Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,796 μέλη και 2,440,822 μηνύματα σε 76,692 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 296 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει πραγματική φιλία στην ζωή σας;

Πιστεύετε ότι έχετε αληθινούς φίλους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 107)
Έχω αληθινούς φίλους
62
57,94%
Δεν έχω αληθινούς φίλους
45
42,06%

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε: στις 12:25, 15-08-05:

Αμέ..! Έχω 2!
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

H Nana έγραψε: στις 15:54, 30-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Κι εγώ αν εξαιρέσω αυτές τις 2 κοπέλες που προανέφερα (αν και όπως είπα για τη μια δεν είμαι και τόσο σίγουρη, και τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα μάλλον δεν έπρεπε να τη συμπεριλάβω, απλά είναι κάτι παραπάνω απο δήθεν φίλη, κάτι ανάμεσα ας πουμε) και το σύντροφο μου, οι άνθρωποι με έχουν απογοητευσει πάρα πολύ. Ένα χρόνο στη σχολή και δεν έχω βρει ούτε καν κάτι κοντά σε αληθινή φιλία, όλοι κοιτάνε το συμφέρον τους και σε κρίσιμες στιγμές they let you down...
Michelle δε θέλω να είμαι απόλυτη, αλλά καλύτερα μην ευελπιστείς σε "πραγματικές φιλίες" μέσω του Πανεπιστημίου. Εκεί οι σχέσεις γίνονται
1)για να μην είσαι μόνος σου,
2)για να εχεις κάποιον να σε ενημερώνει για τα μαθήματα και να σου δίνει σημειώσεις όταν εσύ δε μπορείς να σηκωθείς απ'το κρεβάτι σου και βαριέσαι να πας στη σχολή και
3)για να έχεις κάποιον να πας για καφέ και να ζήσεις τη φοιτητική σου ζωή (κλισε).

Οπότε συνήθως μετά από συνήθως κανά χρόνο
1)καταλήγεις μόνος κι έρημος (άντε με κανα 2 ακόμη, από ανάγκη), γιατί η μεγάλη φοιτητοπαρέα έχει διαλυθεί,
2)αν είσαι φιλότιμος και βοηθάς τους πάντες είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα φας γερή πόρτα ακόμα και από τον πιο κολλητό σου συνεργάτη (παθούσα)
3)με το πέρασμα του χρόνου θα δεις ότι πρέπει να κοιτάξεις πώς θα τελειώσεις τα μαθήματα και όχι πώς θα πας για καφέ (ενώ θα έπρεπε να βρίσκεσαι μέσα στην αίθουσα).

Σχετικά τώρα με το αρχικό ερώτημα του post: Όχι, δε θεωρώ ότι έχω κάποιον πραγματικό φίλο (δε μιλώ για φίλο-σχέση). Έχω φάει σφαλιάρες και κρατάω πλέον πισινές. Βέβαια όταν γνωρίζω ένα νέο άτομο πάντα είμαι καλοπροαίρετη, απλώς δεν αφήνω τον εαυτό μου να του δοθεί, να το πιστέψει και να το εμπιστευτεί αυτό το άτομο τόσο εύκολα (μάλλον δύσκολα).
Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 258 μηνύματα.

O billthevampire έγραψε: στις 16:13, 30-08-05:

Ο μόνος πραγματικός φίλος (δούλος) που έχω είναι ο υπολογιστής μου (μόνο αυτός δεν θα με προδώσει ). Πραγματικές (με ολόκληρη την ένοια της λέξης) φιλίες πιστεύω ότι έλαχιστοι άνθρωποι έχουν (εκτός από συντρόφους, σόγια κτλ).
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 16:16, 30-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από billthevampire
Ο μόνος πραγματικός φίλος (δούλος) που έχω είναι ο υπολογιστής μου (μόνο αυτός δεν θα με προδώσει ).
[off topic]

Οχι αν έχεις Windows

[/off topic]
Παράθεση

Chris

Νεοφερμένος

H Chris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Chris έγραψε: στις 16:45, 30-08-05:

Πραγματική φιλιά με συνδέει με ένα και μοναδικό άτομο...
Οι υπόλοιποι είναι απλώς καλοί φίλοι (ες)...
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 4,179 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε: στις 17:16, 30-08-05:

Δεν θυμάμαι αν έχω απαντήσει...αλλά ναι έχω...χρόνια πλέον...έχουν σταθεροποιηθεί πλήρης....και έχουν δοκιμαστεί στις μεταβατικές περιόδους της ζωής μας...Οπότε ναι...έχω και πιστεύω...
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 17:56, 30-08-05:

Δυστυχώς Nan μου κι εγώ αυτό έχω διαπιστώσει απο τις ενδο-πενεπιστημιακές γνωρμίες. Άσε που δεν έχω βρει κανένα άτομο στο έτος μου που έστω να ταιριάζουμε σε απόψεις και νοοτροπία. Και επειδή δεν είμαι απο τα άτομα που μπορούν να το παίζουν φίλοι μόνο και μόνο για σημειώσεις και πληροφορίες για μαθήματα φοβάμαι οτι στο τέλος θα μείνω μόνη εκει μέσα...
Πάλι καλά που υπάρχουν κάποια άτομα στη ζωή μου (εκτος πανεπιστημίου) που θεωρώ πραγματικούς φίλους όπως είπα παραπάνω αλλιώς θα ήμουν μες την απελπισία...
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε: στις 18:04, 30-08-05:

Ευτυχώς υπάρχει πραγματική φιλία στην ζωή μου,ναι,και νιώθω πολύ τυχερός για αυτό!
Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

H Nana έγραψε: στις 12:38, 31-08-05:

Δυστυχώς Nan μου κι εγώ αυτό έχω διαπιστώσει απο τις ενδο-πενεπιστημιακές γνωρμίες. Άσε που δεν έχω βρει κανένα άτομο στο έτος μου που έστω να ταιριάζουμε σε απόψεις και νοοτροπία. Και επειδή δεν είμαι απο τα άτομα που μπορούν να το παίζουν φίλοι μόνο και μόνο για σημειώσεις και πληροφορίες για μαθήματα φοβάμαι οτι στο τέλος θα μείνω μόνη εκει μέσα...
Πάλι καλά που υπάρχουν κάποια άτομα στη ζωή μου (εκτος πανεπιστημίου) που θεωρώ πραγματικούς φίλους όπως είπα παραπάνω αλλιώς θα ήμουν μες την απελπισία...
Επειδή ούτε κι εμένα μου αρέσουν οι φιλίες εκμετάλλευσης, τελικά έμεινα μόνη μου από "φίλες" τον τελευταίο χρόνο. Όμως έτσι ανακάλυψα ότι γνώρισα περισσότερα άτομα από όσα είχα γνωρίσει τα τελευταία 3 χρόνια στη σχολή και αυτό γιατί δεν ήμουν πλέον κολλημένη σε ένα άτομο. Έτσι κάθε άλλο παρά μόνη μου ήμουν.

Επιπλέον, μη σου πω ότι έτσι ήταν καλύτερα και από την πλευρά του ότι έκανα απλώς παρέα με κάποιους στα πλαίσια της σχολής και ότι και από τις δύο πλευρές ήταν ξεκάθαρο πως θέλαμε να ενημερωνόμαστε για τα μαθήματα. Οπότε αφού ήταν αμοιβαίο ήταν και ακίνδυνο.
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,272 μηνύματα.

O emufear έγραψε: στις 19:34, 31-08-05:

Οι FF.C. πάντως λένε:

"Όταν ήμουνα μικρός μου χανε πει ένα παραμύθι
Ότι αυτό που λέγεται φιλία υπάρχει και ζει σ’ αυτό τον πλανήτη"
Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O antonis_wrx έγραψε: στις 00:25, 01-09-05:

έχω δυο παιδιά από το σχολείο. Τώρα πια δεν βρισκόμαστε τόσο συχνά λόγω σχολής και επειδή άλλαξε αρκετά η καθημερινότητα μας από τότε αλλά ξέρεις ότι αυτό δεν αλλάζει κάτι και πάντα θα αυτά τα άτομα θα σε ακούσουν όταν έχεις πρόβλημα, θα σε βοηθήσουν. Αισθάνομαι πολύ τυχερός που τους γνώρισα.
Παράθεση

lalakias69

Νεοφερμένος

Ο lalakias69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O lalakias69 έγραψε: στις 11:55, 03-09-05:

#define φιλία
Άλλο πράγμα είναι για τον καθένα.
Για έναν είναι ο απατεώνας που θα κάνουν κομπίνες μαζί χωρίς να ρίχνει ο ένας τον άλλο, για κάποιον άλλο το άτομο που θα πάρει τηλέφωνο να κλαφτεί όταν τον χωρίσει η γκόμενα, για κάποιον τρίτο το άτομο που θα πάρει τηλέφωνο να πηδηχτεί όταν τον χωρίσει η γκόμενα, για άλλον η παρέα του καφέ είναι η μεγαλύτερη φιλία που έχουν δει, για άλλον είναι ο σκύλος του ενώ για μερικούς οι καλύτεροι φίλοι είναι οι γονείς του.
Προσωπικά, ο ορισμός της Βόσσου με ικανοποιεί.

Πάντως η λέξη-κλειδί είναι η "αμοιβαία".
Το λέω συνέχεια στον εαυτό μου, συνήθως πλαισιωμένο από το "που πας ρε μαλ***;"
Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 2,106 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε: στις 12:29, 03-09-05:

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου΄,εγώ θα πάω στο τρίτο έτος και ακόμα δε΄ν έχω δεθεί και ίσως να μην έχω επιδιώξει αν και εχω γνωρίσει 2-3 πολύ αξιόλογα άτομα στο Ημμυ απλά δεν κολλάω.Παιζει πόλο και το ότι εχω 3 φίλεσ καρδιακές εδώ στην θεσσαλονική αλλα πάνω απ'όλα γιατί δεν εμπιστεύομαι εύκολα την έχω πατήσει πολλές φορές.Αλλα αυτό που κατάλαβα είναι ότι μεσα απο την εμπειρία,τα λάθη και την απογοήτευση διδάσκεσαι και στο τέλος βρίσκεις τα καλύτερα.Γι'αυό παιδια να πιστεύετε στην πραγματικη φιλια υπάρχει και είναι κάτι όμορφο..
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,646 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε: στις 12:26, 05-09-05:

Όπως έγραψε και η kleftra, θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό σε αυτόν τον τομέα. Έχω φίλους πραγματικούς (όχι πολλούς, αλλά καλούς) δοκιμασμένους και τσεκαρισμένους που μας δένουν πολλά χρόνια φιλίας. Ευτυχώς, γιατί χωρίς σύντροφο αντέχεις, χωρίς φίλους όμως ......
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10,125 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 12:37, 05-09-05:

πριν λίγες μέρες και ενώ ήμουν μέσα στις διακοπές μου (στις Σπέτσες)... κάποιος με ρώτησε το εξής....

"αν αυτή τη στιγμή εδώ που είσαι είχες ανάγκη να έρθουν οι φίλοι σου εδώ γιατί κάτι συμβαίνει, και τους έπαιρνες τηλέφωνο... πόσοι θα ερχόντουσαν???"

Τους μέτρησα και βρήκα 5! Νιώθω τυχερή και ευτυχισμένη!!!!!!
1
Παράθεση

e-stekoumenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O e-stekoumenos έγραψε: στις 22:58, 05-09-05:

Πολλές φορές έκανα κι εγώ τέτοιες ερωτήσεις στον εαυτό μου (πόσοι είναι δηλαδή οι πραγματικοί μου φίλοι..κάτι σαν αδερφοί ας πούμε) και εννοείται τα νούμερα που έπαιρνα ως απάντηση ήταν μονοψήφια και μάλιστα κάτω του 5.Μετά απο μια μικρή απογοήτευση για το τόσο μικρό νούμερο συνέχισα τις ερωτήσεις μου αυτές αναζητώντας το τι ήταν αυτό που με έδεσε τόσο πολύ με εκείνους τους λιγοστούς ανθρώπους.Εεεε λοιπόν γρήγορα κατάλαβα οτι οι φιλίες αυτές γίνανε σε περιόδους ξεγνοιασιάς ,σε περιόδους που ένιωθα ανοικτός προς όλον τον κόσμο και έδινα τα πάντα χωρίς να περιμένω κάτι συγκεκριμένο.Πολύ πιθανόν άν το συνέχιζα αυτό κι αργότερα να έκανα κι άλλους αδελφικούς φίλους πάντως το σίγουρο ήταν οτι η ευθύνη ήταν καθαρά δική μου τόσο γι αυτές τις σημαντικές φιλίες όσο και για τις υπόλοιπες τις κατ όνομα φιλίες.Μην κοροιδεύομαστε οτι φταίει η εποχή γιατί έχει αλλοιώσει τους άλλους.....ναθ φταίει η εποχή γιατί έχουμε αλλοιωθεί κυρίως εμείς.
2
Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 298 μηνύματα.

H princess έγραψε: στις 03:59, 23-10-06:

Πιστεύω ότι υπάρχει πραγματική φιλία στη ζωή μας, όμως δεν είναι τόσο εύκολο να επιτευχθεί. Νομίζω ότι έχω μόνο μία ή δύο πραγματικές φίλες.

Δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι με τους οποίουςπ.χ. μιλάμε, βγαίνουμε για καφέ, δεν είναι τίποτα άλλο παρά γνωστοί.
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε: στις 10:32, 23-10-06:

ξερετε τι εχω καταλαβει οτι οι αντρες εχουν ποιο καλους καρδιακους φιλους... γενικος ενας αντρας ειναι ο καλυτερος φιλος κατα την γνωμη μου ουτε ζηλια ουτε ανταγωνισμος ουτε τιποτα ετσι δεν ειναι?
Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 298 μηνύματα.

H princess έγραψε: στις 15:05, 23-10-06:

ξερετε τι εχω καταλαβει οτι οι αντρες εχουν ποιο καλους καρδιακους φιλους... γενικος ενας αντρας ειναι ο καλυτερος φιλος κατα την γνωμη μου ουτε ζηλια ουτε ανταγωνισμος ουτε τιποτα ετσι δεν ειναι?
Κι εγώ το έχω διαπιστώσει κάποιες φορές αυτό.
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,271 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε: στις 15:50, 23-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
Δεν νομίζω οτι ισχύει αυτό γενικά, άλλωστε, γιατί οι άντρες να μην είναι ανταγωνιστικοί και οι γυναίκες να είναι πχ. Μάλλον έχει να κάνει με τον άνθρωπο κι όχι με το φύλο.

Όσον αφορά εμένα τώρα, ναι, πιστεύω οτι υπάρχει πραγματική φιλία στη ζωή μου, όχι βέβαια και με κανένα πλήθος ανθρώπων, αλλά δεν με απασχολεί αυτό, μου φτάνει που υπάρχουν άνθρωποι που με νοιάζονται
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη adespoto : 23-10-06 στις 15:53.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια