Μια κριτική στα Ψυχομετρικά τέστ

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Τα ψυχομετρικα τεστ, ειναι "εργαλεια" τα οποια χρησιμοποιουν οι ειδικοι της ψυχικης υγειας,
προκειμενου να αποκτησουν μια οσο γινεται πληρη εικονα του εξεταζομενου τους.
Καταρχην πως φτιαχνονται και πως δουλευουν.
Συνηθως αποτελουνται απο πολλες και περιπλοκες ερωτησεις, με σειρα προσεκτικα στημενες και σε ομαδες με
αλληλεπιδραση η μια με την αλλη.
Αυτοι που φτιαχνουν επαγγελματικα ψυχομετρικα τεστ, εκεινο που εχουν κατα νου,
ειναι οτι ο ασθενης θα προσπαθησει να ξεγελασει το τεστ, οποτε υπαρχουν παγιδες για να αποφυγουν κατι τετοιο.
Για παραδειγμα υπαρχει μια ερωτηση για κατι, ενω σε ασχετη σειρα πιο κατω υπαρχει η ιδια ερωτηση εντελως
διαφορετικα διατυπωμενη, το ιδιο και παλι πιο κατω κ.ο.κ. Το τεστ εχει μια ανοχη (μικρη) στο κατα ποσο οι
απαντησεις εχουν αντιφατικατικοτητα ετσι ωστε οταν πεσει κατω απο αυτο το οριο το τεστ θεωρειται ακυρο.


Τα πιο γνωστα τεστ εχουν φτιαχθει στην αμερικη και εκει χρησιμοποιουνται αρκετα συχνα απο την δικαιοσυνη, προκειμενου να διαπιστωσουν την ψυχολογικη κατασταση του δραστη πχ.
Ενδεικτικα αναφερω το MMPI (Minnesota Multiphasic Personality Inventory) φτιαχθηκε το 1939 απο το πανεπιστημιο της Μινεσσοτα, ενω το 1989 φτιαχθηκε το MMPI-2 567 ερωτησεις τυπου σωστο-λαθος, και χρειαζεται περιπου εως και δυο ωρες να απαντηθει. Το 1992 φτιαχθηκε το MMPI-A με 478 ερωτησεις, και η τελευταια εκδοχη του ειναι το MMPI-2 RF.
Το MMPI μετα την ολοκληρωση του τεστ, εχει βαθμιδες οπου αναλογα με τις απαντησεις σε κατατασει που ανηκεις
με βαση τις αναλυσεις αυτων που εφτιαξαν το τεστ και ειναι οι ακολουθες:
1 Υποχονδριαση
2 Καταθλιψη
3 Υστερια
4 Ψυχοπαθεια
5 Ανδρισμος / Θηλυκοτητα
6 Παρανοια
7 Ψυχασθενεια
8 Σχιζοφρενεια
9 Υπομανια
0 Κοινωνικη ενδοστρέφεια

Επισης υπαρχει κλιμακα αξιολογησης του τεστ αν ειναι αξιοπιστο η οχι.


Το τεστ Rorschach, το εφτιαξε ο ψυχιατρος Rorschach το 1921.
Ο ειδικος ψυχικης υγειας, δειχνει στον ασθενη δεκα εικονες και ζητα να τις σχολιασει, ρωτωντας τι βλεπει.


Αυτα ειναι τα πιο γνωστα ψυχομετρικα τεστ, με το MMPI να ειναι το πιο αξιοπιστο στο χωρο
της ψυχικης υγειας. Παρολα αυτα ακομα και το MMPI εχει δεικτη αξιοπιστιας απο 0.7 εως 0.8
κατι που σημαινει οτι η επικαλυψη τους ειναι στο 70 - 80%.
Προφανως επικαλυψη 100% ειναι αδυνατη να υπαρξει μιας και μιλαμε για μεταβαλλομενα μεγεθη.
Ο κινδυνος που υπαρχει ειναι οτι μπορει να κανει καποιος το τεστ MMPI και να χαρακτηριστει
ψυχασθενης, παρανοικος η οτι αλλο με σοβαρο ποσοστο αποκλισης και λαθους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Αχ τι μου κάνεις!7 ΜΜPI ανάλυα μέσα στο ΠΣΚ.Είμαι dead.Κριτική θα δώσω αργότερα όταν ηρεμήσω από τις κλινικές κλίμακες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
το ζορισα ε? εμ και που να το ηξερα.... :) ξεκουρασου και ελα...
πες μου ποτε δεν θα διαβαζεις για φαρμακα να ξερω αν θα βαλω κατι η οχι..... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ο κινδυνος που υπαρχει ειναι οτι μπορει να κανει καποιος το τεστ MMPI και να χαρακτηριστει
ψυχασθενης, παρανοικος η οτι αλλο με σοβαρο ποσοστο αποκλισης και λαθους.

Εντάξει...αυτό δε θα συμβεί έτσι όπως το λες.Αρχικά το Πολυφασικό της Μινεσσότα δεν έχει σκοπό να υποκαταστήσει διάγνωση και σε καμία περίπτωση ο ειδικός ψυχολόγος που είναι υπεύθυνος για την διανομή,αξιολόγηση και ανάλυση του κάθε τέστ δεν μπορεί να δεί ένα ΜΜPI ανεξάρτητο από άλλες ψυχομετρικές δοκιμάσιες (πχ προφορική ψυχομετρική δοκιμάσια).Συνήθως τα προφίλ που είναι elevated (δλδ μας δίνουν υποψία ψυχοπαθολογίας) ελέγχονται ''διπλά'' δλδ και μέσω του λογισμικού αλλά και αυτό που λέμε στο ''χέρι'' .Το διεθνές αποδεκτό cut off σημείο είναι ένα elevation στο 65% ανά κλίμακα,υποκλίμακα κτλ. Δε θα μπώ σε λεπτομέρειες για αυτά όμως.Αυτό που πρέπει να γίνει σαφές είναι ότι εξαιρετικά ελάχιστοι ψυχολόγοι (εξαίρεση αποτελούν μερικοί κλινικοί Ψυχολόγοι στις ΗΠΑ και Βρετανία) στο κόσμο έχουν τη δυνατότητα και το δικαίωμα νομικά να χρησιμοποιήσουν καθαρά διαγνωστικά το MMPI2.Δεν είμαστε Ψυχίατροι έχω ξαναπεί

Αυτό που γνωρίζουμε σήμερα είναι πως η κάθε κλίμακα,υποκλίμακα κτλ που υπάρχει στο MMPI2 έχει περάσει ένα δυνατό academic scrutiny και γενικά το όλο τεστ αυτή τη στιγμή θεωρείται παγκόσμιως μάλλον το καλύτερα διερευνηθέν ψυχομετρικό τεστ που υπάρχει.Υπάρχουν σχετικές ασφαλιστικές δικλείδες που μας επιτρέπουν μάλλον με σχετική άνεση να αποφανθούμε για τη γενικότερη εγκυρότητα του κάθε τέστ (πχ συγκεκριμένες κλίμακες εγκυρότητας,συσχετισμός διάφορων ειδικών κλιμάκων κτλ).Η ανάλυση,διανομή και αξιολόγηση του τέστ γίνεται αποκλειστικά και μόνο από Ψυχολόγους παγκοσμίως και πιστέψτε με μπορεί να γίνει ένα task για γερά νεύρα μιας και η προσεχτική ανάλυση του MMPI προαπαιτεί καλά εξειδικευμένο και έμπειρο Ψυχολόγο που συνεχώς εκπαιδεύεται σε οτιδήποτε νεότερο υπάρχει γύρω από αυτό το τέστ.

Είναι σαφές ότι θα υπάρχει ο ανάλογος ακαδημαικός αντίλογος για κάποια ή κάποιες κλίμακες ή και γενικότερα για την αξιοπιστία του Τέστ.Σήμερα παρόλα αυτά η mainstream Ψυχολογία αποδέχεται το MMPI2 ως ένα από τα καλύτερα ψυχομετρικά εργαλεία στη φαρέτρα των Ψυχολόγων για την αξιολόγηση την ανθρώπινης ψυχοπαθολογίας.Είναι το μοναδικό ψυχομετρικό στο κόσμο που γίνεται αποδεκτό ως ''αποδεικτικό'' από σχεδόν όλα τα δικανικά συστήματα παγκοσμίως (κάτι που αφορά και το Ελληνικό δίκαιο),χρησιμοποιείται ευρέως και στην Ελλάδα ακόμα και από δημόσιους φορείς ,σώματα ασφαλείας και στρατό και γενικά χαίρει μεγάλης αποδοχής διεθνώς.Σε κάθε περίπτωση δεν αποτελεί πανάκεια,δεν είναι υποκατάστατο διάγνωσης και ελέγχεται πάντα στο πλαίσιο της διασυνδετικής διάσκεψης Ψυχολόγων- Ψυχιάτρων.

Αυτά τα ολίγα για αρχή,ελπίζω να ξεκαθάρισα κάποια πράγματα.Αν όχι shoot!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
καλημερα πανο,
οπως καταλαβες στεκομαι κριτικα στο θεμα (στα ενδοτερα που λεμε) και οχι να μπω στη διαδικασια αν ειναι καλο το MMPI...
Μου πηρε πολυ χρονο για να βρω μια ακρη στο πως το εχουν στησει και τις παραμετρους που εχει.
Ειναι και το σημειο που με ενδιαφερει, και προσπαθω να εμβαθυνω και αλλο.

Αν θες, στο κομματι θεραπευομενος - ψυχ. ειμαι απο την μερια του πρωτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
καλημερα πανο,
οπως καταλαβες στεκομαι κριτικα στο θεμα (στα ενδοτερα που λεμε) και οχι να μπω στη διαδικασια αν ειναι καλο το MMPI...

Καλημέρες, και γω στη κριτική απάντω καθώς και κάνω κριτική , δεν λέω είναι καλό και τέλος ή δεν είναι και τέλος.Διάβασε προσεχτικά τι λέω ξανά.Αν έχει να ρωτήσεις συγκεκριμένα για το reliability κάποιου συγκεκριμένου scale τότε να σε ακούσω.

Το να ''εμβαθύνεις'' χωρίς ειδική γνώση και χωρίς την άδεια από αυτούς που ανάπτυξαν ένα προιον καταλαβαίνεις είναι κάπως διφορούμενο.Οπώς γνωρίζεις τα ψυχομετρικά τεστ υπόκεινται σε αυστηρό πλαίσιο προστατευτισμού και δε μπορεί το γενικό κοινό να ''εμβαθύνει'' όσο θα ήθελε για ευνόητους λόγους.

ΥΓ.Με λίγα λόγια μη περιμένεις να δώσω χύμα σε ένα φόρουμ πληροφορίες που αφορούν προστατευόμενο υλικό.Αυτό για να προλάβω εσένα ή και άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Καλημέρες, και γω στη κριτική απάντω καθώς και κάνω κριτική , δεν λέω είναι καλό και τέλος ή δεν είναι και τέλος.Διάβασε προσεχτικά τι λέω ξανά.Αν έχει να ρωτήσεις συγκεκριμένα για το reliability κάποιου συγκεκριμένου scale τότε να σε ακούσω.

Το να ''εμβαθύνεις'' χωρίς ειδική γνώση και χωρίς την άδεια από αυτούς που ανάπτυξαν ένα προιον καταλαβαίνεις είναι κάπως διφορούμενο.Οπώς γνωρίζεις τα ψυχομετρικά τεστ υπόκεινται σε αυστηρό πλαίσιο προστατευτισμού και δε μπορεί το γενικό κοινό να ''εμβαθύνει'' όσο θα ήθελε για ευνόητους λόγους.

ΥΓ.Με λίγα λόγια μη περιμένεις να δώσω χύμα σε ένα φόρουμ πληροφορίες που αφορούν προστατευόμενο υλικό.Αυτό για να προλάβω εσένα ή και άλλους.

Καλησπερα,
καταρχην ειμαι απο αυτους που αμφισβητουν τους ειδικους, την ειδικη γνωση και παει λεγοντας...
Γνωριζω αυτο που λες περι προστατευτισμου, γνωριζω επισης οτι οι ειδικοι φυλαγουν ολα οσα αφορα τα τεστ (ιδιως το MMPI)
Με λιγα λογια οχι δεν περιμενω κατι τετοιο, αλλωστε θα ειχες και επαγγελματικο θεμα (η και συνειδησιακο) για αυτο αλλωστε το εκανα εγω για σενα.
Εκτιμω οτι δεν θα βρεις πουθενα τετοιες πληροφοριες τεσπα καποιος πρεπει να κανει και αυτη τη δουλεια στο βαθμο βεβαια που πιστευεις οτι συνεισφερεις κατι σωστα? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Καλησπερα,
καταρχην ειμαι απο αυτους που αμφισβητουν τους ειδικους, την ειδικη γνωση και παει λεγοντας...
Γνωριζω αυτο που λες περι προστατευτισμου, γνωριζω επισης οτι οι ειδικοι φυλαγουν ολα οσα αφορα τα τεστ (ιδιως το MMPI)
Με λιγα λογια οχι δεν περιμενω κατι τετοιο, αλλωστε θα ειχες και επαγγελματικο θεμα (η και συνειδησιακο) για αυτο αλλωστε το εκανα εγω για σενα.
Εκτιμω οτι δεν θα βρεις πουθενα τετοιες πληροφοριες τεσπα καποιος πρεπει να κανει και αυτη τη δουλεια στο βαθμο βεβαια που πιστευεις οτι συνεισφερεις κατι σωστα? ;)

Partial replication του τέστ ή ακόμα και ολόκληρο το τεστ μπορείς να το βρεις ονλαιν (δύσκολα μεν αλλά γίνεται).Αυτό που δε μπορείς να βρείς είναι όλα τα items per scale για όλο το τέστ και φυσικά δε μπορείς να γνωρίζεις όλους τους συσχετισμούς των κλιμάκων και τη μεθοδολογία που ακολουθούμε για την ανάλυση.Φαντάσου το γενικό κοινό να είχε πρόσβαση σε κάτι τέτοιο....θα είχαμε μεγάλο πρόβλημα από διάφορους που θα προσπαθούσαν να αναλύσουν μόνοι τους και χωρίς ειδική γνώση τα αποτελέσματα των τέστ τους.


Σε ότι αφορά την αμφισβήτηση της ειδικής γνώσης...φαντάζομαι ότι θα έχεις τους λόγους σου.Αυτό που θέλω να τονίσω από την πλευρά μου είναι ότι οι ειδικοί ψυχολόγοι που έχουν εκπαιδευτεί στο Πολυφασικό της Μινεσσότα έχουν εξειδικευμένες γνώσεις πολλών ετών σε ότι αφορά την ανθρώπινη προσωπικότητα και ψυχοπαθολογία και σαφώς άρτια εκπαίδευση στο Πολυφασικό.Για ευνόητους λόγους είναι απαγορευτικό κάποιος μη ειδικός να επιχειρήσει ανάλυση ενός ψυχομετρικού εργαλείου...

Τέλος να τονίσω ότι το Πολυφασικό είναι culture specific και έτσι η Ελληνική στάθμιση του τέστ είναι η προτεινόμενη για native speakers της Ελληνικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Partial replication του τέστ ή ακόμα και ολόκληρο το τεστ μπορείς να το βρεις ονλαιν (δύσκολα μεν αλλά γίνεται).Αυτό που δε μπορείς να βρείς είναι όλα τα items per scale για όλο το τέστ και φυσικά δε μπορείς να γνωρίζεις όλους τους συσχετισμούς των κλιμάκων και τη μεθοδολογία που ακολουθούμε για την ανάλυση.Φαντάσου το γενικό κοινό να είχε πρόσβαση σε κάτι τέτοιο....θα είχαμε μεγάλο πρόβλημα από διάφορους που θα προσπαθούσαν να αναλύσουν μόνοι τους και χωρίς ειδική γνώση τα αποτελέσματα των τέστ τους.


Σε ότι αφορά την αμφισβήτηση της ειδικής γνώσης...φαντάζομαι ότι θα έχεις τους λόγους σου.Αυτό που θέλω να τονίσω από την πλευρά μου είναι ότι οι ειδικοί ψυχολόγοι που έχουν εκπαιδευτεί στο Πολυφασικό της Μινεσσότα έχουν εξειδικευμένες γνώσεις πολλών ετών σε ότι αφορά την ανθρώπινη προσωπικότητα και ψυχοπαθολογία και σαφώς άρτια εκπαίδευση στο Πολυφασικό.Για ευνόητους λόγους είναι απαγορευτικό κάποιος μη ειδικός να επιχειρήσει ανάλυση ενός ψυχομετρικού εργαλείου...


καθολου δυσκολο, και αν δεν υπηρχε προβλημα με το φορουμ θα το δημοσιευα ευθυς αμεσως....
ναι φανταζομαι.... παει το κυρος πανε πολλα, εν ολιγεις η ζωη δυσκολη....
Θα σου πω απλα, οτι ψαχνω, το ψαχνω υπερ του θεραπευομενου και μονο,
χωρις να με απασχολει αν θα θιχτει ο ειδικος.
Και δεν το ψαχνω χθες, αλλα πανω απο δεκα χρονια, οποτε οπως καταλαβαινεις,
εχω ειδικευτει στο ζητημα....
Το μονο ζορι που εφαγα ηταν οτι επρεπε να μελετησω ψυχολογια οντως ασχετως,
γιατι δεν μπορεις να αντιπαρελθεις σε κατι αμα δεν εισαι γνωστης βασικων πραγματων.
Στις οποιες συζητησεις εχω κανει, εβρισκα παντα αυτο το διφορουμενο επιστημονικο υφος που σε παγωνε. Ετσι εφαγα λιγα χρονια μεχρι να το ξεπερασω και αυτο.
Αλλα πιστευω οτι ειμαι ακομα πολυ πισω σε σχεση με το επιπεδο που θελω να φτασω, υπομονη και σχεδιο και ολα μπορεις να τα κανεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
καθολου δυσκολο, και αν δεν υπηρχε προβλημα με το φορουμ θα το δημοσιευα ευθυς αμεσως....
ναι φανταζομαι.... παει το κυρος πανε πολλα, εν ολιγεις η ζωη δυσκολη....
Θα σου πω απλα, οτι ψαχνω, το ψαχνω υπερ του θεραπευομενου και μονο,
χωρις να με απασχολει αν θα θιχτει ο ειδικος.
Και δεν το ψαχνω χθες, αλλα πανω απο δεκα χρονια, οποτε οπως καταλαβαινεις,
εχω ειδικευτει στο ζητημα....
Το μονο ζορι που εφαγα ηταν οτι επρεπε να μελετησω ψυχολογια οντως ασχετως,
γιατι δεν μπορεις να αντιπαρελθεις σε κατι αμα δεν εισαι γνωστης βασικων πραγματων.
Στις οποιες συζητησεις εχω κανει, εβρισκα παντα αυτο το διφορουμενο επιστημονικο υφος που σε παγωνε. Ετσι εφαγα λιγα χρονια μεχρι να το ξεπερασω και αυτο.
Αλλα πιστευω οτι ειμαι ακομα πολυ πισω σε σχεση με το επιπεδο που θελω να φτασω, υπομονη και σχεδιο και ολα μπορεις να τα κανεις. ;)

Το να βγάλεις στη δημοσιότητα όλο το MMPI γνωρίζεις και εσύ ότι είναι παράνομο και σε κάθε περίπτωση θα έχεις απέναντι και εμένα τον ίδιο.Πέραν αυτού τονίζω ότι είναι επικίνδυνο να προσπαθήσεις να κάνεις ανάλυση μόνος σου μη γνωρίζοντας items per scale ,συσχετισμούς κλιμάκων και φυσικά χωρίς να έχεις το επιστημονικό background και την ειδική άρτια εκπαίδευση στη χορήγηση,αξιολόγηση και ανάλυση του τέστ.

Είναι πολύ ωραίο αυτό που λες ότι ασχολήσε ερασιτεχνικά με την Ψυχολόγια και δε νομίζω ότι θα βρείς κάποιον συνάδελφο να σε ''παγώσει'' σε ότι αφορά την αγάπη σου για την Ψυχολογία.Μαζί σου λοιπόν εκεί.

Εκείνο που απλά θέλω να σου δώσω να καταλάβεις είναι πως χωρίς την απαραίτητη εκπαίδευση και εμπειρία γύρω από ψυχομετρικά εργαλεία υπάρχει ο κίνδυνος και εσύ ο ίδιος να βγάλεις λάθος συμπεράσματα, να μην καταννοήσεις ακριβώς την αξία του τέστ ως ένα εργαλείο και να προβείς σε γενικεύσεις.... αυτά μεταξύ πολλών άλλων σφάλματων που μπορεί να υποπέσεις.

Το ''ύφος'' που σε παγώνει δεν νομίζω να ισχύει τουλάχιστον στο βαθμό που το περιγράφεις αν αναλογιστείς την προσπάθεια που κάνουμε όλοι οι ειδικοί ψυχικής υγείας για την προάσπιση των συμφερόντων του γενικού πληθυσμού.Αρκεί μόνο να σκεφτείς τους περιορισμούς που έχουμε από άποψη δεοντολογικού κώδικα για να καταννοήσεις πόσο σημαντικό είναι να υπάρχει ο απαραίτητος προστατευτισμός σε ότι αφορά τις ψυχομετρικές δοκιμασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Το να βγάλεις στη δημοσιότητα όλο το MMPI γνωρίζεις και εσύ ότι είναι παράνομο και σε κάθε περίπτωση θα έχεις απέναντι και εμένα τον ίδιο.Πέραν αυτού τονίζω ότι είναι επικίνδυνο να προσπαθήσεις να κάνεις ανάλυση μόνος σου μη γνωρίζοντας items per scale ,συσχετισμούς κλιμάκων και φυσικά χωρίς να έχεις το επιστημονικό background και την ειδική άρτια εκπαίδευση στη χορήγηση,αξιολόγηση και ανάλυση του τέστ.

Είναι πολύ ωραίο αυτό που λες ότι ασχολήσε ερασιτεχνικά με την Ψυχολόγια και δε νομίζω ότι θα βρείς κάποιον συνάδελφο να σε ''παγώσει'' σε ότι αφορά την αγάπη σου για την Ψυχολογία.Μαζί σου λοιπόν εκεί.

Εκείνο που απλά θέλω να σου δώσω να καταλάβεις είναι πως χωρίς την απαραίτητη εκπαίδευση και εμπειρία γύρω από ψυχομετρικά εργαλεία υπάρχει ο κίνδυνος και εσύ ο ίδιος να βγάλεις λάθος συμπεράσματα, να μην καταννοήσεις ακριβώς την αξία του τέστ ως ένα εργαλείο και να προβείς σε γενικεύσεις.... αυτά μεταξύ πολλών άλλων σφάλματων που μπορεί να υποπέσεις.

Το ''ύφος'' που σε παγώνει δεν νομίζω να ισχύει τουλάχιστον στο βαθμό που το περιγράφεις αν αναλογιστείς την προσπάθεια που κάνουμε όλοι οι ειδικοί ψυχικής υγείας για την προάσπιση των συμφερόντων του γενικού πληθυσμού.Αρκεί μόνο να σκεφτείς τους περιορισμούς που έχουμε από άποψη δεοντολογικού κώδικα για να καταννοήσεις πόσο σημαντικό είναι να υπάρχει ο απαραίτητος προστατευτισμός σε ότι αφορά τις ψυχομετρικές δοκιμασίες.

οπα μισο λεπτο, την μελετη του MMPI την εκανα για να εχω γνωση γιατι πραγμα μιλαω οχι για να κανω αναλυση, δηλαδη πως να κανω αναλυση σε κατι που το απορριπτω?
Προσπαθησα δηλαδη να βρω τον τροπο που το εχουν στησει, και νομιζω ειδες εστω και σε λιγες γραμμες τι εγραψα στο αρχικο κειμενο τα συμπερασματα μου.
Πηγα δηλαδη να κατανοησω γιατι πραγμα μιλαμε και οχι για να ερμηνευσω... αυτο και μονο φτανει για να μου φερει πονοκεφαλο....

Αυτο που προσπαθησα να κανω ειναι να δωσω καποια ινφο με ποιο τροπο ενας ειδικος ψυχικης υγειας βγαζει καποιο σχιζοφρενη, κατα εμε ειναι μια πληροφορια που δικαιουται να την ξερει. Κατα τα αλλα οχι δεν σκοπευω να παρανομησω :D

Τωρα παρακατω.... το ερασιτεχνικα που αναφερεις, θα το διαχωρισω στο οτι εγω δεν βγαζω λεφτα απο αυτο και μεχρι εκει. Υπαρχει ενας ιδεαλισμος (οχι απο εσενα) οτι οι εχοντες το θεμα ειναι οι επαγγελματιες ψυχολογοι/ψυχιατροι κλπ που εδω διαφωνω.
Για αυτο ενα κομματι που ασχολουμε ειναι να κανω κριτικη στις γνωστες σχολες αντιπαραβαλοντας τις αποψεις μου.

Αυτο το ολοι.... :hmm::hmm::hmm: θα το σκεφτομουνα πολλοι στο κατα ποσο ισχυει.
Καλη τη πιστη θα πω οτι εμεις που μιλαμε ισχυει, αλλα δεν θα γενικευσω ουτε θα βαλω το χερι μου στη φωτια για αυτο.
Για αρχη θα σου πω οτι ειχα γραψει ενα κειμενο (σχετικο με φαρμακα) και εκτος που ανοιξε μια συζητηση ατελειωτη, η συνεχεια της ηταν με χυδαιες εκφρασεις, απαξιωτικους χαρακτηρισμους κλπ κλπ.... guess what? ολα αυτα προερχοταν απο ψυχιατρους και μαλιστα οχι χθεσινους.
Επειδη ειχαν χασει εντελως την ψυχραιμια τους και δεν συμμαζευοταν με τιποτα η κατασταση, αναγκαστηκα να τους μπλοκαρω....
Ναι τελικως εχω προβλημα με τετοιο κοσμο, που οτι συζητηση ανοιγω με θεωρει απειλη για την δουλεια του, με την εννοια οτι θα του φαω ενα εν δυναμει πελατη.
Προτμω να μιλαω με ενα υδραυλικο που νιωθει πιο ασφαλης. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Τι να σου πώ...Έχεις το δικαίωμα να κρίνεις ότι ο προστατευτισμός που υπάρχει παγκοσμίως σε ότι αφορά τις ψυχομετρικές δοκιμασίες γίνεται για τους χ,ψ λόγους,εκεί τι θέλεις να σου πώ; Σου εξήγησα περίπου τους λόγους που υπάρχει τέτοιος προστατευτισμός.

Πχ το να δώσεις ένα λινκ από ενα σαίτ που έχει όλο το Πολυφασικό δε θα παρανομούσες,απλά δεν είμαι σίγουρος για την πηγή σου (σώζεται φυσικά με ένα disclaimer citing educational purposes)

Όπως και να έχει δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ένας επαγγελματίας ψυχικής υγείας θα διασκεδάσει τη σκέψη να μπεί επι της ουσίας σε διάλογο με το γενικό πληθυσμό για το συγκεκριμένο και μάλιστα υβρίζοντας .

Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ μαζί σου στο γενικότερο ψάξιμο για το ζήτημα...τι καλύτερο;

Επίσης καταννοείς ότι το να θεωρηθείς ''απειλή'' για κάποιον επαγγελματία προυποθέτει να έχεις την απαραίτητη ειδική εκπαίδευση πχ στα ψυχομετρικά ,από τη στιγμή που αυτό εκλείπει τότε είναι σαφές πως απλά ερασιτεχνικά εσύ και οποιοσδήποτε μπορεί να δηλώσει ,πεί και κάνει ότι θέλει εφόσον το κίνητρο του είναι η αγάπη για την Ψυχολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
δεν διαφωνουμε (και χαιρομαι κιολας....) και δεν παιζει θεμα για κανενα λινκ.
Οσο για επαγγελματια οκ... αυτο που σου ειπα ειναι η τελευταια κρουση που ειχα
εχω και αλλες στο παρελθον οχι μεσω οθονης αλλα δια ζωσης.

Βεβαια εχω κατα νου οτι το πλαισιο στη ελλαδα ειναι λιγο φλαμπε, λιγο μπανανια, οπως θες πες το.
Αλλα και εκει δεν με ενδιαφερει να το ριξουμε στο κακο κρατος η οποια ειναι η ευκολη λυση.
Οπως ειπα και πιο πανω, ασχολουμε απο την πλευρα του θεραπευομενου και νομιζω οτι
καταλαβαινεις το σκεπτικο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Βεβαια εχω κατα νου οτι το πλαισιο στη ελλαδα ειναι λιγο φλαμπε, λιγο μπανανια, οπως θες πες το.

Πλαίσιο για τη χορήγηση,ανάλυση και εκπαίδευση στα Ψυχομετρικά υπάρχει στην Ελλάδα (πλαγίως).Κανείς μη κάτοχος άδειας ασκήσεως επαγγέλματος Ψυχολόγου δε μπορεί να ειδικευτεί στο MMPI, η εταιρεία που έχει το μονοπόλιο στην Ελλάδα για την εκπαίδευση Ψυχολόγων στο MMPI ακολουθεί τη διεθνή πρακτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
ναι τα γνωριζω αυτα....

χαρηκα για την συζητηση,
εκτιμω οτι οι αποψεις μας θα ξαναμπουν στη βασανο της συζητησης..... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top