Αγαπημένα έργα τέχνης

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Velickovic Vladimir
Δαγκωματιές I, 1994
Velickovic Vladimir.jpg
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Απ' τις πλατείες των αγανακτισμένων, στην πλατεία του μέλλοντος...
R.I.P.

1696661071151.png

Στέλιος Φαϊτάκης, Το Όνειρο της Πλατείας Εγκεφάλου (The Dream of Brain Square), 2021
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,550 μηνύματα.
img_3382.jpg

The kelpies, πάρκο Helix, Scotland
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
1697379967665.png

(Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ - σκίτσο του Βαγγέλη Παυλίδη)
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.
Η αρπαγή της Περσεφόνης

bernini-the-rape-of-proserpina-2-683x1024.jpg
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,550 μηνύματα.
Παλαιστίνια καλλιτέχνις Heba Zagout( νεκρή σε πρόσφατη εναέρια επιδρομή)
photo_5877200696745508278_y.jpg
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Το 1533, έφτασε στην αυλή του βασιλιά της Πολωνίας, Σιγισμούνδου Α', ένα κλουβί με μια τεράστια αρκούδα που του έστειλαν δώρο από τη Λιθουανία.
Ο βασιλιάς έβαλε να ξαμολήσουν την αρκούδα σε ένα δάσος κοντά στην Κρακοβία για να την κυνηγήσει. Όμως ο βασιλιάς δεν τα είχε καλά υπολογισμένα και κατά τη διάρκεια του κυνηγίου η αρκούδα όρμησε στη βασιλική συνοδεία και έσπειρε τον πανικό. Ακόμα και η έγκυος βασίλισσα έπεσε από το άλογο της και μάλιστα η πτώση της αυτή είχε σαν αποτέλεσμα να αποβάλλει. Αργότερα, ο βασιλιάς κατηγόρησε τον Στάντσικ για δειλία, ότι το έβαλε στα πόδια αντί να προσπαθήσει να παλέψει με την αρκούδα και να σώσει τη βασιλική συνοδεία όπως ήταν υποχρέωση του κάθε αυλικού.
Ο γελωτοποιός Στάντσικ απάντησε απλά:
«Βασιλιά μου, ήταν ανοησία μου να το βάλω στα πόδια. Όμως ήταν ακόμα μεγαλύτερη ανοησία να αφήσετε ελεύθερη μια αρκούδα που ήταν κλειδαμπαρωμένη στο κλουβί της»

Jan_Matejko,_Stańczyk.jpg


 
Τελευταία επεξεργασία:

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Miri Shihadeh, "May Our Angels Watch Over Us"
October 2023.


Miri-Shihadeh-May-Our-Angels-Watch-Over-Us-Palestinian-artist-courtesy-Yahia-Lababidi-and-the-...jpg



 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,550 μηνύματα.
Nabil Anani. Palestinian artist
3759516-2123890229.jpg
art-art-poster-mother-s-embrace-2_600x.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
1701544547204.jpeg

"Ο Εσταυρωμένος" - Ghassan Kanafani, Παλαιστίνιος συγγραφέας, πολιτικός ακτιβιστής, δολοφονήθηκε απ' τη Μοσάντ στις 8 Ιουλίου του 1972 στη Βηρυτό.
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για χρόνια ήμουν έτσι:
1702388337374.png

Edvard Munch - Der Schrei der Natur (1893)

Αλλά εδώ και λίγους μήνες είμαι κάπως έτσι:
1702388590655.png

Leonardo da Vinci - Mona Lisa (περ. 1503-1516)

<3
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.
Έναστρη νύχτα πάνω από τον Ροδανό
Πίνακας του Βίνσεντ βαν Γκογκ

20231213_015013.jpg
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Ας θυμάσαι τις υποσχέσεις μας όταν με σκέφτεσαι ενώ έχω πεθάνει.
Ποιο είναι το χρώμα των δακρύων σου; θέλω να ξέρω..
Δεν θα γίνω ούτε στάχτη, ούτε σύννεφο.


Ruperto Banterle (1889-1968) Fleeing Soul, 1914 Monumental Cemetery of Verona
Ruperto Banterle.jpg
R.B.jpg
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,550 μηνύματα.

ΣΤΕΛΙΟΣ ΦΑΪΤΑΚΗΣ​

6._war.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top