Αγαπημένα έργα τέχνης

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Λέγε τώρα ποιο βιβλίο έχεις επειδή μ΄ενδιαφέρει πάρα πολύ ο ιμπρεσιονισμός και θα ήθελα να το πάρω κι εγώ!
S’il te plaît mon cher ami!:)
Δεν έχω κάποιο βιβλίο, sincèrement. Aπλά έγραψα peintres impressionnistes στο google...
Jean-Louis Forain...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Λέγε τώρα ποιο βιβλίο έχεις επειδή μ΄ενδιαφέρει πάρα πολύ ο ιμπρεσιονισμός και θα ήθελα να το πάρω κι εγώ!
S’il te plaît mon cher ami!:)

Έχει η Taschen ολόκληρη σειρά και πολύ οικονομική μάλιστα :
https://www.taschen.com/pages/en/ca...basic_art_series_ten_in_one_impressionism.htm

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μερικά ακόμη sketchbooks:

7ae5b29b2ca1f58431f94acc412a32f8.jpg
766914b4985d67a8218da43eda2c6d49.jpg
aff03c82973769a7261617d1cb5df02a.jpg
74cdb6de5a14cdf2e791f5ab882ff3c5.jpg


Embroidery art:
c10ef01d47d1dd3552b6ccfa38b1bfde.jpg


Και για σβήσιμο λίγο Jean-Michel Basquiat:

71575f6c42c820cecb4acc04e58eb05b.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχει η Taschen ολόκληρη σειρά και πολύ οικονομική μάλιστα :
https://www.taschen.com/pages/en/ca...basic_art_series_ten_in_one_impressionism.htm

Σ΄ευχαριστώ πολύ φιλενάδα :thanku:όμως έχω μεμονωμένους τόμους για τον καθένα από τους σημαντικότερους εκπροσώπους του είδους.
Αυτό που ψάχνω είναι κάτι σαν εγκυκλοπαίδεια των ιμπρεσιονιστών που να τους περιλαμβάνει όλους. :D
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σ΄ευχαριστώ πολύ φιλενάδα :thanku:όμως έχω μεμονωμένους τόμους για τον καθένα από τους σημαντικότερους εκπροσώπους του είδους.
Αυτό που ψάχνω είναι κάτι σαν εγκυκλοπαίδεια των ιμπρεσιονιστών που να τους περιλαμβάνει όλους. :D

Έχει και 2 τέτοια άμα ψάξεις στο σαιτ, γενικά είναι οι αγαπημένες μου εκδόσεις σε ό, τι έχει να κάνει με τέχνη και φωτογραφία.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Pierre Bonnard

Ax Μαρί...

Βίος και πολιτεία η Marie! (Maria Boursin) (΄Οχι ότι αυτός πήγαινε πίσω, να τα λέμε κι αυτά.)

Συστήνεται στον μεταϊμπρεσιονιστή Pierre με το ψευδώνυμο Marthe de Méligny που θυμίζει όνομα εταίρας και του λέει ψέματα για την ηλικία της και για την οικογένεια από την οποία προερχόταν.

Γίνεται το αγαπημένο του μοντέλο, παντρεύονται το 1925 (η πρώην ερωμένη και μοντέλο του αυτοκτονεί από την απελπισία της) και παρόλο που ο γάμος τους είχε πολλά προβλήματα, μένουν μαζί μέχρι τον θάνατό της το 1942.

Παίρνει μαθήματα ζωγραφικής και παρουσιάζει τη δουλειά της με το ψευδώνυμο Marthe Solange.

Δύσκολος χαρακτήρας, κλεισμένη στον εαυτό της, ζηλιάρα, νευρωτική, απεχθάνεται τη συναναστροφή με ανθρώπους (κρύβεται με μια τεράστια ομπρέλα όταν βγαίνει έξω), με ευαίσθητη υγεία, ζουν απομονωμένοι.

΄Αλλοι ισχυρίζονται ότι οτιδήποτε λέγεται για τον χαρακτήρα της ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και άλλοι ότι είναι υπερβολές που διαδόθηκαν από ανθρώπους που ξενίζονταν από τη ζωή τους.

΄Ενα μεγάλο μυστήριο καλύπτει τη ζωή τους που πολλοί προσπάθησαν να το φωτίσουν αλλά κανείς μέχρι σήμερα δεν το έχει καταφέρει.

Ορίστε η Marie ζωγραφισμένη από τον Pierre.

1601322934934.png


1601324226555.png
1601323127191.png




1601323185604.png


1601323465118.png

Marthe de Méligny photographed by Bonnard
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ κόλλησα με την ιστορία του Pierre και της Marie και ψάχνοντας βρίσκω αυτόν τον πίνακα:
1601360800128.png

Pierre Bonnard-Reine Natanson and Marthe in a Red Blouse. 1928

Λέω ποια να είναι άραγε αυτή η Reine Natanson;
Και βρίσκω ότι η κυρία, γνωστή ως Misia, είχε ξεσηκώσει όλον τον καλλιτεχνικό κόσμο της Γαλλίας.

1601361835756.png

Pianiste. Salonnière. Mannequin

"Elle a été la muse de Bonnard, Vallotton, Renoir ou encore Toulouse-Lautrec. Proust s'est inspiré d'elle pour le personnage de la princesse Yourbeletieff dans Sodome et Gomorrhe, et Satie lui a dédié ses Trois morceaux en forme de poire. Marie Sophie Olga Zénaïde Godebska, surnommée Misia, fut l'une des personnalités les plus en vue du Paris artistique et mondain de la Belle Époque. Et une femme en avance sur son temps, trois fois mariée, trois fois divorcée."

Κάπως έτσι ξετυλίγεται το κουβάρι και δεν ξέρεις μέχρι πού θα φτάσει!
Μου αρέσουν πολύ αυτά!

1601362979409.png

Pierre Bonnard - Madame Reine Thadée Natanson au collier de perles (1921)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Τα νέα του πολέμου Louisa Starr Canziani 1900

Screenshot_1.png


Ένας πίνακας που πραγματικά μιλάει μέσα σου.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ελπίζω να μην έχει κι αυτός καμιά περίεργη Marie στη ζωή του και αρχίσω πάλι το ψάξιμο ...
΄Ασε που δεν έχω σκοπό ν΄αφήσω ακόμα τη χθεσινή ιστορία!΄Εχει πολύ ζουμί! Τόσο για ο,τι αφορά τους ίδιους όσο και για τους ανθρώπους που τους περιέβαλλαν. Απορώ πώς δεν έπεσε στα χέρια κάποιου σκηνοθέτη να την κάνει ταινία.
Είδες που μπορεί να σε οδηγήσει ένα όνομα που είδες σ΄έναν πίνακα;
Προς το παρόν μόνο Pierre+Marie!

1601411304070.png

Grande salle à manger dans le jardin
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Πάντα ανταποδίδω τα δώρα που μου κάνουν!
Charles Frechon, Joseph Delattre, Henri Ottman, Robert Antoine Pinchon.
Τον Matisse όμως τον ξεχασαμε. Πουρκουά;

...
Édouard Vuillard...

Ελπίζω να μην έχει κι αυτός καμιά περίεργη Marie στη ζωή του και αρχίσω πάλι το ψάξιμο ...
΄Ασε που δεν έχω σκοπό ν΄αφήσω ακόμα τη χθεσινή ιστορία!΄Εχει πολύ ζουμί!
Καλά, η ζωή των ζωγράφων είναι πάντα ταραχώδης. Τρομερά πιο ενδιαφέρουσα από τους βίους Αγίων...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τον Matisse όμως τον ξεχασαμε. Πουρκουά;

Επειδή σίγουρα δεν είναι ιμπρεσιονιστής και ναι μεν ο πίνακας που ανάρτησες ανήκει στον μεταϊμπρεσιονισμό όμως ο Matisse ανήκει στο κίνημα του φωβισμού και μάλιστα θεωρείται ο κύριος εμνευστής του.
Πάρε τώρα άλλον ένα μεταϊμπρεσιονιστή για να μάθεις...:D

Paul Signac
1601471477897.png

Le château des Papes

"Sur le pont d'Avignon,
On y danse, on y danse,
Sur le pont d'Avignon
On y danse tous en rond". :laugh:

Και για να μην ξεχνιόμαστε,
Pierre+Marie
1601473357752.png

Le petit-déjeuner
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
σίγουρα δεν είναι ιμπρεσιονιστής και ναι μεν ο πίνακας που ανάρτησες ανήκει στον μεταϊμπρεσιονισμό όμως ο Matisse ανήκει στο κίνημα του φωβισμού
Α, τον καημενο...
Charles Frechon

 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ειχα δει στη Βιεννη και καθε βλαχο-τουριστο-ζευγαρακι καθοταν διπλα στον πινακα και προσπαθουσε να τον μιμηθει. Ωωωω, ποσο cringe ηταν
Στον πίνακα βλέπουμε σκουρόχρωμο μελαχρινό να καταναλώνει ανοιχτή κοκκινομάλα κορασίδα! Σαφέστατα δείχνει πως κάθε βόρεια υποσυνείδητα διψάει για έναν μεσογειακό μελαχρινό σαν εμένα, να τη βάλει στη θέση της.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Στον πίνακα βλέπουμε σκουρόχρωμο μελαχρινό να καταναλώνει ανοιχτή κοκκινομάλα κορασίδα! Σαφέστατα δείχνει πως κάθε βόρεια υποσυνείδητα διψάει για έναν μεσογειακό μελαχρινό σαν εμένα να τη βάλει στη θέση της.
Σεφεστατα
download.gif
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
183F8FAF-946B-4B64-80BF-4B157D15CA36.jpeg

Johannes Vermeer
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top