Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,801 μέλη και 2,440,926 μηνύματα σε 76,697 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 288 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει πραγματική φιλία στην ζωή σας;

Πιστεύετε ότι έχετε αληθινούς φίλους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 107)
Έχω αληθινούς φίλους
62
57,94%
Δεν έχω αληθινούς φίλους
45
42,06%

MANINA27

Νεοφερμένος

H MANINA27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H MANINA27 έγραψε: στις 01:24, 07-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Νομίζω ότι το λες αυτό επειδή είσαι γυναίκα. Ίσως απλά όσες γυναίκες αφεντικά είχες, δεν τα πηγαίνατε καθόλου καλά. Πιστεύω ότι ένας άντρας θα έλεγε το ακριβώς αντίθετο. Δεν θέλω όμως να το θεωρήσω δεδομένο, γιατί δεν είχα τόσους πολλούς εργοδότες.

Έχεις δίκιο, είναι πιθανότερο για έναν ανδρα να είναι πιο ιδανική μια γυναίκα εργοδότης.Απλά πιστεύω πως σε θέματα φιλίας οι άνδρες είναι πιο ικανοί στο να κρατήσουν μια φιλία για πολλά χρόνια. Νόμίζω πως οι γυναίκες τα ψειρίζουμε όλα.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε: στις 01:15, 17-07-09:

Πιστευω πως εχω πολλους φιλους με την εννοια του οτι κανω παρεα μαζι τους,κανουμε την πλακα μας κλπ...Ομως πραγματικους φιλους που θα ειναι εκει για εμενα εχω ελαχιστους...Και γενικα θεωρω οτι ειναι δυσκολη η αποκτηση πραγματικων φιλων...
Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε: στις 09:52, 17-07-09:

εχω πραγματικους φιλους ναι.ανθρωπους που ξερω οτι μπορω να βασιστω επανω τους,που ξερω οτι αν κατι μου συμβει θα ειναι εκει.μονο που δεν τους βλεπω οσο συχνα θα ηθελα.δεν εχω καθημερινη επαφη ,και δεν μοιραζομαι μαζι τους τα απλα χαζα καθημερινα που μου συμβαινουν.
Παράθεση

staventoula (staventoula)

Νεοφερμένος

H staventoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H staventoula έγραψε: στις 19:05, 03-05-10:

Εχουμε ακουσει πολλα για τη φιλια.Λενε οτι οι φιλοι ειναι παντα ειλικρηνης,σου λενε την αληθεια χωρις να θελουν να σε πληγωσουν.Επισης οτι θελουν παντα το καλο σου και ποτε δεν σε κακολογουν.Σου στεκοντε στις δυσκολες στιγμες και χαιρονται οταν εσυ χαιρεσαι. Μπορεις να τους εμπιστευτεις ολα τα μυστικα σου....και αλλα πολλα....
Ομως αυτη ειναι η θεωρια.. στην πραξη τι γινετε;Εσεις εχετε αληθεινους φιλους;
Παράθεση

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H ioannaki95 έγραψε: στις 20:14, 03-05-10:

πάντα πίστευα ότι οι κολλητές μου ήταν αληθινές φίλες μου έχουν σταθεί στο παρελθόν όμως πλέον έχουν αλλάξει τα πράγματα σταμάτησα να πιστεύω στην φιλία ττις αγαπώ αλλά όλοι το συμφέρον τους κοιτάνε τελικά....
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,951 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε: στις 21:24, 03-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από ioannaki95
πάντα πίστευα ότι οι κολλητές μου ήταν αληθινές φίλες μου έχουν σταθεί στο παρελθόν όμως πλέον έχουν αλλάξει τα πράγματα σταμάτησα να πιστεύω στην φιλία ττις αγαπώ αλλά όλοι το συμφέρον τους κοιτάνε τελικά....

μερικές φορές (καθαρά από σύμπτωση έστω) είναι το συμφέρον μας να πιστεύουμε στην φιλία
1
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 21:26, 03-05-10:

Kαι βεβαια υπαρχει
Εχω σκάσει χοντρά φράγκα για να αγοράσω καλούς φίλους
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 03-05-10 στις 21:44.
3
1
Παράθεση

mel999 (Τζάνα η Μελι(τζά)να)

Δραστήριο Μέλος

H Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 180 μηνύματα.

H mel999 χασκογελώντας έγραψε: στις 21:34, 03-05-10:

Στις μέρες μας το να βρεις ένα πραγματικό φίλο είναι ό,τι το πιο δύσκολο(τα ίδια ισχύουν βέβαια για κολλητό/η). Αν το προσέξετε, μονό η ανάγκη του ανθρώπου για φίλια γίνεται από εγωιστικούς λογούς(δλδ. για να μην αισθάνεται μονός του και να έχει το αίσθημα της ασφάλειας) . Πολλές φορές μάλιστα αν το παρατηρήσεις μπορεί να δεις ότι και εσύ ουσιαστικά διατηρείς φιλίες για τέτοιου είδους προσωπικούς λογούς ... Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω στις φιλίες αν και περιτριγυρίζομαι από ανθρώπους που νοιάζονται για εμένα και εγώ στηρίζομαι σε αυτούς (έχοντάς υπόψιν όμως ότι σε 2-3 χρόνια μπορεί να μην με θυμούνται...)
Παράθεση

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H ioannaki95 έγραψε: στις 21:37, 03-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από pasxalozoumis
μερικές φορές (καθαρά από σύμπτωση έστω) είναι το συμφέρον μας να πιστεύουμε στην φιλία
μπορεί αλλά αυτό τουλάχιστον το είχα σίγουρο στη ζωή μου είναι τόσο ειρωνικό όμως το πως αλλάζουν τα πράγματα........
Παράθεση

staventoula (staventoula)

Νεοφερμένος

H staventoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H staventoula έγραψε: στις 16:11, 04-05-10:

Εχω πολλους φιλους κανουμε παρεα....ειμαι κοινονικη.Δεν εχω μαθει να με κακολογουν περναμε καλα μαζι..Εμεις τα κοριτσια ειναι πολυ δυσκολο να κανουμε φιλες...
Εχω συμπερανει οτι οσο γνωριζομαστε με καποιον χαλανε οι σχεσεις μας..γι'αυτο νομιζω οτι οι κολλιτες σπανιζουν...Δεν μπορεις να τις εμπιστευεσε...σε κολακευουν και απο πισω σου λενε πολλες κακιες...
Εχω μια φιλη που νομιζω οτι με καταλαβαινει και ειναι καλη...δεν μπορω ομως να της εμπιστευτω πραγατα..δεν ξερω γιατι..δεν μου εχει κανει κατι για να μην την εμπιστευομαι..την ξερω πολλα χρονια ομως τωρα γιναμε τοσο δεμενες..δεν ξρω πραγματικα...
θα φανει στην πορεια..θελω να ελπιζω οτι εχω βρει μια φιλη......
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη staventoula : 04-05-10 στις 16:13. Αιτία: αφαιρεση μιας προτασης
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 16:35, 04-05-10:

Γαι τους δύο τουλάχιστον, θα πήγαινα και φυλακή...
1
Παράθεση

athene (Αθηνά)

Δραστήριο Μέλος

H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H athene η κατάρα του ροκά.. έγραψε: στις 16:51, 04-05-10:

Δεν ξέρω αν έχω πρόβλημα ή όχι..Αλλά δεν έχω βρει ακόμα τα άτομα(φίλους) που να μπορώ να πω ότι θα πέθαινα γι'αυτούς ή ότι θα έκανα τα πάντα κλπ..Κάθε φορά που πάω να πω ότι βρήκα ένα τέτοιο άτομο,κάτι θα γίνει κ θα χαλάσουν όλα..μάλλον τελικά ΕΧΩ πρόβλημα
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,951 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε: στις 17:42, 04-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Γαι τους δύο τουλάχιστον, θα πήγαινα και φυλακή...

για έναν τουλάχιστον ,

θα του πήγαινα και τσιγάρα στην φυλακή
1
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,544 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 17:51, 04-05-10:

Κλίνω προς το όχι. Για το μόνο άνθρωπο που μπορώ να πω με σιγουριά οτι δε θα με προδώσει είναι η μαμά μου, και έτσι αυτή είναι η καλύτερή μου φίλη.
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε: στις 19:23, 04-05-10:

Πραγματική φιλία??
χχααχαχα..
Μα σε ποιό κόσμο ζείτε?
Απο τότε που το έχω αποδεχτεί πραγματικά νιώθω πολύ καλύτερα.... Χρόνια προσπαθούσα να πιστέψω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο, έφαγα πόσες φορές τα μούτρα μου, αλλά αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις...
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 19:37, 04-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Speedy
Πραγματική φιλία??
χχααχαχα..
Μα σε ποιό κόσμο ζείτε?
Απο τότε που το έχω αποδεχτεί πραγματικά νιώθω πολύ καλύτερα.... Χρόνια προσπαθούσα να πιστέψω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο, έφαγα πόσες φορές τα μούτρα μου, αλλά αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις...
Μα μόνον τα πάθη και τα παθήματα γεννούνε φίλους και καλλιεργούν την πραγματική φίλία και όχι τα γυάλινα κλουβιά, φίλτατε!

@ Τρίφων@ς:θα του πήγαινα και τσιγάρα στην φυλακή
Να 'χεις κατά νου, πως καπνίζω στριφτό και με βαρύ χαρμάνι
4
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε: στις 22:02, 04-05-10:

Έχω κάποιους φίλους, με τους οποίους κρατώ επαφή εδώ και πολλά χρόνια, ακόμη κι από το σχολείο. Τα τελευταία χρόνια ωστόσο έχω κλειστεί κάπως στον εαυτό μου κι έτσι τους βλέπω ανά αραιά χρονικά διαστήματα. Εντάξει, αφού ανέχονται την τρέλα μου τόσα χρόνια, πάει να πει ότι θα πρέπει να είναι πραγματικοί φίλοι...
1
Παράθεση

Katerina192 (Κατερίνα)

Δραστήριο Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 266 μηνύματα.

H Katerina192 I'm safe, up high, nothing can touch me έγραψε: στις 22:41, 04-05-10:

Ειναι υποκειμένικο το θεμα...Συνήθως οι πραγματικές φιλίες δε γεννιούνται απο το σχολείο,κατα τη γνωμη μου,αφου οι περισσότεροι το βλέπουν συμφωνα με τη φράση "ο θάνατος σου-η ζωή μου"...Πραγματικές φιλίες ειναι αυτες που γεννιούνται απο "πραγματικές" καταστάσεις,γιατι στο σχολείο είναι όλα fake τις περισσότερες φορες...Κι όταν λεω πραγματικες καταστάσεις εννοώ κάτι δύσκολο...Τώρα που έχουμε φτάσει για να έχουμε πραγματικούς φίλους μέσα απο κάτι κακο,είναι αλλο θεμα...Πάντως εγω μεχρι τώρα δεν έχω βρει κάτι αληθινό...Θα δείξει στο μέλλον,μπορεί να ειμαι ακόμα μικρή....
Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,344 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε: στις 22:48, 04-05-10:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει φιλία στις μέρες μας. Μπορώ να πω πως έχω 3 με 4 καλούς φίλους αλλά νομίζω ότι με αυτούς είμαι πιο ειλικρινής και το ίδιο κι αυτοί με μένα επειδή ζούμε μακριά ο ένας από τον άλλο. Ελπίζω όμως να κάνω λάθος και με το πέρασμα του χρόνου να αποδειχθούν αληθινοί.
Στη ζωή μου μέχρι τώρα όμως δυο φορές νόμιζα ότι είχα αληθινούς φίλους και δυο φορές προδώθηκα. Την πρώτη, μου πεσε πολύ βαριά η περίπτωση κι έκοψα κάθε επαφή με τα συγκεκριμένα άτομα που ακόμα και τώρα που τα βλέπω στο σχολείο εκπλήσσομαι για την συμπεριφορά τους πριν κάποια χρόνια απέναντί μου. Τη δεύτερη επειδή ο εγωισμός ήταν στη μέση μπορώ να πω πως έκανα αρκετές προσπάθειες να μην τη χάσω εντελώς αυτήν την φιλία που μάλιστα από την τόση φιλία συνδεθήκαμε και με δεσμούς συγγένιας, η οποία φιλία τα τελευταία χρόνια κάθε άλλο παρά υποτιθέμενη είναι. Στην ουσία με καταβρίζει και μάλιστα την τελευταία φορά που ήρθαμε πιο κοντά πάλι μαλώσαμε για λόγο που κατά τη δική μου άποψη δεν θα πρεπε να υπάρχει. Και πιστεύω από τη στιγμή που μαθαίνουμε να ζουμε ατομιστές, υπερήφανοι και μας διδάσκουν ορισμένοι να πατούμε επί πτωμάτων(υπάρχουν κι εξαιρέσεις εννοείται) φιλία δεν πρόκειται να υπάρχει με την αληθινή σημασία της!
Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O kritikaros έγραψε: στις 23:08, 04-05-10:

ευτυχώς σε αυτόν τον τομέα είμαι πάρα πολύ τυχερός.
είμαστε φίλοι (το κολλητοί το θεωρώ περιττή-χαζή υπερβολή) με τον ένα ξεκινήσαμε την παρέα από το γυμνάσιο και προχώρησε και δοκιμάστηκε στην πορεία μέσα από καταστάσεις και με τον άλλο από το λύκειο.

φυσικά στο πλαίσιο της κοινωνικής συναναστροφής κάνεις παρέα με πολύ κόσμο και γνωρίζεις ακόμα περισσότερους αλλά σαν φίλοι με την έννοια αδέρφια είναι αυτοί οι δύο,το πρόβλημα είναι ότι έχοντας αυτούς τους δύο είναι πολύ δύσκολο για κάποιον ακόμα να γίνει Φίλος μιας και πρέπει να πληρεί συγκεκριμένες προυποθέσεις που στην πορεία είδα ότι υπάρχουν στις μέχρι τώρα "αυθόρμητες" φιλίες μου...αλλά δεν με στενοχωρεί καθόλου αυτό μιας και έχω μάθει να διαχωρίζω πρόσωπα και καταστάσεις από ότι έχω δει-βιώσει μέχρι τώρα.

αυτό που έχω να πω εγώ είναι να μην επενδύεται σε άτομα μόνο και μόνο για να έχετε κάποιον φίλο ή κάποια σχέση αλλά να ψάχνετε αυτόν που σας ταιριάζει...
2
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια