Προσβλητική συμπεριφορά από ΑμεΑ, πως αντιδράτε;

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν θέλω να μπω σε ιδιέταιρες λεπτομέρειες, αλλά σήμερα ήμουν το αντικείμενο προσβολής ενός τέτοιου ατόμου (δεν την γνωρίζω, αλλά βρεθήκαμε στον ίδιο χώρο και πολύ πιθανό να την ξαναδώ). Υπό άλλες συνθήκες, θα είχα αντιδράσει με τον ίδιο τόνο ή έστω θα είχα πει κάτι. Ομως απλά είπα "όπως νομίζεις", την άφησα να με προσβάλλει χωρίς να την κοιτάω ενώ μάζευα τα πράγματά μου και έφυγα. Τονίζω ότι δεν έκανα κάτι αρκετά σοβαρό που να προκαλέσει τέτοια αντίδραση και επειδή δεν θέλω να γίνω συγκεκριμένη, θα πω απλώς ότι δεν έδειξα ενδιαφέρον για κάτι που αρκετά άτομα -και η συγκεκριμένη- έδειχναν να ενδιαφέρονται εκείνη την στιγμή.
Το ερώτημα είναι, τα άτομα αυτής της "κατηγορίας" (θα έπρεπε να) έχουν κάποιου είδους ασυλο? Σιγουρα δεν μπορώ να καταλάβω την θέση τους, τις δυσκολίες τους και τα προβλήματά τους αλλά αυτό τους παρέχει το δικαίωμα να φέρονται όπως θέλουν και αυτόματα να συγχωρούνται? Η στοιχειώδης ευγένεια είναι εκτός υποχρεώσεων? Θα μου πείτε, σιγά μωρέ, πως κάνεις έτσι, δεν σε έχουν βρίσει ξανά? Ναι, αλλά εκεί κάτι θα πω και θα εκτονωθώ. Σε αυτή την περίπτωση νιώθω ένοχη ακόμα κι αν δεν έχω κάνει κάτι. Για να απαντήσω ούτε λόγος, καθώς ήταν κι άλλα άτομα στο χώρο και σίγουρα εγώ θα έβγαινα εκτεθειμένη.
Τι πιστεύετε σχετικά με αυτό το θέμα? Δεν μου έχει ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο και με προβλημάτισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Ο καθένας ανάλογα την ηθική του,πράττει. Σίγουρα όλοι μας θα ερχόμασταν σε δύσκολη θέση. Συνήθως αυτά τα άτομα δεν προκαλούν άρα και μου κάνει λίγο εντύπωση που φέρθηκε με αγένεια, την δικαιολογώ όμως γιατί αυτά τα άτομα βιώνουν την "κατακραυγή" του κόσμου, τους κοιτάνε περίεργα και άλλα πολλά που και να στα πουν,αν δεν τα βιώσεις δεν μπορείς να καταλάβεις. Στην Ελλάδα δεν είμαστε τόσο εξοικιωμένοι με τέτοιες περιπτώσεις για αυτό και θα ήταν καλύτερο να συγκρατούμαστε και να μην πούμε κάτι απρεπές. Μπορούσες να της απαντήσεις πολύ ευγενικά ή να της χαμογελούσες απλά, ή ακόμα και να σιωπήσεις αλλά όχι από οίκτο ή λύπηση :worry:
Υποχρέωση ξε-υποχρέωση,σεβασμός και ευγένεια πάντα πρέπει να υπάρχει ιδιαίτερα σε τέτοιες περιπτώσεις, όχι τόσο για το τι θα πουν οι υπόλοιποι που είναι στον ίδιο χώρο αλλά για τον συνομιλητή σου και για να μην νιώθεις και εσύ άσχημα μετά με τα όσα πεις πάνω στα νεύρα :)
Έχω γνωρίσει αρκετά ΑμεΑ και ποτέ δεν ήταν επιθετικά,με νεύρα, ούτε κάτι παρόμοιο. Ίσα ίσα όλα τους ήταν πολύ καλά άτομα και με ένα χαμόγελο στο στόμα :D Ποτέ δεν θα μπορούσα να φερθώ άσχημα σε τέτοια άτομα, όχι από λύπηση αλλά επειδή δεν μου πάει η καρδιά για κάποιον λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penni_k

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Ναι και εγω συμφωνω οτι τα περισσοτερα ατομα ειναι πολυ ευγενικα υπαρχουν ομως και εξαιρεσεις!! Εχω βρεθει σε παρομοια κατασταση αλλα δεν ειπα ουτε και εγω κατι . Σεβαστικα την κατασταση και προσπαθησα να μην σκεφτω ασχημα γιατι περνανε πολλα καθημερινα και γι'αυτο το λογο τους δικαιολογω. Πιστευω οτι καλα εκανες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Υπάρχουν κάποιες ασθένειες, όπου αυτά τα άτομα αλλάζουν ακαριαία διάθεση και μπορούν να γελάσουν μόνα τους χωρίς να υπάρχει κάτι το αστείο ή να νευριάσουν στα καλά καθούμενα. Δεν θα έπρεπε να σε ενοχλεί μια τέτοια αντίδραση, προσπάθησε να συμβιβαστείς και να κατανοήσεις. Δεν φέρονται όπως θέλουν (όπως ανέφερες), απλώς τέτοια είναι η ασθένεια τους και δεν μπορούν να το ελέγξουν αυτό, δυστυχώς. Εγώ ζω αυτά τα άτομα καθημερινά, γιατί υπάρχει δίπλα στο λύκειο μας ένα τέτοιο Ειδικό Σχολείο (πιστεύω ότι κάνει καλό σε αυτά τα παιδιά, γιατί πιστεύουν ότι έτσι προσαρμόζονται και γίνονται αποδεκτοί από τους "κανονικούς"). Προσωπικά πιστεύω ότι δεν πρέπει να τους φερόμαστε άσχημα και κοροϊδευτικά, όπως κάνουν κάποιοι συμμαθητές μου, αλλά να τους χαμογελάμε και να τους βοηθάμε αν χρειαστούν ο,τιδήποτε. Εξάλλου θα μπορούσε ο καθένας να βρισκόταν στην θέση τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top