Πιστεύετε πως τα δίσεκτα έτη είναι χειρότερα από τα υπόλοιπα;

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Με αφορμή μια συζήτηση που είχα με την Neraida σε άλλο θέμα, είπα να ανοίξω αυτό το θέμα να δούμε απόψεις. Προσωπικά το 2004 ήταν από τις καλύτερες χρονιές μου και γενικά η ιδέα του δίσεκτου έτους δεν μου δημιουργεί καμία αίσθηση ατυχίας. Αλλά πολλοί πχ δεν παντρεύονται σε έτος που είναι δίσεκτο! Εσείς τι λέτε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
εγω παντρευτηκα σε δισεκτο ετος γιατι ακριβως δεν πιστευω στις προκαταληψεις:) και ουδεποτε ειχα ατυχιες επειδη ηταν δισεκτο το ετος;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εμενα παντως αμα ειναι να μου παει κατι στραβα θα μου παει, ασχετα αν ειναι δισεκτο το ετος ή οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εγώ δεν παντρεύτηκα σε δίσεκτο γιατί ακριβώς δεν πιστεύω σε αυτά...απλά, το'χαμε παραχέσει με τον άντρα και έπρεπε να γίνω μάνα:P:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Όχι. Δεν πιστεύω άλλωστε ότι κάτι τέτοια καθορίζουν τη τύχη μας κ.τ.λ. :)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Νομίζω πως άμα είσαι προκατειλημένος είτε σου πάνε είτε όχι όλα στραβά, θα νομίζεις ότι φταίει η γρουσουζιά. Στραβά πράγματα συμβαίνουν συνέχεια, αλλά όταν εχουμε στο μυαλό μας την προκατάλειψη τα συνδέουμε πιο εύκολα.
Προσωπικά δεν πιστεύω σε αυτά και μάλιστα παντρεύομαι του χρόνου κι ας είναι δίσεκτο!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πώς έχει βγει αυτή η φήμη; :)


Λόγω κακής... ορθογραφίας. Πολλοί το σκέφτονται ως δύσεκτα ενώ είναι δίσεκτα.

Και το δυσ- παραμπέμπει σε κάτι αρνητικό (πχ δυσ-τυχία).




Επομένως καμία απολύτως σχέση. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι αυτος ο λογος, γιατι αν θυμαμαι καλα, υπηρχε απο προ χριστου στους Ρωμαιους, και αλλωστε σε αλλες γλωσσες γραφεται αλλιως. Ισως βεβαια να αποτελει λογο που ακομα το πιστευουν πολλοι Ελληνες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πώς έχει βγει αυτή η φήμη; :)


Λόγω κακής... ορθογραφίας. Πολλοί το σκέφτονται ως δύσεκτα ενώ είναι δίσεκτα.

Και το δυσ- παραμπέμπει σε κάτι αρνητικό (πχ δυσ-τυχία).




Επομένως καμία απολύτως σχέση. :clapup:

Χμμ....δε νομιζω οτι εχει να κανει με την ορθογραφια.
Τουλαχιστον κανεις δε μου εχει αναφερει αυτη την εξηγηση.
Και εγω που εχω το δισεκτο ετος ως ατυχο, δεν εχει να κανει με το πως γραφεται...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σιγα τωρα, τι κανονικο, τι δισεκτο, τι τρισεκτο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Προφανώς και όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Προσωπικά πιστέυω ότι είναι βλακείες αυτά, δεν πιστέυω σε καλές και κακιές χρονιές, μπορεί κάποια χρονιά να είναι χάλια και να μην είναι δισεκτο, τι σημαίνει αυτό; ότι πρέπει να χαλαστώ ή να τα ρίξω κάπου; όχι πιστέυω ότι όλες οι χρονιές είναι ίδιες, οι άνθρωποι αλλάζουν οι σκέψεις αλλάζουν όχι το έτος τις ζωές μας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Ούτε και εγώ πιστεύω σε δύσεκτες ή μη χρονίες! Βασικά πιστεύω οτι μια χρονία θεωρείται καλή ή όχι όταν έχει περάσει! Πρέπει πρώτα μια χρονία να φύγει για να κρίνουμε αν ήταν καλή ή όχι, σύμφωνα πάντα με το τι συνέβη στον καθένα μας την χρονία που πέρασε! Δεν θα πρέπει να αυθυποβαλόμαστε(αν το λεω σωστα :redface:) με την σκεψη οτι ένα δυσεκτο έτος είναι άτυχο και ότι το μη δυσεκτο δεν είναι! :)

Ασε που τώρα που το σκέφτομαι τις 2 προηγούμενες χρονιές, που δεν ήταν δυσεκτες, έχασα 2 από τα πιο αγαπημένα μου πρόσωπα :(!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tserno

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Να ερθει το δίσεκτο μπας και δούμε ασπρη μέρα λεω εγώ:D
Γιατι και φετος που ειναι κανονικο πατος η φαση...

Επιπλεον θα παντρευτω 28 φεβρουαριου για να κανω επετειο καθε 4 χρονια....ετσι γιατι μας εχει φαει η συνήθεια:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Επιπλεον θα παντρευτω 28 φεβρουαριου για να κανω επετειο καθε 4 χρονια....ετσι γιατι μας εχει φαει η συνήθεια:hmm:

Καθυστερησε το μια μερα, για να γιορταζεις καθε 4 χρονια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Μολις που δημιουργηθηκε μια απορια..
Αν καποιος γεννηθει 29 Φεβρουαριου, δεν κανει γενεθλια καθε χρονια? Κι αν ναι.. Μεγαλωνει 1 χρονο καθε 4, ή μετραει κανονικα? :confused::hmm:





























:teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Μολις που δημιουργηθηκε μια απορια..
Αν καποιος γεννηθει 29 Σεπτεμβρη, δεν κανει γενεθλια καθε χρονια? Κι αν ναι.. Μεγαλωνει 1 χρονο καθε 4, ή μετραει κανονικα? :confused::hmm:




:teasing:

Σεπτέμβρη;;; :hmm::hmm::hmm::P

Εγώ είχα συμμαθητή που ήταν γεννημένος 29 Φλεβάρη και έκανε τα γενέθλιά του 1 Μαρτίου (όταν ο Φεβρουάριος ήταν ''κουτσός'') !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Τα δίσεκτα χρόνια έχουν ταυτιστεί με προλήψεις και δεισιδαιμονίες.
Όχι δε πιστεύω σε αυτά, απλά πιστεύω είναι η τάση του ανθρώπου να θέλει να αποποιείται των ευθυνών του και να “φορτώνει” τα λάθη και τις αποτυχίες του στους άλλους ή σε ώρες, ημέρες, χρόνους και εποχές (π.χ. Τρίτη και 13, δίσεκτα χρόνια, η κακιά η ώρα κ.λ.π.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tserno

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Καθυστερησε το μια μερα, για να γιορταζεις καθε 4 χρονια. :P

Η ταχυτητα με προλαβε....29 ηθελα να πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top