QWERTY !

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Αλήθεια πόσο σας βολεύει αυτό το σύστημα σειράς των γραμμάτων στα πληκτρολόγια? Μήπως θα ήταν καλύτερο ένα ABCDEFG?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
To qwerty υπάρχει από πολύ παλιά από τις πρώτες γραφομηχανές και είναι φτιαγμένο από ότι είχα διαβάσει με βάση τη συχνότητα που εμφανίζονται τα γράμματα στις λέξεις με αυτόν τον τρόπο.

Στη Γαλλία υπάρχει το azerty αντίστοιχα. Το ABCDEFG δε θα με βόλευε με την καμία πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Παντως το πιο γρηγορο εχω ακουσει οτι είναι το DVORAK, αλλά είναι τελείως αλλού όλα τα γραμματα.
Το πληκτρολογιο και τα πετάλια των αυτοκινήτων είναι δείγματα οχι τέλειων standards που όμως δεν μπορούν να αλλάξουν λόγω εγκατεστημένης βάσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epidromi

Νεοφερμένος

Ο epidromi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
https://en.wikipedia.org/wiki/QWERTY

Η διάταξη QWERTY δημιουργήθηκε από το Sholes το 1868, για να χρησιμοποιηθεί στην πρώτη γραφομηχανή (η οποία κατασκευάστηκε από την Remington - εταιρία που φτιάχνει καραμπίνες :blink: ). Λέγεται ότι η διάταξη σχεδιάστηκε με σκοπό να επιβραδύνει την πληκτρολόγηση διότι αν πατούσες γρήγορα τα πλήκτρα μπλόκαραν οι πρωτόγονοι μηχανισμοί της γραφομηχανής :rofl::rofl::rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcelain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Εγώ έχω κάνει μόνος μου την μετάβαση σε ABCDE..άλλαξα λίγο το πληκτολόγιο..με βολεύει πολύ περισσότερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Βασικα εγω εχω διαβασει οτι οτι το συστιμα QWERTY αρχισε μετα απο της πρωτες γραφομηχανες απο εναν Γαλο ο οπιος ειχε καμπος γραματεις να γραφουν και επειδη γραφανε πολυ γρηγορα στο συστιμα ABCDΕ και μπλοκερνανε η γραφομηχανες σχεδιασε το QWERTY το οπιο επηκρατισε.

Πρωσοπικα εχω μαθει το πληκτρολογιο μου και δεν θα τα καταφερνα με κανενα αλλο συστιμα τωρα πλεον. Αλλωστε απο την στιγμη που γραφω πολυ γρηγορα με το συστιμα QWERTY γιατι να το αλλαξωσε καπιο αλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ανασταίνω αυτό το θέμα για να ποστάρω τούτο:
https://www.dvzine.org/
Σε κόμικ το γιατί επικράτησε το qwerty και πώς αναπτύχθηκε το dvorak :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top