. Αν αυτό δεν συμβεί, θα ξαναπροσπαθήσουν όπως διδάσκει η Μητέρα - Φύση.

Το να μην τελειώνεις μέσα αλλά να τραβιέσαι λιγάκι πριν, δεν χρειάζεται γνώσεις πανεπιστημίου. :P

Ακριβώς λοιπόν, για αυτούς τους λόγους και άλλους τόσους παραπάνω οι φτωχοί κάνουν παιδιά και θα συνεχίσουν να κάνουν.

Όλα τα παραπάνω που λες συναθροίζονται σε δυο λέξεις: έλλειψη μόρφωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και δεν μπορεί να γίνει οικονομία στην ξενη γλώσσα και στις αθλοπαιδιές κάτω από κάποιο σημείο, είναι on/off.
καλα ποσα λεφτα πεταγονται,,ετσι δεν λεγεται..

πολυ λιγοτερα λεφτα θα χρειαζοταν οι οικογενεια για ενα παιδι αν δεν εκανε οτι και οι αλλοι.πεταγοντας λεφτα στον αερα..για περιοδικες μοδες..

το τι ακουω και καραφλιαζω -περισσοτερο απο οτι εχω ηδη:worry:-δεν λεγεται..

απο το πιο απλο,τα σχολικα,,μεχρι τα παπουτσια μαρκας και το μπαλετο ταικβοντο-λες και οι προγονοι μας κανανε - και ενα σωρο αλλες μπουρδες..

ουτε καν αγγλικα χρειαζονται ουτε φροντιστηρια σε ηλικιες δημοτικου..

εγω δεν εκανα ποτέ μικρος αγγλικα ή αλλο φροντιστηριο,αλλα ειχα μανα στο σπιτι..
και τα εμαθα απο τους υπολογιστες βιντεοπαιχνιδια μονος μου στα 18 μου.. και στα σχολεια 18-19 επαιρνα..

καλυτερα περισσοτερη μανα στο σπιτι.παρα περισσοτερα λεφτα..γιατι με το πρωτο γινεται καλυτερο παιδι,,με το δευτερο οχι..

προσωπικα,,θελω πρωτα η γυναικα να φροντιζει σπιτι και παιδια και με αυτα καλα αν χρειαζεται και μπορει να δουλευει..

αλλα υπαρχουν προτεραιοτητες σε μια οικογενεια..για μενα τουλαχιστον..

καλυτερα να δουλευει μονο ο ανδρας και να ζει με λιγοτερα η οικογενεια αλλα με τη μανα στο σπιτι..και οχι τα παιδια στους δρομους και χιλια ψυχολογικα προβληματα..-η αδελφη μου φιλολογος το τι παλαβα ανισορροπα παιδια απο διαλυμενες οικογενεεις βλεπει στο σχολειο δεν λεγεται,,εχει φρικαρει..-..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
καλυτερα να δουλευει μονο ο ανδρας και να ζει με λιγοτερα η οικογενεια αλλα με τη μανα στο σπιτι..και οχι τα παιδια στους δρομους και χιλια ψυχολογικα προβληματα..-η αδελφη μου φιλολογος το τι παλαβα ανισορροπα παιδια απο διαλυμενες οικογενεεις βλεπει στο σχολειο δεν λεγεται,,εχει φρικαρει..-..
Ηimela και Άγγελε ( κι ας κάνω μόνο quote τον Άγγελο το αυτό ισχύει και για τη Himela)

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΤΕ ΜΥΡΙΑΔΕΣ ΓΟΝΙΩΝ ΠΟΥ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΓΑΙΝΕΙ Ο ΠΑΤΟΣ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ αναπαράγοντας στερεότυπα που προσβάλλουν εσάς τους ίδιους που με τόση περισσή βεβαιότητα τα βροντοφωνάζετε.

Τόσοι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΙ άνθρωποι έχουν βγει και έχουν γράψει "η μαμά μου δούλευε και δεν νομίζω ότι γύρναγα τους δρόμους/είχα ψυχολικά". Δεν διαβάζετε τα ποστ των άλλων στα θέματα που γράφετε? Ή αυτούς που τα γράφουν αυτά τους θεωρείτε απλά ανισσόροπους?
Πραγματικά θα ήθελα να μου εξηγήσετε γιατί αυτός ο επιλεκτικός στραβισμός ώρες - ώρες σπάει κόκκαλα(!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top