Κακοποίηση ζώων

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 141 μηνύματα.

Πατέρας φίλου 30χρονου δράστη: "Ασχολείστε με γελοία πράγματα"
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Ευτυχώς που η δομική αντοχή της γάτας της επέτρεψε να επιβιώσει της κακοποίησης και εμπίπτει ο εξανθρωπισμός του Untermensch εις την σωφρονιστική επάρκεια των φορομπηχτών.

Κατανοείς το μέγεθος του ξεπλύματος και της κατα το δοκούν νομικής εφαρμογής αλα καρτ που πρεσβεύεις έτσι;
Ο καθένας μπορεί να έχει την δική του αίσθηση για το τι είναι δικαιοσύνη. Και είναι αποδεκτή όσο σέβεται και αποδέχεται τους νόμους της χώρας και τις αποφάσεις των δικαστηρίων.

Ο τύπος είναι κάφρος ξεκάθαρα, αλλά δεν πιστεύω, κατά την γνώμη μου, οτι είχε σκοπό πράγματι να προκαλέσει φυσική βλάβη στο γατάκι. Και για αυτό δεν πρόκειται για τόσο τρομερή εγκληματική ενέργεια. Εαν την πέταγε με καθαρή κλωτσιά μέσα στην θάλασσα τότε ναι, θα ήταν. Εδώ την έσπρωξε με το πόδι όμως. Η κίνηση παραμένει άσχημη εννοείται ακόμα και έτσι και για αυτό το πρόστιμο χρειάζεται.

Η οριζόντια αντιμετώπιση όλων των περιστάσεων και η επιβολή των ποινών ίσης έντασης οδηγεί σε υπερευαίσθητη κοινωνία. Αγαπώ πολύ τα ζώα, αλλά δεν μου αρέσει και να ανεβάζω τον άλλο στον σταυρό λες και δεν έχει κανένα ελαφρυντικό...ακόμα και εαν είναι ηλίθιος. Εαν έχει, οφείλουμε να τα αναγνωρίσουμε είτε μας αρέσει είτε όχι. Γιατί αυτό είναι το σωστό. Αλλά ακόμα και κατά το νομικό σύστημα όλοι έχουν δικαίωμα στην υπεράσπιση όσο ένοχοι ή αθώοι είναι. Τώρα εαν η επιθυμία μου να υπάρχει δίκαιη και σωστή μεταχείριση ακόμα και για αυτόν φαίνεται ξέπλυμα με οποιονδήποτε τρόπο, συγγνώμη. Αλλά αυτό μου φαίνεται σωστό και αυτό θα υποστηρίξω. Δεν έχω λόγο να υποστηρίξω τον τύπο, δεν τον γνωρίζω και ούτε θα ήθελα. Δεν αναιρεί οτι έχει και αυτός κάποια δικαιώματα όμως. Είναι θέμα αρχών, όχι λύπησης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 141 μηνύματα.

"Ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος"= Ο δικηγόρος μου μού είπε να μην πω πολλά - πολλά και να αποφύγω να απαντήσω σε ερωτήσεις γιατί μπορεί να πω καμία χαζομάρα πάλι.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ευτυχώς που η δομική αντοχή της γάτας της επέτρεψε να επιβιώσει της κακοποίησης και εμπίπτει ο εξανθρωπισμός του Untermensch εις την σωφρονιστική επάρκεια των φορομπηχτών.

Κατανοείς το μέγεθος του ξεπλύματος και της κατα το δοκούν νομικής εφαρμογής αλα καρτ που πρεσβεύεις έτσι;
Καλά δεν θα φάει και ισόβια, τους άλλους εγκληματίες θα έπρεπε να τους εκτελούσαμε τότε . Και όντως δεν πρέπει να είχε πρόθεση , και έτσι όπως την σπρώχνει δεν φαίνεται να θέλει να την πονέσει . Απλά είναι βλάκας..

Εγώ φαντάσου δεν έβλεπα το βίντεο γιατί τα αποφεύγω αυτά μέχρι που είδα το ποστ του akikou και λέω ας το δω , δεν θα είναι και τρομερό και όντως δεν ήταν .

Εδώ έχεις μια γάτα ανεβαίνει στον καναπέ και την σπρώχνεις να κατέβει, εγώ δηλαδή δεν έχω γάτα αλλά το έχω δει , τώρα αν θεωρείται κακοποίηση δεν ξέρω . Αλλά η γάτα προσγειώνεται κανονικά, δεν σκάει κάτω σαν το σκύλο να χτυπήσει .
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,876 μηνύματα.
Ο καθένας μπορεί να έχει την δική του αίσθηση για το τι είναι δικαιοσύνη. Και είναι αποδεκτή όσο σέβεται και αποδέχεται τους νόμους της χώρας και τις αποφάσεις των δικαστηρίων.

Ο τύπος είναι κάφρος ξεκάθαρα, αλλά δεν πιστεύω, κατά την γνώμη μου, οτι είχε σκοπό πράγματι να προκαλέσει φυσική βλάβη στο γατάκι. Και για αυτό δεν πρόκειται για τόσο τρομερή εγκληματική ενέργεια. Εαν την πέταγε με καθαρή κλωτσιά μέσα στην θάλασσα τότε ναι, θα ήταν. Εδώ την έσπρωξε με το πόδι όμως.

Η οριζόντια αντιμετώπιση όλων των περιστάσεων και η επιβολή των ποινών ίσης έντασης οδηγεί σε υπερευαίσθητη κοινωνία. Αγαπώ πολύ τα ζώα, αλλά δεν μου αρέσει και να ανεβάζω τον άλλο στον σταυρό λες και δεν έχει κανένα ελαφρυντικό...ακόμα και εαν είναι ηλίθιος. Εαν έχει,οφείλουμε να τα αναγνωρίσουμε είτε μας αρέσει είτε όχι. Γιατί αυτό είναι το σωστό. Αλλά ακόμα και κατά το νομικό σύστημα όλοι έχουν δικαίωμα στην υπεράσπιση όσο ένοχοι ή αθώοι είναι. Τώρα εαν η επιθυμία μου να υπάρχει δίκαιη μεταχείριση ακόμα και σε όσους να μην την άξιζαν φαίνεται ξέπλυμα με οποιονδήποτε τρόπο, συγγνώμη. Αλλά αυτό μου φαίνεται σωστό και αυτό θα υποστηρίξω.
Σου έγραψα 3 σειρές, μου έγραψες 13.

Ο νόμος είναι νόμος. Ούτε εσυ είσαι δικαστής για να αθωώσεις, ούτε εγω είμαι δικαστής για να του κάνω πατητές στο Βόσπορο για τιμωρία. Ας αφήσουμε την εκάστοτε εξουσία στην λειτουργία και στους αρμόδιούς της. Νομίζω συμφωνείς.

Καλά δεν θα φάει και ισόβια, τους άλλους εγκληματίες θα έπρεπε να τους εκτελούσαμε τότε .
Θαυμάσια ιδέα.
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Η γάτα που ανεβαίνει στον καναπέ είναι στην ασφάλεια του σπιτιού της και την σπρώχνει απαλά ο κηδεμόνας της, που τον γνωρίζει και εμπιστεύεται, προς το πάτωμα.

Το άλλο το γατί αναζητούσε λίγο φαγάκι και εμπιστεύτηκε κάποιον ότι θα του δώσει, ζει στον δρόμο σε όλη του τη ζωή τρομαγμένο και ανήσυχο και προσγειώθηκε στη θάλασσα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, μην ξεχνάμε πως έβαζε παράνομα το ένα του σκυλί να γεννάει ανεξέλεγκτα και το άλλο το είχε ζωγραφίσει με πράσινο χρώμα.

Όλα αυτά είναι στοιχεία συνειδητής κακοποιητικής συμπεριφοράς.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εγώ πάντως για τόση υστερία περίμενα κάτι πιο ακραίο να δω αλλά όπως το πάρει κανείς .
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Σου έγραψα 3 σειρές, μου έγραψες 11.

Ο νόμος είναι νόμος. Ούτε εσυ είσαι δικαστής για να αθωώσεις, ούτε εγω είμαι δικαστής για να του κάνω πατητές στο Βόσπορο για τιμωρία. Ας αφήσουμε την εκάστοτε εξουσία στην λειτουργία και στους αρμόδιούς της. Νομίζω συμφωνείς.
Έχω δοκιμάσει να μου βάλω κόφτη, δυστυχώς δεν πέτυχε ποτέ. Γράφω όσες λέξεις νιώθω οτι μου χρειάζονται για να αναπτύξω την σκέψη μου,συγγνώμη εαν γίνεται κουραστικό ή ενοχλητικό.

Τι να σου πω ρε Valder δεν ξέρω,την γνώμη μου έγραψα δεν έκλεψα την δουλειά των δικαστών ούτε ισχυρίστηκα οτι πρέπει να αθωωθεί εντελώς επειδή η γάτα είναι okay στην υγεία της. Είπα οτι ο τρόπος που έγινε η κίνηση δείχνει οτι δεν υπήρχε πρόθεση να προκληθεί φυσική βλάβη. Δεν είπα οτι ήταν εντάξει κίνηση.

Ίσως σου φαίνεται ξέπλυμα να του αναγνωρίσουμε το δικαίωμα σε ελαφρυντικά. Και λεω το δικαίωμα σε ελαφρυντικά...όχι ελαφρυντικά, παίζει ρόλο. Εε και εμένα μου φαίνεται τραμπουκισμός το να του σπάσεις τα δόντια ως αντίποινο που είπες. Ο καθένας όπως το βλέπει.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,876 μηνύματα.
Η γάτα που ανεβαίνει στον καναπέ είναι στην ασφάλεια του σπιτιού της και την σπρώχνει απαλά ο κηδεμόνας της, που τον γνωρίζει και εμπιστεύεται, προς το πάτωμα.

Το άλλο το γατί αναζητούσε λίγο φαγάκι και εμπιστεύτηκε κάποιον ότι θα του δώσει, ζει στον δρόμο σε όλη του τη ζωή τρομαγμένο και ανήσυχο και προσγειώθηκε στη θάλασσα.
Να αγιάσουν τα βυζαντινά σας χέρια που έγραψαν το παρόν.

Εγω τον γατούλη μου ξέρω και με πόση δύναμη θα παίξω μαζί του, και πόσο μπορεί να ανέβει στο γραφείο και πάλι αποφεύγω τις σπρωξιές.

Εαν το ζωντανό παραπατήσει, πέσει, δεν προλάβει να γυρίσει και να πέσει στα πόδια του και σπάσει τίποτα, τρέχα γύρευε μετά.

Πόσο μάλλον να προσγειωθεί εις θάλασσαν. Δεν είναι Αυτοκρατορικός Δρόμωνας που τον ρίχνεις στο Λιμάνι του Νεωρίου και την κάνει για Κεράτιο Κόλπο η γάτα κι όλα πόπα.

Εε και εμένα μου φαίνεται τραμπουκισμός το να του σπάσεις τα δόντια που είπες. Ο καθένας όπως το βλέπει.
Είπα "αν μου πείραζε τη γάτα μου" θα έχανε τα δόντια του. Κανονικά θα τον γαμούσα όρθιο αν μου πείραζε τον Άρμιν, αλλά δεν ξέρω αν θα το έβρισκες σεξουαλική πράξη ή τραμπουκισμό, οπότε δε θα σε βάλω σε τετοιο δίλημμα βραδιάτικο.
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Εγώ πάντως για τόση υστερία περίμενα κάτι πιο ακραίο να δω αλλά όπως το πάρει κανείς .
Υπήρξε υστερία από αυτούς που δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ με τα αδέσποτα και τη φιλοζωία και δεν έχουν ιδέα τί γίνεται παραέξω. Και γιατί, ευτυχώς, πήρε δημοσιότητα. Μακάρι να γινόταν αυτό κάθε φορά που κακοποιείται ένα ζώο (κάθε μέρα δηλαδή).
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Να αγιάσουν τα βυζαντινά σας χέρια που έγραψαν το παρόν.

Εγω τον γατούλη μου ξέρω και με πόση δύναμη θα παίξω μαζί του, και πόσο μπορεί να ανέβει στο γραφείο και πάλι αποφεύγω τις σπρωξιές.

Εαν το ζωντανό παραπατήσει, πέσει, δεν προλάβει να γυρίσει και να πέσει στα πόδια του και σπάσει τίποτα, τρέχα γύρευε μετά.

Πόσο μάλλον να προσγειωθεί εις θάλασσαν. Δεν είναι Αυτοκρατορικός Δρόμωνας που τον ρίχνεις στο Λιμάνι του Νεωρίου και την κάνει για Κεράτιο Κόλπο η γάτα κι όλα πόπα.
Ο δικηγόρος του υποστηρίζει οτι δεν έπεσε στην θάλασσα τελικά αλλά στην αμμο που απείχε περίπου 30cm απο το σημείο που έπεσε. Αυτό δεν μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε εμείς αλλά απο την άλλη δεν νομίζω και να λένε ψέματα εφόσον είναι κάτι που ελέγχει κανείς εύκολα. Απλά η γωνία λήψης παραπλανά λένε.
Είπα "αν μου πείραζε τη γάτα μου" θα έχανε τα δόντια του. Κανονικά θα τον γαμούσα όρθιο αν μου πείραζε τον Άρμιν, αλλά δεν ξέρω αν θα το έβρισκες σεξουαλική πράξη ή τραμπουκισμό, οπότε δε θα σε βάλω σε τετοιο δίλημμα βραδιάτικο.
Το γεγονός οτι θα σάπιζες κάποιον στο ξύλο ως αντίποινο δεν το αθωώνει ούτε το γεγονός οτι θα ήταν για χάρη ενός ζώου, ούτε οτι θα επρόκειτο συγκεκριμένα για δικό σου ζώο. Η βια εκτός αυτοάμυνας είναι καταδικαστέα. Εφόσον μπορείς να κινηθείς νομικά αυτό κάνεις, δεν πιάνεις όποιον θες και τον αρχίζεις στις μάπες.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ο δικηγόρος του υποστηρίζει οτι δεν έπεσε στην θάλασσα τελικά αλλά στην αμμο που απείχε περίπου 30cm απο το σημείο που έπεσε. Αυτό δεν μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε εμείς αλλά απο την άλλη δεν νομίζω και να λένε ψέματα εφόσον είναι κάτι που ελέγχει κανείς εύκολα. Απλά η γωνία λήψης παραπλανά λένε.

Το γεγονός οτι θα σάπιζες κάποιον στο ξύλο ως αντίποινο δεν το αθωώνει ούτε το γεγονός οτι θα ήταν για χάρη ενός ζώου, ούτε οτι θα επρόκειτο συγκεκριμένα για δικό σου ζώο. Η βια εκτός αυτοάμυνας είναι καταδικαστέα. Εφόσον μπορείς να κινηθείς νομικά αυτό κάνεις, δεν πιάνεις όποιον θες και τον αρχίζεις στις μάπες.
Αυτός είπε χαλίκι στους 20 πόντους, αλλά και εγώ δεν κατάλαβα, ήθελε να το πετάξει στη θάλασσα και έπεσε σε χαλίκι γιατί η θάλασσα ήταν πιο πέρα ή ήταν γενικά χαλίκι ;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,876 μηνύματα.
Το γεγονός οτι θα σάπιζες κάποιον στο ξύλο ως αντίποινο δεν το αθωώνει ούτε το γεγονός οτι θα ήταν για χάρη ενός ζώου, ούτε οτι θα επρόκειτο συγκεκριμένα για δικό σου ζώο. Η βια εκτός αυτοάμυνας είναι καταδικαστέα, για οποιονδήποτε λόγο. Εφόσον μπορείς να κινηθείς νομικά αυτό κάνεις, δεν πιάνεις όποιον θες και τον αρχίζεις στις μάπες.
Φίλε μιλάμε σοβαρά τώρα; Προσπαθώ να σε πάρω στην πλάκα και στο καλαμπούρι μπας και λήξει αυτή η στιχομυθία αλλά πιάνεις το μονό σεντόνι ύφασμα και το κάνεις διπλό κι αν κάτι απεχθάνομαι στους ανθρώπους είναι όταν πιάνονται από μια κουβέντα μου προκειμένου να βγούν ότι έχουν δίκιο ή οτι είναι άξιοι να κάνουν υποδείξεις.

Θες να έχεις δίκιο. Στο χαρίζω. Δεν αξίζει να αντιπαρατεθω μαζί σου.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Αυτός είπε χαλίκι στους 20 πόντους, αλλά και εγώ δεν κατάλαβα, ήθελε να το πετάξει στη θάλασσα και έπεσε σε χαλίκι γιατί η θάλασσα ήταν πιο πέρα ή ήταν γενικά χαλίκι ;
Εντάξει για το μήκος το κάνουμε γαργάρα γιατί εικασία κάνουν ,αποκλείεται να έβγαλαν την μεζούρα και να το μέτρησαν. Αλλά χαλίκι και άμμος διαφέρουν. Ελέγχεται υποθέτω εύκολα όμως όπως είπα. Θέλω να πιστεύω οτι δεν έχουν κάνει την μπαρούφα να πουν ψέμα για αυτό το πράγμα.

Χμμ αυτό δεν έχει και πολύ σημασία πιστεύω. Ακόμα και θάλασσα να υπήρχε πιο δίπλα δεν μπορούμε να εικάσουμε οτι δεν θα είχε θέμα να το πετάξει και στην θάλασσα.
Φίλε μιλάμε σοβαρά τώρα; Προσπαθώ να σε πάρω στην πλάκα και στο καλαμπούρι μπας και λήξει αυτή η στιχομυθία αλλά πιάνεις το μονό σεντόνι ύφασμα και το κάνεις διπλό κι αν κάτι απεχθάνομαι στους ανθρώπους είναι όταν πιάνονται από μια κουβέντα μου προκειμένου να βγούν ότι έχουν δίκιο ή οτι είναι άξιοι να κάνουν υποδείξεις.

Θες να έχεις δίκιο. Στο χαρίζω. Δεν αξίζει να αντιπαρατεθω μαζί σου.
Δεν είναι θέμα δίκιου Valder. Όταν κάνεις υπόδειξη σε κάποιον οτι κάνει ξέπλυμα και πρεσβεύει αλά καρτ τους νόμους, ενώ έχεις πει τέτοιο πράγμα πιο πριν, και εγώ στην θέση σου στην πλάκα θα κοίταγα να το πάρω για να λήξει. Δεν θεωρώ οτι είμαι "άξιος να κάνω υποδείξεις"...αλλά δεν είμαι και χαζός. Τέλος πάντων,προχωράμε.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,555 μηνύματα.
You’re missing the point. Ναι μπορεί η πρόθεσή του να μην ήταν να τραυματιστεί η γάτα (ironic, isn’t it) ή να πνιγεί, όμως the bottom line is ότι ουσιαστικά δεν τον ένοιαζε κιόλας αν με τον κλώτσο αυτό (ναι κλώτσο το θεωρώ, και ας μην ήταν σουτ απευθείας στο φεγγάρι) θα μπορούσε κάλλιστα να του έχει κάνει ζημιά. Δεν τον ενδιέφερε η γάτα. Ήθελε να σπάσει πλάκα, και επειδή ακριβώς ξέρει ότι η γάτα δεν θα μπορούσε να αμυνθεί ή να αντεπιτεθεί, το βρήκε εύκολο.

Ναι μπορεί να μην την σκότωσε, όμως δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γίνεται σύγκριση με το χειρότερο σενάριο. Πρέπει να φτάσουμε δηλαδή στα άκρα για να δράσει ο κόσμος; Φανταστείτε δηλαδή να γέλαγαν όλοι με αυτό το πράγμα (γιατί οι συγκεκριμένοι αυτό φαντάστηκαν ότι θα γινόταν) και να το περνάγαμε στο χαλαρό.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,876 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα δίκιου Valder. Όταν κάνεις υπόδειξη σε κάποιον οτι κάνει ξέπλυμα και πρεσβεύει αλά καρτ τους νόμους, ενώ έχεις πει τέτοιο πράγμα πιο πριν, και εγώ στην θέση σου στην πλάκα θα κοίταγα να το πάρω για να λήξει. Δεν θεωρώ οτι είμαι "άξιος να κάνω υποδείξεις"...αλλά δεν είμαι και χαζός. Τέλος πάντων,προχωράμε.
Καθόλου χαζός δεν είσαι. Γι αυτό μιλάμε 3 ποστ τώρα. Στους χαζούς δεν σπαταλάω ούτε ένα.

Δεν πιάνω "όποιον θέλω" να τον αρχίσω στις μάπες. Διαβάζεις διαγώνια αυτά που γράφω και μετα αναρρωτιέσαι γιατί εξίσταμαι.

Εαν εσένα ερχόταν κάποιος και σου πείραζε το παιδί σου, αύριο με το καλό όταν κάνεις παιδί, θα κάτσεις να τα βρεις με το νόμο ή θα τον κάνεις πρώτα να μετρήσει τα δόντια του για να σώσεις το παιδί σου;

Αναλογίσου ότι η γάτα είναι σαν παιδί μου και απάντησέ μου το ίδιο αν ακομα πιστευεις το ίδιο.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
αυτοί που βάζουν τα σκυλιά σε καλλιστεία σκύλων και αυτοι που βαζουν τα αλογά στον ιππόδρομο κακοποίηση δεν κανουν;

ο τυποσ που τραβούσε βιντεο και το βαλε στa social media εινα ηλιθιος … παρολα δε πιστεύω οτι κινδύνευσε η σωματικη ακεραιότητα του ζώου ούτε στο ελαχιστο,
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,555 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
You’re missing the point. Ναι μπορεί η πρόθεσή του να μην ήταν να τραυματιστεί η γάτα (ironic, isn’t it) ή να πνιγεί, όμως the bottom line is ότι ουσιαστικά δεν τον ένοιαζε κιόλας αν με τον κλώτσο αυτό (ναι κλώτσο το θεωρώ, και ας μην ήταν σουτ απευθείας στο φεγγάρι) θα μπορούσε κάλλιστα να του έχει κάνει ζημιά. Δεν τον ενδιέφερε η γάτα. Ήθελε να σπάσει πλάκα, και επειδή ακριβώς ξέρει ότι η γάτα δεν θα μπορούσε να αμυνθεί ή να αντεπιτεθεί, το βρήκε εύκολο.

Ναι μπορεί να μην την σκότωσε, όμως δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γίνεται σύγκριση με το χειρότερο σενάριο. Πρέπει να φτάσουμε δηλαδή στα άκρα για να δράσει ο κόσμος; Φανταστείτε δηλαδή να γέλαγαν όλοι με αυτό το πράγμα (γιατί οι συγκεκριμένοι αυτό φαντάστηκαν ότι θα γινόταν) και να το περνάγαμε στο χαλαρό.
Δεν διαφωνώ με αυτό Joji αλλά ο νόμος λειτουργεί με έναν συγκεκριμένο τρόπο. Θα δικάσουν απο ότι βλέπουν στο βίντεο γιατί δεν μπορούν να αποδείξουν εαν εν τέλει τον ένοιαζε η γάτα ή όχι. Αυτό το ξέρει και θα το ξέρει μόνο ο ίδιος πραγματικά. Εσύ μπορεί να είσαι σκατάνθρωπος γενικά, αλλά θα σε δικάσουν πάντα ανάλογα με το έγκλημα που έπραξες, άσχετα εαν έχεις κάνει γενικά πολύ χειρότερα πράγματα.

Καθόλου χαζός δεν είσαι. Γι αυτό μιλάμε 3 ποστ τώρα. Στους χαζούς δεν σπαταλάω ούτε ένα.

Δεν πιάνω "όποιον θέλω" να τον αρχίσω στις μάπες. Διαβάζεις διαγώνια αυτά που γράφω και μετα αναρρωτιέσαι γιατί εξίσταμαι.

Εαν εσένα ερχόταν κάποιος και σου πείραζε το παιδί σου, αύριο με το καλό όταν κάνεις παιδί, θα κάτσεις να τα βρεις με το νόμο ή θα τον κάνεις πρώτα να μετρήσει τα δόντια του για να σώσεις το παιδί σου;

Αναλογίσου ότι η γάτα είναι σαν παιδί μου και απάντησέ μου το ίδιο αν ακομα πιστευεις το ίδιο.
Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Είπες την μαγική λέξη όμως..."για να σώσεις το παιδί σου".Εαν κάποιος ενοχλεί το παιδί σου ή απειλείται η ζωή σου θα αντιδράσεις, ακόμα και βίαια εαν χρειαστεί και έχεις την πλήρη υποστήριξη μου σε αυτό οτι είναι κάθε δικαίωμα σου.

Εαν μπορούσα να το αποφύγω μια πιθανή συμπλοκή όμως,θα το προτιμούσα.
Εαν δηλαδή ήταν η γάτα μου και έβλεπα να κάνει κάτι τέτοιο,εννοείται οτι θα ήμουν θυμωμένος και θα ζήταγα τον λόγο. Εκεί θα φαινόταν εν τέλει απο την αντίδραση του και απο το τι θα έλεγε εαν θα έπρεπε να τον αρχίσεις στις γρήγορες μέχρι να έρθουν τα lego. Δεν θα σου έλεγα δηλαδή όχι Valder μην τον χτυπήσεις η βία δεν λύνει πάντα όλα τα προβλήματα. Δεν τα λύνει όντως, αλλά καμιά φορά is one-way, αρκεί να την εφαρμόσεις την σωστή στιγμή,στο σωστό μέρος και για τον σωστό λόγο.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top