Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,814 μέλη και 2,441,774 μηνύματα σε 76,735 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 213 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Δεύτερο μνημόνιο ή χρεωκοπία;

Τι θέλετε να γίνει στην Ελλάδα στο άμεσο μέλλον;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
Δεύτερο μνημόνιο
7
18,92%
Χρεωκοπία
30
81,08%

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε: στις 01:46, 12-02-12:

thermopiles αν πιστευεις οτι θα χρεωκοπησουμε εχεις πεσει θυμα της τρομοκρατιας των ΜΜΕ - πολιτικων....
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,328 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 01:53, 12-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από DreamStealer
Αν με ρωτησεις ειμαι πιο πολυ υπερ της χρεωκοπιας.
Τραβαω αυριο οτι ρευστο εχω (οοοοοοοολο) και παω και ψωνιζω για 2 μηνες.
Στο μεσοδιαστημα εχει ενα χαος στην αθηνα, ε οκ σε δυο μηνες οτι ειναι να καθαρισει θα γινει....
Απο συναισθηματικης αποψης μου αρεσει.
Τωρα πιο πρακτικα δεν το εχω σκεφτει.
Ε τωρα παλι θα γελασω!
Ετσι σου ειπανε?
Δυο μηνες και ολα μελι γαλα?!
WoW!
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε: στις 01:59, 12-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
[FONT=Verdana]

Μαλλον η μητερα σου δε στα ειχε πει καλα ή δεν τα θυμασαι εσυ καλα.
Γιατι δε μας λες που κυμαινονταν οι μισθοι εκεινα τα χρονια στα οποια αναφερεσαι?
Μηπως ενας του δημοσιου επαιρνε 1000δρχ, ενας του ιδιωτικου γυρω στις 600δρχ και οι μεροκαματιαριδες δεν ηξεραν, εαν θα ειχαν να φανε αυτοι και οι οικογενειες τους?!
Σε επαρχιακη πολη η γκαρσονιερα κοστιζε 150-200 δραχμες, ποσο μαλλον δηλαδη ενα τριαρι.
Και για να μην πολυλογω, ενας με 1000δρχ το '65 υποτιθεται οτι ηταν απο τους καλοπληρωμενους και δυστυχως ισα που του εφταναν να συντηρει τον εαυτο του χωρις περιττα εξοδα και πολυτελειες.
Νεράιδα ξέρεις τι λες; Θέλεις να μας τρελάνεις; Είσαι δέκα χρόνια νεώτερή μου και τα θυμάσαι εσύ καλύτερα από εμένα; Θυμάσαι εσύ την δεκαετία του '70; Ζούσες τη μεταπολίτευση; Δεν νομίζω. Έχεις δει τον Καραμανλή να υπογράφει για την ΕΟΚ; Όχι βέβαια! [....] Πότε βγήκες πρώτη φορά στη βιομηχανική παραγωγή; Πόσα γνωρίζεις από εκείνον τον χώρο; Εκτός από δασκάλα έχεις κάνει άλλο επάγγελμα; Ο κώλος μου έχει βγάλει πέτσα στο πεζοδρόμιο και θα μου πεις ότι δεν τα ξέρω καλά; [...]

Αυτη την Ελλαδα θελετε?!
Συγχαρητηρια!
Όχι, εμείς οραματιζόμαστε μια Ελλάδα ελεύθερη και παραγωγική, πρωτοπόρο στην καινοτομία και χωρίς να χρωστάει μία. Αυτή που περιγράφω παραπάνω είναι όμως η Ελλάδα της δραχμής όπως την γνωρίσαμε και αυτό μόνο για απόλυτη καταστροφή δεν μοιάζει. Είναι μια βάση για να έχουμε αρχικά να φάμε και μετά να πάμε μπροστά. Αυτή η σημερινή Ελλάδα της πτώχευσης και της καταστροφής, η Ελλάδα του Ευρώ δηλαδή, είναι αυτή που θέλετε εσείς και θα μεταχειριστείτε κάθε τέχνασμα προκειμένου να το διατηρήσετε. [...]
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 13-02-12 στις 19:33. Αιτία: Προσαρμογή :)
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,672 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε: στις 02:02, 12-02-12:

thermopiles αν πιστευεις οτι θα χρεωκοπησουμε εχεις πεσει θυμα της τρομοκρατιας των ΜΜΕ - πολιτικων....
Εμενα παντως η τσεπη μου εχει χρεωκοπησει. Πραγματικα σου μιλαω...χωρις ιχνος υπερβολης. Το οτι εχω πεσει θυμα των ΜΜΕ μην το λες ετσι ελαφρα την καρδια,να χαρεις...Εγω ηδη χρεωκοπησα...Το τι λενε τα καναλια και το τι θα κανει τελικα η κυβερνηση δεν εχει πια κανενα νοημα για μενα. Ειμαι ηδη φαλιρισμενη. Αν εννοεις οτι δε θα χρεωκοπησουμε επισημα ακομη και οτι ολο αυτο ειναι ενα τηλεπικοινωνιακο παιχνιδι για να περασουν για αλλη μια φορα τα νεα μετρα, θα σου απαντησω πως με βρισκεις συμφωνη. Οκ το ξερω...Αλλα πραγματικα βαρεθηκα...
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε: στις 02:04, 12-02-12:

Neraida
στην απαντηση, δεν ειχα ουτε αγελαδες ουτε μελισες....ε?

thermopiles
Αν εννοεις οτι δε θα χρεωκοπησουμε επισημα ακομη και οτι ολο αυτο ειναι ενα τηλεπικοινωνιακο παιχνιδι για να περασουν για αλλη μια φορα τα νεα μετρα +

και συμπληρωνω γιατι σου διαφευγει αλλα ειναι ολη η ουσια....
να αποδιδονται οτι προβλεπονται απο χρεη.

Να στο πω αλλιως,
Αν δεν χρεωκοπει η ελλαδα ενας λογος ειναι οτι αν ειναι σε οικονομια που τρεχει,
εχει πιθανοτητες να αποδοσει λεφτα στους πιστωτες.
Οι πολιτικοι κανουν την τραμπα προσπαθοντας να εξασφαλισουν επιβιωση
ριχνοντας τον εκβιασμο και τον τρομο στους πολιτες.

Εκεινο που περιμενω να δω,
ειναι η προεκλογικη περιοδος, που κατα τον Σαμαρα θα αρχισει μετα το πασχα...
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,230 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 02:05, 12-02-12:

Αααχ η κοιλιά μου!! Πρώτα ο Μπένι, έπειτα ο Παπαδήμιους γελάσαμε και σήμερα

Ετούτος εδώ μου θυμίζει την αγαπημένη μου σειρά "V" με τους εξωγήινους.
Ούτε ο Keanu Reeves δεν είναι τόσο ανέκφραστος.

Εξαιρετική η προετοιμασία του κειμένου. 2 λεπτά μιλάει για τη δανειακή σύμβαση κι άλλα 10 για τα χίλια κακά που θα μας βρουν λέει... Ούτε κι ο ίδιος δεν τα πιστεύει. Θα περιμένω όμως να δω τι σκατά θα λένε όταν τελικά θα χρεοκοπήσουμε κι επίσημα.
2
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 02:18, 12-02-12:

Να στο πω αλλιως,
Αν δεν χρεωκοπει η ελλαδα ενας λογος ειναι οτι αν ειναι σε οικονομια που τρεχει,
εχει πιθανοτητες να αποδοσει λεφτα στους πιστωτες.
Η Ελλάδα, στην κατάσταση που είναι, μου θυμίζει γριά στα τελευταία της που την κρατάνε στη ζωή μόνο για να της τρων τη σύνταξη. Αφού την ξεζουμίσουν καλά-καλά και τη βάλουν να τους αφήσει στη διαθήκη της ό,τι έχει και δεν έχει, θα τραβήξουν τα σωληνάκια και θα την αφήσουν να ψοφήσει χωρίς καμία τύψη. (Μαζί της φυσικά κι εμείς )
11
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,672 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε: στις 02:22, 12-02-12:

Αν δεν χρεωκοπει η ελλαδα ενας λογος ειναι οτι αν ειναι σε οικονομια που τρεχει, εχει πιθανοτητες να αποδοσει λεφτα στους πιστωτες.
Dreamstealer ακου λιγο τι σου λεω...Εγω χρεοκοπησα...Η οικονομια της χωρας δεν ξερω τι να κανει...
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε: στις 02:32, 12-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Dreamstealer ακου λιγο τι σου λεω...Εγω χρεοκοπησα...Η οικονομια της χωρας δεν ξερω τι να κανει...
εσυ, και εγω ισως ακολουθησω και ξερω καμποσους ακομα.
Ειμαι λιγο τυχερος γιατι ειχα σαν προβλεψη οτι θα σκασει αυτη η ιστορια.
Ετσι εδιωξα αρκετα νωρις καρτες ενω αποφυγα δανεια κλπ κλπ.
Δεν χρωσταω πουθενα και στο ονομα μου εχω ενα αυτοκινητο.
Προσωπικα και αν πτωχυσουμε, παω και στο χωριο μου,
εχω χωραφια που ηδη καλιεργουνται, κοτες καμποσες κλπ.
Το σχεδιο επιβιωσης μου το εχω ηδη ενεργο.
Λεμε τωρα αν χρειαστει οκ?

Ζευγαρι φιλικο μου, πηρε σπιτι με στεγαστικο δανειο, κανανε παιδι προσφατα και δεν τολμω να τους
παρω τηλεφωνο.....

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Η Ελλάδα, στην κατάσταση που είναι, μου θυμίζει γριά στα τελευταία της που την κρατάνε στη ζωή μόνο για να της τρων τη σύνταξη. Αφού την ξεζουμίσουν καλά-καλά και τη βάλουν να τους αφήσει στη διαθήκη της ό,τι έχει και δεν έχει, θα τραβήξουν τα σωληνάκια και θα την αφήσουν να ψοφήσει χωρίς καμία τύψη. (Μαζί της φυσικά κι εμείς )

καπως ετσι,,,, οι πολιτικες φανφαρες, ειναι μονο για να λεγονται.
Αμα δεν κατσει η μπιλια, αμολανε ενα "δυστυχως επτωχευσαμεν" και σχολασε ο γαμος.
Αλλα πρωτα πτωχευεουν οι πολιτες πυραμιδικα και στο τελος το κρατος.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 02:34, 12-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Νεράιδα ξέρεις τι λες; Θέλεις να μας τρελάνεις; Είσαι δέκα χρόνια νεώτερή μου και τα θυμάσαι εσύ καλύτερα από εμένα; Θυμάσαι εσύ την δεκαετία του '70; Ζούσες τη μεταπολίτευση; Δεν νομίζω. Έχεις δει τον Καραμανλή να υπογράφει για την ΕΟΚ; Όχι βέβαια! [...] Πότε βγήκες πρώτη φορά στη βιομηχανική παραγωγή; Πόσα γνωρίζεις από εκείνον τον χώρο; Εκτός από δασκάλα έχεις κάνει άλλο επάγγελμα; Ο κώλος μου έχει βγάλει πέτσα στο πεζοδρόμιο και θα μου πεις ότι δεν τα ξέρω καλά; [....]

Όχι, εμείς οραματιζόμαστε μια Ελλάδα ελεύθερη και παραγωγική, πρωτοπόρο στην καινοτομία και χωρίς να χρωστάει μία
. Αυτή που περιγράφω παραπάνω είναι όμως η Ελλάδα της δραχμής όπως την γνωρίσαμε και αυτό μόνο για απόλυτη καταστροφή δεν μοιάζει. Είναι μια βάση για να έχουμε αρχικά να φάμε και μετά να πάμε μπροστά. Αυτή η σημερινή Ελλάδα της πτώχευσης και της καταστροφής, η Ελλάδα του Ευρώ δηλαδή, είναι αυτή που θέλετε εσείς και θα μεταχειριστείτε κάθε τέχνασμα προκειμένου να το διατηρήσετε. [...]

[...]
Σαφως και δεν το παιζω εξυπνη και σαφως και δε ζουσα εκεινα το χρονια.
Αλλα ο πατερας μου ο οποιος σημερα ειναι 74 ετων την εζησε εκεινη την εποχη σε ολο της το μεγαλειο πολυ καλα και αυτα που εγραψα δεν τα εβγαλα απο τον κωλο μου, αλλα ειναι λογια εκεινου. Εκτος εαν ο ανθρωπος ψευδεται ασυστολως χωρις φοβο και παθος!
[...]
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 13-02-12 στις 19:34. Αιτία: splits και προσαρμογή
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε: στις 02:35, 12-02-12:

μια ψυχραιμη ματια στο θεμα....
πηγή-το κουτί της πανδώρας
Χρεοκοπημένες αλήθειες και τοκισμένα ψέματα

Ευρώ ή δραχμή;

Να χρεοκοπήσουμε;

Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας;

Θα μας σώσει το Μνημόνιο 2;

Οι Σωτήρες

Τωρα δεν ξερω αν ταιριαζει εδω στο θεμα, για χρεωκοπια λεει παντως

Neraida [...]

με συγχωρεις αλλα το μελι γαλα ειναι δικη σου εκτιμηση και οχι δικη μου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 13-02-12 στις 02:10. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους από iJohnnyCash 09:51 12-2-12 και διόρθωση πηγής
2
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 02:41, 12-02-12:

με συγχωρεις αλλα το μελι γαλα ειναι δικη σου εκτιμηση και οχι δικη μου.

"Στο μεσοδιαστημα εχει ενα χαος στην αθηνα, ε οκ σε δυο μηνες οτι ειναι να καθαρισει θα γινει...."

Αυτο ομως δεν το εγραψα εγω, σωστα?
Εαν εχω εκτιμησει κατι λαθος, διαφωτισε με ντιαρ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 12-02-12 στις 10:53. Αιτία: Προσαρμογή quote στους όρους
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε: στις 02:51, 12-02-12:

Ωπ παιδιά. Με χαρά σας αναγγέλλω ότι έφθασαν οι ενισχύσεις. Φωνές συμπαράστασης από λαούς που πέρασαν τα ίδια που περνάμε κι εμείς κι εκδηλώνουν την αλληλεγγύη τους. Διαβάστε λοιπόν ένα κείμενο που με συγκίνησε:

Αδελφέ Ελληνικέ Λαέ

Συνάδελφοι, Σύντροφοι, companeros

Από το Καράκας της Βενεζουέλας σας απευθύνουμε θερμό συντροφικό και επαναστατικό χαιρετισμό. Τούτες τις ώρες ο Βολιβαριανός λαός της Βενεζουέλας είναι μαζί σας!

Γνωρίζουμε ότι οι αγώνες σας είναι δύσκολοι και άνισοι, αλλά ξέρουμε ότι οι λαοί πάντα έχουν την ακατανίκητη δύναμη να νικούν στις πιο αντίξοες συνθήκες. Ο δικός σας λαός έχει γράψει ιστορία. Θα γράψει και τώρα. Έχουμε καταφέρει μέσα από συνεχείς αγώνες να στείλουμε το νεοφιλελεύθερο εργαστήριο και την κρεατομηχανή που καταστρέφει τις κοινωνίες και τις παραδίδει στους τοκογλύφους, στους τραπεζίτες και στον ιμπεριαλισμό στο αποχωρητήριο της ιστορίας!

Εμείς στην χώρα μας και στη Λατινική Αμερική ανοίγουμε νέους δρόμους που βασίζονται στην αλληλεγγύη, στη αλληλοκατανόηση των λαών μας, στην ανάγκη, η παιδεία, η υγεία, η δημοκρατία να μην εμπόρευμα αλλά κοινωνικά αγαθά για το λαό, ώστε να έχουν πραγματικό περιεχόμενο, ώστε να μην υπάρχει ούτε ένας άστεγος, ούτε ένας άνεργος, ούτε ένα παιδι που να διψά για να κατακτήσει τη γνώση, τη τέχνη τον αθλητισμό και την ανθρωπιά και να μπορεί να το κάνει. Δεν ξέρουμε αν θα τα καταφέρουμε αλλά μέχρι τέλους θα αγωνιζόμαστε για αυτά τα πανανθρώπινα ιδανικά!

Χαιρετίζουμε τον ηρωικό αγώνα σας, την νικηφόρα σας ορμή!, το απαράμιλλο θάρρος σας!

Ζήτησε όποτε το κρίνετε να βοηθήσουμε με όποιο τρόπο μπορούμε και θα το κάνουμε!

Το έχετε ξανακάνει, δώστε στους λαούς του κόσμου την ελπίδα του αγώνα ξανά!

Ταράξτε τα λιμνάζοντα νερά της Ευρωπης του άγριου καπιταλισμού και τη βαρβαρότητας ώστε να ξαναβρεί τη ψυχή της και τα όνειρα της!

Δίωξτε αυτούς που σας θέλουν προσκυνημένους!

Μπορείτε!

Ηasta la Victoria siempre!

[Πηγή]

Ευχαριστούμε πολύ Companeros, εσείς το ξέρετε ότι υπάρχει και άλλος δρόμος, χωρίς νταβατζήδες και προστάτες. Ο δρόμος των λαών...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 12-02-12 στις 10:56. Αιτία: split
5
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε: στις 02:51, 12-02-12:

"Στο μεσοδιαστημα εχει ενα χαος στην αθηνα, ε οκ σε δυο μηνες οτι ειναι να καθαρισει θα γινει...."

Αυτο ομως δεν το εγραψα εγω, σωστα?
Εαν εχω εκτιμησει κατι λαθος, διαφωτισε με ντιαρ...

ετσι ρωτησε με λοιπον να σου αναλυσω την σκεψη μου, μην λες εσυ για μενα

Θεωρω κρισιμο σε ενα υποθετικο σεναριο χρεωκοπιας,
να υπαρχει ολικη καθαρση του πολιτικου σκηνικου.
Αλλιως με φθαρμενα υλικα 40 χρονης γνωστης χρησης,
δεν εχει νοημα ουτε καν να ασχοληθεις.

Σε ενα τετοιο σεναριο λοιπον πιστευω οτι θα υπαρχουν αγριες καταστασεις, και αν θες οχι δικαιες παντα.
Ομως σε ευλογο χρονικο διαστημα θα γινουν οτι αλλαγες ειναι να γινουν.

Βλεπεις κατι περιεργο σε οτι λεω?
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε: στις 02:55, 12-02-12:

Άλλη μια φωνή συμπαράστασης από έναν πρώην παθόντα και μαθόντα:

Ο Αργεντίνος βουλευτής, στέλεχος του κινήματος «Ελεύθεροι του Νότου», απευθύνει μήνυμα συμπαράστασης προς τον ελληνικό λαό

Αδέλφια Έλληνες,

Σύντροφοι και Φίλοι,

Ο λαός μας παρακολουθεί με κομμένη την ανάσα τις τελευταίες εξελίξεις στη χώρα σας. Ο λαός της Αργεντινής ξαναζεί το δράμα, την τραγωδία της λεηλασίας και της ακραίας φτώχειας, βλέποντας και διαβάζονται για αυτά που συμβαίνουν στη Ελλάδα.

Νιώσαμε αυτό που νιώθετε. Πονέσαμε όπως και εσείς. Κύλησαν τα δάκρια των μανάδων μας όταν τα παιδιά τους έφυγαν μετανάστες στα πέτρινα χρόνια του Δ.Ν.Τ. Είδαμε τους γονείς μας, τα αδέλφια μας και τα παιδιά μας να βρίσκονται στην μακροχρόνια ανεργία. Μας λοιδόρησαν ως τεμπέληδες όπως τώρα χλευάζουν εσάς.

Αγωνιστήκαμε όπως εσείς τώρα! Νικήσαμε, όπως κι εσείς θα νικήσετε!

VENCEREMOS!

Πηγή: rnbnet.gr

Έλα, Viva la Revolution...
4
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε: στις 03:07, 12-02-12:

Και για το τέλος σας άφησα το καλύτερο:

Ήμασταν μαζί με τα παλικάρια του Ηρακλή, της Αυτόνομης Θύρας 10 στην εξέγερση της 28ης Οκτωβρίου, τότε που κάναμε τον κροκόδειλο Παπούλια να δακρύσει ο κακομοίρης οι αντιαστασιακός. Τιμή μου και καμάρι μου! Με αυτό το κείμενο, θα πάω και πάλι με χαρά να σταθώ δίπλα τους αύριο το απόγευμα. Τα δικά μου λόγια είναι λίγα και φτωχά:

Κάλεσμα της ΑΘ10 για τις συγκεντρώσεις και πορείες

Ονειρευόμαστε ότι η γη που δουλεύουμε μας ανήκει. Ονειρευόμαστε ότι ο ιδρώτας μας, πληρώνεται με δικαιοσύνη και αλήθεια. Ονειρευόμαστε ότι υπάρχει σχολείο για να γιατρέψουμε την άγνοια και φάρμακα για να τρομάξουμε τον θάνατο. Ονειρευόμαστε ότι τα σπίτια μας φωτίζονται και ότι τα τραπέζια μας γεμίζουν. Ονειρευόμαστε ότι η γη μας είναι λεύτερη και ότι είναι θέμα του λαού μας να κυβερνά και να κυβερνιέται. Ονειρευόμαστε πως είμαστε εντάξει με τον ίδιο μας τον εαυτό και με τον κόσμο γύρω. Ονειρευόμαστε ότι πρέπει να αγωνιστούμε για να αποκτήσουμε αυτό το όνειρο. Ονειρευόμαστε πως πρέπει να υπάρξουν νεκροί για να υπάρξει ζωή.

Ονειρευόμαστε και ξυπνάμε…

Τώρα ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε. Ένας άνεμος σηκώνεται και ανακατεύει τα πάντα, αυτός σηκώνεται και πάει να συναντήσει άλλους! Κάτι μας δείχνει πως η επιθυμία μας και το όνειρο μας, είναι επιθυμία και όνειρο πολλών και πάμε να τους βρούμε!!!

Η ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ...

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ "ΔΗΜΟΚΤΑΤΟΡΙΑΣ".

Η ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΥΡΑ 10 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΛΑΕ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ ΤΟ ΣΑΛΠΙΣΜΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΔΩΘΗΚΕ.

ΑΣ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΙΔΡΥΣΗΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΠΙΟ ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΑΠΟ ΠΟΤΕ!!!

ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ!!!

Αυτήν την Ελλάδα ονειρευόμαστε Νεράιδα μου, την ώρα που εσείς ακόμη να συνέλθετε από την ευρωλιγούρικη ονειροφαντασία σας, που έχει εξελιχθεί σ' εφιάλτη, απ' αυτούς που θέλεις να ξυπνήσεις και δεν μπορείς. Σου ζητάμε συγνώμη που δεν επαναλαμβάνουμε τα κελεύσματα του Mega και να ερχόμαστε μετά να φωνάζουμε στους άλλους για προπαγάνδα...
4
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 03:10, 12-02-12:

Αυτήν την Ελλάδα ονειρευόμαστε Νεράιδα μου, την ώρα που εσείς ακόμη να συνέλθετε από την ευρωλιγούρικη ονειροφαντασία σας, που έχει
εξελιχθεί σ' εφιάλτη, απ' αυτούς που θέλεις να ξυπνήσεις και δεν μπορείς. Σου ζητάμε συγνώμη που δεν επαναλαμβάνουμε τα κελεύσματα του Mega και να ερχόμαστε μετά να φωνάζουμε στους άλλους για προπαγάνδα...
τε

Στον ιδιο εφιαλτη ζουσες και πριν το 2000 αλλα δεν το ειχες παρει χαμπαρι!

Και εν τελει, αγαπητε, εαν νομιζεις οτι εγω θελω κατι αλλο απο αυτο που εσυ θες, κανεις τραγικο λαθος.
Η διαφορα μας ειναι οτι πιστευω με σθενος πως η λυση που εσυ δινεις ειναι σκετη αυτοκτονια!

Καλη συνεχεια στο εργο σας...
Τσιου!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 03:22, 12-02-12:

Η διαφορα μας ειναι οτι πιστευω με σθενος πως η λυση που εσυ δινεις ειναι σκετη αυτοκτονια!
Και η λύση στην οποία εσύ πιστεύεις ποια είναι;
Δε λέω, είναι μια αρχή να ξέρεις τι ΔΕΝ θέλεις, αλλά δεν αρκεί.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 03:30, 12-02-12:

ετσι ρωτησε με λοιπον να σου αναλυσω την σκεψη μου, μην λες εσυ για μενα

Θεωρω κρισιμο σε ενα υποθετικο σεναριο χρεωκοπιας,

να υπαρχει ολικη καθαρση του πολιτικου σκηνικου.
Αλλιως με φθαρμενα υλικα 40 χρονης γνωστης χρησης,
δεν εχει νοημα ουτε καν να ασχοληθεις.

Σε ενα τετοιο σεναριο λοιπον πιστευω οτι θα υπαρχουν αγριες καταστασεις, και αν θες οχι δικαιες παντα.

Ομως σε ευλογο χρονικο διαστημα θα γινουν οτι αλλαγες ειναι να γινουν.

Βλεπεις κατι περιεργο σε οτι λεω?

Δε φανταστηκα οτι θελεις προσωπικη προσκληση για να απαντησεις σε καποιο σχολιο μου... να με συγχωρατε!

Πιστευεις δλδ εσυ, οτι ειναι δυνατη η ολικη καθαρση του πολιτικου σκηνικου, και οτι ειναι δυνατον να εχουμε καλυτερη μοιρα!

Ε, εγω αγαπητε δεν το πιστευω. Και θα το ξαναπω, η νοοτροπια του Ελληνα, δεν αλλαζει απο τη μια μερα στην αλλη! Θελει γενεες ολοκληρες.
Θα αρχισει ξαφνικα ο Ελληνας να συμπεριφερεται τυπικα, τιμια, αξιοκρατικα, υπευθυνα και τα συναφη...Ελα Δια και ΑΘηνα!

ΕΙμαι επισης πολυ περιεργη να μαθω σε ποιο "ευλογο χρονικο διαστημα" αναφερεσαι...
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε: στις 03:36, 12-02-12:

Δε φανταστηκα οτι θελεις προσωπικη προσκληση για να απαντησεις σε καποιο σχολιο μου... να με συγχωρατε!

Πιστευεις δλδ εσυ, οτι ειναι δυνατη η ολικη καθαρση του πολιτικου σκηνικου, και οτι ειναι δυνατον να εχουμε καλυτερη μοιρα!

Ε, εγω αγαπητε δεν το πιστευω. Και θα το ξαναπω, η νοοτροπια του Ελληνα, δεν αλλαζει απο τη μια μερα στην αλλη! Θελει γενεες ολοκληρες.
Θα αρχισει ξαφνικα ο Ελληνας να συμπεριφερεται τυπικα, τιμια, αξιοκρατικα, υπευθυνα και τα συναφη...Ελα Δια και ΑΘηνα!

ΕΙμαι επισης πολυ περιεργη να μαθω σε ποιο "ευλογο χρονικο διαστημα" αναφερεσαι...
τωρα εγω πρεπει να κανω τον τειρεσια? να πιστευω στο κακο ριζικο των ελληνων?
Δεν πιστευω στα καλα και κακα των λαων, τα θεωρω στερεοτυπα.
Οπως δεν πιστευω οτι πχ οι ελληνες ειναι φιλοξενοι ετσι δεν πιστευω οτι δεν ειναι τιμιοι, οι ιταλοι μαφιοζοι κλπ κλπ.

Υποθετω οτι αν γινουν αλλαγες θα γινουν βιαιες και οχι γιατι θα τις επιδιωξουμε οπως το φανταζεσαι.

Το ευλογο χρονικο διαστημα αρχιζει απο τοτε που θα αρχισει να ξηλωνεται το πουλοβερ....
Ας αρχισει και δεν με χαλαει το διαστημα, βεβαια να μην μας παρουν και οι μηνες.
Αλλωστε οπως και να εχει συντομα (σε 1-2 μηνες) πρεπει να επανελθει η οποια ισορροπια θα θελησουν οι πολιτες....
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος