Σε τι είδους κοινωνία θα θέλατε να ζείτε;

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Τί είδους κοινωνία θα θεωρούσατε ιδανική για εσάς; Το θέμα πιστεύω έχει πολύ μεγάλη έκταση και δεν ξέρω σε τι βαθμό θα μπορούσαμε να το αναλύσουμε στο φόρουμ. Πάντως, το μόνο και σίγουρο πράγμα για εμένα προσωπικά είναι ότι η τωρινή κατάσταση της κοινωνίας μας δεν με ευχαριστεί καθόλου. Δεν αναφέρομαι στην κοινωνία της Ελλάδας συγκεκριμένα αλλά στην κοινωνία όλου του κόσμου. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, ένα πρόσφατο συμβάν που συνέβη στη Κίνα (ακολουθεί βίντεο). Τα λόγια είναι περιττά...

Προσοχή : το παρακάτω βίντεο είναι ιδιαίτερα σκληρό.
(Μπορείτε αν θέλετε απλά να διαβάσετε για το συμβάν εδώ.)



Τελικά, σε τι ακριβώς κατεύθυνση οδηγείται η κοινωνία-κόσμος μας; Αυτή τη στιγμή γίνονται πόλεμοι, παιδάκια στην Αφρική καθημερινά πεθαίνουν και άλλοι αντίθετα ζούνε σε "πολυτελή" σπίτια, σπουδάζουν και κυκλοφορούν με iPods και iPads. Αντί να αξιοποιηθεί η σημερινή τεχνολογία κ.τ.λ. για να βοηθηθεί ένα μεγάλο μέρος του κόσμου, αξιοποιείτε μόνο όταν αυτή επιφέρει κέρδος(χρηματικό) στις εταιρίες (είτε στα κράτη). Τι δεν σας αρέσει στη σημερινή κοινωνία και πως πιστεύετε ότι θα μπορούσε να αλλάξει; Τι ακριβώς κάνετε εσείς για την αλλάξετε (εφόσον επιθυμείτε αυτήν την αλλαγή);

Πιστεύω τέτοιου είδους ερωτήματα είναι πάντα επίκαιρα και ιδιαίτερα για αυτήν την δύσκολη περίοδο που διανύουμε τώρα και ως κόσμος και ως Ελλάδα. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mixalis007

Νεοφερμένος

Ο mixalis007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
θα εβριζα τωρα αλλα θα με διωξουν με πολυ ευχαριστη θα τους εριχνα ξυλο μεχρι να μεινουν παραλυτοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
θα εβριζα τωρα αλλα θα με διωξουν με πολυ ευχαριστη θα τους εριχνα ξυλο μεχρι να μεινουν παραλυτοι

ποοοοο ελεος.τωρα μου ερχεται και μενα να πω διαφορα για του λογου τους :mpinelik::mpinelik::mpinelik:αλλα κρατιεμαι...καλα ο ο πρωτος ειδικα με φρικαρε.!
πετροπουλε απο που να ξεκινησουμε και που να τελειωσουμε; απο τα πιο εμφανη ...οπως αυτα που λες με τα παιδια στην αφρικη που υποφερουν ...απο την πεινα και ενα σωρο αλλα προβληματα μεχρι τα λιγοτερο εμφανη οπως ενδοοικογενειακη βια κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Μονο μια ερωτηση θα κανω : αυτοι θεωρουνται ανθρωποι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis007

Νεοφερμένος

Ο mixalis007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Τι ακριβώς κάνετε εσείς για την αλλάξετε (εφόσον επιθυμείτε αυτήν την αλλαγή);

Ολοι θελουν πιστευω να βοηθησουν αλλα λιγοι το κανουν.Για να αλλαξει κατι πρεπει να δρασουμε ολοι μαζι και για να δρασουμε πρεπει να βρεθουμε στη θεση τους για να τους καταλαβουμε και αφου δεν βρισκομαστε στην θεση τους κανεις δεν προκειτα να κανει τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
δεν χρειαζεται να κανεις εντυπωσιακα πραγματα για κανεις κατι για την κοινωνια....αρκει να τα κανουμε ολοι...πχ μπορεις να κανεις κατι πολυ απλο οπως το να μην πετας την τσιχλα σου και το τσιγαρο σου στο δρομο....μεχρι να αλλαξεις τροπο σκεψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
σε μια κοινωνια που θα συνυπαρχεις αρμονικα με ανθρωπους απο ολο τον κοσμο. που δεν 8α υπαρχει ιχνος ξενοφοβιας και καχυποψιας για τον συνανθρωπο. που ο καθενας θα κανει οτι δουλεια του αξιζει, που θα σεβομαστε και λιγο το περιβαλλον μας, που δεν θα φοβασαι να βγεις εξω το βραδυ και να πεις ελευθερα τη γνωμη σου, που θα μορφωνομαστε στο σχολειο και θα εισαγομαστε αξιοκρατικα στα πανεπιστημια, που οι ανθρωποι δεν θα εχουν ξεχασει πως ειναι να χαμογελας...

αυτα τα ολιγα... και αμα ζησω ποτε εκει σφηρα μου!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
σε μια κοινωνια που θα συνυπαρχεις αρμονικα με ανθρωπους απο ολο τον κοσμο. που δεν 8α υπαρχει ιχνος ξενοφοβιας και καχυποψιας για τον συνανθρωπο. που ο καθενας θα κανει οτι δουλεια του αξιζει, που θα σεβομαστε και λιγο το περιβαλλον μας, που δεν θα φοβασαι να βγεις εξω το βραδυ και να πεις ελευθερα τη γνωμη σου, που θα μορφωνομαστε στο σχολειο και θα εισαγομαστε αξιοκρατικα στα πανεπιστημια, που οι ανθρωποι δεν θα εχουν ξεχασει πως ειναι να χαμογελας...

αυτα τα ολιγα... και αμα ζησω ποτε εκει σφηρα μου!!!!!:P

:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.


"Κάποιες φορές...
στα πράσα με πιάνω να χαζεύω άδικα
τότε γυρίζω τα μάτια μου πίσω, θυμάμαι τα χρόνια μου τα παιδικά
κοιτάζω έναν πιτσιρκά να λέει πως όλα πάνε καλά
ο κόσμος αυτός, θα τα καταφέρει τελικά.
Με κυνηγά, μ' ακολουθεί, τρέχει συνέχεια από πίσω
αυτός ο σπόρος έχει βαλθεί να με κάνει να ελπίζω
κι όλο μου φωνάζει
εμείς θα τα καταφέρουμε μαζί,
γιατί εμείς δεν θα είμαστε όπως εσείς χαζοί

Τότε εγώ τρελαίνομαι, στα λόγια του μέσα καίγομαι
κρύβομαι μα όπου και να πάω τώρα φαίνομαι
κι έρχεται και πάλι δίπλα μου με το ποδήλατό του
να μου πει, πως μια μέρα, θα κάνει τον κόσμο δικό του
οτι όλα θα 'ναι δίκαια στη δικιά του εποχή
κι ότι όλα τα παιδιά έχουνε βάλει υπογραφή
να ζήσουν όλοι ειρηνικά, πάνω σ' αυτή τη γη
λέγοντας πως η γενιά μου ήταν η τελευταία πληγή
κι οτι πρέπει να φεύγουμε σιγά σιγά από 'δω
κι οτι αυτοί θα κάνουν πόλεμο μόνο με G. I. Joe
μαζέψτε τα λοιπόν παίρνουμε εμείς το μαγαζί
γιατί εσείς γι αυτόν τον κόσμο αποδειχτήκατε χαζοί

Eίναι η ώρα για να αδειάζετε λοιπόν το μαγαζί,
γιατί γι'αυτό τον κόσμο αποδειχθήκατε χαζοί
Παίρνουμε τα κλειδιά και κάνουμε κουμάντο εμείς
Όχι να μη μου πεις, μη μου το αρνηθείς

Αντί για λεφτά, μου λέει πως θα 'χουνε μπαλόνια
και προτιμούν πατίνια να οδηγούν παρά τιμόνια
κι αντί για όπλα, θέλουν να φτιάξουνε παιχνίδια
για να κρύψουν της δικιάς μας της γενιάς τ' αποκαίδια
θέλουν σχολεια, σωστά βιβλία, ουσιώδη παιδεία
μόλις τελείωνουν από 'κει, θα βρίσκουν άμεσα εργασία
δεν θα υπάρχουν στρατοί, εγκληματίες και θηρία
όλα τα κακά παιδιά θα μπαίνουνε τιμωρία

Και τρέχω να φύγω, θέλω ν' αποδράσω να ξεφύγω
αλλά εκεί, αυτές οι φωνές δεν μ'αφήνουν ούτε λίγο
τα μάτια αυτά μ' ακολουθούν, τ'αυτιά μου παν να τρελαθούν
και μου λέει μη φοβάσαι, όλοι σε λίγο θα μ' ακούν
Πίστεψέ το μου λέει δέξου το και διάδωσέ το,
αυτός ο κόσμος μας ανήκει, καλά κατάλαβέ το,
μαζέψτε τα και φύγετε όσο ακόμα είναι νωρίς,
αυτός ο κόσμος θα αλλάξει, μ' εσάς ή χωρίς
Και τότε φεύγει, σιγά σιγά...
και χάνεται μακριά μακριά...
στο δρόμο μέσα σκέφτομαι πως τα παιδιά έχουν μπέσα
ίσως κάποτε να ξαναδώ το σπόρο από κοντά
τον κόσμο να ζητάει με τα υπόλοιπα παιδιά"



"Φαντάσου έναν κόσμο που τα λεφτά θα ήταν περιττά
και οι μοίρες των ανθρώπων δε θα εξαρτόνταν απ' αυτά
Θα μπορούσες να περπατάς χωρίς φόβο νύχτα στους δρόμους
και δεν θα υπήρχε ανάγκη για κλέφτες και αστυνόμους
Πώς θα 'ταν άραγε να ζεις με την φύση σε αρμονία
κι οι ζωγραφιές μικρών παιδιών ν' απεικονίζαν τοπία
ανθισμένα κι όχι κατεστραμμένα από βομβαρδισμούς
Μόνο να υπήρχε ειρήνη χωρίς άλλους νεκρούς
Χωρίς φανατισμό, χωρίς τα πάντα να βγαίναν σε πλειστηριασμό
ο άνθρωπος στον άνθρωπο να 'δειχνε σεβασμό
Να μπορούσα στη ζωή μου να βάλω μια τάξη
να πέρναγα εύκολα από τη θεωρία στην πράξη
Εντάξει;
κι αν ναι δεκτό, κι αν όχι έχεις χάσει
Να μπορούσε αυτή η ρίμα το μυαλό σου ν' αλλάξει
Αν όλοι ξέρανε τι κάνουν και γιατί
δε θα ήμουν εδώ με μόνο σκοπό να ακουστεί

Μια εκδοχή που λίγοι μάλλον θα 'χουνε σκεφτεί
κι οι πιο πολλοί ποτέ τους δεν έχουνε φανταστεί
Πως θα γινόταν σε όλα αυτά να πεις απλώς ένα σταμάτα
Γι' αυτό λοιπόν φωνάζω και ρωτώ πες μου πώς θα΄ταν;

Μια εκδοχή που λίγοι μάλλον θα 'χουνε σκεφτεί
κι οι πιο πολλοί ποτέ τους δεν έχουνε φανταστεί
Πως θα γινόταν σε όλα αυτά να πεις απλώς ένα σταμάτα
Γι' αυτό λοιπόν φωνάζω και ρωτώ πες μου πώς θα΄ταν;

Τι θα ήταν το σωστό αν δεν υπήρχε το λάθος;
Τι θα ήταν η μουσική αν δεν είχε μέσα της πάθος;
Τι θα ήταν το αληθινό αν δεν υπήρχε το ψεύτικο;
Τι θα θεωρούσες χαζό αν δεν ξεχώριζες το έξυπνο;
Τι θα 'ταν η ζωή αν ποτέ δεν ήταν εντάξει;
Τι θα ήταν ο νικητής αν κάποιοι άλλοι δεν είχαν χάσει;
Τι θα 'ταν η ελπίδα χωρίς την απογοήτευση;
Τι θα΄ταν ψαγμένο αν αυτό δεν είχε εξήγηση;
Τι θα ήταν το Hip-Hop αν δεν έβγαινε απ΄τη ψυχή;
Πες μου τι θα ήταν το λίγο αν δεν υπήρχε το πολύ;
Τι θα ήτανε το μέλλον χωρίς να χει παρελθόν;
Πώς θα ήταν να υπάρχεις μα να είσαι πάντα απών;
Τι θα΄ταν το μαύρο αν δεν υπήρχε το άσπρο;
Τι θα ήταν καλό αν τίποτα δεν ήταν σκάρτο;
Τι θα ήτανε το φως αν δεν υπήρχε το σκοτάδι;
τι θα 'ταν η αχαριστία αν δεν τους έκανες τη χάρη;
τι θα΄ταν σίγουρο αν δεν υπήρχε το ίσως;
Πες μου τι θα ήταν η αγάπη αν δεν υπήρχε το μίσος;
Πες μου πώς θα 'ταν! πες μου πώς θα 'ταν..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Σίγουρα το πρότυπο κοινωνίας θα χαρακτηριζόταν κατά τη γνώμη μου από αξιοκρατία, φυσικά ισηγορία, χαρακτηριστικό γνώρισμα της δημοκρατίας, στήριξη από την πολιτεία για τις κοινωνικά και οικονομικά ασθενέστερες ομάδες και αναμφίβολα σεβασμός στα δικαιώματα του συμπολίτη μας και στο περιβάλλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Τί είδους κοινωνία θα θεωρούσατε ιδανική για εσάς;
Το θέμα πιστεύω έχει πολύ μεγάλη έκταση και δεν ξέρω σε τι βαθμό θα μπορούσαμε να το αναλύσουμε στο φόρουμ. Πάντως, το μόνο και σίγουρο πράγμα για εμένα προσωπικά είναι ότι η τωρινή κατάσταση της κοινωνίας μας δεν με ευχαριστεί καθόλου. Δεν αναφέρομαι στην κοινωνία της Ελλάδας συγκεκριμένα αλλά στην κοινωνία όλου του κόσμου. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, ένα πρόσφατο συμβάν που συνέβη στη Κίνα (ακολουθεί βίντεο). Τα λόγια είναι περιττά...

Προσοχή : το παρακάτω βίντεο είναι ιδιαίτερα σκληρό.
(Μπορείτε αν θέλετε απλά να διαβάσετε για το συμβάν εδώ.)



Τελικά, σε τι ακριβώς κατεύθυνση οδηγείται η κοινωνία-κόσμος μας; Αυτή τη στιγμή γίνονται πόλεμοι, παιδάκια στην Αφρική καθημερινά πεθαίνουν και άλλοι αντίθετα ζούνε σε "πολυτελή" σπίτια, σπουδάζουν και κυκλοφορούν με iPods και iPads. Αντί να αξιοποιηθεί η σημερινή τεχνολογία κ.τ.λ. για να βοηθηθεί ένα μεγάλο μέρος του κόσμου, αξιοποιείτε μόνο όταν αυτή επιφέρει κέρδος(χρηματικό) στις εταιρίες (είτε στα κράτη). Τι δεν σας αρέσει στη σημερινή κοινωνία και πως πιστεύετε ότι θα μπορούσε να αλλάξει; Τι ακριβώς κάνετε εσείς για την αλλάξετε (εφόσον επιθυμείτε αυτήν την αλλαγή);

Πιστεύω τέτοιου είδους ερωτήματα είναι πάντα επίκαιρα και ιδιαίτερα για αυτήν την δύσκολη περίοδο που διανύουμε τώρα και ως κόσμος και ως Ελλάδα. Αυτά.

Γιατί δεν μας έβαλαν αυτό σαν θέμα στην έκθεση;

Τελος πάντων. Απο που να αρχίσω και πού να τελειώσω.
Θα είθελα να ζώ σε μία κοινωνία και έναν κόσμο όπου υπάρχει αληθινή ισότητα ανάμεσα στους ανθρώπους. Σε μία κοινωνία όπου ο κόσμος δεν φοράει παροπίδες και που δεν κοιτάει μόνο τον εαυτό του. Σε έναν κόσμο όπου ο άνθρωπος σέβετε τα δυμιουργίματα της φύσης και δεν θα τα καταστρέφει(ΟΙΚΟΛΟΓΟΣ ΒΛΈΠΕΤΕ :whistle:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Γιατί δεν μας έβαλαν αυτό σαν θέμα στην έκθεση;
γτ τους νοιαζει πιο πολυ η παπαγαλια συγκεκριμενων θεματων απο τον σχολιασμο ουσιωδων γεγονοτων:(

Τελος πάντων. Απο που να αρχίσω και πού να τελειώσω.
ελα ντε....ειναι ατερμονο θεμα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Πάντως, το μόνο και σίγουρο πράγμα για εμένα προσωπικά είναι ότι η τωρινή κατάσταση της κοινωνίας μας δεν με ευχαριστεί καθόλου.

Τελικά, σε τι ακριβώς κατεύθυνση οδηγείται η κοινωνία-κόσμος μας;
ο κοσμος δεν εγινε χειροτερος απλα η καλυψη των γεγονοτων εγινε καλυτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
ο κοσμος δεν εγινε χειροτερος απλα η καλυψη των γεγονοτων εγινε καλυτερη.
Με αποστόμωσες:eek: Θα το βάλλω στην υπογραφή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κοριν

Νεοφερμένος

Η Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εγω θα ηθελα να ζω σε μια κοινωνια χωρις πολεμους,αρρωστιες και κακους ανθρωπους.Θελω ολοι να εχουν ισα δικαιοματα,να μην υπαρχουν φτωχοι και πλουσιοι,να μην χαίροντε οι ανθρωποι με τη δυστηχια των αλλων και να θελουν να τους κανουν να νιώσουν ασχημα για να ευχαριστιουντε αυτοι.Θέλω μια κοινωνια με ισα δικαιοματα,ίσες ευκαιριες για ολους τους ανθρωπους.Ολα αυτα που εγραψα δεν προκειτε να γινουν ποτε εκτος αν...Πιστευω πως αν δεν υπηρχαν αυτοι οι κακοι ανθρωποι,τα αποβρασματα της κοινωνιας,ο κοσμος θα ηταν πολυ καλυτερος..Για το πως θα γινει ενας ανθρωπος και τι θα προσφερει στην κοινωνια πιστευω πως φταινε οι γονεις που συνηθως παραμελουν τα παιδια οταν δουλευουν ή απλα ειναι χειροτεροι απο τα παιδια τους(δηλαδη εχουν χειροτερη συμπεριφορα απο τα παιδια τους και τα παιδια, τους εχουν για προτυπο).Αυτη ειναι η γνωμη μου για το θεμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Σε μία κοινωνία που το να λες ελεύθερα ότι είσαι πατριώτης, αγαπάς την χώρα σου, τις παραδόσεις σου κλπ δεν θα θεωρούνταν φασιστικό στοιχείο. Χωρίς έμφυλες, χρωματικές και λοιπές διακρίσεις σε βάρος πολιτών και αν μπορούσα να εξαλείψω κάθε είδος φανατισμού είτε θρησκευτικού είτε ιδεολογικού θα το έκανα για να ησυχάσει ο κόσμος.

images.jpg
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Σε μία κοινωνία που το να λες ελεύθερα ότι είσαι πατριώτης, αγαπάς την χώρα σου, τις παραδόσεις σου κλπ δεν θα θεωρούνταν φασιστικό στοιχείο. Χωρίς έμφυλες, χρωματικές και λοιπές διακρίσεις σε βάρος πολιτών και αν μπορούσα να εξαλείψω κάθε είδος φανατισμού είτε θρησκευτικού είτε ιδεολογικού θα το έκανα για να ησυχάσει ο κόσμος.

View attachment 78196
Και σε μια κοινωνία των 7,8 και με πολλά μηδενικά, χμμμ...δις το λένε,
ποιός είναι αυτός που θα ακούσει την φωνή σου?????????????
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Και σε μια κοινωνία των 7,8 και με πολλά μηδενικά, χμμμ...δις το λένε,
ποιός είναι αυτός που θα ακούσει την φωνή σου?????????????
Από τα λίγα πράγματα που μπορούμε δωρεάν ( ακόμα ) να κάνουμε είναι να φανταζόμαστε. Όλα αυτά στην φαντασία μας θα μείνουν.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Σε μια κοινωνία που ο καθένας θα κάνει τη ζωή του χωρίς να κοιτάει τί κάνει ο διπλανός και να τον κατακρίνει - ενοχλεί.

Σε μια κοινωνία χωρίς βία, ρατσισμό, προκαταλήψεις.

Σε μια κοινωνία που θα υπάρχει αξιοκρατία, σεβασμός στα δικαιώματα του άλλου, αληθινή δημοκρατία.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Από τα λίγα πράγματα που μπορούμε δωρεάν ( ακόμα ) να κάνουμε είναι να φανταζόμαστε. Όλα αυτά στην φαντασία μας θα μείνουν.
Αν φοβάσαι την αλήθεια, τότε καλώς.
Αλλά, με την φαντασία πηγαίνεις μόνο μέχρι όπου η νύχτα τελειώνει.
Και τότε θα πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι και τότε αρχίζει το ενδιαφέρον. Τότε με ανοιχτά τα μάτια κάνεις το μόνο που μπορείς: βλέπεις και... και... και ...μετά;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top