Ποια η γνώμη σας για τη θανατική ποινή;

Είστε υπέρ της θανατικής ποινής ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 242)
  • Ναι

    Ψήφοι: 49 20.2%
  • Οχι

    Ψήφοι: 193 79.8%

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Ναι, αλλά δε μπορούμε και να αθωώσουμε την πολιτεία έτσι απλά.Έχει κι αυτή το μερίδιο της ευθύνης που της αναλογεί, όταν επιτρέπει την ύπαρξη των γκέτο.Σύμφωνοι, δε γίνονται όλοι εγκληματίες, δεν έχουν όλοι όμως και την ίδια ψυχοσύνθεση.Άλλοι επιρεάζονται πολύ άλλοι όχι.Είναι όμως σημαντικό το ποσοστό που τουλάχιστον ανήκει σε συμμορία.
Δηλαδή το να επικρατεί το κλίμα φόβου είναι η λύση?Έτσι κι αλλιώς κανένας δε σκέφτεται ότι
θα τον πιάσουν πριν κάνει κάποιο έγκλημα.
Το ότι τα ισόβια δεν εφαρμόζονται στην πράξη είναι άλλο θέμα.Η λογική τους παραμένη σωστή.
Γιατί δεν είναι οι ίδιοι εγκληματίες και να εγκρίνουν το θάνατο κάποιου."Από τον να τον πληρώνουμε, καλύτερα να τον σκοτώσουμε..."

Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι η κοινωνία μας είναι τέλεια ή ότι υπάρχει μια τέτοια κάπου στο κόσμο.Αυτό που λέω είναι ότι δεν είναι δυνατό να λεέι κάποιος ότι για τη κατάντιά του, φταίει η κοινωνία - όπως ο Τούκι, στη προκειμένη περίπτωση. Ξέρεις τί ισχυρίστηκε όταν είδε ότι πήγαινε σίγουρα για εκτέλεση και ότι το ''έργο'' του δε τον έσωζε? Εκτελούμαι γιατί είμαι μαύρος. ΈΛΕΟΣ... :mad:

Αν είχα να διαλέξω μεταξύ κλίματος φόβου, με μικρή εγκληματικότητα και απόλυτη ελευθερία - στα όρια της ασυδοσίας, με μεγάλη εγκληματικότητα, θα διάλεγα το πρώτο. Το κλίμα φόβου εναντίον επίδοξων εγκληματιών, είναι αναγκαίο για να αποφύγουμε την ισοπέδωση όλων των δομών της κοινωνίας.

Ποτέ δε κατάλαβα γιατί αυτοί που είναι εναντίον της θανατικής ποινής, και τη θεωρούν έγκλημα, δε θεωρούν έγκλημα και τα ισόβια. Λίγο είναι να φυλακίσεις κάποιον και να του στερήσεις την ελευθερία του? Με τη δική τους λογική θα πρέπει να τους αφήνουμε ελεύθερους, ώστε η κοινωνία, να μη διαπράξει κανένα έγκλημα κατά του ατόμου... φυσικά ξεχνώντας τα εγκλήματά αυτού...

Δε κατάλαβα ποτέ μου γιατί άνθρωποι, υποστηρίζουν ''ανθρώπους'', που έχουν σκοτώσει 5-6 άλλους, η ενοχή τους έχει πλήρως αποδειχθεί και ζητούν τη μη εκτέλεσή τους. Είναι δυνατόν?:confused:

Τέλος πάντων, ότι είχα να πώ το είπα για το θέμα αυτό. Θα μπορούσα να απαντήσω και για άλλα που έχω διαβάσει και διαφωνώ, αλλά θα σταματήσω εδώ - Δεν έχει κανένα νόημα να κάνω κάτι τέτοιο. Οι υπέρμαχοι της θανατικής ποινής, θα είμαστε πάντα υπέρμαχοι και αυτοί που είναι κατά, πάντα θα είναι κατά. Τα όποια επιχειρήματα του καθενός, δε πρόκειται να πείσουν τον άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Φτάνει με τον Τούκι... Δεν νομίζω πως ήταν υποψήφιος για Νόμπελ με θεατριλίκια!!! Έλεος δηλαδή! Έπειτα, μπορείς χωρίς πολύ σκέψη να πεις ότι τα λεγόμενα του Τούκι ότι τον σκοτώνουν γιατί είναι μαύρος είναι ένα ακόμη ψέμα για να γλιτώσει. Ρίξε μια ματιά στα στατιστικά και θα δεις ότι πράγματι οι μαύροι καταδικάζονται σε σημαντικά μεγαλύτερους αριθμούς σε σχέση με τους λευκούς.

Έπειτα ΠΟΤΕ δεν είπαμε ότι η ισόβια είναι καλύτερη γιατί ούτε αυτή λύνει κάποιο πρόβλημα, αλλά δημιουργεί καινούργια. Και οι δύο ποινές απλά δεν μας δίνουν αποτελέσματα (δηλ. μείωση εγκληματικότητας). Αυτό θα πρέπει να κοιτάξουμε: αλλαγή στο σύστημα! Εάν κάποιος προτιμάει να πεθάνει παρά να περάσει την ζωή του στερημένος την ελευθερία του, μπορεί να υπάρχει επιλογή που θα είναι του ίδιου του καταδικασμένου. Ο ίδιος ξέρει τι τον πονάει περισσότερο.

Όσο για το ότι ποτέ δεν κατάλαβες γιατί υποστηρίζουμε ανθρώπους που έχουν σκοτώσει, πολύ απλά δεν βλέπω κάποιο ώφελος από έναν ακόμη θάνατο. Οι νεκροί παραμένουν νεκροί.

Σόρυ που επαναλήφθηκα στα όσα έχω ήδη πει πιο πάνω, απλά νομίζω πως δεν τα διάβασες και δεν ήθελα να μείνεις με την εντύπωση ότι τα ερωτήματα αυτά δεν απασχολούν και τις δύο πλευρές. :)

Και μην μένεις στο ζήτημα της θανατικής ποινής μόνο στις ΗΠΑ. Κοίτα τι γίνεται και στον υπόλοιπο κόσμο και τι είδους άνθρωποι καταδικάζονται. Δεν αξίζει να πολεμήσεις στο "πλευρό μας" για τις κοπέλες που εκτελούνται κάθε χρόνο στις ανατολικές χώρες του κόσμου επειδή έμειναν έγκυες ή επειδή σκότωσαν τον παραλίγο βιαστή τους; (σήμερα άκουσα αυτή την είδηση για την κοπέλα που καταδικάστηκε σε θάνατο επειδή σκότωσε αυτόν που πήγε να την βιάσει). Το ξέρεις ότι εκτελούνται και ανήλικοι; Ξέρεις πόσοι νοητικά καθυστερημένοι καταδικάζονται σε θάνατο; Το ξέρεις πόσοι εκτελούνται για πολιτικούς σκοπούς στην Κίνα; Αυτοί δεν αξίζουν την συμπαράστασή μας; Εσύ κοιτάς μόνο τη θανατική ποινή σε ακραίες περιπτώσεις serial-killers ή μαζικών δολοφονιών; Μακάρι να εκτελούνταν μόνο αυτοί... Μακάρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
δεν ειμαστε καλα......η θανατικη ποινη ειναι ξεκαθαρα πολυ σιχαμενο πραγμα. οπου σιχαμενο διαβαζετε αδικο, αανωφελο, βαρβαρο και καθολου μα καθολου χρησιμο. τι λεμε τωρα? σκοτωσες αρα θα σε βοηθησουμε (επειδη ως ισοτιμο μελος της κοινωνιας σε αγαπαμε) να μην ξανακανεις το λαθος.....θα σε σκοτωσουμε κι εμεις!! τελειο! μεγαλοφυες!! τι ειδους λογικη ειναι αυτη? ειναι σαν ενα παιδακι που τρωει ενα κομματακι απο το γλυκο που εχει μαγειρεψει για επιδορπιο η μανα του και αυτη για να του δειξει το τρωει ολο μονη της, μπροστα του. τι λεω. κι αυτο πιο λογικο ειναι. ασε που κανει ξεκαρφωτους διαχωρισμους.....ο φονος που διεπραξες εσυ ειναι παρανομος και κατακριτεος, αλλα αυτος που καναμε εμεις ειναι δικαιος, νομιμος, και εχει και την πληρη εγκριση του θεου....
καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Monaxos: Το ότι ο Τούκι, ήταν υποψήφιος για Νόμπελ δε μου λέει τίποτα. Θα σου φέρω κάποια παραδείγματα. Κατα συρροή δολοφόνος στη Ρωσία, ήταν υποψήφιος για τη προεδρία τις προηγούμενες εκλογές. Δεν είναι το ίδιο με μια υποψηφιότητα για Νόμπελ ειρήνης, αλλά θέλω να τονίσω ότι οποιοσδήποτε μπορεί να είναι υποψήφιος για κάτι πολύ σημαντικό, χωρίς ουσιαστικές πιθανότητες να κερδίσει. Απλά αρέσκεται να είναι υποψήφιος. Θές άλλα παραδείγματα? Τόσοι και τόσοι περιθωριακοί, κατα καιρούς σε διάφορες χώρες έχουν ''διεκδικήσει'' αξιώματα. Φυσικά πήραν την απάντησή τους... Πρ'ωην τραμπούκος - βιαστής - δολοφόνος κατά συρροή υποψήφιος για το Νόμπελ... Γιατί δε το πήρε άραγε?... Γιατί ο κατα συρροή δολοφόνος δε κέρδισε τις εκλογές στη Ρωσία?... Αυτα τα ερωτήματα θα με απασχολούν για καιρό...:D

Ποτέ δεν είπα ότι συμφωνώ με όλες τις περιπτώσεις θανατικών ποινών ανά τον κόσμο. Μιλούσα ξεκάθαρα για περιπτώσεις ποινικών αδικημάτων, και όχι για όλες. Η κοινωνία του ΙΡΑΝ, απέχει πολύ από το τέλειο... Και εγώ εξοργίστηκα με τη περίπτωση αυτή - σε διαβεβαιώ και τη θεωρώ άδικη πέρα για πέρα.

Είναι δικαίωμα του καθενός να θέλει να μην υπάρχει ποινή του θανάτου - όπως είναι και δικό μου να την υποστηρίζω για άτομα σαν το Τούκι, το δολοφόνο της Πενσυλβάνια, το Μάρκ Ντιτρού, το πολίτη -Χ και άλλα τέτοια ανθρωπόμορφα τέρατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Το ξέρω ότι είναι δικαιωμά του καθενός να πιστεύει ότι θέλει. Απλή κουβέντα κάνουμε! :)

Όσο για τις περιπτώσεις καθαρμάτων που ήταν, είναι και θα είναι σε αξιώματα ή θα τα διεκδικούν απέχουν πολύ από την περίπτωση του Τούκι συγκεκριμένα. Αυτοί χρησιμοποιήσαν τα χρήματα, τις διασυνδέσεις και την βία για να καταφέρουν αυτό που κατάφεραν, ενώ ο Τούκι δεν είχε καμμία άλλη πολυτέλεια μέσα από τη φυλακή, πέρα από την έκφραση των σκέψεών του. Το να είναι κάποιος υποψήφιος για Νόμπελ
δεν είναι καθόλου απλό. Πρέπει πραγματικά να έχει προσφέρει πάρα πολλά στον τομέα για τον οποίο είναι υποψήφιος καθώς όπως φαντάζεσαι ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος...

Αλλά αρκετά με τον Τούκι γιατί θα βγούμε εκτός θέματος νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Είμαι κατά της θανατικής ποινής.

Κατά την γνώμη μου, το έγκλημα είναι έγκλημα, ήτε γίνεται με την ευλογία του νόμου..., ήτε όχι.
Η ευλογία... ή όχι του νόμου, δεν διαφοροποιεί την ουσία της πράξης, ούτε αλλάζει την ηθική της υπόσταση...
Αντίθετα θεωρώ, ότι όταν μια τέτοια πράξη νομιμοποιήται, μας αποδεικνύει απροκάλυπτα, την ανηθικότητα της ίδιας της νομοθεσίας...

Τώρα βέβαια, θα μου πείτε, ότι αυτό δεν είναι και τόσο παράξενο... και τόσο πρωτότυπο..., για την
κοινωνία που ζούμε, αλλά τέλος πάντων... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Η ιστορία για εμένα ξεκινάσει στο αν όντως υπάρχει δικαστήριο να κρίνει ώριμα και αντικειμενικά το ποιός αξίζει να θανατωθεί και ποιός όχι.
Κάποιες περιπτώσεις κατα συροή βιαστών, δολοφόνων μεγάλων εμπόρων ναρκωτικών αξίζουν την θανατική ποινή αλλα όχι σε κάποιον που σκότωσε εν βρασμό ψυχής η σε κάποιον που έκανε αρκετές ληστείες.
Χθές είδα την απίστευτη ιστορία ενός καταδιασμένου σε 3 ισόβια ο οποίος πήρε άδεια κιόλας απο τις φυλακές χωρίς ποτέ να γυρίσει! Όταν άρχισαν να αναφέρουν το τι έιχε κάνει έχανες τον λογαριασμο με τις δολοφονίες.
Ένας τέτοιος άνθρωπος δεν αξίζει την θανατική ποινή? Η τιμωρία του είναι απλά να βρίσκεται σε μια φυλακή? Ποιά είναι η δικαιωσύνη για τους συγγενείς των θυμάτων του? Έτσι όπως έγιναν τα πράγματα τώρα αυτός είναι ελευθερος (μέχρι να τον πιάσουν και να ξανα-φύγει) τα θύματα του στο χώμα και το κράτος να κάθετε να χαλάει λεφτά δικά μας για να τον ταίζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Να σας πω ότι είναι από τα ερωτήματα που δεν θα ήθελα άλλοι να βασίζονται στην άποψη μου!
Είναι δύσκολο ερώτημα για μένα, και είναι από αυτά τα διλήμματα που πάνε πακέτο με θέσεις εξουσίας και αναδυκνύουν κιόλας μεγάλες πολιτκές μορφές!

Αν και δεν συμφωνώ με το οφθαλμό αντί οφθαλμού θέλω να κάνω μια παρατήρηση! Όλοι μας εδώ μιλάμε και εύχομαι να συνεχίσετε να μιλάτε (και ε΄γω) έξω από τον χωρό! Δλδ ωραία όλα τα ιδεολογικά και ηθικά αλλά θανατική ποινή δεν υπάρχει μόνο σαν τιμωρία από την κοινωνία αλλά και ως δικαίωση των πληγέντων αθρώπων! Αυτή ήταν εξάλου και απαρχή της όταν ο καθένας έπερνε το νόμο στα χέρια του! Εκδίκηση θέλαν! Αίμα με αίμα!

Βέβαια καθώς ο πολιτισμός προχωράει (όχι εξελίσσεται) υποτίθεται ότι γινόμαστε υπεράνω του αίμα για αίμα! Αυτό το υπεράνω όμως κυρίως το υποστηρίζει κόσμος που δεν έχει βρεθεί στην θέση να θελήσει εκδίκηση! Ξαναλέω ότι και εγώ σκέφτομαι υπέρ του έχω ξεπεράσει το αίμα για αίμα αλλά δεν θέλω και ούτε μπορώ ποτέ να μπώ στην θέση ενός ανθρώπου που θέλει εκδίκηση! (πρόσφατο παράδειγμα το χωριό με τα παιδιά που ξεκληριστήκαν στον Μαλλιακό)

Και πραγματικά δεν ξέρω πόσο τελικά καλύτερα σε κάνει νιώσεις πέρνοντας εκδίκηση!

Σχετικά με το σωφρονιστικό σύστημα πιστεύω ότι οι περισσότερες χώρες έχουν αποθήκες εγκληματιών! Ελάχιστοι άνθρωποι για μένα έχουν την δυναμική να σωφρονιστούν ακόμα και από το καλύτερο σωφρονιστικό ίδρυμα! Ειδικά αυτοί που διαπράτουν το έγκλημα εκ προμελέτης! Συνεπώς δεν ξέρω κατα πόσο είναι σώφρον να αποθηκεύεις τέτοιο επικίνδυνο κόσμο με την δυναμική να σου ξέφύγουν και να την πλρώσουν και άλλοι.
Από την άλλη όμως πάντα σκεφτόμαστε και το και αν είναι αθώος και έχω κάνει λάθος?? Και προτιμούμε στο μυαλό μας την λιγότερη λάθος αντιμετώπιση αυτή της φυλάκισης! Πολύ μάρεσε αυτό που είπώθηκε σχετικά με το να ρωτάται ο φυλλακισμένος αν επιθυμεί τον θάνατο του!

Αν και παραμένω κατά (έτσι όπως εφαρμοόζεται στην Αμερική δλδ) δεν ξέρω ποια είναι η σωστή απόφαση για το κοινωνικό σύνολο! Οι ηθικές είναι πολύ ωραίες αλλά σε αυτή την απόφαση λίγη αξία έχουν! Περισσότερο για μένα είναι θέμα ιδεολογία!
Και πιστεύω δεν υπάρχει σωστή απόφαση γιατί πάντα κάποιος θίγεται! Και αυτό είναι από τα πιο δύσκολα διλλήματα που έχει να αντιμετωπίσει ένας νομοθέτης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Για κρίνεις ένα σύστημα είναι απαραίτητο να είσαι έξω από το χορό.Δε μπορεί κάποιος που έχει χάσει κάποιον δικό του να εκφράσει με την απαραίτητη ψυχραιμία την άποψη του όταν είναι έν θερμώ.Και φυσικά, ούτε η πολιτεία μπορεί να μπαίνει στη θέση του θιγμένου.Η εκδίκηση δεν είναι κάτι που μπορεί να το αποδεχτεί μια οργανωμένη κοινωνία.
Γι'άυτό, ο νομοθέτης πρέπει να κοιτάξει τί είναι ηθικά σωστό να κάνει, εκπροσωπώντας το κράτος.Δεν πρέπει να προσπαθήσει καν να μπει στη νοοτροπία του θιγμένου και τις απαιτήσεις για απόδοση δικαιοσύνης, όπως τη βλέπει ο θιγμένος.Υπάρχουν ηθικές αξίες και αρχές, προϊόντα της προόδου του πολιτισμού, οι οποίες είναι γενικές και απρόσωπες και πάνω στις οποίες πρέπει να βασίζονται οι νόμοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσθέθηκε και δημοσκόποιση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Η εκδίκηση δεν είναι κάτι που μπορεί να το αποδεχτεί μια οργανωμένη κοινωνία.
Πάντα για τα ηθικά πλαίσια του δυτικού πολιτισμού!

Για κρίνεις ένα σύστημα είναι απαραίτητο να είσαι έξω από το χορό
Για κοινωνικά θέματα τέτοιου βεληνέκούς δεν γίνεται να είσαι έξω από το χορό! Εννοώντας ότι εφόσον ανήκεις στο σύστημα είσαι έξω από τον ένα χωρό και μέσα στον αντίθετο χωρό!
Και για μένα ο νομοθέτης πρέπει να κοιτάζει και τι είναι και κοινωνικά ¨"παραγωγικό". Δλδ η πολλοί νόμοι φτοιάχθηκαν ότι γιατί ήταν σωστοί αλλά γιατί είναι κοινωνικά ωφέλιμοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Entropy

Νεοφερμένος

Ο Entropy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν υπαρχει μεγαλιτερη αξια, απο την ιεροτητα της ανθρωπινης ζωης. Πιος εχει το δικαιομα να αποφασησει πανω σε αυτο; Τι ειναι Θεος; Νομοι, οι νομοι ειναι ανθρωπινα κατασκευασματα και σαφεστατα δεν ειναι αλαθητοι αλλα ειναι υποκοιμενικοι και και αλλαζουνε, Και την Ναζανιν στο Ιραν την καταδικασανε σε θανατο βαση της Σαριας. Τι συμαινει αυτο οτι ειναι ηθηκα σωστο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Entropy

Νεοφερμένος

Ο Entropy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Επισεις Θανατικες ποινες εχουνε και χωρες με μεγαλητερη εγκληματικοτιτα, οπως ΗΠΑ, αυτο δειχνει οτι δεν βοηθαη στην καταπολεμηση της εγκληματικοτιτας. Σε γενικες μια υπερβολικα αυστηρη ποινη δειχνει την αδηναμια μιας κοινονιας στην αντιμετοπιση του συγκεκριμενου προβληματος και την προσπαθια αντιμετοπισεις με τον "φοβο" της μεγαλητερης ποινης. Πραγμα που ιστορικα αποδηχθηκε ανεπαρκες.
Στο τελος το μονο το οπιο παραμενη ειναι μονο η "εκδικηση" μεσα απο το οφθαλμος αντι οφθαλμου. Μονο που ειμαστε στο 2006 και οχι στο μεσαιονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Entropy:
Δεν υπαρχει μεγαλιτερη αξια, απο την ιεροτητα της ανθρωπινης ζωης. Πιος εχει το δικαιομα να αποφασησει πανω σε αυτο; Τι ειναι Θεος; Νομοι, οι νομοι ειναι ανθρωπινα κατασκευασματα και σαφεστατα δεν ειναι αλαθητοι αλλα ειναι υποκοιμενικοι και και αλλαζουνε, Και την Ναζανιν στο Ιραν την καταδικασανε σε θανατο βαση της Σαριας. Τι συμαινει αυτο οτι ειναι ηθηκα σωστο;
Ελα ντε, ποιός έχει το δικαίωμα να αποφασίζει για την ζωή κάποιου που ό ίδιος αποφάσισε για κάποιο άλλου(φονιάς δηλαδή); εγώ πιστεύω ότι οι συγγενείς του και αυτοί που έμειναν πίσω έχουν, γιατί να υπάρχει συγχώρεση σε κάτι τέτοιο;(και σε αντίστοιχου βελληνεκούς εγκλήματα).Και φυσικά αυτά τα περί ο θεός αποφασίζει για τις ζωές κτλπ., αν πράγματι γίνετε κάτι τέτοιο(αν υπάρχει θεός πρώτον δηλαδή) τότε γιατί δεν εμπόδισε και τον φονιά ή τον έμπορο ναρκωτικών προκειμένου να ζήσει ενας αθώος;μάλλον δεν κάνει καλή δουλειά...
Η συγχώρεση είναι καλό πράγμα αν αφορά την βελτίωση του "αμαρτωλού" και όχι το σβήσιμο ενός εγκλήματος που επηρέασε την ζωή κάποιου άλλου, και μην μου πει κανείς ότι θα πάει κανείς φυλακή και θα βγεί αγγελούδι, άσε που τι φταίνε οι πολίτες να πληρώνουν προκειμένου να "σωφρονιστούν" τα αποβράσματα. Εντάξει συμφωνώ ότι με το να εκτελεστεί κάποιος ούτε κανείς έρχεται πίσω στην ζωή, αλλά τουλάχιστον θα υπάρχει η ικανοποίηση ότι κανείς άλλος δεν θα ξανακινδυνέψει απο το ίδιο κάθαρμα(έστω και αν είναι ελάχιστη η πιθανότητα).
Επίσης όσον αφορά την αμερική:down: ποιό το νόημα να έχεις θανατική ποινή, και όλοι να κυκλοφορούν με πολεμικά όπλα στον δρόμο, να είναι σάπια η κοινωνία, και τους έχεις κάνει όλους πολεμοχαρή ανθρωπίδια; εγκληματίες θα υπάρχουν πάντα, ότι και να γίνει, θα υπάρχουν άπληστοι και διεφθαρμένοι παντού ,ανεξάρτητα της παιδίας,που θα πατάνε πάνω στους άλλους, άντε να τους σωφρονίσεις αυτούς μετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ είμαι μπερδεμένη με αυτό το θέμα και δεν έχω σαφή θέση :P


με ρωτάτε αν η εκδίκηση είναι σωστή εάν είμαι η μητέρα του παιδιού που ο ανώμαλος βίασε και σκότωσε?
Με ρωτάτε αν η εκδίκηση είναι σωστή εάν είμαι η μητέρα του ανώμαλου που βίασε και σκότωσε ένα παιδι?


αν και ελπίζω να μην βρεθώ σε καμία απ τις παραπάνω δύο υποτιθέμενες θέσεις, αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να υποστηρίξω ούτε αν είμαι υπέρ ουτε αν είμαι κατα της θανατικής ποινής.

Στανταρ είμαι υπέρ της απόδοσης δικαιοσύνης αλλα το ποιος θα την ορισει και με ποιο τροπο... δεν το γνωρίζω :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ειμαι εντελως κατα της θανατικης ποινης, αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν ειμαι κατα της εκδικησης-με οποια αλλη μορφη- απο το περιβαλλον του θυματος.
Για τους λογους που αναφερατε, πιστευω οτι δεν μπορουν καποιοι να αποφασισουν να αφαιρεσουν τη ζωη ενος, για οσο τερας και να μιλαμε. Παντα παιζουν ενδεχομενα λαθους και ολα αυτα.
Απ'την αλλη αν μπω στη θεση των γονιων πχ του θυματος, νομιζω οτι τα 10 χρονια φυλακης δε θα μου πουνε κατι. Πολυ λεπτες οι ισορροπιες που μπορει ο ανθρωπος να συγχωρεσει :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
m3ntor ακόμα κι αν δεχτούμε τα επιχειρήματα σου ως αληθή, τι γίνεται στην περίπτωση δικαστικής πλάνης; Καλύτερα να επιζήσουν 100 ένοχοι παρά να θανατωθεί ένας αθώος. Επι του θέματος, ενδιαφέρουσα είναι και η ταινία "Η ζωή του Ντείβιντ Γκειλ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της ποινής του θανάτου για τους κατα συρροή δολοφόνους (στύλ Πάσσαρη) και τους παιδεραστές, των οποίων όμως η ενοχή έχει αποδειχτεί 100%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
εγώ είμαι μπερδεμένη με αυτό το θέμα και δεν έχω σαφή θέση :P

με ρωτάτε αν η εκδίκηση είναι σωστή εάν είμαι η μητέρα του παιδιού που ο ανώμαλος βίασε και σκότωσε?
Με ρωτάτε αν η εκδίκηση είναι σωστή εάν είμαι η μητέρα του ανώμαλου που βίασε και σκότωσε ένα παιδι?

Έλα ντε.... Τί γίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις... Τί να πει η "δικαιοσύνη" (με ή χωρίς εισαγωγικά) σ' αυτές τις μητέρες;;
Ιδίως στη δεύτερη όταν αφού έχει εκτίσει τα "ισόβια" μετά από κάποια χρόνια θα είναι ελεύθερος;;;
:hmm: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αν υπήρχε τρόπος να ξέρουμε 100% την ενοχή, και εγώ υπέρ θα ήμουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top