Εθνικό κόμμα ΕΛΛΗΝΕΣ (πρώην "Έλληνες για την πατρίδα")

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Πάντως εγω προτιμώ να συζητώ με έναν αριστερό ή έναν δεξιό που έχει μια σοβαρή και σταθερή έκφραση, παρά αυτό το χαμό του "σημερα είμαι μαζί σας, αύριο είμαι με τους άλλους".

Παιδιά αυτό είναι αστείο ίσως για εσάς που το κάνετε γιατί ίσως θέλετε να περάσετε όμορφα τον χρόνο σας, όμως το να είναι κανείς ψευδεπίγραφος συνομιλητής, συγγνώμη που θα το πω αλλά κουράζει και δεν ωφελεί τις συζητήσεις μας σε σημείο που όσοι θέλουμε να συζητήσουμε να απομακρυνόμαστε από το φόρουμ γι αυτό το λόγο.

Κάποια στιγμή -και δεν ξερω για τους αλλους αλλά για μένα- κουράζει όλο αυτό και πρέπει να φύγει μπανάκι μόνιμο στη Λούτσα και στη Βάρκιζα, για όσους παριστάνουν κάτι που δεν είναι εδω μέσα και σπαταλούν το χρόνο των μελών ανακατώνοντας τους μεν με τους δε.

Θέλετε να συζητάμε σοβαρά; Αυτή είναι η άποψή μου.

Μόνιμο πόδι στα "οπου φυσάει ο άνεμος τρολλάρω". Οχι αύριο, όχι τώρα, χτες.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Λαϊκιστές για την Πατρίδα

Το πρόβλημα της Ελλάδας είναι πάντα να υπάρξει ένα κόμμα ή κίνημα ή οργάνωση που να "αρπάξει" ψήφους από κάποιο εξουσίας που φθείρεται από το μιντιακό κατεστημένο. Ενώ το ίδιο το σύστημα το ανέδειξε, στην συνέχεια επικοινωνιακά, το φθείρει για να εκμεταλλευτεί πολιτικά κάτι άλλο. Ακατανόητα πράγματα και ο καημένος ο κόσμος ψάχνει λύσεις ενώ ο ίδιος δεν θέλει να αλλάξει τίποτα από τον τρόπο ζωής του. Η όλη πρεμούρα είναι να μειωθούν οι ψήφοι για να υπάρχει η φαγούρα της αντιπολίτευσης και όχι ουσιαστικό έργο σε βάθος 20ετίας για να αλλάξει η χώρα. Μια ο Λεβέντης για την πατρίδα, μια ο Βελόπουλος για την πατρίδα, μια ο κάθε τυχοδιώκτης...φτάνει πια. Κουραστήκαμε από "σωτήρες".
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,706 μηνύματα.
Λαϊκιστές για την Πατρίδα

Το πρόβλημα της Ελλάδας είναι πάντα να υπάρξει ένα κόμμα ή κίνημα ή οργάνωση που να "αρπάξει" ψήφους από κάποιο εξουσίας που φθείρεται από το μιντιακό κατεστημένο. Ενώ το ίδιο το σύστημα το ανέδειξε, στην συνέχεια επικοινωνιακά, το φθείρει για να εκμεταλλευτεί πολιτικά κάτι άλλο. Ακατανόητα πράγματα και ο καημένος ο κόσμος ψάχνει λύσεις ενώ ο ίδιος δεν θέλει να αλλάξει τίποτα από τον τρόπο ζωής του. Η όλη πρεμούρα είναι να μειωθούν οι ψήφοι για να υπάρχει η φαγούρα της αντιπολίτευσης και όχι ουσιαστικό έργο σε βάθος 20ετίας για να αλλάξει η χώρα. Μια ο Λεβέντης για την πατρίδα, μια ο Βελόπουλος για την πατρίδα, μια ο κάθε τυχοδιώκτης...φτάνει πια. Κουραστήκαμε από "σωτήρες".
Έχω μάθει να μην εμπιστεύομαι κανέναν και ούτε αυτούς εμπιστεύομαι. Αλλά αντικειμενικά δεν πρόκειται να έριχνα τη ψήφο μου στα κόμματα του συστήματος και της εξουσίας. Εγώ είμαι ιδεολόγος Εθνικιστής. Δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάποιο κόμμα που να με εκφράζει 100% στην Ελλάδα αλλά ειλικρινά θέλω τους Έλληνες για την Πατρίδα μέσα στην επόμενη Βουλή για να τους δούμε πως θα πάνε.
 

DrakeLivelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrakeLivelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά αυτό που εκλαμβάνω από σχεδόν όλους τους αιρετούς μας -ναι ακόμα και από τους λεγόμενους εθνικιστές "πατριώτες"- είναι μια παντελής αδιαφορία για την Ελλάδα και για τους Έλληνες. Όλο παλινωδίες και αδικίες και σκάνδαλα πίσω από κάτι γλοιώδεις κολακείες και κατ' επίφαση δώρα. Ίσως ακούγεται μοιρολατρικό αλλά αν δε βρεθεί κάποιο κόμμα με όραμα και με μακροπρόθεσμο πρόγραμμα που ανταποκρίνεται στις βασικές απαιτήσεις του μέσου Έλληνα πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική κατάσταση της χώρας θα χειροτερέψει ακόμα περισσότερο με ο,τι αυτό συνεπάγεται για τους ομοεθνείς.
Ή τουλάχιστον για όσους θα μείνουν στην Ελλάδα υπομένοντας
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,706 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά αυτό που εκλαμβάνω από σχεδόν όλους τους αιρετούς μας -ναι ακόμα και από τους λεγόμενους εθνικιστές "πατριώτες"- είναι μια παντελής αδιαφορία για την Ελλάδα και για τους Έλληνες. Όλο παλινωδίες και αδικίες και σκάνδαλα πίσω από κάτι γλοιώδεις κολακείες και κατ' επίφαση δώρα. Ίσως ακούγεται μοιρολατρικό αλλά αν δε βρεθεί κάποιο κόμμα με όραμα και με μακροπρόθεσμο πρόγραμμα που ανταποκρίνεται στις βασικές απαιτήσεις του μέσου Έλληνα πολύ φοβάμαι ότι η πολιτική κατάσταση της χώρας θα χειροτερέψει ακόμα περισσότερο με ο,τι αυτό συνεπάγεται για τους ομοεθνείς.
Ή τουλάχιστον για όσους θα μείνουν στην Ελλάδα υπομένοντας
Έχεις μπει στο κόπο να διαβάσεις το πρόγραμμα τους; Είναι και ατελείωτο. Μέρες διαβάζω και δεν τελειώνει. Τόσα πολλά θέματα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,011 μηνύματα.
Οι ΕΓΤΠ πιστεύω οριακά το 3% θα το αρπάξουν, αλλά μέχρι εκεί... Η όλη ιστορία ήταν η ΧΑ, η οποία έκανε τεράστια ζημιά στον λεγόμενο ''πατριωτικό'' χώρο και τον δυσφήμησε. Πλέον ακόμα και οι δεξιοί ψηφοφόροι, καθώς και οι εθνικιστές καταφεύγουν στη ΝΔ κυρίως, ένα σημαντικό ποσοστό στον Βελόπουλο, αν και κατά τη γνώμη μου λίγα είναι τα ψωμιά του πολιτικά (επενδύει στους αντιεμβολιαστές ακροδεξιούς και λαϊκίζει απίστευτα), δείχνει προς στιγμή μια σημαντική δυναμική ο Κασιδιάρης, αν και δε ξέρω κατά πόσο θα μετουσιωθεί η δυναμική αυτή και στην κάλπη και μία σαφώς μικρότερη, αλλά καθόλου ευκαταφρόνητη μετακίνηση δεξιών ψηφοφόρων στη ''Δημιουργία'' Τζήμερου-Κρανιδιώτη, που κάτι ακούστηκε για δημοσκοπικό ποσοστό 2%...από εκεί και πέρα μιλάμε για πολύ μικρότερα δεξιά-ακροδεξιά κομματίδια, τύπου Τράγκα, Βόβολη κτλπ
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,706 μηνύματα.
Οι ΕΓΤΠ πιστεύω οριακά το 3% θα το αρπάξουν, αλλά μέχρι εκεί... Η όλη ιστορία ήταν η ΧΑ, η οποία έκανε τεράστια ζημιά στον λεγόμενο ''πατριωτικό'' χώρο και τον δυσφήμησε. Πλέον ακόμα και οι δεξιοί ψηφοφόροι, καθώς και οι εθνικιστές καταφεύγουν στη ΝΔ κυρίως, ένα σημαντικό ποσοστό στον Βελόπουλο, αν και κατά τη γνώμη μου λίγα είναι τα ψωμιά του πολιτικά (επενδύει στους αντιεμβολιαστές ακροδεξιούς και λαϊκίζει απίστευτα), δείχνει προς στιγμή μια σημαντική δυναμική ο Κασιδιάρης, αν και δε ξέρω κατά πόσο θα μετουσιωθεί η δυναμική αυτή και στην κάλπη και μία σαφώς μικρότερη, αλλά καθόλου ευκαταφρόνητη μετακίνηση δεξιών ψηφοφόρων στη ''Δημιουργία'' Τζήμερου-Κρανιδιώτη, που κάτι ακούστηκε για δημοσκοπικό ποσοστό 2%...από εκεί και πέρα μιλάμε για πολύ μικρότερα δεξιά-ακροδεξιά κομματίδια, τύπου Τράγκα, Βόβολη κτλπ
Θεωρώ ότι αν μπει ο Κασ στη Βουλή από εκεί και πέρα θα έχει μόνιμα ανοδική πορεία. Η Ελλάδα δεν διαφέρει από την Ευρώπη, παντού ο εθνικισμός αυξάνεται γιατί οι κεντρώες Και οι αριστερέςκυβερνήσεις τα έχουν κάνει μαντάρα παντού και στα οικονομικά και στο λαθρομεταναστευτικο και παντού. Στην Ελλάδα το πρόβλημα ως τώρα είναι ότι δεν υπήρχε ένα σοβαρό εθνικιστικό κίνημα. Η Χρυσή Αυγή ανήκε σε άλλη εποχή και μόνο που έφτασε 8% πολύ είναι με τις βλακείες που έκανε.
 

DrakeLivelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrakeLivelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Έχεις μπει στο κόπο να διαβάσεις το πρόγραμμα τους; Είναι και ατελείωτο. Μέρες διαβάζω και δεν τελειώνει. Τόσα πολλά θέματα.
Φίλε μου πες με προκατειλημμένο αλλά δε θα ήθελα να έχω σχέση με ένα κόμμα του οποίου αρχηγός είναι ο Κασιδιάρης για αρκετούς λόγους. Ίσως αποδειχθεί στο μέλλον ότι κάνω λάθος, αλλά προς το παρόν μακριά κι αλάργα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,011 μηνύματα.
Πάντως, προσωπικά πιστεύω ότι η υπόθεση ''ακροδεξιά'' στην Ελλάδα τελείωσε το 2019, με τη μη είσοδο στη Βουλή της ΧΑ και κατόπιν με την καταδίκη της... Η ''μετά Χρυσή Αυγή'' εποχή, παρουσιάζει έναν δεξιό-ακροδεξιό χώρο διαιρεμένο και σε θνήσκουσα κατάσταση... Η πλειοψηφία των εθνικιστών και των δεξιών απορροφήθηκαν από τη ΝΔ, ένα ποσοστό των πιο σκληροπυρηνικών από τον Βελόπουλο, ο οποίος παραμένει στάσιμος και οι υπόλοιποι σε εξωκοινοβουλευτικά κόμματα, πχ ΕΓΤΠ, Δημιουργία, Τράγκας, ΕΛΑΣΥΝ, Αντιεμβολιαστές Βόβολη...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,706 μηνύματα.
Φίλε μου πες με προκατειλημμένο αλλά δε θα ήθελα να έχω σχέση με ένα κόμμα του οποίου αρχηγός είναι ο Κασιδιάρης για αρκετούς λόγους. Ίσως αποδειχθεί στο μέλλον ότι κάνω λάθος, αλλά προς το παρόν μακριά κι αλάργα.
Ούτε εγώ θέλω ιδιαίτερα να στηρίξω εθνικιστικό κόμμα με τον Κασιδιάρη πρόεδρο λόγω του παρελθόντος του. Είναι η έσχατη λύση, θα τα ζυγισω τα πράγματα. Αλλά στο μέλλον αν δεν υπάρχει άλλη λύσις τότε δεν θα γίνεται αλλιώς.

Πάντως, προσωπικά πιστεύω ότι η υπόθεση ''ακροδεξιά'' στην Ελλάδα τελείωσε το 2019, με τη μη είσοδο στη Βουλή της ΧΑ και κατόπιν με την καταδίκη της... Η ''μετά Χρυσή Αυγή'' εποχή, παρουσιάζει έναν δεξιό-ακροδεξιό χώρο διαιρεμένο και σε θνήσκουσα κατάσταση... Η πλειοψηφία των εθνικιστών και των δεξιών απορροφήθηκαν από τη ΝΔ, ένα ποσοστό των πιο σκληροπυρηνικών από τον Βελόπουλο, ο οποίος παραμένει στάσιμος και οι υπόλοιποι σε εξωκοινοβουλευτικά κόμματα, πχ ΕΓΤΠ, Δημιουργία, Τράγκας, ΕΛΑΣΥΝ, Αντιεμβολιαστές Βόβολη...
Υπάρχει μέσα ο Βελόπουλος ασχέτως αν είναι εντελώς για τα μπάζα. Εγώ θεωρώ ότι τίποτε δεν τελείωσε για την ακρίβεια τώρα άρχισε. Η Χρυσή Αυγή καλά έκανε και τελείωσε. Όμως οι επόμενοι δεν πιστεύω ότι τελείωσαν. Ειδικά τώρα που μπαίνουμε σε μια δυσκολη εποχή.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Το οτι υπαρχουν ατομα που συζητανε σοβαρα να ξαναμπει ο εγκληματιας κασιδιαρης στη βουλη, δειχνει και το λογο που η χωρα παει κατα διαολου τοσα χρονια. Ο μεσος ψηφοφορος οχι απλα δεν εχει ιδεα τι γινεται στον κοσμο, αλλα δεν μπορει καν να κανει 1+1 στο μυαλο του.

ΥΓ. Αν δεν εχετε ζησει στο εξωτερικο, μην αναφερεστε σε αυτο, γιατι πολυ απλα δεν ξερετε τι γινεται. Στη Γερμανια πχ., ο Κασιδιαρης και ο καθε Κασιδιαρης θα ηταν στη φυλακη μονο και μονο για φωτογραφιες με ναζιστικο χαιρετισμο, οχι σαν την Ελλαδα που ηταν ηθικος αυτουργος σε δολοφονια και στη δημιουργια εγκληματικης οργανωσης και παρ΄ολα αυτα εχουμε κατι ταγαρια που ακομα τον υποστηριζουν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,706 μηνύματα.
Το οτι υπαρχουν ατομα που συζητανε σοβαρα να ξαναμπει ο εγκληματιας κασιδιαρης στη βουλη, δειχνει και το λογο που η χωρα παει κατα διαολου τοσα χρονια.
Ο λόγος που η χώρα πάει κατά διαόλου τόσα χρόνια είναι γιατί ψηφίζετε δήθεν κεντροδεξιους που είναι κεντροαριστεροί και αριστερούς. Αυτοί χάλασαν τη χώρα μας. Μπορούμε να πούμε πολλά για τον Κασ και για τον κάθε Κασ αλλά σίγουρα δεν είναι ο λόγος που χάλασε η χώρα.

Από αριστερούς σίγουρα χίλιες φορές ο Κασ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στη Γερμανια πχ.,
Στη Γερμανία 11-12% έχουν οι πατριώτες. Ναι προφανώς δεν μπορούμε να συγκριθουμε με το εξωτερικό εκεί έχουν αρχίσει να ξυπνάνε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Ο λόγος που η χώρα πάει κατά διαόλου τόσα χρόνια είναι γιατί ψηφίζετε δήθεν κεντροδεξιους που είναι κεντροαριστεροί και αριστερούς. Αυτοί χάλασαν τη χώρα μας. Μπορούμε να πούμε πολλά για τον Κασ και για τον κάθε Κασ αλλά σίγουρα δεν είναι ο λόγο που χάλασε η χώρα.

Από αριστερούς σίγουρα χίλιες φορές ο Κασ.
Δεν ειπα οτι ο λογος που χαλασε η χωρα ειναι ο Κασιδιαρης, καθως δεν εχει κυβερνησει ποτε. Ειπα οτι το γεγονος οτι υπαρχουν ατομα που υποστηριζουν ακομα τον Κασιδιαρη και τον καθε Κασιδιαρη με την ιδια ιδεολογια ειναι ο λογος. Γιατι για να τον υποστηριζεις ακομα δυο ειναι τα τινα:

-ή δεν καταλαβες οτι ηταν ηθικος αυτουργος σε δολοφονια και μελος νεοναζιστικης οργανωσης, αρα αντικειμενικα μιλωντας εισαι στουρναρι που δεν μπορεις να ακολουθησεις ακομα και τα πιο απλα τεκταινομενα,

-είτε το ξερεις αλλα δε σε νοιαζει, αγνοωντας τεραστιο κεφαλαιο της ελληνικης ιστοριας.

Αυτοι λοιπον ειναι και το προβλημα, οι ψηφοφοροι χωρις κριτικη σκεψη και βασικες γνωσεις.

Btw, γιατι ποιος νομιζει οτι ψηφιζει ΧΑ και Κασιδιαρη? Αυτοι που πριν το 2008 ηταν βολεμενοι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Το εκλογικο σωμα το ιδιο εμεινε πανω κατω, η ΧΑ πρωην ψηφοφορους της ΝΔ πηρε κυριως. Αν λοιπον αυριο μεθαυριο δεις κανα Κασιδιαρη στη βουλη παλι(το απευχομαι αλλα στο μπουρδελο που ειμαστε ολα πιθανα ειναι) μην πας μακρια, οι ψηφοφοροι του παλια θα ψηφιζαν ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ. Μαζι τους θα ψηφιζεις τα ιδια
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ο Κασιδιάρης τελείωσε πολιτικά. Χωρίς βήμα στη τηλεόραση και στις μεγάλες ιστοσελίδες της χώρας ούτε 2% δεν συγκεντρώνει.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Στη Γερμανία 11-12% έχουν οι πατριώτες. Ναι προφανώς δεν μπορούμε να συγκριθουμε με το εξωτερικό εκεί έχουν αρχίσει να ξυπνάνε.
Στη Γερμανια το AFD οι δημοσκοπησεις το βγαζουν 9.5-12%. Οι περισσοτερες το βγαζουν στο 11%.

Εμφανως πεσμενο απο τις τελευταιες εκλογες του 2017 που πηρε 12.6%.


Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα, Γιαννη. Εσυ και ο καθε εσυ. Το κομμα που υποστηριζεις, συμφωνα με τα polls πεφτει αισθητα και εσυ χαιρεσαι γιατι νομιζεις οτι "οι Γερμανοι ξυπνανε".

Το προβλημα λοιπον ειναι οτι ο μεσος ψηφοφορος δεν μπορει να δει απλα δεδομενα και να κρινει. Ο ιδιος μου εδωσες μια καταπληκτικη αποδειξη, καθως ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΛΕΣ "ΚΟΙΤΑΧΤΕ ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ".

Πατριωτης in a nutshell.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,933 μηνύματα.
το κόμμα του κλασιδιάρη, και τα ποσοστά που ενδεχομένως θα συγκεντρώσει, θα έχουν το εξής ενδιαφέρον: να δούμε πόσοι από αυτούς που ψήφισαν χ.α., είναι συνειδητά ναζί και φασίστες.

εντάξει. πες ιστορία δεν ξέρεις. μια γενικότερη μόρφωση δεν έχεις. επηρεάζεσαι πολύ από τα μμε. κοινωνικά, πολιτικά, αισθητικά έχεις φτάσει στον πάτο.

η πρόσφατη ιστορία της χ.α. δεν σε δίδαξε κάτι; τι διάολο;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,706 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι ο λογος που χαλασε η χωρα ειναι ο Κασιδιαρης, καθως δεν εχει κυβερνησει ποτε. Ειπα οτι το γεγονος οτι υπαρχουν ατομα που υποστηριζουν ακομα τον Κασιδιαρη και τον καθε Κασιδιαρη με την ιδια ιδεολογια ειναι ο λογος. Γιατι για να τον υποστηριζεις ακομα δυο ειναι τα τινα:

-ή δεν καταλαβες οτι ηταν ηθικος αυτουργος σε δολοφονια και μελος νεοναζιστικης οργανωσης, αρα αντικειμενικα μιλωντας εισαι στουρναρι που δεν μπορεις να ακολουθησεις ακομα και τα πιο απλα τεκταινομενα,

-είτε το ξερεις αλλα δε σε νοιαζει, αγνοωντας τεραστιο κεφαλαιο της ελληνικης ιστοριας.

Αυτοι λοιπον ειναι και το προβλημα, οι ψηφοφοροι χωρις κριτικη σκεψη και βασικες γνωσεις.
Δεν ήτο πουθενά αυτουργός. Μη λέμε βλακείες. Επίσης πολλοί θα τον στηρίξουν γιατί δεν υπάρχει άλλη λύσις. Ο μόνος άλλος που θα προτιμούσα να ψηφίσω είναι ο Τζήμερος αλλά δεν έχει προοπτικές εισόδου. Επίσης για την άνοδο της εθνικιστικής δεξιάς ευθύνη έχουν μόνον οι αριστεροί και οι κεντρώοι ( είτε δεξιοί είτε αριστεροί ) που εκ φύσεως ούτε μπορούν ούτε μπόρεσαν ποτέ να κάνουν και τίποτα σωστό στο κόσμο. Η μόνη άλλη λύσις είναι το ΚΚΕ που είναι το μόνο αντισυστημικό κόμμα της αριστεράς αλλά μάντεψε, το να προκαλέσεις επανάσταση, εμφύλιο και μετά διεθνή απομόνωση της χώρας ΔΕΝ είναι η ιδανική λύσις.

Έχουμε περιέλθει σε ένα τέλμα αν δεν το έχετε καταλάβει. Σαν Έλληνες φορολογούμενοι τα λεφτά μας πάνε για την αποπληρωμή των δανείων των διεφθαρμένων κομμάτων και επίσης σε ιδιώτες όπως η Fraport. Σαν Ευρωπαίοι φορολογούμενοι τα λεφτά μας πάνε στους λαθρομετανάστες. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Τι άλλο μας μένει λοιπόν; Να συνεχίσουμε να ψηφίζουμε τα κόμματα εξουσίας σας; Που είδατε καλό με ΣΥΡΙΖΑ, ΝΔ, ΠΑΣΟΚΟΚΙΝΑΛ;

Btw, γιατι ποιος νομιζει οτι ψηφιζει ΧΑ και Κασιδιαρη? Αυτοι που πριν το 2008 ηταν βολεμενοι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Το εκλογικο σωμα το ιδιο εμεινε πανω κατω, η ΧΑ πρωην ψηφοφορους της ΝΔ πηρε κυριως. Αν λοιπον αυριο μεθαυριο δεις κανα Κασιδιαρη στη βουλη παλι(το απευχομαι αλλα στο μπουρδελο που ειμαστε ολα πιθανα ειναι) μην πας μακρια, οι ψηφοφοροι του παλια θα ψηφιζαν ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ. Μαζι τους θα ψηφιζεις τα ιδια
Όχι, δεν ψηφίζεις τα ίδια. Το ΚΙΝΑΛ βγαίνει χάρις τη σκληρή βάση βολεμένων του. Η ΝΔ επίσης κάτω από 20% δεν πέφτει για τον ίδιο λόγο. Πολλοί παρτάκηδες επίσης πήγαν με το ΣΥΡΙΖΑ. Τι με αυτό; Κάποιοι ναι θα πάνε με τους ΕΓΤΠ. Αλλά το θέμα είναι οι εργάτες-αγρότες να πάνε.

Στη Γερμανια το AFD οι δημοσκοπησεις το βγαζουν 9.5-12%. Οι περισσοτερες το βγαζουν στο 11%.

Εμφανως πεσμενο απο τις τελευταιες εκλογες του 2017 που πηρε 12.6%.


Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα, Γιαννη. Εσυ και ο καθε εσυ. Το κομμα που υποστηριζεις, συμφωνα με τα polls πεφτει αισθητα και εσυ χαιρεσαι γιατι νομιζεις οτι "οι Γερμανοι ξυπνανε".

Το προβλημα λοιπον ειναι οτι ο μεσος ψηφοφορος δεν μπορει να δει απλα δεδομενα και να κρινει. Ο ιδιος μου εδωσες μια καταπληκτικη αποδειξη, καθως ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΛΕΣ "ΚΟΙΤΑΧΤΕ ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ".

Πατριωτης in a nutshell.
Τα polls είναι συστημικά. Ωστόσο ναι υπάρχει περίπτωση πτώσης και αυτό συμβαίνει διότι πολλοί πάνε με τα παραδοσιακά ψευτοσυντηρητικά κόμματα της κεντροδεξιάς για να μη βγουν οι αριστεροί. Έτσι κάποιοι που ψήφιζαν AfD θα ρίξουν CDU. Το θέμα είναι πως η πτώση είναι βραχυπρόθεσμη. Επίσης η ιστορία δείχνει το πόσο εύκολα κάποιος μπορεί να ανέβει. 1928, 1930, 1932-1933 καγκελαρία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ ψηφίζω κόμμα με αντιμεταναστευτική ατζέντα και με οικονομικές προοπτικές. Δεν υπάρχει άλλη λύσις. Ως εδώ.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
... ο Κασιδιαρης, δεν εχει κυβερνησει ποτε.
Έχουν κυβερνήσει οι ομοϊδεάτες του από το 1941 ως το 1944.

1632306846625.png
1632306905220.png
1632306973973.png
1632307041791.png


Μια φορά Ναζί, για πάντα ναζί.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,614 μηνύματα.
το κόμμα του κλασιδιάρη, και τα ποσοστά που ενδεχομένως θα συγκεντρώσει, θα έχουν το εξής ενδιαφέρον: να δούμε πόσοι από αυτούς που ψήφισαν χ.α., είναι συνειδητά ναζί και φασίστες.

εντάξει. πες ιστορία δεν ξέρεις. μια γενικότερη μόρφωση δεν έχεις. επηρεάζεσαι πολύ από τα μμε. κοινωνικά, πολιτικά, αισθητικά έχεις φτάσει στον πάτο.

η πρόσφατη ιστορία της χ.α. δεν σε δίδαξε κάτι; τι διάολο;
Το ιδιο ισχυει και για τους κουμουνιστες ομως.Αδιανοητο να συγκεντρωνει εν ετη 2021 5-6%.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Έχουν κυβερνήσει οι ομοϊδεάτες του από το 1941 ως το 1944.

View attachment 85942View attachment 85943View attachment 85944View attachment 85945

Μια φορά Ναζί, για πάντα ναζί.
καλα ναι ΠΡΟΦΑΝΩΣ. Απλα δεν μπορω να πω οτι η Ελλαδα της μεταπολιτευσης παει σκατα λογω Κασιδιαρη, καθως δεν κυβερνησε αρα δεν μπορει να εχει ευθυνη για αυτο.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ αμα κυβερνουσε θα ηταν τρισχειροτερα τα πραγματα και θα βλεπαμε καταστασεις '40 στην Ελλαδα.
Βασικα ειδαμε τετοιες καταστασεις οσο ηταν στο 10%, δε θελω να φανταστω τι θα γινοταν αν πηγαινε παραπανω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top