Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Νομίζω ότι με το να κάνουν ποινική διώξη κατά του δημάρχου δίνουν στο όλο θέμα μία διάσταση που δεν αξίζει.

πρέπει με κάποιο τρόπο να πάρουν τα φώτα της δημοσιότητας απ το θέμα "γάμος" και να τα ρίξουν κάπου αλλού :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ακριβώς. Το πρόβλημα δεν είναι ο δήμαρχος και νομίζω ότι αφού υπήρχε νομικό κενό ΚΑΙ ο γάμος ήταν γνωστό ότι θα γίνει καιρό πριν, το να τον κυνηγήσουν είναι το μεγαλύτερο λάθος.

Ας δούμε λίγο την οπισθοδρομική κοινωνία και τη διάκριση αυτή, και μετά ας σφαχτούν οι πολιτικοί στα παράθυρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Ακριβώς. Το πρόβλημα δεν είναι ο δήμαρχος και νομίζω ότι αφού υπήρχε νομικό κενό ΚΑΙ ο γάμος ήταν γνωστό ότι θα γίνει καιρό πριν, το να τον κυνηγήσουν είναι το μεγαλύτερο λάθος.

Ας δούμε λίγο την οπισθοδρομική κοινωνία και τη διάκριση αυτή, και μετά ας σφαχτούν οι πολιτικοί στα παράθυρα...

Με το πρώτο συμφωνώ...Ο γάμος ήταν γνωστό ότι θα γίνει παρόλο που μπορεί να μην είναι καθ'όλα νόμιμος...Δεν ξέρω πάνω σε ποιο παραθυράκι πάτησε ο δήμαρχος και τον τέλεσε...Απλά ορισμένοι συμφεροντολόγοι τον άφησαν να γίνει...Βλέπε κανάλια και οι συζητήσεις επί συζητήσεων που θα ακολουθήσουν...

Ωστόσο δεν ξέρω αν η ελληνική κοινωνία είναι οπισθοδρομική...Εάν μου έλεγες για κάποιες δεκαετίες πριν ίσως να συμφωνούσα...Σήμερα απλά νομίζω ότι οι αλλαγές πρέπει να γίνονται ομαλά...Θα μου πείτε όταν το πολυσυζητάμε το κουράζουμε το θέμα...Κάποια τέτοια θέματα πρέπει όντως να τα κουράζεις...
Neraida δε βλέπουμε μόνο το δέντρο...Το βλέπουμε όλο το δάσος απλά δεν μπορείς να ασχοληθείς ταυτόχρονα με όλα τα δέντρα...Τα πιάνεις ένα ένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ακριβώς. Το πρόβλημα δεν είναι ο δήμαρχος και νομίζω ότι αφού υπήρχε νομικό κενό ΚΑΙ ο γάμος ήταν γνωστό ότι θα γίνει καιρό πριν, το να τον κυνηγήσουν είναι το μεγαλύτερο λάθος.

Ας δούμε λίγο την οπισθοδρομική κοινωνία και τη διάκριση αυτή, και μετά ας σφαχτούν οι πολιτικοί στα παράθυρα...

Τεσπα. Χωρίς να το έχω ψάξει το θέμα. Τίποτα δεν γίνεται χωρίς συνέπειες. Ενδεχόμενη αθώωση του δημάρχου αν του ασκηθεί δίωξη μπορεί να σημαίνει και de facto αποδοχή τέλεσης γάμου ομόφυλων ζευγαριών. Αν δεν καταδικαστεί δηλαδή δεν θα εμποδίσει και άλλους να το κάνουν. Ένας νομικός μπορεί να το εξηγήσει καλύτερα. Επίσης ακόμα και να καταδικαστεί θα υπάρξουν αντιδράσεις και πάλι το θέμα θα συζητηθεί. Γενικά, πιστεύω ότι ανεξάρτητα ποιους οφελεί είναι πολύ καλό που το θέμα άνοιξε προς συζήτηση. Ο διάλογος είναι βήματα προόδου. Αρκεί να μην θεωρηθεί ο δήμαρχος σαν γραφικός τύπος και το θέμα πάει στο κάδο των αχρήστων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ήδη το θέμα συζητιέται πολύ και στο εξωτερικό
έχει ήδη πάρει τα φώτα της δημοσιότητας που χρειάζεται ώστε να κινηθούν κάποια νήματα...
ας ελπίσουμε μόνο να μην σβήσουν απότομα αυτά τα φώτα απ τις διακοπες της ΔΕΗ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Στο μέλλον και ποινική δίωξη για παιδεραστία όσων πηγαίνουν με 16χρονες: Μα δεν προβλέπεται πουθενά! Απλά δεν γράφει και ότι απαγορεύεται! Μα δεν είναι αυτονόητο ότι είναι παιδεραστία;
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Έλεος...

edit: Αυτός που μου έβαλε την αρνητική, να ρίξει μια ματιά στο άρθρο 339 του Ποινικού κώδικα γιατί προφανώς δεν κατάλαβε τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν ξέρω πάνω σε ποιο παραθυράκι πάτησε ο δήμαρχος και τον τέλεσε...
Σε κανένα παραθυράκι δεν πάτησε. Ο ίδιος ο νόμος για τη σύναψη γάμου δεν αναφέρεται πουθενά στο φύλο των μελλόνυμφων.

Αντιγράφω το νόμο όπως τον βρήκα στο Sapphogr.net..

το αρ. 1350 ΑΚ, Όροι για τη σύναψη γάμου, όπως τροποποιήθηκε με το άρ. 12 του ν. 1329/1983
Για τη σύναψη γάμου απαιτείται συμφωνία των μελλονύμφων. Οι σχετικές δηλώσεις γίνονται αυτοπροσώπως και χωρίς αίρεση ή προθεσμία. Οι μελλόνυμφοι πρέπει να έχουν συμπληρώσει το δέκατο όγδοο έτος της ηλικίας τους.

Σε άλλα άρθρα ορίζεται ότι οι μελόνυμφοι πρέπει να είναι άγαμοι, η αρμόδια αρχή στην οποία δηλώνουν την πρόθεσή τους να παντρευτούν και πρέπει να εκδώσει την άδεια γάμου είναι ο τοπικός δήμος ή, αν μένουν σε άλλη χώρα, το ελληνικό προξενείο. Να δημοσιεύσουν την προθεσή τους να παντρευτούν σε ημερήσια εφημερίδα.

πότε δεν είναι δυνατός ο γάμος ?
Συμφωνα με το ίδιο ισχύον οικογενειακό, δεν μπορούν να παντρευτούν όσοι θεωρούνται ανίκανοι για δικαιοπραξία ή τους έχει απαγορευθεί ειδικά το δικαίωμα γάμου, όσοι δεν έχουν λύσει προηγούμενο γάμο με άλλο πρόσωπο, όσοι είναι συγγενείς εξ αίματος, εξ αγχιστείας ή από υιοθεσία.

και φτάνουμε στην τέλεση του γάμου (αρ. 1367ΑΚ).
'Οπου μας περιγράφει ότι ο γάμος γίνεται με τη σύγχρονη δήλωση των μελλονύμφων ότι συμφωνούν σ' αυτό (πολιτικός γάμος) είτε με ιερολογία από ιερέα [ ..] θρησκεύματος γνωστού στην Ελλάδα. Η δήλωση γίνεται δημόσια κατά πανηγυρικό τρόπο με δυο μάρτυρες, προς το δήμαρχο ή τον πρόεδρο της κοινότητας του τόπου ή προς το νόμιμο αναπληρωτή τους, που είναι υποχρεωμένοι να συντάξουν αμέσως σχετική πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν ακουστώ κάπως γιατί δεν έχω πρόθεση να προσβάλλω κανέναν.

Ο Νόμος, χωράει πολλή μεγαλύτερη ερμηνεία από το .. «σε κανένα παραθυράκι δεν πάτησε..» και θεωρώ τουλάχιστον άστοχο από κάποιον μη νομικό να προβαίνει σε τέτοιου είδους αυθαιρεσίες επειδή διάβασε κάτι στο νετ.

Δικαίωμα άποψης έχουν όλοι αλλά όταν πλέον μπαίνουμε σε επιστημονικά ζητήματα καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί. Ούτε εγώ, ούτε η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέρφων προβαίνουμε ατομικά σε ερμηνεία του Νόμου αλλά διαβάζουμε τη σχετική βιβλιογραφία και νομολογία.

Όπως ανεφέρθη ανωτέρω ο νομικός κόσμος έχει διχαστεί και προσωπικά για λόγους ανάμεσά τους και αυτοί που έχω ήδη εξηγήσει στο ποστ # 487, συντάσσομαι με τον Άρειο Πάγο που είναι ο πλέον αρμόδιος να κρίνει επί τούτου.

Τελείως ενημερωτικά: ο Νόμος 1329 /1983 εισήγαγε την εφαρμογή της συνταγματικής αρχής της ισότητας ανδρών και γυναικών στον Αστικό Κώδικα και η τροποποίηση του σχετικού άρθρου έγινε επʼ αυτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Παρακολούθησα χτες Τριανταφ., είχε θέμα σχετικά με τους γάμους αυτούς.
Δεν περίμενα να βγάλουν κάποιο συμπέρασμα αλλά μου φάνηκε ΑΙΣΧΡΗ η καθ' όλη τη διάρκεια της εκπομπής συμπεριφορά 2 καλεσμένων, που ανάμεσα στα άλλα χρησιμοποιούσαν και απαράδεκτου τύπου χαρακτηρισμούς.
Απορώ πραγματικά με την ψυχραιμία των αντιπροσώπων των ομοφ. οργανώσεων.
Εγώ αν ήμουν Αθήνα μπορεί να πηδούσα και τη μάντρα με τα νεύρα που είχα.

Τελικά νομίζω ότι θα πρέπε για αρχή να περιληφθούν και αυτά τα ζευγάρια στο σύμφωνο συμβίωσης, για γάμο δεν ξέρω. Ίσως με τις κατάλληλες τροποποιήσεις και εν καιρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα σχετικά με τους γάμους ομοφυλοφίλων και γενικά πιστεύω ότι 2 άνθρωποι οποιουδήποτε φύλου έχουν δικαίωμα στο να ενώσουν τις ζωές τους επίσημα και να απολαμβάνουν τα δικαιώματα των ετερόφυλων ζευγαριών. Τα παιδιά που θα μεγαλώσουν μέσα σε μια οικογένεια δε νομίζω ότι θα έχουν πρόβλημα στην ανοιχτή κοινωνία μιας μεγάλης πολής, ίσως αντιμετωπίσουν πρόβλημα αν το ζευγάρι έχει εγκατασταθεί στην επαρχία, όπου οι κοινωνίες είναι περισσότερο κλειστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
[Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων? ]

Θεωρώ ότι γίνεται κάποια σύγχυση εννοιών και τύπων! Αν λοιπόν τον "γάμο" τον εκλάβουμε εννοιολογικά, απλά ως παράγωγο του αρχαίου ρήματος "γαμάω-γαμώ"(αγαπώ), τότε δεν έχει νόημα οποιαδήποτε αντίρρηση για τον "γάμο" μεταξύ ομοφυλοφίλων. Η αγάπη δεν σηκώνει περιορισμούς, ούτε από τους "θεούς"! Αν όμως θεωρήσουμε τον γάμο ως "μυστήριο" ή, ακόμη, κι ως συγκεκριμένη τυπικά αστική σχέση, τότε αποτελεί "διαστροφή νοήματος", ο "γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων". Κι απορώ γιατί επιμένουν οι ομοφυλόφιλοι συνάνθρωποί μας, σε μία τόσο προσδιορισμένη (όσο και βασανισμένη) λέξη-έννοια, για να νομιμοποιήσουν τη συμβίωσή τους! Δεν τους αρκεί το "Συμβόλαιο Συμβίωσης"; Νομίζω, ότι από ένα σημείο και μετά, το ζητάει ο "μώλος" τους, το "σκάνδαλο"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιατί να μην επιμένουν; Γιατί να μην έχουν το δικαίωμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Γιατί να μην επιμένουν; Γιατί να μην έχουν το δικαίωμα;

Σωστά! Δικαιώματα θα πρέπει να έχουν όλοι οι ζωντανοί άνθρωποι, αλλά ακόμη και οι καταδικασμένοι μελλοθάνατοι(κυρίως στις ΗΠΑ, Κίνα, Σαουδική Αραβία)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
https://www.zougla.gr/news.php?id=10100

Είδα το παραπάνω και μου δημιουργήθηκε η απορία. Μήπως κάτι σαν τη μέση συχνότητα των 7 χρωμάτων της ίριδας;


Σημείωση συντονιστή: Το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα "Τί συμβολίζουμε με το γράμμα "λ" στη Φυσική;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτο που παραθετεις ειναι ενα αρθρο για ενα σχολειο "φιλικο προς τους ομοφυλοφιλους" και δεν αναφερει τιποτα γι το λ και την φυσικη γενικοτερα...

Στην αστρονομια παντος το χρησιμοποιουμε για το μηκος κυματος, λογικα και στην φυσικη το ιδιο θα ειναι, δεν νομιζω να χρησιμοποιουν διαφορετικα συμβολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στο λινκ υπάρχει και η εξής φωτογραφία (προσέξτε τις μπλούζες τους):

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Lambda Legal (Lambda Legal Defense and Education Fund) is a United States civil rights organization that focuses on gay men, lesbians, bisexuals, transgender people and those with HIV through impact litigation, education, and public policy work.

Κοινώς το "λ" είναι μόνο το λογότυπο των t-shirts των παιδιών.
Ο σύλλογος λέγεται Lambda.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Lambda Legal (Lambda Legal Defense and Education Fund) is a United States civil rights organization that focuses on gay men, lesbians, bisexuals, transgender people and those with HIV through impact litigation, education, and public policy work.

Κοινώς το "λ" είναι μόνο το λογότυπο των t-shirts των παιδιών.
Ο σύλλογος λέγεται Lambda.
Και το ουράνιο τόξο (στις μπλούζες των παιδιών) που κολλάει; Κάτι σαν "σύμβολο διαφορετικότητας" και καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Και το ουράνιο τόξο (στις μπλούζες των παιδιών) που κολλάει; Κάτι σαν "σύμβολο διαφορετικότητας" και καλά;
Είναι από αυτό που είπε η Michelle ότι το λ συμβολίζει το μήκος του κύματος στη φυσική. Αν θυμάμαι καλά, ανάλογα με το μήκος του κύματος, πάει και το χρώμα στο οποίο αντιστοιχεί στο οπτικό φάσμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Είναι από αυτό που είπε η Michelle ότι το λ συμβολίζει το μήκος του κύματος στη φυσική. Αν θυμάμαι καλά, ανάλογα με το μήκος του κύματος, πάει και το χρώμα στο οποίο αντιστοιχεί στο οπτικό φάσμα. :)
Ναι ρε δάσκαλε αλλά πού κολλάει με τους ψηφοφόρους του ΣΥΡΙΖΑ; (χωρίς παρεξήγηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top