Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,559 μέλη και 2,432,323 μηνύματα σε 76,225 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 400 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια η γνώμη σας για τη θανατική ποινή;

Είστε υπέρ της θανατικής ποινής ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 240)
Ναι
48
20,00%
Οχι
192
80,00%

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε: στις 18:01, 20-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Η παράθεση των ευρημάτων της επιστημονικής έρευνας θα αποτελεί πάντα ένα ορθό επιχείρημα, ωστόσο δεν πιστεύω ότι το ξερίζωμα της απαίτησης για θανατική ποινή (σε ορισμένα εγκλήματα τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου) θα έχει επιτυχία εάν δεν βρεθούν τρόποι ικανοποίησης του αρχέγονου ενστίκτου εκδίκησης που έχει προ πολλού περάσει από το ατομικό στο συλλογικό υποσυνείδητο...
Επειδή δηλαδή οι πολίτες ζητούν εκδίκηση με οφθαλμό αντί οφθαλμού η δικαιοσύνη πρέπει να γίνει εκδικητική; Είναι παράλογο στις ευρωπαϊκές κοινωνίες να γίνονται συζητήσεις για επαναφορά της θανατικής ποινής εν καιρώ ειρήνης. Ούτε αμερικάνοι πιστολέρο είμαστε ούτε κινέζοι λάγνοι της υποχρέωσης. Η δικαιοσύνη αποτελεί το ισχυρότερο μέσο για να μην βρίσκεται στο έλεος του θύματος ή της οικογένειας του ο θύτης όσο βαρύ έγκλημα και να έχει κάνει. Εάν θέλουμε κράτος δικαίου πρέπει να ανεχτούμε και τα "αρνητικά" του εάν θεωρούμε αρνητικό να μην ισχύει ο μωσαϊκός νόμος.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 839 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε: στις 21:06, 20-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Η δικαιοσύνη αποτελεί το ισχυρότερο μέσο για να μην βρίσκεται στο έλεος του θύματος ή της οικογένειας του ο θύτης όσο βαρύ έγκλημα και να έχει κάνει. Εάν θέλουμε κράτος δικαίου πρέπει να ανεχτούμε και τα "αρνητικά" του εάν θεωρούμε αρνητικό να μην ισχύει ο μωσαϊκός νόμος.

Γιατί θεωρείς πως όταν δεν καταδικάζεται κάποιος σε θάνατο
υπάρχει δικαιοσύνη,
ενώ όταν καταδικάζεται δεν υπάρχει;

Πως την μετράς;

Δεν είπε κανένας να γίνονται λαϊκά δικαστήρια,
η αποφάση θα ανήκει στα θεσμοθετημένα όργανα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε: στις 21:31, 20-10-09:

Μου λέει η κοινωνία: Ο φόνος είναι έγκλημα.

Μετά διαπράττει εκείνη φόνο, για το καλό μου λέει.

Τι με διδάσκει αυτό; Ότι ο φόνος είναι έγκλημα, μόνο όταν δεν έχει την έγκριση του κράτους. Συνεπώς κάθε ηθική δικαιολόγηση πάει περίπατο.

Φίλε Achilles, την περίπτωση του τραμπούκου που σκότωσε τους πέντε κυνηγούς επειδή πάτησαν το χωράφι του, την έχω σκεφτεί πολλές φορές. Ξέρεις πού έχω καταλήξει; Εάν τα ίδια ακριβώς τα έκανε εν καιρώ πολέμου, εναντίον εκείνων που το κράτος θα θεωρούσε ως εχθρούς του, ο συγκεκριμένος θα ήταν σήμερα γνωστός ως ήρωας και οι πράξεις του θα γίνονταν ταινία, ως ανδραγάθημα.

Όσο για εκείνον τον άθλιο Δουρή; Λυπάμαι που θα το πω, αλλά ήταν η μόνη περίπτωση που ΔΕΝ ένιωσα αποτροπιασμό, όταν τα κατακάθια αυτής της κοινωνίας ανέλαβαν να της προσφέρουν την κάθαρση, ανταποδίδοντας και κάτι για το φαΐ που τρώνε...Δηλώνω ανακόλουθος μεν, αλλά ο συγκεκριμένος πιστεύω ότι το τράβηξε επάνω του. Η δικαιοσύνη της φυλακής έσωσε τα προσχήματα (ευτυχώς) μιας κοινωνίας που ευχαρίστως θα ψήφιζε να επανέλθει η θανατική ποινή ειδικά για την περίπωσή του και μετά να καταργηθεί και πάλι...

Τέλος, δεν κατανοώ τη σύνδεση της δικαιοσύνης με την επιθυμία των συγγενών του θύματος για εκδίκηση. Υποτίθεται ότι ο φόνος είναι μια πράξη που απαγορεύεται από Θεούς κι ανθρώπους. Εάν κάποιος θεωρεί ότι αυτό τον δικαιώνει απέναντι στα αισθήματά του και τον ανακουφίζει, θα έπρεπε να πάρει την ευθύνη να το κάνει από μόνος του και μετά να παραδώσει τον εαυτό του στην κρίση της κοινωνίας. Ο φόνος δεν είναι κάτι που μπορεί η κοινωνία να διδάσκει. Η εκδίκηση δεν μπορεί να νομοθετείται. Επίσης, θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί, ότι το δικό μου περί δικαίου αίσθημα επειδή πέθανε κάποιο αγαπημένο μου πρόσωπο, θα απαιτούσε τον παραδειγματικό βασανισμό και κατατεμαχισμό του δράστη προκειμένου να αισθανθεί δικαιωμένο. Θα έπρεπε το κράτος να το νομοθετίσει κι αυτό, ώστε εγώ να μείνω ικανοποιημένος;;;
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 839 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε: στις 22:25, 20-10-09:

'

Οι πρώτες τέσσερις σειρές περιέχουν λόγια σοφά.

Δεν σου κρύβω ότι χαίρομαι που οι απόψεις μου
ανήκουν στην μειοψηφία.

Ξέρω πως αυτή δεν είναι η λύση.

Δεν γυρνάει ο άνθρωπός σου πίσω,
ούτε ο συνάνθρωπός σου,
αν αφαιρέσεις τη ζωή του υπαίτιου.

Δεν γίνεται η κοινωνία καλλίτερη,
ούτε αποτρέπονται μελλοντικά όμοιες καταστάσεις.

Γυρνάει ο χρόνος πίσω, πολύ.

Απ'την άλλη όμως δεν μπορώ να σκεφτώ
πως τρώει ποπ κόρν βλέποντας ποδόσφαιρο
και σε μερικά χρόνια θα τον έχω πάλι δίπλα μου.

Λυπάμαι, δεν μπορώ.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,618 μηνύματα.

O D_G έγραψε: στις 22:26, 20-10-09:

Great Chaos σωστός!!!
Δεν τιμωρείται ο φόνος με φόνο.
Αλλιώς γινόμαστε ίδιοι κι εμείς με τον εγκληματία, δεν θα υπάρχει καμία διαφορά.
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Achilles two riders were approaching έγραψε: στις 22:38, 20-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Achilles
'

Οι πρώτες τέσσερις σειρές περιέχουν λόγια σοφά.

Δεν σου κρύβω ότι χαίρομαι που οι απόψεις μου
ανήκουν στην μειοψηφία.

Ξέρω πως αυτή δεν είναι η λύση.

Δεν γυρνάει ο άνθρωπός σου πίσω,
ούτε ο συνάνθρωπός σου,
αν αφαιρέσεις τη ζωή του υπαίτιου.

Δεν γίνεται η κοινωνία καλλίτερη,
ούτε αποτρέπονται μελλοντικά όμοιες καταστάσεις.

Γυρνάει ο χρόνος πίσω, πολύ.

Απ'την άλλη όμως δεν μπορώ να σκεφτώ
πως τρώει ποπ κόρν βλέποντας ποδόσφαιρο
και σε μερικά χρόνια θα τον έχω πάλι δίπλα μου.

Λυπάμαι, δεν μπορώ.

Αντιθέτως θα χαιρόμουν αν τον έβλεπα
στημένο στα πέντε μέτρα.

Πραγματικά.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε: στις 21:39, 21-10-09:

Είχα έναν φίλο μπάτσο, ή εάν προτιμάτε αστυνομικό. Εκείνος λοιπόν μου διηγήθηκε μια περίπτωση, που αποτέλεσε το έναυσμα για κάτι που έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου.

Κάπου σε κάποιο χωρίο (δεν θυμάμαι ειλικρινά την περιοχή), έγινε ένας βιασμός νεαρού αγοριού, μετά φόνου. Αστυνομική δύναμη κατέφθασε στην περιοχή, προκειμένου να βρει το δράστη. Μεταξύ αυτών κι ένας συνάδελφος του φίλου μου. Τελικά, ο δράστης βρέθηκε και συνελήφθη. Όταν λοιπόν τον είχαν δεμένο με χειροπέδες μέσα στο λεωφορείο της αστυνομίας, ξαφνικά εμφανίστηκε ο πατέρας του θύματος, κρατώντας μια γεμάτη καραμπίνα κι αιφνιδίασε τους αστυνομικούς. "Κατεβείτε όλοι κάτω", είπε, "δεν έχω τίποτε μαζί σας". Έτσι κι έγινε. Εκτέλεσε το δράστη, πέταξε το όπλο, κατέβηκε από το λεωφορείο και σταύρωσε από μόνος του τα χέρια για να του βάλουν χειροπέδες.

Τραγικό και ανατριχιαστικό, όμως όταν το άκουσα ένιωσα την ανάγκη να βγάλω το καπέλο στον πατέρα αυτόν. Μα, θα πει κανείς, είναι δυνατόν να υπερασπίζεσαι την αυτοδικία;

Δεν είναι αυτό το επίκεντρο του ζητήματος κατά τη γνώμη μου. Ξέρετε, όταν κάποιος άνθρωπος επιλέγει, εν πλήρη συνειδήσει, να ξεπεράσει τα όρια και όρθιος να πληρώσει το αντίτιμο, καθώς γνωρίζει το ακραίο της πράξης του, είναι κατά τη γνώμη μου απολύτως σεβαστό και μάλιστα για τον συγκεκριμένο άνθρωπο θα ζητούσα να δοθούν κι ελαφρυντικά. Γνώριζε κι εκείνος ότι ο φόνος είναι κάτι το κακό, όμως η δική του ψυχή δεν σήκωνε, όπως μας λέει κι ο Achilles, την ιδέα του να πίνει ο φονιάς του γιου του τον καφέ του αμέριμνος το πρωί, έστω και μετά από 25 χρόνια φυλάκισης. Έκανε την επιλογή του και στάθηκε να την αντικρίσει κατάματα. Δεν ζήτησε όμως από την κοινωνία να γίνει εγκληματίας εκείνη, ώστε να ικανοποιήσει την οργή του αυτός χωρίς ηθικές συνέπειες για τον ίδιο. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τον λεπτό αυτόν διαχωρισμό.

Τέλος, θα ήθελα να πω, ότι διαφωνώ με την ελάφρυνση της έκτισης των ισοβίων (που είναι πλέον η εσχάτη των ποινών) σε δεκαέξι μόλις χρόνια. Τελικά φτάσαμε νομίζω στο άλλο άκρο, η ανθρώπινη ζωή ν' αποτιμάται πολύ μα πολύ φτηνά. Πιστεύω ότι τα εικοσιπέντε χρόνια είχαν αποτρεπτική λειτουργία, ενώ τα δεκαέξι φαντάζουν εύκολα, όταν σκέφτεσαι να σκοτώσεις κάποιον. Αυτή ήταν και η γνώμη του Αραβαντινού, πρώην αρχιφύλακα του Κορυδαλού, ο οποίος είχε δηλώσει, ότι από τότε που τα ισόβια έγιναν 16 χρόνια έκτισης, πολλοί το θεωρούν πλέον εύκολο πράγμα να σκοτώσουν...
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,320 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 10:19, 22-10-09:

Δεν ζήτησε όμως από την κοινωνία να γίνει εγκληματίας εκείνη, ώστε να ικανοποιήσει την οργή του αυτός χωρίς ηθικές συνέπειες για τον ίδιο. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τον λεπτό αυτόν διαχωρισμό.
Θεωρώ τραγική την ιστορία. Δε γίνεται να γίνουμε αυτόχειρες όλοι για να ικανοποιήσουμε την οργή μας, έστω και σε μια τέτοια περίπτωση που ο θύτης δεν είχε κανένα ελαφρυντικό. Αυτός ο πατέρας έγινε ο ίδιος από θύμα θύτης. Και δεν είναι φυσικά αυτό που θέλει να διδάξει η κοινωνία...
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Achilles two riders were approaching έγραψε: στις 10:33, 22-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos

Δεν ζήτησε όμως από την κοινωνία να γίνει εγκληματίας εκείνη, ώστε να ικανοποιήσει την οργή του αυτός χωρίς ηθικές συνέπειες για τον ίδιο. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τον λεπτό αυτόν διαχωρισμό.

Συμφωνώ.

Πόσες όμως είναι οι δυνατότητες - πιθανότητες να πετύχεις κάτι τέτοιο;

Γι'αυτό και απευθύνεσαι στην κοινωνία, για βοήθεια, εξού και η ψήφος.

Παράθεση

spider

Νεοφερμένος

Ο spider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O spider ΑΓΑΝΤΑ ΡΑΓΙΑΔΕΣ !!!!!!!!!!!! έγραψε: στις 18:11, 26-10-09:

Σιγουρα ναι εφοσνον εχει αφαιρεσει μια ανθρωπινη ζωη για πολλους και διαφορους λογους και ειναι ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΟ 1000% οτι ειναι ενοχος . γιατι μετα δεν υπαρχει γυρισμος . Σιγουρα θα ζουσαμε σε εναν κοσμο χωρις τοσους πολλους φοβους .
Παράθεση

Turok

Νεοφερμένος

Ο Turok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Turok έγραψε: στις 05:04, 29-12-09:

Ειμαι υπερ της θανατικης ποινης για καποιες ακραιες περιπτωσεις και μονο. Καποια ατομα πραγματικα το αξιζουν να τους στησουν στο τοιχο.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 21:13, 06-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Turok
Ειμαι υπερ της θανατικης ποινης για καποιες ακραιες περιπτωσεις και μονο. Καποια ατομα πραγματικα το αξιζουν να τους στησουν στο τοιχο.
Σαν ποιά άτομα;Παιδόφιλοι;

Πίστευω πως η εφαρμογή της θανατικης ποινής δημιουργεί εναν φαυλο κύκλο. Ενας ανθρωπος που εκανε το Χ εγκλημα και μετα ενας αλλος που λόγω της καταδίκης διαπράττει ένα αλλό εγκλημα. Γιατί έγκλημα είναι και η αφαίρεση της ζωής του ανθρωπου που εχει καταδικαστει σε θανατο. Και κανένα είδος παραδειγματισμου δεν πετυχαίνει αυτή η ποινή αλλά ούτε και αποστροφής από τα εγκληματα. Το λένε οι στατιστικές...
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε: στις 21:35, 06-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Σαν ποιά άτομα;Παιδόφιλοι;

Πίστευω πως η εφαρμογή της θανατικης ποινής δημιουργεί εναν φαυλο κύκλο. Ενας ανθρωπος που εκανε το Χ εγκλημα και μετα ενας αλλος που λόγω της καταδίκης διαπράττει ένα αλλό εγκλημα. Γιατί έγκλημα είναι και η αφαίρεση της ζωής του ανθρωπου που εχει καταδικαστει σε θανατο. Και κανένα είδος παραδειγματισμου δεν πετυχαίνει αυτή η ποινή αλλά ούτε και αποστροφής από τα εγκληματα. Το λένε οι στατιστικές...

Έχεις δίκιο και σαφώς οι στατιστικές είναι με το μέρος σου...
Όταν όμως η ποινή των ισοβίων έχει μετατραπεί σε 16 χρόνια όπως αναφέρθηκε ήδη και μάλιστα σε φόνους, τί είδους παραδειγματισμός θα επιτευχθεί με τις σαφώς ελαφρότερες ποινές, τις άδειες εξόδου από τις φυλακές, και την αναλογία 1:3 των αγροτικών φυλακών σε εγκλήματα όπως η παιδεραστία, ο βιασμός, το εμπόριο ναρκωτικών? Για να αναφέρω τα τρία εγκλήματα που θεωρώ έως ισοδύναμα με το φόνο.

Για να μην θεωρηθώ αιμοσταγής δήμιος, θα πρότεινα πλήρη αναδιάρθρωση του αναμορφωτικού συστήματος ώστε τα οικονομικά εγκλήματα π.χ. να τιμωρούνται με κοινωνική εργασία, όπως και εκείνα των ανηλίκων αντί να τους κλείνουν σε φυλακές μακριά από τον κόσμο. Θα διακινδύνευα να χαρακτηριστώ ρατσίστρια και να προτείνω άμεση απέλαση όλων των αλλοδαπών που συλλαμβάνονται για παράνομη είσοδο στη χώρα ή συναφή αδικήματα, και οι φυλακές να αποσυμφορηθούν και να παραμείνουν φυλακές με κανονικούς φυλακισμένους χωρίς καμμία διευκόλυνση όπου το αδίκημα είναι σε επίπεδο κακουργήματος και άνω και με τις προϋποθέσεις που θα ορίζονται κάθε φορά από το δικαστήριο που επιβάλει την ποινή έχοντας σταθμίσει ελαφρυντικά και επιβαρυντικά στοιχεία.
Λυπάμαι που δε μπορώ να αναγνωρίσω ελαφρυντικά σε εμπόρους ναρκωτικών όταν οι ίδιοι δεν είναι βαποράκια αλλά το κάνουν συνειδητά για το χρήμα, σε παιδεραστές, σε βιαστές τη στιγμή που ακόμα και στο φόνο, σε κάποιες φορές θα έβρισκα.

Πλήρης κατάργηση της θανατικής ποινής λοιπόν?
Ναι αλλά με αυστηρές προϋποθέσεις και αυστηρές ποινές και τήρησή τους εκεί που ασυναίσθητα μας ξεφεύγει το "κρεμάλα στο Σύνταγμα του χρειάζεται..."

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,041 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 22:20, 06-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Πλήρης κατάργηση της θανατικής ποινής λοιπόν?
Ναι αλλά με αυστηρές προϋποθέσεις και αυστηρές ποινές και τήρησή τους εκεί που ασυναίσθητα μας ξεφεύγει το "κρεμάλα στο Σύνταγμα του χρειάζεται..."
Αυτό που με μπερδεύει στο μήνυμά σου είναι που μοιάζει να αναφέρεται στην Ελληνική πραγματικότητα ενώ μιλά για μια τιμωρία που δεν εφαρμόζεται εδώ και αρκετά χρόνια στη χώρα μας.
Να υποθέσω πως έμμεσα προτείνεις την επαναφορά της θανατικής ποινής στην Ελλάδα, εάν δεν υπάρχουν οι προϋποθέσεις που προανέφερες;

----
10 λόγοι για τους οποίους η Διεθνής Αμνηστία αντιτίθεται στη θανατική ποινή:
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 06-04-10 στις 22:40. Αιτία: Μπήκε ένα noparse tag.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

edweimaste

Διάσημο Μέλος

H edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 721 μηνύματα.

H edweimaste έγραψε: στις 00:02, 19-05-10:

Δεν θα ελεγα πως ειμαι τοσο πολυ υπερ...αλλα σε καποιες περιπτωσεις χρειαζεται...
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 00:05, 19-05-10:

Σε ποιές περιπτώσεις;;;
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,951 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε: στις 00:07, 19-05-10:

ποια η γνώμη σας για την θανατική ποινή ;
αυτός που την σκέφτηκε , θέλει σκότωμα
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

avenger92

Δραστήριο Μέλος

H avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H avenger92 Άλλος είμαι εγώ και άλλος είσαι εσύ... έγραψε: στις 19:03, 03-08-10:

Θανατος σε παιδοφιλους και καποιες αλλες κατηγοριες εγκληματιων(εφοσον ειναι 100% εξακριβομενο το εγκλημα)!Σε μια "κοινωνια",οπως η σημερινη που καποιες φορες δεν απονεμεται δικαιοσυνη και τα ορια των ανθρωπινων πραξεων εχουν χαθει,οι νομοι και οι κανονες ανατρεπονται και πρεπει να τεθουν σε ισχυ αλλοι που να ανταποκρινονται στην σκληρη πραγματικοτητα.Οταν τα βασικα ανθρωπινα δικαιωματα εχουν καταπατηθει εδω και αιωνες πως γινεται να λεμε οτι με τη θανατικη ποινη αφαιρουμε απο ενα κτηνος το δικαιωμα της ζωης?Δεν ειναι εγκλημα η καταδικη σε θανατο ενος ανθρωπου που εχει ηδη αφαιρεσει ζωες ή εχει διαπραξει αποτροπαια εγκληματα που προκαλουν ντροπη στο ανθρωπινο γενος.Ειναι μια τιμωρια που φερνει,σε καποιο ποσοστο,δικαιοσυνη και καθαρση στην "κοινωνια" μιας και δεν αξιζει η ζωη σε καποια αποβρασματα.Η προσπαθεια για ισοτητα,ελευθερια και δημοκρατια μπορει επιτευχθει με πολλους τροπους(που δεν συμφερουν ομως την εξουσια),δεν χρειαζεται να επικαλουμαστε την θανατικη ποινη λες και θα ευθυνοταν αυτη για την παρακμη και την καταργηση των ανθρωπινων δικαιωματων που ηδη εχει επελθει..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,320 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 19:45, 03-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από avenger92
Θανατος σε παιδοφιλους και καποιες αλλες κατηγοριες εγκληματιων(εφοσον ειναι 100% εξακριβομενο το εγκλημα)!Σε μια "κοινωνια",οπως η σημερινη που καποιες φορες δεν απονεμεται δικαιοσυνη και τα ορια των ανθρωπινων πραξεων εχουν χαθει,οι νομοι και οι κανονες ανατρεπονται και πρεπει να τεθουν σε ισχυ αλλοι που να ανταποκρινονται στην σκληρη πραγματικοτητα.Οταν τα βασικα ανθρωπινα δικαιωματα εχουν καταπατηθει εδω και αιωνες πως γινεται να λεμε οτι με τη θανατικη ποινη αφαιρουμε απο ενα κτηνος το δικαιωμα της ζωης?Δεν ειναι εγκλημα η καταδικη σε θανατο ενος ανθρωπου που εχει ηδη αφαιρεσει ζωες ή εχει διαπραξει αποτροπαια εγκληματα που προκαλουν ντροπη στο ανθρωπινο γενος.Ειναι μια τιμωρια που φερνει,σε καποιο ποσοστο,δικαιοσυνη και καθαρση στην "κοινωνια" μιας και δεν αξιζει η ζωη σε καποια αποβρασματα.Η προσπαθεια για ισοτητα,ελευθερια και δημοκρατια μπορει επιτευχθει με πολλους τροπους(που δεν συμφερουν ομως την εξουσια),δεν χρειαζεται να επικαλουμαστε την θανατικη ποινη λες και θα ευθυνοταν αυτη για την παρακμη και την καταργηση των ανθρωπινων δικαιωματων που ηδη εχει επελθει..
Σκοπός της τιμωρίας είναι ο σωφρονισμός. Σε αυτά που λες πού ακριβώς υπάρχει η έννοια του σωφρονισμού;

Ποιοι είμαστε εμείς (οι κάθε εμείς) να αποφασίσουμε για το ποιος αξίζει να ζει ή όχι;

Κάθαρση στην κοινωνία μπορεί να φέρει αλλά οι νόμοι και οι ποινές δεν καθορίζονται σύμφωνα με συναισθηματικά κριτήρια ούτε με συναισθηματικούς σκοπούς.

Το οτι έχει επέλθει παρακμή στα ανθρώπινα δικαιώματα είναι ευθύνη όλων μας κι έχουμε υποχρεωση να παλέψουμε όλοι για αυτά.

Θες να πεις οτι αν κάποιος έχει 10 ελαττώματα δεν τρέχει τίποτα να αποκτήσει άλλο 1; (ομοίως, αν έχει κάποιος 10 αρρώστειες δεν τρέχει τίποτα να αποκτήσει άλλη 1 κλπ κλπ)
Παράθεση

skatoula14 (Μυρτω!!!!)

Δραστήριο Μέλος

H Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H skatoula14 έγραψε: στις 20:07, 03-08-10:

κατα τη γνωμη μου ενας ανθρωπος(στη συγκεκριμενη περιπτωση ενας εγκληματιας)δεν αξιζει να πεθανει κατα αυτο το τροπο ο,τι και αν εχει κανει...δεν μπορουμε απ'τη μια να κατακρινουμε ενα εγκλημα κι απ'την αλλη να διαπρατουμε οι ιδιοι ενα....και στο κατω κατω μεγαλυτερη τιμωρια ειναι για καποιον να περασει ολη την υπολοιπη ζωη του στη φυλακη μακρυα απο τους ανθρωπους του με τις τυψεις να τον βασανιζουν μεχρι το τελος της ζωης του,παρα να δωθει ενα τελος σε αυτη...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος