Τραγική κατάληξη - find Alex...

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Πιστευω πως ολοι σας θυμαστε το δραμα του μικρου 11χρονος Αλεξ Μεσχισβίλι από την Ημαθία που στις 3 Φεβρουαρίου 2006 ειχε εξαφανιστει και ολη η Ελλαδα ειχε ευαισθητοποιηθει με το γεγονος και με την αγωνια των γονιων του.
Το τραγικο της υποθεσης ηρθε χτες οταν ενα παιδι στην εκπομπη της ;;Νικολουλη;; ομολογησε πως τον σκοτωσαν και τον εθαψαν δυο 14χρονα και δυο 12χρονα παιδια...:(
Συνοπτικα την ειδιση μπορειτε να την δειτε εδω:https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=711729&lngDtrID=244...
Kαι τωρα ερχεται τa ερωτηματα εαν οντως ισχυουν ολα αυτα:
Με ποιο σκεπτικο λειτουργησαν αυτα τα παιδια;
Πως σε μια τοσο νεαρα ηλικια φτασαν σε αυτο το σημειο;
Τι ευθυνες φερουν οι γονεις;(οι οποιοι απ' οτι διαβασα αλλου ηταν σε αθλια ψυχολογικη κατασταση)
Τι ποινες θα πρεπει να επιβληθουν;
Γενικα, μηπως πηγαινουμε απο το κακο στο χειροτερο;
Χωρις να θελω να κινδυνολογησω, μηπως μακροπροθεσμα (γιατι τρεμω σητν ιδεα του "βραχυπροθεσμου"), σκηνικα οπως αυτα που ακουμε στις Η.Π.Α και που μπαινουν παιδια με οπλα και καθαροιζουν μερικους συμβουν κι εδω;

P.S.-Θα ηθελα πολυ να τα συζητησουμε ολα αυτα.
Mια χαρη:Επειδη πρεπει να φυγω και γραφω βιαστηκα, εαν το θεμα ανηκει καλυτερα στα νομικα ή οπουδηποτε αλλου, μετακινειστε το.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να συμιοσουμε οτι τα παιδια ητανε αλοδαποι. Χωρις να θελω να θυξω τους αλοδαπους παρατιρουμε οτι απο την εποχη που ανοιξαν τα συνορα για καπιες χωρες (και δεν αναφερομαι μονο στην Αλβανια) εχει αυξηθει η εγκληματικοτιτα. Επισης πιστευω οτι ολοι βλεπετε στην καθημερινη σας ζωη τι πιον εχουν αλοδαποι απ ο συγκεκριμενες χωρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Από το κακό στο χειρότερο πάμε, τα μόμολα άρχισαν να το παίζουν μάγκες σκοτώνοντας σε λίγο θα αρχίσουν και τα 5χρονα ... Ένα μπουρδέλο είναι αυτός ο κόσμος. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
2 Έλληνες
2 Αλβανοί
1 Ρουμάνος

Ο κοινός τόπος είναι οι διαλυμένες οικογένειες (όχι η καταγωγή τους Krone)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ισως δεν εκφραστικα σωστα, ενοουσα οτι κυριος ειναι αλοδαποι επειδη οι οικογενιες τους συνιθος ειναι διαλυμενες.Και δεν ξερω αν φταιει μονο η οικογενια αλλα στην συμπερφορα τον περισσοτερων αλλοδαπων φαινετε οτι δεν ειναι τα καλυτερα παιδια. Οι λογοι ειναι πολυ, το τι φταιει κυριος καλυτερα να μην κατσουμε α το αναλυσουμε γιατι δεν προκειτε και να το βρουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Καταρχας....
το σώμα δεν έχει βρεθει ακόμα...
οποτε.. υπάρχει παντα η εκδοχη του να μην ισχυει αυτη η ιστορια και να ειναι άλλη μια ιστορια απεγνωσμένης προσπαθειας "κάποιος να μου δωσει σημασια, κάποιος να με προσεξει"....

Υστερα....
ας δεχθουμε ότι όντως ισχυει, και ότι όντως τον σκότωσαν (κάτι που φυσικα αντευχομαι) και να προσπαθησουμε να απαντησουμε σε κάποια απ τα ερωτήματα του Μάριου, κινδυνολογόντας παντα και γενικευοντας....
Απλά για "κουβεντα να γινεται"


1)Με ποιο σκεπτικο λειτουργησαν αυτα τα παιδια;
Δεν υπάρχει σκεπτικό σε τέτοια εγκληματική ενέργεια... ουτε από τα παιδιά ουτε απο τους ενηλικες....
ή το έχεις μέσα σου ή δεν το έχεις... ειναι να βρεθεις σε λάθος σημείο την λάθος ωρα με τα λάθος άτομα και το κάνεις... έτσι απλά!


2)Πως σε μια τοσο νεαρα ηλικια φτασαν σε αυτο το σημειο;
Ακόμα κι αν δεν το έκαναν σε τοσο νεαρη ηλικια, πολυ φοβάμαι οτι θα το έκαναν αργοτερα... τι σημερα τι αυριο τι τωρα ενα πραγμα...
Άλλωστε δεν ειναι και τοοοοοοσο δυσκολο... ειδικά όταν εισαι παιδι όλα μοιαζουν ευκολα... δεν υπαρχει η αισθηση του κινδύνου όπως υπάρχει στους ενηλικες...
Δεν λειτουργει τοσο εντονα το αισθημα της προστασιας.... όλα ειναι μια μεγάλη περιπέτεια!
Η τηλεόραση έχει κάνει το έγκλημα τόσο ευκολο και τοσο απλο....
Μπαινει κάθε μέρα μεσα στο σπιτι μας με τετοια ευκολια που πλέον εχουμε συνηθησει!
Ακουμε για φονικό και δεν σταυροκοπιομαστε όπως θα έκανε η γιαγια μου στο παρελθον.... πλέον σταυροκοπιομαστε αν γινει "εξοδος" χωρις ατυχημα!
Η βια εχει γινει καθημερινοτητα! πως να μην ειναι ευκολο στα παιδια λοιπον?

3)Τι ευθυνες φαιρουν οι γονεις;(οι οποιοι απ' οτι διαβασα αλλου ηταν σε αθλια ψυχολογικη κατασταση)
Δεν δεχομαι σε καμια περιπτωση το διαλυμενη οικογενεια = εγκληματιας!
Μα σε καμια!
Ουτε δεχομαι το αλλοδαπος = εγκληματιας....
Μη γινομαστε ουτε ρατσιστες ουτε να μας πιανει η ξενοφοβια....(ας προσπαθησουμε τουλαχιστον)
Οι αλλοδαποι ειναι φτωχοι ανθρωποι που ψαχνουν για μια καλυτερη μοιρα...
Και ναι, εχει αυξηθει η εγκληματικοτητα αλλα δεν μπορουμε να χρεωσουμε σε μικρα παιδια την "καταγωγή" τους για το έγκλημα που διεπραξαν....
Τι σημασια εχει τι εθνικοτητας ειναι....
εχουν ενα κοινο χαρακτηριστικο... ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ!
Παιδια καποιων γονιων! (για να ξαναγυρισω στις ευθυνες των γονιων)
Σαφως και οι γονεις δεν ειναι αμοιροι ευθυνων... όμως ακόμα και το οτι ειναι παιδια δεν τα βγαζει απο το μεριδιο της ευθυνης που φερουν τα ιδια!
-ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ-
Ο κρονος και ο λοστ, ειναι στην ίδια περιπου ηλικια...
Η Μαγκυ ειναι δυο χρονια μεγαλυτερη... η ines επισης...
Παιδια... ?!?!
Μπορει να ειναι ανηλικα αλλα.... ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι σε ηλικια που ξεχωριζουν το καλο απ το κακο, το παρανομο απ το νομιμο, το εγκλημα και την τιμωρια....
(αν δεν τα ηξεραν ολα αυτα, δεν θα το εκρυβαν τοσο καιρο)
ΕΠΕΛΕΞΑΝ να το κανουν....
Ας μην αυταπατωμαστε.... ΟΛΟΙ μας σε οποια ηλικια και αν ειμαστε, καλουμαστε να κανουμε τις επιλογες μας!!!!
Μπορει να ειναι μικρα παιδια για να παντρευτουν.... ΑΛΛΑ.... ειναι αρκετα μεγάλα για να ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΚΟΤΩΝΩ ΑΝΘΡΩΠΟ!

Ναι σιγουρα εχουν σοβαρες ευθυνες και οι οικογενειες (δεν ξέρουμε σε ποσες απο αυτες τις οικογενειες η βια ειναι το μονο μεσο έκφρασης της διαφωνιας) όμως ας μην βγαζουμε τα παιδια απ εξω....



4)Τι ποινες θα πρεπει να επιβληθουν;
Εδω τωρα αυτο ειναι ενα πολυυυυυυυυυυ μεγαλο θεμα....
Που θα πανε? αναμορφωτηριο? λολ
θα γινουν χειροτερα... θα μαθουν εκτος απο το να σκοτωνουν, και να βιαζουν, και θα τα βιασουν, θα μάθουν και να παραβιαζουν κλειδαριες και να κλεβουν και να λένε ψέμματα......
Φυλακη? Ιδρυμα?
ειμαστε ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ η ανθρωποτητα σε αυτον τον τομεα....
Οποια χωρα του πλανητη κι αν σκεφτω.... δεν μπορω να βρω με το μυαλο μου καποια που να εχει πραγματικα πραγματικα σωφρονιστικο ιδρυμα και χαρακτηρα....
Ειναι πλεον καμμενα απο χερι....


5) Γενικα, μηπως πηγαινουμε απο το κακο στο χειροτερο;
Καποιοι ναι κάποιοι οχι....
Στον πλανητη μας θα υπαρχει παντα μια περιεργη ισορροπια....
Οσο υπαρχει καλο αλλο τοσο θα υπαρχει και κακό....
Οταν ενα απ τα δυο υπερισχυσει, δεν θα υπαρχει ο πλανητης μας :)
Όσο υπάρχουν άνθρωποι που πανε απ το καλό στο καλυτερο θα υπάρχουν κι ανθρωποι που πανε απ το κακο στο χειροτερο....
ΟΛΟΙ ΜΑΣ ειμαστε δυο οψεις...
ΟΛΟΙ ΜΑΣ τα εχουμε ολα μεσα μας.... και το καλο και το κακο!
Το θεμα ειναι τι αφηνουμε να βγει στην επιφανεια....
Υπο συγκεκριμένες δε συνθηκες, ΟΛΟΙ ΜΑΣ ειμαστε δολοφονοι καθως και ολοι μας αγιοι!


6)Χωρις να θελω να κινδυνολογησω, μηπως μακροπροθεσμα (γιατι τρεμω σητν ιδεα του "βραχυπροθεσμου"), σκηνικα οπως αυτα που ακουμε στις Η.Π.Α και που μπαινουν παιδια με οπλα και καθαροιζουν μερικους συμβουν κι εδω;
Θέλω να ελπιζω, ειναι ο ευσεβης μου ποθος αυτός, ότι θα αργησουμε παρα πολυ να καταντησουμε ετσι...
Ο μόνος λογος ειναι οτι εμεις σαν ρατσα, σαν φυλή ειμαστε ιδιαιτερα εκρηκτικοι....το ταπεραμέντο μας ειναι διαφορετικο!
Τι σημαινει αυτο?
Οτι ειμαστε σαν υφαιστεια που βγαζουμε καθε μερα λιγο απο την λαβα μας.... ητοι δεν θα εκραγουμε ποτε με καταστροφικες συνεπειες....
Τσακωνομαστε στον δρομο στην κινηση.... τσακωνομαστε με το αφεντικο... με τον μαναβη.... με τον χασαπη... με τον γειτονα.... με τον άντρα μας... την γυναικα μας...
ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ τσακωνομαστε!! λολ
Φωναζουμε και ξεσπαμε! Δεν τα κραταμε μεσα μας ωστε καποια στιγμη να μας κυριευσει ο δαιμονας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epidromi

Νεοφερμένος

Ο epidromi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ποιο είναι άραγε το ποιον των ανορθόγραφων; Η εγκληματικότητα αυξάνεται με την ανορθογραφία; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι το κοινό τους σημείο ήταν η υπερβολική ανοχή απο τις οικογένειες τους διαλύμενες ή όχι.Επίσης για τις ηλικίες τους άκουσα πως είναι μεταξύ 10-12 δεν άκουσα για 14.
Οι μαρτυρίες των γνωστών αλλά και των εκπαιδευτικών μιλούν για μια "συμμορία" τους γνωστούς νταήδες των σχολείων, που έκαναν ζημιές και τρομοκρατούσαν άλλα παιδιά και δεν μπορούσαν οι εκπαιδευτικοί να τους συνετίσουν.Μάλιστα όταν οι καθηγητές έκαναν έκκληση στις αστυνομικές αρχές ο σύλλογος γονέων θέλησε να συγκαλύψει το θέμα(όχι της δολοφονίας γιατί τότε δεν είχε γίνει αλλά της τρομοκρατίας που ασκούσαν) για να μην λεχθεί πως η Βέροια βγάζει ρατσιστές.
Κι εδώ έρχομαι να αναρωτηθώ το εξής:
μήπως τελικά τα σημερινά παιδιά παραχαιδεύονται;
μήπως είναι υπερβολή όταν ο γονιός σηκώνει το χέρι να τον κατηγορούν ότι θα διαταράξει την ψυχική υγεία του παιδιού;
Δεν λέω να επανέλθουμε στην εποχή του βούρδουλα όμως η επιβεβλημένη πειθαρχία μήπως είναι αναγκαία;
Μήπως είναι καιρός και οι γονείς να κατηγορούνται για ηθική αυτουργία λόγω πλημμελούς επιμέλειας ανηλίκων;
Αυτό που με συγκλόνισε είναι το γεγονός πως όταν το παιδί μετά τον ξυλοδαρμό έπεσε αναίσθητο κανείς δεν σκέφτηκε να καλέσει σε βοήθεια, να φωνάξει έναν ενήλικο.Να πουν έγινε αυτό και αυτό.Θεώρησαν (άραγε σωστά; ) ότι είναι νεκρός και η πρώτη τους σκέψη ήταν να τον θάψουν:/:
Δεν το χωράει ο νους μου.Κι εγώ υπήρξα ζωηρό παιδί και σε φασαρίες έμπλεκα και έτρεμα κάθε φορά που θα έλεγα στον μπαμπά μου "μάτωσα την μύτη του Κωστάκη" αλλά παρά τον φόβο της επερχόμενης τιμωρίας δεν ήταν η πρώτη μου σκέψη να αφήσω τον Κωστάκη στον τόπο ώστε να μην το μάθουν οι μεγάλοι.
Συγγνώμη για το γελοίο του παραδείγματος αλλά ειλικρινά με τρομάζει το γεγονός ότι η πρώτη τους σκέψη ήταν να συγκαλύψουν το έγκλημα τους, με ανατριχιάζει ότι αυτό το παιδί μπορει απλά να ήταν αναίσθητο και όχι νεκρό και άρα θα μπορούσαν να του σώσουν την ζωή και πάνω απο όλα με τρομοκρατεί πως αυτά τα παιδιά επι 4 μήνες αντιμετώπιζαν κυνικά το θέμα δίνοντας ψευδεις καταθέσεις στην αστυνομία και στους γονείς.
Δεν είμαι οπισθοδρομική ούτε υπέρμαχος καθεστώτος τρομοκρατίας με το ξύλο και την τιμωρία, όμως η ασύδοτη ελευθερία είναι μπούμερανγκ.Παν μέτρον άριστον σε όλα.Δεν είναι κακοποίηση ανηλικου να τιμωρείς το παιδί σου επειδή σπάει τζάμια. καταστρέφει ξένες περιουσίες και τρομοκρατεί άλλα παιδιά, είναι προσπάθεια να το νουθετήσεις και να προλάβεις τα χειρότερα, την εξέλιξη του σε ενήλικο εγκληματία(πόσοι και πόσοι γονείς χτυπιούνται στα δικαστήρια "μα πως έγινε το παιδί μου έτσι;" όμως τότε είναι πολύ αργά για δάκρυα).
Και δυστυχώς η περίπτωση της Βέροιας δεν είναι η μόνη, σε όλες τις περιοχές υπάρχουν συμμορίες "νταήδων".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Είναι όντως τραγικό να βλέπουμε τέτοιες ειδήσεις και θα είναι ακόμη πιο τραγικό εάν γίνει η "καθημερινότητα" όπως στις ΗΠΑ, την Γερμανία κτλ. Προσωπικά νομίζω πως απέχουμε πάρα πολύ από το να γίνει η Ελλάδα σαν μία από αυτές τις χώρες. Τέτοια περιστατικά υπήρχαν και παλαιότερα στην χώρα μας και φυσικά συμβαίνουν σπάνια.

Για το ποιος φταίει, θα συμφωνήσω με την Κ.Ε. ότι η κοινωνία μας έχει κάνει τη βία παιχνίδι. Η τηλεόρεαση, ο κινηματογράφος, τα παιχνίδια, η ίδια η καθημερινότητα με τις ειδήσεις, τους πολέμους κτλ όλα βάζουν το λιθαράκι τους στην ανάπτυξη της βίαιης συμπεριφοράς. Η έκρηξη της εποχής της επικοινωνίας έφερε στο σπίτι μας εικόνες άγνωστες πριν σε πολλούς. Πολύ σπάνια θα έβλεπες παλαιότερα παιδιά να κρατάνε όπλο και να πολεμάνε. Ακόμη πιο σπάνια θα άκουγες από την τηλεόραση για 5 παιδιά στις ΗΠΑ ή δεν ξέρω και εγώ που αλλού να κάνουν τέτοια εγκλήματα.

Δεν ξέρω αν το έχετε προσέξει, αλλά η τηλεόρεαση θεοποιεί τους βίαιους δολοφόνους. Ο δολοφόνος όταν καταφέρει να σκοτώσει πολύ κόσμο και να γλιτώσει (όπως ο sniper στις ΗΠΑ πριν κάτι μήνες) αμέσως πέρνει θρυλικές διαστάσεις και τραβάει τα βλέμματα. Επομένως γιατί να μην γίνουν και πρότυπα για τα παιδιά; Η κρίση τους είναι μηδαμινή στις ευαίσθητες ηλικίες και είναι έυπλαστα.

Το σκεπτικό των συγκεκριμένων παιδιών δεν νομίζω πως ήταν και ιδιαίτερα βαθύ, αν κρίνω από τις ηλικίες τους. Απλά θα μάλωσαν για κάτι ασήμαντο, θα χτυπήθηκαν και ξαφνικά εφάρμοσαν τον τρόπο επίλυσης διαφορών που είδαν κ αλλού: την απίστευτη βία! Η βία επόμενο ήταν να οδηγήσει και στον θάνατο.

Αυτό που περιμένει τώρα τα παιδιά αυτά ειναι το αναμορφωτήριο. Θα μπουν (αν αποδειχθεί ότι όντως λένε την αλήθεια) και τα φώτα θα σβήσουν. Το ζήτημα όμως είναι τι γίνεται μετα. Τι κάνουμε εμείς ως κοινωνία; Τι κάνει ο καθένας από εμάς για να βρεθεί λύση στο φαινόμενο αυτό; Το πιο βασικό είναι νομίζω να δώσουμε καλύτερα πρότυπα στα παιδιά. Αλλά νομίζω πως θα πρέπει να δούμε και κατά πόσο οι κοινωνικο-οικονομικές συνθήκες οδήγησαν σε αυτό το αποτέλεσμα, πράγμα πάρα πολύ πιθανόν κατά τη γνώμη μου.

Σημασία φυσικά δεν έχει η εθνικότητα, αλλά οι συνθήκες στις οποίες μεγάλωσε κάποιος. Το κράτος δίνει τις καλύτερες δυνατές συνθήκες ώστε ένας γονιός να μπορεί να μεγαλώσει σωστά τα παιδιά του; Το σχολείο; Τι μας δίνει πέρα από ξερές γνώσεις; Προάγγελος της βίας νομίζω πως είναι το "μίσος". Και λέγοντας μίσος εννοώ την κακία με την οποία μαθαίνουμε στα παιδιά να αντιμετωπίζουν τους γύρω τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Έχει δίκιο η κακή επιρροή. Όλα όσα λέει έχουν βάση.

Το ζήτημα είναι τι κάνουμε εμείς τώρα; :hmm:

Εγώ, η κακή επιρροή, ο Dark_Kronos και όλοι εμείς που ακούμε αυτό το γεγονός σήμερα. Ζούμε στην ίδια κοινωνία. Αύριο και τα παιδιά όλων μας θα μεγαλώνουν μέσα σ΄αυτό το κοινωνικό σύνολο. Μήπως πρέπει να σταματήσουμε να κατηγορούμε τους πολιτικούς και τους ΄΄δυνατούς΄΄ αυτής της γης και να πάρουμε τη μοίρα μας στα χέρια μας;

Νομίζω ότι μπορούμε όλοι μαζί να καταφέρουμε πολλά!

Και σαν πρωτο παράδειγμα σας φέρνω αυτόν εδώ το χώρο, όπου εκφραζόμαστε όλοι εμείς. Είμαι λίγο καιρό μέλος, αλλά διαπιστώνω ότι φτιάχτικε από απλούς συνανθρώπους μας που είχαν ένα όνειρο. Και τα έχουν καταφέρει τέλεια ως τώρα!

Η γνώμη μου είναι: ας ασχοληθούμε όλοι μας περισσότερο με τα κοινά! Είτε με τη λέξη κοινά εννοούμε: σωματεία, ομάδες, foroums, κτλ.
Ας μοιραστούμε τις ιδέες μας και τα όνειρά μας με τους συνανθρώπους μας: το συγγενή, το γείτονα, το φίλο, το συμπολίτη, το συμμαθητή, τον συμforumista!

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θέλουν να γίνει η οικογέννειά τους, η πόλη τους, η χώρα τους, ο κόσμος όλος καλύτερος. Το ζήτημα είναι ποιός θα σηκωθεί πρώτος από τον καναπέ του. Ας κάνουμε εμείς την αρχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Το σκεπτικό των συγκεκριμένων παιδιών δεν νομίζω πως ήταν και ιδιαίτερα βαθύ, αν κρίνω από τις ηλικίες τους. Απλά θα μάλωσαν για κάτι ασήμαντο, θα χτυπήθηκαν και ξαφνικά εφάρμοσαν τον τρόπο επίλυσης διαφορών που είδαν κ αλλού: την απίστευτη βία! Η βία επόμενο ήταν να οδηγήσει και στον θάνατο.

Εδώ θα διαφωνήσω.Τα παιδιά αυτά είχαν προηγούμενα με το συγκεκριμένο παιδάκι, τον χτυπούσαν πάρα πολύ συχνά στο σχολείο(κι αυτό και άλλα παιδιά) και την συγκεκριμένη μέρα του έστησαν καρτέρι(μάλιστα κάποια είχαν φροντιστήριο εκείνη την ώρα και ζήτησαν απο την καθηγήτρια να σχολάσουν νωρίτερα γιατί είχαν λέει ραντεβού με τον Άλεξ, σύμφωνα με μαρτυρία της καθηγήτριας).Το ραντεβού φυσικά ήταν να τον βρουν στο δρόμο προς τα μαθήματα που παρακολουθούσε(ένα δρομολόγιο που έκανε κάθε απόγευμα) και να τον δείρουν γιατί τους πήγαινε πολυ κόντρα.Εκεί άρχισε και το κυνηγητό και το παιδάκι μπήκε στην μονοκατοικία όπου τον ακολούθησαν και τον έδειραν.
Φυσικά δεν είχαν σκοπό να τον σκοτώσουν(θέλω να πιστεύω) όμως δεν τα είδα να ταράζονται και ιδιαίτερα όταν αυτό συνέβη.Γιατί ναι μπορεί "εν βρασμώ ψυχής" να ξυλοκοπείς κάποιον μέχρι θανάτου, όμως θέλει χρειάζεται ψυχραιμία για να μεταφέρεις ένα άψυχο σώμα και να το θάψεις.Και δεν ήταν ένα αλλά πέντε, και ούτε ένα δεν βρέθηκε να διαφωνήσει ή να τρομοκρατηθεί.
Το ξέρεις πως αν ήταν ενήλικες το έγκλημα τους θα θεωρούταν προμελετημένο;Ακριβώς γιατί βρήκαν την δύναμη να τον θάψουν και αυτό νομικά έρχεται σε αντίθεση με τον όρο "εν βρασμώ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Kαλα οι δημοσιογραφοι ειναι μεγαλοι μ@λ@κες....ειχε live μεταδωση την μπουλντοζα να σκαβει.Τι ηλιθια ατομα ρε ****το:angry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από vaguraw:
Kαλα οι δημοσιογραφοι ειναι μεγαλοι μ@λ@κες....ειχε live μεταδωση την μπουλντοζα να σκαβει.Τι ηλιθια ατομα ρε ****το:angry:

Είναι κάπως υπερβολικό αλλά δυστυχώς δείχνει το σημείο που είναι στραμμένη η προσοχή όλης της Ελλάδας, αν προσέξεις η μισή Βέροια είναι μαζεμένη γύρω απο αυτό.Μου θυμίζει τις εποχές που έδειχναν την διάσωση σεισμόπληκτων.Και μεταξύ μας το προτιμώ απο το να βλέπω στις ειδήσεις πως μασάει η Βανδή την τσίχλα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Με καλυψατε ολοισε πολυ μεγαλο βαθμο.Και η Κ.Ε. και η κλεφτρα, ο μοναχος...
Εγω αν και δεν ξερω με λεπτομερεις την ειδηση λογο εξωτερικου,ακουσα πως η μητερα του παιδιου ειχε πει στον καθηγητη του πως παιδι του δεχοταν "αγρειες" επιθεσεις απο αυτα τα παιδια κι αυτος δεν εκανε τιποτα...Δεν τον κατηγορω, αλλα ερωτω καποιον που ισως να ξερει περισσοτερες λεπτομερειες, ο καθηγητης δεν θα μπορουσε να καλεσει ενα συμβουλιο γονεων και κηδεμονων ή γενικα να κανει κατι;
Και το αλλο ειναι πως σε περισπτωση που ισχευει αυτο που ειπε το παιδι χτες στην Νικολουλη, οτι νταξ' το σπασαν στο ξυλο και πες οτι καπου ξεφυγε η κλατασταση και το σκοτωσανε, αντι να τρεξουν ομως εστω και φοβισμενα να που οτι ξερεις τι "καναμε αυτο και π.χ. καταλαθος εκει που πλακωνομασταν επεσε κατω χτυπησε και δεν ξανασηκωθηκε" (μια διακιολογια ρε συ αλλα να που τι εγινε!), αντιθετα ειχαν την εμπνευση-κουραγιο να πανε και να τον θαψουν και να μην πουν κουβεντα, μεχρι που 4 μηνες μετα "λυγισε" καποιο απο αυτα απο τις ερηνειες ισως...:confused:
Εαν δεν ειχαν το νεαρο της ηλικιας μιλαμε για εγκλημα προμελετημενο ετσι;
Και το αλλο που θα συμφωνησω (δεν θυμαμαι ποιος το ειπε...:redface: ) ειναι οτι σε καμια περιπτωση "διαλυμενη οικογενεια" ισων τα παιδια "δικαιολογουνται" (με την εννοια οτι νταξ' το περιμεναμε!Οχι διακιολογουνται οτι ειναι οκ!) να κανουν μ@λ@κιες.
Ασε που πλεον με το παραμικρο λεμε διαλυμενη οικογενεια...(ελαφρυντικα κι ετσι)
Κι εγω π.χ. δεν ειχα οτι πιο ηρεμα παιδιακ χρονια...γιατι δεν σκοτωσα κανεναν;Η δεν εκλεψα;Η δεν εκανα το ενα το αλλο κτλ κτλ;Αλλα ας μην μεινω εδω...

Σε ενα που θελω να μεινω ειναι σε αυτο που ειπε η Κ.Ε.
Ναι μεν φταιει το ταπεραμεντο μας που ειμαστε φωνακλαδες και εκρηκτικοι και τσακωνομαστε, αλλα αλλο αυτο και αλλο το να αρχιζουμε να σκοτωνομαστε κυριολεκτικα για διαφωνιες κτλ κτλ.

Τελικα τι εγινε;το βρηκαν το παιδι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Εδώ θα διαφωνήσω.Τα παιδιά αυτά είχαν προηγούμενα με το συγκεκριμένο παιδάκι, τον χτυπούσαν πάρα πολύ συχνά στο σχολείο(κι αυτό και άλλα παιδιά) και την συγκεκριμένη μέρα του έστησαν καρτέρι(μάλιστα κάποια είχαν φροντιστήριο εκείνη την ώρα και ζήτησαν απο την καθηγήτρια να σχολάσουν νωρίτερα γιατί είχαν λέει ραντεβού με τον Άλεξ, σύμφωνα με μαρτυρία της καθηγήτριας).Το ραντεβού φυσικά ήταν να τον βρουν στο δρόμο προς τα μαθήματα που παρακολουθούσε(ένα δρομολόγιο που έκανε κάθε απόγευμα) και να τον δείρουν γιατί τους πήγαινε πολυ κόντρα.Εκεί άρχισε και το κυνηγητό και το παιδάκι μπήκε στην μονοκατοικία όπου τον ακολούθησαν και τον έδειραν.
Φυσικά δεν είχαν σκοπό να τον σκοτώσουν(θέλω να πιστεύω) όμως δεν τα είδα να ταράζονται και ιδιαίτερα όταν αυτό συνέβη.Γιατί ναι μπορεί "εν βρασμώ ψυχής" να ξυλοκοπείς κάποιον μέχρι θανάτου, όμως θέλει χρειάζεται ψυχραιμία για να μεταφέρεις ένα άψυχο σώμα και να το θάψεις.Και δεν ήταν ένα αλλά πέντε, και ούτε ένα δεν βρέθηκε να διαφωνήσει ή να τρομοκρατηθεί.
Το ξέρεις πως αν ήταν ενήλικες το έγκλημα τους θα θεωρούταν προμελετημένο;Ακριβώς γιατί βρήκαν την δύναμη να τον θάψουν και αυτό νομικά έρχεται σε αντίθεση με τον όρο "εν βρασμώ".
Sorry... απλά επειδή δεν είμαι Ελλάδα δεν έχω ιδέα για την είδηση. Απλά σχολιάσα βάσει των όσων είπατε κ του άρθρου στο in.gr που παραθέσατε...

Αρχική Δημοσίευση από Mario:
Και το αλλο που θα συμφωνησω (δεν θυμαμαι ποιος το ειπε...:redface: ) ειναι οτι σε καμια περιπτωση "διαλυμενη οικογενεια" ισων τα παιδια "δικαιολογουνται" (με την εννοια οτι νταξ' το περιμεναμε!Οχι διακιολογουνται οτι ειναι οκ!) να κανουν μ@λ@κιες.
Ασε που πλεον με το παραμικρο λεμε διαλυμενη οικογενεια...

Και εγώ έρχομαι από χωρισμένη οικογένεια κ όμως δεν έγινα δολοφόνος! Μαγικό, έτσι; :P
Τα αίτια σαφώς και είναι πολύ βαθύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
το παιδί δε το έχουν βρει ακόμα.
Αν όντως το σκοτώσανε, παίζει να ενεπλάκει και κάποιος γονέας πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
παιδια μην τρελλαινεστε με οσα βλεπουν τα παιδια μας στην τν ειναι φυσικο επομενο να κανουν τα ιδια σχεδον!!!!!!!Παλια για να παμε στο σινεμα να δουμε εργο μας ζητουσαν ταυτοτητα !!!Οι γονεις μας δεν μας αφηναν να βλεπουμε τηλεοραση μετα τις εννεα το βραδυ κ δεν ειχαμε τοσα παιχνιδια με βια ειτε στο αταρι ειτα στον amiga !!!!!!Οι γονεις με τις δουλειες τους ειναι σχεδον ανυπαρκτοι στο σπιτι οποτε τα παιδια μεγαλωνουν σχεδον μονα τους κ σιγα μην κατσουν οι καθηγητες να ασχοληθουν με ενα ματσο πιτσιρικια που τσακωνονται!!!!! πανε οι παλιοι καλη καροι που αμα γινοταν καβγας τρωγαμε αποβολη κ φωναζαν τους γονεις στο σχολειο με το παραμικρο !!!! ουτε κοπανα δεν μπορουσαμε να κανουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Αμαν ημουνα Ελλαδα οταν εξαφανιστηκε το παιδακι και ειχα δει την ειδηση αλλα αυτο με τα αλλα παιδακια- δολοφονους δεν το ηξερα:(
Αν ειναι ποτε δυνατον 14 και 12 χρονων να γινεσαι δολοφονος. Και βεβαια ειχαν συναισθηση των πραξεων τους και των συνεπειων τους, αλλιως δεν θα φροντιζαν να θαψουν το σωμα για να το κρυψουν:mad: Σιγουρα μπορει να τραυματισεις ακομη και να σκοτωσεις καποιον οταν κινδυνευει η δικη σου ζωη, αλλα σ αυτη την περιπτωση δεν εξαφανιζεις το πτωμα και συνενοεισαι να μην πεις κουβεντα σε κανεναν για να βγεις λαδι(ας μου επιτραπει η εκφραση:redface: ).Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι σε τετοιες περιπτωσεις οι γονεις και οι γνωστοι των δολοφονων λενε οτι τα παιδια ηταν αγγελακια που ποτε δεν ειχαν πειραξει κανεναν, δεν ειχαν δημιουργησει ποτε προβληματα κι ολοι ειναι σοκαρισμενοι:hmm: Δεν μπορω να καταλαβω αν οντως δεν εδειξαν ποτε σημαδια βιας η΄ τεινουμε να εθελοτυφλουμε σε οτι αφορα τους δικους μας ανθρωπους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ειναι τραγικο να συμβαινουν τετοια πραγματα. Με τρομαζει η ιδεα οτι μπορει πεντε 12χρονα μπορει να εχουν τοσο μισος/θυμο μεσα τους για να φτασουν στο σημειο να σκοτωσουν εναν συνομηλικο τους. Δε το χωραει το μυαλο μου οτι πλεον μιλαμε για 12χρονους εγκληματιες! Απορω πως μια κοινωνια, οικογενεια η πολη, μπορεσε να διατηρησει αυτη την κατασταση και να μη τη σταματησει μολις την αντιληφθηκε. Κριμα για το παιδακι και τους γονεις του, τι αλλο να πει κανεις τωρα..

(Προσπαθησα να μη το γραψω, αλλα Dark kronos ΕΛΕΟΣ.. Και το παιδακι απ'τη Ρωσια ηταν τι παει να πει αυτο? Επιτελους ας σταματησουν αυτες οι ηλιθιες ρατσιστικες ιδεες! :mad:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Τα παιδια μπορουν να γινουν παρα πολυ βιαια. Μπορουν με μια χαρακτηριστικη αφελεια να κανουν τα πιο βιαια εγκληματα. Αυτο δεν εχει να κανει με τοσο με οικογενειακα προβληματα οσο με την ιδια την ανθρωπινη φυση και ψυχισμο, οπου σε παιδικη ηλικια κυριαρχειται σε πολυ μεγαλο βαθμο απο τα πρωτογονα ανθρωπινα ενστικτα απο οπου πηγαζουν πολυ βιαιες συμπεριφορες. Μετα με την εκπαιδευση και την κοινωνικοποιηση τα ενστικτα αυτα καταπιεζονται και το ατομο 'εκπολιτιζεται'.

Η βιαια των παιδιων απεναντι στα ζωα ειναι απλως ενα παραδειγμα του παιδικου ψυχισμου, καμια φορα ομως ξεπαρνα τα ορια και εκδηλωνεται και απεναντι σε αλλα μικρα παιδια.

Οταν διαβασα αυτην την ειδηση θυμηκα ενα βιβλιο με τιτλο "The lord of flies". Πολυ καλο βιβλιο να το διαβασετε. Υπαρχει και μια παρα πολυ ταινια που βασιζεται στο βιβλιο. Αν τη βρειτε πουθενα να τη δειτε. Απο τις λιγες ταινιες που εχει σκηνοθετησει ο Peter Brook, που μαλλον οπως ξερετε ασχολειται με κλασικο θεατρο κυριως.

Προσοχη λοιπον στα παιδια μπορουν ευκολα να γινουν οι πιο στιγνοι εγκληματιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top