TEDx Thessaloniki ''The Courage to Create" 12.05.2012

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
TEDx THESSALONIKI 2012

front_banner.jpg

https://www.tedxthessaloniki.com/

Μετά από τα προηγούμενα επιτυχημένα events,η TEDx ξαναδιοργανώνει ενα event με θέμα ''Το θάρρος να Δημιουργείς'' στην Θεσσαλονίκη.

Θεωρώ πως είναι ένα από τα φλέγοντα ζητήματα της εποχής μας.Η πνευματική μονομέρεια,εχει οδηγήσει σε μια ''στενόμυαλη'' αντίληψη της ζωής.Δίνεται υπερβολικά μεγάλη προσοχή στις θετικές επιστήμες με αποτέλεσμα η δημιουργικότητα λανθασμένα να υποτιμάται.
Το άτομο μαθαίνει να εμπιστεύεται μόνο την λογική,αψηφώντας τα οφέλη της δημιουργικής σκέψης,της φαντασίας,θεωρώντας τα ''παιδικά'',ανώφελα,άχρηστα.

Φαντάζομαι πως το event αυτο,θα δώσει ερεθίσματα,τροφή για σκέψη και εν τελη και άλλη μια οπτική της πραγματικότητας.Μπορεί όλο αυτό να αποδειχθεί ως έναυσμα για κάτι το διαφορετικό.


Ποια είναι η άποψή σας πάνω στο θέμα του event;
Tι γνώμη έχετε για την διοργάνωση TEDx;
Και τέλος,θα επιδιώξετε να παρευρεθείτε στην διοργάνωση;

Εγώ πάντως έκανα ήδη μια αιτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος.Δεν ξέρω με τι κριτήρια διαλέγουν.

Η αίτηση αυτη συμπληρώνεται εδώ https://www.eventora.com/en/Events/tedxthessaloniki-2012
και αν επιλεγείτε σας ενημερώνουν για τα διαδικαστικά με mail.

:)






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μόλις ολοκλήρωσα κι εγώ την αίτησή μου και ελπίζω JeanJean πως θα τα πούμε εκεί. ;)

Υπάρχει όριο συμμετεχόντων που καθορίζεται από το TED, γι' αυτό οι αιτήσεις περνούν από έγκριση. Εάν δεν υπερβούν τον αριθμό που τους επιτρέπει το TED δεν νομίζω πως θα αξιολογήσουν τους παρευρισκόμενους.

Αργότερα, όταν ανέβουν και τα βίντεο των ομιλιών στο διαδίκτυο, θα μπορέσουμε να τα ανεβάσουμε εδώ και να τα συζητήσουμε, όπως έγινε και με το TEDxAcademy παλαιότερα.

To φαινόμενο TEDx έχει πάρει τέτοιες διαστάσεις που πλέον αφιερώνεται μέρος της εκδήλωσης του TED για να παρουσιαστούν τα επιτεύγματα των TEDx και των οργανωτών τους. Χθες που παρακολουθούσα ζωντανά το TEDAcive 2012 ανακοινώθηκε συνάντηση κορυφής των TEDx διοργανωτών στη Doha.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Και μια που μιλάμε για TEDx, δείτε μια ωραία ιδέα διάδοσης του γεγονότος αλλά και των ιδεών που συζητήθηκαν από το TEDx Buenos Aires. Προσκάλεσαν στην εκδήλωση 50 ταξιτζήδες και δείτε τι επακολούθησε:




Μπορείτε να διαβάσετε για το TED εδώ και να βρείτε και έναν κατάλογο με τις περισσότερες από τις ομιλίες που έχουμε δημοσιεύσει στο φόρουμ μας. (ο κατάλογος θα ανανεωθεί σύντομα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Στην εγκριση,αξιολογούν φαντάζομαι αυτά που γράψαμε :)

Ναι όσο πάει ο οργανισμός αυτός αποκτάει όλο και περισσότερους υποστηρικτές!

Αντε να δούμε τι και πως γτ με ενθουσίασε το όλο θέμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Στην εγκριση,αξιολογούν φαντάζομαι αυτά που γράψαμε :)

Ναι όσο πάει ο οργανισμός αυτός αποκτάει όλο και περισσότερους υποστηρικτές!

Αντε να δούμε τι και πως γτ με ενθουσίασε το όλο θέμα :)




Έκανα και εγώ αίτηση.


Ονομα: Ρεμπεσκές
Τηλέφωνο: 909192764
Τουίτερ: ΑΕΚάρα
Ετος γέννησης: 1899
Εταιρία: Apple Microsoft
3 λέξεις που σας χαρακτηρίζουν: Μεθυσος/Αγενής/Επιθετικός
3 λέξεις που περιγράφουν τα ενδιαφέροντά σας: Μπύρα/βυζιά/βυζιά
Αν ήσασταν ομιλητής στο TEDxThessaloniki ποιό θα ήταν το θέμα σας: "TEDx και Μαλακίες - Πάμε για μπύρες;"
Έχετε παρευρεθεί σε κάποιο άλλο TEDxThessaloniki: Δεν θυμάμαι, ήμουν τύφλα
Από που μάθατε για το TEDxThessaloniki: Από τον μανάβη μου.

'Αντε καλή μας τύχη
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
ΝΑι αντε να δούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ΝΑι αντε να δούμε!



ελαβα ενημερωτικό ημεηλ, πως ελαβαν την αίτησή μου, και θα την κοιτάξουν πριν την απορρίψουν.


Ερώτηση. Το χοτέλ που θα μαζευτεί η Sarah και η Marah της Πρωτοπορίας, σα να είναι καλό...
...Ποιός πλερώνει; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Υπάρχουν χρηματοδότες-χορηγοί.Και εμείς που θα πληρώσουμε το εισητήριο.Τωρα το ποιος πληρώνει τι i dont know. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το εισιτήριο του TED στο Εδιμβούργο πάντως περιελάμβανε φαγητό μέχρι σκασμού, ποτό κτλ. Συν μια τσάντα με καλούδια από τους σπόνσορες.
Ένα από τα πιο χρήσιμα δωράκια ήταν αυτό:


Ασύρματο Ηχείο για τον υπολογιστή και άλλες συσκευές

Το καλύτερο όμως ήταν πως εμένα μου κάλυψαν όλα τα έξοδα επειδή ήμουν άνεργη και είχα συνεισφέρει με πολλές μεταφράσεις εθελοντικά. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Δεν το ηξερα αυτό!Δεν νομίζω να μπορώ να ελπίζω σε κάτι τέτοια εδω :P

Isiliel σου έστειλαν απάντηση?Η ξέρεις πότε θα γίνει αυτή η διαδικασία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν μου έστειλαν απάντηση ακόμη. Δεν έχω ιδέα πότε θα γίνει η διαδικασία. Ας μην βιαζόμαστε, έχουμε σχεδόν δύο μήνες μπροστά μας. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ναι σωστά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Και ναι!Μου εστειλαν το λινκ,πλήρωσα και έλαβα το ticket id! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Και ναι!Μου εστειλαν το λινκ,πλήρωσα και έλαβα το ticket id! :clapup:
Same here! :clapup:


Μπορεί κάποιος να ξεφύγει από το καθιερωμένο πρόγραμμα και να δημιουργήσει ένα διαφορετικό σχολείο; Είναι δυνατόν σ᾽ένα ορεινό χωριό της Κρήτης οι αντιξοότητες να μετατραπούν σε ευκαιρίες, με τη βοήθεια των νέων μέσων; Η απάντηση είναι ναι. Ο Άγγελος Πατσιάς, δάσκαλος, θα μοιραστεί με τους TEDxSters τη διαφορετική του αντίληψη για την εκπαίδευση. Ο Άγγελος δεν έμεινε μόνο στα λόγια, αλλά πέρασε στην πράξη με το σχολείο της Φύσης και των Χρωμάτων στη Φουρφουρά της Κρήτης.

Δείτε μια ταινία μικρού μήκους για την κρίση από τους μαθητές του Φουρφουρά.



:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Υπάρχει κανείς από Αθήνα που ενδιαφέρεται να πάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Και ναι!Μου εστειλαν το λινκ,πλήρωσα και έλαβα το ticket id! :clapup:


Καταγγέλω τους Φαρισαίους Υποκριτές του TedX
εγώ δεν έλαβα τίποτα, δεν πλήρωσα τίποτα
και πάλι θα μπω στην αίθουσα.
Από την ...πίσω πόρτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το πρόγραμμα του Αυριανού TEDx The Courage to Create:

Registration 10:00 - 11:00

Beginnings 11:00 - 13:00

Gazmend Kapllani Author, Journalist
Keren Hanan Pianist, Painter
Elpida Rouka UN Political adviser, Political transition expert
Yiannis Smaragdis Film director
Performance: Katerina Vrana, Comedian
Break 13:00 - 13:45

Endurance 13:45 - 15:30

Maria Κonti-Galinou Social worker
Eric Parks Entrepreneur
Anastasia Miliou Scientist, Activist
Victoria Hislop Novelist
Performance: Yiannis Angelakas Μusician, Producer, Poet
Break 15:30 - 16:30


Breakthrough 16:30 - 18:15

Angelos Patsias Educator
Marcie Mayer Farmer, Entrepreneur
Alicia Stallings Poet
Areti Markopoulou and Tomas Diez Architects
Tomas Sedlacek Economist
Performance: Musi-fi Music technology project, and You
Break 18:15 - 19:00

Leaping into the Unknown 19:00 - 20:45

Edi Rama Urban renovator, Politician
John Zakos Computer scientist
Ilias Poulias Entrepreneur, Education activist
Ben Hammersley Internet technologist, Journalist
Performance: Leon Singer, Songwriter
Closing Party 20:45 - late

Guest Dj Rafaella Ralli

Parallel events

13:00 Meet the Author: Gazmend Kapllani, book signing
15:30 Meet the Author: Victoria Hislop, book signing
16:00 - 16:20 Piano Recital: Keren Hanan, “Concert of Colours”. Join Keren for a moving piano recital performance put together especially for TEDxThessaloniki.
18:15 Meet the Author: Tomas Sedlacek, book signing
Όλη μέρα - Stormy Waters, a photo exhibition by Archipelagos. Observe the beauty of the Mediterranean Sea and learn about the threats to its future.
Όλη μέρα -TAF: When coffee becomes art, some of Greece’s best baristas at TEDxThessaloniki.
Όλη μέρα - Vivlioforos + Konstantinidis: The books of TEDxThessaloniki 2012 speakers and other ideas worth spreading.
Όλη μέρα - Famous Grouse: The art of drink
Όλη μέρα - The Simulcast Lounge: The TEDxThessaloniki designated chill out area; blog, connect with others TEDxSters and watch a session or two with a pillow in tow.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Όλη μέρα - Famous Grouse: The art of drink


το ξερα πως το συνέδριο δεν θα ήταν τόσο βαρετό τελικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Isiliel ήμουν εκείνος μπροστά που στον leon σηκώθηκα και άρχισα να χορεύω χαχα με μια κίτρινη μπλούζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Looool! Ψύλλος στ' άχυρα! Εγώ ήμουν στον εξώστη πρώτη σειρά. Λογικά σε είδα. :P
Από αύριο θα γράψω και για τους ομιλητές που μου άρεσαν γιατί σήμερα δεν είναι καλή μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top