Ελλάδα - Σκόπια: Τελική Διπλωματική Αναμέτρηση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ξεκίνησε σήμερα η φάση της τελικής αναμέτρησης των διαπραγματεύσεων, με σκοπό την απόφαση για την ονομασία των Σκοπίων.

Η Ελλάδα φαίνεται να κρατά μια στάση σχετικά χαλαρή, κρατώντας τις απόψεις της περί σύνθετης ονομασίας που θα περιέχει τον όρο "Μακεδονία", ενώ τα Σκόπια, από την άλλη πλευρά, εμμένουν στην πολιτική γραμμή τους, που τους θέλει αδιάλλακτους στα αποκλειστικά διακαιώματα του ονόματος της "Μακεδονίας".

Η Ελλάδα κρατά στα χέρια της ένα πιθανό βέτο στην ένταξη των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ, ενώ η κυβέρνηση της γείτονας χώρας, ισχυρίζεται πως η Ελλάδα δεν έχει τέτοιο δικαίωμα.

Εσάς ποιά η γνώμη σας; Τι πιστεύετε ότι τελικά θα αποφανθεί, μετά το πέρας των συζητήσεων;

Ξέρω πως υπάρχει παρόμοιο θέμα, παρακαλώ όμως τη Συντονιστική Ομάδα να μη συγχωνεύσει τα μηνύματα, γιατί αυτή η συζήτηση είναι πιο γενικευμένη. Πλέον δε μιλάμε για Μακεδονία η FYROM, αλλά για κάτι τελείως καινούριο, ίσως.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
εγω δυστυχως δεν πιστευω πως θα γινει κατι.. εαν δεν σε νοιαζει, ποτε δεν θα πετυχεις κατι.. και πιστευω πως κανεναν απο τους δικους μας δεν τους νοιαζει για το αν θα παρουν τα σκοπια την ονομασια "μακεδονια"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Βασικά ούτε εγω πιστεύω οτι θα γίνει κάτι γιατί στην πολιτική και σε επίπεδο διπλωματίας παίζουν πολλά συμφέροντα, τα οποία δεν είναι ξεκάθαρα στον πολίτη!Επιπλέον η Ελλάδα και τα Σκόπια δν είναι, πιθανόν, οι μόνες χώρες που τους αφορά το πρόβλημα αυτο! Σίγουρα συμμετέχουν και άλλες χώρες με διαφορετικά συμφέροντα η καθεμία!

Από την άλλη, η Ελλάδα, πιστεύω, οτι δεν έχει τόση δύναμη ώστε να ασκήσει βέτο σχετικά με το όνομα! Αν ποτέ γίνει κάτι ύπερ της Ελλάδας θα είναι επειδή άλλες χώρες το ήθελαν και όχι η ισχύ της χώρας μας στην πολιτική και στην διπλωματία!

Να ρωτησω και εγω κάτι: Γιατί τα Σκόπια δεν θέλουν να ονομάζονται Σκόπια; Δεν το έχω ψάξει το θέμα και για αυτο εχω αυτη την απορία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BadGuy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Αυτή την απορία την έχω και εγώ αλλά ίσως κρύβονται συμφέροντα τρίτων πίσω από το όνομα και γι αυτό να παρουσιάζονται τόσο αδιάλλακτοι.Πάντως και εγώ πιστεύω ότι από την πλευρά της Ελλάδας δε θα γίνει τπτ για το όνομα.Το όνομα θα αποφασιστεί από άλλους και απλά θα το δεχτούμε.Δεν νομίζω η κυβέρνηση να διακινδυνεύσει τις σχέσεις της με άλλες χώρες θέτοντας βέτο!Προσωπικά μιλώντας πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Σκοπια ειναι απλα το ονομα της πρωτευουσας. Εμεις ειμαστε οι μονοι που το χρησιμοποιουμε επειδη δεν δεχομαστε το Μακεδονια. Κατα τα αλλα, οι ιδιοι θεωρουν οτι ειναι Μακεδονες, και γιαυτο και δεν δεχονται αλλο ονομα. Για εμενα η Ελλαδα εχασε το παιχνιδι πριν 50 χρονια. οταν αφηνεις ενα προβλημα να εξελιχθει τοσο, πλεον δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Τα Σκοπια εχουν εδραιωθει ως Μακεδονια στο μεγαλυτερο μερος του κοσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συμφωνώ 1000% με το ίουίου μας...
Κι εδώ, Μακεδόνες ονομάζονται οι άνθρωποι, Μακεδονία η χώρα... Και η Θεσσαλονικιά φίλη μου, απλά αν βρει την ευκαιρία, εξηγεί ότι η Αρχαία Μακεδονία ήταν και στις δύο χώρες...

Αλλά τι νόημα έχει πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
το παιχνιδι οντως χαθηκε, αλλα η μαχη οχι... εχω ακομα μια ελπιδα, αν και πλεον δεν ειμαι τοσο φανατισμενη - μαλλον πιο διαλλακτικη θα με ελεγα...
παντως, το σκετο "μακεδονια" δε μου καθεται καλα και ελπιζω να αλλαξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Μα, φίλοι μου, όλοι ξέρουμε πως κάναμε λάθη, πως τώρα θα μπορούσε αυτό να είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας, πως κάποτε τα Σκόπια φυλούσαν κατουρημένς ποδιές για να τους ανοίξουμε τα σύνορα και τώρα πηγαίνουν στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων αδιάλλακτοι, πως η Ελλάδα είχε και έχει μυαλά που τα θάβονται γιατί μερικοί θέλουν να τρώνε με κουτάλα βαθιά.. Και ένα σωρό άλλες σκέψεις..

Το θέμα όμως είναι ότι τώρα βρισκόμαστε εν έτει 2007, παίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι της Αμερικής, γιατί πιστεύω ότι η τελική ονομασία είναι προδιαθετημένη και ίσως και συμφωνημένη. Όμως, η Ιστορία μας έχει δείξει πως η διπλωματία χωράει πολλές ανατροπές. Και μπορούμε αν θέλουμε να πετύχουμε κάτι καλό.
Προσωπικά, δεν θέλω καν να σκέφτομαι ότι η γείτονα χώρα θα ονομαστεί Μακεδονία, γιατί από εκεί και πέρα αρχίζουν άλλες φθορές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Μα, φίλοι μου, όλοι ξέρουμε πως κάναμε λάθη, πως τώρα θα μπορούσε αυτό να είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας, πως κάποτε τα Σκόπια φυλούσαν κατουρημένς ποδιές για να τους ανοίξουμε τα σύνορα και τώρα πηγαίνουν στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων αδιάλλακτοι, πως η Ελλάδα είχε και έχει μυαλά που τα θάβονται γιατί μερικοί θέλουν να τρώνε με κουτάλα βαθιά.. Και ένα σωρό άλλες σκέψεις..

Το θέμα όμως είναι ότι τώρα βρισκόμαστε εν έτει 2007, παίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι της Αμερικής, γιατί πιστεύω ότι η τελική ονομασία είναι προδιαθετημένη και ίσως και συμφωνημένη. Όμως, η Ιστορία μας έχει δείξει πως η διπλωματία χωράει πολλές ανατροπές. Και μπορούμε αν θέλουμε να πετύχουμε κάτι καλό.
Προσωπικά, δεν θέλω καν να σκέφτομαι ότι η γείτονα χώρα θα ονομαστεί Μακεδονία, γιατί από εκεί και πέρα αρχίζουν άλλες φθορές..

συμφωνω μαζι σου σε οσα λες αλλα πες μου, ποιος πραγματικος διπλωματης υπαρχει στις μερες μας; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Υπάρχουν Ευούλι φωνές αξιόλογες, θαμμένες όμως στην αφάνεια. Ολόκληρο το σύστημα, ειδικά στην Ελλάδα, τροφοδοτεί εξουσία στις 3 γνωστές οικογένειες. Κι όλοι εκεί μέσα μας έχουν αποδείξει τι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Υπάρχουν Ευούλι φωνές αξιόλογες, θαμμένες όμως στην αφάνεια. Ολόκληρο το σύστημα, ειδικά στην Ελλάδα, τροφοδοτεί εξουσία στις 3 γνωστές οικογένειες. Κι όλοι εκεί μέσα μας έχουν αποδείξει τι είναι.

εκει ακριβως ηθελα να καταληξω.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top