Παράνομο το πάχος στην Ιαπωνία

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
πρωτοφανή αυτή παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων -ιδιαίτερα σε "αναπτυγμένη" χώρα

Η ζωνη στα αυτοκινητα ειναι υποχρεωτικη, δεν καταλαβαινω γιατι το να εισαι χοντρος να ειναι "δικαιωμα". Οσο δικαιωμα ειναι το να μην φορας ζωνη η κρανος, αλλο τοσο το να εισαι χοντρος.

Στην αμερικη το αμεσο κοστος της παχυσαρκιας ειναι 215 δισεκατομμυρια δολλαρια ενω το εμεσο αλλα 70 το χρονο.

Τηρουμενων των αναλογιων αυτο ειναι για την ελλαδα 7.2 δισεκατομμυρια αμεσα και αλλα 230 εκατομμυρια εμεσα.

Αν δεν ημασταν η 5η πιο χοντρη χωρα παγκοσμιος θα γλυτωναμε 7 δισεκατομυρια το χρονο.

ΥΓ: ειναι ηληθιο να ποινηκοποιεις την παχυσαρκια, οπως ειναι ηληθιο να ποινηκοποιεις την φουντα, την κοκα, τη πρεζα κτλ κτλ. Ο καθενας πρεπει να εχει το δικαιωμα να χαλαει το σωμα του οπως θελει. ΑΛΛΑ, θα πληρωνει για τα δικα του ιατρικα εξωδα οταν παθει διαβητη/εμφραγμα/od κτλ κτλ

Αυτοί που έχουν STDs όμως δεν αποτελούν το 50% του πληθυσμού! Δες τι γίνεται στην Αμερική με την παχυσαρκία. Πλέον 2 στους 3 είναι παχύσαρκοι!

Υπερβαλεις, στην αμερικη 1 στους 3 ειναι παχυσαρκος, στην ελλαδα 1 στους 4.

Και οι ανθρωποι που εχουν STD ειναι πανω απο 70% δεδομενου οτι τα κονδυλοματα ειναι STD...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μα εννοείται ότι εξαιρούνται αυτοί που έχουν λίγα παχάκια από φάρμακα, εγκυμοσύνη, ασθένεια, κλπ. Οι Ιάπωνες είναι ίσως το πιό ανεπτυγμένο και εξελιγμένο κράτος του πλανήτη, σίγουρα θα έχουν ένα σύστημα αξιολόγησης. Από ο,τι κατάλαβα, είναι προσπάθεια να μειώσουν το junk food και να επιστρέψουν στην παραδοσιακή τους υγιεινή διατροφή. Με αυτόν τον τρόπο θα ενισχύσουν την τοπική οικονομία διατηρωντας τα έθιμά τους και την ευεξία τους. Είναι ένας τρόπος να "ξυπνήσει" ο κόσμος.
Δεν ανεβαίνει μόνο το κόστος ασφάλισης στους παχύσαρκους, αλλά κατεβαίνει και η παραγωγικότητα. Εγώ αυτό που καταλαβαινω είναι ότι προσπαθουν να προωθησουν ενα ποιοτικό βιοτικό επίπεδο, ώστε οι εργαζόμενοι να έχουν νου και σώμα υγιές.
Περνάμε με ταχείς ρυθμούς σε κοινωνίες επιβολής, όπου ακόμη και ο σκληρός πυρήνας της αυτοδιάθεσης και του σεβασμού της προσωπικότητας, βασικές συνταγματικές επιταγές στα μέχρι σήμερα συντάγματα των "δημοκρατικών" χωρών, υποχωρούν και παραβιάζονται στο όνομα οικονομικών επιχειρημάτων. Το κράτος υπάρχει μόνο για να υποστηρίζει τα εταιρικά συμφέροντα και να αντλεί από το λαό τα χρήματα που κάποιοι σπεκουλάρουν στα κερδοσκοπικά χρηματιστήρια. Οποιοσδήποτε προκαλεί κόστος στο κράτος, αντιμετωπίζεται ως απόβλητο και χωρίς κανένα δισταγμό γίνεται αντικείμενο διακρίσεων και διωγμών. Το πάνσοφο κράτος γνωρίζει πάντοτε το καλό μας κι εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να το δεχτούμε αδιαμαρτύρητα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ήδη έχει διαμορφωθεί ο υπάκουος και ασπόνδυλος πολίτης-κουρέλι, που συναινεί δουλοπρεπώς σε κάθε παρέμβαση στο δικαίωμά του στην ελεύθερη επιλογή κι αυτοδιάθεση του εαυτού του. Σε λίγο καλή μου θα σου πουν και πώς ακριβώς θ' αναπνέεις, έτσι ώστε να είσαι υγιής και θα σου κόβουν πρόστιμο εάν παίρνεις και καμμία ανάσα παραπάνω. Welcome to the Brave New World, να χαίρεστε την ελευθερία σας...

Αυτοί που έχουν STDs όμως δεν αποτελούν το 50% του πληθυσμού! Δες τι γίνεται στην Αμερική με την παχυσαρκία. Πλέον 2 στους 3 είναι παχύσαρκοι!
Εάν πάντως πήγαιναν να το εφαρμόσουν αυτό στις ΗΠΑ, ο ίδιος ο Mac Donald θα χρηματοδοτούσε την εκστρατεία της αριστεράς υπέρ των ανθρώπινων δικαιωμάτων...:clapup:

Αρχική Δημοσίευση από epote:
Η ζωνη στα αυτοκινητα ειναι υποχρεωτικη, δεν καταλαβαινω γιατι το να εισαι χοντρος να ειναι "δικαιωμα". Οσο δικαιωμα ειναι το να μην φορας ζωνη η κρανος, αλλο τοσο το να εισαι χοντρος.

Στην αμερικη το αμεσο κοστος της παχυσαρκιας ειναι 215 δισεκατομμυρια δολλαρια ενω το εμεσο αλλα 70 το χρονο.

Τηρουμενων των αναλογιων αυτο ειναι για την ελλαδα 7.2 δισεκατομμυρια αμεσα και αλλα 230 εκατομμυρια εμεσα.

Αν δεν ημασταν η 5η πιο χοντρη χωρα παγκοσμιος θα γλυτωναμε 7 δισεκατομυρια το χρονο.

ΥΓ: ειναι ηληθιο να ποινηκοποιεις την παχυσαρκια, οπως ειναι ηληθιο να ποινηκοποιεις την φουντα, την κοκα, τη πρεζα κτλ κτλ. Ο καθενας πρεπει να εχει το δικαιωμα να χαλαει το σωμα του οπως θελει. ΑΛΛΑ, θα πληρωνει για τα δικα του ιατρικα εξωδα οταν παθει διαβητη/εμφραγμα/od κτλ κτλ
Όσο δικαίωμα είναι να ΦΟΡΑΣ, άλλο τόσο δικαίωμα είναι να ΕΙΣΑΙ??? Νομίζω ότι η διαφορά μεταξύ των δύο ρημάτων δίνει μια σαφή απάντηση στην "απορία" σου. Το ρήμα "φορώ" δεν ταυτίζεται με το ρήμα "είμαι", εκτός εάν είσαι αναγνώστης των περιοδικών του Κωστόπουλου...

Θα ήθελα να επισημάνω ότι τα χρηματιστηριακά παιχνίδια των πολυεθνικών και των μεγαλοτραπεζών, έχουν έως σήμερα κοστίσει πολλά περισσότερα δις δολάρια στα ασφαλιστικά συστήματα όλων των χωρών του κόσμου. Θα συναινούσες μήπως στο να καταργηθούν ή ίσως στο να τρώνε πρόστιμο οι εταιρείες και οι χρηματιστές τους; Επίσης, θα συνέχιζα τη σκέψη σου λέγοντας ότι όποιος έπαιξε στο χρηματιστήριο κι έχασε τα χρήματά του, είτε είναι τράπεζα είτε οποιοσδήποτε άλλος, θα έπρεπε να πληρώνει από μόνος του τα σπασμένα του κι όχι να απαιτεί να τα πληρώσω εγώ από το μισθό μου, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει, ούτε και θα το υποστήριζες.

Έτσι, τα όσα λες αποδεικνύονται μονόπλευρα και ανισοβαρή. Όλα τα δικαιώματα για την εταιριοκρατία και κανένα δικαίωμα για τον πολίτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όσο δικαίωμα είναι να ΦΟΡΑΣ, άλλο τόσο δικαίωμα είναι να ΕΙΣΑΙ??? Νομίζω ότι η διαφορά μεταξύ των δύο ρημάτων δίνει μια σαφή απάντηση στην "απορία" σου. Το ρήμα "φορώ" δεν ταυτίζεται με το ρήμα "είμαι", εκτός εάν είσαι αναγνώστης των περιοδικών του Κωστόπουλου...

Αδερφε μπορεις να χωροπηδας σημειολογικα γυρω γυρω του οσο θελεις, δεν αλαζει το γεγονος οτι η παχυσαρκια ειναι προβλημα. Θες να το αλαξω? Θελω να *ειμαι* πρεζακιας. Αλλα δεν με αφηνουν. Ενταξει τωρα?

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ο καθενας μπορει να *ειναι* οτι θελει, πρεζακιας, χοντρος, καπνιστης, μαλακας οτι στο γεροδιαολο γουσταρει, οσο αυτο δεν παραβιαζει τις ελευθεριες των αλλων.

Αλλα δεδομενου οτι το νομοθετικο συστημα ειναι δομημενο ετσι ωστε να περιοριζει το τι μπορει να εισαι και να κανεις ΠΕΡΑ απο το ποσο αυτο παραβιαζει την ελευθερια των αλλων (Βλεπε παραδειγματα πιο πανω) τοτε δεν καταλαβαινω γιατι η παχυσαρκια πρεπει να αντιμετοπιζεται με "ανοχη" και "ευγενεια".

Τα πραγματα ειναι εξαιρετικα απλα, αν τρως *σχετικα καλα* και κουνας το κωλο σου μιση ωρα τη μερα δεν εισαι χοντρος, end of story. Παρακαλω τις παπαριες περι ιατρικων ζητηματων αλλου γιατι οπως και να το κανουμε χωρις καρμποναρα και τηλεοραση 4 ωρες τη μερα χοντρος δεν γινεσαι.

btw παχυσαρκια ειναι αυτο:



και ΟΧΙ αυτο:



η δευτερη φωτογραφια ειναι μια φυσιολογικοτατη, υγειεστατη γυναικα, η πρωτη ειναι ο τζαμπα δε χατ.

και just so you know πριν με κατηγορησετε για ρατσισμο η τι σκατα, θεωρω οτι αυτο:



ειναι εξισου προβληματικο.

η ΜΟΝΗ διαφορα ειναι το γεγονος οτι ειναι πιο ευκολο να εισαι χοντρος και γιαυτο οι περισοτεροι ανθρωποι γκρινιαζουν για τα "σπαλιαρικα μοντελα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ειναι ποινικο οτι μπορει ν βαλει σε κινδυνο την υπολοιπη κοινωνια εκτος απο σενα

με αυτη τη λογικη απαγορευονται τα ναρκωτικα εκτος του τσιγαρου και το αλκοολ καποτε
το καπνισμα πχ δεν απαγορευεται τελειως,,αλλα μονο σε κλειστους χωρους που ενοχλει τους αλλους..
αυτο πρεπει να ειναι το οριο τετοιων νομων,,
αλλα στη σημερινη παραλογη παρακμακη δυτικη κοινωνια αυτα εχουν ξεπεραστει..

σε λιγο καιρο θα θεωρειτα ωςι αρρωστια που θελει φροντιδα μονο η παιδοφιλια και θα απαγορευτει η παχυσαρκια


αλλο οι ουσιες που μπορει να παρεις

και αλλο η προσωπικη σου συσταση

τοτε να απαγορευσουμε το ζαχαρο,,και ολες τις ιατρικες παθησεις

θα τρελαθουμε τελειως?


απλα παρακμιακα πραγματα..

αλλα θα το καταλαβουμε με ασχημο τροπο οταν θα εχει παραγινει πια.

(θα θελατε να απαγορευτει και η ομοφυλοφιλια?ε?ξερετε ποσο μεγαλα ποσοστα ομ/φιλων εχουν περισσοτερες ασθενειες,?τοσα χρηματα θα σωσουμε.. )

ή να απαγορευσουμε η μακ ντοναλτσ να πουλαει σκατά και να βγαλει λιγοτερα κερδη?


απο το ενα ακρο στο αλλο,,απο την μηδενικη φροντιδα και εκπαιδευση και την ασυδοσια του κανω οτι γουσταρω ,,στη χουντα της υγιεινης διατροφης.. εμμονη δηλαδη..

τελικα θα δουμε αυτα που βλεπαμε στις ταινιες επιστημονικης φαντασιας και γελαγαμε,,λεγοντας-μπα,,ποτε δεν θα γινει κατι τετοιο..

μετα απο τη μεση εχει απιστευτο γελιο,,που να φανταστουμε..


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Ως πρόσχημα για την πρωτοφανή αυτή παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων -ιδιαίτερα σε "αναπτυγμένη" χώρα- ...

:mad::mad::mad:: Χάουλα, γιατί θεωρείς ανεπτυγμένη χώρα την Ιαπωνία; Δλδ η χώρα που στο μέλλον θα έχει για πολίτες της τα ανθρωποειδή ρομπότ θα είναι υπεραναπτυγμένη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αδερφε μπορεις να χωροπηδας σημειολογικα γυρω γυρω του οσο θελεις, δεν αλαζει το γεγονος οτι η παχυσαρκια ειναι προβλημα. Θες να το αλαξω? Θελω να *ειμαι* πρεζακιας. Αλλα δεν με αφηνουν. Ενταξει τωρα?
Κακώς δεν σε αφήνουν, γνωρίζεις την άποψή μου επ' αυτού, νομίζω ότι την ίδια συμμερίζεσαι κι εσύ. Εάν θέλεις κάποιες συγκρίσεις ωστόσο, μεταξύ των δύο απαγορεύσεων, τις οποίες εσύ επιμένεις να βάζεις στο ίδιο καλάθι, μπορούμε να τις κάνουμε:

Στην πρώτη περίπτωση, έχει διαπιστωθεί ότι μία ουσία έχει ανεπιθύμητες παρενέργειες, πχ προκαλεί εθισμό, προωθεί αντικοινωνική συμπεριφορά ή οτιδήποτε παρόμοιο κι έχει απαγορευτεί η χρήση της και η πώλησή της για λόγους δημόσιας υγείας. Αυτό δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο, έχει γίνει για πολλά φάρμακα κλπ. Η πρέζα ωστόσο, δεν είναι απλά ένα φάρμακο. Για διάφορους λόγους, απέκτησε το δικό της μύθο, ο οποίος καλλιεργήθηκε και από την ίδια την απαγόρευση, μεταξύ άλλων. Έτσι, προέκυψε ζήτηση στην αγορά, πράγμα που οδήγησε στην απαγόρευση του λαθρεμπορίου (κάτι που επίσης έχει συμβεί και με άλλα προϊόντα, για διαφορετικούς λόγους). Θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι η λαθραία πώληση μιας ουσίας που προκαλεί εθισμό, αποτελεί πράγματι αντικοινωνική συμπεριφορά. Τέλος, η αλυσίδα καταλήγει και στον χρήστη, ποινικοποιώντας (κακώς κατά τη γνώμη μου) μια συμπεριφορά ή επιλογή του, εκείνη της χρήσης πρέζας. Να σημειωθεί ότι ο χρήστης γνωρίζει πως η ουσία είναι παράνομη κι επιλέγει καλώς ή κακώς να παραβιάσει τον νόμο. Στην αλυσίδα λοιπόν αυτή, φυλακή πάει αυτός που παράγει μια βλαβερή ουσία, εκείνος που την πουλάει και την προωθεί, αλλά κι εκείνος που την καταναλώνει.

Στην ποινικοποίηση του πάχους απεναντίας, το οποίο αποτελεί κοινωνικό πρόβλημα όχι λόγω καλοφαγίας, αλλά λόγω των βιομηχανικών σκουπιδοτροφών, με μηδαμινή διατροφική αξία και γεμάτες αποδεδειγμένα βλαβερές κι επικίνδυνες ουσίες, τις οποίες η βιομηχανία χρησιμοποιεί αφειδώς κι ανεμπόδιστα. Λίπη, ζάχαρη (παρά το γεγονός πως έχει αποδειχτεί ότι προκαλεί εθισμό), συντηρητικά, έψιλον, ο διάολος κι ο τρίβολος, όχι μόνο δεν έχουν απαγορευτεί, αλλά διαφημίζονται ανηλεώς και με τις γνωστές μεθόδους Χαξλεϊκής υπνοπαιδείας. Κανείς δεν τολμά να σκεφτεί καν να μπουζουριάσει ή έστω να βάλει ένα πρόστιμο σ' αυτούς που τα πουλάν και θησαυρίζουν κυριολεκτικά από την πώληση των σκουπιδοτροφών.

Ο μόνος που την πληρώνει τελικά είναι ο τελικός καταναλωτής και παθών, που θα είχε κάθε έννομο συμφέρον να τους κάνει μήνυση και να ζητάει μερικά εκατομμύρια δολάρια, όπως έγινε με τις καπνοβιομηχανίες. Ενώ δεν καταναλώνει καμμία απαγορευμένη τροφή, ούτε εκδηλώνει καμμία αντικοινωνική συμπεριφορά, τιμωρείται όχι για την κατανάλωση κακών τροφών, ούτε καν γι' αυτό, αλλά για την "πάθηση" που αυτές του προκαλούν. Ξαφνικά δηλαδή, ο ασθενής κατηγορείται για τη νόσο του, μ' επιχείρημα ότι επιβαρύνει τα ασφαλιστικά ταμεία. Μα για ποιον λόγο υπάρχουν τούτα τα ταμεία; Εάν απαγορευτούν όλες οι ασθένειες χρησιμοποιώντας τούτο το επιχείρημα, τότε σε τι θα χρησιμεύουν τα χρήματα των ασφαλισμένων; (Αφού λοιπόν δεν σου άρεσε που σε χόρεψα στο ταψί με την ατυχή σημειολογία που χρησιμοποίησες, άρχισε τώρα να χοροπηδάς γύρω από τα νομικά θέματα.:clapup::loltooth:)

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ο καθενας μπορει να *ειναι* οτι θελει, πρεζακιας, χοντρος, καπνιστης, μαλακας χοντρος οτι στο γεροδιαολο γουσταρει, οσο αυτο δεν παραβιαζει τις ελευθεριες των αλλων.

Αλλα δεδομενου οτι το νομοθετικο συστημα ειναι δομημενο ετσι ωστε να περιοριζει το τι μπορει να εισαι και να κανεις ΠΕΡΑ απο το ποσο αυτο παραβιαζει την ελευθερια των αλλων (Βλεπε παραδειγματα πιο πανω) τοτε δεν καταλαβαινω γιατι η παχυσαρκια πρεπει να αντιμετοπιζεται με "ανοχη" και "ευγενεια".
Χα, τό' ξερα ότι συμμερίζεσαι κι εσύ την δημοκρατική άποψη, που λέει ότι "Μπορείς να είσαι ό,τι θέλεις, εκτός από εκείνα που θα σου πω ΕΓΩ!!". :hehe:Αφού λοιπόν είναι έτσι, μπορείς να μου πεις ποιες ακριβώς ελευθερίες των άλλων παραβιάζει κάποιος παχύσαρκος; Μη μου πεις "επιβαρύνει τα ασφαλιστικά ταμεία", το απάντησα παραπάνω αυτό...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ενώ δεν καταναλώνει καμμία απαγορευμένη τροφή, ούτε εκδηλώνει καμμία αντικοινωνική συμπεριφορά, τιμωρείται όχι για την κατανάλωση κακών τροφών, ούτε καν γι' αυτό, αλλά για την "πάθηση" που αυτές του προκαλούν. Ξαφνικά δηλαδή, ο ασθενής κατηγορείται για τη νόσο του, μ' επιχείρημα ότι επιβαρύνει τα ασφαλιστικά ταμεία. Μα για ποιον λόγο υπάρχουν τούτα τα ταμεία; Εάν απαγορευτούν όλες οι ασθένειες χρησιμοποιώντας τούτο το επιχείρημα, τότε σε τι θα χρησιμεύουν τα χρήματα των ασφαλισμένων; (Αφού λοιπόν δεν σου άρεσε που σε χόρεψα στο ταψί με την ατυχή σημειολογία που χρησιμοποίησες, άρχισε τώρα να χοροπηδάς γύρω από τα νομικά θέματα.)
σωστα..

οι εταιριες που μας ταιζουν σκουπιδια ειναι νομιμες το ιδιο και τα σκουπιδια τους..και το αποτελεσμα τους -το παχος- παρανομο?

θα τρελαθουμε τελειως..

ειναι σαν να απαγορευσουμε οχι τα ναρκωτικα αλα εθισμο και τις επιπτωσεις αυτων στην υγεια μας..
την ιδια στιγμη που τα ιδια και η εμπορια τους θα ειναι νομιμη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ενώ θα διαβάζεις το παραπάνω, για να διατηρείσαι πάντοτε σε φόρμα, λέω ν' αρχίσω να χοροπηδώ γύρω από τα θέματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων κι άλλα τέτοια ιδεολογικού περιεχομένου.:loltooth:

Έτσι λοιπόν, Εδώ η απαγόρευση δεν περιορίζεται στη χρήση κάποιας ουσίας, αλλά πηγαίνει πολύ βαθύτερα: στην ποινικοποίηση συγκεκριμένου σωματότυπου, επειδή η εξουσία θεωρεί αυτόν ως "αντικοινωνικό". Ποιες ακριβώς εγγυήσεις υπάρχουν ότι αύριο δεν θα ποινικοποιηθούν οι ψηλοί, επειδή πιάνουν περισσότερο χώρο από τους κοντούς, ή οι όμορφοι, επειδή βρίσκουν ευκολότερα γυναίκες, άρα καταπιέζουν τις ελευθερίες των άσχημων; Με αυτό θέλω να πω ότι αν ο σκληρός πυρήνας του ανθρώπινου δικαιώματος της αυτοδιάθεσης σπάσει, τίποτε δεν θα εμποδίσει την εξουσία να πάρει το δικαίωμα ορισμού αποδεκτής νόρμας για κάθε συμπεριφορά και σωματότυπο και να καθορίσει έναν τελικό συμβατό τύπο ανθρώπου, μια κοινωνία δηλαδή τύπου GATTACA, με απόλυτο γενετικό καθορισμό. Η αποθέωση του οράματος του θείου Αδόλφου για μια αιώνια και κραταιά Αρία Φυλή. Δεν ξέρω εάν συμμερίζεσαι κι εσύ αυτά τα οράματα, αλλά η νεοφιλελεύθερη ατραπός οδηγεί εύκολα εκεί.


Τα πραγματα ειναι εξαιρετικα απλα, αν τρως *σχετικα καλα* και κουνας το κωλο σου μιση ωρα τη μερα δεν εισαι χοντρος, end of story. Παρακαλω τις παπαριες περι ιατρικων ζητηματων αλλου γιατι οπως και να το κανουμε χωρις καρμποναρα και τηλεοραση 4 ωρες τη μερα χοντρος δεν γινεσαι.
Όταν αποφασίσω εγώ ως συνειδητός πολίτης ότι ΘΕΛΩ να γυμναστώ, είναι πολύ εύκολο να το κάνω. Όταν κάποιος άλλος το αποφασίζει για μένα και μετά μου σφυράει κι εγώ χοροπηδάω, δεν είμαι πολίτης, αλλά σκυλάκι του Παυλόφ ή στρατιώτης στην καλύτερη περίπτωση.

Γνωρίζω πολύ καλά, ότι εσύ προσωπικά ΔΕΝ είσαι ακριβώς ο τύπος που θα του λέγανε "πήδα" με το μαστίγιο κι εσύ θα υπάκουες. Μάλλον προς το "άντε γαμήσου" θα ήταν η απάντησή σου, γι' αυτό δεν κατανοώ για ποιο λόγο θεωρείς ότι οποιοσδήποτε άλλος θα έπρεπε να κάνει κάτι διαφορετικό. Σου αρέσει να προκαλείς μάλλον, αλλιώς δεν εξηγείται...:clapup:

btw παχυσαρκια ειναι αυτο:

και ΟΧΙ αυτο:

η δευτερη φωτογραφια ειναι μια φυσιολογικοτατη, υγειεστατη γυναικα, η πρωτη ειναι ο τζαμπα δε χατ.

και just so you know πριν με κατηγορησετε για ρατσισμο η τι σκατα, θεωρω οτι αυτο:

ειναι εξισου προβληματικο.

η ΜΟΝΗ διαφορα ειναι το γεγονος οτι ειναι πιο ευκολο να εισαι χοντρος και γιαυτο οι περισοτεροι ανθρωποι γκρινιαζουν για τα "σπαλιαρικα μοντελα"
Αυτό είναι παχυσαρκία ή όχι παχυσαρκία ή προβληματικό, σύμφωνα με τη δική σου αντίληψη, η οποία δεν δικαιούται να καθορίζει τη μορφή κανενός. Πολύ δε περισσότερο, που εκείνη την οποία εσύ θεωρείς ΟΧΙ παχύσαρκη, σύμφωνα με την αντίληψη της ιαπωνικής κυβέρνησης, εκεί θα πλήρωνε πρόστιμο και με το παραπάνω. Η μεζούρα καραδοκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με τον φιλο Valder. Τα αυτονοητα καταντησαν να γινονται νομοι. Στο τελος θα γινουν ολα "αυτο μπορεις" "αυτο δεν μπορεις".
Μυαλο θελει και παιδεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
:mad::mad::mad:: Χάουλα, γιατί θεωρείς ανεπτυγμένη χώρα την Ιαπωνία; Δλδ η χώρα που στο μέλλον θα έχει για πολίτες της τα ανθρωποειδή ρομπότ θα είναι υπεραναπτυγμένη;
Εμ γι' αυτό έβαλα τη λέξη σε εισαγωγικά Νωεύ μου. Αυτό έχει συνηθίσει η κυρίαρχη προπαγάνδα ν' αποκαλεί ανάπτυξη...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα αυτονοητα καταντησαν να γινονται νομοι. Στο τελος θα γινουν ολα "αυτο μπορεις" "αυτο δεν μπορεις".
Μυαλο θελει και παιδεια!!!

σωστα..

αλλα η παιδεια ειναι δυσκολη και παιρνει χρονο

οποτε βαραμε ενα νομο και τελειωσε..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
εννοείται ότι το συγκεκριμένο μέτρο της Ιαπωνίας είναι κάτι παραπάνω από άδικο προς τους ανθρώπους που έχουν κάποια επιπλέον κιλά! δηλαδή τι σημαίνει;; ότι δεν μπορούν να έχουν μια ζωή σαν όλους τους υπόλοιπους; ότι δεν μπορούν να έργάζονται και να εξελίσσονται; είναι δικαίωμά τους να επιλέξουν το πώς θα είναι και σ' αυτό δεν μπορεί να επέμβει κανένα κράτος και καμία νομοθεσία!

κι αν πρόκειται για προσπάθεια να τους κάνουν να χάσουν κάποια κιλά, προκειμένου ν' αποφευχθούν πιθανά προβλήματα υγείας τότε είναι ακόμα πιο λάθος σαν σκεπτικό! μπορούν να ξεκινήσουν ενημερώσεις σε σχολεία κι εργασιακούς χώρους με θέμα τους κινδύνους που εγκυμονεί η παχυσαρκία για την υγεία των ανθρώπων, να δημιουργήσουν προγράμματα γυμναστικής με χαμηλό κόστος για τους συμμετέχοντες σε περίπτωση που αυτοί δεν έχουν τα χρήματα να γραφτούν σε κάποιο γυμναστήριο ή ν'απευθυνθούν σε διατροφολόγους/διαιτολόγους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
σωστα..

αλλα η παιδεια ειναι δυσκολη και παιρνει χρονο

οποτε βαραμε ενα νομο και τελειωσε..:confused:

Ναι αλλα οι νομοι ειναι σαν να χτιζεις σπιτι πανω στην αμμο. Λειτουργουν για λιγο αλλα στο τελος καταρρεουν.
Ενω η παιδεια ειναι πιο αποτελεσματικη. Θελει χρονο,αλλα στο τελος αποδιδει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οι Ιάπωνες είναι ίσως το πιό ανεπτυγμένο και εξελιγμένο κράτος του πλανήτη, σίγουρα θα έχουν ένα σύστημα αξιολόγησης.
Σύστημα αξιολόγησης; Για το αν το σώμα κάποιου είναι σε αποδεκτά μεγέθη για την κοινωνία; Για το αν είναι γενικότερα κάποιος αποδεκτός; Είμαστε παράλογοι, μπορεί να έχουμε λογική αλλά τελικά μας λείπουν άλλα πολλά. Εκεί που οι ανθρωπότητα χτυπιόνταν για τα αυταρχικά καθεστώτα, για τις κοινωνικές αδικίες σε μειονότητες ή σε συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων (χαρακτηριστικότατο παράδειγμα η γυναικά) και εκεί που χτυπιόμασταν για τις κοινωνικές κατακραυγές και αποδοκιμασίες ... ξαφνικά συζητούμε για σύστημα αξιολόγησης πάχους. Αν ήμουν ιστορικός στο 2180, θέλοντας να δώσω χαριτωμένη πινελιά στα κείμενα μου αυτό θα το κατέγραφα σαν την Ιερά εξέταση των ... παχουλών.

Από ο,τι κατάλαβα, είναι προσπάθεια να μειώσουν το junk food και να επιστρέψουν στην παραδοσιακή τους υγιεινή διατροφή. Με αυτόν τον τρόπο θα ενισχύσουν την τοπική οικονομία διατηρωντας τα έθιμά τους και την ευεξία τους.
Θα μπορούσαν να θέσουν 30% φορολογικό συντελεστή στα fast food και 5% στα εστιατόρια. Να πως ο McDonalds θα σκέφτονταν να κλείσει μερικά καταστήματα του και γιατί όχι τελείως την εταιρία.

Κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω, είναι πως η κοινωνία μας εκεί που πονούσε κεφάλι, κόβει κεφάλι τελικά το γύρισε σε πονάει κεφάλι, κόβει χέρι γιατί είναι άσχημη εικόνα κάποιος να κρατάει το κεφάλι του :P

Είναι ένας τρόπος να "ξυπνήσει" ο κόσμος.
Seriosly? Έχουμε λύσει όλα μας τα προβλήματα, έχουμε φωτιστεί και έχουμε αγγίξει υψηλά επίπεδα διαύγειας και το μόνο που μας λείπει είναι "ξυπνήσουμε" στα θέματα του φαγητού; Και στην τελική οι άνθρωποι μια χαρά καλοφαγάδες είμαστε.

Εγώ αυτό που καταλαβαινω είναι ότι προσπαθουν να προωθησουν ενα ποιοτικό βιοτικό επίπεδο, ώστε οι εργαζόμενοι να έχουν νου και σώμα υγιές.
Το κράτος συνάπτει σχέση μαζί μας ως πολίτες. Ως πολίτες έχουμε το δικαίωμα και την παράλληλη υποχρέωση ψήφου. Γιατί το κράτος όμως μας εξετάζει ως εργαζόμενοι, συνταξιούχοι, άνεργοι, φοιτητές, αγανακτισμένοι και απεργοί; Πότε δεν άκουσα τον οποιοδήποτε πολιτικό να μου απευθύνει το λόγο ως πολίτη ... ακόμη και σε διαφημιστικές επιστολές. Όλοι ξετρυπώνουν από μια ιδιότητα. Σε λίγο θα έρθει και η ώρα που κάποιος θα πει "Αγαπητοί εραστές και ερωμένες"

...Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι okey. Καλές οι προθέσεις του. Το καημένο κράτος θέλει να αυξάνει το βιοτικό επίπεδο. Ήταν απαραίτητο να προσεγγίσει το θέμα από την σκοπιά των εργαζόμενων και εταιριών; Προσωπικά λιγότερο θα κατέκρινα μια προσπάθεια όπου με τηλεοπτικές καμπάνιες θα περνούσαν το μήνυμα "Νιώθεις μόνος; Σταματά να τρως" καθώς έδειχναν την ζωή ενός αστέρα του hollywood.

Όμως το ζήτημα ξεκίνησε από τις επιχειρήσεις. Ποιός μου λέει εμένα ότι δεν γίνεται και ΓΙΑ τις επιχειρήσεις; Παραγωγικότητα, αντοχή, χαμηλότερα κόστη στις πρώτες ύλες των κυλικείων κλπ...
[humor]Ξεχνάς της οικονομίες κλίμακας. Άλλη τιμή έχεις αν αγοράζεις 100 σαντουιτσς και άλλη 30 :P[/humor]

Δεν ανεβαίνει μόνο το κόστος ασφάλισης στους παχύσαρκους, αλλά κατεβαίνει και η παραγωγικότητα.
Στην αμερικη το αμεσο κοστος της παχυσαρκιας ειναι 215 δισεκατομμυρια δολλαρια ενω το εμεσο αλλα 70 το χρονο.

Τηρουμενων των αναλογιων αυτο ειναι για την ελλαδα 7.2 δισεκατομμυρια αμεσα και αλλα 230 εκατομμυρια εμεσα.

Αν δεν ημασταν η 5η πιο χοντρη χωρα παγκοσμιος θα γλυτωναμε 7 δισεκατομυρια το χρονο.
Πλέον υποστηρίζουμε και να έχουμε συναισθηματικές τύψεις για τα ασφαλιστικά ταμεία. Μήπως πρέπει να συνέλθουμε; Στην τελική εκείνα επέλεξαν να φτιάξουν μαθηματικές εξισώσεις που περιγράφουν την λειτουργία τους. Αν αύριο-μεθαύριο τα ίδια ψυχάκια που ασχολούνταν με τα μαθηματικά των ασφαλιστικών, βρουν ότι όσοι άκουνε κάποια είδη μουσική έχουνε περισσότερες πιθανότητες να αρρωστήσουν, ξαφνικά θα κυνηγάμε και θα είναι δακτυλοδεικτούμενοι π.χ. οι μεταλλάδες;

Όπως και να έχει, από την στιγμή που είναι υποχρεωτική η συμμετοχή στα ασφαλιστικά ταμεία (είτε λόγω νομοθεσίας είτε λόγω υπερβολικών τιμών περιθάλψεις - στις μέρες ακόμη και ένα χαρμόσημο (ιατρικό) γεγονός (π.χ. εγκυμοσύνη) κοστίζει κανένα δεκαχίλιαρο) θα έπρεπε και τα ασφαλιστικά ταμεία να αποδέχονται και την διαφορετικότητα. Όποιο κριτήριο και αν εξετάσουμε, ακόμη και το πιο αθώο, θα δούμε κάποιους στατιστικούς συσχετισμούς. Είμαι σίγουρος ότι σε μια έρευνα αγαπημένου συγγραφέα και συχνότητα εμφάνισης ασθενειών, θα βρεθεί κάποιος συσχετισμός ότι όσοι διαβάζουν π.χ. Πεσσοά είναι πιο πιθανό να αρρωστήσουν.

Πότε θα καταλάβουμε σαν είδος ότι η (ψυχρή) λογική (πρέπει να) σταματάει εκεί που αρχίζει το συναίσθημα; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Πότε θα καταλάβουμε σαν είδος ότι η (ψυχρή) λογική (πρέπει να) σταματάει εκεί που αρχίζει το συναίσθημα; :/:

Αυτό που κολλάει στην προκειμένη περίπτωση; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Η μόνη δικαιολογία ότι ίσως τους "πείραξε" η ραδιενέργεια τον εγκέφαλο! Απαράδεκτοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω, είναι πως η κοινωνία μας εκεί που πονούσε κεφάλι, κόβει κεφάλι τελικά το γύρισε σε πονάει κεφάλι, κόβει χέρι γιατί είναι άσχημη εικόνα κάποιος να κρατάει το κεφάλι του
έγραψες..!:D

Πότε θα καταλάβουμε σαν είδος ότι η (ψυχρή) λογική (πρέπει να) σταματάει εκεί που αρχίζει το συναίσθημα; :/:
:worship:

Η μόνη δικαιολογία ότι ίσως τους "πείραξε" η ραδιενέργεια τον εγκέφαλο! Απαράδεκτοι!
μιλαμε για τη πιο μη ανθρωπινη κοινωνια που υπαρχει,,οι ανθρωποι ειναι μονο μηχανες που παραγουν

και αντι για σκυλια ρομποτ,αντι για γραμματεις ρομποτ..

παρανοια.. στην Ιαπωνια εβλεπα στην Τσοκλη..οτι επειδη δεν μπορουν να εκφραστουν ,,προσλαμβανουν γυναικες για να συζητουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όπως περίμενα άρχισε η συνωμοσιολογία πάλι. "Μας θέλουν δούλους", "αυτό είναι μόνο το πρώτο βήμα", "θα μας ελέγχουν την υγεία" κλπ. Μέχρι και ότι το κάνουν για να μειώσουν το κόστος των πρώτων υλών άκουσα. Ναι, το βρήκατε, γιατί ως γνωστόν τα McDonalds κοστίζουν πολύ περισσότερο απ' το πραγματικό φαγητό. Τόσοι νόμοι και μέτρα έχουν περαστεί τα οποία αφορούν τέτοιες "προσωπικές υποθέσεις" τώρα μας πείραξε.
Το πρόβλημα είναι ότι κρίνουμε με δεδομενα Ελλάδας. Δείτε τι γίνεται στην Αμερική αυτή τη στιγμή, τι ποσοστά παχύσαρκων υπάρχουν. Κάποιος ο οποίος δουλεύει όλη μέρα δεν έχει χρόνο να φάει σαν άνθρωπος. Θα πάει σε ένα διάλειμμα μέχρι την καντίνα, θα σαβουριάσει κάτι και πάλι πίσω στη δουλειά. Τέτοια φαινόμενα θέλουν να αντιμετωπίσουν, αλλιώς οι εταιρείες τι δουλειά θα είχαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όπως περίμενα άρχισε η συνωμοσιολογία πάλι. "Μας θέλουν δούλους", "αυτό είναι μόνο το πρώτο βήμα", "θα μας ελέγχουν την υγεία" κλπ. Μέχρι και ότι το κάνουν για να μειώσουν το κόστος των πρώτων υλών άκουσα.
Δεν βαρεθήκατε εσείς οι απολογητές του συστήματος να χρησιμοποιείτε την καραμέλα της συνωμοσιολογίας σε κάθε περίπτωση που κάποιος διαμαρτύρεται εναντίον των φασιστικών νόμων που προωθούν τ' αφεντικά σας; Επιτέλους, μια "συνωμοσιολογία" η οποία αποδεικνύεται διαρκώς συνεπής κι επιβεβαιώνεται συνεχώς από τα γεγονότα, μόνο ως τέτοια δεν μπορεί να χαρακτηριστεί. Κανένα πιο φρέσκο επιχείρημα που ν' απευθύνεται σε νοήμονα όντα έχεις;:hmm:

Ναι, το βρήκατε, γιατί ως γνωστόν τα McDonalds κοστίζουν πολύ περισσότερο απ' το πραγματικό φαγητό. Τόσοι νόμοι και μέτρα έχουν περαστεί τα οποία αφορούν τέτοιες "προσωπικές υποθέσεις" τώρα μας πείραξε.
Πάντοτε μας πείραζε και διαμαρτυρόμασταν, όμως έβγαιναν κάποιοι όπως τώρα εσύ και μας αφόριζαν ως συνωμοσιολόγους.:clapup: Βλέπεις που μέσα σε μια φράση αυτοδιαψεύδεσαι; Βλέπεις ότι ο ίδιος ομολογείς ότι εδώ και καιρό διαρκώς παίρνουν μέτρα για τέτοιες "προσωπικές υποθέσεις" (αλήθεια, γιατί τα εισαγωγικά; Πες μας ότι το σωματικό σου βάρος ΔΕΝ είναι προσωπική υπόθεση, αλλά σε παρακαλώ να το στηρίξεις μ' επιχειρήματα, όχι με αφορισμούς).

Το πρόβλημα είναι ότι κρίνουμε με δεδομενα Ελλάδας. Δείτε τι γίνεται στην Αμερική αυτή τη στιγμή, τι ποσοστά παχύσαρκων υπάρχουν. Κάποιος ο οποίος δουλεύει όλη μέρα δεν έχει χρόνο να φάει σαν άνθρωπος. Θα πάει σε ένα διάλειμμα μέχρι την καντίνα, θα σαβουριάσει κάτι και πάλι πίσω στη δουλειά. Τέτοια φαινόμενα θέλουν να αντιμετωπίσουν, αλλιώς οι εταιρείες τι δουλειά θα είχαν.
Κι επειδή είναι έτσι, το πρόστιμο δεν το τρώει το σαβουροφαγείο του Big Mac, αλλά ο καταναλωτής, για μια βλάβη που αφορά μόνο αυτόν. Μετά είμαστε συνωμοσιολόγοι που λέμε ότι στις σύγχρονες δυτικές "δημοκρατίες" (κατά δική τους δήλωση) δικαιώματα έχουν μόνο οι εταιρείες κι όχι οι πολίτες. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν βαρεθήκατε εσείς οι απολογητές του συστήματος να χρησιμοποιείτε την καραμέλα της συνωμοσιολογίας σε κάθε περίπτωση που κάποιος διαμαρτύρεται εναντίον των φασιστικών νόμων που προωθούν τ' αφεντικά σας; Επιτέλους, μια "συνωμοσιολογία" η οποία αποδεικνύεται διαρκώς συνεπής κι επιβεβαιώνεται συνεχώς από τα γεγονότα, μόνο ως τέτοια δεν μπορεί να χαρακτηριστεί. Κανένα πιο φρέσκο επιχείρημα που ν' απευθύνεται σε νοήμονα όντα έχεις;
Εμείς; ποιοι εμείς; Μα δεν το είπα για επιχείρημα. Λογικά άλματα καταδεικνύω. Βιάζεστε να δείτε τα πράγματα μονόπλευρα. Δεν θέλουν όλοι οι νόμοι το κακό των πολιτών, ή ακόμα πιο ακριβώς, δεν έχουν όλοι οι νόμοι κακές επιπτώσεις στους πολίτες.

Πάντοτε μας πείραζε και διαμαρτυρόμασταν, όμως έβγαιναν κάποιοι όπως τώρα εσύ και μας αφόριζαν ως συνωμοσιολόγους. Βλέπεις που μέσα σε μια φράση αυτοδιαψεύδεσαι; Βλέπεις ότι ο ίδιος ομολογείς ότι εδώ και καιρό διαρκώς παίρνουν μέτρα για τέτοιες "προσωπικές υποθέσεις" (αλήθεια, γιατί τα εισαγωγικά; Πες μας ότι το σωματικό σου βάρος ΔΕΝ είναι προσωπική υπόθεση, αλλά σε παρακαλώ να το στηρίξεις μ' επιχειρήματα, όχι με αφορισμούς).
Για ποιο λόγο αυτοδιαψεύδομαι, τι ισχύει λέω. Δεν ζούμε σε πλήρως φιλελεύθερες κοινωνίες έπρεπε να είναι προφανές αυτό. Εδώ και χρόνια έχουν παρθεί τέτοια μέτρα. Τώρα καλό ή κακό εμπίπτει λίγο πολύ στις αντιλήψεις του καθενός, για μένα είναι καλό, γιατί αν δεν φροντίσει το κράτος για μένα θα φροντίσει κάποιος άλλος. Δεν υπάρχει ελευθερία της επιλογής γενικά κι αόριστα, κάποιος αργά ή γρήγορα, με οποιοδήποτε μέσο θα σου επιβάλλει περιορισμούς, καλό είναι να βλέπουμε σιγά σιγά ποιος θα είναι αυτός.
Δεν θα κάτσω να πω τι είναι προσωπική υπόθεση και τι όχι ( και τα εισαγωγικά δεν μπήκαν με τέτοια πρόθεση), είναι και λίγο δύσκολο να το κάνεις αυτό. Θεωρητικά και το αν παίρνει κάποιος ναρκωτικά προσωπική του υπόθεση θα είναι, αν όμως βγει και κλέβει δεξιά κι αριστερά για να πάρει τη δόση του όχι και τόσο ε.

Κι επειδή είναι έτσι, το πρόστιμο δεν το τρώει το σαβουροφαγείο του Big Mac, αλλά ο καταναλωτής, για μια βλάβη που αφορά μόνο αυτόν. Μετά είμαστε συνωμοσιολόγοι που λέμε ότι στις σύγχρονες δυτικές "δημοκρατίες" (κατά δική τους δήλωση) δικαιώματα έχουν μόνο οι εταιρείες κι όχι οι πολίτες.
Το πρόστιμο θα ( έπρεπε να ) το φάει και το ΜcDonalds και η εταιρεία που ωθεί τους εργαζόμενούς της σε τέτοιες συνήθειες. Αυτός που πλήττεται πρακτικά δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτό και δεν ευθύνεται και έμμεσα για αυτήν την κατάσταση. Αυτά με γνώμονα τους σκοπούς της νομοθεσίας.

Τα αυτονοητα καταντησαν να γινονται νομοι. Στο τελος θα γινουν ολα "αυτο μπορεις" "αυτο δεν μπορεις".
Μυαλο θελει και παιδεια!!!

Αν για κάποια αυτονόητα δεν παίρνονταν μέτρα από το κράτος, τώρα δεν θα ηταν "αυτονόητα". Η παιδεία είναι η γενική καραμέλα που πετιέται παντού, όλο για παιδεία λέμε και παιδεία δε βλέπουμε, τι να φταίει άραγε. Και την παιδεία κάποιος τη διαμορφώνει δεν αναπτύσσεται μόνη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top