Πώληση Χρυσού

erin_1975

Νεοφερμένος

Η erin_1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Τώρα τελευταία παντού αγοράζουν χρυσό, έχετε πουλήσει κάποιο χρυσαφικό σας και εάν ναι που, πόσα γραμμάρια, τι καράτια και πόσα χρήματα πήρατε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Τώρα τελευταία παντού αγοράζουν χρυσό, έχετε πουλήσει κάποιο χρυσαφικό σας και εάν ναι που, πόσα γραμμάρια, τι καράτια και πόσα χρήματα πήρατε;;;

Τα παχύσαρκα χρυσόψαρα πιάνονται; Το αγοράζεις, το εκτρέφεις μέχρι να γίνει τόφαλος και ύστερα το πουλάς στην Over The Counter αγορά με option επαναγοράς εάν αδυνατίσει μετά από X μήνες!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τώρα τελευταία παντού αγοράζουν χρυσό, έχετε πουλήσει κάποιο χρυσαφικό σας και εάν ναι που, πόσα γραμμάρια, τι καράτια και πόσα χρήματα πήρατε;;;


Η εφορια εισαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εχω ακουσει ότι ολοι αυτοι οι "ενεχυροδανειστες" είναι πολύ κλεφτες και τα παιρνουν μισοτιμης. Απο την αλλη, τα κοσμηματοπωλεια δεν αγοράζουν από οσο ξερω. Συνηθως γυφτοι τα αγοράζουν και σου λενε και ότι χαρη σου κάνουν και δεν αξιζει τόσο κανονικα. Κι εγώ θελω να πουλησω αλλά φοβάμαι ότι θα με πιασουν κωτσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Το να πουλήσεις χρυσαφικό το θεωρώ ύστατη λύση.

Ενα κόσμημα λόγο του χρυσού θεωρείται περιουσιακό στοιχείο μιας και ο χρυσός ότι και να γίνει πάντα θα έχει την αξία του( η οποία αν δε κάνω λάθος ανεβαίνει). Σε αντίθεση με τα λεφτά που την μια μέρα αξίζουν και την άλλη δεν κάνουν ούτε για προσάναμα....

Υπάρχει πάντως τέτοια έξαρση και πολύς κόσμος πουλάει κοσμήματα που είναι κακό σημάδι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Το να πουλήσεις χρυσαφικό το θεωρώ ύστατη λύση.

Ενα κόσμημα λόγο του χρυσού θεωρείται περιουσιακό στοιχείο μιας και ο χρυσός ότι και να γίνει πάντα θα έχει την αξία του( η οποία αν δε κάνω λάθος ανεβαίνει). Σε αντίθεση με τα λεφτά που την μια μέρα αξίζουν και την άλλη δεν κάνουν ούτε για προσάναμα....

Υπάρχει πάντως τέτοια έξαρση και πολύς κόσμος πουλάει κοσμήματα που είναι κακό σημάδι....

Ποιό είναι το κακό σε αυτό; Οι άνθρωποι έχουν αρχίσει να πουλάνε χρυσό φτηνά (του οποίου btw έχει ανέβει η αξία) είτε για να επιβιώσουν είτε για να συνεχίσουν να ζουν στη χλίδα.

Οι ανατριχιαστικές διαφημίσεις στο μετρό όπου σε καλούν να πουλήσεις τα κοσμήματα για να πας ταξίδι ή να αγοράσεις παπούτσια είναι κακό;

Σιγά μωρέ...

Η μπίζνα αυτή πάντως αναπτύσσεται τον τελευταίο χρόνο αρκετά (υπό την διαρκή απειλή της χρεοκοπίας).

Έχασα λίγο αυτό που ήθελα να πω, α ναι, δεν είναι κακό σημάδι...

Η εφορια εισαι;

Είναι κοινωνικό φαινόμενο μιστερ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Λοιπόν, εντιτ γιατί το έζησα από πρώτο χέρι... ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΝΕΧΥΡΟΔΑΝΕΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΓΥΦΤΟΥΣ!
Ειχα βάλει να πουλησω κάτι παλιά πράματα και μου ήρθαν κάτι γυφτοι. Ρωτάνε αν εχω κοσμηματα και με τα πολλά πειστηκα και τους εβγαλα καποια παλια που μου φαινονταν οτι δεν ειχαν αξια. Μου δινουν 30 ΜΟΝΟ ευρώ, για πολλά κομμάτια (αρκετα ήμουν σίγουρη ότι δεν αξίζουν τίποτα αλλά για άλλα κραταω ακόμα επιφυλάξεις). Την επόμενη μέρα παω 2 κομμάτια που μου ειπε ενας φίλος την προηγουμενη να μην τα δώσω (μου έδινε 50 ευρώ στην αρχη και μετά το πήγε 100 με το ζόρι ο γύφτος) και αφού τα πάω σε κοσμηματοπώλη, παιρνω 400! Ο γυφτος θύμωσε, μου φωναξε και με επαιρνε τηλεφωνο συνεχεια. Εβαλα ενα φίλο να το παιξει μπάτσος και του είπε να σταματησει γιατι αλλιως θα κανουμε μηνυση. Τρομοκρατηθηκα γιατι ξερει το σπιτι μου. Πέρασα μια μέρα μες τον πανικό για το τι μπορεί να παθω. Ακουσα παρομοιες ιστοριες από γνωστους (όλοι υποτίθεται έξυπνοι και μορφωμένοι άνθρωποι, αλλά τους γύφτους δεν τους πιάνει κανεις στη λαμογιά) και ακόμα έχω τον φόβο. Αυτοι ποντάρουν στην αυθόρμητη απόφαση, λες και θα χάσετε την ευκαιρία αν δεν τα δώσετε αμέσως για τα λεφτα που σας προσφέρουν. Και όσο χαζό κι αν ακουγεται, πιάνει. Εγώ πάντα τα κοροιδευα αυτά και έλεγα ότι πρέπει να είσαι πολύ χαζός για να πεσεις θύμα, έλα όμως που έγινε.
Αν θέλετε, οπωσδηποτε σε κοσμηματοπωλεια και πηγαίνετε σε 5-6 για εκτίμηση και οποιος δώσει πιό πολλά. Σε καλά μαγαζιά πάντα, όχι τιποτα τρύπες. Επαθα για να μάθω, μην κάνετε το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erin_1975

Νεοφερμένος

Η erin_1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Λοιπόν, εντιτ γιατί το έζησα από πρώτο χέρι... ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΝΕΧΥΡΟΔΑΝΕΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΓΥΦΤΟΥΣ!
Ειχα βάλει να πουλησω κάτι παλιά πράματα και μου ήρθαν κάτι γυφτοι. Ρωτάνε αν εχω κοσμηματα και με τα πολλά πειστηκα και τους εβγαλα καποια παλια που μου φαινονταν οτι δεν ειχαν αξια. Μου δινουν 30 ΜΟΝΟ ευρώ, για πολλά κομμάτια (αρκετα ήμουν σίγουρη ότι δεν αξίζουν τίποτα αλλά για άλλα κραταω ακόμα επιφυλάξεις). Την επόμενη μέρα παω 2 κομμάτια που μου ειπε ενας φίλος την προηγουμενη να μην τα δώσω (μου έδινε 50 ευρώ στην αρχη και μετά το πήγε 100 με το ζόρι ο γύφτος) και αφού τα πάω σε κοσμηματοπώλη, παιρνω 400! Ο γυφτος θύμωσε, μου φωναξε και με επαιρνε τηλεφωνο συνεχεια. Εβαλα ενα φίλο να το παιξει μπάτσος και του είπε να σταματησει γιατι αλλιως θα κανουμε μηνυση. Τρομοκρατηθηκα γιατι ξερει το σπιτι μου. Πέρασα μια μέρα μες τον πανικό για το τι μπορεί να παθω. Ακουσα παρομοιες ιστοριες από γνωστους (όλοι υποτίθεται έξυπνοι και μορφωμένοι άνθρωποι, αλλά τους γύφτους δεν τους πιάνει κανεις στη λαμογιά) και ακόμα έχω τον φόβο. Αυτοι ποντάρουν στην αυθόρμητη απόφαση, λες και θα χάσετε την ευκαιρία αν δεν τα δώσετε αμέσως για τα λεφτα που σας προσφέρουν. Και όσο χαζό κι αν ακουγεται, πιάνει. Εγώ πάντα τα κοροιδευα αυτά και έλεγα ότι πρέπει να είσαι πολύ χαζός για να πεσεις θύμα, έλα όμως που έγινε.
Αν θέλετε, οπωσδηποτε σε κοσμηματοπωλεια και πηγαίνετε σε 5-6 για εκτίμηση και οποιος δώσει πιό πολλά. Σε καλά μαγαζιά πάντα, όχι τιποτα τρύπες. Επαθα για να μάθω, μην κάνετε το ίδιο.



Προσωπικά δεν θα απευθυνόμουν ποτέ σε τσιγγάνους γιατί δενξέρω αν μπορούν να είναι έντιμοι στις συναλλαγές τους αλλά όπως είπες και εσύθα ξέρουν που μένεις κλπ. Δυστυχώς παρόλο που δεν θέλω να κάνω διακρίσεις φύλαγετα ρούχα σου να έχεις τα μισά. Προσωπικά ούτε σε ενεχυροδανειστές θα πήγαινα. Υπάρχουνπλέον εταιρείες που αγοράζουν χρυσό και διαφημίζονται παντού. Πήγα καιεπισκέφτηκα και σας παραθέτω τα ακόλουθα αν κάποιος ενδιαφέρεται να πουλήσειχρυσό.



1) Η τιμή που θα πάρετε εξαρτάται από τα καράτια και το βάρος,

2) Έχουν δικές του συσκευές που ζυγίζουν και υπολογίζουν τακαράτια

3) Δεν υπολογίζεται το βάρος των πολύτιμων ή ημιπολύτιμων λίθων,που αφαιρούνται

3) Χοντρικά τα 24 καράτια είναι γύρω στα 32 ευρώ το γραμμάριοκαι πάει λέγοντας, τα 18 κοντά στα 23 κλπ.

4) Όντως η τιμή του χρυσού είναι η υψηλότερη που είχε ποτέκαι αν σκοπεύετε να πουλήσετε αξίζει το κόπο

5) Τα κοσμήματα εννοείται ότι τα χάνετε, δεν μπαίνουν ενέχυρο,σας επιστρέφουν τους λίθους και κρατάνε το χρυσό το οποίο και λιώνουν, οπότε πρέπεινα είστε σίγουροι ότι δεν θέλετε πλέον αυτό το κόσμημα

6) Δυστυχώς ένα συχνό πρόβλημα είναι ότι οι χρυσοχόοι δεν είναιπάντα σωστοί οπότε ενώ εσείς μπορεί να είχατε πληρώσει για 14 χρυσό να είναι 8 ή9 καράτια…που σημαίνει ότι άλλα μπορεί να υπολογίζατε να πάρετε και άλλα να σαςπροσφέρουν

7) Οι εταιρείες αυτές δέχονται να κάνουν εκτίμηση και στο χώροτους (εμένα αυτό μου φαίνεται καλύτερο) αντί για να τα στείλω ταχυδρομικά. Πάτεβλέπετε τι σας δίνουν και αν δεν σας αρέσει, κρατάτε το κόσμημα.



Επίσης υπάρχει και το κρατικό ενεχυροδανειστήριο το οποίοσυνήθως προσφέρει το ένα τρίτο της τιμής του κοσμήματος αλλά τουλάχιστον για κάποιοδιάστημα φυλάσσετε οπότε μπορείτε να το πάρετε πίσω, διαφορετικά πλειστηριάζεται.Έχει όμως άλλη λογική και φιλοσοφία από την πώληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Πώς λειτουργούν τα ενεχυροδανειστήρια; Δηλαδή, πας κάτι χρυσό και τι γίνεται; Κάνουν εκτίμηση, το ζυγίζουν και το πουλάς; Και τα χρήματα πώς στα δίνουν;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Πώς λειτουργούν τα ενεχυροδανειστήρια; Δηλαδή, πας κάτι χρυσό και τι γίνεται; Κάνουν εκτίμηση, το ζυγίζουν και το πουλάς; Και τα χρήματα πώς στα δίνουν;
Τους δίνεις κάτι που θεωρείς ότι έχει αξία και στο εκτιμούν. Η λογική μετά είναι ότι παίρνεις τα λεφτά της εκτίμησης και είσαι υποχρεωμένη να τα επιστρέψεις εντός κάποιου ορισμένου χρονικού διαστήματος με ανάλογη προσαύξηση ώστε ο δανειστής να πάρει την αμοιβή για την υπηρεσία που σου προσφέρει.

Εάν δεν καταφέρεις να αποπληρώσεις το χρέος σου εντός του συμφωνηθέντος χρονικού πλαισίου το αντικείμενο περιέρχεται στην κυριότητα του δανειστή. Σαφέστατα, υπάρχουν τρόποι να το πάρεις πίσω πληρώνοντας τόκους υπερευημερίας.

Συμπερασματικά πάντως, το ενεχυροδανειστήριο δεν είναι μέρος αγοραπωλησιών, αλλά μάλλον για βραχυπρόθεσμο δανεισμό με ληστρικά (σχεδόν μαφιόζικα) επιτόκια με σύνηθες πελατολόγιο τσιγγάνους, πρεζάκια, απεγνωσμένους μικροεπιχειρηματίες που προσπαθούν να εκποιήσουν την όποια περιουσία τους σε πολύτιμα μέταλλα.

Εάν ενδιαφέρεσαι να πουλήσεις κάτι σε χρυσό, κοίτα αλλού.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
ξέρετε κάποιο μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας που να μπορείς να πουλήσεις χρυσά κοσμήματα;
Έχω πολλά, αχρειαστα οπότε θέλω να τα δώσω... Και γενικά ξέρετε όλη την διαδικασία;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
ξέρετε κάποιο μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας που να μπορείς να πουλήσεις χρυσά κοσμήματα;
Έχω πολλά, αχρειαστα οπότε θέλω να τα δώσω... Και γενικά ξέρετε όλη την διαδικασία;
Και γενικά σε όλη την Αθήνα, όχι μόνο στο κέντρο
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ξέρετε κάποιο μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας που να μπορείς να πουλήσεις χρυσά κοσμήματα;
Έχω πολλά, αχρειαστα οπότε θέλω να τα δώσω... Και γενικά ξέρετε όλη την διαδικασία;
Βάλε στο Google "αγορά χρυσού Αθήνα" και θα σου βγάλει πάρα πολλά τέτοια μαγαζιά.
Διαδικασία; Τα ελέγχουν, τα ζυγίζουν και σου κάνουν προσφορά.
Δεν ζητάνε όνομα, εκτός αν φαίνονται κλεμμένα.
Συνήθως πληρώνουν αμέσως.


1685800867144.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,464 μηνύματα.
Και γενικά σε όλη την Αθήνα, όχι μόνο στο κέντρο
Μπορείς να γκουγκλάρεις 'ενεχυροδανειστήρια' και θα σου βγάλει. Στο κέντρο ειδικά έχει πολλά.

Μόνο να ξέρεις ότι θα έχεις χασούρα και μάλιστα μεγάλη...Γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις με τέτοιου είδους συναλλαγές. Τα κοσμήματα έχουν πάντα αξία, δεν πιάνουν τόπο και εν γένει δεν είναι από τα πράγματα εκείνα που θέλουμε να ξεφορτωθούμε. Ειδικά τα κοσμήματα τ' αγοράζουν ως χρυσό - με το βάρος - και όχι σαν κόσμημα (αυτό μεταφράζεται σε πάρα πολύ χαμηλή τιμή σε σχέση με την αρχική/πραγματική του...).

Μπορείς να κοιτάξεις, αν το θέλεις, για ανταλλαγή σε κάποιο χρυσοχοείο και όχι για πώληση σ' ενεχυροδανειστήριο. Κι αυτό, αν και μόνο σε συμφέρει...Θέλει πολλή προσοχή για να μην σε ρίξουν, και στις δύο περιπτώσεις...
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Μπορείς να γκουγκλάρεις 'ενεχυροδανειστήρια' και θα σου βγάλει. Στο κέντρο ειδικά έχει πολλά.

Μόνο να ξέρεις ότι θα έχεις χασούρα και μάλιστα μεγάλη...Γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις με τέτοιου είδους συναλλαγές. Τα κοσμήματα έχουν πάντα αξία, δεν πιάνουν τόπο και εν γένει δεν είναι από τα πράγματα εκείνα που θέλουμε να ξεφορτωθούμε. Ειδικά τα κοσμήματα τ' αγοράζουν ως χρυσό - με το βάρος - και όχι σαν κόσμημα (αυτό μεταφράζεται σε πάρα πολύ χαμηλή τιμή σε σχέση με την αρχική/πραγματική του...).

Μπορείς να κοιτάξεις, αν το θέλεις, για ανταλλαγή σε κάποιο χρυσοχοείο και όχι για πώληση σ' ενεχυροδανειστήριο. Κι αυτό, αν και μόνο σε συμφέρει...Θέλει πολλή προσοχή για να μην σε ρίξουν, και στις δύο περιπτώσεις...
Δεν θέλω ενεχυροδανειστήριο, δεν θέλω να τα δώσω ενέχυρο. Θέλω να τα πουλήσω
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,464 μηνύματα.
α ναι; Δεν το ξερα... στα κοσμηματοπωλεία μπορούμε να τα πουλήσουμε;
Συνήθως όχι, εξ όσων γνωρίζω. Δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις βέβαια...Αυτό που κάνουν τα κοσμηματοπωλεία είναι ότι μπορεί να σου επιτρέψουν ν' ανταλλάξεις τα κοσμήματά σου με κάποια δικά τους και να πληρώσεις τη διαφορά...
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Συνήθως όχι, εξ όσων γνωρίζω. Δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις βέβαια...Αυτό που κάνουν τα κοσμηματοπωλεία είναι ότι μπορεί να σου επιτρέψουν ν' ανταλλάξεις τα κοσμήματά σου με κάποια δικά τους και να πληρώσεις τη διαφορά...
Ο σταυρός που έχω δεν ανταλλάσσεται, είναι πολύ μεγάλης αξίας. Η θεία μου μου τον είχε πάρει γύρω στα 2.000€. και δεν έχει και νόημα να ανταλλάξω
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top