Πρόεθεση ψήφου εκλογών Μαΐου 2012

Τι θα ψήφιζες αν στις επερχόμενες εκλογές συμμετείχαν τα κόμματα:
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 125)
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 8 6.4%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ.

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 25 20.0%
  • Ν.Δ.

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 14 11.2%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 6 4.8%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 23 18.4%
  • Οικολόγοι - Πράσινοι

    Ψήφοι: 6 4.8%
  • Άρμα Πολιτών (Γ.Δημαράς)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΕΠΑΜ (Δ. Καζάκης)

    Ψήφοι: 5 4.0%
  • Άλλα κομματα; (Ποιο[noparse];)[/noparse]

    Ψήφοι: 15 12.0%
  • Λευκό / Άκυρο / Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 10 8.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Δεν σου έβαλα καθόλου λόγια. Με εξαίρεση τον Καμμένο, κανείς άλλος από τους ήδη βουλευτές δεν θεωρείται σίγουρος ότι θα μπει. Όλοι οι υπόλοιποι που θέτουν υποψηφιότητα είναι λίγο πολύ άγνωστοι και οι περισσότεροι δεν έχουν κατέβει σε βουλευτικές εκλογές. Άρα αναφέρεσαι γενικά σε όλους όταν λες κόμμα. Να προσέχεις τι λες.
Όσον αφορά τους σκοπούς του Καμμένου δεν μπορώ να τους ξέρω, μπορεί να κοιτάει σε καμιά θέση υπουργού ( είναι πιο εύκολο ως αρχηγός κόμματος ) ή μπορεί και απλά για την κάβλα του.
Λολ απλά. Εντάξει, τελικά η λάσπη αποδίδει καλά. Ή μπορεί απλά για την κάβλα του λέει. Άκου επιχείρημα ακράδαντο.

Και γιατί λοιπόν δεν σε ανησυχεί η άνοδος της ΔΗΜΑΡ (στις δημοσκοπήσεις των ειδήσεων) που καλοβλέπει συνεργασία με πασοκ, που πήρε τους διαγραφέντες του πασοκ και που έχει και πρωτοκλασσάτο στέλεχος την Ρεπούση ή αλλιώς "συνωστισμός στην Σμύρνη" και άλλα τέτοια αξιόλογα άτομα; Είναι και στις πιθανές επιλογές σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Θα ψηφιζα ΚΚΕ ή ΣΥΡΙΖΑ για τους εξής λόγους:
α) Για να "σπάσει" ο δικομματισμός
β) Γιατί είναι από τα κόμματα που δεν κάνουν πολλές κωλοτούμπες. Μπορεί να λένε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, αλλά τουλάχιστον είναι σταθεροί στα πιστεύω τους και την ιδεολογία τους.
γ) Γιατί ήταν από τα κόμματα που δεν ψήφισαν το μνημόνιο
δ) Έχουν πιο πολύ ενδιαφέρον και γελιο οι αντιπαραθέσεις τους στην βουλή με αυτους του πασοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Κυρίως ……από την νεολαία,περιμένω, να είναι πιο υποψιασμένη (όχι πως δεν είναι αρκετά). Μα! μπορεί και καλύτερα! Οι εκλογές θα έρθουν κάποια στιγμή. Δεν υπάρχει χώρος και χρόνος για παιδαριώδεις συμπεριφορές.

Αυτοί που είναι της δουλειάς (τουλάχιστον) θα καταλάβουν!


[ Ο όρος astroturfing αναφέρεται σε πολιτικούς και οργανισμούς που χρησιμοποιούν πολλαπλούς κεντρικά ελεγχόμενους λογαριασμούς σε κοινωνικά δίκτυα για να δημιουργήσουν την εντύπωση της ευρείας αποδοχής των απόψεών τους.

Το γεγονός αυτό έχει προβληματίσει και αρκετούς έλληνες bloggers. Ειδικότερα, στο twitter φαίνεται να υπάρχουν αρκετοί λογαριασμοί για τους οποίους υπάρχει η υποψία πως είναι ψεύτικοι και ακολουθούν διάσημα πρόσωπα, ανάμεσά τους και πολιτικούς. Οι λογαριασμοί αυτοί είναι γνωστοί ως «αυγά» επειδή δεν έχουν αλλάξει την προκαθορισμένη εικόνα-άβαταρ που είναι ένα αυγό ,ενώ συνήθως έχουν κανένα ή ελάχιστους followers και σχεδόν καθόλου tweets. Ας μην ξεχνάμε πως οι χρήστες συνήθως συμμετέχουν σε κοινωνικά δίκτυα για να κοινωνικοποιηθούν, αν και δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την πιθανότητα κάποιοι απλά να μη δείχνουν το ενδιαφέρον να αλλάξουν τη φωτογραφία τους ή να ανανεώσουν το status τους.

Συγκεκριμένα, ο blogger Gerogriniaris αναφέρεται σε ένα φαινόμενο που με προβλημάτισε ιδιαίτερα και παρατηρείται στο λογαριασμό twitter του Πάνου Καμμένου (@PanosKammenos). Όπως γνωρίζουμε ο κ. Καμμένος είναι ο ιδρυτής του κόμματος «Ανεξάρτητοι Έλληνες» που τα ΜΜΕ έχουν χαρακτηρίσει ως το κόμμα του Facebook. Ο κ. Καμμένος φαίνεται να είναι ιδιαίτερα δημοφιλής στα κοινωνικά δίκτυα, ενώ ακόμα ένα ενδιαφέρον στοιχείο είναι πως σε πολλές (αναξιόπιστες πάντως) ηλεκτρονικές ψηφοφορίες το κόμμα του εμφανίζεται πρώτο σε προτιμήσεις! Ο λογαριασμός του, λοιπόν, στο twitter φαίνεται να ακολουθείται από ένα σημαντικό αριθμό από followers που μοιάζουν να είναι «αυγά».

Για την εξακρίβωση των παρατηρήσεων που παραθέτει ο Gerogriniaris στο blog του δημιούργησα ένα απλό πρόγραμμα (το οποίο είναι διαθέσιμο εδώ με άδεια GPL) που χρησιμοποιεί το Twitter API (υπηρεσία του twitter που δίνει πρόσβαση στα δημόσια δεδομένα των χρηστών του) για να συλλέξει πληροφορίες για τους followers του κ. Καμμένου και στη συνέχεια ανέλυσα τα δεδομένα. Τα αποτελέσματα είναι ενδιαφέροντα:

  • Τη στιγμή που έγινε η συλλογή των δεδομένων (17/3/2012 15:00) ο κ. Καμμένος είχε 14121 followers
  • 4255 (περ. 30%) από αυτούς δεν έχουν αλλάξει την προκαθορισμένη φωτογραφία του αυγού
  • 3031 (περ. 21,5%) δεν έχουν κάνει κανένα tweet και 5094 (περ. 36%) έχουν λιγότερα από 5 tweets
  • 1910 (περ. 13,5%) δεν έχουν κανένα follower και 5428 (περ. 38,5%) έχουν λιγότερους από 5 followers
  • 3196 (περ. 22,5%) κάνουν follow λιγότερους από 10 χρήστες
  • 2126 (περ. 15,1%) δεν έχουν αλλάξει τη φωτογραφία του αυγού και δεν έχουν κάνει κανένα tweet
  • 1925 (περ. 13,5%) δεν έχουν αλλάξει τη φωτογραφία του αυγού, δεν έχουν κάνει κανένα tweet και έχουν λιγότερους από 5 followers
  • Οι περισσότεροι από αυτούς τους «περίεργους» λογαριασμούς έχουν δημιουργηθεί τους τελευταίους 3 μήνες και μάλιστα σε σχετικά μεγάλες ομάδες (>20 λογαριασμοί) ανά ημέρα.]
https://www.kourdistoportocali.com/articles/10439.htm

https://apneagr.blogspot.com/2012/03/social-media.html

https://www.inews.gr/62/cheiragogisi-tis-koinis-gnomis-o-kindynos-ton-social-media.htm

https://gr.limegator.com/501657/social-media.html



Όσο για τα «πράσινα άλογα»…….αν με καλύπτουν απόλυτα; ΟΧΙ. Αλλά ας μου βρει κάποιος το ΑΠΟΛΥΤΟ κόμμα, με τους ΙΔΑΝΙΚΟΥΣ εκπροσώπους (και όχι κωλοτούμπες) και έγω θα πάω ακόμα και να δουλέψω γι’ αυτούς……. άμισθη!

Φίλε Zed, για να σου απαντήσω και για να κλείσω εδώ το θέμα (το οποίο δεν είναι ποιος θα την πει σε ποιόν),αλλά να μπορέσουμε να βρούμε τον «θεό» μας, θα ψηφίσω το μη χείρον (πάντα κατά την άποψή μου). Ίσως οι απόψεις να διίσταντο και είναι απολύτως φυσιολογικό μέσα στην πολυφωνία (άλλωστε αυτό επιθυμώ). Καλό μεσημέρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Επίσης, υπάρχει κι ένα κόμμα που λέγεται Δημιουργία Ξανά. Από ό,τι βλέπω τα πηγαίνει εξαιρετικά καλά σε δημοσκοπήσεις στο Internet. Καλύτερα να είχατε βάλει κανά τέτοιο στην δημοσκόπηση παρά βλακείες όπως της Ντόρας και της Κατσέλη.

Το site είναι από τα πιο όμορφα που έχω δει μεταξύ όλων των κομμάτων και με αρκετές θέσεις (ασχέτως αν συμφωνώ ή όχι μαζί τους) και με πρόεδρο που δείχνει τουλάχιστον άτομο ικανό να συζητήσει ανθρώπινα. Παρόλα αυτά, για μένα τρώει X απευθείας καθώς έχει δηλώσει ότι θα ψήφιζε το μνημόνιο. Πέναλτι και κόκκινη κάρτα. Ανάπτυξη και μνημόνιο δεν πάνε μαζί. Κρίμα και φαινόταν καλός.


@IL PENSIERO: Τελείως γελοίο επιχείρημα. Ειλικρινά δεν έχεις ιδέα πόσοι έχουν κάνει twitter τον τελευταίο καιρό ενώ πριν δεν γνώριζαν καν την ύπαρξή του, μόνο και μόνο για να βλέπουν τι γράφει ο Καμμένος ή κάποιος άλλος πολιτικός και να μιλούν μαζί τους. Προσωπικά γνωρίζω τουλάχιστον 5 τέτοιους. Και ναι, δεν ξέρουν ούτε την φώτο τους να αλλάξουν.

"Ξέχασες" να συμπληρώσεις αυτό που λέει το άρθρο:
Φυσικά, κανένας δεν μπορεί να υποστηρίξει με 100% βεβαιότητα πως οι εν λόγω (ή κάποιοι από αυτούς) λογαριασμοί είναι ψεύτικοι και αναμφίβολα ακόμα και να είναι έτσι αυτό δε σημαίνει πως ο κ. Καμμένος έχει κάποια σχέση με αυτό το φαινόμενο. Εξάλλου, κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο οι οπαδοί του κ. Καμμένου να δημιουργούν λογαριασμό στο twitter μόνο και μόνο για να τον κάνουν follow. Ο ίδιος ο κ. Καμμένος, άλλωστε, σε ερώτησή μου στο twitter δήλωσε πως δε χρησιμοποιεί τεχνικές astroturfing.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ArminVanBuuren

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ArminVanBuuren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
ΝΔ-ΠΑΣΟΚ παιθανανε... οποιοι τους ψηφισουν πιστευω θα ειναι ειτε παππουδες που νομιζουν οτι ακομα προεδρος ειναι ο ανδρεας και ο καραμανλης ή απλα κομματοσκυλα και ηλιθιοι..

ΚΚΕ για κανενα λογο... θα προτιμουσα να ψηφισω τους παραπανω δηλαδη...

Οσον αφορα τον καμμενο... ειχε απατησει την γυναικα του και μολις το εμαθε αυτη την παρατησε και τα παιδια του επισης.. Καθημερινα τον βλεπεις να μιλαει για πατρις θρησκεια οικογενεια.... εχω πεθανει στα γελια μαυτους τους λαικιστες του ειδους του δηλαδη :P

Για τα υπολοιπα κομματα δεν εχω διαμορφωσει καμια αποψη ακομα, παντος θα πσηφισω Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας (το οποιο βλεπω οτι δεν ειναι στο poll εδω αν και με τις πραγματικες δημοσκοπησεις μπαινει βουλη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν σου έβαλα καθόλου λόγια. Με εξαίρεση τον Καμμένο, κανείς άλλος από τους ήδη βουλευτές δεν θεωρείται σίγουρος ότι θα μπει. Όλοι οι υπόλοιποι που θέτουν υποψηφιότητα είναι λίγο πολύ άγνωστοι και οι περισσότεροι δεν έχουν κατέβει σε βουλευτικές εκλογές. Άρα αναφέρεσαι γενικά σε όλους όταν λες κόμμα. Να προσέχεις τι λες.

Λολ απλά. Εντάξει, τελικά η λάσπη αποδίδει καλά. Ή μπορεί απλά για την κάβλα του λέει. Άκου επιχείρημα ακράδαντο.

Και γιατί λοιπόν δεν σε ανησυχεί η άνοδος της ΔΗΜΑΡ (στις δημοσκοπήσεις των ειδήσεων) που καλοβλέπει συνεργασία με πασοκ, που πήρε τους διαγραφέντες του πασοκ και που έχει και πρωτοκλασσάτο στέλεχος την Ρεπούση ή αλλιώς "συνωστισμός στην Σμύρνη" και άλλα τέτοια αξιόλογα άτομα; Είναι και στις πιθανές επιλογές σου!


Δεν αναφέρομαι στον κάθε νέο που είπε να κατεβεί για πρώη φορά με το κόμμα του, αναφέρομαι στα κομβικά πρόσωπα που ελέγχουν τα του κόμματος.

Όταν λέω για την κάβλα του εννοώ το σενάριο να έχει απλά δικές του απόψεις και να θέλει να τις στηρίξει χωρίς κάποιο άλλο συμφέρον.

Η ΔημΑρ είνα διαφορετική περίπτωση. Τα περισσότερα ( αν όχι όλα ) από τα μέλη τους αποτελούσαν ανέκαθεν την ανανεωτική πτέρυγα του ΣΥΡΙΖΑ και ήταν ας πούμε οι λιγότερο ριζοσπαστικοί. ´Οταν βγήκε ο Τσίπρας και παίχτηκαν αργότερα κάτι περίεργα κατάλαβαν ότι το κλίμα δεν τους σηκώνει και άνοιξαν δικό τους μαγαζάκι. Ο Κουβέλης όμως είχε πάντα δικές του ιδέες και τις έλεγε ανοιχτά, δεν το παιξε ξαφνικά ούτε πατριώτης ούτε τίποτα.
Τον Ρεπούση δεν τον ξέρω.
Όσον αφορά το "καλοβλέπει σε συμμαχία με ΠΑΣΟΚ" δεν ξέρω πού βλέπει αλλά please δηλαδή, έχεις την εντύπωση υπάρχει κόμμα εκτός των ΝΔ-ΠΑΣΟΚ που να θεωρεί ότι μπορεί να φτάσει μόνο του στο 40%; Παντού υπάρχουν πηγαδάκια. Και το πιστεύω, ούτε τον Καμμένο θα τον χάλαγε να ξανά πάει με ΝΔ, αφορμή ψάχνει απλά.

Βέβαια για να λέω την αλήθεια οκ, και αυτοί ακολούθησαν σε κάποια σημεία τις ίδιες τακτικές με τον Καμμένο ( σε αυτό με τους διεγραμμένους του ΠΑΣΟΚ που λες ) απλά έχουν και λίγο διαφορετική ιστορία. Άλλωστε σαν επιλογή τους αναφέρω, και οι άλλοι δεν είναι και καλύτεροι, για αυτό πιο πολύ.

Όλα αυτά χωρίς να θέλω να υπερασπισθώ κανένα φυσικά, όχι τίποτα άλλο μη μου βγει και ταμπέλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Επίσης, υπάρχει κι ένα κόμμα που λέγεται Δημιουργία Ξανά. Από ό,τι βλέπω τα πηγαίνει εξαιρετικά καλά σε δημοσκοπήσεις στο Internet. Καλύτερα να είχατε βάλει κανά τέτοιο στην δημοσκόπηση παρά βλακείες όπως της Ντόρας και της Κατσέλη.

Το site είναι από τα πιο όμορφα που έχω δει μεταξύ όλων των κομμάτων και με αρκετές θέσεις (ασχέτως αν συμφωνώ ή όχι μαζί τους) και με πρόεδρο που δείχνει τουλάχιστον άτομο ικανό να συζητήσει ανθρώπινα. Παρόλα αυτά, για μένα τρώει X απευθείας καθώς έχει δηλώσει ότι θα ψήφιζε το μνημόνιο. Πέναλτι και κόκκινη κάρτα. Ανάπτυξη και μνημόνιο δεν πάνε μαζί. Κρίμα και φαινόταν καλός.


@IL PENSIERO: Τελείως γελοίο επιχείρημα. Ειλικρινά δεν έχεις ιδέα πόσοι έχουν κάνει twitter τον τελευταίο καιρό ενώ πριν δεν γνώριζαν καν την ύπαρξή του, μόνο και μόνο για να βλέπουν τι γράφει ο Καμμένος ή κάποιος άλλος πολιτικός και να μιλούν μαζί τους. Προσωπικά γνωρίζω τουλάχιστον 5 τέτοιους. Και ναι, δεν ξέρουν ούτε την φώτο τους να αλλάξουν.

"Ξέχασες" να συμπληρώσεις αυτό που λέει το άρθρο:

Αγαπητέ μου δεν το χρησιμοποιώ ως επιχείρημα, αλλά ως σημείο των καιρών. Κατά τα άλλα ο "λαός", έχει κριτήρια και κρίνει.

υγ. όχι δεν ξέχασα, παραθέτω λινκ, όποιος θέλει μελετά. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Η Ρεπούση είναι αυτή που έγραφε βιβλία ιστορίας του τύπου "Στην Μικρασιατική καταστροφή στην Σμύρνη δεν έγινε και τίποτα φοβερό, απλά είχαμε λίγο συνωστισμό στο λιμάνι κι έτσι έπεσαν στην θάλασσα". Πάντως επειδή κι εγώ άνθρωπος είμαι και με όλα αυτά που ακούω επηρεάζομαι σημαντικά όπως οι περισσότεροι, δεν είναι διόλου απίθανο να καταλήξω στον Καζάκη. Τόσες γνώσεις οικονομικές-πολιτικές-ιστορικές όσο κανένας άλλος και τόσες περιοδείες ανά την Ελλάδα όσες ούτε όλα τα κόμματα μαζί. Και αν και ξέρω ότι τα περισσότερα που ακούγονται είναι λάσπη επειδή ανεβαίνουν επικίνδυνα για κάποιους οι Α.Ε. στις δημοσκοπήσεις, τον φόβο μην γίνει καμιά στραβή δεν παύω να τον έχω. Και ο μόνος που του έχω πλήρη εμπιστοσύνη είναι ο Καζάκης γιατί τον έχω ακούσει και δει πολλές φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Για τι ηλικία μιλάμε;

Γυρο στα 50

Αυτό δεν παίζει που λες. Σε άλλες εποχές το φάντασμα της ακυβερνησίας τρόμαζε, τώρα ο κόσμος έχει γίνει ο ίδιος φάντασμα και δεν το φοβάται. :P

Σε αυτές τις εκλογές θα φανεί το ποσοστό του "Μαζί τα φάγαμε" που είναι περίπου η μισή Ελλάδα. Υπολογίζω ένα 25% ΝΔ, 18% ΠΑΣΟΚ και ότι πάρουν οι άλλοι. 43% δεν είναι λίγο φυσικά αλλά δεν συγκρίνεται με το 80% άλλων εποχών.

Κιομως, μου το εχει πει ανθρωπος που τον ξερω ακρετα καλα και το ενοει...!

Δε με εκφράζει τίποτα, οπότε δε θα ψηφίσω. Αρνούμαι να ψηφίσω, όταν οι βουλευτές παίρνουνε 500 συντάξεις και οι ίδιοι προβαίνουν σε αντισυνταγματικές πράξεις(εννοείται δεν τιμωρούνται).

Καλη ιδεα! Ας αρνηθουμε ολοι να ψηφισουμε, ωστε να ψηφισουν μονο οι ιδιοι και μετα να περνουν 1000 συνταξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Θα ψηφιζα ΚΚΕ ή ΣΥΡΙΖΑ για τους εξής λόγους:
δ) Έχουν πιο πολύ ενδιαφέρον και γελιο οι αντιπαραθέσεις τους στην βουλή με αυτους του πασοκ.

Παίζει να είναι και η καλύτερη δικαιλογία που έχω ακούσει εδώ μέσα.:rofl:
Τσίρκο την καταντήσαμε την Βουλή και σκηνή για stand up comedy.
Μιάς και αναφέρθηκαν οι Οικολόγοι,ας προσπαθήσω να δικαιολογήσω/εξηγήσω το σκεπτικό πίσω απο την ψήφο που σκοπεύω να ρίξω.Όχι πως χρειάζεται να δικαιολογηθεί κάποιος σε τρίτους για τί ψηφίζει.
Το σημαντικότερο είναι να ξέρει ο ίδιος γιατί ψηφίζει και να έχει την συνείδησή του καθαρή.
Καταρχάς να πώ πως δεν γνώριζω/γνώριζα αυτά που ανέφερε ο Zed για τον αρχηγό των οικολόγων.
Δεν ξέρω το άν είναι περισσότερο κακό που δηλώνει/ανακηρύχθηκε φιλοσκοπιανός απο τους υπολοίπους πολιτικούς που είναι και αυτόι με την σειρά τους φιλο-κάτι.Ο ΓΑΠ φιλο-αμερικάνος ο Σαμαράς φιλο-Ρώσος και η Παπαρήγα φιλο-Σταλινική:P
Δεύτερον,δεν ανήκω στο κόμμα των οικολόγων(δηλαδή δεν είμαι εγγεγραμμένο μέλος..ούτε συνειφρέρω οικονομικά),
ούτε είμαι σε καμία οργανωμένη οικολογική οργάνωση. Ούτε είμαι φανατικός που αγκαλιάζει δέντρα(tree hugger :P)
Είμαι οικολόγος απο συνείδηση.

Τα υπάρχοντα μοντέλα της Βουλής δεν με ικανοποιούν,οπότε προτίθεμαι να δώσω την ψήφο μου σε ένα μικρό κόμμα.
Όχι πως θα αλλάξει κάτι δραστικά σε αυτές τις εκλογές,αν και θα έπρεπε.
Το αν ένα κόμμα είναι αντιμνημονιακό ή όχι δεν νομίζω να έχει τόση σημασία.Και ο Σαμαράς αντιμνημονιακός δήλωνε και είδαμε που κατέληξε. Άλλωστε αν θυμάμαι καλά η τρόικα έχει ζητήσει πως σε περίπτωση εκλογών η επόμενη κυβέρνηση να συμφωνήσει με το μνημόνιο.
Μπορεί να βγεί πρώτο κόμμα,αλλά ίσως να καταφέρει να μπεί στην Βουλή και να συμμετάσχει στην επόμενη κυβέρνηση σε κάποιο υπουργείο παρεμφερές με την ιδεολογία του(περιβάλλοντος,συγκοινονιών κ.α).
Είμαι της άποψης πως αν δεν φροντίσουμε το περιβάλλον μας,στο τέλος δεν θα έχουμε έναν κόσμο να ζούμε για να συζητάμε για πολιτικές ιδεολογίες και κόμματα.
Αν το αρνηθούν εμένα προσωπικά θα με θλίψει πολύ και δεν θα τους ξαναψηφίσω ξανά,αν και οικολόγος. Θυμίζει κάπως την δήλωση της Παπαρήγα που είπε πως αν βγούνε πρώτο κόμμα θα αρνηθει να κυβερνήσει.
Στις προηγούμενες εκλογές τους είχα ξαναψηφίσει,αν και δεν μπήκαν,και γνώμη είναι πως ήταν λάθος που δεν πήραν το υπουργείο που τους πρότεινε ο ΓΑΠ,έστω και εαν ήταν publicity stunt.Θα μπορούσαν να κάνουν πολλά.

Στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο δεν βλέπω κάποια σοβαρή πολιτική πρόταση,ίσως να φταίει και η υπερπροβολή απο τα media.Δεν θα γίνουν κοσμοιστορικές αλλαγές,αλλά θα είναι μία πολύ καλή ευκαιρία για αλλαγή πλεύσης προς την σωστή κατεύθυνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μιάς και αναφέρθηκαν οι Οικολόγοι,ας προσπαθήσω να δικαιολογήσω/εξηγήσω το σκεπτικό πίσω απο την ψήφο που σκοπεύω να ρίξω.

Να σε ρωτσω κατι, γιατι μαλλον μονο με εσενα θα μπορεσω να συνενοηθω απο οσους εχουν δηλωσει οτι θα ψηφισουν οικολογους :P
Λιγο πριν τις εκλογες του 2009 ειχα ακουσει και εγω για ενα κομμα οικολογων και αρχισα να ασχολουμαι λιγο, μπορει να μην θεωρω τον ευατο μου οικολογο και να μην θεωρω οτι ειναι τοσο τραγικα καποια πραγματα, αλλα θα ητανε καλο να ειχαμε πρασσινη αναπτυξη και για το περιβαλλον αλλα και αναπτυξιακα.
Εκει που κατεληξα πολυ γρηγορα ητανε οτι το κομμα αποτελουνταν απο ενα συλονο ανθρωπων που δεν ειχαν ιδεα τι παει να πει πρασσινη αναπτυξη, που οικολογια για αυτους συμενει να περνεις το ποδηλατο αντι για το αμαξι μεσα στην πολη και οτι ετσι σωζεις τον πλανιτη και εισαι και ριζοσπαστης. Αυτο αλλαξε, ητανε μια δικη μου (λανθασμενη) εντυπωση; Γιατι εσυ πιστευεις οτι αξιζει να τους δωσεις την ψηφο σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
ς προσπαθήσω να δικαιολογήσω/εξηγήσω το σκεπτικό πίσω απο την ψήφο που σκοπεύω να ρίξω.Όχι πως χρειάζεται να δικαιολογηθεί κάποιος σε τρίτους για τί ψηφίζει.

Εγώ δεν απαίτησα από κάποιον να δικαιολογηθεί, ρώτησα να απαντήσει όποιος θέλει. Γι' αυτό εξάλλου παραμένει το θέμα ανοικτό, για να δικαιολογεί ο καθένας την πρόθεσή του. Αλλιώς θα το κλειδώνατε φαντάζομαι το θέμα και απλώς θα ψηφίζαμε. Από την στιγμή που είναι ανοικτό, είναι για να επιχειρηματολογούμε και να δικαιολογούμε την ψήφο μας, όχι για να λέμε "Θα ψηφίσω αυτό" και τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Να σου πώ την αλήθεια Κρόνε,
Δεν το έχω ψάξει,ούτε πολύασχοληθεί με το κόμμα των Οικολόγων και με την πολιτική γενικότερα.
Μέχρι πρόσφατα με αηδίαζε και συνεχίζει ακόμα η ελληνική πολιτική σκηνή,και πριν τις εκλογές το 2009 έριχνα λευκό/άκυρο.
Ίσως έχω κάνει το λάθος που κάνει σχεδόν όλος ο ελληνικός πληθυσμός.Ακούει ένα όνομα και δεν το ψάχνει παραπέρα.
Δηλαδή να ασχοληθούμ όντως με την πολιτική.Δεν εννοώ να γραφόμαστε σε κόμματα ή σε νεολαίες,αλλά να ξέρουμε ένα δύο πράματα παραπάνω του τί πρεσβεύει το κάθε κόμμα.
Θα τους ψηφίσω ΑΝ τελικά τους ψηφίσω γιατί και εγώ τώρα τελευταία εχω τις αμφιβολίες μου,γιατί θα ήθελα να δώ καινούργια πρόσωπα στην Βουλή και άτομα που ξέρουν κάτι παραπάνω περί οικολογίας και Πράσινης Ανάπτυξης(αν και με αυτά που μου λές μου έχεις βάλει ψύλλους στα αυτιά τώρα,γιατί το ποδήλατο μόνο δεν είναι οικολογία:)) στα υπουργεία σχετικά με αυτά.

Και Zed,συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Επειδή κι εγώ τελευταία έχω διαβάσει τα απίστευτα και όντως με απασχολούν ερωτήματα για τον Καμμένο του τύπου ότι δεν προέρχεται από παρθενογέννεση ή αν μίλαγε και έκανε καταγγελίες όταν ήταν στην νδ, ότι ήταν φίλος του Σαμαρά κλπ, νομίζω απαντώνται όλα αυτά σε αυτήν την συνέντευξη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
2 πράγματα με ανησυχούν σε αυτή τη δημοσκόπηση.

1) Κάποιος έχει το χιούμορ να ρίξει ψήφο στο ΠΑΣΟΚ.

2) Κάποιοι δεν θα ψηφίσουν δυναμώνοντας τα μεγάλα κόμματα με αυτόν τον τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
2 πράγματα με ανησυχούν σε αυτή τη δημοσκόπηση.

1) Κάποιος έχει το χιούμορ να ρίξει ψήφο στο ΠΑΣΟΚ.

2) Κάποιοι δεν θα ψηφίσουν δυναμώνοντας τα μεγάλα κόμματα με αυτόν τον τρόπο.

:redface::redface::redface:: Φίλε Τζώνυ, μεταφράζω την "αμησυχία" σου σε δυσπιστία και επικροτώ τη θέση σου. Προσωπικά είμαι δύσπιστος για όλες τις δημοσιοποιούμενες δημοσκοπήσεις- καιρούς που ζούμε !- και πάντα τις αντιμετωπίζω με οριακά ποσοστά : 49,50% αλήθεια-50,50% ψέμα !:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι οκ, δεν είπα ότι συμβολίζουν κάτι οι δημοσκοπήσεις που γίνονται, σχολίασα τις προτιμήσεις των χρηστών του e-steki. Ε δεν περίμενες να πω και για τους 4εις ψήφους που πήρε η ΧΑ, γελάσαμε και σήμερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αυτό πάντως που με ανυσηχεί ιδιαίτερα,και σε αυτήν την δημοσκόπηση,και στις υπόλοιπες στα διάφορα media,δεν είναι τα ποσοστά που παίρνει η Χ.Α,
αλλά το ποσοστό που προτείθετε να μήν ψηφίσει ή να ρίξει λευκό/άκυρο.
Λευκό / Άκυρο / Δεν θα ψηφίσω 8 15,38%

Είναι λυπηρό να βλέπεις τέτοια απάθεια σε τόσο σοβαρά ζητήματα...
Something is wrong in this world.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....
Είναι λυπηρό να βλέπεις τέτοια απάθεια σε τόσο σοβαρά ζητήματα...
Something is wrong in this world.

:(:(:(: Άλλοτε λέω πως οφείλεται σε σκληροδερμία τομαρισμού κι άλλοτε τείνω να πιστέψω, πως ...μας "ραντίζουν κι όποιον πιάσει"!:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Είναι λυπηρό να βλέπεις...


...πόσο γρήγορα ξεχάστηκαν τα προτάγματα της συνέλευσης της πλατείας Συντάγματος, των λαϊκών συνελεύσεων γειτονιάς, των Αγανακτισμένων -που είχαν ολόκληρο θρέντ σε αυτό εδώ το φόρουμ- και τόσων άλλων σε όλο τον κόσμο.

ΑΥΤΟΟΡΓΑΝΩΣΗ - ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ - ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ο κόσμος γύρισε πάλι στην γνωστή μιζέρια του τι θα ψηφίσει στις εκλογές.
αλλά κατά τ' άλλα "αν οι εκλογές μπορούσαν να αλλάξουν κάτι τότε θα ήταν παράνομες", και δώστου συνθήματα για την εξουσία στο θρεντ των συνθημάτων!

Αυτό που είναι τελικά λυπηρό είναι πώς η σύνδεση λόγων και πράξεων είναι σχεδόν έως εντελώς ανύπαρκτη.
Και αυτή είναι μία γενικότερη θλιβερή διαπίστωση.

Εν τέλει, δεν θα ψηφίσω στη δημοσκόπηση, θα γράψω εδώ τη δική μου στάση : αποχή λόγω πολιτικών πεποιθήσεων.

Κλείνω με έναν αγαπημένο στίχο:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top