Μπαρμπουνάκια με σταμναγκάθι

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Νομίζω ότι στην ελληνική οικογένεια παλιότερα αλλά και τώρα συνηθιζόταν το Σάββατο να τρώει ψαράκια....
Έτσι είχαμε μάθει κι εμείς σαν παιδιά κάθε Σάββατο η μάνα μας να ταΐζει όλη την οικογένεια ψάρι...τηγανητό, ψητό, βραστό...Αλλά και ο πατέρας μου είχε μια σπεσιαλιτέ που την έκανε ο ίδιος.... Ψάρι ψημένο σε λαδόκολλα με μυρωδικά...(προτιμούσε το φαγκρί ή την τσιπούρα)....
Οπότε κι εγώ με τη σειρά μου είπα να τιμήσω σήμερα αυτή τη συνήθεια ή το έθιμο.....Δίπλα στο χασάπικο είναι το ψαράδικο...κοιτάζω και βλέπω κάτι λαχταριστά μπαρμπουνάκια....Ας πούμε και την τιμή 20 με 23 ευρώ το κιλό.....( καλό είναι να το λέμε για να δούμε μετά από χρόνια πόσο θα έχουν πάει).....
Συνταγή
1 κιλό μπαρμπουνάκια
1/2 ματσάκι μαϊντανό
αλάτι, πιπέρι
1/2 ποτήρι του κρασιού λάδι
Χυμός ενός λεμονιού
Στο ψαράδικο μας καθαρίζουν τα ψαράκια.... εμείς τα ξεπλένουμε πολύ καλά ρίχνοντας νερό σε όλο το ψάρι και μέσα από τα βράγχια για να καθαριστεί η ανοιχτή κοιλίτσα του.... και τα τοποθετούμε σε ένα ταψάκι (στο οποίο έχουμε ρίξει το μισό λάδι) το ένα δίπλα το άλλο...
Αλατοπιπερώνουμε, ψιλοκόβουμε τον μαϊντανό και τον ρίχνουμε από πάνω και προσθέτουμε το υπόλοιπο λάδι πάνω στα ψαράκια καθώς και το χυμό ενός μεγάλου λεμονιού...
Το βάζουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς για μισή ώρα...

Τα συνοδεύουμε με χόρτα... εγώ προτιμώ το σταμναγκάθι.....
Συνταγή
1 κιλό σταμναγκάθι
αλάτι, πιπέρι
λίγο λεμόνι
λάδι
Το σταμναγκάθι είναι ένα χόρτο που δεν χρειάζεται καθάρισμα...σαν άλλα χόρτα που αγοράζεις ένα κιλό και καθαρίζοντας τα δεν σου μένουν ούτε τα μισά....(3 με 5 ευρώ το κιλό) Οπότε πλένουμε πολύ καλά το σταμναγκάθι να φύγουν τα χώματα ...(τουλάχιστον τρεις αλλαγές νερού)....
Βάζουμε σε μια κατσαρόλα νερό το αφήνουμε να βράσει...και μόλις κοχλάσει αλατίζουμε το νερό και ρίχνουμε τα χόρτα... Τα αφήνουμε για τρία τέταρτα με μία ώρα ( σε δυνατή φωτιά πάντα ) να ψηθούν και μόλις ετοιμαστούν (τσιμπάμε με το δάχτυλα μας το γουλί - τη ρίζα του χόρτου κι όταν λιώνει είναι έτοιμα) τα βγάζουμε σε μια μεταλλική λεκάνη.....


Βάζουμε σε ένα πιάτο μια μερίδα χόρτα ρίχνουμε λαδάκι, αλάτι πιπέρι και μπόλικο λεμόνι και συνοδεύουν τα τέσσερα μπαρμπουνάκια.....
Με τις παραπάνω ποσότητες φτιάχνουμε 5 λαχταριστά πιάτα.....
Καλή μας όρεξη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Το λαχταριστό αποτέλεσμα!
piato-psaria.png
μπαρμπουνάκια με περτικαλί σαλτσούλα
piato-xorta.png
υπέροχο γευστικό σταμναγκάθι


mparmpoyni.png

View attachment 41247
μπαρμπουνάκια!

View attachment 41248
το σταμναγκάθι και το γουλί

View attachment 41249
σταμναγκάθι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top