Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,804 μέλη και 2,441,243 μηνύματα σε 76,719 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 240 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι θα ψηφίσουν οι βουλευτές για το νέο μνημόνιο;

Τι θα ψηφίσουν οι βουλευτές για το νέο μνημόνιο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 16)
ΝΑΙ
13
81,25%
ΟΧΙ
3
18,75%
ΔΞ/ΔΑ
0
0%

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,672 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 10:41, 09-02-12:

Αυτές τις μέρες οι πολιτικοί αρχηγοί των κομμάτων της συγκυβέρνησης αποφασίζουν για τη μορφή που θα έχει το νέο μνημόνιο. Όμως λογαριάζουν χωρίς το ξενοδόχο γιατί το νέο μνημόνιο θα περάσει από τη Βουλή.

Πιστεύετε ότι οι βουλευτές μας θα πουν το μεγάλο ΟΧΙ ή θα συμφωνήσουν;
3
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Επιφανές Μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 13,507 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 11:05, 09-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Πιστεύετε ότι οι βουλευτές μας θα πουν το μεγάλο ΟΧΙ
Haha! +1 για το χιουμορ σου!

Τωρα δλδ ξαφνικα θα θυμιθουν οτι εκπροσωπουν τον λαο;
1
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε: στις 11:05, 09-02-12:

θα συμφωνησουν
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε: στις 11:19, 09-02-12:

Θα πουν ένα τεράστιο...

ΟΧΙΝΑΙ! (οχινέ στον καμπινέ)
3
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,672 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 11:25, 09-02-12:

Πιστεύω ότι θα γίνει ντέρμπυ και θα παρακολουθήσω την συνεδρίαση τρώγοντας πίτσα .

Το ΠΑΣΟΚ τελείωσε και ο κεντροαριστερός χώρος θα αντικατασταθεί με τη Δημοκρατική αριστερά. Ο Κούβελης έχει δηλώσει ότι θα καταψηφίσει το νέο μνημόνιο αν και συμφωνεί με την Ε.Ε. Πολλοί βουλευτές και άλλοι πολιτικοί του ΠΑΣΟΚ έχουν σκοπό να ενταχθούν με τη Δημοκρατική αριστερά συνεπώς σκεφτόμενοι το πολιτικό τους μέλλον (με 8% στις δημοσκοπήσεις το ΠΑΣΟΚ δεν τους δίνει την ασφάλεια που τους έδινε) θα καταψηφίσουν το μνημόνιο. Όποιος έχει επαφή με τα πολιτικά γραφεία θα παρατηρήσει ότι τα γραφεία του ΠΑΣΟΚ είναι άδεια και τα γραφεία της Δημοκρατικής αριστεράς γεμάτα από ανθρώπους που θέλουν να μπουν στο ψηφοδέλτιο τους.

Συνεπώς για αυτό ψηφίζω ΟΧΙ στη δημοσκόπηση.

Το να να δεχθούμε το μνημόνιο κατά τη γνώμη μου θα έχει πολύ μεγαλύτερες δυσκολίες από ότι το να μην το δεχθούμε και να χρεωκοπήσουμε. Η αριστερά και η τηλεόραση έχουν περάσει τη ιδέα ότι όταν φύγουμε από το μνημόνιο θα επηρεαστούν μόνο οι τραπεζίτες και οι πλούσιοι. Αυτό όμως είναι παραμύθι καθώς ο μεγαλύτερος δανειστής του ελληνικού κράτους είμαστε εμείς οι Έλληνες πολίτες. Για παράδειγμα τα λεφτά από τα ταμεία των γιατρών, των δικηγόρων και των μηχανικών έχουν επενδυθεί σε Ελληνικά ομόλογα για να σωθούν τα υπόλοιπα ταμεία. Συνεπώς σε ενδεχόμενη χρεοκοπεία τα ταμεία θα καταρρεύσουν με μορφή ντόμινο.
2
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Επιφανές Μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 13,507 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 11:54, 09-02-12:

Φοκο, δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση, ασχετα με το πιο κομμα θα ειναι το επομενο με το οποιο θα κατεβον μερικοι στις εκλογες, να ψηφισουν οχι προκειμενου να ξαναψηφιστουν. Δεν την θελουν την χρεωκοπια! Και αυτην την στιγμη προτινονται μονο δυο εναλακτικες, μνημονιο η χρεωκοπια!
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,656 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 12:14, 09-02-12:

Το ζήτημα είναι ότι δεν πρόκειται να ψηφίσουν έχοντας στο νου τα βέλτιστα συμφέροντα του ελληνικού λαού αλλά την εκλογική αναμέτρηση - όποτε και αν είναι αυτή. Εν προκειμένω όμως, αυτό θα έχει θετικά αποτελέσματα, αφού αρκετοί θα το καταψηφίσουν.
Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε: στις 12:36, 09-02-12:

φυσικα και θα το ψηφισουν.....θα παιξουν το θεατρο τους μερικοι δηθεν οτι αντιστεκονται,ζητωντας καποια μετρα να τροποποιηθουν,(πχ απο 492 ο βασικος να παει 493)για να ικανοποιησουν το εθνικο μας φρονημα....και να μας περασουν το μηνυμα.....εγω αντισταθηκα(στα λογια) ψηφιστε με στις εκλογες.....αλλα δεν μπορουσα να κανω κ αλλιως...μα θα χρεοκοπουσαμε διαφορετικα....λες κ το να μην εχεις να φας αλλα να εισαι στην ζωνη του ευρω,δεν ειναι χρεοκοπια
4
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε: στις 12:45, 09-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Φοκο, δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση, ασχετα με το πιο κομμα θα ειναι το επομενο με το οποιο θα κατεβον μερικοι στις εκλογες, να ψηφισουν οχι προκειμενου να ξαναψηφιστουν. Δεν την θελουν την χρεωκοπια! Και αυτην την στιγμη προτινονται μονο δυο εναλακτικες, μνημονιο η χρεωκοπια!

Μαν το point είναι ότι όποιος ψηφίσει το μνημόνιο θα τελειώσει πολιτικά και δεν θα ξαναεκλεγεί σε κανένα κόμμα.

Αρχική Δημοσίευση από Eileen
Το ζήτημα είναι ότι δεν πρόκειται να ψηφίσουν έχοντας στο νου τα βέλτιστα συμφέροντα του ελληνικού λαού αλλά την εκλογική αναμέτρηση - όποτε και αν είναι αυτή. Εν προκειμένω όμως, αυτό θα έχει θετικά αποτελέσματα, αφού αρκετοί θα το καταψηφίσουν.
Συμφωνώ ας αρχίσουμε να κάνουμε λίστα με τους Βουλευτές (ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΛΑΟΣ) που δεν θα ψηφίσουν το μνημόνιο. Βάζουμε το όνομα του βουλευτή και το κάνουμε λινκ τη πηγή που αποδεικνύει ότι δεν θα ψηφίσει το μνημόνιο. Όποιος βρίσκει βουλευτή αντιγράφει τη λίστα από το προηγούμενο και βάζει και το δικό του βουλευτή με τη πηγή.
=======================================================================

Λίστα βουλευτών (ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΛΑΟΣ) δεν θα ψηφίσω το μνημόνιο

1. κ. Μιχελογιαννάκης
  2. κ. Γιακουμάτος
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε: στις 12:51, 09-02-12:

1. κ. Μιχελογιαννάκης (ΠΑΣΟΚ)
  2. κ. Γιακουμάτος (ΝΔ)
  3. κ. Καρατζαφέρης (ΛΑΟΣ)
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε: στις 13:04, 09-02-12:

2. κ. Γιακουμάτος (ΝΔ)
  3. Γ. Καρατζαφέρης (ΛΑΟΣ)
  4. Δ. Σταμάτης (ΝΔ)
  5. Π. Καμμένος (ΝΔ)
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε: στις 13:10, 09-02-12:

διαβαζω τις αλλαγες που εχει το μνημονιο 2, και πιστευω οτι δεν εχετε καταλαβει τι τσουναμι ερχεται....
θα τις εβαζα εδω αλλα μαλλον θα μπερδευτειται παρα θα βοηθησει.

Απο οπου και να το πιασεις ειναι μαυρο χαλι, μαζι με τους βουλευτες....
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε: στις 13:24, 09-02-12:

πηγή: http://www.parapolitika.gr/ArticleDe...5/Default.aspx
1
Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε: στις 13:25, 09-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από DreamStealer
διαβαζω τις αλλαγες που εχει το μνημονιο 2, και πιστευω οτι δεν εχετε καταλαβει τι τσουναμι ερχεται....
θα τις εβαζα εδω αλλα μαλλον θα μπερδευτειται παρα θα βοηθησει.

Απο οπου και να το πιασεις ειναι μαυρο χαλι, μαζι με τους βουλευτες....
κ απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι δεν εχουμε καταλαβει τι τσουναμι ερχεται;;;;τι θες να πεις;;;;οτι εσυ καταλαβαινεις κ εμεις οχι;;;;
αυτο μου ελειπε τωρα....να με στηνουν στον τοιχο με τα νεα μετρα....κ να εχω κ καποιον να μου λεει"θα σε σκοτωσουν σε λιγο,αλλα εσυ δεν καταλαβαινεις""θα σου εξηγουσα τωρα πως θα σε σκοτωσουν,αλλα θα μπερδευτεις"
σιγουρα ειναι εκτος θεματος,να απανταω στην ειρωνια.....αλλα αν εχεις να πεις κατι πεστο....διαφορετικα μην παιζεις με τον πονο μας....
3
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε: στις 13:35, 09-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο
κ απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι δεν εχουμε καταλαβει τι τσουναμι ερχεται;;;;τι θες να πεις;;;;οτι εσυ καταλαβαινεις κ εμεις οχι;;;;
αυτο μου ελειπε τωρα....να με στηνουν στον τοιχο με τα νεα μετρα....κ να εχω κ καποιον να μου λεει"θα σε σκοτωσουν σε λιγο,αλλα εσυ δεν καταλαβαινεις""θα σου εξηγουσα τωρα πως θα σε σκοτωσουν,αλλα θα μπερδευτεις"
σιγουρα ειναι εκτος θεματος,να απανταω στην ειρωνια.....αλλα αν εχεις να πεις κατι πεστο....διαφορετικα μην παιζεις με τον πονο μας....

θα σου προτεινα αντι να βγαλεις ευκολα συμπερασματα που μεσω της οθονης ειναι ευκολο να γινει,
να κρατας μια επιφυλαξη για αυτο που ευκολα σου βγαινει να καταλαβεις.
Ο πονος σου ειναι ιδιος με τον δικο μου, ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο.

Αυτο που ειπα ειναι οτι ειναι τοσες πολλες οι αλλαγες που εχω χαθει, αλλα αν ειμαι εγω ο χαζος μπορει και να ειναι οντως δικο μου προβλημα.... δεν εχω καμια διαθεση για μομφη η να πατησω σφραγιδα εξυπναδας, ιδιως σε τετοιους καιρους, σαφως το χειροτερο ειναι να αρχιζουμε να πετροβολιομαστε αναμεταξυ μας συμφωνεις?

ΥΓ...... θα ανοιξω νεο θεμα για να καταλαβεις τι εννοω.
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε: στις 13:39, 09-02-12:

Μνημόνιο 2 - Οι νέες αλλαγές

1) Η αμοιβή των νέων κάτω των 25 ετών διαμορφώνεται κατά 20% χαμηλότερα από τον κατώτατο μισθό της Εθνικής Γενικής
Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας.

Με επιχειρησιακές συλλογικές συμβάσεις εργασίας.

Ριζικές αλλαγές στις εργασιακές σχέσεις

βασικότερες αλλανές στις ερνασιακές σχέσεις

ΝΟΜΟΣ 3863/2010

ΝΟΜΟΣ 3899/2010

Οδηγός επιβίωσης με το νέο εργασιακό

ΕΘΝΙΚΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 2011 - ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

καλο διαβασμα για οσους εχουν το κουραγιο και αντεχουν να τα διαβασουν ολα....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 09-02-12 στις 15:25. Αιτία: merge συνεχομενων ποστς και προσθηκη σποιλερ
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 13:46, 09-02-12:

Αντί το καράβι να οδεύει προς τα μπρος, πλέει προς τα πίσω. Απο νοικοκύριδες, έχουν καταντήσει τους έλληνες πολίτες, ζητιάνους.
1
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,692 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε: στις 13:46, 09-02-12:

Εδω δεν αντεχουν οι βουλευτες μας,που ειναι του αμεσου ενδιαφεροντος τους.Θα αντεξουμε εμεις οι απλοι πολιτες??
Με λιγα λογια:Την κατσαμε την βαρκα πατριωτη!!!

Θυμαμαι ενα επεισοδειο των Αρβυλα,οπου ειχε μια συνεδριαση της βουλης,και ειχε σε παραθυρακι μια γυναικα που μετεφραζε σε νοηματικη.Και λεει ο ενας εκ των τεσσαρων:"Αντι να παλευει να προλαβει να τα πει ολα αυτα,μπορει να κανει μια κινηση και να καταλαβουν ολοι τι λενε:"
1
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε: στις 13:46, 09-02-12:

2. κ. Γιακουμάτος (ΝΔ)
  3. Γ. Καρατζαφέρης (ΛΑΟΣ)
  4. Δ. Σταμάτης (ΝΔ)
  5. Π. Καμμένος (ΝΔ)
  6. Χ. Μαγκούφης (ΠΑΣΟΚ)
Λάθος αφαιρώ το Παναγιωτακόπουλο καθώς δεν είναι βουλευτής . Στη θέση του βάζω τον Μαγκούφη
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Επιφανές Μέλος

O Dark_kronos . έγραψε: στις 13:49, 09-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Μαν το point είναι ότι όποιος ψηφίσει το μνημόνιο θα τελειώσει πολιτικά και δεν θα ξαναεκλεγεί σε κανένα κόμμα.
Ο λαος εχει μνημη χρυσοψαρου, και αυτο το ξερουν καλα μερικοι!
Επισης, ο λαος, ειναι ευπλαστοσ αν πλαστελινη!
Οπως πολυ καλα λεει και το νυχτολουλουδο ]
[
Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο
θα παιξουν το θεατρο τους μερικοι δηθεν οτι αντιστεκονται,ζητωντας καποια μετρα να τροποποιηθουν,(πχ απο 492 ο βασικος να παει 493)για να ικανοποιησουν το εθνικο μας φρονημα....και να μας περασουν το μηνυμα.....εγω αντισταθηκα(στα λογια) ψηφιστε με στις εκλογες.....αλλα δεν μπορουσα να κανω κ αλλιως...μα θα χρεοκοπουσαμε διαφορετικα
Δεν μας βαλανε εξ αρχης σε ολο αυτο το λουκι, για να ψηφισουν τωρα οχι και αν αρνηθουν ολη την "απλοχερι βοηθεια"... Απλα δουλευουν τπως θα μας το φερουν πιο μαλακα απο το προηγουμενο γιατι τωρα ειναι ηδη τεταμενες οι καταστασεις.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια