Αθήνα ή Θεσσαλονίκη;

Ποια πόλη προτιμάτε και γιατί;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
  • Αθήνα

    Ψήφοι: 21 67.7%
  • Θεσσαλονίκη

    Ψήφοι: 6 19.4%
  • ΔΞ/ΔΑ/Κουμπάκιας/Καμμία

    Ψήφοι: 4 12.9%

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Α, παιδιά, έχω ερώτηση προς τους Αθηναίους:

1) Ο Πειραιάς είναι ξεχωριστή πόλη από την Αθήνα;
2) Όταν λέμε Αθήνα εννοούμε μόνον τον Δ.Αθηναίων; Ή και τα προαστια;
ευχαριστώ 😃

Ο Πειραιάς διαφέρει λίγο προς το καλύτερο αλλά είναι και αυτός μέσα στο πολεοδομικό συγκρότημα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Κάποιοι Έλληνες μισούν δυστυχώς αυτό που λατρεύουν οι ξένοι... Δεν εξηγείται αλλιώς η αποστροφή που έχουν για την Αθήνα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,188 μηνύματα.
Κάποιοι Έλληνες μισούν δυστυχώς αυτό που λατρεύουν οι ξένοι...
Αποκλείεται μάλλον αυτούς που ρώτησαν δεν έχουν πάει σε Λονδίνο, Μόναχο, Ζυρίχη, Φρανκφούρτη, Βιένη, Βανκούβερ, Βοστόνη, Βαρκελώνη κτλ.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Και οι 2 πόλεις έχουν τα καλά τους και τα κακα τους.
Είναι ανάλογα σε τι φάση της ζωής βρίσκεσαι.
Εγώ ως φοιτήτρια που είμαι στην Αθήνα και σε συνδυασμό στη περιοχή που έμενα μου ήταν εξαιρετικά δύσκολο να έχω φοιτητική ζωή. Για εμένα αν θες να ζήσεις φοιτητική ζωή με τα όλα της στην Αθήνα θα πρέπει να έχεις δικο σου μέσο η να είσαι τουλάχιστον κοντά σε μετρό...αν δεν έχεις κάτι έστω από τα 2 Ζοριζεσαι αρκετά. Οπότε ναι μεν η Αθήνα που τα έχει όλα αλλά σου βγαίνει η ψυχή με τις αποστάσεις :hehe:
Ενώ στη Θεσσαλονίκη είναι πιο κοντινές οι αποστάσεις και μπορείς να κάνεις πιο εύκολη τη ζωή σου. Βέβαια δεν τα έχει όλα όπως η Αθήνα.

Προσωπικά πάντως στη παρούσα φάση που βρίσκομαι προτιμώ τη Θεσσαλονίκη.
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Το μόνο που με ενοχλεί όπως είχα πει και πριν για την Αθήνα είναι η πολυκοσμία/κίνηση. Είχα πάει το πρωί στην Πλατεία Ομόνοιας και είχε πολύ κόσμο. Βέβαια αυτό δεν συμβαίνει σε όλους τους δρόμους, παρά μόνον στους κεντρικούς άξονες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,188 μηνύματα.
Το μόνο που με ενοχλεί όπως είχα πει και πριν για την Αθήνα είναι η πολυκοσμία/κίνηση. Είχα πάει το πρωί στην Πλατεία Ομόνοιας και είχε πολύ κόσμο. Βέβαια αυτό δεν συμβαίνει σε όλους τους δρόμους, παρά μόνον στους κεντρικούς άξονες.

Δυστυχώς η κίνηση είναι γνώρισμα όλων των μεγάλων πόλεων.😉😉
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Θεσσαλονίκη
+πολύ όμορφη παραλιακή και κέντρο
+μικρές αποστάσεις
+εστίαση και προϊόντα πιο φθηνά
+θαρρώ πιο ευγενικοί και φινετσάτοι άνθρωποι

-γενικά μικρή, χωρίς πολλά μέρη να πας, οπότε τη βαριέσαι εύκολα(ή τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα κάποιο πιο ιδιαίτερο μέρος)
-πολύ κακό κλίμα
-άθλια μμμ

Αθήνα
+άπειρες δυνατότητες, ψυχαγωγικές και επαγγελματικές - εκεί κυρίως είναι η δύναμή της, και πραγματικά μόνο γι αυτό το λόγο νομίζω επισκιάζει κάθε άλλη ελλαδική πόλη. Γυρνώντας στο πατρικό μου που είναι πόλη των 150κ κατοίκων μου φαίνεται εντελώς φτωχή σε δραστηριότητες και περιοριστική.
+πολλές διαφορετικές περιοχές με το δικό τους στυλ
+έχω την εντύπωση είναι πιο καθαρή, εξαρτάται βέβαια από τη συνοικία
+καλύτερα μμμ
+καλύτερο αεροδρόμιο και ακτοπλοϊκά

-τα ανάποδα από τα θετικά της θεσ/νικης
-αν μετακινείσαι με μετρό σε περιορίζει η διακοπή λειτουργίας τη νύχτα.

Εν τέλει εξαρτάται από το πού μένεις. Αν είσαι μεταξουργείο πχ και με τα μέσα να είναι 20 λεπτά μακριά περπάτημα ανάμεσα σε πρεζάκια, προφανώς είναι ανυπόφορο. Εγώ είχα την τύχη να είμαι δίπλα ακριβώς σε μετρό και σε καλή περιοχή, οπότε για μένα η ζωή εδώ είναι σκάλες ανώτερη από οτιδήποτε άλλο θα μπορούσα να φανταστώ στην ελλάδα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,587 μηνύματα.
Κάποιοι Έλληνες μισούν δυστυχώς αυτό που λατρεύουν οι ξένοι... Δεν εξηγείται αλλιώς η αποστροφή που έχουν για την Αθήνα.
Ναι άλλο να είσαι στην Αθήνα ως τουρίστας και άλλο να ζεις στην Αθήνα μόνιμα. Κάθε πόλη έχει τα θετικά και τα αρνητικά της. Την Αθήνα προφανώς οι κάτοικοι της δεν την αγαπούν γιατί εκνευρίζονται με το μπαχαλο των τεσσάρων εκατομμυρίων+ κατοίκων που έχει.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,004 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Ναι άλλο να είσαι στην Αθήνα ως τουρίστας και άλλο να ζεις στην Αθήνα μόνιμα. Κάθε πόλη έχει τα θετικά και τα αρνητικά της. Την Αθήνα προφανώς οι κάτοικοι της δεν την αγαπούν γιατί εκνευρίζονται με το μπαχαλο των τεσσάρων εκατομμυρίων+ κατοίκων που έχει.

Φυσικά και μόνο πυροβολημένοι την αγαπούν, έφτασα στο σημείο να ψηφίσω Βελόπουλο επειδή δεν είναι Αθηναίος.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,539 μηνύματα.
Καμιά από τις δυο πόλεις δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μου δεδομένης της έλλειψης ικανοποιητικών " Πρασίνων πνευμόνων" ενσωματωμένων αρμονικά στον αστικό ιστό και της άναρχης δόμησης, ωστόσο η Θεσσαλονίκη τουλάχιστον από άποψη κάλυψης αποστάσεων μέσω δημόσιων συγκοινωνιών είναι προτιμότερη ( αν και ο φίλτατος ΟΑΣΘ είναι δυσλειτουργικος εδώ και χρόνια). Η Αθήνα από την άλλη πλευρά προσφέρεται για ολιγοήμερες επισκέψεις με πλουτο δραστηριοτήτων ( θα αρκεστώ στις αποδράσεις)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,188 μηνύματα.
Και οι 2 πόλεις είναι από τις πιο άσχημες στην Ευρώπη καθώς δεν υπάρχει πράσινο ούτε ρυμοτομικό σχέδιο με αποτέλεσμα η ποιότητα ζωής να είναι πολύ χαμηλή έως ανυπόφορη σε μερικές γειτονιές. Δεν συγκρίνονται η Αθήνα/ Θεσσαλονίκη με σοβαρές ευρωπαϊκές πόλεις όπως είναι το Λονδίνο, Μόναχο, Φρανκφούρτη, Στοκχόλμη κτλ. Οι ελληνικές πόλεις πιο πολύ Τουρκία θυμίζουν παρά Ευρώπη.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Έχω περάσει πολύ χρόνο στη Θεσσαλονίκη, έχω ζήσει εξωτερικό και τώρα βρίσκομαι στην Αθήνα (τα αναφέρω αυτά γιατί πιστεύω ότι έχω σχηματίσει μια σφαιρική άποψη :P )
Και οι δύο σου κάνουν την ζωή δύσκολη αν είσαι ένας μέσος άνθρωπος και αναγκαστικά ζεις και/ή δουλεύεις στο κέντρο και κυρίως, αν πρέπει να χρησιμοποιείς μέσα μεταφοράς :bleh:
Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω, όμως νιώθω ότι η καθεμια πόλη βγάζει μια διαφορετική ενέργεια.
Το ιστορικό κέντρο της Αθήνας, όσο τουριστικό και να είναι, νομίζω ότι είναι ένα μέρος που δεν θα βαρεθώ ποτέ. Είναι μοναδικό να περπατάς κάτω από την Ακρόπολη ή να βλέπεις από ψηλά την πόλη, τον Λυκαβηττό και τις γύρω περιοχές. Επίσης, σου προσφέρει τόσα πράγματα, μουσεία, συναυλίες, μπορείς να κάνεις και να βρεις ό,τι θες.
Η Θεσσαλονίκη είναι κάπως πιο "χωριό" και θυμίζει πιο πολύ Βαλκάνια. Όμως βγάζει και αυτή μια διαφορετική ατμόσφαιρα, έχει πολλούς φοιτητές, η παραλία της είναι το αγαπημένο μου σημείο.
Και οι δύο είναι αρκετά διαφορετικές από μεγάλες ευρωπαΪκές πόλεις, όμως όσο κλισέ και αν ακούγεται αυτό, δεν θα βρεις σε όλες τις ευρωπαΪκές πόλεις τόσο ανοιχτό κόσμο, τέτοια νυχτερινή ζωή και δραστηριότητες όσες έχει η Αθήνα. Τώρα οι υποδομές και η ποιότητα ζωής είναι ένα άλλο θέμα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,445 μηνύματα.
Και οι δύο είναι τεράστιες πόλεις που έχουν την ομορφιά τους και την ασχήμια τους. Παρόλο αυτά δεν μου αρέσει καμία. Προτιμώ μικρότερες πόλεις
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Και οι δύο είναι τεράστιες πόλεις που έχουν την ομορφιά τους και την ασχήμια τους. Παρόλο αυτά δεν μου αρέσει καμία. Προτιμώ μικρότερες πόλεις
Εγώ προτιμώ την ανωνυμία των μεγάλων πόλεων όπως τουλάχιστον η Θεσσαλονίκη. Άλλωστε ήρεμες περιοχές μπορώ να βρω αν θελήσω στην απεραντοσύνη τους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,188 μηνύματα.

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Μονο Αθηνα, τη Θεσσαλονικη που ειναι Ομονοια σε γιγας εκδοχη, να την κρατησετε
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Δεν πολύ πιστεύω την Λίστα να πω την αλήθεια, η Αθήνα αποκλείεται να είναι τόσο ψηλά στην παγκόσμια κατάταξη.

Το monocle είναι γνωστό για τα πολύ αυστηρά του κριτήρια.
Σημαντικά κριτήρια σε αυτή την έρευνα είναι η ασφάλεια, η εγκληματικότητα, η διεθνής συνδεσιμότητα, το κλίμα/ηλιοφάνεια, η ποιότητα της αρχιτεκτονικής, οι δημόσιες συγκοινωνίες, η κοινωνική συμπερίληψη, τα περιβαλλοντικά ζητήματα και η πρόσβαση στη φύση, ο αστικός σχεδιασμός, οι επιχειρηματικές συνθήκες, οι πολιτικές εξελίξεις και η ιατρική περίθαλψη.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Γεια σου Περαία αθάνατε της εργατιάς κολώνα, Πασαλιμάνι, Κοκκινιά, Καμίνια, Δραπετσώνα.

Αν ερχόμουν κάτω κυρίως για τον έμορφο Περαία θα ερχόμουν. Τη γενέτειρα του Ελλαδίτικου ρεμπέτικου.
Πολυ σωστος.
Γεννημα θρεμα Πειραιωτισσα, μεγαλωμενη στη Κοκκινια.
Ο σωστος ο Πειραιωτης, δυσκολα παταει κεντρο, δεν φευγει ευκολα απο το λιμανι του, και παντα προτιμαει τα νησια αντι την επαρχια, για να ειναι κοντα στη θαλασσα.
 
Top