Γιατί οι άντρες...ενώ οι γυναίκες...;

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
και τα δυο..

απο οταν γεννηθηκα εγω πχ ειχα κλιση στα εργαλεια μηχανηματα κλπ..χωρις να μου το μαθει κανεις..και πάντα μου αρεσε η τεχνολογια χωρις να μου το μαθει κανεις..

αλλοι αντιστοιχα ειχαν εφεση στην επικοινωνια ή αλλες ικανοτητες..

απλώς αν εσύ έχεις έφεση στα μηχανήματα "είναι το dna σου που σε έκανε". Αν έχω εγώ "είναι οι εξωτερικές συνθήκες που με κάνανε και είμαι η εξαίρεση του πασίγνωστου και αυτοαποδεικνυούμενου dna-o-κανόνα".

Γιατί έτσι γινόταν στα χωριά τα παλιά τα χρόνια, έτσι μας το μάθαν γενιές και γενιές και έτσι θα πρέπει να το αναπαράγουμε κι εμείς στο μέλλον...

ΠΦΦΦΦ και πάλι ΠΦΦΦΦ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απλώς αν εσύ έχεις έφεση στα μηχανήματα "είναι το dna σου που σε έκανε". Αν έχω εγώ "είναι οι εξωτερικές συνθήκες που με κάνανε".
δεν καταλαβαινω τι λες..

σε ολους υπαρχουν φυσικες κλισεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
οοοοχι!
Στους άνδρες υπάρχει φυσική κλίση για τα μηχανήματα και στις γυναίκες φυσική κλίση για τα κουκλόσπιτα.
Είνα γραμμένο στον 3ο γονιδίωμα μας.
ΟΛΩΝ
ΠΑΝΤΑ
και ΠΑΝΤΟΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οχι,,για μεσους ορους μιλαμε..

για κανονες,,αλλα οχι απολυτα..
(ο παππους μου πχ δεν μπορουσε να βιδωσει ουτε μια βιδα..)


αλλα και οι ιδιες οι γυναικες και οι ανδρες νιωθουν αν ανηκουν στην πλειοψηφια ή την εξαιρεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
οχι,,για μεσους ορους μιλαμε..

για κανονες,,αλλα οχι απολυτα..
(ο παππους μου πχ δεν μπορουσε να βιδωσει ουτε μια βιδα..)
ΟΧΙ. Τα πάντα είναι γονιδιακά και δεν επηρεάζονται από τπτ άλλο.

Αν αφήσεις ένα κοριτσάκι και ένα αγοράκι ανεπηρέαστα από τα αγκυλωμένα πρότυπα των προηγούμενων δεκαετιών και δεν τους περάσεις μλκ τους στυλ "οι άντρες δεν κλαίνει ρε..." ή "καλά έτσι σαν αγόρι θα γυρνάς? Να μαζευτείς και να πας να παίξεις με τις κούκλες τους" τα γονίδια και μόνο αυτά θα καθορίσουν.

Και αν κάποιο κορίτσι πιάσει κατσαβίδι θα έιναι μια εξωφρενική εξαίρεση (Δεν ξέρω αν πρέπει να εξετάσουμε και περίπτωση αλλοίωσης του dna) ενώ αν κάποιο αγόρι αποφασίσει να γίνει πχ. βρεφονηπιοκόμος τότε είναι μια ακόμα εξωφρενική εξαίρεση που μάλλον και εκεί περίπτωση αλλοίωσης dna αντιμετωπίζουμε.
ΤΕΛΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Mε αφορμη αυτό που γράφει η Ρεζι, θυμάμαι πως κάπου διάβασα ότι ένα Σουηδικό σχολείο, καταργεί και λεκτικά
τη διάκριση ανάμεσα σε αγόρια και κορίτσια. Χμμμ... Να πάω να το βρω και να το παραθέσω; Μπα, δε βαριέσαι,
γονιδιακά βαριέμαι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ΟΧΙ. Τα πάντα είναι γονιδιακά και δεν επηρεάζονται από τπτ άλλο.
κοιτα,,

νομιζω οτι ισως με δουλευεις..

(και το χειροτερο ειναι οτι μου αρεσει..:P)

δεν ειπα οτι μόνο το dna μετραει..

αλλα μην καταληξουμε και σε ακροτητες καταργησης των φυλων οπως λεει ο φιλτατος ρεμπεσκες ο φραπεδομάχος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
κοιτα,,

νομιζω οτι ισως με δουλευεις..

(και το χειροτερο ειναι οτι μου αρεσει..:P)

δεν ειπα οτι μόνο το dna μετραει..

αλλα μην καταληξουμε και σε
ακροτητες καταργησης των φυλων οπως λεει ο φιλτατος ρεμπεσκες ο φραπεδομάχος..
Όχι καλέ, ιδέα σου είναι ότι σε δουλεύει. :P

Τι εννοείς στα bold;
Ότι εφόσον γεννηθείς άνδρας έχεις κλίση σε συγκεκριμένα επαγγέλματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ότι εφόσον γεννηθείς άνδρας έχεις κλίση σε συγκεκριμένα επαγγέλματα;

συνηθως ναι..

με πιθανοτητες παμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Γονιδιακά είναι ανεπτυγμένα διαφορετικά τα ημισφαίρια στα 2 φύλα, γι' αυτό η γυναίκα έχει περισσότερο ανεπτυγμένες μερικές δεξιότητες και αντιστοιχα ο άντρας. Οπότε λογικό τα επαγγέλματα που χρειάζονται κάποιες δεξιότητες να κλίνουν περισσότερο προς τους άνδρες ή τις γυναίκες ανάλογα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αα,μπραβο,,απλη λογικη..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
αα,μπραβο,,απλη λογικη..;)
Κλικ
Το άρθρο αναφέρει μια μελέτη η οποία μεταξύ άλλων αναφέρει
Η J.S. Hyde όμως γράφοντας στο περιοδικό “American Psychologist” αναφέρει την ανασκόπησή της 46 μετα-αναλύσεων ( η οποία καλύπτει ένα μεγάλο αριθμό μελετών) οι οποίες έγιναν τα τελευταία 20 χρόνια , και δείχνουν ότι άντρες και γυναίκες μοιάζουν στους περισσότερους τομείς.
Οι μελέτες αφορούσαν τις γνωστικές ικανότητες, τη λεκτική και τη μη λεκτική επικοινωνία, τα κοινωνικά ή ψυχολογικά χαρακτηριστικά όπως είναι η επιθετικότητα η αρχηγία, δείγματα ψυχολογικής ευεξίας όπως είναι η αυτοεκτίμηση, και κινητικές λειτουργίες όπως η δυνατότητα ρίψης, αλλά και η ικανότητα ηθικής σκέψης.
Η J.S. Hyde υποστηρίζει ότι οι φυλετικές διαφορές, δεν έχουν καθόλου ή έχουν πολύ μικρό αντίκτυπο στις περισσότερες ψυχολογικές μεταβλητές που εξετάστηκαν. Μόνο στην απόσταση ρίψης και στη φυσική επιθετικότητα, φάνηκαν σαφείς φυλετικές διαφορές. Η έκταση της καθαρά “αρσενικής “ ή “θηλυκής” συμπεριφοράς, έμοιαζε να εξαρτάται από το γενικότερο πλαίσιο, όπως μας είπε.
Η Dr.Hyde υπογραμμίζει μια μελέτη, κατά την οποία οι συμμετέχοντες γνώριζαν ότι δεν μπορούσαν να προσδιοριστούν σαν άντρες ή γυναίκες, ούτε φορούσαν κάποιο διακριτικό, με αποτέλεσμα κανένα από τα δύο φύλα να μην ανταποκριθεί σε κάποιο στερεότυπο, όταν τους ενθάρρυναν να αναπτύξουν επιθετική συμπεριφορά
Επίσης διάβασε σε τι συμπεράσματα κατέληξαν μελέτες στo π.Ιωαννίνων.

Από τη μέρα που άρχισες να λές και να ξαναλες αυτό το πράγμα περί κλίσεων και τα λοιπά ζητάω μια ρημάδα σοβαρή επιστημονική μελέτη και το μόνο που γίνεται είναι σε κάθε αναφορά κάτι που ξώφαλτσα μπορεί να εκληφθεί ως υποστήριξη της άποψης σου, να "ξεσπαθώνεις" που υπάρχουν άνθρωποι που συμφωνούν με τα στερεότυπα και τα κλισέ που έχεις στο μυαλό σου.

Φυσικά και υπάρχουν. Τέτοια στερεοτυπα και κλισέ θρέψαν γενιές και γενιές. ΑΝ έχουν λόγο ύπαρξης όμως? ΑΥΤΟ εδώ και τόσο καιρό που είσαι εδω μέσα δεν έχεις καταφέρει να το αποδείξεις, να το υποστηρίξεις με πραγματικά επιχειρήματα. Τυχαίο?

Διόρθωση.... ΟΛΑ τα επιχειρήματα είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με κοινωνικοπολιτικούς παράγοντες που καθορίζονται από το φύλο και από ριζωμένες αντιλήψεις από την εποχή που το μοναδικό κριτήριο ήταν η σωματική ρώμη. Που ναι, εκει κατά κανόνα οι άνδρες υπερτερούν.

edit 2: άλλες έρευνες αναφέρουν ότι πχ οι άνδρες βλέπουν τις καταστάσεις "τμηματικά" ενώ οι γυναίκες "Σφαιρικά". Αυτό που προσπαθώ να πω και να τονίσω είναι ότι κάτι τέτοιο πχ(δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω ούτε υποστηρίζω ότι είμαστε ολόιδιοι) ουδεμία σχέση έχει με ικανότητες και κλίσεις που καθορίζονται από το φύλο.
Το που έχουμε κλίση εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τα ερεθίσματά μας πχ. Πώς θα ξέρεις που έχεις φυσική κλίση αν κανείς δεν σε κάνει expose?

Τέσπα... κουράστηκα... Είναι σαν να προσπαθώ να εξηγώ σε εκείνο το πιτσιρίκι που πήρε τα LV με 400Ε γιατί είναι σπατάλη και εκμετάλλευση αυτή η αγορά. δεν γίνεται... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα,,και ερευνες και ολα υπαρχουν..

μην ξαναρχισουμε,,εχω βαλει τοσες και ερευνες κλπ..

απλα ως συνηθως ο καθενας οταν κανει ερενες θελει να βγαλει κατι που ειναι στο μυαλο του..

και σαφως μοιαζουμε ως ανθρωποι ,αλλα εχουμε και καποιες διαφορες ως φυλο..

απλα μεχρι τωρα οι επιστημονες θεωρουσαν δογματικα οτι οι αρσενικοι και θηλυκοι εγκεφαλοι ειναι το ιδιο..και δεν μελετουσαν καν θηλυκους εγκεφαλους ,,για διαφορους λογους..

και τα τελευταια χρονια αρχισαν να μελετανε σοβαρα τις εγκεφαλικες διαφορες αρσενικων και θηλυκων..και βρικουν απιστευτα πραγματα..

λογω ισοτητας ειχαν λογοκριθει πολλα τεοια,,απλα δεν γινονταν τετοιες συγκριτικες ρατσιστικες σεξιστικες μελετες..

εχω βαλει τοσες ερευνες και αναλυσεις πριν,,δεν θα ξαναρχισουμε παλι..




διαβασα λιγο την μελετη κλπ..
δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις,,ή εγω..

υπαρχουν γεννετικες ομοιοτητες και γεννετικες διαφορες..

που διαφωνουμε,,στο ποσοστο?
ε,,ας διαφωνησουμε και καπου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΕΝΕΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΝ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΛΙΣΗ ΣΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΑ ΚΟΥΖΙΝΙΚΑ.
ΕΧΕΙΣ ΚΛΙΣΗ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΣΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΓΙΑΤΙ, ΕΠΕΙΔΗ ΗΣΟΥΝ ΑΓΟΡΙ, ΕΝΘΑΡΥΝΑΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΣΟΥ [ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ] ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΘΑΡΡΥΝΑΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΤΗΣ ΚΟΥΖΙΝΑΣ. ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ !#$@#$! ΤΟ ΦΥΛΟ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΟΙ !#$!#$ Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΛΙΣΕ!

[και ναι φωνάζω]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καθοριζει σε καποιο ποσοστο..

ουτε 0% ουτε τελειως..


και ο καθενας ξερει μεσα του και θυμαται αν του ειπαν να του αρεσει κατι ή αν του αρεσε ετσι και αλλιως πάντα..


και το iQ πχ και η κλιση στα μαθηματικα τι ειναι?

ολε σχεδον οι ερευνες που ειδα,,καταληγουν σε ιδιους μεσους ορους στα φυλα,αλλα σε διαφορετικη κατανομη΄΄

δηλαδη στα ακρα του IQ ψηλα και χαμηλα,,υπερισχυουν οι ανδρες..ενω οι γυναικες κινουνται στο μεσο..περισσοτερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Γονιδιακά είναι ανεπτυγμένα διαφορετικά τα ημισφαίρια στα 2 φύλα, γι' αυτό η γυναίκα έχει περισσότερο ανεπτυγμένες μερικές δεξιότητες και αντιστοιχα ο άντρας. Οπότε λογικό τα επαγγέλματα που χρειάζονται κάποιες δεξιότητες να κλίνουν περισσότερο προς τους άνδρες ή τις γυναίκες ανάλογα. ;)
όπως? θα είχες την ευγενή καλοσύνη να αναφέρεις ένα τέτοιο παράδειγμα εξηγώντας πώς προκύπτει το λογικό συμπέρασμα?

Αν είχες την ευγενή καλοσύνη για να καταλάβω τον ειρμό της σκέψης θα προτιμούσα ένα παράδειγμα του στυλ
"Για παράδειγμα το επάγγελμα ΧΧΧΧ απαιτεί την δεξιότητα ΥΥΥΥ, επομενως αφού το φύλο ΒΒΒΒ έχει περισσότερο αναπτυγμένη την ΥΥΥΥ είναι πιο κατάλληλο για να κάνει αυτό το επάγγελμα".

εδιτ: το ίδιο ερώτημα απευθυνω και στον Άγγελο ή όποιον άλλο συμμερίζεται αυτή την άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μηχανικα επαγγελματα,οδηγοι φορμουλα 1,,και πολλα αλλα,,οπως ατροναυτες..

οι ανδρες υπερτερουν καθαρα σε ποσοτητα και ποιοτητα βασικα απο τις γυναικες..

ενω επαγγελματα που θελουν οργανωση και επικοινωνια προτιμουνται γυναικες,,πχ managers κλπ θεσεις σε εταιριες..


ελεος,,επειδη εσυ εισαι απο τις λιγες γυναικες που εχω δει που εχεις τεχνικο μυαλο δεν σημαινει οτι ειναι ολες ετσι,,

όλες γυναικες που εχω δει μεχρι τωρα,,ενδιαφερονται για τα μηχανηματα υπολογιστες κλπ μονο οσο για να κανουν τη δουλεια τους,,τιποτα παραπανω..

και αυτο οχι επειδη τους το εμαθαν,,αλλα απλα ποτέ δεν ειχαν την εμφυτη περιεργεια για το πώς λειτουργει ενα μηχανημα..και πώς θα το βελτιωσουμε


δεξου οτι ανηκεις στην μειοψηφια να τελειωνουμε..
αλλα μην πας να αλλαξεις τα προφανη που βλεπουμε γυρω μας..

γυναικα κοριτσι κομπιουτερου εχω χρονια ναδω,,και αν το δω θα το θαυμασω,,αλλα ειναι πραγματικα σπανιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
μηχανικα επαγγελματα,οδηγοι φορμουλα 1,,και πολλα αλλα,,οπως ατροναυτες..

οι ανδρες υπερτερουν καθαρα σε ποσοτητα και ποιοτητα βασικα απο τις γυναικες..

ενω επαγγελματα που θελουν οργανωση και επικοινωνια προτιμουνται γυναικες,,πχ managers κλπ θεσεις σε εταιριες..


ελεος,,επειδη εσυ εισαι απο τις λιγες γυναικες που εχω δει που εχεις τεχνικο μυαλο δεν σημαινει οτι ειναι ολες ετσι,,

όλες γυναικες που εχω δει μεχρι τωρα,,ενδιαφερονται για τα μηχανηματα υπολογιστες κλπ μονο οσο για να κανουν τη δουλεια τους,,τιποτα παραπανω..

και αυτο οχι επειδη τους το εμαθαν,,αλλα απλα ποτέ δεν ειχαν την εμφυτη περιεργεια για το πώς λειτουργει ενα μηχανημα..και πώς θα το βελτιωσουμε


δεξου οτι ανηκεις στην μειοψηφια να τελειωνουμε..
αλλα μην πας να αλλαξεις τα προφανη που βλεπουμε γυρω μας..

γυναικα κοριτσι κομπιουτερου εχω χρονια ναδω,,και αν το δω θα το θαυμασω,,αλλα ειναι πραγματικα σπανιο..

φαντάζομαι ότι η αδυναμία χρήσης του format που ζήτησα (παρακάλεσα για να είμαι ακριβής) οφείλεται στο ότι δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί και να στηρίξει λογικό επιχείρημα....

Το αν ισχύουν αυτά που λες δεν το αμφισβήτησα ποτέ. Αυτό που αμφισβήτησα, αμφισβητώ και κανείς δεν έχει βρεθεί να με πείσει ειναι τα ΑΙΤΙΑ. Εσύ λες "γενετικοί λόγοι", εγώ απαντάω..."bullshit. Κοινωνικό λόγοι και συμβάσεις ΝΑΙ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ οφειλόμενη σε ΓΕΝΕΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ, σε θέματα που δεν έχουν να κάνουν με φυσική σωματική δύναμη ΝΟ WAY".

Να εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το αν ισχύουν αυτά που λες δεν το αμφισβήτησα ποτέ. Αυτό που αμφισβήτησα, αμφισβητώ και κανείς δεν έχει βρεθεί να με πείσει ειναι τα ΑΙΤΙΑ. Εσύ λες "γενετικοί λόγοι", εγώ απαντάω..."bullshit. Κοινωνικό λόγοι και συμβάσεις ΝΑΙ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ οφειλόμενη σε ΓΕΝΕΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ, σε θέματα που δεν έχουν να κάνουν με φυσική σωματική δύναμη ΝΟ WAY".
απλα εχεις μια αποψη που οσα στοιχεια και να σου δειξω δεν θα την αλλαξεις..

θες τωρα να ριχνουμε σεντονια?

εσυ λες δηλαδη το παλαβο,,οτι οι ανδρες και γυναικες διαφερουν μόνο στη σωματικη δυναμη και οχι στη δομη του εγκεφαλου καθολου..


παρανοικος φεμινισμος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Σορρυ δε διαβασα για το πανεπιστημιο ιωαννινων... Απλα δε μου αρεσει να βλεπω επιστημονικες μελετες σε απλες κουβεντες... Εν παση περιπτωση επηρεασμενη απο τις αποψεις, δεν υποστηριζω τιποτα... Και συμφωνοντας με την resident evil, ο αντρας δε νομιζω οτι ειναι στο γονιδιο να μην ελκυεται απο τα ''μαγειρικα σκευη". Ποσοι ανδρες σεφ υπαρχουν. Εχοντας μια συζητηση θελω να παραθεσω ενα κομματι.
Γιατι οι γυναικες δε πηγαινουν στρατο οπως οι αντρες? Κι αυτες που πηγαινουν γτ τις βαζουν στα γραφεια? Τις υποτιμουν?
Εγω ρωταω ομως... Όταν τα φανταρακια φορτωνονται εκεινον τον γαιδουρινο σακο, το οπλο και περπατανε μερικα χιλιομετρακια.... εμεις οι γυναικες θα μπορουσαμε? Παιδια σορρυ αλλα εγω που δεν ειμαι καμμια αδυναμη κοπελα και γυμναζομαι και σηκωνω τα ανειπωτα... δε νομιζω να μπορουσα να τα σηκωσω ολα αυτα και να περπαταω κιολας... Εχω δει ποσο βαρος εχουν. Κανω λαθος? Η μεση γυναικα θα μπορουσε? Απο τις 1000 οι 10 να μπορουν. Μηπως υπαρχει καποια διαφορα? και δεν ειναι τοσο ελαχιστες οσο αναφερουν οι ερευνες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top