Όταν σε μια ερωτική σχέση εκλείπει το sex...

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Έχει τύχει να ακούσω από διάφορο κόσμο ότι στη σχέση τους δεν υπάρχει το σεξ.. Και μιλάμε για νέους ανθρώπους οι οποίοι μπορεί να είναι μαζί και λιγότερο από ένα χρόνο..
Σας έχει τύχει ποτέ να μην έχετε ερωτική διάθεση με κάποιον ενώ τον αγαπάτε και θέλετε να είστε μαζί του; Επίσης, σας έχει τύχει να είστε με κάποιον ο οποίος δεν έχει ερωτική διάθεση; Πώς νιώσατε;

Προσωπικά μου έχει συμβεί μια φορά ο τότε φίλος μου να αποφεύγει την σεξουαλική πράξη. Είχε πέσει πάρα πολύ η αυτοπεποίθησή μου, γιατί πίστευα οτι δεν ήμουν αρκετή για να τον κάνω να θέλει να κάνει σεξ.. Στη συνέχεια βέβαια κατάλαβα οτι ο λόγος ήταν άλλος... αλλά το "κακό" είχε ήδη γίνει γιατί η σχέση μας είχε αρχίσει να χαλάει. Παρ'όλα αυτά στην περίπτωσή μου αυτό συνέβαινε από την αρχή της σχέσης. Έχω δει όμως αρκετά φιλικά μου ζευγάρια τα οποία αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα. Κάποια στιγμή δηλαδή, ο ένας από τους δύο παύει να θέλει. Με έχει προβληματίσει πάρα πολύ αυτό, γιατί θεωρώ οτι όταν σε μια σχέση συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε κάτι δεν πάει καλά...

Θα χωρίζατε σε μια τέτοια περίπτωση;; Αν δηλαδή όλα τα υπόλοιπα ήτανε μια χαρά, νιώθατε οτι πραγματικά θέλετε να είστε με τον άλλον, αλλά από σεξ... τίποτα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εξαρτάται για ποιες ηλικίες μιλάμε πάντα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
20 -30 περίπου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

futurama

Νεοφερμένος

Η futurama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ο μόνος τρόπος αν θές να συνεχίσεις να είσαι με αυτό το άτομο είναι να τα βάλεις κάτω και να τον/την ρωτήσεις γιατί δεν έχει όρεξη και τι φταίει και προφανώς να προσπαθήσεις αρκετά ώστε να αλλάξεις την κατάσταση. Κάνε κάτι διαφορετικό, πολλές φορές φταίει η μονοτονία, η ρουτίναι τα "ίδια και τα ίδια" σε μια σχέση. Αν προσπαθήσεις όλα τα παραπάνω και δεν βγάλεις άκρη, ε τότε υπάρχει πρόβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ερωτικη σχεση χωρις σεξ δεν υφισταται.
Ερωτικη σχεση χωρις καλο σεξ δεν εχει "υγιες" μελλον.
Εαν μαλιστα εκλειπει, ειτε το συνειδητοποιουν γρηγορα και προσπαθουν να "δουλεψουν" το προβλημα ειτε αργα ή γρηγορα καποιος απο τους δυο, υπο τις καταλληλες συνθηκες, θα το βρει καπου αλλου.
Καλως ή κακως μαζι με τη αγαπη, την κατανοηση, την επικοινωνια, τη συντροφικοτητα και τα συναφη σημαντικα παει πακετο και το σεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ισως τελικά υπάρχουν ανέραστοι άνθρωποι που δε θεωρούν το σεξ σημαντικό. Οταν κι εγώ το χα ακούσει, μου'χε κάνει αρνητική εντύπωση (για μένα το σεξ είναι βασική προτεραίοτητα μιας σχέσης μαζί με την επικοινωνία), γνώρισα ενα ζευγάρι που δεν τους ένοιαζε το σεξ, αλλά η συντροφικότητα/ η παρέα, παρά τις νεαρές ηλικίες τους. Μάλιστα όταν το συζητούσα με τον ένα εκ των δύο, λογομαχούσαμε. Τι να πω, κάποια άτομα κουμπώνουν αλλού κι όχι εκεί. Δεν ξέρω γιατί και πως, δεν έκατσα να το αναλύσω, απλώς διαχώρισα τον εαυτό μου απο αυτήν την κατηγορία. Ισως τελικά υπάρχει εξήγηση, αυτή της Νεράιδας, αλλά και πάλι δεν ξέρω για το αν 1) τελικά πρόκειται περι χαρακτήρος, βιωμάτων μπλα μπλα μπλα ή 2) όπως λέει η Νεράιδα με απολυτότητα, πως θα χωρίσουν ή θα ψαχτούν κάποια στιγμή, κάπου αλλού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Εγώ περνάω σε ένα βαθμό μια τέτοια φάση με το αγόρι μου...το πρόβλημα είναι ότι ενώ τον θέλω πάρα πολύ δεν θέλω να κάνω σεξ κι αυτό οφείλεται στο ότι για πολλούς μήνες πονούσα κατά τη διάρκεια του σεξ...δεν ανακαλύψαμε ποτέ τι έφταιγε και ακόμα το παθαίνω και ουσιαστικά έχω ένα φόβο απέναντι στο σεξ αυτή τη στιγμή...όσο και να θέλω όταν έρθει η ώρα φοβάμαι και μου φεύγει όλη η διάθεση θέλω απλά να τελειώνουμε και είναι χάλια αίσθηση και το χειρότερο είναι ότι δεν φταίει το αγόρι μου γιατί ίσως να μην το ήθελα ούτε εγώ γιατί ίσως να ήμουν ανέραστη γιατί και τον θέλω σαν τρελή και όχι είμαι σίγουρη ότι δεν είμαι ανέραστη αλλά ούτε και κάποιο πρόβλημα έχω (το χω ψάξει) και όλη αυτή η κατάσταση έχει αρχίσει να με τρελαίνει:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
εχεις παει σε γυναικολογο;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Ναι έχω πάει και μου έχει πει ότι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα...πραγματικά δεν μπορώ να βγάλω μια άκρη με όλο αυτό και έχει αρχίσει και μου την βαράει είναι πάρα πολύ άσχημα κατάσταση και όσο και αν κάνουμε ότι δεν το βλέπουμε γιατί αγαπιόμαστε μας επηρεάζει πολύ αρνητικά και το ξέρουμε και οι δύο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Μήπως θα έπρεπε να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη;;;
Μόνο το άγχος μπορώ να φανταστώ οτι φταίει αν δεν είναι γυναικολογικό το πρόβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Έχω πάρει και δεύτερη γνώμη έχω πάει σε δύο γυναικολόγους ο ένας εκ των οποίων είναι φυσικά ο δικός μου που είναι και της αδερφής μου τον ξέρουμε χρόνια και είναι πολύ καλός αλλά πήγα και σε έναν άλλο της μαμάς μου και αυτός τα ίδια μου πε...τι να πω και εγώ στο άγχος το απέδιδα πέρυσι ειδικά με τις πανελλήνιες αλλά τώρα δεν είμαι καθόλου αγχωμένη δεν έχω τίποτα να με αγχώνει οπότε δεν ξέρω...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
πιστευω πως η σεξουαλικη υγεια ειναι ο πιο σημαντικος παραγοντας σε μια σχεση .
αλλα μηπως εχουμε αναγει το σεξ σε κατι αλλο και οχι σε αυτο που πρεπει να ειναι . ??

το λεω γιατι το ακουω συνεχεια απο παντου σεξ σεξ σεξ .
ενταξει ρε παιδια ... ολους μας αρεσει το σεξ αλλα μια σχεση για να στεριωσει θελει και κανα 2 ακομα πραγματα.....
ολοι ειχαμε η εχουμε μια σχεση με την οποια ταιριαζαμε στο σεξ απολυτα αλλα σε ολα τα αλλα δηλαδη στις υπολοιπες 22 ωρες της ημερας δεν θελαμε να τον/την παρουσιασουμε στην παρεα μας .

σιγουρα παντως αν μια σχεση ξεκινησει χωρις να στηριζετε στο σεξ μπορει να προχωρησει .. αλλα αν ξεκινησε με παθιασμενο σεξ και μετα καπου χαθει ... στην πορεια τοτε κατι συμβαινει .. και κατι δεν παει καλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elise.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ερωτικη σχεση χωρις σεξ δεν υφισταται.
Ερωτικη σχεση χωρις καλο σεξ δεν εχει "υγιες" μελλον.
Εαν μαλιστα εκλειπει, ειτε το συνειδητοποιουν γρηγορα και προσπαθουν να "δουλεψουν" το προβλημα ειτε αργα ή γρηγορα καποιος απο τους δυο, υπο τις καταλληλες συνθηκες, θα το βρει καπου αλλου.
Καλως ή κακως μαζι με τη αγαπη, την κατανοηση, την επικοινωνια, τη συντροφικοτητα και τα συναφη σημαντικα παει πακετο και το σεξ.

με κάλυψε απόλυτα. έτσι ακριβώς είναι. σχέση χωρίς σεξ δύσκολα θα έχει μέλλον και συνήθως εμπλέκεται κάποιο τρίτο πρόσωπο που εξισορροπεί την κατάσταση και τη διαλύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Δεν υφίσταται ερωτική σχέση χωρίς σέξ. Υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που μπορούν να ζήσουν και χωρίς αυτό, ή μάλλον που νομίζουν πως μπορούν να ζήσουν χωρίς αυτό. Αν δεν υπάρχει το σέξ, υπάρχουν προβλήματα. Το σεξ φέρνει τους ανθρώπους πιο κοντά τον ένα στον άλλο, τους χαρίζει μια ανεξήγητη ικανοποίηση, χαρά και δύναμη να συνεχίσουν παρακάτω. Πολλές φορές λύνει και διάφορα προβλήματα στη σχέση, ή μάλλον μικρόπροβλήματα, γιατι τα ουσιαστικά δεν λύνονται με αυτό τον τρόπο. Προσωπικά, αν τύχει και δεν κάνω για κάποιο χρονικό διάστημα, κυρίως λόγω απόστασης με τον συντροφό μου, έχω ανεξήγητα νεύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ερωτικη σχεση χωρις σεξ δεν ειναι ερωτικη σχεση....ειναι συγκατοικιση....Και πολυ κακη μαλιστα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top