Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,559 μέλη και 2,432,304 μηνύματα σε 76,224 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 345 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια η γνώμη σας για τη θανατική ποινή;

Είστε υπέρ της θανατικής ποινής ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 240)
Ναι
48
20,00%
Οχι
192
80,00%

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,725 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 17:12, 16-10-06:

εγω πάντως βρίσκω περισσοτερο παρακινδυνευμένο το να δίνεις άδεια σε άτομο το οποίο έχει διαπράξει επανηλημένα βιασμούς ή φόνους....
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 17:13, 16-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από evangelia
ρε παιδια μηπως ειναι παρακινδυνευμενες τετοιες εκφρασεις?
Το πλασμα δεν το λεώ με την καλή έννοια και κακώς που δεν το διευκρίνησα, απλά έναν τέτοιο.... να τον πω άνθρωπο χάνει λίγο την αξία του.
Απο την άλλη "δημοσιογραφικές" εκφράσεις (κτήνος, δράκος κτλ) δεν μου ταιριάζουν οπότε προσπάθησα να βρώ κάτι ουδέτερο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 17:14, 16-10-06:

εχμ Γιαννη μου... μάλλον το υπόλοιπο του μηνύματος σου σχολίασε η evangelia
δλδ αν και κατά πόσο είναι παρακινδυνευμένο να λέμε ότι κάποιος ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ για να σκοτώνει και να βιάζει.....
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evangelia

Νεοφερμένος

H evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H evangelia έγραψε: στις 17:17, 16-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
εγω πάντως βρίσκω περισσοτερο παρακινδυνευμένο το να δίνεις άδεια σε άτομο το οποίο έχει διαπράξει επανηλημένα βιασμούς ή φόνους....
πιοιος μιλησε για κατι τετοιο?..
Παρακινδυνευμενη χαρακτηρισα τη φραση "γεννημενα για φονους"..με το πλασματα δεν εχω κανενα προβλημα..
υπαρχουν πλασματα γεννημενα για φονους?
Παράθεση

evangelia

Νεοφερμένος

H evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H evangelia έγραψε: στις 17:18, 16-10-06:

εχμ Γιαννη μου... μάλλον το υπόλοιπο του μηνύματος σου σχολίασε η evangelia
δλδ αν και κατά πόσο είναι παρακινδυνευμένο να λέμε ότι κάποιος ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ για να σκοτώνει και να βιάζει.....
χαχα...ευχαριστω!
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 17:19, 16-10-06:

Παρακινδυνευμενη χαρακτηρισα τη φραση "γεννημενα για φονους"..με το πλασματα δεν εχω κανενα προβλημα..
Τον Δαγλή τον θυμάσε, Al bundee, οι serial κίλερς δεν είναι γεννημένοι για φόνο?
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 17:21, 16-10-06:

κανένας συγκεκριμένα... δική μου σκέψη ήταν
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 17:25, 16-10-06:

κανένας συγκεκριμένα... δική μου σκέψη ήταν
Και δική μου .....
Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε: στις 20:52, 04-01-09:

Ναι στην θανατικη ποινη υπο προυποθεσειs εαν προκειται για παιδεραστεs Mεγαλεμπορουs ναρκωτικων και μακελαριδεs αυτα τα τερατα πωs να τα σωφρονισηs αλλα και δεν υπαρχη λογοs να ζουν αναμεσα μαs ασε που θα λειτουργησει αποτρεπτικα εστω και για καποιουs που θα εχουν στο μυαλο τουs να προκαλεσουν στο μελλον τετοιου ειδουs ειδεχθη εγκληματα και ετσι καποιοι αθωοι ανθρωποι θα σωθουν απο τα νυχια τουs.
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,618 μηνύματα.

O D_G έγραψε: στις 23:04, 04-01-09:

Κατά.
Όπως διάβασα σε ένα από τα πρώτα ποστς, δεν τιμωρείς τον φόνο με φόνο.
Και κανένας δεν γεννιέται εγκληματίας. Οι μετέπειτα συνθήκες και επιλογές μας κάνουν τον κάθε άνθρωπο ό,τι είναι.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε: στις 23:15, 04-01-09:

nature over nurture?

Εχουν γινει μελετες που δειχνουν μειωμενα "κυκλοματα" κατανοησης και συμπαθειας σε ορισμενους ανθρωπους.

Δεν νομιζω πως η θανατικη ποινη εξυπηρετει κανεναν και τιποτα ομως...

Παραδειγμα η αμερικη, δεν εχει λιγοτερα εγγληματα...
Παράθεση

Ioli - Polyanna

Νεοφερμένος

H Ioli - Polyanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Ioli - Polyanna έγραψε: στις 17:46, 05-01-09:

Η θεωρία της ανταπόδοσης με κυριότερο εκπρόσωπο τον Κant, δηλώνει ότι το άτομο πρέπει να τιμωρείται με το ίδιο νόμισμα και άρα αν έχει διαπράξει φόνο, πρέπει να τιμωρηθεί με φόνο.
Αφήνουν όμως στην πάντα κάθε ωφελιμιστική προσέγγιση, αφού οι οπαδοί της ανταποδοτικής θεωρίας υποστηρίζουν αναίσχυντα ότι ο φόνος πρέπει να γίνεται καθαρά για εκδικητικούς λόγους και όχι για το ώφελος που θα είχε η θανατική καταδίκη στην υπόλοιπη κοινωνία.
Κανένα επιχείρημα δεν είναι αρκετα ισχυρό για να στηρίξει την θανατική καταδίκη, παρά μόνο η προσπάθεια ορισμένων ηθικών φιλόσοφων να γενικεύσουν και στη συνέχεια να συγκρίνουν τον φόνο ενός εγκληματία με την έκτρωση ή την μη-σύλληψη.
Αν δηλ. θεωρώ λάθος κάτω από όλες τις συνθήκες, το φόνο ενός ανθρώπου, τότε θα έπρεπε να θεωρώ εξίσου λάθος και την έκτρωση αλλά και την εσκεμμένη μη-σύλληψη.
Στη θανατική καταδίκη, όμως, μιλάμε για ένα υπάρχον πρόσωπο και όχι για ένα δυνάμει πρόσωπο και άρα θελημένα ή όχι στις σκέψεις όλων μας, το να σκοτώσουμε ένα άτομο είναι πολύ χειρότερο από την χρήση αντισυλληπτικών μεθόδων, παρόλο που το τελικό αποτέλεσμα και στις δύο περιπτώσεις είναι ένα λιγότερο άτομο.
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,586 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 12:14, 08-01-09:

Eίμαι κατά της θανατικής ποινής
και νομίζω όσοι είναι υπέρ, πρέπει να καταδικάζονται σε θανατική ποινή.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 08-01-09 στις 15:56. Αιτία: σε θανατο, με καταδικασες σε θάνατοοοοο...
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε: στις 18:44, 08-01-09:

ετσι intolerance will not be tolerated

(south park s6e14)
Παράθεση

Νεοφώτιστος

Νεοφερμένος

Ο Νεοφώτιστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Νεοφώτιστος έγραψε: στις 19:01, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Φωτηs
Ναι στην θανατικη ποινη υπο προυποθεσειs εαν προκειται για παιδεραστεs Mεγαλεμπορουs ναρκωτικων και μακελαριδεs αυτα τα τερατα πωs να τα σωφρονισηs αλλα και δεν υπαρχη λογοs να ζουν αναμεσα μαs ασε που θα λειτουργησει αποτρεπτικα εστω και για καποιουs που θα εχουν στο μυαλο τουs να προκαλεσουν στο μελλον τετοιου ειδουs ειδεχθη εγκληματα και ετσι καποιοι αθωοι ανθρωποι θα σωθουν απο τα νυχια τουs.
Αναρωτιέμαι πως συμβιβάζεις μέσα σου το εξής παράδοξο: Πως γίνεται να τιμωρείς κάποιον με θάνατο για ένα έγκλημα, την ίδια στιγμή που καταδικάζεις την δολοφονία εν γένει; Δεν γίνεται , αποτελεί αντίφαση και θεμελιωδώς καταρρίπτεται κάθε ανθρωποκεντρικό οικοδόμημα περί σεβασμού της ύπαρξης/ζωής.
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,568 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε: στις 23:52, 08-02-09:

κατα φυσικα... δεν εχουμε το δικαιωμα να παρουμε μια ζωη οτιδηποτε και αν εχει κανει...ωστοσο πιστευω οτι στους παιδεραστες θα τους αξιζε...
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε: στις 01:37, 09-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
κατα φυσικα... δεν εχουμε το δικαιωμα να παρουμε μια ζωη οτιδηποτε και αν εχει κανει...ωστοσο πιστευω οτι στους παιδεραστες θα τους αξιζε...
Αν μεταθάνατον αποδεικνυόταν ότι ήταν ψευδείς οι κατηγορίες τότε τι κάνουμε, λέμε στον Άγιο Πέτρο να τον στείλει πίσω ταχυδρομικώς; :p
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,568 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε: στις 07:24, 09-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Αν μεταθάνατον αποδεικνυόταν ότι ήταν ψευδείς οι κατηγορίες τότε τι κάνουμε, λέμε στον Άγιο Πέτρο να τον στείλει πίσω ταχυδρομικώς; :p
δικιο εχεις δεν ειπα το αντιθετο εγω... δηλωσα οτι ειμαι κατα αν και πιστευω οτι στους παιδεραστες ανεξαρτητως αν τους εχεις κρινει ενοχους ή οχι το δικαστηριο θα τους αξιζε!
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jesse_james

Δραστήριο Μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 282 μηνύματα.

O jesse_james Murdered by a Traitor and Coward έγραψε: στις 09:30, 09-02-09:

'

Υπέρ.

- Για λόγους εκδίκησης. ( βλέπε αλλοδαπό που κατακρεούργησε την φοιτήτρια πέρσι στην Θεσσαλονίκη με 30 μαχαιριές στην είσοδο της πολυκατοικίας )

- Γιατί δεν τους θέλω "μέσα στα πόδια μου", ξανά. ( βλέπε τον "πατέρα" που βίαζε τα παιδιά του επί 20 χρόνια. )

- Γιατί δεν θέλω να ζουν εις βάρος μου, εφ΄ όρου ζωής. ( και μάλιστα να γίνονται και γιατροί!! αφού πρώτα δολοφονούν την γυναίκα τους την κόβουν σε κομματάκια και την πετάνε στα σκουπίδια!! βλέπε Χατζής )

- τα παραδείγματα χαρακτηριστικά, οι αποφάσεις των δικαστηρίων -

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε: στις 09:36, 09-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
δικιο εχεις δεν ειπα το αντιθετο εγω... δηλωσα οτι ειμαι κατα αν και πιστευω οτι στους παιδεραστες ανεξαρτητως αν τους εχεις κρινει ενοχους ή οχι το δικαστηριο θα τους αξιζε!
Δηλαδή αν το δικαστήριο κρίνει κάποιον αθώο, εσύ είσαι υπέρ του να τον εκτελέσουμε αν πιστευουμε ότι το δικαστήριο έκανε λάθος?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος