Σχετικά με εργασία στην τηλεόραση

Fraoula

Νεοφερμένος

Η Fraoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Είμαι φοιτήτρια στην αθήνα στο πρώτο έτος και σκεφτόμουν ότι μια καλή ιδέα για να αυξήσω λίγο τα χρήματά μου είναι να συμμετείχα σε παραγωγές στην τηλεόραση ως κομπάρσος και τέτοια. Μήπως ξέρετε πού πρέπει να απευθυνθώ ή που υπάρχουν τέτοιες αγγελίες κ.α.? Θεωρώ ότι είναι μία καλή εναλλακτική για να ενισχύσει τα οικονομικά του ένας φοιτητής, αντί να δουλεύει π.χ. σε καφετέρεια.

Ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Λοιπόν, ψάξε base models και saga models. Είναι τα δύο μεγαλύτερα πρακτορεία κομπάρσων στην Αθήνα (το ένα Κυψέλη, το άλλο Αλιμο νομίζω...κάπου παραλία τέλος πάντων). Πάρε τηλέφωνο και δεν ποιές μέρες και ώρες δέχονται. Μετά πήγαινε και θα σε τραβήξουν ένα σύντομο βίντεο. Θα δώσεις τα στοιχεία σου, ποιές μέρες και ώρες μπορείς και θα σε παίρνουν τηλέφωνο όταν έχουν κάτι που μπορείς να κάνεις και θα σε ρωτάνε αν θες και αν μπορείς. Τα λεφτά είναι 30 ευρώ το 8ωρο, υπερωρίες 3 ευρώ αλλά μετράνε μετά το 12ωρο. Εχει και κάτι "καλά" 4ωρα ή 5ωρα με 20-25 ευρώ. Τα λεφτά τα παίρνεις από εκεί μετά από δύο μήνες, ίσως και περισσότερο. Ναι, ξέρω, χάλια. Αλλά δεν το περισσότερο σαν ευκαιρία να γνωρίσεις κόσμο, να φας και να πιείς τζάμπα και μετά από αρκετό καιρό να πάρεις και κάτι πενταροδεκάρες για τον κόπο σου. Αν πηγαίνεις με φίλους, παλεύεται η βαρεμάρα.

Η δουλειά σε καφετέρια είναι ΠΟΛΥ πιό καλή από αυτό, πίστεψέ με. Δεν ξέρω γιατί όλοι σνομπάρουν τις καφετέριες σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fraoula

Νεοφερμένος

Η Fraoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δεν σνομπάρω τη δουλειά στην καφετέρεια, απλά όλοι εκεί ψάχνουν και γι αυτό είναι πιο δύσκολο να βρεις. Επίσης το άλλο έχει περισσότερη πλάκα, νομίζω.
Σ' ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παιδιά συγχωρέστε με αλλά εγώ την δουλειά στην καφετέρια την σνομπάρω είναι δουλειά χωρίς ένσημα και σίγουρα πληρώνεσαι πολύ λιγότερο από ότι αξίζεις (εκτός αν είσαι γυναίκα που παίρνεις παλλά και από τα φιλοδωρήματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fraoula

Νεοφερμένος

Η Fraoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Τι να σου πω, ρε φίλε. Ίσως να έχεις και δίκιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εχμ, στην καφετέρια μπορείς να ζητήσεις ένσημα μετά από λίγο καιρό και αν δεν θέλουν να σε χάσουν (με άλλα λόγια είσαι καλός/καλή) θα στα δώσουν. Στα κομπαρσιλίκια δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις ΠΟΤΕ. Εχω δουλέψει και σε καφετέριες με "λιγότερα από όσο νιώθω ότι αξίζω", αλλά ΠΑΝΤΑ ήταν περισσότερα από τα κομπαρσιλίκια και τα έπαιρνα στο χέρι πολύ γρηγορότερα. Με άλλα λόγια, στο δικό μου μυαλό η σερβιτόρα είναι πολύ καλύτερη από την απλή υπάλληλο γραφείου (από άποψη χρημάτων και περιβάλλοντος). Εδώ είχα φίλη οδοντίατρο που έβγαζε λιγότερα από μένα, όταν ήμουν σερβιτόρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Οταν δουλευα σερβιτορος,εβγαζα περιπου 1000+ το μηνα.Μεροκαματο καθε μερα,χωρις καθυστερησεις.Ενσημα δεν ειχα,οχι γιατι δεν κολλουσαν,αλλα γιατι εγω δεν ζητησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Οταν δουλευα σερβιτορος,εβγαζα περιπου 1000+ το μηνα.Μεροκαματο καθε μερα,χωρις καθυστερησεις.Ενσημα δεν ειχα,οχι γιατι δεν κολλουσαν,αλλα γιατι εγω δεν ζητησα.

:worry: παράνομος ήσουνα αυτό είναι που σνομπάρω Τις περισσότερες περιπτώσεις πάντως catering και γενικά εστιατόρια πληρώνουν σερβιτόρους πολύ λιγότερα από ότι αξίζουν.

Από αυτή την δουλειά μπορείς να βγάλεις πάρα πολλά λεφτά αλλά δε μπορείς να στηρίζεσαι για μία ζωή εκεί ειδικά τους καιρούς που ζούμε (όπως π.χ δε μπορείς να στηρίζεσαι σε δουλειά σε μαγαζιά νύχτας)

Το ίδιο ακριβώς θα λεγα και για τους καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα

Δεν είναι δυνατόν να διαμαρτύρονται κάποιοι για την κρίση ή για άλλες καταστάσεις π.χ. φακελάκια ιατρών όταν αυτοί οι ίδιοι πληρώνονται μαύρα (δηλαδή με ακριβώς τον ίδιο τρόπο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
:worry: παράνομος ήσουνα αυτό είναι που σνομπάρω Τις περισσότερες περιπτώσεις πάντως catering και γενικά εστιατόρια πληρώνουν σερβιτόρους πολύ λιγότερα από ότι αξίζουν.

Από αυτή την δουλειά μπορείς να βγάλεις πάρα πολλά λεφτά αλλά δε μπορείς να στηρίζεσαι για μία ζωή εκεί ειδικά τους καιρούς που ζούμε (όπως π.χ δε μπορείς να στηρίζεσαι σε δουλειά σε μαγαζιά νύχτας)

Το ίδιο ακριβώς θα λεγα και για τους καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα

Δεν είναι δυνατόν να διαμαρτύρονται κάποιοι για την κρίση ή για άλλες καταστάσεις π.χ. φακελάκια ιατρών όταν αυτοί οι ίδιοι πληρώνονται μαύρα (δηλαδή με ακριβώς τον ίδιο τρόπο).

Θα βγω οφφ...
Οταν αγαπητε φοκο το στομαχι σου γουργουριζει απο την πεινα,το τελευταιο πραμα που σκεφτεσαι ειναι αν θα παρεις μαυρα η ασπρα λεφτα.
Εσεις που εχετε χρηματα,φροντιστε να να δινετε με νομιμο τροπο.
Γιατι οταν τιθεται θεμα επιβιωσης,δεν μπορεις να τον κατηγορεις τον αλλο οτι παιρνει μαυρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θα βγω οφφ...
Οταν αγαπητε φοκο το στομαχι σου γουργουριζει απο την πεινα,το τελευταιο πραμα που σκεφτεσαι ειναι αν θα παρεις μαυρα η ασπρα λεφτα.
Εσεις που εχετε χρηματα,φροντιστε να να δινετε με νομιμο τροπο.
Γιατι οταν τιθεται θεμα επιβιωσης,δεν μπορεις να τον κατηγορεις τον αλλο οτι παιρνει μαυρα...

Οκ εγώ δούλευα 2,5 χρόνια (2 χρόνια στην Ελλάδα πληρωνόμουνα μικτά 1250 το μήνα στα οποία τα 250 πηγαίναν στην ασφάλεια για να νοσηλεύονται οι τσαμπατζήδες που τα παίρνουν μαύρα. Αφού έπαιρνες 1000/ μέρα μαύρα δε μπορείς να μιλάς εξ ορισμού για πείνα (τουλάχιστον την περίοδο που τα επαιρνες αν ήταν ηθικός ο εργοδότης σου ή εσύ έπρεπε να ζητήσεις ένσημα.).

Όποιος παίρνει λεφτά μαύρα για θέμα επιβίωσης καλά κάνει που τα παίρνει αλλά είναι άτοπο να το παίζει αγανακτισμένος στις πλατείες ή να είναι έξω από την βουλή και να διαμαρτύρεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εχμ, και νύχτα που δούλευα είχα ένσημα και μάλιστα χωρίς να τα ζητήσω. Τώρα αν πας στο κωλομπαρο του κυρ Βαγγέλη, μάλλον δεν θα έχει. Ξέρω πολύ κόσμο με σταθερή δουλειά σε πίστες, που δεν είναι πιτσιρίκια (50+) και αντίθετα με την κοινή γνώμη, και αυτή η δουλειά πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερη από το "γραφείο πρωινό 8ωρο 600 ευρώ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εχμ, και νύχτα που δούλευα είχα ένσημα και μάλιστα χωρίς να τα ζητήσω. Τώρα αν πας στο κωλομπαρο του κυρ Βαγγέλη, μάλλον δεν θα έχει. Ξέρω πολύ κόσμο με σταθερή δουλειά σε πίστες, που δεν είναι πιτσιρίκια (50+) και αντίθετα με την κοινή γνώμη, και αυτή η δουλειά πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερη από το "γραφείο πρωινό 8ωρο 600 ευρώ".
Στην νυχτερινή δουλειά δεν αναφερόμουνα στα ένσημα απλά είναι δύσκολο για έναν άνθρωπο να δουλεύει τέτοιες ώρες και να φτιάχνει οικογένεια μετά. Φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Και γιατί να αυξησει ενας φοιτητης τα εσοδα του δουλευοντας συγκεκριμενα στην τηλεοραση;:hmm:

έχει περισσότερη πλάκα

Α. Οκευ, απαντηθηκα.
...

Φροντισε ομως να μην αμελεις τα ''σοβαρα'' για την πλακα. Εκτος... αν γινει σοβαρη υποθεση η τηλεοραση για σενα, εν καιρω. Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top