Περιποιείστε τον εαυτό σας το ίδιο όταν (δεν) είστε σε σχέση;

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Με όσους έχω κάνει τέτοια κουβέντα, λένε ότι όταν είναι μόνοι τους ασχολούνται περισσότερο με τον εαυτό τους ώστε να προκαλέσουν το ενδιαφέρον υποψήφιων συντρόφων. Σε εμένα παλι συμβαίνει το αντίθετο...όταν ήμουν μόνη μου ήξερα ότι κανείς δεν προκειται να δει την τρίχα κάγκελο, δεν ξυριζα τα πόδια μου για πολύ καιρό (το χειμώνα) καθώς και δεν ενδιαφερόμουν ιδιέταιρα για νύχια, μαλλιά, καλό ντυσιμό, κλπ, με το σκεπτικό ότι δεν έχω κανένα να το εκτιμήσει οποτε ποιος ο λόγος να ασχοληθώ?! Σε μια σχέση όμως προσπαθώ μέχρι και μεσά στο σπίτι να είμαι στοιχειωδώς προσεγμένη γιατί κάποιος θα το δει, αλλά και για να αποφύγω τον γνωστό δρόμο των ζευγαριών του "έδεσα το γάιδαρό μου" (=οπότε τώρα αφήνομαι στη μοίρα μου).

Σχόλια του τύπου "προσέχω για τον εαυτό μου και όχι για τους άλλους" είναι βλακείες για μένα. Δηλαδή αν δεν υπήρχε κανείς να σε δει, θα ασχολιόσουν με την εμφάνισή σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Να σου πω...
Όσες φορές έχω βρεθεί εκτός σχέσης έχω παρατηρήσει ότι συνήθως προσέχω περισσότερο το "φαίνεσθαι" με την έννοια ότι ενδεχομένως όταν βγώ θα προσέξω το μακιγιάζ μου πιο πολύ ή το ντύσιμο μου (όχι ότι δεν το προσέχω όταν είμαι σε σχέση αλλά πχ. όταν ήμουν ελέυθερη δεν θυμάμαι να βγήκα ποτέ για καφέ/έξοδο με φίλες χωρίς να φάω κάποια ώρα να βαφτώ/φτιαχτώ ενώ όταν είμαι σε σχέση έχει τύχει να βγω για καφέ με φίλες άβαφτη και πιο "Χύμα").
Από την άλλη πάλι όταν ΔΕΝ είμαι σε σχέση ...τσακώνομαι με τα ξυραφάκια (το χειμώνα) και αν δεν φτάσει η τρίχα κάγκελο συνήθως δεν ασχολούμαι μαζί της :redface: . Αντίθετα όταν είμαι σε σχέση φροντίζω πάντα να είμαι...περιποιημένη...

Μέσα στο σπίτι πάλι σε σχέση ή εκτός πάντα με την χαχούλικη φόρμα και το τεράστιο (large ενώ το νούμερο μου κανονικά είναι small ή xs ανάλογα με τη φόρμα του ρούχου) φούτερ, μαλλί μαζεμένο και εντελώς άβαφτη κυκλοφορώ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Ναι υπάρχουν αρκετές φορές που ασχολούμαι με τον εαυτό μου και μετά δεν πάω πουθενά, γιατί πολύ απλά με κάνει χαρούμενη να ασχολούμαι με μένα! Το να βγεί κάποια άβαφτη έξω δεν σημαίνει οτι είναι απεριποίητη, σε κάποιες πάει πιο πολύ να είναι άβαφτες. Το ξύρισμα στα πόδια είναι σχετικό, εγώ δεν μπορώ να έχω τρίχες, μου τη δίνει, γι΄αυτό κάνω λέιζερ. Εχει τύχει να βγώ πολλές φορές έξω άβαφτη, και με τη σχέση μου και χωρίς, δεν σημαίνει κάτι.
Στο σπίτι δεν κυκλοφορώ ποτέ με ρούχα, ούτε βαμμένη είτε είμαι μόνη είτε με τη σχέση μου, άλλωστε το πρωί που ξυπνάω δεν με βλέπει? Τι έχω το πρωί που δεν έχω το βράδυ. Είναι μερικές που δεν μπορούν αν δεν μπλαστρώσουν 5 κιλά μέικ απ και μετά ο άλλος μένει άφωνος που τις βλέπει άβαφτες. Δεν είμαι απο αυτές, περιποιούμαι για ΜΕΝΑ όσο κι αν ακούγεται περίεργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω κανόνα.
Σε σχέση ή μη, πάντα θα βγω βαμμένη, με φτιαγμένο ισιωμένο μαλλί και τα σχετικά.
Γενικά πιστεύω δεν έχει να κάνει με το αν είσαι ελεύθερη ή όχι, το να προσέχεις τον εαυτό σου και να ξέρεις ότι είσαι οκ όταν βγαίνεις έξω. Το κάνεις για να αισθάνεσαι καλά εσύ και όχι για να προκαλέσεις τα βλέμματα των άλλων. :/
Και μιλάω πιο πολύ για το όταν πρόκειται να βγω, γιατί σπίτι είμαι με τη πιτζάμα και τη φόρμα, άβαφτη συνήθως, είτε είμαι με τη σχέση μου είτε όχι, με έχει δει και σε χειρότερα δε με πειράζει να με βλέπει άβαφτη, αρκεί να μη γίνεται αυτό που ειπώθηκε στην αρχή, να μην νομίζει κάποια ότι "έδεσε" το γάιδαρο, οπότε αντίο εαυτέ μου, το ενδιαφέρον πρέπει να προσπαθείς αν το κρατάς ζωντανό με κάθε τρόπο, τίποτα δεν είναι δεδομένο.:redface:

Οπότε:
Περιποιείστε τον εαυτό σας το ίδιο όταν (δεν) είστε σε σχέση;

ΝΑΙ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
προσωπικα αμα βγω με τον φιλο μου ή ξερω οτι προκειται να τον δω οταν θα'χουμε βγει εξω,φροντιζω να ειμαι αρκετα περιποιημενη...αν ομως βγω απλα με τις φιλες μου η παω καπου που ξερω οτι δεν προκειται να με δει δεν ειμαι και τοοοσο προσεκτικη με το τι θα βαλω,πως θα ειναι το μαλλι κλπ.συμφωνω δηλαδη με την christinelle!αν δεν ειναι εξω εκεινος να το δει και να το εκτιμησει δεν με νοιαζει και πολυ...

βεβαια αυτο ισχυει για τωρα...ισως οταν δεν θα ειμαι σε σχεση να αλλαξω αποψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιon

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Εαν ψαξουμε το τι θεωρει ο καθενας "περιποιω τον εαυτο μου" θα παρουμε διαφορετικες αποψεις απο τον καθενα!

Για μενα λοιπον περιποιηση ειναι αρχιζοντας απο τα πιο απλα και καθημερινα πραγματα (πλυσιμο,χτενισμα,καθαρα ρουχα) ,μετα πανε (ξυρισμα,φρυδια,νυχια κτλ)

Οσο αφορα το οταν βγαινω απο το σπιτι η δικη μου αποψη δεν ειναι να μην σου πεταγεται ουτε μια τριχα απο το μαλλι ή να βγαινεις εξω καθε μερα οπως βγαινεις στα μπουζουκια,κλαμπ κτλ. Απλα να βγαινεις παντα περιποιημενη και να εισαι ευχαριστημενη με τον εαυτο σου ,με αυτο που νοιωθεις. Το βαψιμο ειναι τελειως τριτευον στοιχειο. Καποιες βαφονται υπερβολικα ,καποιες φυσιολογικα και καποιες καθολου (αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι περιποιημενες ή ομορφες)

Τελος θα ηθελα να σχολιασω αυτο που διαβασα πιο πανω Σχόλια του τύπου "προσέχω για τον εαυτό μου και όχι για τους άλλους" είναι βλακείες για μένα. Δηλαδή αν δεν υπήρχε κανείς να σε δει, θα ασχολιόσουν με την εμφάνισή σου? Και να απαντησω σε αυτο και να παραθεσω μια δικια μου ερωτηση στην πορεια. Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ: Ναι, εγω προσωπικα θα ασχολιομουν και οποιοσδηποτε θα ασχολιοταν γιατι εαν δεν ασχολιομουν θα σαπιζα αρα θα πεθανα ,τοσο απλα.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ : Πως αισθανεστε οταν ειστε απεριποιητες;; Οταν πρεπει να κανετε μπανιο, οταν ειστε αξυριστες κτλ;; Δεν νοιωθετε χαλια;; Και με χαλια αυτοπεποιθηση;; Αρα το συμπερασμα ειναι το εξης: ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ! Αυτα απο μενα ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εχουμε χάλια αυτοπεποιθηση γιατί η κοινωνία μας είναι έτσι δομημένη ώστε να θεωρούμε το άπλυτο της μιας μέρας αντιαισθητικό, το αχτένιστο μαλλί αποκρουστικό και γενικά το απεριποίητο λουκ άσχημο. Δεν είμαι υπέρ αυτών βέβαια, απλά ξέρω ότι αν μείνω μόνη μου στο σπίτι και δεν προκειται να με δει κανείς, θα νιώθω μια χαρά αξύριστη, αχτένιστη, με τρύπια ρούχα και άλουστη μια μέρα. Αν ομως έρθει έστω και ένας πιτσαδόρος πχ και με δει έτσι, θα νιώσω πάρα πολύ άσχημα. Εσύ? Ακόμα κι αν κανείς δεν σε βλέπει με άβαφτο νύχι και λιπαρότητα στο μαλλί, νιώθεις άσχημα? Γιατί αυτό μου κάνει κάτι σε σατανικό στόχο της βιομηχανίας καλλυντικών! :devil::devil::devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Όταν είμαι μόνη μου στο σπίτι και ξέρω ότι δεν πρόκειται να με δει κανείς, ε θα με νοιάξει τόσο η εμφάνισή μου. Δε θα είμαι βαμμένη ή κάτι τετοιο.
Κάτι παρόμοιο με το παράδειγμα του πιτσαδόρου μου έτυχε χθες. ^:redface:
Έχω θέμα με την αυτοπεποίθηση γενικά. Χοντρό θέμα... Παραδέχομαι ότι όταν είμαι έξω με νοιάζει πώς θα φαίνομαι και ότι έχω κόμπλεξ με αυτό. Επηρεάζομαι από όλο αυτό το ''τέλειο'' πρότυπο που έχει δημιουργηθεί.
Υπάρχουν στιγμές που όταν είμαι μόνη, ναι, σκέφτομαι ότι δε πα να 'μαι και χάλια; Ποιος θα με δει;
Είναι ανάλογα με τη διάθεσή μου περισσότερο. Κάποιες φορές περιποιούμαι τον εαυτό μου για μένα,μα άλλες και για τους άλλους, ανεξαρτήτως σχέσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιon

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Εχουμε χάλια αυτοπεποιθηση γιατί η κοινωνία μας είναι έτσι δομημένη ώστε να θεωρούμε το άπλυτο της μιας μέρας αντιαισθητικό, το αχτένιστο μαλλί αποκρουστικό και γενικά το απεριποίητο λουκ άσχημο. Δεν είμαι υπέρ αυτών βέβαια, απλά ξέρω ότι αν μείνω μόνη μου στο σπίτι και δεν προκειται να με δει κανείς, θα νιώθω μια χαρά αξύριστη, αχτένιστη, με τρύπια ρούχα και άλουστη μια μέρα. Αν ομως έρθει έστω και ένας πιτσαδόρος πχ και με δει έτσι, θα νιώσω πάρα πολύ άσχημα. Εσύ? Ακόμα κι αν κανείς δεν σε βλέπει με άβαφτο νύχι και λιπαρότητα στο μαλλί, νιώθεις άσχημα? Γιατί αυτό μου κάνει κάτι σε σατανικό στόχο της βιομηχανίας καλλυντικών! :devil::devil::devil:

Και βεβαια νοιωθω ασχημα γιατι εχω μαθει να ειμαι στην τελικη παντα καθαρη.. δεν μπορω να μεινω μια εβδομαδα χωρις να κανω μπανιο επειδη δεν θα βγω απο το σπιτι!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Καλε μια μέρα είπα εγώ, πότε το κάναμε βδομάδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ο σκοπός είναι να περιποιείσαι τον εαυτό σου είτε είσαι, είτε δεν είσαι σε σχέση... γιατί αυτό δείχνει ότι αγαπάς και εκτιμάς τον εαυτό σου.....
Κι όταν αγαπάς και εκτιμάς τον εαυτό σου, σίγουρα μπορούν να σε αγαπήσουν και να σε εκτιμήσουν και οι άλλοι.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πάντως πώς συνδυάζετε το φτιάξιμο με την καθαριότητα δεν το κατάλαβα... Το 2ο είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ το πρώτο όχι. Εκτός κι αν εσείς κάνετε μπάνιο μόνο όταν είναι να κάνετε και αποτρίχωση μαζί ή λούζεστε μόνο αν έχετε 3 ώρες να χαλάσετε να ισιώσετε τα μαλλιά σας(!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν νιώθω ότι το να κάτσω απεριποίητη μια μέρα δηλώνει πως δεν εκτιμάω ή αγαπάω τον εαυτό μου. Και ειδικά σε μια σχέση δεν νομίζω κανένας από τους δύο να μην σέβεται/αγαπάει τον άλλο επειδή έφαγε σκόρδο, έχει τρίχα κάγκελο και το δέρμα του δεν μυρίζει αφρόλουτρο και eau de toilette. Επαναλαμβάνω ότι δεν προωθώ την βρωμιά ή κάτι τέτοιο. Απλά νομίζω ότι ο/η σύντροφος δεν αλλάζει συναισθήματα επειδή κάποιες φορές είμαστε πολύ κουρασμένοι για να προσέξουμε τον εαυτό μας ή απλά δεν μπαίνουμε στον κόπο γιατί κανείς δεν θα το δει/καταλαβει. Ασχετα αν προσπαθούμε να δείχνουμε όμορφες/οι για το έτερον ήμισυ τις περισσότερες φορές, είναι δεδομένο ότι δεν θα είμαστε πάντα.

Βάζω και την καθαριότητα μέσα γιατί υπάρχουν και τα υποχόνδρια (που κι εγώ τα κάνω). Παράδειγμα, λούζομαι κάθε μέρα, χείμωνα-καλοκαιρι, μπορεί και 2 φορες τη μερα. Εχω λιπαρή τρίχα και δεν νιωθω καλά να κυκλοφορήσω εξω αν δεν το κανω, ομως αν δεν χρειάζεται να βγω εξω μια μέρα απλά δεν θα λουστώ. Σαν ενα "ευχάριστο διάλλειμα απο τις υποχρεώσεις"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιon

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Για μια μερα δεν χαθηκε και ο κοσμος.. και νομιζω εδω δεν μιλαμε για μερα μονο αλλα μιλαμε γενικα για το θεμα περιποιησης.. αλλα αυτο δεν αλλαζει την δικη μου αποψη οτι περιποιουμαστε μονο και μονο για την παρτυ μας ΠΡΩΤΑ και ΔΕΥΤΕΡΟΝ για τους αλλους! Εγω πρωσοπικα αυτο κανω.. Απο εκει και περα ολες οι αποψεις δεχτες!

Ο σκοπός είναι να περιποιείσαι τον εαυτό σου είτε είσαι, είτε δεν είσαι σε σχέση... γιατί αυτό δείχνει ότι αγαπάς και εκτιμάς τον εαυτό σου.....
Κι όταν αγαπάς και εκτιμάς τον εαυτό σου, σίγουρα μπορούν να σε αγαπήσουν και να σε εκτιμήσουν και οι άλλοι.....;)

Συμφωνω και επαυξανω!!

Πάντως πώς συνδυάζετε το φτιάξιμο με την καθαριότητα δεν το κατάλαβα... Το 2ο είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ το πρώτο όχι. Εκτός κι αν εσείς κάνετε μπάνιο μόνο όταν είναι να κάνετε και αποτρίχωση μαζί ή λούζεστε μόνο αν έχετε 3 ώρες να χαλάσετε να ισιώσετε τα μαλλιά σας(!).
Το φτιαξιμο οπως ειπες δλδ το να βαφετε καποιος και η καθαριοτητα δλδ το να κανει μπανιο καποιος ειναι και τα δυο μεσα στα θεματα της περιποιησης του εαυτου μας εννοειται. Γιατι αν δεν καναμε μπανιο και μονο βαφομασταν θα ειμασταν περιποιημενοι;; Τι λετε;; Και οχι το δευτερο δεν ειναι αυτονοητο γιατι καποιοι ειναι βρομιαρηδες.. δεν ειναι ολος ο κοσμος οπως εσυ ή εγω καθαρος υπαρχει και η αλλη πλευρα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Και οχι το δευτερο δεν ειναι αυτονοητο γιατι καποιοι ειναι βρομιαρηδες.. δεν ειναι ολος ο κοσμος οπως εσυ ή εγω καθαρος υπαρχει και η αλλη πλευρα !
μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτό.
Απλώς εγώ μιλώ θεωρώντας το αυτονόητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Εχουμε χάλια αυτοπεποιθηση γιατί η κοινωνία μας είναι έτσι δομημένη ώστε να θεωρούμε το άπλυτο της μιας μέρας αντιαισθητικό, το αχτένιστο μαλλί αποκρουστικό και γενικά το απεριποίητο λουκ άσχημο. Δεν είμαι υπέρ αυτών βέβαια, απλά ξέρω ότι αν μείνω μόνη μου στο σπίτι και δεν προκειται να με δει κανείς, θα νιώθω μια χαρά αξύριστη, αχτένιστη, με τρύπια ρούχα και άλουστη μια μέρα. Αν ομως έρθει έστω και ένας πιτσαδόρος πχ και με δει έτσι, θα νιώσω πάρα πολύ άσχημα. Εσύ? Ακόμα κι αν κανείς δεν σε βλέπει με άβαφτο νύχι και λιπαρότητα στο μαλλί, νιώθεις άσχημα? Γιατί αυτό μου κάνει κάτι σε σατανικό στόχο της βιομηχανίας καλλυντικών! :devil::devil::devil:

Η κοινωνία μας έκανε να χαιρόμαστε με τις ευχάριστες μυρωδιές και να δυσανασχετούμε με τις δυσάρεστες; Γιατί νομίζω πως όχι; :redface: Είναι λάθος αυτό που λες...

Έπειτα το θέμα του μπάνιου είναι και θέμα υγιεινής. Αξύριστη δε μπορώ να μείνω, γιατί εκνευρίζομαι, θέλω να είμαι λεία και απαλή (λολ :P), αχτένιστη είμαι πάντα, γιατί τα μαλλιά μου αν χτενιστούν είναι χάλια και τρύπια ρούχα φοράει μπόλικος κόσμος κι εκτός σπιτιού και τα χρυσοπληρώνει κιόλας. :P

Οντόπικ: Η διάθεσή μου ορίζει το αν και πόσο θα περιποιηθώ τον εαυτό μου και όχι το αν είμαι σε σχέση ή όχι. Αν θέλω να γίνω υπερπαραγωγή, θα γίνω, αν δε θέλω και το τζινάκι μου καλό είναι. :redface: Δεν έχω παρατηρήσει να κάνω ποτέ εξαιρέσεις, με προσέχω γενικώς, άρα με προσέχω και ειδικώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιon

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Δεν νιώθω ότι το να κάτσω απεριποίητη μια μέρα δηλώνει πως δεν εκτιμάω ή αγαπάω τον εαυτό μου. Και ειδικά σε μια σχέση δεν νομίζω κανένας από τους δύο να μην σέβεται/αγαπάει τον άλλο επειδή έφαγε σκόρδο, έχει τρίχα κάγκελο και το δέρμα του δεν μυρίζει αφρόλουτρο και eau de toilette. Επαναλαμβάνω ότι δεν προωθώ την βρωμιά ή κάτι τέτοιο. Απλά νομίζω ότι ο/η σύντροφος δεν αλλάζει συναισθήματα επειδή κάποιες φορές είμαστε πολύ κουρασμένοι για να προσέξουμε τον εαυτό μας ή απλά δεν μπαίνουμε στον κόπο γιατί κανείς δεν θα το δει/καταλαβει. Ασχετα αν προσπαθούμε να δείχνουμε όμορφες/οι για το έτερον ήμισυ τις περισσότερες φορές, είναι δεδομένο ότι δεν θα είμαστε πάντα.

Βάζω και την καθαριότητα μέσα γιατί υπάρχουν και τα υποχόνδρια (που κι εγώ τα κάνω). Παράδειγμα, λούζομαι κάθε μέρα, χείμωνα-καλοκαιρι, μπορεί και 2 φορες τη μερα. Εχω λιπαρή τρίχα και δεν νιωθω καλά να κυκλοφορήσω εξω αν δεν το κανω, ομως αν δεν χρειάζεται να βγω εξω μια μέρα απλά δεν θα λουστώ. Σαν ενα "ευχάριστο διάλλειμα απο τις υποχρεώσεις"

Συμφωνω με αυτο που λες οτι ο συντροφος δεν θα αλλαξει τα συναισθηματα του εαν μια φορα δεν ειμαστε περιποιημενες,αλλα γιατι να μην ειμαστε;; Για να το κανουμε αυτο σημαινει οτι βαριομαστε να ξυριστουμε και δεν μιλαω για καποια μερα αν τυχει και δεν ειμαστε ξυρισμενες.. και βεβαια θα τυχει αλλοιως πως θα ξυριστουμε εαν δεν μεγαλωσει και λιγο η τριχα.. εγω δεν λεω αυτο,λεω οχι να αφηνομαστε ειδικα εαν εχουμε σχεση. Αλλα εμενα δεν μου λεει κατι η σχεση.. εννοω δεν μου δινει το εμβατηριο για να περιποιηθω.Το κανω και χωρις να εχω σχεση αυτο και με σχεση το ιδιο ειναι θελω να πω! Απλα εσυ μενεις σε καποιες λεπτομεριες πχ αν μια φορα δεν ξυριστουμε που λες. Και θα συμφωνησω οτι σε λεπτομεριες ποτε κανεις δεν κολλησε και δεν χαλασε ποτε μια σχεση για μια φορα!

Η κοινωνία μας έκανε να χαιρόμαστε με τις ευχάριστες μυρωδιές και να δυσανασχετούμε με τις δυσάρεστες; Γιατί νομίζω πως όχι; :redface: Είναι λάθος αυτό που λες...

Έπειτα το θέμα του μπάνιου είναι και θέμα υγιεινής. Αξύριστη δε μπορώ να μείνω, γιατί εκνευρίζομαι, θέλω να είμαι λεία και απαλή (λολ :P), αχτένιστη είμαι πάντα, γιατί τα μαλλιά μου αν χτενιστούν είναι χάλια και τρύπια ρούχα φοράει μπόλικος κόσμος κι εκτός σπιτιού και τα χρυσοπληρώνει κιόλας. :P

Οντόπικ: Η διάθεσή μου ορίζει το αν και πόσο θα περιποιηθώ τον εαυτό μου και όχι το αν είμαι σε σχέση ή όχι. Αν θέλω να γίνω υπερπαραγωγή, θα γίνω, αν δε θέλω και το τζινάκι μου καλό είναι. :redface: Δεν έχω παρατηρήσει να κάνω ποτέ εξαιρέσεις, με προσέχω γενικώς, άρα με προσέχω και ειδικώς.
πςςς με καλυψες
:thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ντακσ παιδιά συγχαρητήρια που συμφωνείτε, το θέμα μας τώρα είναι άλλο.

γιατί οι άντρες μυρίζουν το ίδιο άσχημα, είτε έχουν σχέση, είτε όχι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Τι μυρωδιά θα σου αρέσει είναι υποκειμενικό θέμα, αλλά το ότι το ισιωμένο/σιδερωμένο μαλλι είναι ωραιο, το χρωματιστό νύχι/ματι, βγαλμένο φρύδι, κλπ είναι καθαρά θέματα της κοινωνίας και των προτύπων ομορφιάς της κάθε εποχής. Παραδειγμα η Αφροδίτη της Μηλου έχει ένα σώμα που θεωρούσαν ιδανικο τότε ενώ σήμερα μια κοπέλα σε αυτά τα κυβικά θα την θεωρούσαν χοντρή. Στην Γαλλία παλιά πίστευαν ότι οι αξυριστες μασχάλες είναι ωραίες, στην ινδία κάποιες δεν λούζονται για χρόνια για να είναι λαμπερά τα μαλλιά τους, κ.α. Οπότε είναι καθαρά κοινωνικό θέμα τόπου και εποχής το τι είναι ωραίο και "περιποίηση".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Η βαρβατιλα θα φταιει!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top