SOPA / PIPA

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
@Shadowfax

Εγω ειπα οτι δεν γουσταρω απλος την δημιουργια τεχνης που εχει απωτερο σκοπο το κερδος,οχι οτι δεν γουσταρω γενικα και αοριστα την προσωπικη δημιουργια.Αλλα οταν βγαινουν κατι εμπορικουρες που κανουν μπαμ δηλαδη οτι τα views περναν απο μηχανη σαν του κιμα και βγαινουν σε $$$$$$$,αυτο με αηδιαζει αφου δεν ειναι καν τεχνη αλλα ενα ακομη καπιταλιστικο προιον που θελει να ακουστει καλα στα αυτακια μας και εμεις σαν καλα ερμαια να το αγορασουε.
Αρα,ειμαι υπερ φυσικα ολων οσων το κανουν προσωπικα,διοτι το κανω και εγω ο ιδιος,και οσων φυσικα προάγουν πραγματικη τεχνη που εχει ως σκοπο την τερψη του ατομου,εντελως υποκειμενικα στον καθενα απο εμας φυσικα.
Αυτοι οι καλλτεχνες πιστευω,οτι οχι μονο δεν νοιαζονται για τα πνευματικα τους δικαιωματα,παρα μονο σε τυπικο επιπεδο,δηλαδη πας στον συμβολαιογραφο και στα κατοχυρωνει εντελως τυπικολογικα,αλλα δεν τους ενδιαφερει κιολας το κερδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Good, bad choice of words then, συμφωνούμε.

Απλά γι' αυτό που λες στο τέλος λίγο, δε νομίζω ότι το κέρδος με την έννοια μιας μόνο υλικής μορφής ανταμοιβής είναι κάτι που δεν ενδιαφέρει το μέσο καλλιτέχνη κι αυτό είμαι σίγουρος μπορεί να στο πει οποιοσδήποτε ασχολείται με ό,τι ονομάζεται συμβατικά τέχνη, από μουσική και high end movies production μέχρι street art και ζωγραφιές σε πέτρες ξερωγώ.

Και το βλέπω τελειώς ρεαλιστικά εδώ, πολλοί απ' τους πάνω απλά δεν έχουν κάτι άλλο για income, μόνο κάνουν ό,τι γουστάρουν να κάνουν, ό,τι ξέρουν να κάνουν καλά κι ελπίζουν να την παλέψουν από εκεί. Κι αυτό για να πω τελικά ότι ακόμα και η ίδια η πειρατεία δεν είναι μια γραμμή, κι εδώ υπάρχουν περιπτώσεις και διαφορετικά attitudes ανάλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγω παντως θα υποστηριζω την πειρατεια των ταινιων Χολυγουντ και εσεις λετε οτι θελετε για ηθικους κανονες κτλπ

Πρεπει να σταματησει η δημιουργια για κερδος και να βγει μπροστα η δημιουργια για κοινωνικο ωφελος.

Όπως βλέπω από το προφίλ σου είσαι συγγραφέας. Θα σου άρεσε ο άλλος να εμπορεύεται το βιβλίο σου χωρίς να έχεις εσύ κανένας κέρδος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Όπως βλέπω από το προφίλ σου είσαι συγγραφέας. Θα σου άρεσε ο άλλος να εμπορεύεται το βιβλίο σου χωρίς να έχεις εσύ κανένας κέρδος;

Αλλο εμποριο και αλλο δωρεαν αναγνωση
Ξερω πολλους συγγραφεις/φιλους που εκδιδουν πολλα βιβλια τους σε PDF δωρεαν στο ιντερνετ,φυσικα για να διαβασουν οι αναγνωστες απλα και μονο,εχοντας κατοχυρωσει τα δικαιωματα τους.
Και εγω ο ιδιος σε δοκιμια η και μεγαλης εκτασης αρθρα που εχω εκδωσει σε εφημεριδες/ιστοσελιδες/περιοδικα δεν εχω καποιο κερδος,διοτι δεν ζηταω.Θελω και γραφω,δεν το κανω βεβιασμενα,με σκοπο το κερδος,το κανω για την πληροφορηση του αναγνωση,και ειμαι υπερ της δωρεαν πληροφορησης.
Τωρα το αν καποιος αντεγραφε το κειμενο μου χωρις να αναγραφει απο κατω τα στοιχεια μου και την πηγη,ναι,θα με πειραζε αρκετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Η βλακεία είναι ότι θα περίμενες απ' τον κόσμο να καταλάβει πόσο retarded είναι να μιλάς για censorship στο internet --ξέρεις, internet > esteki-- κι αυτός να παίζει κρυφτό με τα δάχτυλά του γιατί, ΩΩ! παραβιάστηκε ο Κώδικας του site.

Την ίδια στιγμή μάλιστα που ξέρεις ότι εφόσον αφήνεις ένα τέτοιο θέμα ν' ανοίξει και τον κόσμο να μιλήσει σ' αυτό, ε, και αναφορές στο [...] θα δεις, και για το [...] θ' ακούσεις, και πολλούς να στηρίζουν την πειρατεία ανοιχτά και να σου λένε πόσο βλάκας είσαι κατάμουτρα όταν δεν καταλαβαίνεις ότι, όταν ανεβάζω εδώ εικόνα οποιουδήποτε site τυχαίνει να προωθεί ΚΑΙ πειρατικό υλικό, δε σημαίνει ότι ΜΑΘΑΙΝΩ και στους αθώους χρήστες σου πώς να κατεβάζουν παράνομα ή ότι το forum σου καταλήγει να, fuck, ΥΠΟΘΑΛΠΤΕΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ.

Αλλά περίμενε λίγο, κι εγώ δεν παραβιάζω κανόνες τώρα μ' αυτά που λέω? Dayum. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
όταν ανεβάζω εδώ εικόνα οποιουδήποτε site τυχαίνει να προωθεί ΚΑΙ πειρατικό υλικό, δε σημαίνει ότι ΜΑΘΑΙΝΩ και στους αθώους χρήστες σου πώς να κατεβάζουν παράνομα ή ότι το forum σου καταλήγει να, fuck, ΥΠΟΘΑΛΠΤΕΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ.
Το ξέρει πολύ καλά, απλά η αντιμετώπιση που έχουν τα sites "ανεπίσημα" από αυτό το θέμα, σε όλες τις χώρες, είναι αντίστοιχη με αυτή που προσπαθούν να παγιώσουν με το SOPA, τόσο αυστηρή που σε αναγκάζει να "κόβεις" a priori τα πάντα. Ήδη το consensus από την πλευρά των content owners είναι "ναι άμα χρήστης postαρει link σε site με link στο (υποθετικό και ανύπαρκτο) toTorrentSiteTouGiakoumi.com τους κλείνουμε, και πρέπει επιτέλους να το κάνουμε νόμο". Ήδη το στέκι δεν έχει νομική κάλυψη για το user generated content.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν έχει!?
Η νομιμότητα, εγκυρότητα, ακρίβεια, ορθότητα, ποιότητα, επικαιρότητα ή καταλληλότητα των μηνυμάτων δεν είναι εγγυημένη και περιορίζεται στους όρους χρήσης που έχουν αποδεχτεί τα μέλη κατά την εγγραφή τους και την κρίση, την παρατηρητικότητα αλλά και το διαθέσιμο χρόνο της εθελοντικής Ομάδας Διαχείρισης. Το ίδιο ισχύει και για τους συνδέσμους (links). Δηλαδή τo e-steki δεν αναλαμβάνει καμμία ευθύνη για τις ιδέες και αξίες που πρεσβεύουν οι σύνδεσμοι (links) που αναφέρονται από μέλη στα διάφορα σημεία του site.

Το ίδιο πράγμα με το youtube δεν είναι? Αν κάνω μαλακία θα πάρω ΕΓΩ ΜΟΝΟ, όχι όλο το site, πούλο απ' την "ανεξάρτητη-του-στεκιού" αρχή που θα το ζητήσει επειδή υποτίθεται θίγονται τα συμφέροντά της. Απλά εδώ παίζει και μια επιπλέον δικλίδα απ' τη στιγμή που το ίδιο το στέκι δε θέλει προώθηση πειρατείας στα threads του.

Κι αυτό συζητάω στην τελική. SOPA δεν παίζει πια για να φοβηθεί και τυπικά το site κι ούτε step by step οδηγίες είδα για piratebay. Μια εικόνα πετάχτηκε και δυο αναφορές by name. Να μη χάνουμε τη μπάλα απλά με υστερίες, αυτό λέω, λες και το target group του site περιμένει από εδώ να κλέψει πράγματα ή να μάθει πώς να το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δυστυχώς το γεγονός ότι το λέει το site δεν το κάνει να ισχύει. Έτσι που τα λες θα έπρεπε να είναι, και ακριβώς το αντίθετο αντιπροσωπεύουν τα εν λόγω νομοσχέδια. Αν ίσχυε αυτό που λες θα ήταν ασφαλή όλα τα torrent trackers αφού τυπικά όλο το παράνομο περιεχόμενο είναι user-submitted. Πίστεψέ με ότι αυτό το επιχείρημα το ξέρανε όλα τα sites που έχουνε κλείσει για ανάλογους λόγους και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, και δεν τους βοήθησε. Το γεγονός ότι αναβλήθηκε η ψηφοφορία της SOPA είναι ευχάριστο, αλλά δυστυχώς η λογική των νομικών οργάνων ΕΙΝΑΙ η λογική της SOPA πολλά χρόνια τώρα.
Μάλλον μπορώ να αναφέρω το παράδειγμα ενός site, που ήταν ο μεγαλύτερος ελληνικός tracker. Το συγκεκριμένο site έκλεισε παρ όλο που είχε αντίστοιχα disclamers, χωρίς καμία νομική κάλυψη από τα λίγα που ξέρω. Μπορεί το SOPA σαν νομοθέτημα να είναι στα σπάργανα αλλά εφαρμόζεται πολύ καιρό τώρα.

Δες τον όρο 10 και δες πόσο ευρύς είναι σε αυτά που απαγορεύει. Αυτός που αναγκάστηκε να το γράψει αυτό έχει ακούσει ατάκες του τύπου "στο youtube είναι νόμιμο αλλά όταν το κάνεις embed είναι παράνομο" και "δεν με νοιάζει ποιος το έβαλε ή από που προέρχεται, εγώ στο δικό σου site το βλέπω". Συν των νομικών έχει μάλλον όρο από τον hoster του "αν μπεις σε νομική διαμάχη για copyright σε κόβω" γιατί ο hoster έχει από το datacenter, γιατί το datacenter έχει απο τον πάροχο που ανήκει σε εταιρία με content. Ο παραλογισμός που ίσως βλέπεις στους κανόνες αντικατοπτρίζει τον παραλογισμό που υπάρχει ΗΔΗ στο χάος που λέγεται νομικό πλαίσιο σχετικά με το internet, και η SOPA είναι απλά η καταγραφή αυτού και η προσπάθεια παγίωσης του. Δεν είναι υστερία, είναι απελπισμένη προσπάθεια να καλυφθεί νομικά από αυτονόητα για εμάς πράγματα, που όμως δεν είναι αυτονόητα τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ψηφίζω κατά.Είμαι fanatic της πειρατείας εδώ κ χρόνια.Ελπίζω να μην υπάρξει κανα πρόβλημα:( Piracy is AWESOME!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ψηφίζω κατά.Είμαι fanatic της πειρατείας εδώ κ χρόνια.Ελπίζω να μην υπάρξει κανα πρόβλημα:( Piracy is AWESOME!!!!!!!!!!!!!!
ναι αλλά σκέψου και την άλλη μεριά..υπάρχουν τόσο άνθρωποι που η πειρατεία που επικρατεί στο διαδίκτυο τους έχει επιφέρει προβλήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.

:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αλλο εμποριο και αλλο δωρεαν αναγνωση
Ξερω πολλους συγγραφεις/φιλους που εκδιδουν πολλα βιβλια τους σε PDF δωρεαν στο ιντερνετ,φυσικα για να διαβασουν οι αναγνωστες απλα και μονο,εχοντας κατοχυρωσει τα δικαιωματα τους.

Δεν μιλάω για πολλά βιβλία μιλάω για όλα. Πολλές δισκογραφικές διαθέτουν τα πνευματικά τους έργα δωρεάν. Φυσικά όχι στην Ελλάδα γιατί αυτοί που αγοράζουμε μουσική νόμιμα είμαστε ελάχιστοι. Ούτε θα βάλω στην ίδια μοίρα ένα λογισμικό που είναι δουλειά πολλών ανθρώπων με το ανέκδοτο έργο ενος συγγραφέα.

Και εγω ο ιδιος σε δοκιμια η και μεγαλης εκτασης αρθρα που εχω εκδωσει σε εφημεριδες/ιστοσελιδες/περιοδικα δεν εχω καποιο κερδος,διοτι δεν ζηταω.Θελω και γραφω,δεν το κανω βεβιασμενα,με σκοπο το κερδος,το κανω για την πληροφορηση του αναγνωση,και ειμαι υπερ της δωρεαν πληροφορησης.
Μιλάω για βιβλία που έχουν εκδοθεί με ISBN. Όχι μια δυο αντε 10 σελίδες μια ιστοριούλα.

Τωρα το αν καποιος αντεγραφε το κειμενο μου χωρις να αναγραφει απο κατω τα στοιχεια μου και την πηγη,ναι,θα με πειραζε αρκετα.
Αυτό που λες είναι λογοκλόπή και είναι άλλο πράγμα.

Αναφέρομαι για ολόκληρο το βιβλίο να το δίνει ένας ιστοχώρος (που κερδίζει από τις διαφημίσεις) σε ψηφιακή μορφή δωρεάν χωρίς την εγκρισή σου. Για βιβλίο που έχεις χάσει 1 - 2 χρόνια από τη ζωή σου να το γράψεις.

Και εγώ τώρα που το σκέφτομαι παρανομώ (κατεβάζω ξένες σειρές ταινιες) τζάμπα. Παρόλα αυτά δεν υποστηρίζω την πειρατία... ούτε θα διαμαρτυρηθώ όταν δημιουργηθεί ένας νόμος που με εμποδίζει να κάνώ αυτό το πράγμα.
======================
Πάντως έχει ενδιαφέρον που κάποιοι βρίζετε την apple που υποστήριξε το νομοσχέδιο. Μπορείτε να το αγνοείτε αλλά η apple έχει βοηθήσει όσο οποιοδήποτε άλλη εταιρεία στην ελεύθερη διακίνηση της πληροφορίας και στην μείωση των τιμών των ψηφιακών εμπορικών προιόντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
fockos παραβλέπεις το θέμα και απαντάς σε άλλο επιχείρημα από αυτό που τίθεται. Το γεγονός ότι βγαίνουν εδώ όλοι και λένε "υποστηρίζω την πειρατεία" είναι η αφορμή για το νομοσχέδιο, αλλά η εφαρμογή του ακόμα και δεδομένου ότι υπάρχει τέτοια νοοτροπία από κάποιους χρήστες αποτελεί λογικό και νομικό άλμα. Όλοι αυτοί που οργάνωσαν το blackout και διαμαρτυρήθηκαν για τη SOPA δεν υποστηρίζουν την πειρατεία. Απλά αναγνωρίζουν ότι το συγκεκριμένο νομοσχέδιο δίνει ουσιαστικά άδεια σε ένα συγκεκριμένο group να κλείνει όποιο site θέλει για ενέργειες που το ίδιο το site δεν μπορεί να ελέγξει. Κάνει ουσιαστικά παράνομο όλο το user generated content, και είναι overkill να κλείνεις ολόκληρα sites επειδή ένας χρήστης έγραψε κάτι. Το να μην θέλεις ένα εταιρικό group με τη δύναμη να κλείνει αυθαίρετα sites είναι διαφορετικό πράγμα από το να υποστηρίζεις την πειρατεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Άστο βρε Δημήτρη μου, χάνεις τα λόγια σου, όταν ο άλλος δεν θέλει να δει πέρα από τη μύτη του κι επιμένει στις ελλιπείς πληροφορίες που έχει μέσα στο κεφάλι του. :wall:
Εσείς που υποστηρίζετε τα πνευματικά δικαιώματα κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και δείτε την Τζοάννα Μπλάκλεϊ να εξηγεί πώς η έλλειψη νομοθεσίας περί πνευματικών δικαιωμάτων στη μόδα, είναι ο παράγοντας που ενισχύει τη δημιουργικότητα της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Άσε βρε Δημήτρη της, ναι, μη συζητάς, κάτσε στο ελιτιστικό παρεάκι, πού να μπλέκεις τώρα..

Φεγγάρω ευχαριστώ για το link ρε, την είχα ακουστά την παγκοσμίου φήμης γαμάτη Blackley αλλά δεν είχε τύχει να τη διαβάσω. Πάω να φωτιστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ούτε θα βάλω στην ίδια μοίρα ένα λογισμικό που είναι δουλειά πολλών ανθρώπων με το ανέκδοτο έργο ενος συγγραφέα.

Το ''ανεκδοτο'' εργο ενος συγγραφεα μπορει ναι μην ειναι αποτελεσμα εργασιας πολλων ανθρωπων πανω σε εναν υπολογιστη...μπορει να ειναι ΠΟΛΛΑ περισσοτερα,μην συγκρινεις λοιπον ανομοια πραγματα.

Επισης,οι συγγραφεις,πουλανε τα βιβλια τους και για να εξαλλειψουν το χρεος τους,διοτι μια εκδοση,αναλογα και με τον εκδοτικο οικο μπορει να κοστισει και χιλιαδες ευρω,με διαφημισεις κτλπ...και ΑΜΑ παει καλα το βιβλιο,τοτε εχουν και κερδος.

Και εγώ τώρα που το σκέφτομαι παρανομώ (κατεβάζω ξένες σειρές ταινιες) τζάμπα. Παρόλα αυτά δεν υποστηρίζω την πειρατία... ούτε θα διαμαρτυρηθώ όταν δημιουργηθεί ένας νόμος που με εμποδίζει να κάνώ αυτό το πράγμα.

Δεν μπορεις να καταλαβεις ''υποστηριχτή των πνευματικων δικαιωματων'' οτι τετοιοι νομοι δεν εφαρμοζονται για να πραξουν αμεσα αυτο που διαφημιζουν,στην πραγματικοτητα ΧΕΣΤΗΚΑΝ οι νομοθετες του PIPA/SOPA για τα πνευματικα δικαιωματα του καθε τραγουδιστη.Θελουν να μπορουν να φιμωσουν καθε ελευθερια εκφρασης και αποψης στο διαδυκτιο,θελουν στο μελλον χωρις πολλα πολλα,μονο με αδικηματα του στυλ ''ανεβασε λινκ με πειρατικο υλικο,αρα ας κλεισουμε το site που στιβαζει ''παρανομες'' πληροφοριες'' δηλαδη στυλ ουτε καν σε νομικο επιπεδο πλημμελήματος να μπορουν να κατεβασουν το site ανα πασα στιγμη και να σε μπουντρουμιασουν μεσα...

Ε και ναι λοιπον,υποστηριζω ανοιχτα την πειρατια :D

ΥΓ:ανοιξε το μυαλο σου και σκεψου την υποθεση πολυπλευρα,μην καθεσαι στον ψαρωτικο νομικο τιτλο ''προστασια πνευματικων δικαιωματων''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Άσε βρε Δημήτρη της, ναι, μη συζητάς, κάτσε στο ελιτιστικό παρεάκι, πού να μπλέκεις τώρα..

Φεγγάρω ευχαριστώ για το link ρε, την είχα ακουστά την παγκοσμίου φήμης γαμάτη Blackley αλλά δεν είχε τύχει να τη διαβάσω. Πάω να φωτιστώ.
Ο Δημήτρης αναφερόταν στον Φόκο, εσύ τώρα γιατί πετάχτηκες...εσύ ξέρεις.
Έφερα μερικά στοιχεία στη συζήτηση. Αν έχεις καλύτερα στοιχεία, δεν έχεις παρά να τα καταθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εσύ γιατί πετάχτηκες αφού ο Δημήτρης μιλούσε στο φόκο? Εγώ ξέρω, εσύ ξέρεις? :P

Το υφάκι μου την έσπασε, φάση και μη χάνεις τον καιρό σου μωρέ, άσε, δεν καταλαβαίνει και πάρτε παιδιά να διαβάσετε να ξεστραβωθείτε.

Anything else?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
fockos παραβλέπεις το θέμα και απαντάς σε άλλο επιχείρημα από αυτό που τίθεται. Το γεγονός ότι βγαίνουν εδώ όλοι και λένε "υποστηρίζω την πειρατεία" είναι η αφορμή για το νομοσχέδιο, αλλά η εφαρμογή του ακόμα και δεδομένου ότι υπάρχει τέτοια νοοτροπία από κάποιους χρήστες αποτελεί λογικό και νομικό άλμα. Όλοι αυτοί που οργάνωσαν το blackout και διαμαρτυρήθηκαν για τη SOPA δεν υποστηρίζουν την πειρατεία. Απλά αναγνωρίζουν ότι το συγκεκριμένο νομοσχέδιο δίνει ουσιαστικά άδεια σε ένα συγκεκριμένο group να κλείνει όποιο site θέλει για ενέργειες που το ίδιο το site δεν μπορεί να ελέγξει. Κάνει ουσιαστικά παράνομο όλο το user generated content, και είναι overkill να κλείνεις ολόκληρα sites επειδή ένας χρήστης έγραψε κάτι. Το να μην θέλεις ένα εταιρικό group με τη δύναμη να κλείνει αυθαίρετα sites είναι διαφορετικό πράγμα από το να υποστηρίζεις την πειρατεία.

Άστο βρε Δημήτρη μου, χάνεις τα λόγια σου, όταν ο άλλος δεν θέλει να δει πέρα από τη μύτη του κι επιμένει στις ελλιπείς πληροφορίες που έχει μέσα στο κεφάλι του. :wall:
Εσείς που υποστηρίζετε τα πνευματικά δικαιώματα κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και δείτε την Τζοάννα Μπλάκλεϊ να εξηγεί πώς η έλλειψη νομοθεσίας περί πνευματικών δικαιωμάτων στη μόδα, είναι ο παράγοντας που ενισχύει τη δημιουργικότητα της
Θεωρώ απαράδεκτο κάποιος να υποστηρίζει την πειρατεία οποιοσδήποτε να είναι η αιτία. Το τωρινό πρόβλημα το αντιλαμβάνομαι όπως το αντιλαμβάνεται και o gademis. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα κλείνουν για ψίλου πήδημα ένα site αλλά ένα site θα μπαίνει στην blacklist όταν επαναλβανόμενα γίνεται καταπάτηση πνευματικών δικαιωμάτων.

@Ιsiliel Ελλειπείς πληροφορίες έχουμε όλοι γιατί πρόκειται για προσχέδια νόμου. Ούτε πως θα λειτουργήσει δεν ξέρουμε ούτε πως θα γίνει η εφαρμογή του. Δεν υποστήριξα την τελική μορφή των νομοσχεδίων γιατί δεν την ξέρω ούτε την ξέρει κανένας. Απλώς δέχομαι ότι η βάση τους είναι σωστή.

Δείτε μια ωραία ανάλυση και αφήστε τις τρομολαγνίες που προσπαθούν να περάσουν στο κόσμο οι κυρίαρχοι του κυβερνοχώρου.

https://www.divcast.gr/2012/01/13/sopa-pipa-my-opinion/

Το ''ανεκδοτο'' εργο ενος συγγραφεα μπορει ναι μην ειναι αποτελεσμα εργασιας πολλων ανθρωπων πανω σε εναν υπολογιστη...μπορει να ειναι ΠΟΛΛΑ περισσοτερα,μην συγκρινεις λοιπον ανομοια πραγματα.

Επισης,οι συγγραφεις,πουλανε τα βιβλια τους και για να εξαλλειψουν το χρεος τους,διοτι μια εκδοση,αναλογα και με τον εκδοτικο οικο μπορει να κοστισει και χιλιαδες ευρω,με διαφημισεις κτλπ...και ΑΜΑ παει καλα το βιβλιο,τοτε εχουν και κερδος.
Αυτά στον εαυτό σου να τα πεις που είσαι υπέρ της πειρατείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα κλείνουν για ψίλου πήδημα ένα site αλλά ένα site θα μπαίνει στην blacklist όταν επαναλβανόμενα γίνεται καταπάτηση πνευματικών δικαιωμάτων.
Ακόμα και σε φυσιολογικό νομοσχέδιο δεν θα εμπιστευόμουν ένα blanket law που θα έλεγε "σχεδόν όλα τα sites είναι τυπικά παράνομα, αλλά πίστεψέ μας θα σε κυνηγήσουμε μόνο αν το χοντρύνεις πολύ", γιατί είναι εύκολο να γίνουν λάθη και να εμπλεχθούν άλλα συμφέροντα. Ο κύριος λόγος που τόσοι πολλοί πολεμούν τα νομοσχέδια είναι ότι οι ιστοχώροι μπλοκάρονται ως αποτέλεσμα απλής κατηγορίας. Quote απο το άρθρο που έδωσες, emphasis is mine.
The U.S. Attorney General can now seek a court order that would force search engines, advertisers, DNS providers, servers, and payment processors from having any contact with allegedly infringing websites
]It will allow private corporations to create their own personal hit lists composed of websites they feel are breaking their copyright policies,[...]These companies will be able to directly contact a website’s payment processors a notice to cut all off payment involvement with the targeted website.
Payment processors will have the power to cut off any website they work with, as long as they can provide a strong reason of why they believe this site is violating copyrights

Εδώ ο κίνδυνος είναι διπλός γιατί την αρμοδιότητα για το κλείσιμο του site δεν την έχει κάποια κρατική οργάνωση αλλά ένας ιδιωτικά ελεγχόμενος οργανισμός που εξ ορισμού εξυπηρετεί πρόσθετα συμφέροντα. Εμπιστεύεσαι π.χ. την apple να μην κινήσει τη διαδικασία για να κλείσει το google που είναι ανταγωνιστής της;

Τέλος δεν γίνεται καμία μνεία για fair use. Σε παλιότερες νομοθεσίες επι του θέματος υπήρχαν εξαιρέσεις δίκαιης χρήσης για το copyrighted content που λείπουν εδώ, κάνοντας έτσι επικίνδυνη την μέχρι πρότινος νόμιμη χρήση copyrighted content.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top