Ας κρίνουμε το κομμάτι

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Rιξε μια ματια στο 1ο ποστ του τοπικ, εχει οδηγιες. Θα σε βαλω στην επομενη λιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
XD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Άντε βρε! Τι έγινε, ψοφήσαμε; Άντε να βάζει ο επόμενος!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ :

21st Tetragrammaton----------(1η)
22nd Neraida -------------------(1η)
23rd diotima--------------------(1η)
24th io-io ----------------------(1η)
25th BrokenHeart--------------(1η)
26th Dark Kronos---------------(3η)
27th Corpse Bride--------------(2η)
28th Μonaxos-------------------(3η)
29th stavros--------------------(1η)
30th superstarr----------------(1η)
31th roumana------------------(1η)
32nd fandago-------------------(2η)
next Neraida...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
wake up little suzie, wake up :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Νεραιδα!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να σας αναφερω με δυο λογια οτι μπορω να ακουσω τα παντα αρκει να μην προσβαλλεται η αισθητικη μου και να μην προκαλει ηχορυπανση στα αυτακια μου....

Μου αρεσει πολυ η "εντεχνη" ελληνικη μουσικη, το ροκ, η κλασσικη, η τζαζ, και ο,τιδηποτε ατμοσφαιρικο...απο μπαλαντα μεχρι κελτικη μουσικη...

Σας παραθετω το αγαπημενο μου τραγουδι εβερ....τον "Αυγουστο" του Νικου Παπαζογλου
Ενας απο τους καλυτερους τραγουδοποιους και ερμηνευτες της ελληνικης μουσικης σκηνης...
Ειναι ενα τραγουδι που ακουσα για πρωτη φορα πριν απο 13 χρονια και δε με εχει αγγιξει απο τοτε κανενα αλλο στο σημειο που αυτο τα εχει καταφερει....
Ειναι ενα απιστευτα συναισθηματικο τραγουδι που βγαζει εναν αστειρευτο ερωτισμο και σε αγγιζει βαθεια....
Ο λυγμος δε του Παπαζογλου σε ανατριχιαζει....:redface:
Απολαυστε το.....




Μα γιατί το τραγούδι να ʽναι λυπητερό
με μιας θαρρείς κι απʼ την καρδιά μου ξέκοψε
Κι αυτή τη στιγμή που πλημμυρίζω χαρά
ανέβηκε ως τα χείλη μου και μʼ έπνιξε
Φυλάξου για το τέλος θα μου πεις

Σʼ αγαπάω, μα δεν έχω μιλιά να στο πω
κι αυτός είναι ένας καημός αβάσταχτος
Λιώνω στον πόνο, γιατί νιώθω κι εγώ
Ο δρόμος που τραβάμε είναι αδιάβατος
Κουράγιο θα περάσει, θα μου πεις

Πώς μπορώ να ξεχάσω τα λυτά της μαλλιά
την άμμο που σαν καταρράκτης έλουζε
Καθώς έσκυβε επάνω μου, χιλιάδες φιλιά
διαμάντια που απλόχερα μου χάριζε
Θα πάω, κι ας μου βγει και σε κακό

Σε ποιάν έκσταση απάνω, σε χορό μαγικό
μπορεί ένα τέτοιο πλάσμα να γεννήθηκε
Από ποιο μακρινό αστέρι είναι το φως
που μες στα δυο της μάτια πήγε κρύφτηκε
κι εγώ ο τυχερός που το ʼχει δει

Μες στο βλέμμα της ένας τόσο δα ουρανός
αστράφτει, συννεφιάζει, αναδιπλώνεται
Μα σαν πέφτει η νύχτα, πλημμυρίζει με φως
φεγγάρι αυγουστιάτικο υψώνεται
και φέγγει από μέσα η φυλακή

Πώς μπορώ να ξεχάσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Τα ακούσματά μου : rock, alternative, chill out music, lounge, classics, τα πάντα (αναλόγως τη διάθεση και την παρέα)

Το τραγούδι "Αυγουστος" του Νικου Παπαζογλου είναι πολύ ωραίο δεν αντιλέγω, αλλά έχει κάνει καλύτερες εκτελέσεις. Γέρασε και αυτός. :/:
Επίσης η εκτέλεση είναι από την εκπομπή του Λαζόπουλου οπότε χάνει βαθμούς :P

Τελικά 8/10 από μένα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Ακουσματα: Ροκ, κλασσικη και καλη Ελληνικη πρωτιστως...

Αποψη για το κομματι Αυγουστος του Νικου Παπαζογλου: Μπαινει ανετα στη κορυφαια δεκαδα Ελληνικων τραγουδιων που εχω ακουσει ποτε. Το πρωτοακουσα οταν ημουν περιπου 7 ετων και το λατραψα ! Πανω απο δεκα χρονια αργοτερα μου αρεσει το ιδιο πολυ, πραγμα που δεν προκειται να αλλαξει. Ισως μαλιστα ειναι το κορυφαιο ερωτικο τραγουδι που εχω ακουσει.

Βαθμολογια: Δε θα τσιγκουνευτω. 10/10




υ.γ Θελω να δηλωσω κι εγω συμμετοχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Υπέροχο τραγούδι, το λατρεύω εδώ και πολλά χρόνια και νιώθω ένα "τσίμπημα" κάθε φορά που το ακούω. (Ο στίχος "σ'αγαπάω μα δεν έχω μιλιά να στο πω" με εκφράζει απόλυτα γιατί μια ζωή αυτό παθαίνω! :redface:) Είναι ένα πραγματικά μαγικό τραγούδι και ο ερμηνευτής βγάζει απίστευτο συναίσθημα, στη συγκριμενη όμως εκτέλεση όμως που πόσταρες για κάποιο λόγο δεν είχε την ίδια ένταση που έχω ακούσει σε άλλες. Το ίδιο το τραγούδι παραμενει όμως υπέροχο και αφού το τραγούδι είναι που κρίνουμε δε θα μπορούσα να βάλω λιγότερο από:

9.5/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ε ρε παιδια..δεν το εψαξα και πολυ...αυτη βρηκα αυτη εβαλα...εννοειται οτι και εγω εχω ακουσει πολυ καλυτερες εκτελεσεις, ειδικα λαιβ..εδω και 13 χρονια αυτο κανω...τρεχω να τον δω...:redface:
Τωρα αυτη ειχα...αυτη σας εβαλα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Και θα υποστείς και τις συνέπειες! Μουαχαχαχαχα! :P

Ooops, δεν είμαστε στην κακή κουβέντα ντε, όλο ξεχνιέμαι...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τα ακουσματά μου : ροκ,μεταλ,κλασσικη,ost,blues,κελτικη,ηλεκτρονική.. .
Σχόλια για το κομμάτι "Aυγουστος" : Εμετικό και τρισαθλιο. Ενα σιχαμα της Ελληνικης σκηνης!
Μη ψαρωνετε ρεεε! Λοιπον...άκουσα το τραγουδι μονο προσφατα, μια και δεν ακουω πολλη Ελληνικη μουσική. Μου αρεσε γιατι με αγγιξε, σμιγοντας με ρομαντικο τροπο εκτελεση/ερμηνεια και στιχο. Ο Νικολάκης δινει ζωη στο τραγουδι με τον τροπο που το λεει. Και μαλλον...δε το λεει...το ζει και μας το μετατιδει απευθειας στην ψυχη μας. Κατι τετοιο δε συμβαινει, ουτε με πολλες εμπνευσεις, ουτε με πολλες ερμηνειες.
Tελικά : 2/10. Μη ψαρωνετε ρε λεμεεε ! 10/10.


ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ :

22nd Neraida ------------------(1η)
23rd diotima--------------------(1η)
24th io-io ----------------------(1η)
25th BrokenHeart--------------(1η)
26th Dark Kronos---------------(3η)
27th Corpse Bride--------------(2η)
28th Μonaxos-------------------(3η)
29th stavros--------------------(1η)
30th superstarr----------------(1η)
31th roumana------------------(1η)
32nd fandago-------------------(2η)
33rd Jesus ate your cake-----(1η)

ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ :

1 )
BLACKFIELD - Hello =======================================>(Niya)
2 ) GARY JULES - Mad World ==================================>(Lorien)
3 ) LYNYRD SKYNYRD - Simple Man =============================>(shaman)
4 ) PANTERA - Art Of Shredding ===============================>(Dark Kronos)
5 ) METALLICA/BOB SEGER - Turn The Page =====================>(Niya)
6 ) PRAYING MANTIS - Nowhere to hide =========================>(weak and powerless)
7 ) KID DAKOTA - Ten Thousand Lakes ==========================>(QsLv)
8 ) DEMONS AND WIZARDS - Fiddler on the green ================>(Idril)
9 ) ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ - Κεμάλ ==============================>(MonaXoS)
10) WONDERLAND - Sol Sepry ==================================>(Αρκτούρος)
11) VNV NATION - Beloved =====================================>(Corpse Bride)
12) MAZZY STAR & CHEMICAL BROTHERS - Asleep from a Day ======>(Εδαδ)
13) BLACK LABEL SOCIETY - Suicide Messiah =====================>(Dark Kronos)
14) ANATHEMA - One last goodbye==============================>(Chimera)
15) RADIOHEAD - Creep =======================================>(Angie_Ann )
16) 21 AGAINST - 4 o clock =====================================>(Monaxos)
17) LOREENA McKENNIT - Highwayman ==========================>(Lorien)
18 )JAMES - Senorita ===========================================>(Niyia )
19 )MUSE - City Of Dellusion====================================>(fandago)
20)TINDERSTICKS - Are you trying to fall in love again?=============>(Chimera)
21)ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ - Αύγουστος=============================>(Neraida)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σχόλια για το κομμάτι "Aυγουστος" : Εμετικό και τρισαθλιο. Ενα σιχαμα της Ελληνικης σκηνης!
Μη ψαρωνετε ρεεε!
Tελικά : 2/10. Μη ψαρωνετε ρε λεμεεε ! 10/10.
Έτοιμο ειχα το ban… μα την Παναγία. :P:P:P


Ακουσματα μου : κλασικη, οπερα, rock , blues, jazz, (επιλεκτικά) metal, ατμοσφαιρικη, soundtracks, ποπ.

Σχόλια για το κομμάτι "Aυγουστος" : Ένα υπέροχο κομμάτι που το ακούω και το αγαπώ χρόνια.
Τελικά 10/10 γιατι δεν ακουω μόνο τις τέλειες ερμηνείες… λίγη ατέλεια τις κάνει πιο ανθρώπινες, τις φορτίζει με συναίσθημα…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Ακούσματα: Ροκ, Μέταλ, Ποπ, Soul, Folk Ελληνικό έντεχνο,ελληνικό ροκ
Η αποψη μου για του Νίκου Παπάζογλου - Αύγουστος : Είναι ένα ελληνικό all time classic. Συνδιάζει δυτική και ανατολίτικη μουσική με πολύ καλό τρόπο. Οι στίχοι βγάζουν πολύ συναίσθημα και φαίνεται οτι είναι αληθινοί. Το αποτέλεσμα όλων αυτών ένα πανέμορφο τραγούδι
Βαθμολογία: 8/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Τα ακούσματά μου: ελληνικό έντεχνο, ελληνικό και ξένο ροκ, εναλλακτική μουσική, ατμοσφαιρική μουσική και γενικά οτιδήποτε μπορεί να δίνει λίγο περισσότερο βάθος όσον αφορά τα συναισθήματα :)

Η άποψή μου για τον "Αύγουστο" του Παπαζογλου: από τα αγαπημένα κλασικά τραγούδια της ελληνικής έντεχνης σκηνής. Έχει όλα όσα ψάχνω σε ένα τραγούδι: στίχους, καλή μουσική και φυσικά συναισθηματικό βάθος στην ερμηνεία!

δεν μπορώ παρά να βάλω 10/10, σε ένα τραγούδι που είναι μόνιμα στην playlist μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Τα ακούσματά μου ποικίλα: Goth/Doom/Black και ψιλό Thrash Metal,Rock,Punk,Death/Gothic Rock,70s-80s,Ambient/Dark Ambient,Ebm,Synth/Synth Pop,Industrial,Rock,Electroclash,Trash Pop,Ethnic,Ρεμπέτικα,Ελληνικό Punk και "Ελληνική rock",όπως και ό,τι μουσικές συνθέτουν φίλοι μου,no matter το είδος.Η μουσική είναι τέχνη σε κάθε είδος της (εκτός από τα τσιφτετέλια ε)


Νίκου Παπάζογλου - Αύγουστος : Εχμ...All time classic κομμάτι πλέον,που αγγίζει εύκολα καρδιές.Εμένα πάλι μου θυμίζει έναν πρώην και ιδιαίτερα το σημείο που μου σιγοτραγουδούσε όταν με κοιτούσε μες τα μάτια.. "..σε ποιαν έκσταση επάνω,σε χορό μαγικό,μπορεί ένα τέτοιο πλάσμα να γεννήθηκε,από ποιο μακρινό αστέρι είναι το φως,που μες τα δυο της μάτια πήγε κρύφτηκε...".

10/10 λοιπόν,και αφιέρωσή του στον καθένα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Λοιπόοοον... έχουμε και λέμε!:)

Τα ακούσματά μου: Metal (με ιδαίτερη προτίμηση στα death/black/gothic/ambient/πειραματικά),rock (κάθε είδους, ελληνικό και ξένο, από ξένο κυρίως τα πιο παλιά, αν και ακούω και κάποια καινούργια), jazz, blues, λίγη ηλεκτρονική, ambient, punk, funk, λίγο alternative, φανατικά τα 60s/70s/80s της disco-pop σκηνής, industrial, sountracks, latin (κυρίως για χορό βέβαια), επιλογές σε rnb και hip hop (μεγάλη λατρεία οι Beastie Boys). Επίσης μου αρέσει η κλασική, αν και κυρίως σε μορφή όπερας, όπως επίσης και τα παλιά ελληνικά λαϊκά (ρεμπέτικα κυρίως). Από ελληνικά λαΪκά επίσης μου αρέσει πολύ ο Μητροπάνος, διαφορετικά μόνο μπουζούκια β' κατηγορίας (Θέλξη, Καλίδης και δε συμμαζεύεται...:P)

Αυτά μέσες άκρες! Αν ξέχασα κάτι θα το συμπληρώσω.
Η άποψή μου για το Αύγουστος-Παπάζογλου
Το τραγούδι είναι πολύ ωραίο και συναισθηματικό. Δεν είναι απόλυτα το στυλ μου, αλλά το απόλαυσα. Θα συμφωνήσω με το fandago ότι η εκτέλεση δεν είναι πολύ καλή, και παίρνει επίσης και ένα - επειδή είναι στην εκπομπή του Λαζόπουλου. Το βρίσκω λίγο κατάντια για ένα καλλιτέχνη να πάει εκεί να τραγουδήσει.

Τελική Βαθμολογία: 8/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Τετραγκράματον! Μόνο που θα του βάλω 9! Είναι όντως πολύ όμορφο song αν και η συγκεκριμένη εκτέλεση δεν με ενθουσίασε κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν κρινω.. βασικα γιατι το κομματι ειναι απ'τα πιο ζουμπεργουαου που υπαρχουν, και γιατι δε μου ανοιγει καθολου τους μουσικους οριζοντες, αποκλειεται να υπαρχει ενας ανθρωπος που θα εμαθε το κομματι απ'αυτο το θεμα (καλα, ισως να υπαρχει..αλλα ενας μονο!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top