Πρόεθεση ψήφου εκλογών Μαΐου 2012

Τι θα ψήφιζες αν στις επερχόμενες εκλογές συμμετείχαν τα κόμματα:
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 125)
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 8 6.4%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ.

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 25 20.0%
  • Ν.Δ.

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 14 11.2%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 6 4.8%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 23 18.4%
  • Οικολόγοι - Πράσινοι

    Ψήφοι: 6 4.8%
  • Άρμα Πολιτών (Γ.Δημαράς)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΕΠΑΜ (Δ. Καζάκης)

    Ψήφοι: 5 4.0%
  • Άλλα κομματα; (Ποιο[noparse];)[/noparse]

    Ψήφοι: 15 12.0%
  • Λευκό / Άκυρο / Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 10 8.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Κομμουνιστής είναι αυτός που θα παλέψει για να ...

- καταργηθεί εδώ και τώρα η εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο,
- καταργηθεί το πυραμιδικό κράτος των μη παραγωγικών δυνάμεων της κοινωνίας(Γραφειοκρατία-Κόμμα-
Καθοδήγηση-Καταστολή),
- καταργηθεί το σύστημα διαμεσολάβησης(εμπόριο) μεταξύ παραγωγής αγαθών/υπηρεσιών και ικανοποίησης
των σχετικών αναγκών κάθε Πολίτη,
- καταργηθεί κάθε συντελεστής χειραγώγησης των προσώπων και της κοινωνίας τους, για αιτίες σωματικές,
φυλετικές, εθνικές, θρησκευτικές, φιλοσοφικές και αισθητικές,
- καταργηθεί η ανάγκη της μισθωτής εργασίας, ως προϋπόθεσης διαβίωσης και προσωπικής ασφάλειας των
ανθρώπων και
- δημιουργηθεί κοινωνία των χειραφετημένων ανθρώπων, που θα συνεργάζεται με το φυσικό τους περιβάλλον,
για να απολαμβάνουν ελεύθερα τα επιτεύγματα της Τέχνης( και της Τεχνολογίας)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
. Κομμουνιστής είναι αυτός που θα παλέψει για να έχουν ΟΛΟΙ ό,τι χρειάζονται.

Και ποιος θα καθορίσει τι χρειάζομαι εγώ και η οικογένειά μου; Σε όλα τα κομμουνιστικά καθεστώτα που πέρασαν τις περασμένες δεκαετίες ποιος καθόριζε τι χρειάζονται οι πολίτες; Με τι κριτήρια καθιερώθηκε η ποσότητα φαγητού, οι ευκαιρίες, η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη; Γιατί ταυτίζεται η ισότητα στα δικαιώματα με την ομοιότητα των πολιτών; Το "ίσες ευκαιρίες για όλους" απέχει πολύ από την ισοπεδωτική πολιτική του "ίδιες ευκαιρίες για όλους", επειδή δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να εμπιστευτώ την κρίση λίγων ή ενός ακόμα χειρότερα για το τι χρειάζομαι εγώ. Είναι σαν να παίρνεις ένα δρεπάνι και να κόβεις όλα τα στάχυα στο ίδιο μήκος, ουτοπία ισότητας και ισοδύναμης σποράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και ποιος θα καθορίσει τι χρειάζομαι εγώ και η οικογένειά μου; Σε όλα τα κομμουνιστικά καθεστώτα που πέρασαν τις περασμένες δεκαετίες ποιος καθόριζε τι χρειάζονται οι πολίτες; Με τι κριτήρια καθιερώθηκε η ποσότητα φαγητού, οι ευκαιρίες, η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη; Γιατί ταυτίζεται η ισότητα στα δικαιώματα με την ομοιότητα των πολιτών; Το "ίσες ευκαιρίες για όλους" απέχει πολύ από την ισοπεδωτική πολιτική του "ίδιες ευκαιρίες για όλους", επειδή δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να εμπιστευτώ την κρίση λίγων ή ενός ακόμα χειρότερα για το τι χρειάζομαι εγώ. Είναι σαν να παίρνεις ένα δρεπάνι και να κόβεις όλα τα στάχυα στο ίδιο μήκος, ουτοπία ισότητας και ισοδύναμης σποράς.

Όλοι θα έχουν ίση πρόσβαση σε βιωτικές ανάγκες. Τι δεν κατάλαβες:confused:? Αυτά που υπογραμμίζω είναι σχεδόν δωρεάν, συγκριτικά με σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και ποιος θα καθορίσει τι χρειάζομαι εγώ και η οικογένειά μου; Σε όλα τα κομμουνιστικά καθεστώτα που πέρασαν τις περασμένες δεκαετίες ποιος καθόριζε τι χρειάζονται οι πολίτες; Με τι κριτήρια καθιερώθηκε η ποσότητα φαγητού, οι ευκαιρίες, η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη; Γιατί ταυτίζεται η ισότητα στα δικαιώματα με την ομοιότητα των πολιτών; Το "ίσες ευκαιρίες για όλους" απέχει πολύ από την ισοπεδωτική πολιτική του "ίδιες ευκαιρίες για όλους", επειδή δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να εμπιστευτώ την κρίση λίγων ή ενός ακόμα χειρότερα για το τι χρειάζομαι εγώ. Είναι σαν να παίρνεις ένα δρεπάνι και να κόβεις όλα τα στάχυα στο ίδιο μήκος, ουτοπία ισότητας και ισοδύναμης σποράς.

Στην ΕΣΣΔ υπήρχε χρήμα. Ο καθένας μπορούσε να ξοδεύει τα χρήματα από την εργασία του όπως αυτός ήθελε. Η Υγεία και η Παιδεία ήταν δωρεάν για όλους και για αυτό υπήρξε τόσο τεράστια ανάπτυξη σε πολλούς ερευνητικούς τομείς. (Μη ξεχνάμε παρεμπιπτόντως ότι η ΕΣΣΔ έστειλε πρώτη άνθρωπο στο διάστημα.) Κανένας άνθρωπος στην ΕΣΣΔ δεν στερούνταν τίποτα.

Δεν ήταν, βέβαια, πάντα όλα μια χαρά. Πέρασε πολλούς πολέμους η ΕΣΣΔ. Στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο είχε πράγματι πέσει πείνα από την εισβολή των στρατευμάτων των Ναζί. Το ξεπέρασαν, όμως και αυτό. Με ομοψυχία και αλληλεγγύη στον συνάνθρωπο πάνω από όλα.
Στην Ελλάδα (και σε πολλές ακόμα καπιταλιστικές χώρες) δεν πεινάσαμε εκείνη την περίοδο νομίζεις; Η διαφορά ήταν ότι εδώ στην Ελλάδα οι αστοί ήταν πλήρως συμφιλιωμένοι με τους Γερμανούς και ζούσαν μια χαρά. Είχαν φτάσει στο σημείο να λένε να μην αντιστεκόμαστε στους Γερμανούς γιατί είναι αήτητοι... Και το κορυφαίο, ότι επειδή κάθε φορά που γινόταν επίθεση στους Γερμανούς, υπήρχαν μετά αντίποινα, είχαν κατηγορηθεί οι αντάρτες ότι σφάζουν και καίνε ολόκληρα χωριά (τα αντίποινα των Γερμανών, δηλαδή!). Η μόνη δύναμη που έκανε αντίσταση τότε ήταν άνθρωποι που είχαν συνταχθεί με το ΕΑΜ, τον ΕΛΑΣ (αυτό το έχει παραδεχθεί μέχρι και ο Καρατζαφέρης...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η μόνη δύναμη που έκανε αντίσταση τότε ήταν άνθρωποι που είχαν συνταχθεί με το ΕΑΜ, τον ΕΛΑΣ (αυτό το έχει παραδεχθεί μέχρι και ο Καρατζαφέρης...).

Και ο ΕΔΕΣ *γκουχ* *γκουχ*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Παντως 7 % Χρυση Αυγη στο στεκι δεν το περιμενα...

Αν και δεν ψηφιζω ακομα θα με ενδιεφερε να ακουσω ή μαλλον να διαβασω την λογικη που ακολουθει καποιος που θα ψηφισει το ''κομμα'' αυτο..

Ενδεικτικά
https://www.e-steki.gr/attachment.php?attachmentid=44250&stc=1&d=1335105524



https://jungle-report.blogspot.com/2012/03/blog-post.html



Φιλικα,
Αδαμαντια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 577887_412463938772845_100000277263567_1503069_1650402739_n.jpg
    577887_412463938772845_100000277263567_1503069_1650402739_n.jpg
    140.9 KB · Εμφανίσεις: 153

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το ένα είναι troll vote του fockou και οι άλλοι λογικά θέλουν να φτάσουν στα άκρα και να φυλακίσουν τους προδότες, να δείρουν λαθρομετανάστες, να φύγουν από το ευρώ και να ξεσπάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το ένα είναι troll vote του fockou και οι άλλοι λογικά θέλουν να φτάσουν στα άκρα και να φυλακίσουν τους προδότες, να δείρουν λαθρομετανάστες, να φύγουν από το ευρώ και να ξεσπάσουν.
Μην ξεχνάτε επίσης, ότι ανάμεσά μας κάλλιστα μπορούν να υπάρχουν ψεύτικοι λογαριασμοί που δουλειά τους είναι να γυρνάνε από φόρουμ σε φόρουμ, να ψηφίζουν και να δημιουργούν εντυπώσεις. :whistle: (και όχι μόνο της Χ.Α.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο εδώ, τώρα για 3-4 ψήφους δεν λέει και κάτι. Όλοι και όλοι οι ψήφοι είναι 99 σιγά το μεγάλο κίνητρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως ποια ειναι η 1 ψηφος στη Νδ?
η μια ειναι δικια μου η αλλη?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
παντως ποια ειναι η 1 ψηφος στη Νδ?
η μια ειναι δικια μου η αλλη?:P

Συγνωμη υπαρχει ανθρωπος που ψηφιζει ακομη μεγαλα κομματα?? δεν φτανει ολα οσα μας εκαναν?? τι να πω ειμαστε αξιοι της μοιρας μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Στην ΕΣΣΔ υπήρχε χρήμα. Ο καθένας μπορούσε να ξοδεύει τα χρήματα από την εργασία του όπως αυτός ήθελε. Η Υγεία και η Παιδεία ήταν δωρεάν για όλους και για αυτό υπήρξε τόσο τεράστια ανάπτυξη σε πολλούς ερευνητικούς τομείς. (Μη ξεχνάμε παρεμπιπτόντως ότι η ΕΣΣΔ έστειλε πρώτη άνθρωπο στο διάστημα.) Κανένας άνθρωπος στην ΕΣΣΔ δεν στερούνταν τίποτα.

Δεν ήταν, βέβαια, πάντα όλα μια χαρά. Πέρασε πολλούς πολέμους η ΕΣΣΔ.
ας συγκρίνουμε την Αμερική(με ένα καθαρά καπιταλιστικό σύστημα, οπου ακόμα και η υγεία είναι ιδιωτική), και την εσσδ οπου είναι καθαρά κομμουνιστική.

και οι 2 χώρες πέρασαν απο τον ίδιο πόλεμο
στην αμερική μπορούσες να βγείς απο τα σύνορα και να πάς όπου ήθελες ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ!
οικονομική ανάπτυξη υπήρχε και υπάρχει (δέν πεινάει ο κόσμος;))
υπήρξε ελευθερία έκφρασης σε αντίθεση με την διδακτορική εσσδ..
ανάπτυξη των τεχνών ταινίες κτλ
πήγαν στο φεγγάρι!

οπότε το να προσπαθείς να μας πείσεις οτι στην εσσδ η ζωή ήταν ρόδινη λόγω κομμουνισμού δέν στέκει.
στην καπιταλιστική αμερική, η ζωή ήταν πολύ καλλίτερη..

γενικά το καπιταλιστικό σύστημα υπερέχει κατα πολύ.
η φιλοσοφία του καπιταλισμού είναι οτι μέσω την προσωπικής εξέλιξης και του ανταγωνισμού μπορείς να κερδίσεις πολλά, και να φτάσεις ψηλά..
ενώ στον κομμουνισμό όλοι έιναι ίσοι εργάτες που δουλεύουν για ένα ξεροκόμματο, μένουν σε εργατικές εστίες, δέν έχουν τίποτα δικό τους κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Και ποιος θα καθορίσει τι χρειάζομαι εγώ και η οικογένειά μου;
Γι'αυτό είμαι εγώ εδώ^^
Στην ΕΣΣΔ υπήρχε χρήμα. Ο καθένας μπορούσε να ξοδεύει τα χρήματα από την εργασία του όπως αυτός ήθελε. Η Υγεία και η Παιδεία ήταν δωρεάν για όλους και για αυτό υπήρξε τόσο τεράστια ανάπτυξη σε πολλούς ερευνητικούς τομείς. (Μη ξεχνάμε παρεμπιπτόντως ότι η ΕΣΣΔ έστειλε πρώτη άνθρωπο στο διάστημα.) Κανένας άνθρωπος στην ΕΣΣΔ δεν στερούνταν τίποτα.

Δεν ήταν, βέβαια, πάντα όλα μια χαρά. Πέρασε πολλούς πολέμους η ΕΣΣΔ. Στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο είχε πράγματι πέσει πείνα από την εισβολή των στρατευμάτων των Ναζί. Το ξεπέρασαν, όμως και αυτό. Με ομοψυχία και αλληλεγγύη στον συνάνθρωπο πάνω από όλα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Droughts_and_famines_in_Russia_and_the_Soviet_Union
Οι μεγαλύτερες απ'αυτές προκλήθηκαν λόγω της πολιτικής που εφάρμοσε η ΕΣΣΔ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μπορείς να μην ψηφίσεις αυτήν την υπέροχη παρουσία με το τόσο δημιουργικό όνομα; Υποψήφια με το ΛΑΟΣ και γνήσια εκφραστής των ιδεών του, η κυρία Θάλεια Χούντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μπορείς να μην ψηφίσεις αυτήν την υπέροχη παρουσία με το τόσο δημιουργικό όνομα; Υποψήφια με το ΛΑΟΣ και γνήσια εκφραστής των ιδεών του, η κυρία Θάλεια Χούντα.

με την χρυση αυγή Ηλείας
κατεβαίνει η κωνσταντίνα χρυσαυγή
:P

αθανατη ακροδεξιά
πηγή γέλιου από το 1453
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
ας συγκρίνουμε την Αμερική(με ένα καθαρά καπιταλιστικό σύστημα, οπου ακόμα και η υγεία είναι ιδιωτική), και την εσσδ οπου είναι καθαρά κομμουνιστική.

και οι 2 χώρες πέρασαν απο τον ίδιο πόλεμο
στην αμερική μπορούσες να βγείς απο τα σύνορα και να πάς όπου ήθελες ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ!
οικονομική ανάπτυξη υπήρχε και υπάρχει (δέν πεινάει ο κόσμος;))
υπήρξε ελευθερία έκφρασης σε αντίθεση με την διδακτορική εσσδ..
ανάπτυξη των τεχνών ταινίες κτλ
πήγαν στο φεγγάρι!

οπότε το να προσπαθείς να μας πείσεις οτι στην εσσδ η ζωή ήταν ρόδινη λόγω κομμουνισμού δέν στέκει.
στην καπιταλιστική αμερική, η ζωή ήταν πολύ καλλίτερη..

γενικά το καπιταλιστικό σύστημα υπερέχει κατα πολύ.
η φιλοσοφία του καπιταλισμού είναι οτι μέσω την προσωπικής εξέλιξης και του ανταγωνισμού μπορείς να κερδίσεις πολλά, και να φτάσεις ψηλά..
ενώ στον κομμουνισμό όλοι έιναι ίσοι εργάτες που δουλεύουν για ένα ξεροκόμματο, μένουν σε εργατικές εστίες, δέν έχουν τίποτα δικό τους κτλ..
Τα «επιχειρήματά» σου είναι γελοία.

Στις ΗΠΑ ένα πολύ μεγάλο μέρος του πληθυσμού ζει στην φτώχεια, στην εξαθλίωση.
Ο κόσμος δεν μορφώνεται, πάρα πολλοί είναι αναλφάβητοι... Πολύ λίγοι πολίτες λαμβάνουν ανώτατη εκπαίδευση.
Ούτε να αρρωστήσουν δεν μπορούν, γιατί όπως λες και εσύ σχεδόν τα πάντα είναι ιδιωτικά.

Και στην ΕΣΣΔ υπήρχε ανάπτυξη των τεχνών και της επιστήμης. Η ΕΣΣΔ έστειλε τον πρώτο άνθρωπο στο διάστημα.

Κανείς δεν είπε ότι στην ΕΣΣΔ ήταν όλα ρόδινα. Πέρασαν από πολύ μεγάλες δυσκολίες.
Αυτό που λέμε είναι ότι παρά τις δυσκολίες, η ΕΣΣΔ τα κατάφερε και οικοδόμησε ένα αξιοζήλευτο κράτος από κάθε άποψη χωρίς σε καμία περίπτωση να καταπιέσει τις ελευθερίες των πολιτών. Οι πολίτες συμμετείχαν άμεσα στην εξουσία.

Το έχω ξαναπεί. Ο Σοσιαλισμός-Κομμουνισμός απέναντι στην αστική τάξη θα είναι πράγματι καταπιεστικός. Αν ως ελευθερία αντιλαμβάνεστε την ελευθερία της αγοράς (δηλ. τον καπιταλισμο), τότε ναι, θα είναι καταπιεστικός.
Εγώ αντιλαμβάνομαι ως ελευθερία (σε γενικές γραμμές) το να μπορώ να αποφασίζω εγώ άμεσα για τα θέματα που με αφορούν, να σταματήσει η εκμετάλλευση της υπεραξίας των εργαζομένων και να υπάρχει ένα κοινωνικό κράτος που με προστατεύει και μου παρέχει δωρεάν Υγεία και Παιδεία και φθηνή πρόσβαση σε ό,τι άλλο χρειάζομαι,
https://en.wikipedia.org/wiki/Droughts_and_famines_in_Russia_and_the_Soviet_Union
Οι μεγαλύτερες απ'αυτές προκλήθηκαν λόγω της πολιτικής που εφάρμοσε η ΕΣΣΔ.
Το ότι συνεχώς μου φέρνετε links από την wikipedia σημαίνει δύο πράγματα:
1) Ότι δεν έχετε καμία απολύτως ιδέα για το θέμα και ψάχνετε κάτι κακό να πείτε
2) Ότι επειδή ισχύει το 1, ό,τι βρείτε αμέσως το δέχεστε άκριτα χωρίς να το ψάξετε παραπάνω.

Καταρχάς, δε θα απολογηθώ και για τις ξηρασίες...
Αν ψάξεις, θα δεις ότι γενικά οι περιοχές της ΕΣΣΔ ήταν επιρρεπείς σε ξηρασίες-λιμούς λόγω κλίματος.
Από εκεί και ο πρώτος λιμός που αναφέρεται έγινε εν μέσω εμφυλίου και εισβολής από δυτικοευρωπαϊκές δυνάμεις και όχι μόνο.
Ο τελευταίος, το γράφει μέχρι και η wikipedia ότι έγινε λόγω ξηρασίας και καταστροφής των παραγωγικών μονάδων εν μέσω του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου.
Τώρα για το «Holodomor» που αναφέρει ως δεύτερο... Αυτό δεν είναι καν ιστορικά επιβεβαιωμένο. Αν επιβεβαιωθεί, θα ψάξουμε και τις αιτίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αχ βρε exc, με 7 αναφορές της λέξης USSR ανά post, έχεις κάνει ρεκόρ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tabarly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
ο ξάδερφος προσπαθεί να με πείσει να ψηφίσω το κόμμα των πειρατών.. εγώ θέλω να γίνω ναυπηγός, οπότε το σκέφτομαι :P
πέρα από την πλάκα, δεν εχω αποφασίσει ακόμα τι θα ψηφίσω, σίγουρα όχι κάποιο από τα "μεγάλα" κόμματα. ούτε καμένο, θεωρώ ότι απλώς εκμεταλεύτηκε τις συγκιρίες και "διαχωρήστηκε" από τους άλλους, δεν ξέρω όμως αν ειναι πραγματικά διαφορετικός.
αν με άφηναν και οι πανελλήνιες να ασχοληθω με τα πολιτικά, θα ήμουν πιο χαρούμενη και ίσως είχα αποφασίσει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ο ξάδερφος προσπαθεί να με πείσει να ψηφίσω το κόμμα των πειρατών.. εγώ θέλω να γίνω ναυπηγός, οπότε το σκέφτομαι :P
πέρα από την πλάκα, δεν εχω αποφασίσει ακόμα τι θα ψηφίσω, σίγουρα όχι κάποιο από τα "μεγάλα" κόμματα. ούτε καμένο, θεωρώ ότι απλώς εκμεταλεύτηκε τις συγκιρίες και "διαχωρήστηκε" από τους άλλους, δεν ξέρω όμως αν ειναι πραγματικά διαφορετικός.
αν με άφηναν και οι πανελλήνιες να ασχοληθω με τα πολιτικά, θα ήμουν πιο χαρούμενη και ίσως είχα αποφασίσει ;)

Ψηφισε Πειρατες και θα ειμαστε ολοι χαρουμενοι!:D
Σοβαρα τωρα,
Ο καμμενος δεν εχει ουσιαστικη διαφορα, δεν θα σου τον προτινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Το ότι συνεχώς μου φέρνετε links από την wikipedia σημαίνει δύο πράγματα:
1) Ότι δεν έχετε καμία απολύτως ιδέα για το θέμα και ψάχνετε κάτι κακό να πείτε
2) Ότι επειδή ισχύει το 1, ό,τι βρείτε αμέσως το δέχεστε άκριτα χωρίς να το ψάξετε παραπάνω.
Ποιοί είμαστε "εμείς",δε ξέρω,αλλά δε πειράζει.Θα συνεχίσω με τις "κακίες".

Καταρχάς, δε θα απολογηθώ και για τις ξηρασίες...
Αν ψάξεις, θα δεις ότι γενικά οι περιοχές της ΕΣΣΔ ήταν επιρρεπείς σε ξηρασίες-λιμούς λόγω κλίματος.
Από εκεί και ο πρώτος λιμός που αναφέρεται έγινε εν μέσω εμφυλίου και εισβολής από δυτικοευρωπαϊκές δυνάμεις και όχι μόνο.
Ο τελευταίος, το γράφει μέχρι και η wikipedia ότι έγινε λόγω ξηρασίας και καταστροφής των παραγωγικών μονάδων εν μέσω του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου.
Τώρα για το «Holodomor» που αναφέρει ως δεύτερο... Αυτό δεν είναι καν ιστορικά επιβεβαιωμένο. Αν επιβεβαιωθεί, θα ψάξουμε και τις αιτίες.

Όχι,να απολογηθείς και για τις ξηρασίες!
Τεσπά,το λινκ το παρέθεσα για να δείξω πως,καλός-χρυσός ο κεντρικός σχεδιασμός,αλλά είναι πιο επιρρεπής σε λάθη-η πολιτική ηγεσία δεν έχει απλά το τελικό λόγο,αλλά επηρρεάζει και ενεργά την επιλογή "βέλτιστης" πολιτικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top