Ψωμάκια γεμιστά

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Η συνταγή είναι της μαμάς μου.:redface:

Υλικά για τη ζύμη:
1 πακέτο αλεύρι [κοσκινισμένο!!] 1kg.
1 φακελάκι ξερή μαγιά
1 κουταλάκι του γλυκού αλάτι (ή πιο πολύ ή πιο πιο λίγο, ανάλογα τα γούστα σας)
1 κουταλάκι του γλυκού ζάχαρη
χλιαρό/ζεστό νερό όσο πάρει (εμένα χτες μου πήρε περίπου 1,5 κούπα μεγάλη)
σουσάμι
Εκτέλεση:
Μέσα στο κοσκινισμένο αλεύρι, ρίχνουμε τη ξερή μαγιά και το αλάτι.
Ανακατεύουμε όλα τα υλικά.
Έπειτα κάνουμε μια λακουβίτσα στο μίγμα μας και σιγά σιγά ρίχνουμε το ζεστό νερό και ανακατεύουμε με ένα κουτάλι.
Μετά πρέπει να ζημώσουμε με τα χέρια μέχρι να γίνει μια μαλακή ζύμη που να μη κολλάει.
Σε περίπτωση που κολλάει, συμπληρώνουμε με λίγο αλεύρι ακόμα.

Όταν είναι έτοιμη, αφού της έχουμε βάλει από πάνω μεμβράνη για να μη κάνει κρούστα, τη σκεπάζουμε με μια πετσέτα και την αφήνουμε μισή ώρα να φουσκώσει.

Η τελική ζύμη είναι σχεδόν 3πλάσια από την αρχική.


Από κει και πέρα μπορείτε να πειραματιστείτε με τη γέμιση.
Μπορείτε να βάλετε μέσα κομματάκια τυριού φέτα, λουκάνικο, ζαμπόν, κίτρινα τυριά, λαχανικά κτλ.
Παίρνουμε λίγη ζύμη τη πατάμε να γίνει σαν πίτα και τοποθετούμε στο κέντρο ό,τι γέμιση θέλουμε και μετά το κουκουλώνουμε να γίνει σαν μπαλάκι.

Τα βάζουμε σε ταψί με αντικολλητικό χαρτί, ή απλά σε λαδωμένο ταψί, τα αλείφουμε με λίγο λάδι από πάνω, πασπαλίζουμε με σουσάμι (προαιρετικό) και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180-190 βαθμούς μέχρι να πάρουν χρώμα.


Τελικό αποτέλεσμα!

:redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top