Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,232 μέλη και 2,423,789 μηνύματα σε 75,676 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 211 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Ψήφος ή Ψόφος;

Ψήφος ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
Ναι, μάλλον σε μεγάλο κόμμα.
5
13,51%
Ναι, μάλλον σε μικρό κόμμα.
26
70,27%
Ή δεν θα πάω ή θα ρίξω άκυρο.
2
5,41%
Λευκό. Ό,τι θέλουν οι πολλοί. (!)
0
0%
Είμαι στην ίδια φάση με σένα, δεν ξέρω τι μου γίνεται.
4
10,81%

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,067 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 12:19, 01-09-07:

Άλλες φορές σκέφτομαι να μην πάω καν να ψηφίσω.
Και άλλες, οτι κάποτε δεν είχαμε καν αυτό το δικαίωμα και με αγώνα το αποκτήσαμε, οπότε είναι κρίμα εγώ τώρα να το προσπερνάω έτσι...

Απο τη μία σκέφτομαι οτι πρέπει να το κάνω, απο την άλλη οτι δεν είμαι ευχαριστημένη απο κανένα πολιτικό, κατακρίνω γενικά το σύστημα οπότε δεν έχει και νόημα να ψηφίσω.

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τί θα κάνω. Να πάω και να ρίξω στην τύχη, είναι τουλάχιστον χαζό. Νιώθει κανένας άλλος έτσι ή μόνο εγώ δεν ξέρω τί μου γίνεται;;

Βάζω μία κρυφή ψηφοφορία, ας πεί ο καθένας με τον τρόπο του τί νιώθει.Μόνο παρακαλώ ΜΗΝ τσακωθείτε

Σε καμία περίπτωση αυτό δεν είναι πολιτική δημοσκόπηση που εξυπηρετεί οποιοδήποτε συμφέρον, πέρα απο το δικό μου προσωπικό πρόβλημα και "αναζήτηση".

edit. Μέχρι τώρα προσωπικά συμπεράσματα:

1. λευκο = ακυρο = αποχη = ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΥ
2. ψηφος σε μικρο κομμα ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ = ΟΙ ΨΗΦΟΙ ΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑ!

Αρα μαλλον οποιος θελει να προσπαθησει φετος να κανει τη ΔΙΑΦΟΡΑ, πρεπει να ψηφισει τα καταλληλα μικρα κομματα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giovanna : 01-09-07 στις 15:27. Αιτία: παραθετω τα συμπερασματα της συζητησης μεχρι το πρωτο δεκασελιδο, για να μη βγαζετε τα ματια σας με αυτα που εχουν ειπωθει μεχρι τωρα..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,795 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 12:24, 01-09-07:

Σύμφωνα με τον συλλογισμό της Τζιο, θα τολμούσα να διακρίνω τους ανθρώπους σε 3 κατηγορίες.
α) Αυτοί που ειλικρινά είναι ευχαριστημένοι-ικανοποιημένοι με την πολιτική κατάσταση ως έχει.
β) Αυτοί που είναι απογοητευμένοι-δυσαρεστημένοι με την πολιτική κατάσταση
γ) Αυτοί που δεν ασχολούνται καθόλου και αδιαφορούν.

Αν λοιπόν κάποιος τοποθετεί τον εαυτό του στη β) κατηγορία, πιστεύω οτι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να απέχει από τις εκλογές. Πρέπει να ψηφίσει και μάλιστα συγκεκριμένο κόμμα και όχι λευκό ή άκυρο, έστω κι αν επιλέξει το λιγότερο χειρότερο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε: στις 12:25, 01-09-07:

θα ριξω ακυρο.κατι θα σκεφτω να βαλω στον φακελο παντως

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,795 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 12:27, 01-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από DiavolakoS
Ετσι ακυρώνεις όμως το όπλο που διαθέτεις για να διαμαρτυρηθείς.
Το άκυρο και το λευκό βρε Τζιο, στην ουσία δεν σημαίνει κι αυτό, "ότι θέλουν οι πολλοί;"

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,067 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 12:28, 01-09-07:

το ακυρο το βλεπω λιγο σαν μια μορφη διαμαρτυριας. επισης νομιζω οτι τα ακυρα δεν προσμετρωνται στις κανονικες ψηφους, και φυσικα δεν πανε εκει που πανε και τα λευκα.
διορθωστε με αν κανω λαθος.

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε: στις 12:28, 01-09-07:

Κι εγω εχω σκεφτει πολλες φορες να μην μπω σε αυτην την διαδικασια. Να τους αγνοησω κανονικα. Αν το σκεφτω αλλιως ομως.. σε αυτην την περπτωση, αυτους αγνοω ή εμενα/τους γυρω μου/την χωρα μου?
Ειλικρινα δεν ξερω..

Αρχική Δημοσίευση από DiavolakoS
Αν δεν κανω λαθος, σε αυτην την περιπτωση η ψηφος σου παει σε εκεινους που εχουν το προβαδισμα.

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε: στις 12:30, 01-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate

Αν λοιπόν κάποιος τοποθετεί τον εαυτό του στη β) κατηγορία, πιστεύω οτι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να απέχει από τις εκλογές. Πρέπει να ψηφίσει και μάλιστα συγκεκριμένο κόμμα και όχι λευκό ή άκυρο, έστω κι αν επιλέξει το λιγότερο χειρότερο.
peirati, αυτο μου καθεται λιγο ασχημα... δε μπορει να ψηφισει κανεναν, αυτος που ανηκει σε αυτη την κατηφορια, επειδη απλα και μονο ειναι δυσαρεστημενος!

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,956 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 12:31, 01-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
το ακυρο το βλεπω λιγο σαν μια μορφη διαμαρτυριας. επισης νομιζω οτι τα ακυρα δεν προσμετρωνται στις κανονικες ψηφους, και φυσικα δεν πανε εκει που πανε και τα λευκα.
διορθωστε με αν κανω λαθος.
Στα στατιστικά τα λευκά/άκυρα τα βάζουν στην ίδια κατηγορία (στην τηλεόραση τουλάχιστον).

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,464 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 12:34, 01-09-07:

Εγώ πάντως έχω αποφασίσει εδώ και κάτι μήνες.
Θα ψηφίσω ένα συγκεκριμένο μικρό καινούριο κόμμα, διότι οι θέσεις του με εκφράζουν περισσότερο.

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε: στις 12:34, 01-09-07:

το λευκό πάει στον πρώτο, το άκυρο δεν προσμετράται ως ψήφος (τι πήγες, τι δεν πήγες, το ίδιο και το αυτό δλδ).

στο ίδιο έργο θεατές μας βλέπω και φέτος, απ τη σκύλα στη χάρυβδη θα συνεχίσουμε να βολοδέρνουμε

δε βάζουν καμμιά φωτιά στα εκλογικά κέντρα καλύτερα...

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 12:36, 01-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
peirati, αυτο μου καθεται λιγο ασχημα... δε μπορει να ψηφισει κανεναν, αυτος που ανηκει σε αυτη την κατηφορια, επειδη απλα και μονο ειναι δυσαρεστημενος!
Εγώ πιστεύω ακριβώς το αντίθετο.
Αλλωστε κάποιος μπορεί να είναι δυσαρεστημένος απο το πρώτο κόμμα (που κυβερνά άλλωστε), ή έστω το δεύτερο, το τρίτο, ή έστω από όσα είναι στη βουλή.
Από κάποιο άλλο κόμμα πως μπορείς να είσαι δυσαρεστημένος;
Προτιμώ να ψηφίσω ένα μικρό μικρό κόμμα, παρά λευκό ή άκυρο.
Στο λευκό και το άκυρο δεν αποτυπώνεται η δυσαρέσκεια του κόσμου.

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,238 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε: στις 12:44, 01-09-07:

Δεν υπάρχουν κυρώσεις, το είπαμε και σε άλλο θέμα! 10000000000000000000% σίγουρο!

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,556 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 12:50, 01-09-07:

Εγω αν ειμουν σε ηλικια να ψηφισω αυτην την στιγμη θα ψηφιζα καπιο μικρο κομα... Δεν σκευτομαι καπιο συγκεκριμενο, απλα κατι που δεν εχει καμια ελπιδα να μπει στην βουλη. Ιδικα μετα απο τις φωτιες παντος πολυ πιθανων να ψηφιζα βεργη

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,938 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 12:56, 01-09-07:

Αν και μέχρι πριν ένα εξάμηνο ήμουν σίγουρος ότι θα ψηφίσω ένα από τα μεγάλα κόμματα λόγο θέσεων αλλά και λόγο πράξεων. Ωστόσο ένα μικρό νέο κόμμα μου τράβηξε την προσοχή και παρατήρησα ότι είναι περισσότερο κοντά στην ιδεολογία μου. Δεν ξέρω τι ακριβώς θα ψηφίσω. Αλλά σε καμία περίπτωση άκυρο ή λευκό.

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε: στις 12:57, 01-09-07:

δλδ εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι θα πας να ψηφισεις, ε?

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,938 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 13:00, 01-09-07:

Yeap ή εκτός κάποιος με σκοτώσει

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε: στις 13:08, 01-09-07:

Η αληθεια ειναι οτι αν ξεκινουσα ενα δικο μου κομμα αυτη τη στιγμη, δεν θα εμοιαζε με κανενα απο τα υπαρχοντα. Θελω να πω οτι κανενα δεν με εκφραζει 100%. Βεβαια δεν φοβαμαι να πω τι θα ψηφισω. Μεχρι προτινος ημουν σε διλλημα μεταξυ 2 κομματων που ειναι πιο κοντα στις αντιληψεις μου. ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ. Ομως στο πρωτο με χαλαει που ουσιαστικα εκφραζει πολυ πεπαλαιωμενες αντιληψεις, μια αριστερα που δεν ειναι καθολου ανανεωμενη... ενω στο δευτερο με χαλαει η πολυ συχνη συνεργασια του με το ΠΑΣΟΚ και γενικα η συνηθεια του να μην στεκεται μονο του εναντιον ολων οπως κανει το ΚΚΕ, αλλα να ψιλολαμογιαζει. Το πρωτο απο τα δυο λοιπον το θεωρω πολυ περισσοτερο ειλικρινες και αγνο σε αυτο που κανει, οποτε η ψηφος μου παει εκει.

Επισης πιστευω οτι η Αριστερα πρεπει να ενδυναμωθει για να στειλει το μηνυμα στη δυναστεια ΝΔ-ΠΑΣΟΚ οτι ο κοσμος επιθυμει περισσοτερο φιολαικες πολιτικες.

Παιδια καταλαβετε το οσοι δεν το εχετε καταλαβει οτι ο δικοματισμος αποτελει μαστιγα για τη χωρα! ΝΔ και ΠΑΣΟΚ εχουν διαφθαρει επικινδυνα απο την διακυβερνηση τοσων δεκαετιων, και βλεποντας μαλιστα οτι ο,τι και αν κανουν στον ελληνικο λαο, αυτος παει και τους ψηφιζει παντα... τον γ@@@@ε ακομα περισσοτερο. Αποτελει μια ολιγαρχια, μια δυναστεια ο δικοματισμος... Δεν υπαρχει δυνατος ανταγωνισμος που ουσιαστικα ειναι το κινητρο για μια καλυτερη Δημοκρατια. Σου λεει, και να μην βγουμε τωρα, θα ειμαστε αντιπολιτευση και θα βγουμε την αλλη τετραετια... Και δωσ' του να ξεσκιζουνε τον ελληνικο λαο...

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε: στις 13:13, 01-09-07:

nosaltres παρολο που γενικα δεν ξερω τι θα κανω, κι εγω ειμαι κατα του δικομματισμου γενικα... οποτε αν παω, δε θα το ριξω εκει... για τους λογους που αναφερεις κι εσυ και με βρισκουν απολυτα συμφωνη..

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Μία μικρή παρένθεση:
Με αγώνα απόκτησες και το δικαίωμα να αποδοκιμάζεις τα υποψήφια κόμματα με την "μη ψήφο" σου σε αυτά.

σωστοτατη!!!!

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 13:16, 01-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nosaltres
Η αληθεια ειναι οτι αν ξεκινουσα ενα δικο μου κομμα αυτη τη στιγμη, δεν θα εμοιαζε με κανενα απο τα υπαρχοντα. Θελω να πω οτι κανενα δεν με εκφραζει 100%. Βεβαια δεν φοβαμαι να πω τι θα ψηφισω. Μεχρι προτινος ημουν σε διλλημα μεταξυ 2 κομματων που ειναι πιο κοντα στις αντιληψεις μου. ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ. Ομως στο πρωτο με χαλαει που ουσιαστικα εκφραζει πολυ πεπαλαιωμενες αντιληψεις, μια αριστερα που δεν ειναι καθολου ανανεωμενη... ενω στο δευτερο με χαλαει η πολυ συχνη συνεργασια του με το ΠΑΣΟΚ και γενικα η συνηθεια του να μην στεκεται μονο του εναντιον ολων οπως κανει το ΚΚΕ, αλλα να ψιλολαμογιαζει. Το πρωτο απο τα δυο λοιπον το θεωρω πολυ περισσοτερο ειλικρινες και αγνο σε αυτο που κανει, οποτε η ψηφος μου παει εκει.

Επισης πιστευω οτι η Αριστερα πρεπει να ενδυναμωθει για να στειλει το μηνυμα στη δυναστεια ΝΔ-ΠΑΣΟΚ οτι ο κοσμος επιθυμει περισσοτερο φιολαικες πολιτικες.

Παιδια καταλαβετε το οσοι δεν το εχετε καταλαβει οτι ο δικοματισμος αποτελει μαστιγα για τη χωρα! ΝΔ και ΠΑΣΟΚ εχουν διαφθαρει επικινδυνα απο την διακυβερνηση τοσων δεκαετιων, και βλεποντας μαλιστα οτι ο,τι και αν κανουν στον ελληνικο λαο, αυτος παει και τους ψηφιζει παντα... τον γ@@@@ε ακομα περισσοτερο. Αποτελει μια ολιγαρχια, μια δυναστεια ο δικοματισμος... Δεν υπαρχει δυνατος ανταγωνισμος που ουσιαστικα ειναι το κινητρο για μια καλυτερη Δημοκρατια. Σου λεει, και να μην βγουμε τωρα, θα ειμαστε αντιπολιτευση και θα βγουμε την αλλη τετραετια... Και δωσ' του να ξεσκιζουνε τον ελληνικο λαο...
Συμφωνώ 100000000000%.........
Και όλα αυτά που είπς ο φίλος μας παραπάνω, είναι και ο λόγος που δεν θα δούμε ποτέ συμμαχία ΝΔ-ΠΑΣΟΚ.
Γιατί αν συμβεί κάτι τέτοιο, οι δυσαρεστημένοι αυτού του εχγειρήματος (που θα είναι και πολλοί) δεν θα έχουν άλλο δρόμο διαμαρτυρίας παρά τα μικρά κόμματα.
Αντίθετα τώρα, κυβερνούν οι δύο μεγάλοι εναλλάξ, και κάθε φορά οι δυσαρεστημένοι του πρώτου κόμματος, στρέφονται στο άλλο, κ.ο.κ........

Ούτως ή άλλως και οι δύο την ίδια πολιτική ακολουθούν.
Αλήθεια, γνωρίζει κανείς έστω μια διαφορετική πολιτική θέση στα προγράμμτα των δύο μεγάλων μεταξύ τους;

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε: στις 13:25, 01-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Συμφωνώ 100000000000%.........
Και όλα αυτά που είπς ο φίλος μας παραπάνω, είναι και ο λόγος που δεν θα δούμε ποτέ συμμαχία ΝΔ-ΠΑΣΟΚ.
Γιατί αν συμβεί κάτι τέτοιο, οι δυσαρεστημένοι αυτού του εχγειρήματος (που θα είναι και πολλοί) δεν θα έχουν άλλο δρόμο διαμαρτυρίας παρά τα μικρά κόμματα.
Αντίθετα τώρα, κυβερνούν οι δύο μεγάλοι εναλλάξ, και κάθε φορά οι δυσαρεστημένοι του πρώτου κόμματος, στρέφονται στο άλλο, κ.ο.κ........

Ούτως ή άλλως και οι δύο την ίδια πολιτική ακολουθούν.
Αλήθεια, γνωρίζει κανείς έστω μια διαφορετική πολιτική θέση στα προγράμμτα των δύο μεγάλων μεταξύ τους;
Ααααακριβως αυτο κανουν αυτα τα δυο κομματα! Ουσιαστικα μοιραζονται την εξουσια και ο κοσμος δεν καταλαβαινει οτι ουσιαστικα παει σαν ηλιθιος και επιλεγει μεταξυ δυο κοματων που ουσιαστικα ειναι ενα! Το ΠΑΣΟΚ μαλιστα υποκρινεται οτι ειναι σοσιαλιστικο για να ξεγελιεται ο κοσμος ακομα περισσοτερο...

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια