Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,240 μέλη και 2,424,068 μηνύματα σε 75,686 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 348 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ο πλανήτης έχει φτάσει στα όριά του. Θα καταφέρουμε να επιβιώσουμε;

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 13:18, 05-11-07:

"Είναι ανθρωπίνως αδύνατο, να καταφέρουμε να επιβιώσουμε". Γι' αυτό γράφτηκε:" Τα αδύνατα παρά τοις ανθρώποις, δυνατά παρά τω Θεώ", μάλλον...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 599 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε: στις 12:08, 17-11-07:

Ένα έξυπνο παιχνίδι..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,067 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 15:25, 19-11-07:

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!! εμενα μου βγαλε αυτα...

Το ενεργειακό σας αποτύπωμα έχει ως εξής:

Καταναλώνετε ηλεκτρική ενέργεια: 1837.10 KWh/χρόνο

Η ενέργεια αυτή αντιστοιχεί στην έκλυση: 1495.40 kgCO2/χρόνο Εκτιμάται ότι οι εκπομπές CO2 που αντιστοιχούν στην μέση κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας ανά νοικοκυριό είναι 3720 kgCO2/χρόνο

Οι συνολικές σας εκπομπές* είναι: 3315.40 kgCO2/χρόνο
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε: στις 09:25, 20-11-07:

Πολύ καλό το τεστ Αρκτούρε! Αρκετά διδακτικό Tελικά το κλιματιστικό είναι πανάκριβο!

Πως διαχωρίζουμε αν μια συσκευή είναι ενεργειακής κατηγορίας Α 'η 'οχι;
Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

O Αρκτούρος έγραψε: στις 16:07, 20-11-07:

Μια μικρή προσπάθεια για να εμπεδώσουμε τι καταναλώνουμε.

Το αν μια συσκευή Angie είναι ενεργειακής κατηγορίας Α' ή όχι, πρέπει στο κατάστημα απ'όπου θα προμηθευτείς το προϊόν να γνωρίζουν να σου πούνε, ειδάλλως στη συσκευασία, κάπου αναφέρεται. Συχνά νομίζω έχει κάποιο ειδικό σήμα πάνω στην όποια ηλεκτρική συσκευή.

ΥΓ: Το κλιματιστικό καταστρέφει..
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 16:16, 20-11-07:

Εγω το εκανα τρεις φορες και με πεταξε και τις τρεις εξω χωρις να μου δωσει αποτελεσματα.... γκρμφ!
Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

O Αρκτούρος έγραψε: στις 16:22, 20-11-07:

Μήπως σκάει το σπίτι από την υπερκατανάλωση;
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 19:04, 20-11-07:

Λες?!?!?!?! Δεν ειναι και πολυ υψηλα αυτα που εβαλα πιστευω.....
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,067 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 19:15, 20-11-07:

δεν ηξερα οτι ακομα και το τηλεκοντρολ βλαπτει...
πολυ θα θελα να ξερα για το ασυρματο τηλεφωνο!

παντως απο την ημερα που το εκανα, βγαζω οσες συσκευες θυμαμαι απο την πριζα και δε χρησιμοποιω τηλεκοντρολ στο cd...

και φυσικα, αυτο το κανα απο παντα αλλα τωρα ειμαι και πιο συνειδητοποιημενη, σβηνω τα φωτα οταν βγαινω απο το δωματιο, ακομα και αν ξερω οτι θα ξαναμπω σε 1 λεπτο.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,938 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 23:43, 20-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
δεν ηξερα οτι ακομα και το τηλεκοντρολ βλαπτει...
πολυ θα θελα να ξερα για το ασυρματο τηλεφωνο!

παντως απο την ημερα που το εκανα, βγαζω οσες συσκευες θυμαμαι απο την πριζα και δε χρησιμοποιω τηλεκοντρολ στο cd...

και φυσικα, αυτο το κανα απο παντα αλλα τωρα ειμαι και πιο συνειδητοποιημενη, σβηνω τα φωτα οταν βγαινω απο το δωματιο, ακομα και αν ξερω οτι θα ξαναμπω σε 1 λεπτο.
Πως βλάπτει το τηλεκτρολ ;;;; Στην ουσία ένα φωτάκι είναι

Αν το τηλέφωνο είναι τεχνολογίας Dect (δλδ αν το αγόρασες πριν 3-4 χρόνια) τότε είναι οκ αν μιλάμε για θέματα υγείας, αν δεν είναι δεν γνωρίζω.
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε: στις 12:30, 21-11-07:

Δεν βλαπτει το τηλεκοντρολ, απλα οταν δεν κλεινεις την τηλεοραση απο το κεντρικο κουμπι, συνεχιζει να καταναλωνει ενεργεια!
Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε: στις 13:43, 21-11-07:

Καταναλώνετε ηλεκτρική ενέργεια:3233.53 KWh/χρόνο

Η ενέργεια αυτή αντιστοιχεί στην έκλυση: 2632.09 kgCO2/χρόνο
Εκτιμάται ότι οι εκπομπές CO2 που αντιστοιχούν στην μέση κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας ανά νοικοκυριό είναι 3720 kgCO2/χρόνο

Οι συνολικές σας εκπομπές* είναι:5410.34 kgCO2/χρόνο

Το άθροισμα των εκπομπών από την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας, από την κατανάλωση πετρελαίου ή φυσικού αερίου (που προορίζονται συνήθως για θέρμανση) και από τις μετακινήσεις με αυτοκίνητο
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε: στις 20:19, 21-11-07:

Καταναλώνετε ηλεκτρική ενέργεια:3431.43 KWh/χρόνοΗ ενέργεια αυτή αντιστοιχεί στην έκλυση: 2793.18 kgCO2/χρόνοΕκτιμάται ότι οι εκπομπές CO2 που αντιστοιχούν στην μέση κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας ανά νοικοκυριό είναι 3720 kgCO2/χρόνο
Οι συνολικές σας εκπομπές* είναι:5523.18 kgCO2/χρόνο* Το άθροισμα των εκπομπών από την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας, από την κατανάλωση πετρελαίου ή φυσικού αερίου (που προορίζονται συνήθως για θέρμανση) και από τις μετακινήσεις με αυτοκίνητο

Και προσπαθώ να περιορίζω όσο μπορώ την άσκοπη κατανάλωση ενέργειας!
Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε: στις 08:07, 22-11-07:

πω πω γιουκι.. ειμαι κι εσυ αλλα εισαι κι εγω...
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε: στις 09:13, 22-11-07:

Εγώ να ρωτήσω κάτι; Στο σπίτι σας μένετε μόνες σας; Τα στοιχεια που βάλατε δεν αφορούν και τα άλλα άτομα του σπιτιού; Επομένως κάνετε κανονική χρήση της ηλεκτρικής ενέργειας !
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε: στις 10:52, 22-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Εγώ να ρωτήσω κάτι; Στο σπίτι σας μένετε μόνες σας; Τα στοιχεια που βάλατε δεν αφορούν και τα άλλα άτομα του σπιτιού; Επομένως κάνετε κανονική χρήση της ηλεκτρικής ενέργειας !
ναι εμένα αφορούν ακόμα ένα άτομο. Αλλά ούτως ή άλλως δεν νομίζω να μεγάλο ρόλο σε κάποια πράγματα. Πχ την τηλεόραση θα την άνοιγα χ ώρες είτε ήμουν μόνη είτε όχι κλπ.
Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε: στις 12:06, 26-11-07:

ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΙΜΑ

Τα τελευταία χρόνια προσπαθούν να μας πείσουν ότι η αλλαγή του κλίματος παγκοσμίως οφείλεται σε φαινόμενα που έχουν σχέση με την κατάχρηση και υπερκατανάλωση αγαθών, το οποίο ok εν μέρει ισχύει. Γιατί δεν βγαίνει κανείς όμως να πει ότι την ίδια χρονική στιγμή "υπερδυνάμεις" έχουν επιδοθεί εδώ και κάποια χρόνια σε έναν ανευ προηγουμένο πόλεμο πειραμάτων "ελέγχου του κλίματος" με διάφορες επιστημονικές μεθόδους?

Κατεβάστε το σχετικό pps από εδώ :
http://www.nemesi.gr/?p=642
ή δείτε το εδώ (αν δεν σας ανοίγει το προηγούμενο) :
http://www.slideshare.net/guest8fd29...-gia-to-klima/

Κ δείτε τις χημικές γραμμές στον ουρανό : γραμμές εναιωρήματος από βάριο, αλουμίνιο και πολυμερή (ινίδια) πυριτίου που απελευθερώνονται κατά χιλιάδες τόνους σε όλους τους ουρανούς του κόσμου από αεροπλάνα με κατάλληλο εξοπλισμό... & δεν μιλάμε για αεροσκάφη αερογραμμών... Στην πραγματικότητα, οι κυβερνήσεις ερευνούν τον τρόπο ελέγχου του κλίματος κατά βούληση, όπως παρεμπόδιση βροχής, προσπάθεια ελέγχου ενός κυκλώνα κτλ., δίχως να λαμβάνουν υπόψη τις επικίνδυνες συνέπειες που έχουν οι σκόνες αυτές απελευθερούμενες στην ατμόσφαιρα για την υγεία...

Ένα επίσης ενδιαφέρον άρθρο σχετικό με το φαινόμενο :
http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=89977132
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,042 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 12:28, 26-11-07:

Έχω δει τέτοιες γραμμές πάνω από το σπίτι μου... Μόλις προχτές αναρωτιόμουν τι είναι, διότι στ'αλήθεια δε μοιάζουν με τις κλασσικές γραμμές που αφήνουν τα αεροπλάνα... Δεν ξέρω αν είναι πράγματι αυτό που διαβάζω παραπάνω, πάντως αν τις παρατηρήσετε θα συμφωνήσετε πως δεν είναι συνηθισμένες...

Thanks N.
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,556 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 12:45, 26-11-07:

Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι μας δουλευουν, τους δουλευουμε και δουλευομαστε και μεταξυ μας... Ολοι ειμαστε οικολογοι, ολοι ξερουμε οτι παιζονται πολλα κατω απο το τραπεζι, αλλα κανεις δεν κοιταει περα απο την μυτη του... Ε λοιπον, χ*στικα και εγω... Καντε τον οτι θελετε τον πλανιτη, ουτος η αλλος εγω δεν εχω κατι να χασω...
Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O BrokenHeart έγραψε: στις 13:00, 26-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι μας δουλευουν, τους δουλευουμε και δουλευομαστε και μεταξυ μας... Ολοι ειμαστε οικολογοι, ολοι ξερουμε οτι παιζονται πολλα κατω απο το τραπεζι, αλλα κανεις δεν κοιταει περα απο την μυτη του... Ε λοιπον, χ*στικα και εγω... Καντε τον οτι θελετε τον πλανιτη, ουτος η αλλος εγω δεν εχω κατι να χασω...
Αυτό σκεφτόμαστε όλοι μας, και γίνεται ότι γίνεται!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια