Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,812 μέλη και 2,441,733 μηνύματα σε 76,731 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 320 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Πρόθεση ψήφου εκλογών Ιούνιου 2012

Αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο, τί θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 126)
Νέα Δημοκρατία
10
7,94%
ΣΥ.ΡΙΖ.Α
57
45,24%
ΠΑ.ΣΟ.Κ
4
3,17%
Ανεξάρτητοι Έλληνες
7
5,56%
Κ.Κ.Ε.
8
6,35%
Χρυσή Αυγή
11
8,73%
Δημοκρατική Αριστερά
3
2,38%
Οικολόγοι Πράσινοι
0
0%
ΛΑ.Ο.Σ.
0
0%
Δημοκρατική Συμμαχία
0
0%
Δημιουργία Ξανά!
7
5,56%
Δράση - ΦΙΣ
0
0%
ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.
5
3,97%
Κοινωνική Συμφωνία
0
0%
ΟΧΙ (Δημοκρατική Αναγέννηση - ΕΠΑΜ)
0
0%
ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ
0
0%
Ένωση Κεντρώων
3
2,38%
Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας
0
0%
Κόμμα Πειρατών
3
2,38%
ΚΟΙΝΩΝΙΑ
0
0%
ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ
1
0,79%
ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ
1
0,79%
Άλλο κόμμα
2
1,59%
Λευκό/Άκυρο/Αποχή
4
3,17%

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,230 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 14:23, 09-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Εχω πεισθει οτι θα ερθει η συντελεια μας. Γι αυτο και οι παραπανω αποριες.
Αν η έξοδος θα φέρει τη συντέλειά μας, θα πρέπει παράλληλα να έχεις πεισθεί ότι η παραμονή μας, που επιβάλλει και τα μνημόνια, θα φέρει τη σωτηρία μας. Το πιστεύεις; Αν δεν το πιστεύεις, ψάξου.
3
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,672 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε: στις 14:33, 09-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Αν η έξοδος θα φέρει τη συντέλειά μας, θα πρέπει παράλληλα να έχεις πεισθεί ότι η παραμονή μας, που επιβάλλει και τα μνημόνια, θα φέρει τη σωτηρία μας. Το πιστεύεις; Αν δεν το πιστεύεις, ψάξου.
Βασικα εχω πεισθει οτι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Καπως ετσι.
Ακουω τοσα πολλα που δεν ξερω τι να πιστεψω πλεον.
Δυστυχως ανηκω στην κατηγορια των ευπιστων πολιτων.
Θελω να καταληξω στο εξης ομως:
Κατα ποσο πιστευετε ολοι απο δω μεσα οτι η Μερκελ μπλοφαρει τοσο καιρο;
Αν ο Τσιπρας παει και τους πει οπως αναφερθηκε πιο πανω "Αντε γαμηθειτε", πολυ φοβαμαι οτι θα ακουσουμε κι εμεις ακριβως την ιδια ατακα και απο αυτους και θα το εννοουν κιολας.

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε: στις 14:35, 09-05-12:

Βασικά εγώ δε πιστεύω μια ότι παίζει έξοδος Ελλάδας από Ευρώ και ούτε το θέλω.Αυτό που πιστεύω είναι ότι η διαπραγματευτική ικανότητα της Ελλάδας με μια δυναμική απάντηση του Ελλληνικού λαού στις εκλογές θα αναγκάσει την Γερμανία να διαλέξει.Διάλυση του ονείρου της ή ράμα απέναντι στην Ελλάδα με περισσότερο χρόνο για ανάπτυξη.
1

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε: στις 14:43, 09-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Γιατί αν βγεί η Ελλάδα εκτός ευρώ,θα ξεκινήσει ντόμινο εξώδου και απο άλλες χώρες της νοτίου Ευρώπης που επλήγησαν απο την κρίση και παλεύουν να τα βγάλουν πέρα.
Αρχική Δημοσίευση από Panos__
Θέμα χρόνου η Ισπανια,Ιταλία,Πορτογαλία και φυσικά και η Ιρλανδία να μας ακολουθήσουν,η Γαλλία ήδη έκανε το πρώτο βήμα.Μετά βγάλτα πέρα μαρή Μέρκελ.
Σκεφτηκατε την περιπτωση να φαμε μονο εμεις κλωτσια απο την ευρωζωνη;
Ειναι τοσο σιγουρο οτι θα ακολουθησουν και οι αλλες χωρες;

Joaquín

Περιβόητο Μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,382 μηνύματα.

O Joaquín έγραψε: στις 14:44, 09-05-12:

Τι σημαίνει σωτηρία και τι συντέλεια?Είναι το είδος της "σωτηρίας" που προσφέρει το μνημόνιο, χειρότερο από αυτό της "συντέλειας"?Γενικά θεωρώ ότι η κατάσταση είναι η χειρότερη για κάποιον που θα προσπαθήσει να κατανοήσει το τι συμβαίνει στην Ευρώπη, πώς λειτουργούν το οικονομικό σύστημα και τα κόμματα εξουσίας και να συμπεράνει για το αν υπάρχει φως σε κάποιον ορίζοντα.Τα μνημόνια δεν πείθουν, συμφωνώ.Ο λαός υπέστη ένα μεγάλο σοκ από την οικονομική πολιτική που μας επέβαλλαν.Παρόλα αυτά, η ελπίδα που θέλουν πολλοί να δουν στα μάτια του Τσίπρα, δε νομίζω ότι υπάρχει.Υπάρχει σε κανενός άλλου?Ε, τι διάλο, άμα πω όχι θα με πείτε κακόμοιρο Γενικά, ας πω, ότι είμαστε μες στα σκατά τέλος πάντων.Και να διατυπώσω ακόμα μια απορία.Δε σας φάνηκε παράξενο που ο Αντουαν παρέδωσε τη διερευνητική εντολή τόσο σύντομα?Πώς και δε σφύριξε από πάνω η Μέρκελ να πει "Που πας ρε μαλάκα, πιάσε το χοντρό και τον Κουβέλη και συνεχίστε πάνω στα μνημόνια"?Παράξενο.Εγώ τουλάχιστον θα περίμενα να μην αφήσουν την άνοδο στην εξουσία αριστερών αντιμνημονιακών κομμάτων.Όχι ότι απαραίτητα θα υπάρξει τέτοια, αλλά ίδωμεν..

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε: στις 14:48, 09-05-12:

Βασικα εχω πεισθει οτι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Καπως ετσι.
Ακουω τοσα πολλα που δεν ξερω τι να πιστεψω πλεον.
Δυστυχως ανηκω στην κατηγορια των ευπιστων πολιτων.
Θελω να καταληξω στο εξης ομως:
Κατα ποσο πιστευετε ολοι απο δω μεσα οτι η Μερκελ μπλοφαρει τοσο καιρο;
Αν ο Τσιπρας παει και τους πει οπως αναφερθηκε πιο πανω "Αντε γαμηθειτε", πολυ φοβαμαι οτι θα ακουσουμε κι εμεις ακριβως την ιδια ατακα και απο αυτους και θα το εννοουν κιολας.
Έχω την εντύπωση ότι έχουμε απωλέσει το timing της παραπάνω τρυφερής προτροπής...

Κι αυτό γιατί, πλέον οι κατέχοντες το ελληνικό χρέος θα έχουν ήδη λάβει όλα τα μέτρα για να ελαχιστοποιήσουν τις ζημιές τους ενώ τυχόν ζημιές που θα προκληθούν στα χρηματοπιστωτικά συστήματα των χωρών του ευρωπαϊκού νότου, μάλλον θα χρησιμοποιηθούν ως μοχλός επιπλέον πίεσης για την ακόμα τυπικότερη εφαρμογή των δικών τους μνημονίων αν και ίσως με κάποιες ελαφρύνσεις για να αποφύγουν τα δικά μας...

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε: στις 14:48, 09-05-12:

Κάποιοι άλλοι που πιστεύουν τις παπάτζες που διασπείρουν στον επιθανάτιο ρόγχο τους οι ΠΑΣΟΚ/ΝΔ ίσως.Εγώ δεν τσίμπαω μια λέμε και νομίζω μαζί μου και πάνω από 1 μύριο Ελλαδίτες που έριξαν στο ΣΥΡΙΖΑ
1

Insomnie

Περιβόητο Μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε: στις 14:49, 09-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Alchemist
Τι σημαίνει σωτηρία και τι συντέλεια?Είναι το είδος της "σωτηρίας" που προσφέρει το μνημόνιο, χειρότερο από αυτό της "συντέλειας"?Γενικά θεωρώ ότι η κατάσταση είναι η χειρότερη για κάποιον που θα προσπαθήσει να κατανοήσει το τι συμβαίνει στην Ευρώπη, πώς λειτουργούν το οικονομικό σύστημα και τα κόμματα εξουσίας και να συμπεράνει για το αν υπάρχει φως σε κάποιον ορίζοντα.Τα μνημόνια δεν πείθουν, συμφωνώ.Ο λαός υπέστη ένα μεγάλο σοκ από την οικονομική πολιτική που μας επέβαλλαν.Παρόλα αυτά, η ελπίδα που θέλουν πολλοί να δουν στα μάτια του Τσίπρα, δε νομίζω ότι υπάρχει.Υπάρχει σε κανενός άλλου?Ε, τι διάλο, άμα πω όχι θα με πείτε κακόμοιρο Γενικά, ας πω, ότι είμαστε μες στα σκατά τέλος πάντων.Και να διατυπώσω ακόμα μια απορία.Δε σας φάνηκε παράξενο που ο Αντουαν παρέδωσε τη διερευνητική εντολή τόσο σύντομα?Πώς και δε σφύριξε από πάνω η Μέρκελ να πει "Που πας ρε μαλάκα, πιάσε το χοντρό και τον Κουβέλη και συνεχίστε πάνω στα μνημόνια"?Παράξενο.Εγώ τουλάχιστον θα περίμενα να μην αφήσουν την άνοδο στην εξουσία αριστερών αντιμνημονιακών κομμάτων.Όχι ότι απαραίτητα θα υπάρξει τέτοια, αλλά ίδωμεν..
Με λίγα λόγια,θα καιγόταν το σύμπαν.

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 14:52, 09-05-12:

Το πιθανότερο είναι, όταν θα μας έχουν ξεζουμίσει και δεν θα υπάρχει κάτι άλλο να καρπωθούν, να μας πετάξουν μόνοι τους έξω. Θα έπρεπε να είμαστε αν μη τι άλλο προετοιμασμένοι.
3

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε: στις 14:53, 09-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge

Κι αυτό γιατί, πλέον οι κατέχοντες το ελληνικό χρέος θα έχουν ήδη λάβει όλα τα μέτρα για να ελαχιστοποιήσουν τις ζημιές τους
Για τη Γερμανια δε λες;

Dark_kronos (Rognan)

Επιφανές Μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 13,507 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 14:56, 09-05-12:

Σκεφτηκατε την περιπτωση να φαμε μονο εμεις κλωτσια απο την ευρωζωνη;
Ειναι τοσο σιγουρο οτι θα ακολουθησουν και οι αλλες χωρες;
Δεν ειναι μονο η κλωτσια (να μας κλωτσισουν δεν μπορουν με κανεναν τροπο! Ισως να ειναι δυνατων να αποχωρισουμε απο μονοι μας) και το πιθανο ντομινο. Η Γερμανια εχει τεραστιο κερδος απο την δικη μας κριση, τοσο μεσω των δανειων που μας δεινει οσο και απο πλαγιες οδους, αν βγουμε απο το ευρο ολα αυτα τα κερδη θα κανουν φτερα και δεν ειναι ασημαντα κερδη...!

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 15:04, 09-05-12:

Τακτικό συνέδριο στο οποίο θα τεθεί και το θέμα της ηγεσίας, αλλά και της ύπαρξης του ΠΑΣΟΚ ζήτησε ο Θόδωρος Πάγκαλος, ενώ χρησιμοποίησε απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς για την τακτική Βενιζέλου. Με δηλώσεις του στον Αθήνα 9.84 και στη Νόνη Καραγιάννη σχολίασε την ψήφο ανοχής που ο πρόεδρος του κόμματος, Ευάγγελος Βενιζέλος, δήλωσε ότι θα δώσει στον ΣΥΡΙΖΑ:
«Όποιος το είπε ότι το ΠΑΣΟΚ θα πρέπει να δώσει ψήφο ανοχής είναι γελοίος».
Τέλος, ο κ. Πάγκαλος για τον πρόεδρο της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξη Τσίπρα είπε χαρακτηριστικά: «Είναι τερατωδώς γελοίο και αντισυνταγματικό να συμπεριφέρεται ως πρωθυπουργός. Θέλει να καπηλευθεί με τρόπο γελοίο τη διερευνητική εντολή. Δεν έπρεπε καν να τη δεχθεί».

The Insider

Dark_kronos (Rognan)

Επιφανές Μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 13,507 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 15:09, 09-05-12:

Τακτικό συνέδριο στο οποίο θα τεθεί και το θέμα της ηγεσίας, αλλά και της ύπαρξης του ΠΑΣΟΚ ζήτησε ο Θόδωρος Πάγκαλος, ενώ χρησιμοποίησε απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς για την τακτική Βενιζέλου.
Μ'αρεσουν αυτα τα εσωκομματικα! Αντε να διαλυετε σιγα-σιγα!
5

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 15:26, 09-05-12:

Γουστάρω τα ΠΑΣΟΚια να διαλυθούν, από το '81 έχουν ρημάξει τη χώρα. Μέχρι κι εγώ θα ρίξω Τσίπρα αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο και φερθεί με δέκα κιλά μπάλες ο τύπος.

Απλά είμαι καχύποπτος πολύ για κάποια πράγματα (ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα χρησιμοποιηθεί από τους έξωθεν ως αφορμή για την κλωτσιά από το Ευρώ) και ελπίζω να μην επιβεβαιωθώ...

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε: στις 15:28, 09-05-12:

Άλλη μια κίνηση ματ από τον Τσίπρα,σύμφωνα λοιπόν με την Γαλλική Humanite επιβεβαιώνεται ότι ο Αλέξης Τσίπρας ζήτησε σήμερα συνάντηση με τον François Hollande

Πάρτα μαρή δικομματική κλίκα
5

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,568 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε: στις 15:34, 09-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Panos__
Άλλη μια κίνηση ματ από τον Τσίπρα,σύμφωνα λοιπόν με την Γαλλική Humanite επιβεβαιώνεται ότι ο Αλέξης Τσίπρας ζήτησε σήμερα συνάντηση με τον François Hollande

Πάρτα μαρή δικομματική κλίκα
Με πρόλαβες!
Λέτε να βγάλουν καμιά άκρη??

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε: στις 15:38, 09-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
Με πρόλαβες!
Λέτε να βγάλουν καμιά άκρη??
Τι να πω,δε ξέρω,βλέπω όμως ότι όσο παλεύουν να σώσουν τα τομάρια τους οι ΠΑΣΟΚ/ΝΔ στο εσωτερικό της Ελλάδας και να κατηγορούν τον ΣΥΡΙΖΑ από την κλιματική αλλαγή μέχρι για το παγκόσμιο χάος ,παράλληλα ο Τσίπρας δραστηριοποιήται με κινήσεις ματ σε επίπεδο Ευρώπης.Παίζει το παιχνίδι γαμάτα έχω να πω.Εφτά βήματα μπροστά από όλους.Χώσε ρε Άλεξ!!
2

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,163 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε: στις 15:43, 09-05-12:

Ούτε οι φανατικότεροι πολέμιοί του δε μπορούν να αμφιβάλλουν ότι αυτή ήταν μια πανέξυπνη κίνηση δεδομένων των συνθηκών
4

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 16:06, 09-05-12:

Και μόνο που βλέπω πόσο επιμένουν ο Μπένι και ο Τόνι για την παραμονή μας στην Ευρωζώνη, πείθομαι ότι πρέπει να φύγουμε τρέχοντας και να τα βγάλουμε πέρα με τις δυνάμεις μας.

Άκουγα τώρα στο ραδιόφωνο πως η ΕΚΤ μας διεμήνυσε ότι άρνηση των μνημονίων, σημαίνει έξοδος από το Ευρώ.
(βέβαια η ακριβής διατύπωση σε κάτι τέτοια παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΡΟΛΟ, γι' αυτό περιμένετε ώσπου να ανακοινωθεί η είδηση κάπου γραπτώς).
1

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,163 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε: στις 16:17, 09-05-12:

Άκουγα τώρα στο ραδιόφωνο πως η ΕΚΤ μας διεμήνυσε ότι άρνηση των μνημονίων, σημαίνει έξοδος από το Ευρώ.
(βέβαια η ακριβής διατύπωση σε κάτι τέτοια παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΡΟΛΟ, γι' αυτό περιμένετε ώσπου να ανακοινωθεί η είδηση κάπου γραπτώς).
Αναρωτιέμαι...
Υπάρχει περίπτωση να έλεγαν άραγε κάτι διαφορετικό σε μια χώρα που δεν έχει καν σχηματίσει κυβέρνηση;
4

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια