Του κόσμου τα παράξενα

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Εμφύσημα από... αρακά!


Εμφύσημα

Εσπευσμένα μεταφέρθηκε ένας άνδρας από τη Μασαχουσέτη των ΗΠΑ σε νοσοκομείο με μη αναστρέψιμη ανεπάρκεια πνεύμονος όπως πίστευαν οι γιατροί.

Ο Ρον Σβίντεν πάλευε με εμφύσημα επί μήνες όταν η κατάσταση της υγείας του επιδεινώθηκε και προετοιμάστηκε ψυχολογικά για τα χειρότερα αλλά όταν βγήκαν οι ακτινογραφίες αποκαλύφθηκε η αλήθεια. Η διάγνωση ήταν λίγο απίστευτη: ένας αρακάς φύτρωνε στο πνεύμονα του!

Οι γιατροί πιστεύουν πως ο άνδρας έφαγε τον αρακά κάποια στιγμή αλλά κατέληξε κατά λάθος στο πνεύμονα του αντί για το στομάχι του, και εκεί φύτρωνε!

«Ένα από τα πρώτα μου γεύματα στο νοσοκομείο μετά την χειρουργική επέμβαση ήταν αρακάς. Γέλασα και τα έφαγα.» δήλωσε ο Ρόν Σβίντεν.

Σύμφωνα με τον ίδιο, ο αρακάς που φύτρωνε είχε ήδη μέγεθος 1, 25 εκατοστά!

Πηγή: ΕΡΤ
(Το είδα στο Pathfinder)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Εμφύσημα από... αρακά!


Εμφύσημα

Εσπευσμένα μεταφέρθηκε ένας άνδρας από τη Μασαχουσέτη των ΗΠΑ σε νοσοκομείο με μη αναστρέψιμη ανεπάρκεια πνεύμονος όπως πίστευαν οι γιατροί.

Ο Ρον Σβίντεν πάλευε με εμφύσημα επί μήνες όταν η κατάσταση της υγείας του επιδεινώθηκε και προετοιμάστηκε ψυχολογικά για τα χειρότερα αλλά όταν βγήκαν οι ακτινογραφίες αποκαλύφθηκε η αλήθεια. Η διάγνωση ήταν λίγο απίστευτη: ένας αρακάς φύτρωνε στο πνεύμονα του!

Οι γιατροί πιστεύουν πως ο άνδρας έφαγε τον αρακά κάποια στιγμή αλλά κατέληξε κατά λάθος στο πνεύμονα του αντί για το στομάχι του, και εκεί φύτρωνε!

«Ένα από τα πρώτα μου γεύματα στο νοσοκομείο μετά την χειρουργική επέμβαση ήταν αρακάς. Γέλασα και τα έφαγα.» δήλωσε ο Ρόν Σβίντεν.

Σύμφωνα με τον ίδιο, ο αρακάς που φύτρωνε είχε ήδη μέγεθος 1, 25 εκατοστά!

Πηγή: ΕΡΤ
(Το είδα στο Pathfinder)
ελεος!απιστευτο!πως εγινε αυτο?αχαχχααχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Την πληρώνουν για να... τρώει !!!
Είναι 32 ετών και ζυγίζει 153 κιλά.




Η Σάσυ Τόμας είναι 32 ετών και ζυγίζει 153 κιλά και όλη μέρα τρώει ότι βρει μπροστά της. Σοκολάτες, χάμπουργκερ, πατατάκια, πίτσες, γλυκά, να πίνει αναψυκτικά και βγάζει φωτογραφίες. Γιατί; Για να τις δώσει σε αυτούς που την πληρώνουν για να τρώει.
“Υπάρχουν άνδρες που θέλουν τη γυναίκα ξανθιά, με ωραία πόδια και μεγάλο στήθος. Άλλοι τις προτιμούν αδύνατες. Υπάρχουν όμως και κάποιοι που θέλουν την γυναίκα...πληθωρική! Έ αυτή είμαι εγώ” λέει γελώντας η Σάσυ.

Η Σάσυ έχει εισόδημα πάνω από 2.000 λίρες Αγγλίας το μήνα πουλώντας βιντεάκια και φωτογραφίες της ενώ τρώει και χαϊδεύει την 63 ιντσών κοιλιά της!

Ξοδεύει κάθε εβδομάδα 150 λίρες μόνο για φαγητό.Το μεγαλύτερο γεύμα που έχει φάει ένα βράδυ είναι: τρεις μεγάλες πίτσες, ένα πλήρες μενού από κινέζικο, σοκολάτες και παγωτό!

“Από όσο μπορώ να θυμηθώ τον εαυτό μου πάντοτε ήμουν γεματούλα. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου χοντρό ή παχύσαρκο απλά είμαι πληθωρική γυναίκα με χαρίσματα...” λέει χαριτολογώντας.

Δεν υπάρχει λόγος λοιπόν να αισθάνεται άσχημα αφού βγάζει καλά λεφτά κάνοντας αυτό που της αρέσει. Να τρώει!
βιτσια που εχει ο κοσμος! εγω παλι θα πληρωνα για να μη με αφηνουν να τρωω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν θα ζήσει και πολλά χρόνια με αυτά τα κιλά αν συνεχίσει..

βιτσια που εχει ο κοσμος! εγω παλι θα πληρωνα για να μη με αφηνουν να τρωω. :P

Κι εγώωω !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δεν θα ζήσει και πολλά χρόνια με αυτά τα κιλά αν συνεχίσει..

Το ότι πληρώνεται για να το κάνει είναι και το χειρότερο για μένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Το ότι πληρώνεται για να το κάνει είναι και το χειρότερο για μένα...
κριμα που καταντησαμε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
θαύμα(?)
Έξι μηνών και απόλυτα υγιής είναι ο μικρός Jamie Ogg. Τι τον κάνει τόσο ιδιαίτερο; Το γεγονός ότι, όταν γεννήθηκε πρόωρα, οι γιατροί τον θεώρησαν νεκρό.

Ο μικρός Jamie ήταν μόλις 27 εβδομάδων, όταν γεννήθηκε. Η δίδυμη αδελφή του μεταφέρθηκε αμέσως σε θερμοκοιτίδα. Ο Jamie όμως δόθηκε στους γονείς του για να τον δουν, καθώς, όπως τους είπαν οι γιατροί, δεν τα είχε καταφέρει.

Το μωρό δεν έδειχνε κανένα σημάδι ζωής, όταν εξετάστηκε. Έτσι οι γονείς του τον κράτησαν αγκαλιά για αρκετή ώρα κλαίγοντας. Το θαύμα έγινε περίπου δύο ώρες μετά την ανακοίνωση των γιατρών ότι δεν τα κατάφερε… Σιγά σιγά ο μικρός Jamie άρχισε να κουνιέται. Λίγη ώρα αργότερα άνοιξε τα μάτια του και άρχισε να αναπνέει κανονικά.

Οι γονείς του αλλά και οι γιατροί χαρακτηρίζουν την περίπτωση του 5 μηνών σήμερα Jamie ως ιατρικό θαύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
θαύμα(?)
Έξι μηνών και απόλυτα υγιής είναι ο μικρός Jamie Ogg. Τι τον κάνει τόσο ιδιαίτερο; Το γεγονός ότι, όταν γεννήθηκε πρόωρα, οι γιατροί τον θεώρησαν νεκρό.

Ο μικρός Jamie ήταν μόλις 27 εβδομάδων, όταν γεννήθηκε. Η δίδυμη αδελφή του μεταφέρθηκε αμέσως σε θερμοκοιτίδα. Ο Jamie όμως δόθηκε στους γονείς του για να τον δουν, καθώς, όπως τους είπαν οι γιατροί, δεν τα είχε καταφέρει.

Το μωρό δεν έδειχνε κανένα σημάδι ζωής, όταν εξετάστηκε. Έτσι οι γονείς του τον κράτησαν αγκαλιά για αρκετή ώρα κλαίγοντας. Το θαύμα έγινε περίπου δύο ώρες μετά την ανακοίνωση των γιατρών ότι δεν τα κατάφερε… Σιγά σιγά ο μικρός Jamie άρχισε να κουνιέται. Λίγη ώρα αργότερα άνοιξε τα μάτια του και άρχισε να αναπνέει κανονικά.

Οι γονείς του αλλά και οι γιατροί χαρακτηρίζουν την περίπτωση του 5 μηνών σήμερα Jamie ως ιατρικό θαύμα.
πως εζησε?θαυμα?αλλα πεθαινουν με το παραμικρο!δοξα τω θεω !εζησε το μωρακι!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
κυκλοφορεί σε e-mail
δεν ξέρω αν ισχύει ιστορικά
αλλά όταν το διάβασα, μου φάνηκε πολύ παράξενο
σας το παραθέτω λοιπόν.....

Oι τρεις τελευταίες επιθυμίες του Μεγάλου Αλεξάνδρου

Ευρισκόμενος στα πρόθυρα του θανάτου, ο Μέγας Αλέξανδρος συγκάλεσε τους στρατηγούς του και τους κοινοποίησε τις τρεις τελευταίες επιθυμίες του

1. Να μεταφερθεί το φέρετρό του στους ώμους από τους καλύτερους γιατρούς της εποχής.
2. Τους θησαυρούς που είχε αποκτήσει [ασήμι, χρυσάφι, πολύτιμους λίθους] να τους σκορπίσουν σε όλη τη διαδρομή μέχρι τον τάφο του.
3. Τα χέρια του να μείνουν να λικνίζονται στον αέρα, έξω από το φέρετρο, σε θέα όλων.

Ένας από τους στρατηγούς, έκπληκτος από τις ασυνήθιστες επιθυμίες, ρώτησε τον Αλέξανδρο ποιοι ήταν οι λόγοι.

Ο Αλέξανδρος του εξήγησε:

1. Θέλω οι πιο διαπρεπείς γιατροί να σηκώσουν το φέρετρό μου, για να μπορούν να δείξουν με αυτό τον τρόπο ότι ούτε εκείνοι δεν έχουν, μπροστά στο θάνατο, τη δύναμη να θεραπεύουν!
2. Θέλω το έδαφος να καλυφθεί από τους θησαυρούς μου, για να μπορούν όλοι να βλέπουν ότι τα αγαθά που αποκτούμε εδώ, εδώ παραμένουν!
3. Θέλω τα χέρια μου να αιωρούνται στον αέρα, για να μπορούν οι άνθρωποι να βλέπουν ότι ερχόμαστε με τα χέρια άδεια και με τα χέρια άδεια φεύγουμε, όταν τελειώσει για εμάς ο πιο πολύτιμος θησαυρός που είναι ο χρόνος!



" Ο ΧΡΟΝΟΣ" είναι ο πιο πολύτιμος θησαυρός που έχουμε, γιατί είναι περιορισμένος. Μπορούμε να δημιουργήσουμε χρήμα, αλλά όχι περισσότερο χρόνο. Όταν αφιερώνουμε χρόνο σε ένα πρόσωπο, του παραχωρούμε ένα μέρος από τη ζωή μας που ποτέ δεν θα μπορέσουμε να αναπληρώσουμε.


Ο χρόνος είναι η ζωή μας.

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΩΡΟ που μπορείς να δώσεις σε κάποιον είναι ο χρόνος σου !!!
Και εσύ, φίλε μου, αν έχεις τη "διαίσθηση", θα καταλάβεις
ποιος, πότε και γιατί σου δίνει το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΩΡΟ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Γυναίκα - μαγνήτης αναστατώνει (τα μέταλλα)

Στην παρουσία της, οι λάμπες καίγονται, οι συναγερμοί των αυτοκινήτων ξεσπούν σε βουητά, τα ηλεκτρικά παιχνίδια παίρνουν μπρος μόνα τους και όλα τα μεταλλικά αντικείμενα... αναστατώνονται.

Ο λόγος για μια 50χρονη Βρετανίδα, τη Μπρέντα Άλισον, η οποία μπορεί πλέον να μη μαγνητίζει τα αντρικά βλέμματα αλλά κατορθώνει να προσελκύει πάνω της οτιδήποτε μεταλλικό υπάρχει στον χώρο (και μαζί το ενδιαφέρον των μίντια).

«Ώρες ώρες, νιώθω σαν ψυγείο καλυμμένο με μαγνητάκια», δηλώνει στην εφημερίδα the Sun η Άλισον η
οποία μπορεί να κρατά κολλημένα πάνω στο μέτωπο και στο στήθος της μεταλλικά αντικείμενα για διάστημα έως και 45 λεπτών.

Οι ξεχωριστές ιδιότητες της μαγνητικής γυναίκας έγιναν αισθητές ήδη από την παιδική της ηλικία, όταν η είσοδός της στο σαλόνι αρκούσε για να αλλάξει κανάλι στην τηλεόραση και τα ρολόγια σταματούσαν με το που τα έβαζε στο χέρι της.

Όσο για τον υπερβολικό μαγνητισμό της Βρετανίδας, κάποιοι επιστήμονες τον αποδίδουν στο αυξημένο άγχος της και άλλοι (οι περισσότεροι) στο ηλεκτρομαγνητικό πεδίο που περιβάλλει κάθε ανθρώπινο σώμα, ένα πεδίο ωστόσο το οποίο, στην περίπτωση της Άλισον, είναι ενισχυμένο.

Πηγή: Έθνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Γυναίκα - μαγνήτης αναστατώνει (τα μέταλλα)
Ο λόγος για μια 50χρονη Βρετανίδα, τη Μπρέντα Άλισον, η οποία μπορεί πλέον να μη μαγνητίζει τα αντρικά βλέμματα αλλά κατορθώνει να προσελκύει πάνω της οτιδήποτε μεταλλικό υπάρχει στον χώρο
:book:
καλά , προς τι τόση δημοσιότητα

μπορώ να σκεφτώ πολλές γυναίκες που και τα αντρικά βλέμματα μαγνητίζουν και οτιδήποτε μεταλλικό και δη ασημένιο ή χρυσαφικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Έχει και ένα θετικό.
Θα φοράει πολύ εύκολα τα σκουλαρίκια, χωρίς να ανοίγει τρύπες στα αυτιά της :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Έχει και ένα θετικό.
Θα φοράει πολύ εύκολα τα σκουλαρίκια, χωρίς να ανοίγει τρύπες στα αυτιά της :lol:
χαχαχαχαχ καλο!αλλα ελεος!η γυναικα μαγνητης!μονο να μην παει σε ορυχειο και τρεχουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Η ζωή στο χωριό Χριστός Ραχών στην Ικαρία

Εδώ στις Ράχες η ζωή έχει άλλους ρυθμούς. Ο χρόνος κυλά διαφορετικά, προσαρμοσμένος στις ανάγκες των κατοίκων. Δουλεύοντας ολημερίς στη φύση, οι κάτοικοι των γύρω χωριών, ανηφόριζαν το σούρουπο στο Χριστό για να καλύψουν τις βιοτικές τους ανάγκες. Έτσι τα μαγαζιά έμεναν ανοιχτά μέχρι αργά το βράδυ. Τα χρόνια πέρασαν, ο κόσμος εξελίχθη, μα ο ρυθμός ζωής στις Ράχες παραμένει ο ίδιος. Ατόφιος, μοναδικός, ανεπανάληπτος.

Μου το είπε σήμερα μια μαθήτριά μου και δεν το πίστεψα, μέχρι που το έψαξα και είδα ότι όντως ισχύει! Το χωριό που σφίζει από ζωή κατά τη διάρκεια της νύχτας, ενώ σχεδόν όλη την ημέρα είναι έρημο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Γέννησε ενώ ήταν σε κώμα

Στον κόσμο έφερε ένα κοριτσάκι μια Σομαλή η οποία βρίσκεται σε κώμα ύστερα από εγκυμοσύνη 28 εβδομάδων, στην Ιταλία.

Η 28χρονη γυναίκα πάσχει από καρκίνο στον εγκέφαλο, ιδιαίτερα επιθετικής μορφής, και οι επιστήμονες πήραν την απόφαση να της παράσχουν μηχανικής υποστήριξη για να καταφέρει να γεννήσει το μωρό που κυοφορούσε.

Ωστόσο, τις τελευταίες μέρες επιδεινωνόταν η κατάστασή της με αποτέλεσμα οι γιατροί να προχωρήσουν σε καισαρική τομή. Τελικά, το νεογέννητο κοριτσάκι ζυγίζει 760 γραμμάρια και οι γιατροί πιστεύουν ότι θα τα καταφέρει. Μάλιστα, την ονόμασαν Ιντίλ, από τη μητέρα της.

«Πρέπει να διαπιστώσουμε ποια είναι η κατάσταση των οργάνων του μωρού, διότι γεννήθηκε από μητέρα της οποίας οι ζωτικές λειτουργίες έχουν βλαφθεί ανεπανόρθωτα εδώ και μήνες. Είναι το πρώτο περιστατικό αυτού του είδους, που συνταντούμε, τουλάχιστον τα τελευταία δέκα χρόνια», ανέφερε μεταξύ των άλλων ο καθηγητής Ενρίκο Μπερτίνο.

Όσον αφορά την επέμβαση, η γυναίκα υποβλήθηκε σε ολική νάρκωση ώστε να μην πονέσει παραπάνω. Τις επόμενες μέρες θα εξεταστεί λεπτομερώς ώστε να διαπιστωθεί αν η εγκεφαλική λειτουργία της γυναίκας έχει πάψει εντελώς και αν θα της αφαιρεθούν, στη συνέχεια, τα μηχανήματα.

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Γέννησε ενώ ήταν σε κώμα
Παρόλο που αναγνωρίζω τη σημασία σε επίπεδο επιστήμης, σε τέτοια περιστατικά αναρωτιέμαι και λίγο.
Γιατί? Γιατί τόση επέμβαση στη φύση?
Ξέρω ότι αν ήμουν η γιαγιά του μωρού θα το έβλεπα αλλιώς, αν ήμουν κάποιος από αυτούς που αγαπούν βλέπουν την κοπέλα να αργοπεθαίνει να το βλέπουν αλλιώς, αλλά όντας "απέξω" και "ψυχρά" υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού ένα "γιατί"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Παρόλο που αναγνωρίζω τη σημασία σε επίπεδο επιστήμης, σε τέτοια περιστατικά αναρωτιέμαι και λίγο.
Γιατί? Γιατί τόση επέμβαση στη φύση?
Ξέρω ότι αν ήμουν η γιαγιά του μωρού θα το έβλεπα αλλιώς, αν ήμουν κάποιος από αυτούς που αγαπούν βλέπουν την κοπέλα να αργοπεθαίνει να το βλέπουν αλλιώς, αλλά όντας "απέξω" και "ψυχρά" υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού ένα "γιατί"..

Μα τι ακριβώς εννοείς; Το μωρό αυτό, υπήρχε ήδη μέσα της και παρόλο που η μαμά του βρισκόταν σε αυτή τη κατάσταση, αυτό ήταν ζωντανό και υπήρχαν πιθανότητες να είναι μια χαρά! Τι άλλο δηλαδή θα μπορούσαν να κάνουν; Να αφήσουν την μαμά να πεθάνει, μαζί με το ζωντανό μωρό της; Όποιες κι αν ήταν οι συνθήκες της γέννησής του είναι μια ψυχή... Δεν μπορούσαν παρά να κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους για να ζήσουν κι οι δυο ή τουλάχιστον αυτή που ειχε τις περισσότερες πιθανότητες (στην προκειμένη περίπτωση η μικρή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μα τι ακριβώς εννοείς; Το μωρό αυτό, υπήρχε ήδη μέσα της και παρόλο που η μαμά του βρισκόταν σε αυτή τη κατάσταση, αυτό ήταν ζωντανό και υπήρχαν πιθανότητες να είναι μια χαρά! Τι άλλο δηλαδή θα μπορούσαν να κάνουν; Να αφήσουν την μαμά να πεθάνει, μαζί με το ζωντανό μωρό της; Όποιες κι αν ήταν οι συνθήκες της γέννησής του είναι μια ψυχή... Δεν μπορούσαν παρά να κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους για να ζήσουν κι οι δυο ή τουλάχιστον αυτή που ειχε τις περισσότερες πιθανότητες (στην προκειμένη περίπτωση η μικρή).

είναι λίγο "φιλοσοφικό" το ερώτημα. Που είναι το όριο της επιστήμης στην υπηρεσία του ανθρώπου vs η επιστήμη προσπαθεί να υποκαταστήσει το θεό/τη φύση?

Δεν ξέρω διάφορες πληροφορίες όπως:
1. Για πόσο καιρό έμεινε η μητέρα σε μηχανική υποστήριξη ως "υποδοχέας" για το μωρό?
2. Η φύση έχει προβλέψει πολλούς μηχανισμούς για να προστατεύει το έμβρυο. Μέχρι ποιό επίπεδο μπορούμε να επέμβουμε σε αυτό? με ποιό τρόπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Προσκάλεσε μεσω facebook 15 άτομα σε πάρτυ, ανταποκρίθηκαν 21.000

Μια 15χρονη Βρετανίδα προσκάλεσε μέσω Facebook, μόλις 15 στενούς της φίλους στο πάρτι γενεθλίων της. Στην πρόσκληση όμως ανταποκρίθηκαν τελικά 21.000 άτομα και μια ολόκληρη πόλη αναστατώθηκε.


Που να το φανταζόταν η 15χρονη Βρετανίδα Rebecca Javeleau όταν προσκαλούσε, μέσω Facebook, μόλις 15 στενούς φίλους στο πάρτι γενεθλίων της πως τελικά στην εν λόγω πρόσκληση θα ανταποκρίνονταν 21.000 άτομα και πως θα χρειαζόταν ακόμη και η επέμβαση της αστυνομίας για να αποφευχθούν τα χειρότερα;

Το λάθος της 14χρονης από το Χέρτφορντσιρ της ανατολικής Αγγλίας ήταν πως παρέλειψε να ορίσει τη συγκεκριμένη ανάρτηση (στην οποία μάλιστα είχε συμπεριλάβει τόσο το τηλέφωνο όσο και τη διεύθυνσή της) ως «ιδιωτική», με αποτέλεσμα αυτή να είναι ορατή όχι μόνο στους δικούς της φίλους αλλά σε ολόκληρη την «οικουμένη».


Το πάρτι τελικώς ακυρώθηκε, η πρόσκληση αποσύρθηκε από τον ιστοχώρο και η αστυνομία άρχισε τις περιπολίες στην περιοχή προληπτικά, για το ενδεχόμενο εμφάνισης εκεί – σε μια πόλη με πληθυσμό μόλις 30.000 κατοίκων – των χιλιάδων κατά λάθος προσκεκλημένων.

Όσο για τη μητέρα της 15χρονης, αυτή δήλωσε εξαγριωμένη και απαγόρευσε στην κόρη της να χρησιμοποιεί στο εξής τον υπολογιστή. Υπενθυμίζεται πως σε ανάλογο περιστατικό, τον περασμένο Φλεβάρη, το σπίτι της επίσης 15χρονης Ρέιτσελ Ρος στο Μέρσισαϊντ είχε υποστεί ζημιές περίπου 20.000 ευρώ από ανεπιθύμητους καλεσμένους.


Πηγή: Ethnos.gr



Για να προσέχουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Προσκάλεσε μεσω facebook 15 άτομα σε πάρτυ, ανταποκρίθηκαν 21.000

Μια 15χρονη Βρετανίδα προσκάλεσε μέσω Facebook, μόλις 15 στενούς της φίλους στο πάρτι γενεθλίων της. Στην πρόσκληση όμως ανταποκρίθηκαν τελικά 21.000 άτομα και μια ολόκληρη πόλη αναστατώθηκε.


Που να το φανταζόταν η 15χρονη Βρετανίδα Rebecca Javeleau όταν προσκαλούσε, μέσω Facebook, μόλις 15 στενούς φίλους στο πάρτι γενεθλίων της πως τελικά στην εν λόγω πρόσκληση θα ανταποκρίνονταν 21.000 άτομα και πως θα χρειαζόταν ακόμη και η επέμβαση της αστυνομίας για να αποφευχθούν τα χειρότερα;

Το λάθος της 14χρονης από το Χέρτφορντσιρ της ανατολικής Αγγλίας ήταν πως παρέλειψε να ορίσει τη συγκεκριμένη ανάρτηση (στην οποία μάλιστα είχε συμπεριλάβει τόσο το τηλέφωνο όσο και τη διεύθυνσή της) ως «ιδιωτική», με αποτέλεσμα αυτή να είναι ορατή όχι μόνο στους δικούς της φίλους αλλά σε ολόκληρη την «οικουμένη».


Το πάρτι τελικώς ακυρώθηκε, η πρόσκληση αποσύρθηκε από τον ιστοχώρο και η αστυνομία άρχισε τις περιπολίες στην περιοχή προληπτικά, για το ενδεχόμενο εμφάνισης εκεί – σε μια πόλη με πληθυσμό μόλις 30.000 κατοίκων – των χιλιάδων κατά λάθος προσκεκλημένων.

Όσο για τη μητέρα της 15χρονης, αυτή δήλωσε εξαγριωμένη και απαγόρευσε στην κόρη της να χρησιμοποιεί στο εξής τον υπολογιστή. Υπενθυμίζεται πως σε ανάλογο περιστατικό, τον περασμένο Φλεβάρη, το σπίτι της επίσης 15χρονης Ρέιτσελ Ρος στο Μέρσισαϊντ είχε υποστεί ζημιές περίπου 20.000 ευρώ από ανεπιθύμητους καλεσμένους.


Πηγή: Ethnos.gr



Για να προσέχουμε :P
εγινε και αυτο?ελεος!!!!!χαχαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top