Ρατσισμός προς αλλόθρησκους και άθεους

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Σε αυτό το θέμα δε γίνεται αντιπαράθεση σε μια κοσμοθεωρία, αλλά και αυτό να γινόταν, κοροϊδεύεις καταγεγραμμένα γεγονότα και λες ανακρίβειες. Ποιον πόλεμο άρχισαν οι ορθόδοξοι χριστιανοί του ελλαδικού χώρου; O μεσαίωνας τι σχέση έχει με την ορθοδοξία. Και ποιος σου είπε ότι η ορθοδοξία αντιτίθενται στην πρόοδο της επιστήμης και στις τέχνες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Δεν εβρισα φιλε εσυ εβρισες.

Bill4 οταν λες οτι κοροιδευω καταγεγραμμενα γεγονοτα πες σε ποια αναφερεσαι και ποιες ειναι οι ανακριβιες γιατι δεν προκειται να συνενοηθουμε!
Αντιπαραθεση γινεται παντα γιατι εχω μια κοσμοθεωρια εχει μια αλλη,φυσικα μιλαω για την πρακτικη εφαρμογη της κοσμοθεωριας που εκει κρινεται η κοσμοθεωρια.Σε μισο λεπτο θα κανω edit στο μηνυμα να συμπληρωσω

Περι θρησκειας και πολεμου μια γευση
https://eyploia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=203:thriskeia&catid=76&Itemid=207

Περι μεσαιωνα και θρησκευτικου φανατισμου
https://el.wikipedia.org/wiki/Μεσαίωνας


Τεχνη και χριστιανισμος,ενταξει...αγιογραφια ωραια!Υψηλη αισθητικη εχει η χριστιανικη τεχνη.
Επιστημη και χριστιανισμος,πιστευε και μη ερευνα στην επιστημη που χωρις αμφισβητηση δεν προχωραει και ειναι τροπος ζωης η αμφισβητηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τι εννοεις ?Εξηγησου

εννοώ πως με αφορμή αυτά που έγραψες, η θρησκεία για κάποιο λόγο έχει ασυλία στην κριτική.

ας πούμε πως είναι δικαίωμα του καθενός να είναι χριστιανός ή μουσουλμάνος. Ξανά ρωτάω λοιπόν είναι δικαίωμα κάποιου ( και αποδεκτό κατ επέκταση ) να είναι κάποιος υποστηρικτής των ναζί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Καταγεγραμμένα γεγονότα είναι αυτά που έχουν να κάνουν με τον Χριστό και το λαό του ισραήλ. Οι ανακρίβειες έχουν να κάνουν με το μεσαίωνα και τους πολέμους που δήθεν κάνουν οι ''χριστιανοταλιμπάν'', στις οποίες αναφέρθηκα στο προηγούμενο σχόλιο μου. Για να καταλήξω όσον αφορά το θέμα, υπάρχει ρατσισμός εκατέρωθεν και καλό θα είναι να σεβόμαστε τα πιστεύω του άλλου είτε είναι πιστός είτε αλλόθρησκος είτε άθεος. Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ε καλα...δωσμου μια πηγη!Απο ποιους.Για να δω τι διαβαζεις και τι εννοεις.

Ειναι μια αλλη πραγματικοτητα ο χριστιανισμος κατευθειαν απο τις ερημους του ισραηλ αυτο ειπα.

Δεν σεβομαι τιποτα,αμφισβητω τα παντα αυτο εχει η δικη μου παραδοση η δημοκρατικη

Ο χριστιανισμος και ολες οι θρησκειες εχουν αποτυχει να κανουν αυτο που ευαγγελιζονται,πληρως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Ωραία όλα αυτά αλλά πουθενά δεν εμπλέκεται η ορθόδοξη εκκλησία. Ο Χριστός μίλησε για αγάπη. Ο μεσαίωνας είναι μια περίοδος(από τις πολλές στην ιστορία) παρακμής και στασιμότητας σε διάφορους τομείς. Πάλι δε βλέπω πώς η ορθοδοξία είναι κατά της ανάπτυξης. Η επιστήμη καλά κάνει και προχωράει και πολλοί επιστήμονες είναι θρησκευόμενοι, άλλα κομμάτια πιάνει η θρησκεία και άλλα η επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El Salazar

Νεοφερμένος

Ο El Salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος, δεν έχω κανένα πρόβλημα με άθεους,αλλόθρησκους,αλλοεθνείς κλπ. και θεωρώ τον εαυτό μου υπέρμαχο της διαφορετικότητας, εφόσον αυτή δεν θίγει καταφανώς την κρατούσα πλειοψηφία και δεν προσβάλλει την δημόσια τάξη και αιδώ.
Ωστόσο, έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές στην δική μου ηλικία (19 ετών) λοιδορείται κάποιος θρησκευόμενος επειδή ''ακόμη πιστεύει σε παραμύθια''. Μάλλον έχει καταλήξει να είναι κουλ να το παίζεις άθεος τώρα που ανεβαίνει και ο Τσίπρας. Τι να πω, κατά την άποψή μου ούτε το 10% των σημερινών 15χρονων και 20χρονων που δηλώνουν άθεοι δεν είναι εν συνειδήσει άθεοι,δεν έχουν μελετήσει επαρκώς το ζήτημα και θα ασπαστούν εκ νέου την θρησκεία που μέχρι πρότινος ακολουθούσαν με την πάροδο του χρόνου και αφότου επέλθει η ωριμότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος, δεν έχω κανένα πρόβλημα με άθεους,αλλόθρησκους,αλλοεθνείς κλπ. και θεωρώ τον εαυτό μου υπέρμαχο της διαφορετικότητας, εφόσον αυτή δεν θίγει καταφανώς την κρατούσα πλειοψηφία και δεν προσβάλλει την δημόσια τάξη και αιδώ.
Ωστόσο, έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές στην δική μου ηλικία (19 ετών) λοιδορείται κάποιος θρησκευόμενος επειδή ''ακόμη πιστεύει σε παραμύθια''. Μάλλον έχει καταλήξει να είναι κουλ να το παίζεις άθεος τώρα που ανεβαίνει και ο Τσίπρας. Τι να πω, κατά την άποψή μου ούτε το 10% των σημερινών 15χρονων και 20χρονων που δηλώνουν άθεοι δεν είναι εν συνειδήσει άθεοι,δεν έχουν μελετήσει επαρκώς το ζήτημα και θα ασπαστούν εκ νέου την θρησκεία που μέχρι πρότινος ακολουθούσαν με την πάροδο του χρόνου και αφότου επέλθει η ωριμότητα.
Αρχικά μπράβο σου που δεν είσαι ρατσιστής. Και καλά αυτά που λες αλλά γιατί είσαι τόσο απόλυτος; Δηλαδή θεωρείς ότι όλοι οι χριστιανοί πιστεύουν συνειδητά και όχι γιατί έτσι τους έμαθαν; Επιπλέον δεν τίθεται θέμα "μόδας" η αθεΐα δεν εμφανίστηκε χθες. Πάντως συμφωνώ στο ότι πρέπει να ψαχτεί κανείς με αυτό το θέμα πριν καταλήξει αν πιστεύει και που.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος, δεν έχω κανένα πρόβλημα με άθεους,αλλόθρησκους,αλλοεθνείς κλπ. και θεωρώ τον εαυτό μου υπέρμαχο της διαφορετικότητας, εφόσον αυτή δεν θίγει καταφανώς την κρατούσα πλειοψηφία και δεν προσβάλλει την δημόσια τάξη και αιδώ.
Ωστόσο, έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές στην δική μου ηλικία (19 ετών) λοιδορείται κάποιος θρησκευόμενος επειδή ''ακόμη πιστεύει σε παραμύθια''. Μάλλον έχει καταλήξει να είναι κουλ να το παίζεις άθεος τώρα που ανεβαίνει και ο Τσίπρας. Τι να πω, κατά την άποψή μου ούτε το 10% των σημερινών 15χρονων και 20χρονων που δηλώνουν άθεοι δεν είναι εν συνειδήσει άθεοι,δεν έχουν μελετήσει επαρκώς το ζήτημα και θα ασπαστούν εκ νέου την θρησκεία που μέχρι πρότινος ακολουθούσαν με την πάροδο του χρόνου και αφότου επέλθει η ωριμότητα.

Φάσκεις και αντιφάσκεις. Πρώτα απ' όλα η θρησκεία σου δεν σέβεται τις άλλες θρησκείες, ούτε την αθεΐα επομένως ούτε και συ.
Τώρα για το ότι η αθεΐα είναι μόδα, θα συμφωνήσω, αλλά αυτό δεν σημαίνει και κάτι. Πολλά πράγματα είναι μόδα σήμερα, όπως πχ η αριστεροαναρχική κουλτούρα, αυτό δεν αλλάζει όμως τη σημασία αυτών των ιδεολογιών.
Ο Τσίπρας που κολλάει σε όλο αυτό δεν ξέρω, αλλά τέλος πάντων ας το προσπεράσω.
Να τονίσω σε αυτό το σημείο πως άλλο 15 και άλλο 20. Στα 15 μπορεί να μην έχεις συνειδητοποιήσει τι ακριβώς υποστηρίζεις, στα 20 σου όμως οφείλεις να το έχεις κάνει. Ας μην ξεχνάμε όμως πως υπάρχουν και εξαιρέσεις, άνθρωποι που και στα 15 τους είναι πλήρως συνειδητοποιημένοι.
Και βέβαια, θα διαφωνήσω κάθετα με το τελευταίο που λες περί θρησκείας και ωριμότητας. Δεν είναι ανώριμο να πάψει να πιστεύει κανείς σε παραμύθια χωρίς λογικές εξηγήσεις, ίσα ίσα είναι εξαιρετικά ώριμο και λογικό. Και ούτε είναι "φάση" που περνάει κανείς το μην πιστεύει σε θεό. Είναι στάση ζωής, αρκεί να το πάρει στα σοβαρά και να αποβάλλει όλα τα θρησκευτικά κατάλοιπα με τα οποία τον βομβαδίζουν κατα καιρούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν σεβομαι τιποτα,αμφισβητω τα παντα αυτο εχει η δικη μου παραδοση η δημοκρατικη
Μπορείς να αμφισβητείς κάτι και να το σέβεσαι ταυτόχρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Ήμουνα μικρός, αλλά μου έχει χαραχθεί στη μνήμη πολύ έντονα. Είχαν γίνει οι βομβαρδισμοί των ΗΠΑ στη Σερβία. Στις ειδήσεις ήταν ένας παπάς που έδειχνε τρόφιμα, ρούχα και φάρμακα που είχε μαζέψει. Σε μια στιγμή είπε: "Θα φροντίσουμε αυτά τα εφόδια να δοθούν αποκλειστικά και μόνο σε Σέρβους χριστιανούς ορθόδοξους". Τα σχόλια δικά σας...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το θυμίζει αυτό ε; Τα χρυσά αυγά που μοίραζαν τρόφιμα και λέγαν τα δίνουμε μόνο σε έλληνες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Μπορείς να αμφισβητείς κάτι και να το σέβεσαι ταυτόχρονα.
O σεβασμός κερδίζεται και σίγουρα δεν επιβάλλεται.
Πολλές φορές φαίνεται να το λησμονούμε αυτό και δεν θα 'πρεπε.

Ήμουνα μικρός, αλλά μου έχει χαραχθεί στη μνήμη πολύ έντονα. Είχαν γίνει οι βομβαρδισμοί των ΗΠΑ στη Σερβία. Στις ειδήσεις ήταν ένας παπάς που έδειχνε τρόφιμα, ρούχα και φάρμακα που είχε μαζέψει. Σε μια στιγμή είπε: "Θα φροντίσουμε αυτά τα εφόδια να δοθούν αποκλειστικά και μόνο σε Σέρβους χριστιανούς ορθόδοξους". Τα σχόλια δικά σας..

Πάντοτε η εκκλησία έκανε διαχωρισμούς, ποτέ δε λειτούργησε πραγματικά ανθρώπινα. Κάτι σαν Χρυσή Αυγή δηλαδή μόνο που οι Χριστιανοί σκότωναν παλιά, τώρα πλέον δεν χρειάζεται.
Όλα για τα μάτια του κόσμου.. !
Πλέον όμως που υπάρχει το διαδίκτυο και μπορεί να μάθει κανείς για το παρελθόν, δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται τόσοι συμπολίτες μας να ζουν στον κόσμο που τους επέβαλλαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
O σεβασμός κερδίζεται και σίγουρα δεν επιβάλλεται.
Πολλές φορές φαίνεται να το λησμονούμε αυτό και δεν θα 'πρεπε.

Ή απλά επιλέγεις να σέβεσαι τους πάντες εξ αρχής μέχρι να σου δώσουν αφορμή για το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Νομίζω πλέον οι θρήσκοι είναι αυτοί που βιώνουν τον ρατσισμό των άθεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crooked

Νεοφερμένος

Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
το να λέει κάνεις ότι υπάρχει ρατσισμός κατά των θρήσκων και ότι δεν τους αφήνουν να ασκήσουν την θρησκεία τους είναι τουλάχιστον γελοίο από την στιγμή που η ίδια οι θρησκεία και οι πιστοί της είναι αυτοί που καταπιέζουν τον κόσμο.

κάτι τέτοιους

https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net...757_645665492192941_6333670951460294022_n.jpg

ή τέτοιους

https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net...801_648001238626033_2876646309874329057_n.jpg

πως γίνεται να μην τους σχολιάσει κανείς;


και στην τελική πραγματικά τι χρειάζεται ένας θεσμός σαν την θρησκεία; τι ουσιαστικό προσφέρει; πέρα από εξουσία και λεφτά στους παπάδες; μόνο την ψευδαίσθηση μιας ''σωτηρίας''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hodor

Νεοφερμένος

Ο Hodor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Πάρα πολλά παιδιά και νέοι,αν και μορφωμένοι,δεν είναι σε θέση να αντιληφθούν,ότι η θρησκεία και η εκκλησία δεν ταυτίζονται.Είναι διαφορετικά πράγματα.Η εκκλησία αποτελείται από ανθρώπους και άρα είναι προφανές ότι θα υπάρχουν και κακοί και καλοί.Δεν αποτελεί επιχείρημα το ότι κάποια στελέχη(κυρίως ανώτατα αλλα και όχι μόνο) της εκκλησίας,οι οποίοι κακά τα ψέματα είναι πολλοί- είναι <<κακοί>> και αναζητάνε εξουσία και χρήμα.Και δεν αποτελεί επιχείρημα επειδή κάποιος άλλος μπορεί να ισχυριστεί ότι υπάρχουν και πολλοί του χώρου,οι περισσότεροι από τους οποίους δεν είναι σε ανώτατες θέσεις(δλδ στη διοίκηση), οι οποίοι είναι υποδείγματα ανθρώπου.

Τώρα όσον αφορά το ρατσισμό προς αλλόθρησκους και άθεους,το μόνο σίγουρο είναι ότι τουλάχιστον στη χώρα μας δεν υφίσταται κάτι τέτοιο.Το ότι ΠΑΝΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ θα υπάρχουν μεμονωμένα περιστατικά δεν σημαίνει ότι στο γενικότερο σύνολο(πχ η Ελλάδα) υπάρχει ρατσισμός(σε αυτό το θέμα).Και μην αρχίσετε να λέτε παραδείγματα για το τι είδατε και ακούσατε επειδή πιστεύω μπορείτε να καταλάβετε και εσείς ότι δεν σημαίνουν τίποτα.Όπως επίσης ούτε εγώ μπορώ να πω παραδείγματα αλλόθρησκων οι οποίοι δεν έχουν δεχτεί ποτέ καμιά επίθεση.


Και να ξέρετε ότι σε κάθε χώρο θα υπάρχουν ακραιότητες.Το τονίζω σε κάθε χώρο.Θα υπάρχει και ο βλάκας που θα πει έλα να αγιάσω το στυλό σου για να γράψεις καλά,όπως επίσης θα υπάρχει και ο βλάκας που θα πει είμαι άθεος οπότε είμαι πιο έξυπνος από εσένα το πρόβατο κλπ.Αυτα τα παραδειγματα αποτελουν το λογο που η κοινωνια μας ειναι πισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από transient:
Νομίζω πλέον οι θρήσκοι είναι αυτοί που βιώνουν τον ρατσισμό των άθεων.

Αυτό ισχύει πιθανώς μονάχα ανώνυμα στο Ίντερνετ, στην καθημερινότητα οι θρήσκοι είναι αυτοί που εξακολουθούν να έχουν και τώρα όπως πάντα προτεραιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Έχεις κάθε δικαίωμα να πιστεύεις ό,τι θέλεις, αλλά η ειρωνεία στο σχόλιό σου επιβεβαιώνει το ρατσισμό που υπάρχει κατά των πιστών. Οι καραμέλες περί μεσαίωνα και πολέμων είναι για γέλια.

Για γέλια; Σοβαρά τώρα; Τις καταστροφές σε αμέτρητα αρχαιοελληνικά μνημεία στον ελλαδικό χώρο κατά την. περίοδο της διάδοσης του Χριστιανισμού στην Ελλάδα ποιός τις έκανε; Την Υπατια ποιός την δολοφόνησε;
Σταμάτα να εθελοτυφλείς και να θεωρείς μόνο τα ευαγγέλια σωστά και άνοιξε κανα βιβλίο ιστορίας λέω εγώ.

Καταγεγραμμένα γεγονότα είναι αυτά που έχουν να κάνουν με τον Χριστό και το λαό του ισραήλ. Οι ανακρίβειες έχουν να κάνουν με το μεσαίωνα και τους πολέμους που δήθεν κάνουν οι ''χριστιανοταλιμπάν'', στις οποίες αναφέρθηκα στο προηγούμενο σχόλιο μου. Για να καταλήξω όσον αφορά το θέμα, υπάρχει ρατσισμός εκατέρωθεν και καλό θα είναι να σεβόμαστε τα πιστεύω του άλλου είτε είναι πιστός είτε αλλόθρησκος είτε άθεος. Φιλικά.

Καταγεγραμμένα απο ποιόν; :hmm:
Επίσης η ιστορία νομίζεις δεν έχει γράψει για τους "χριστιανοταλιμπαν" όπως λες;; Κι αυτά καταγεγραμμένα είναι
Σε λίγο θα μας πεις ότι ο άνθρωπος κατάγεται απ'τον Αδάμ και την Εύα


Φάσκεις και αντιφάσκεις. Πρώτα απ' όλα η θρησκεία σου δεν σέβεται τις άλλες θρησκείες, ούτε την αθεΐα επομένως ούτε και συ.
.
Ξεμπέρδεψε λίγο στο μυαλό σου τους όρους θρησκεία και εκκλησία, ο Χριστιανισμός δεν αντιμάχεται με την καμία τις άλλες θρησκείες οπότε αυτό που λες είναι τουλάχιστον ανακριβές



Για εμένα ο Χριστός (είτε είναι υπαρκτό πρόσωπο, είτε όχι), είναι και γαμώ τους τύπους για πολλούς λόγους, απ'τους οποίους ο βασικότερος ήταν:
Ότι ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του γιατί μίλησε για αγάπη, ευγνωμωσύνη, αλληλοβοήθεια, ανθρωπιά και άλλες αξίες σε εποχές που όλες οι αξίες είχαν ισοπεδωθεί και ξεπέσει τελείως

Τώρα το πώς η εκκλησία παραποίησε για δικό της όφελος όσα είπε ο άνθρωπος αυτός είναι άλλη κουβέντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top