Ηθικό δίλημμα

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
έχεις δίκιο αλλά και πάλι ξέρεις τι μου έρχεται στο μυαλό?
κάποιες άλλες παλιές εποχές... τότε που όλοι κρύβονταν να μην τους καταδώσει ο γείτονας... μιας που ο γείτονας θεωρούσε ότι εξυπηρετούσε το "κοινό συμφέρον" με την καταγγελία του αυτή :/:
Καταλαβαινω τι λες. Υπαρχει παντα βεβαια και η σκεψη οτι δεν ειχε παντα δικιο ή αδικο αυτος ο γειτονας. Δλδ καπου το προσωπικο συμφερον συγκρουεται με το συλλογικο, το δικαιο, το τιμιο, που λεμε.

Μπορει πχ αν το ειχες κανει εσυ αυτο (λεμε τωρα), να κρυβοσουνα για να μην σε δωσει ο γειτονας. Αλλα και οι 2 θα ξερατε οτι εσυ εκανες την ανεντιμη πραξη.

Και τελικα ποσο μας νοιαζει η γνωμη γειτονων που κανουν τετοια πραγματα ; Αν καπου καποιος πυροπαθης δεν πηρε φραγκο πχ, επειδη τα πηρε καποιος αλλος για να παρει αυτοκινητο....κι εγω μπορω να κανω μια υποδειξη (οχι την δουλεια του κρατους δλδ , οπως λεει η kajira) και δεν την κανω...δε ξερω....ποσο ησυχα θα κοιμομουν με τη σκεψη αυτη. Δε μου χει τυχει κιολας...

Ποσο κορακια ειναι παντως μερικοι. Αμεσως να πεσουν να φανε.Οτι φαμε οτι πιουμε κιοτι αρπαξει ο *****ς μας. Η νοοτροπια του Ελληνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
τι θα κανεις, τελικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
΅Ενα ανώνημο τηλεφωνάκι με όνομα και στοιχία των γειτώνων με ποσά και όλα, ας κάνουν εκείνοι ότι θέλουν;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
τι θα κανεις, τελικά?

εγώ τίποτα.... δεν είναι δικός μου ο γείτονας (ευτυχώς)
και μένα άλλος με ρώτησε τη γνώμη μου και είπα να το μεταφέρω κι εδώ σαν ερώτημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top