Πιστεύετε στα όνειρα;

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ε καί? Επειδή είμαστε στο 2011 τί πάει να πεί αυτό, οτι λύθηκαν όλα μας τα προβλήματα?

οχι σημαινει οτι ξερουμε αρκετα για το φυσικο κοσμο και την βιολογια του ανθρωπινου εγγεφαλου ωστε να ξερουμε οτι τα ονειρα ΔΕΝ εχουν καποιο προφητικο χαρακτηρα, το ποση a posteriori ερμηνευτικη ουσια εχουν ειναι ακομα ανοιχτο, αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν προφητευουν.

Αλλωστε τα περισοτερα ονειρα ουτε καν τα θυμομαστε, δεδομενου οτι βρισκομαστε σε φαση REM 2 ωρες ΚΑΘΕ βραδυ ενω τα ονειρα που θυμομαστε (δηλαδη αυτα που μας ξυπνανε) ειναι ελαχιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
οχι σημαινει οτι ξερουμε αρκετα για το φυσικο κοσμο και την βιολογια του ανθρωπινου εγγεφαλου ωστε να ξερουμε οτι τα ονειρα ΔΕΝ εχουν καποιο προφητικο χαρακτηρα, το ποση a posteriori ερμηνευτικη ουσια εχουν ειναι ακομα ανοιχτο, αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν προφητευουν.
Αλλωστε τα περισοτερα ονειρα ουτε καν τα θυμομαστε, δεδομενου οτι βρισκομαστε σε φαση REM 2 ωρες ΚΑΘΕ βραδυ ενω τα ονειρα που θυμομαστε (δηλαδη αυτα που μας ξυπνανε) ειναι ελαχιστα.

Αυτό έλειπε να γράψεις οτι λύθηκαν.
Δέν είναι θέμα επιστήμης είναι θέμα εμπειρίας εμένα παράδειγμα έγινε στον γείτονα έγινε κάτι υπάρχει απο πίσω, τα περισσότερα δέν τα θυμόμαστε αλλά κάποια όνειρα μερικές φορές τα θυμόμαστε καιρό. Δέν ξέρω άν έχει αποδείξει η επιστήμη οτι υπάρχουν τα προφητικά όνειρα δέν είναι της αρμοδιότητας μου ίσως έχει γίνει και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ειμαι ενα άτομο που πραγματικά πιστεύει στα όνειρα.....ΟΤΙ ΜΑ ΟΤΙ βλέπω σημένει κάτι,ειτε καλό ειτε κακό....πολυ παράξενο μου φένεται....και δεν ξέρω πως γίνεται αυτο..Σας έχει συνβεί ποτε??
Ρωτάς αν μας έχει συμβεί κάτι που έχουμε δει στο όνειρό μας? Όχι, αυτό δεν μου έχει συμβεί ποτέ.
Εγώ προτιμώ να αντιμετωπίζω τα όνειρα ως μία μορφή έκφρασης του υποσυνείδητου, οπότε ναι, κάτι σημαίνει. Απλά δεν είμαι πάντα σε θέση να κατανοήσω τι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Και πιστευω και δεν πιστευω παντως θα ηθελα πολυ να μαθω γιατι τα βλεπουμε και τι μας προμηνυουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δέν είναι θέμα επιστήμης είναι θέμα εμπειρίας εμένα παράδειγμα έγινε στον γείτονα έγινε κάτι υπάρχει απο πίσω

Η προσωπικη εμπειρια δεν λεει απολυτος τιποτα, ρωτα ενα ψυχιατρο να σου πει ποσοι ασθενεις του πιστευεουν οτι ειναι ο χριστος. Δεν νομιζω να ετοιμαζεσαι για τη 2α παρουσια ε?

Το οτι το πιστευεις εσυ και ο γειτονας σου δεν το κανει αληθεια...

Και πιστευω και δεν πιστευω παντως θα ηθελα πολυ να μαθω γιατι τα βλεπουμε και τι μας προμηνυουν.

Ο λογος που βλεπουμε ονειρα ειναι λιγακι θολος προς το παρων αν και εχουμε 2-3 πραγματα υποψη μας. Ουσιαστικα τα ονειρα ειναι μια μορφη "reset" του εγγεφαλου, ειναι μια ταυτοχρονη αδιακριτη νευροχημικη ενεργοποιηση ολων των νευρονων του εγγεφαλου. ΓΙΑΤΙ αυτο γινεται δεν ξερουμε, σχετιζεται μαλλον με την δομη της μνημης και της μαθησης.

O λογος που τα ονειρα εχουν καποια συνοχη ειναι οτι αν τυχει και ξυπνησουμε o εγγεφαλος μας προσπαθει να δοσει καποιο νοημα στην τυχαια μαζικη ενεργοποιηση του, αποτελεσμα αυτου ειναι να βλεπεις οτι πετας στον απειρο διαδρομο με μια πεστροφα στη πλατη σου.

Και δεν προμηνευουν κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
Η προσωπικη εμπειρια δεν λεει απολυτος τιποτα, ρωτα ενα ψυχιατρο να σου πει ποσοι ασθενεις του πιστευεουν οτι ειναι ο χριστος. Δεν νομιζω να ετοιμαζεσαι για τη 2α παρουσια ε?

Το οτι το πιστευεις εσυ και ο γειτονας σου δεν το κανει αληθεια...

Υπάρχουν περιοχές που η επιστήμη δέν έχει προχωρήσει ακόμα όπως το υποσυνείδητο και οι πρόσθετες ανθρώπινες ικανότητες μέχρι να τα ερευνήσει όλα αυτά η επιστήμη μήν είσαι σίγουρος για τίποτα. Δέν είναι θέμα να πιστέψω οτι είμαι ο Χριστός είναι τα γεγονότα που επιβεβαιώνουν αυτό το πράγμα, για τα γεγονότα κανένας ψυχίατρος δέν μπορεί να δώσει απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Υπάρχουν περιοχές που η επιστήμη δέν έχει προχωρήσει ακόμα όπως το υποσυνείδητο και οι πρόσθετες ανθρώπινες ικανότητες μέχρι να τα ερευνήσει όλα αυτά η επιστήμη μήν είσαι σίγουρος για τίποτα. Δέν είναι θέμα να πιστέψω οτι είμαι ο Χριστός είναι τα γεγονότα που επιβεβαιώνουν αυτό το πράγμα, για τα γεγονότα κανένας ψυχίατρος δέν μπορεί να δώσει απάντηση.

Τις προσθετες ανθρωπινες ικανοτητες? Το υποσυνειδητο? Μπορεις σε παρακαλω να μου τα δειξεις ολα αυτα?

Δεν θελω να μου πεις μια ιστορια που ειχε γινει σε ενα φιλο του ξαδελφου του γειτονα σου, θελω να μου πεις το τηλεφωνο σου να βρεθουμε και να μου ΔΕΙΞΕΙΣ τις "προσθετες ανθρωπινες ικανοτητες".

Το υποσυνειδητο? Αυτο δεν εχει καν ορισμο περα απο την ψυχαναλυτικη θεωρια (η οποια ειναι καταφανως λαθος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τις προσθετες ανθρωπινες ικανοτητες? Το υποσυνειδητο? Μπορεις σε παρακαλω να μου τα δειξεις ολα αυτα?

εδω ακομα και ερευνες γινονται για τα παραψυχολογικα σοβαρες κλπ..

προκειται για σκοτεινη περιοχη ,,οι επιστημονες δεν ειναι απολυτοι σε τετοια θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Παντως σιγουρα δεν προκειται να αποκτησουμε υπερδυναμεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Το υποσυνειδητο? Αυτο δεν εχει καν ορισμο περα απο την ψυχαναλυτικη θεωρια (η οποια ειναι καταφανως λαθος)
Από πού συνάγεται το συμπέρασμα ότι η ψυχαναλυτική θεωρία είναι καταφανώς λάθος?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
εδω ακομα και ερευνες γινονται για τα παραψυχολογικα σοβαρες κλπ..

για πες μου ΜΙΑ...

μηπως εννοεις αυτη που εκεινος ο γιατρος ειχε ζωγραφισει στα πανω ραφια των νοσοκομειων κατι σχηματα και ρωτουσε μετα ανθρωπους που ειχαν για λιγη ωρα "παιθανει" να τους πουν αν τα ειδαν? Της οποια τα αποτελεσματα αρνητε ο σχετικος γιατρος να τα δωσει στη δημοσιοτητα παροτι εχει περασει ο χρονος που ειχε πει?

λολ...

σοβαρα, μια. σοβαρη. μελετη.

Από πού συνάγεται το συμπέρασμα ότι η ψυχαναλυτική θεωρία είναι καταφανώς λάθος?

σχιζοφρενεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Όταν μιλάς στο θεό είσαι θρήσκος, όταν λες ότι σου μιλάει ο Θεός είσαι απλώς σχιζοφρενής.... :P
Αν το παραφράσουμε λίγο αν πιστευεις στα όνειρα είσαι ονειροπόλος αν σου βγαίνουν τα όνειρα είσαι σχιζοφρενής;;;;
Δεν νομίζω ότι πάει έτσι....
Άλλωστε τα όνειρα αποτελούν μια ανάγκη έκφρασης του ανθρώπου....πιστεύεις δεν πιστευεις στα όνειρα, σου βγουν δεν σου βγουν τα όνειρα που είδες..εκφράζουν κάτι που σε απασχολει στο παρελθόν, στο παρόν και στο μέλλον......
Είναι η ανάγκη να λύσεις ή να περιπλέξεις κάτι που σε απασχολεί.....
Και ναι σε μερικούς τα όνειρα βγαίνουν.... όχι από τη θέση του ονειροκρίτη... αλλά με τη θέση της διαίσθησης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και δεν προμηνευουν κατι.

Καλά. Εύχομαι μια μέρα να ανοίξεις στην άλλη διάσταση και να δεις. Σου απεύχομαι βέβαια τα γεγονότα που θα σε κάνουν να την αποδεχθείς, γιατί δεν θα είναι ευχάριστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Πιστευω γιατι σχεδον παντα βγαινουν αληθινα.Παραδειγμα οταν καποιος με βλεπει σε μικρη ηλικια παντα αρρωσταινω!!!Ειναι προμηνυματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
για πες μου ΜΙΑ...

μηπως εννοεις αυτη που εκεινος ο γιατρος ειχε ζωγραφισει στα πανω ραφια των νοσοκομειων κατι σχηματα και ρωτουσε μετα ανθρωπους που ειχαν για λιγη ωρα "παιθανει" να τους πουν αν τα ειδαν? Της οποια τα αποτελεσματα αρνητε ο σχετικος γιατρος να τα δωσει στη δημοσιοτητα παροτι εχει περασει ο χρονος που ειχε πει?

λολ...

σοβαρα, μια. σοβαρη. μελετη.
και τι θεωρεις σοβαρη?

θα ψαξω να δω τι θα δεχθεις ως σοβαρο..
αυτην εννοεις?

δηλαδη εσυ λες και ξερεις οτι ολα αυτα παρακατω που εχουν αναφερθει δεν ισχυουν ειναι μπουρδες ψεματα κλπ?
εγω ξερω οτι η επιστημη δεν το εχει λυσει το θεμα ακομη..
ανοικτο ειναι..
https://en.wikipedia.org/wiki/Out-of-body_experience
https://en.wikipedia.org/wiki/Near-death_experience
Afterlife viewpoints


Ascent of the Blessed by Hieronymus Bosch


Many view the NDE as the precursor to an afterlife experience, claiming that the NDE cannot be adequately explained by physiological or psychological causes, and that the phenomenon conclusively demonstrates that human consciousness can function independently of brain activity.[70] Many NDE-accounts seem to include elements which, according to several theorists, can only be explained by an out-of-body consciousness. For example, Michael Sabom states that one of his contacts accurately described a surgical instrument she had not seen previously, as well as a conversation that occurred while she was under general anesthesia.[71] In another account, from a prospective Dutch NDE study,[15] a nurse removed the dentures of an unconscious heart attack victim, and was identified after his recovery as the one who removed them. This surprised him, as that patient had been in a deep coma and undergoing cardio-pulmonary resuscitation at the time.
Dr. Michael Sabom reports a case about a woman who underwent surgery for an aneurysm. The woman reported an out-of-body experience that she claimed continued through a brief period of the absence of any EEG activity.[71]
Many individuals who experience an NDE see it as a verification of the existence of an afterlife.[72] This includes those with agnostic/atheist inclinations before the experience. There are examples of ex-atheists, such as the Reverend Howard Storm,[73] adopting a more spiritual viewpoint after their NDEs. Storm's NDE may also be characterized as a distressing near-death experience.[74]
Likewise, individuals who do not experience an NDE after going into cardiac arrest frequently lose any preexisting belief in an afterlife[15]. Both processes, like most of the psychological transformations associated with a close brush with death, take place gradually over several years.[15]
Greyson claims that: "No one physiological or psychological model by itself explains all the common features of NDE. The paradoxical occurrence of heightened, lucid awareness and logical thought processes during a period of impaired cerebral perfusion raises particular perplexing questions for our current understanding of consciousness and its relation to brain function. A clear sensorium and complex perceptual processes during a period of apparent clinical death challenge the concept that consciousness is localized exclusively in the brain."[75]
Another account by a student nurse named Jeanette Atkinson from Eastbourne, who experienced a near-death experience, says that, "There is no doubt in my mind that there’s life after death because I’ve seen the other side. I don’t believe in a benevolent God. I’ve seen too much suffering for that but I’m very spiritual." A recent study by Dr. Sam Parnia, shows that such patients are "effectively dead", with their brains shut down and no thoughts or feelings possible for the complex brain activity required for dreaming or hallucinating; additionally, to rule out the possibility that near-death experiences resulted from hallucinations after the brain had collapsed through lack of oxygen, Parnia rigorously monitored the concentrations of the vital gas in the patients’ blood, and found that none of those who underwent the experiences had low levels of oxygen. He was also able to rule out claims that unusual combinations of drugs were to blame because the resuscitation procedure was the same in every case, regardless of whether they had a near-death experience or not. According to Parnia, "Arch sceptics will always attack our work. I’m content with that. That’s how science progresses. What is clear is that something profound is happening. The mind – the thing that is ‘you’ – your ‘soul’ if you will - carries on after conventional science says it should have drifted into nothingness." [76][77]
για να μην αναφερθουμε σε πολλες αναφορες για ομοζυγωτικους διδυμους και το τι νιωθουν μεταξυ τους..τηλεπαθειες κλπ..

εσυ τα ξερεις ολα αυτα και ξερεις οτι δεν ισχυουν?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπον θα εξηγησω τι ειναι τα ονειρα γιατι πολλες μεταφυσικες μαλακιες ακουγονται και ετσι θελω να δειξω οτι δεν αληθευουν.Τι ειναι ονειρα ; Τα ονειρα ειναι εικονες που εχουμε στον υπνο μας που φανερωνουν πραγματα που μας απασχολουν ζητηματα που ο ανθρωπινος εγκεφαλος εχει στον νου υποσυνειδητα ή οχι και ετσι ο εγκεφαλος προσπαθει να δωσει λυση σε αυτα τα ζητηματα . Το αν ειναι ή οχι τα ονειρα προφητικα ; Η απαντηση θα μπορουσε να ειναι και ναι και οχι υπο το πρισμα της λογικης βεβαια : εαν το οπτικο νευρο εχει πιασει μερικες πληροφοριες που εμεις εχουμε αγνοησει εκεινη την στιγμη και τις εχει αποθηκευσει ο εγκεφαλος και στην δειαρκεια του υπνου προσπαθησει να βγαλει ενα λογικο συμπερασμα οπτικοποιοντας το τοτε ναι μπορει να ειναι προφητικα αλλα οχι δεν υπαρχουν προφητικα ονειρα με την εννοια θα δω ποτε θα πεθανεις πχ 1/1/2080 οχι αυτο δεν υφισταται και ειναι περα απο την σφαιρα της πραγματικοτητας αρα και της ανθρωπινης λογικης . Καποια πραγματα που ακουγονται περι μεταφυσικης ,τηλεπαθειας μαγισσων που γαμιουνται στο δασος , δαιμονων που γουσταρουν kinky καταστασεις , φαντασματων που σου σπανε ( γαμανε ) τον προφυλακτυρα και λοιπες μεταφυσικοσατανομαλακιες ειναι ιστοριες για καμια τηλεοπτικη εκπομπη ( ονοματα δεν λεμε υπολυψεις δεν θιγουμε) και λοιπες χαρτοριχτες ( aka τσιγκανοτουρκογυφτισες ) που θελουν να βγαλουν κανα ευρω απο την θεια μου την μερωπη που ειναι 210 ετων και δηλωνει περηφανος αποφοιτος της τριτης ταξης δημοτικου σχολειου κωλοπετινιτσας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
θα ψαξω να δω τι θα δεχθεις ως σοβαρο..
αυτην εννοεις?

Βασικα ΑΚΡΙΒΩΣ αυτη εννοω.

Πες μου εσυ τωρα αν σε αυτη τη μελετη που γινεται απο το 2008 ειχαν βγει εστω και προκαταρκτικα θετικα αποτελεσματα δεν θα ειχε γινει χαμος μεχρι τωρα? Ακομα και ο sam parnia εχει αρχισει και λεει οτι τα αποτελεσματα δειχνουν στο οτι η συνειδηση κραταει καποια λεπτα μετα τον κλινικο θανατο και τιποτα περισοτερο (πραγμα σχετικα λογικο, ο εγγεφαλος παιθαινει απο υποξια, αλλα ο θανατος κυρησετε οταν σταματησει η καρδια, εχει ενα lag)

για να μην αναφερθουμε σε πολλες αναφορες για ομοζυγωτικους διδυμους και το τι νιωθουν μεταξυ τους..τηλεπαθειες κλπ..

ε αντε πουντο? Δειχτο μου σε παρακαλω.

υπαρχει ενα βραβειο το randi foundation prize, ενα εκατομμυριο σε οποιον καταφερει κατω απο ελεγχομενες συνθηκες να δειξει καποιο παραφυσικο συμβαν.

Δεδομενου οτι το ΝΟΜΠΕΛ ειναι καπου 1.000.000 βρισκω δυσκολο να πιστεψω οτι δυο διδιμοι που νοιωθουν με τηλεπαθεια δεν πανε να παρουν το ενα μυριακι.

Ειναι τυχαιο το γεγονος οτι για ολα αυτα τα "παραφυσικα" προκυπτουν μονο στοιχεια στα ορια του στατιστικου σφαλματος?

Αδερφε το μηλο πεφτει, δεν πεφτει στο 0.0000012% των περιπτωσεων, πεφτει στο 100% των περιπτωσεων.

Αλλα ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ η τηλεπαθεια λειτουργει μονο οταν δεν κοιταει κανενας.

μη χεσω.

Καλά. Εύχομαι μια μέρα να ανοίξεις στην άλλη διάσταση και να δεις. Σου απεύχομαι βέβαια τα γεγονότα που θα σε κάνουν να την αποδεχθείς, γιατί δεν θα είναι ευχάριστα.

πως μοιαζει η αλλη διασταση να ξερω τι να ψαχνω ρε παιδι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ειναι τυχαιο το γεγονος οτι για ολα αυτα τα "παραφυσικα" προκυπτουν μονο στοιχεια στα ορια του στατιστικου σφαλματος?

Αδερφε το μηλο πεφτει, δεν πεφτει στο 0.0000012% των περιπτωσεων, πεφτει στο 100% των περιπτωσεων.

μα και στα πειραματα στο cern σε τετοιες πιθανοτητες ψαχνουν ανακαλυψεις σε νεα σωματιδια κλπ..

το οτι δεν καταφεραμε σε ελεγχομενο περιβαλλον ακομα να δουμε τετοια δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν.

εισαι υπερβολικα απολυτος,,,

εγω νομιζω οτι τετοια ερωτηματα παραμενουν ανοιχτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
πως μοιαζει η αλλη διασταση να ξερω τι να ψαχνω ρε παιδι μου.

Θα σε ψάξει εκείνο ή εκείνοι όταν και αν χρειαστεί να σου δώσει τα όποια μηνύματα που δεν θα περιγελάσεις. Αλλιώς για ποιό λόγο να στα δώσει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
σκοτώνουν τα όνειρα όταν γίνονται συνήθεια! ...[ Οδυσσέας Ιωάννου]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top