Ποια η γνώμη σας για τη θανατική ποινή;

Είστε υπέρ της θανατικής ποινής ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 242)
  • Ναι

    Ψήφοι: 49 20.2%
  • Οχι

    Ψήφοι: 193 79.8%

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Η παράθεση των ευρημάτων της επιστημονικής έρευνας θα αποτελεί πάντα ένα ορθό επιχείρημα, ωστόσο δεν πιστεύω ότι το ξερίζωμα της απαίτησης για θανατική ποινή (σε ορισμένα εγκλήματα τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου) θα έχει επιτυχία εάν δεν βρεθούν τρόποι ικανοποίησης του αρχέγονου ενστίκτου εκδίκησης που έχει προ πολλού περάσει από το ατομικό στο συλλογικό υποσυνείδητο...

Επειδή δηλαδή οι πολίτες ζητούν εκδίκηση με οφθαλμό αντί οφθαλμού η δικαιοσύνη πρέπει να γίνει εκδικητική; Είναι παράλογο στις ευρωπαϊκές κοινωνίες να γίνονται συζητήσεις για επαναφορά της θανατικής ποινής εν καιρώ ειρήνης. Ούτε αμερικάνοι πιστολέρο είμαστε ούτε κινέζοι λάγνοι της υποχρέωσης. Η δικαιοσύνη αποτελεί το ισχυρότερο μέσο για να μην βρίσκεται στο έλεος του θύματος ή της οικογένειας του ο θύτης όσο βαρύ έγκλημα και να έχει κάνει. Εάν θέλουμε κράτος δικαίου πρέπει να ανεχτούμε και τα "αρνητικά" του εάν θεωρούμε αρνητικό να μην ισχύει ο μωσαϊκός νόμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Η δικαιοσύνη αποτελεί το ισχυρότερο μέσο για να μην βρίσκεται στο έλεος του θύματος ή της οικογένειας του ο θύτης όσο βαρύ έγκλημα και να έχει κάνει. Εάν θέλουμε κράτος δικαίου πρέπει να ανεχτούμε και τα "αρνητικά" του εάν θεωρούμε αρνητικό να μην ισχύει ο μωσαϊκός νόμος.


Γιατί θεωρείς πως όταν δεν καταδικάζεται κάποιος σε θάνατο
υπάρχει δικαιοσύνη,
ενώ όταν καταδικάζεται δεν υπάρχει;

Πως την μετράς;

Δεν είπε κανένας να γίνονται λαϊκά δικαστήρια,
η αποφάση θα ανήκει στα θεσμοθετημένα όργανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μου λέει η κοινωνία: Ο φόνος είναι έγκλημα.

Μετά διαπράττει εκείνη φόνο, για το καλό μου λέει.

Τι με διδάσκει αυτό; Ότι ο φόνος είναι έγκλημα, μόνο όταν δεν έχει την έγκριση του κράτους. Συνεπώς κάθε ηθική δικαιολόγηση πάει περίπατο.

Φίλε Achilles, την περίπτωση του τραμπούκου που σκότωσε τους πέντε κυνηγούς επειδή πάτησαν το χωράφι του, την έχω σκεφτεί πολλές φορές. Ξέρεις πού έχω καταλήξει; Εάν τα ίδια ακριβώς τα έκανε εν καιρώ πολέμου, εναντίον εκείνων που το κράτος θα θεωρούσε ως εχθρούς του, ο συγκεκριμένος θα ήταν σήμερα γνωστός ως ήρωας και οι πράξεις του θα γίνονταν ταινία, ως ανδραγάθημα.

Όσο για εκείνον τον άθλιο Δουρή; Λυπάμαι που θα το πω, αλλά ήταν η μόνη περίπτωση που ΔΕΝ ένιωσα αποτροπιασμό, όταν τα κατακάθια αυτής της κοινωνίας ανέλαβαν να της προσφέρουν την κάθαρση, ανταποδίδοντας και κάτι για το φαΐ που τρώνε...Δηλώνω ανακόλουθος μεν, αλλά ο συγκεκριμένος πιστεύω ότι το τράβηξε επάνω του. Η δικαιοσύνη της φυλακής έσωσε τα προσχήματα (ευτυχώς) μιας κοινωνίας που ευχαρίστως θα ψήφιζε να επανέλθει η θανατική ποινή ειδικά για την περίπωσή του και μετά να καταργηθεί και πάλι...

Τέλος, δεν κατανοώ τη σύνδεση της δικαιοσύνης με την επιθυμία των συγγενών του θύματος για εκδίκηση. Υποτίθεται ότι ο φόνος είναι μια πράξη που απαγορεύεται από Θεούς κι ανθρώπους. Εάν κάποιος θεωρεί ότι αυτό τον δικαιώνει απέναντι στα αισθήματά του και τον ανακουφίζει, θα έπρεπε να πάρει την ευθύνη να το κάνει από μόνος του και μετά να παραδώσει τον εαυτό του στην κρίση της κοινωνίας. Ο φόνος δεν είναι κάτι που μπορεί η κοινωνία να διδάσκει. Η εκδίκηση δεν μπορεί να νομοθετείται. Επίσης, θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί, ότι το δικό μου περί δικαίου αίσθημα επειδή πέθανε κάποιο αγαπημένο μου πρόσωπο, θα απαιτούσε τον παραδειγματικό βασανισμό και κατατεμαχισμό του δράστη προκειμένου να αισθανθεί δικαιωμένο. Θα έπρεπε το κράτος να το νομοθετίσει κι αυτό, ώστε εγώ να μείνω ικανοποιημένος;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
'

Οι πρώτες τέσσερις σειρές περιέχουν λόγια σοφά.

Δεν σου κρύβω ότι χαίρομαι που οι απόψεις μου
ανήκουν στην μειοψηφία.

Ξέρω πως αυτή δεν είναι η λύση.

Δεν γυρνάει ο άνθρωπός σου πίσω,
ούτε ο συνάνθρωπός σου,
αν αφαιρέσεις τη ζωή του υπαίτιου.

Δεν γίνεται η κοινωνία καλλίτερη,
ούτε αποτρέπονται μελλοντικά όμοιες καταστάσεις.

Γυρνάει ο χρόνος πίσω, πολύ.

Απ'την άλλη όμως δεν μπορώ να σκεφτώ
πως τρώει ποπ κόρν βλέποντας ποδόσφαιρο
και σε μερικά χρόνια θα τον έχω πάλι δίπλα μου.

Λυπάμαι, δεν μπορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Great Chaos σωστός!!!
Δεν τιμωρείται ο φόνος με φόνο.
Αλλιώς γινόμαστε ίδιοι κι εμείς με τον εγκληματία, δεν θα υπάρχει καμία διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
'

Οι πρώτες τέσσερις σειρές περιέχουν λόγια σοφά.

Δεν σου κρύβω ότι χαίρομαι που οι απόψεις μου
ανήκουν στην μειοψηφία.

Ξέρω πως αυτή δεν είναι η λύση.

Δεν γυρνάει ο άνθρωπός σου πίσω,
ούτε ο συνάνθρωπός σου,
αν αφαιρέσεις τη ζωή του υπαίτιου.

Δεν γίνεται η κοινωνία καλλίτερη,
ούτε αποτρέπονται μελλοντικά όμοιες καταστάσεις.

Γυρνάει ο χρόνος πίσω, πολύ.

Απ'την άλλη όμως δεν μπορώ να σκεφτώ
πως τρώει ποπ κόρν βλέποντας ποδόσφαιρο
και σε μερικά χρόνια θα τον έχω πάλι δίπλα μου.

Λυπάμαι, δεν μπορώ.




Αντιθέτως θα χαιρόμουν αν τον έβλεπα
στημένο στα πέντε μέτρα.

Πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Είχα έναν φίλο μπάτσο, ή εάν προτιμάτε αστυνομικό. Εκείνος λοιπόν μου διηγήθηκε μια περίπτωση, που αποτέλεσε το έναυσμα για κάτι που έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου.

Κάπου σε κάποιο χωρίο (δεν θυμάμαι ειλικρινά την περιοχή), έγινε ένας βιασμός νεαρού αγοριού, μετά φόνου. Αστυνομική δύναμη κατέφθασε στην περιοχή, προκειμένου να βρει το δράστη. Μεταξύ αυτών κι ένας συνάδελφος του φίλου μου. Τελικά, ο δράστης βρέθηκε και συνελήφθη. Όταν λοιπόν τον είχαν δεμένο με χειροπέδες μέσα στο λεωφορείο της αστυνομίας, ξαφνικά εμφανίστηκε ο πατέρας του θύματος, κρατώντας μια γεμάτη καραμπίνα κι αιφνιδίασε τους αστυνομικούς. "Κατεβείτε όλοι κάτω", είπε, "δεν έχω τίποτε μαζί σας". Έτσι κι έγινε. Εκτέλεσε το δράστη, πέταξε το όπλο, κατέβηκε από το λεωφορείο και σταύρωσε από μόνος του τα χέρια για να του βάλουν χειροπέδες.

Τραγικό και ανατριχιαστικό, όμως όταν το άκουσα ένιωσα την ανάγκη να βγάλω το καπέλο στον πατέρα αυτόν. Μα, θα πει κανείς, είναι δυνατόν να υπερασπίζεσαι την αυτοδικία;

Δεν είναι αυτό το επίκεντρο του ζητήματος κατά τη γνώμη μου. Ξέρετε, όταν κάποιος άνθρωπος επιλέγει, εν πλήρη συνειδήσει, να ξεπεράσει τα όρια και όρθιος να πληρώσει το αντίτιμο, καθώς γνωρίζει το ακραίο της πράξης του, είναι κατά τη γνώμη μου απολύτως σεβαστό και μάλιστα για τον συγκεκριμένο άνθρωπο θα ζητούσα να δοθούν κι ελαφρυντικά. Γνώριζε κι εκείνος ότι ο φόνος είναι κάτι το κακό, όμως η δική του ψυχή δεν σήκωνε, όπως μας λέει κι ο Achilles, την ιδέα του να πίνει ο φονιάς του γιου του τον καφέ του αμέριμνος το πρωί, έστω και μετά από 25 χρόνια φυλάκισης. Έκανε την επιλογή του και στάθηκε να την αντικρίσει κατάματα. Δεν ζήτησε όμως από την κοινωνία να γίνει εγκληματίας εκείνη, ώστε να ικανοποιήσει την οργή του αυτός χωρίς ηθικές συνέπειες για τον ίδιο. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τον λεπτό αυτόν διαχωρισμό.

Τέλος, θα ήθελα να πω, ότι διαφωνώ με την ελάφρυνση της έκτισης των ισοβίων (που είναι πλέον η εσχάτη των ποινών) σε δεκαέξι μόλις χρόνια. Τελικά φτάσαμε νομίζω στο άλλο άκρο, η ανθρώπινη ζωή ν' αποτιμάται πολύ μα πολύ φτηνά. Πιστεύω ότι τα εικοσιπέντε χρόνια είχαν αποτρεπτική λειτουργία, ενώ τα δεκαέξι φαντάζουν εύκολα, όταν σκέφτεσαι να σκοτώσεις κάποιον. Αυτή ήταν και η γνώμη του Αραβαντινού, πρώην αρχιφύλακα του Κορυδαλού, ο οποίος είχε δηλώσει, ότι από τότε που τα ισόβια έγιναν 16 χρόνια έκτισης, πολλοί το θεωρούν πλέον εύκολο πράγμα να σκοτώσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δεν ζήτησε όμως από την κοινωνία να γίνει εγκληματίας εκείνη, ώστε να ικανοποιήσει την οργή του αυτός χωρίς ηθικές συνέπειες για τον ίδιο. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τον λεπτό αυτόν διαχωρισμό.

Θεωρώ τραγική την ιστορία. Δε γίνεται να γίνουμε αυτόχειρες όλοι για να ικανοποιήσουμε την οργή μας, έστω και σε μια τέτοια περίπτωση που ο θύτης δεν είχε κανένα ελαφρυντικό. Αυτός ο πατέρας έγινε ο ίδιος από θύμα θύτης. Και δεν είναι φυσικά αυτό που θέλει να διδάξει η κοινωνία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Δεν ζήτησε όμως από την κοινωνία να γίνει εγκληματίας εκείνη, ώστε να ικανοποιήσει την οργή του αυτός χωρίς ηθικές συνέπειες για τον ίδιο. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τον λεπτό αυτόν διαχωρισμό.


Συμφωνώ.

Πόσες όμως είναι οι δυνατότητες - πιθανότητες να πετύχεις κάτι τέτοιο;

Γι'αυτό και απευθύνεσαι στην κοινωνία, για βοήθεια, εξού και η ψήφος.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spider

Νεοφερμένος

Ο spider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Σιγουρα ναι εφοσνον εχει αφαιρεσει μια ανθρωπινη ζωη για πολλους και διαφορους λογους και ειναι ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΟ 1000% οτι ειναι ενοχος . γιατι μετα δεν υπαρχει γυρισμος . Σιγουρα θα ζουσαμε σε εναν κοσμο χωρις τοσους πολλους φοβους .;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Turok

Νεοφερμένος

Ο Turok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ειμαι υπερ της θανατικης ποινης για καποιες ακραιες περιπτωσεις και μονο. Καποια ατομα πραγματικα το αξιζουν να τους στησουν στο τοιχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ειμαι υπερ της θανατικης ποινης για καποιες ακραιες περιπτωσεις και μονο. Καποια ατομα πραγματικα το αξιζουν να τους στησουν στο τοιχο.

Σαν ποιά άτομα;Παιδόφιλοι;:hmm:

Πίστευω πως η εφαρμογή της θανατικης ποινής δημιουργεί εναν φαυλο κύκλο. Ενας ανθρωπος που εκανε το Χ εγκλημα και μετα ενας αλλος που λόγω της καταδίκης διαπράττει ένα αλλό εγκλημα. Γιατί έγκλημα είναι και η αφαίρεση της ζωής του ανθρωπου που εχει καταδικαστει σε θανατο. Και κανένα είδος παραδειγματισμου δεν πετυχαίνει αυτή η ποινή αλλά ούτε και αποστροφής από τα εγκληματα. Το λένε οι στατιστικές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Σαν ποιά άτομα;Παιδόφιλοι;:hmm:

Πίστευω πως η εφαρμογή της θανατικης ποινής δημιουργεί εναν φαυλο κύκλο. Ενας ανθρωπος που εκανε το Χ εγκλημα και μετα ενας αλλος που λόγω της καταδίκης διαπράττει ένα αλλό εγκλημα. Γιατί έγκλημα είναι και η αφαίρεση της ζωής του ανθρωπου που εχει καταδικαστει σε θανατο. Και κανένα είδος παραδειγματισμου δεν πετυχαίνει αυτή η ποινή αλλά ούτε και αποστροφής από τα εγκληματα. Το λένε οι στατιστικές...


Έχεις δίκιο και σαφώς οι στατιστικές είναι με το μέρος σου...
Όταν όμως η ποινή των ισοβίων έχει μετατραπεί σε 16 χρόνια όπως αναφέρθηκε ήδη και μάλιστα σε φόνους, τί είδους παραδειγματισμός θα επιτευχθεί με τις σαφώς ελαφρότερες ποινές, τις άδειες εξόδου από τις φυλακές, και την αναλογία 1:3 των αγροτικών φυλακών σε εγκλήματα όπως η παιδεραστία, ο βιασμός, το εμπόριο ναρκωτικών? Για να αναφέρω τα τρία εγκλήματα που θεωρώ έως ισοδύναμα με το φόνο.

Για να μην θεωρηθώ αιμοσταγής δήμιος, θα πρότεινα πλήρη αναδιάρθρωση του αναμορφωτικού συστήματος ώστε τα οικονομικά εγκλήματα π.χ. να τιμωρούνται με κοινωνική εργασία, όπως και εκείνα των ανηλίκων αντί να τους κλείνουν σε φυλακές μακριά από τον κόσμο. Θα διακινδύνευα να χαρακτηριστώ ρατσίστρια και να προτείνω άμεση απέλαση όλων των αλλοδαπών που συλλαμβάνονται για παράνομη είσοδο στη χώρα ή συναφή αδικήματα, και οι φυλακές να αποσυμφορηθούν και να παραμείνουν φυλακές με κανονικούς φυλακισμένους χωρίς καμμία διευκόλυνση όπου το αδίκημα είναι σε επίπεδο κακουργήματος και άνω και με τις προϋποθέσεις που θα ορίζονται κάθε φορά από το δικαστήριο που επιβάλει την ποινή έχοντας σταθμίσει ελαφρυντικά και επιβαρυντικά στοιχεία.
Λυπάμαι που δε μπορώ να αναγνωρίσω ελαφρυντικά σε εμπόρους ναρκωτικών όταν οι ίδιοι δεν είναι βαποράκια αλλά το κάνουν συνειδητά για το χρήμα, σε παιδεραστές, σε βιαστές τη στιγμή που ακόμα και στο φόνο, σε κάποιες φορές θα έβρισκα.

Πλήρης κατάργηση της θανατικής ποινής λοιπόν?
Ναι αλλά με αυστηρές προϋποθέσεις και αυστηρές ποινές και τήρησή τους εκεί που ασυναίσθητα μας ξεφεύγει το "κρεμάλα στο Σύνταγμα του χρειάζεται..."

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πλήρης κατάργηση της θανατικής ποινής λοιπόν?
Ναι αλλά με αυστηρές προϋποθέσεις και αυστηρές ποινές και τήρησή τους εκεί που ασυναίσθητα μας ξεφεύγει το "κρεμάλα στο Σύνταγμα του χρειάζεται..."
Αυτό που με μπερδεύει στο μήνυμά σου είναι που μοιάζει να αναφέρεται στην Ελληνική πραγματικότητα ενώ μιλά για μια τιμωρία που δεν εφαρμόζεται εδώ και αρκετά χρόνια στη χώρα μας.
Να υποθέσω πως έμμεσα προτείνεις την επαναφορά της θανατικής ποινής στην Ελλάδα, εάν δεν υπάρχουν οι προϋποθέσεις που προανέφερες; :hmm:

----
10 λόγοι για τους οποίους η Διεθνής Αμνηστία αντιτίθεται στη θανατική ποινή:
1) Η θανατική ποινή παραβιάζει το δικαίωμα στη ζωή

Η Οικουμενική Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου αναγνωρίζει σε κάθε άνθρωπο το δικαίωμα στη ζωή. Το Άρθρο 4 του Αφρικανικού Χάρτη για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου και των Λαών διακηρύσσει ότι «η ανθρώπινη ύπαρξη είναι απαραβίαστη. Ο σεβασμός της ζωής, της σωματικής και της ψυχικής ακεραιότητας είναι δικαίωμα κάθε ανθρώπινης ύπαρξης.» Η άποψη αυτή ενισχύεται από την ύπαρξη διεθνών και περιφερειακών συνθηκών οι οποίες προβλέπουν την κατάργηση της θανατικής ποινής, με σημαντικότερο το Δεύτερο Προαιρετικό Πρωτόκολλο του Διεθνούς Συμφώνου για τα Ατομικά και Πολιτικά Δικαιώματα, που υιοθετήθηκε από τη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών το 1989.

2) Η θανατική ποινή είναι ένας βίαιος και απάνθρωπος θάνατος


Η Οικουμενική Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του ανθρώπου ορίζει κατηγορηματικά πως «κανείς δεν επιτρέπεται να υποβάλλεται σε βασανιστήρια ούτε σε ποινή ή μεταχείριση σκληρή, απάνθρωπη ή ταπεινωτική». Κάθε μορφή εκτέλεσης είναι απάνθρωπη. Καμία κυβέρνηση δεν μπορεί να εγγυηθεί έναν αξιοπρεπή και ανώδυνο θάνατο σε φυλακισμένους που έχουν καταδικαστεί εις θάνατο, οι οποίοι επίσης υφίστανται ψυχική οδύνη μέχρι την εκτέλεση της ποινής τους.


3) Η θανατική ποινή δεν έχει καμία αποτρεπτική επίδραση
Καμία επιστημονική μελέτη δεν έχει αποδείξει ότι η θανατική ποινή έχει μεγαλύτερη αποτρεπτική επίδραση όσον αφορά την εγκληματικότητα σε σχέση με τις άλλες τιμωρίες. Η πιο πρόσφατη έρευνα με θέμα τον συσχετισμό αιτίας και αποτελέσματος μεταξύ της θανατικής ποινής και τα ποσοστά φόνων, η έρευνα που διενεργήθηκε από τα Ηνωμένα Έθνη το 1988 και αναθεωρήθηκε το 2002, κατέληξε στο εξής συμπέρασμα: «… δεν είναι ορθό να αποδεχθούμε την υπόθεση ότι η θανατική ποινή μειώνει τους φόνους σε οριακά μεγαλύτερο βαθμό από ότι η απειλή και η εφαρμογή της υποθετικά ελαφρύτερης ποινής της ισόβιας κάθειρξης».

4) Η θανατική ποινή είναι φόνος εκ προμελέτης, εξευτελίζει το κράτος και κάνει την κοινωνία πιο βίαιη
Με την εκτέλεση ενός ανθρώπου, το κράτος διαπράττει φόνο και επιδεικνύει την ίδια ετοιμότητα να χρησιμοποιήσει σωματική βία έναντι του θύματός του όπως και ο εγκληματίας. Επιπροσθέτως, μελέτες έχουν δείξει ότι τα ποσοστά των δολοφονιών αυξάνονται αμέσως μετά τις εκτελέσεις. Ερευνητές έχουν υποστηρίξει ότι η αύξηση είναι όμοια με αυτή που παρατηρείται μετά από άλλα βίαια δημόσια γεγονότα, όπως ομαδικές σφαγές και δολοφονίες.

5) Η εφαρμογή της θανατικής ποινής εισάγει διακρίσεις
Σε όλο τον κόσμο, η θανατική ποινή επιβάλλεται δυσανάλογα εναντίον των μελών των περιθωριοποιημένων ομάδων ανθρώπων. Ορισμένοι θανατοποινίτες προερχόμενοι από τις πιο πενόμενες κοινωνικές τάξεις δεν θα είχαν καταδικαστεί εις θάνατο αν προέρχονταν από πιο ευκατάστατα κοινωνικά στρώματα. Σε αυτές τις περιπτώσεις, είτε οι κατηγορούμενοι δεν είναι σε θέση να βρουν τον δρόμο τους μέσα από το λαβύρινθο του δικαστικού συστήματος (λόγω έλλειψης γνώσεων, εμπιστοσύνης ή οικονομικών μέσων), είτε το σύστημα αντικατοπτρίζει την γενικά αρνητική στάση της κοινωνίας και των ισχυρών απέναντί τους. Έχει επίσης αποδειχθεί ότι ορισμένοι εγκληματίες διατρέχουν μεγαλύτερο κίνδυνο να καταδικαστούν εις θάνατο αν τα θύματά τους προέρχονταν από τις ανώτερες κοινωνικές τάξεις.


6) Η θανατική ποινή αμφισβητεί την ικανότητα των ανθρώπων να βελτιώσουν τον εαυτό τους

Οι υπέρμαχοι της θανατικής ποινής υποστηρίζουν ότι όποιος καταδικάζεται σε θάνατο αδυνατεί να βελτιωθεί σαν άνθρωπος και μπορεί να διαπράξει αδίκημα οποιαδήποτε στιγμή εφόσον απελευθερωθεί. Ωστόσο, υπάρχουν πολλά παραδείγματα ανθρώπων οι οποίοι επανεντάχθηκαν και δεν διέπραξαν άλλο αδίκημα. Αντί να αυξάνεται ο αριθμός των εκτελέσεων, η Διεθνής Αμνηστία υποστηρίζει ότι ο καταλληλότερος τρόπος για να προληφθεί η διάπραξη αδικημάτων είναι η αναθεώρηση των διαδικασιών για την αποφυλάκιση υπό όρους και η ψυχολογική παρακολούθηση των κρατουμένων κατά την κράτηση. Επιπλέον, η θανατική ποινή αφαιρεί από κάθε καταδικασμένο άτομο τη δυνατότητα μεταμέλειας.



7) Η θανατική ποινή δεν παρέχει κοινωνική σταθερότητα ούτε φέρνει ειρήνη στα θύματα


Μία εκτέλεση δεν φέρνει πίσω το θύμα ούτε απαλύνει τον πόνο της οικογένειάς του. Αντί να μειώσει τον πόνο, η διάρκεια της δίκης και της διαδικασίας έφεσης συχνά παρατείνουν τον πόνο της οικογένειας.



8) Η θανατική ποινή αρνείται την πιθανότητα οι θεσμοί που στελεχώνονται από ανθρώπους να κάνουν λάθος

Ο κίνδυνος εκτέλεσης αθώων ανθρώπων παραμένει άρρηκτα συνδεδεμένος με τη θανατική ποινή. Στις ΗΠΑ, από το 1973, 116 άτομα που είχαν καταδικαστεί σε θάνατο απελευθερώθηκαν αφού αποδείχθηκε η αθωότητά τους. Μερικοί από αυτούς μόλις που γλίτωσαν την εκτέλεση ύστερα από πολύχρονη αναμονή. Αυτά τα αλλεπάλληλα δικαστικά σφάλματα οφείλονται κυρίως στις παρατυπίες που διεπράχθησαν από τις διωκτικές ή αστυνομικές αρχές, στη χρήση αμφιλεγόμενων στοιχείων, ουσιωδών πληροφοριών ή ομολογιών στις δίκες, ή στην ανικανότητα των δικηγόρων υπεράσπισης. Άλλοι φυλακισμένοι οδηγήθηκαν στο θάνατο ενώ υπήρχαν βάσιμες αμφιβολίες για την ενοχή τους.



9) Η θανατική ποινή είναι μία συλλογική τιμωρία


Αυτή η τιμωρία επηρεάζει όλη την οικογένεια, τους φίλους και όσους αισθάνονται συμπάθεια για τον καταδικασμένο. Οι στενοί συγγενείς ενός ανθρώπου που εκτελέστηκε, που γενικά δεν έχουν σχέση με το έγκλημα, μπορούν να νιώσουν, ως αποτέλεσμα της θανατικής ποινής, το ίδιο τρομερό αίσθημα απώλειας που είχαν νιώσει οι γονείς του θύματος λόγω του θανάτου του αγαπημένου τους προσώπου.



10) Η θανατική ποινή αντιτίθεται σε θρησκευτικές και ανθρωπιστικές αξίες που είναι κοινές σε όλο τον κόσμο


Τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι παγκόσμια, αδιαίρετα και αλληλένδετα. Βασίζονται σε πολλές παραδόσεις που μπορούν να ανιχνευθούν σε όλους τους πολιτισμούς. Όλες οι θρησκείες συνηγορούν υπέρ της επιείκειας, της συμπόνιας και της συγχώρεσης και σε αυτές ακριβώς τις αξίες στηρίζει η Διεθνής Αμνηστία την αντίθεσή της στη θανατική ποινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Δεν θα ελεγα πως ειμαι τοσο πολυ υπερ...αλλα σε καποιες περιπτωσεις χρειαζεται...:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Σε ποιές περιπτώσεις;;; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
ποια η γνώμη σας για την θανατική ποινή ;

αυτός που την σκέφτηκε , θέλει σκότωμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Θανατος σε παιδοφιλους και καποιες αλλες κατηγοριες εγκληματιων(εφοσον ειναι 100% εξακριβομενο το εγκλημα)!Σε μια "κοινωνια",οπως η σημερινη που καποιες φορες δεν απονεμεται δικαιοσυνη και τα ορια των ανθρωπινων πραξεων εχουν χαθει,οι νομοι και οι κανονες ανατρεπονται και πρεπει να τεθουν σε ισχυ αλλοι που να ανταποκρινονται στην σκληρη πραγματικοτητα.Οταν τα βασικα ανθρωπινα δικαιωματα εχουν καταπατηθει εδω και αιωνες πως γινεται να λεμε οτι με τη θανατικη ποινη αφαιρουμε απο ενα κτηνος το δικαιωμα της ζωης?Δεν ειναι εγκλημα η καταδικη σε θανατο ενος ανθρωπου που εχει ηδη αφαιρεσει ζωες ή εχει διαπραξει αποτροπαια εγκληματα που προκαλουν ντροπη στο ανθρωπινο γενος.Ειναι μια τιμωρια που φερνει,σε καποιο ποσοστο,δικαιοσυνη και καθαρση στην "κοινωνια" μιας και δεν αξιζει η ζωη σε καποια αποβρασματα.Η προσπαθεια για ισοτητα,ελευθερια και δημοκρατια μπορει επιτευχθει με πολλους τροπους(που δεν συμφερουν ομως την εξουσια),δεν χρειαζεται να επικαλουμαστε την θανατικη ποινη λες και θα ευθυνοταν αυτη για την παρακμη και την καταργηση των ανθρωπινων δικαιωματων που ηδη εχει επελθει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Θανατος σε παιδοφιλους και καποιες αλλες κατηγοριες εγκληματιων(εφοσον ειναι 100% εξακριβομενο το εγκλημα)!Σε μια "κοινωνια",οπως η σημερινη που καποιες φορες δεν απονεμεται δικαιοσυνη και τα ορια των ανθρωπινων πραξεων εχουν χαθει,οι νομοι και οι κανονες ανατρεπονται και πρεπει να τεθουν σε ισχυ αλλοι που να ανταποκρινονται στην σκληρη πραγματικοτητα.Οταν τα βασικα ανθρωπινα δικαιωματα εχουν καταπατηθει εδω και αιωνες πως γινεται να λεμε οτι με τη θανατικη ποινη αφαιρουμε απο ενα κτηνος το δικαιωμα της ζωης?Δεν ειναι εγκλημα η καταδικη σε θανατο ενος ανθρωπου που εχει ηδη αφαιρεσει ζωες ή εχει διαπραξει αποτροπαια εγκληματα που προκαλουν ντροπη στο ανθρωπινο γενος.Ειναι μια τιμωρια που φερνει,σε καποιο ποσοστο,δικαιοσυνη και καθαρση στην "κοινωνια" μιας και δεν αξιζει η ζωη σε καποια αποβρασματα.Η προσπαθεια για ισοτητα,ελευθερια και δημοκρατια μπορει επιτευχθει με πολλους τροπους(που δεν συμφερουν ομως την εξουσια),δεν χρειαζεται να επικαλουμαστε την θανατικη ποινη λες και θα ευθυνοταν αυτη για την παρακμη και την καταργηση των ανθρωπινων δικαιωματων που ηδη εχει επελθει..

Σκοπός της τιμωρίας είναι ο σωφρονισμός. Σε αυτά που λες πού ακριβώς υπάρχει η έννοια του σωφρονισμού;:hmm:

Ποιοι είμαστε εμείς (οι κάθε εμείς) να αποφασίσουμε για το ποιος αξίζει να ζει ή όχι;:hmm:

Κάθαρση στην κοινωνία μπορεί να φέρει αλλά οι νόμοι και οι ποινές δεν καθορίζονται σύμφωνα με συναισθηματικά κριτήρια ούτε με συναισθηματικούς σκοπούς.

Το οτι έχει επέλθει παρακμή στα ανθρώπινα δικαιώματα είναι ευθύνη όλων μας κι έχουμε υποχρεωση να παλέψουμε όλοι για αυτά.

Θες να πεις οτι αν κάποιος έχει 10 ελαττώματα δεν τρέχει τίποτα να αποκτήσει άλλο 1;:hmm: (ομοίως, αν έχει κάποιος 10 αρρώστειες δεν τρέχει τίποτα να αποκτήσει άλλη 1 κλπ κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου ενας ανθρωπος(στη συγκεκριμενη περιπτωση ενας εγκληματιας)δεν αξιζει να πεθανει κατα αυτο το τροπο ο,τι και αν εχει κανει...δεν μπορουμε απ'τη μια να κατακρινουμε ενα εγκλημα κι απ'την αλλη να διαπρατουμε οι ιδιοι ενα....και στο κατω κατω μεγαλυτερη τιμωρια ειναι για καποιον να περασει ολη την υπολοιπη ζωη του στη φυλακη μακρυα απο τους ανθρωπους του με τις τυψεις να τον βασανιζουν μεχρι το τελος της ζωης του,παρα να δωθει ενα τελος σε αυτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top