Αιμομιξία

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ειναι λίγο επικίνδυνο το θέμα αλλά έχω εμπιστοσύνη στα μέλη μας οτι η συζήτηση θα κυμανθεί σε πολιτισμένα επίπεδα, όπως συνήθως. :happy:

Τι γνώμη έχετε για την αιμομιξία? Που φτάνουν τα όρια σας? Μέχρι ποιού βαθμού συγγένεια θεωρείτε "αποδεκτό" να υπάρξει ερωτική έλξη? Εσείς μέχρι ποιού βαθμού συγγενή σας θα επιτρέπατε στον εαυτό σας να ερωτευτεί? Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο? Έχετε ακούσει παρόμοια περίπτωση στο περιβάλλον σας?

Μετά απο μερικά posts θα εκφράσω και τη δική μου, ολίγον "περίεργη" άποψη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αιμομιξια... Δεν το θεωρω κακο, ως ενα βαθμο. Το να κανεις αιμομιξια με πρωτο σου ξαδερφο ή ξαδερφη, το θεωρω μεσα στα πλαισια της λογικης. Απο εκει και περα υπαρχουν μερικοι ηθικοι φραγμοι και (απο οσο ξερω, αν κανω λαθος διορθωστε με), τα παιδια που προερχονται απο αιμομιξια με κοντινο βαθμο συγγενειας (π.χ. αδερφια), ειναι χαμηλου νοητικου επιπεδου. Προσωπικα, δεν εχω βρεθει σε τετοια θεση αλλα και ουτε θελω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Από τρίτη ξαδέρφη και πάνω δεν το θεωρώ αιμομιξία.Όσον αφορά την αιμομιξία δεν ξέρω τι να πω.Μάλλον δεν την δέχομαι.Είμαι κάπως επιφυλακτικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
χμ, μου χει τύχει με μία αρκετά μακρινή ξαδέρφη. νταξ, δεν ερωτεύτηκα ρε παιδίμ αλλά άμα ήθελε να την κουνήσουμε την αχλαδιά δε θα μένε απίδι για απίδι πάνω :P.

τώρα να σου κάτσει να ερωτευτείς συγγενή δεν είναι και η καλύτερη φάση :D. για απογόνους το ξεχνάμε ε ;). θα βγει το γκρέμλιν και θα του λέμε ξέρω γω "αυτή είναι μαμά σου και θεία σου" :P.

κλείνω με μία απείρου κάλ( λ; )ους ατάκα από έναν γνωστό μου μαμίκουλα (είχα μείνει μ@λάκας για κάνα τρίλεπτο όταν την ξεστόμισε - μπορείτε να την σβήσετε εάν κριθεί ότι προσβάλλει τα χρηστά ήθη, σας το επιτρέπω :D):

στην ξαδέρφη και στη θειά, μπαίνει πάντα πιο βαθιά :eek: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

modelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο modelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Είμαι περίεργος να δω τι θα πεις:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
...

τώρα να σου κάτσει να ερωτευτείς συγγενή δεν είναι και η καλύτερη φάση :D. για απογόνους το ξεχνάμε ε ;). θα βγει το γκρέμλιν και θα του λέμε ξέρω γω "αυτή είναι μαμά σου και θεία σου" :P.
:rofl::rofl::rofl:


Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
...
στην ξαδέρφη και στη θειά, μπαίνει πάντα πιο βαθιά :eek: :hmm:
κα-τα-πλη-κτι-κή ατάκα :clapup: :clapup: :clapup: (έμεινα κι εγώ μ@λ@κας :hehe::hehe::hehe:)

Η σκέψη έχει περάσει κι από μένα με ένα τριτο ξάδερφο, αλλά δε λέει...θα μας κράξουν στο φάμιλι....άσε που την έχω κάνει ήδη την επανάσταση μου, κουράστηκα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
τα παιδια που προερχονται απο αιμομιξια με κοντινο βαθμο συγγενειας (π.χ. αδερφια), ειναι χαμηλου νοητικου επιπεδου.

για απογόνους το ξεχνάμε ε
Οντως ίσχυει αυτό ότι απογόνοι από αιμομιξία έχουν πρόβληματα, ή είναι κάποιο "Ψέμμα" έτσι ώστε να αποφύγει η κοινωνια μας την αιμομιξια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
όχι, όντως υπάρχει πρόβλημα υγείας όταν ο βαθμός συγγένειας είναι κοντινός (γενετικές ανωμαλίες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
οκ απλώς δεν μου ακούγεται λογικό... μιας και γίνεται μεταξυ ανθρώπων με φυσικό τρόπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ο τρόπος είναι φυσικός και δε διαφέρει..αλλά η βιολογία και η γενετική έχουν αντιρρήσεις :)

στο Μεσαίωνα νομίζω, ήταν σύνηθες φαινόμενο. Το ποσοστό ομως των τερατογενέσεων ήταν υψηλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Εγω αυτο το ειχα ακουσει στο μαθημα της... ιστοριας! Θυμαμαι που μας μιλουσε η καθηγητρια για καποιους αυτοκρατορες, που εκαναν παιδια με τις αδερφες τους για ηθικους λογους και τα παιδια εβγαιναν χαζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αιμομιξία? Γιατί ρε παιδιά σε νησάκι στον ειρηνικό ζούμε δεν έχει άλλες γυναίκες γύρω μας? Κατά άλλωστε αν παντρευτείς κιόλας όλοι θα έχουν διπλό ρόλο στον γάμο!:P Γαμπρός/ξάδερφος θείος/πεθερός κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τα παρακάτω τα λέω θεωρώντας οτι μιλάμε για άτομα υπέθυνα να αποφασίσουν για τον εαυτό τους σύμφωνα με το νόμο. Δεν μιλάω για περιπτώσεις που εκτός απο αιμομιξία πρόκειται και περι παιδοφιλίας. Αν διαβάσετε κάποιο σχετικό βιβλίο θα δείτε οτι, αν δούμε τα πράγματα ΤΕΛΕΙΩΣ ΨΥΧΡΑ, ουσιαστικά η αιμομιξία αποτελεί ένα (το μεγαλύτερο ίσως) ταμπού της κοινωνίας μας. Οργανικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, γι'αυτό άλλωστε και τα περισσότερα ζώα δεν αντιμετωπίζουν διαφορετικά τους συγγενείς τους στο θέμα αυτό. Απλά το ταμπού αυτό συνεχίζει να υπάρχει γιατί αλλιώς -να το πω απλά- η κοινωνία μας θα γινόταν μπάχαλο. Δεν λέω δηλαδή οτι επειδή είναι ταμπού το απορρίπτω. Απλά δεδομένων των παραπάνω, αν κάποιος μπορέσει (άθελα του έστω) και δει πέρα απο αυτό το ταμπού ε δεν θα πέσω να τον φάω! Γενικώς η άποψη μου συνοψίζεται στο: δεν θα ήθελα να μου συμβεί αλλα δεν θα κατακρίνω όποιον του συμβει.
Πάντως προσωπικά, δεν μου έχει τύχει εκτός απο όταν ήμουν πολύ μικρή και είχα "ερωτευτει" τον ξάδερφο μου τον John και τον κηνύγαγα μέσα στο χωριό :rofl: :lol:
Στον εαυτό μου θα επέτρεπα μέχρι 2ο ξάδελφο αν και για 2ο ακριβώς θα προσπαθούσα να το αποφύγω.
Έχω πάντως στο σοι μια θεία (πεθαμένη τώρα, έγινε πριν πολλάαα χρόνια, στην εποχή της γιαγιάς μου) που παντρεύτηκε τον πρώτο της ξάδελφο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Τα παρακάτω τα λέω θεωρώντας οτι μιλάμε για άτομα υπέθυνα να αποφασίσουν για τον εαυτό τους σύμφωνα με το νόμο. Δεν μιλάω για περιπτώσεις που εκτός απο αιμομιξία πρόκειται και περι παιδοφιλίας. Αν διαβάσετε κάποιο σχετικό βιβλίο θα δείτε οτι, αν δούμε τα πράγματα ΤΕΛΕΙΩΣ ΨΥΧΡΑ, ουσιαστικά η αιμομιξία αποτελεί ένα (το μεγαλύτερο ίσως) ταμπού της κοινωνίας μας. Οργανικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, γι'αυτό άλλωστε και τα περισσότερα ζώα δεν αντιμετωπίζουν διαφορετικά τους συγγενείς τους στο θέμα αυτό. Απλά το ταμπού αυτό συνεχίζει να υπάρχει γιατί αλλιώς -να το πω απλά- η κοινωνία μας θα γινόταν μπάχαλο. Δεν λέω δηλαδή οτι επειδή είναι ταμπού το απορρίπτω. Απλά δεδομένων των παραπάνω, αν κάποιος μπορέσει (άθελα του έστω) και δει πέρα απο αυτό το ταμπού ε δεν θα πέσω να τον φάω! Γενικώς η άποψη μου συνοψίζεται στο: δεν θα ήθελα να μου συμβεί αλλα δεν θα κατακρίνω όποιον του συμβει.
Πάντως προσωπικά, δεν μου έχει τύχει εκτός απο όταν ήμουν πολύ μικρή και είχα "ερωτευτει" τον ξάδερφο μου τον John και τον κηνύγαγα μέσα στο χωριό :rofl: :lol:
Στον εαυτό μου θα επέτρεπα μέχρι 2ο ξάδελφο αν και για 2ο ακριβώς θα προσπαθούσα να το αποφύγω.
Έχω πάντως στο σοι μια θεία (πεθαμένη τώρα, έγινε πριν πολλάαα χρόνια, στην εποχή της γιαγιάς μου) που παντρεύτηκε τον πρώτο της ξάδελφο!

Το κακό είναι όμως όπως και σε όλλες τις περιπτώσεις ότι πάντα θα υπάρχουν αυτοι που θα τραβάνε την κάθε περίπτωση στα άκρα. Αν για παράδειγμα η αιμομιξία θεωρηθεί αποδεκτή σε βαθμό ξαδέρφον θα υπάρχουν πάντα εκείνοι που θα το προσωράνε ένα βήμα παραπάνω. Το σέξ μεταξύ μελών μιας οικοιγένειας καταστρέφει τον ίδιο τον θεσμό. Αλλιώς κοιτάς μια κοπέλα και αλλιώς την αδερφή σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Παιδάκια έκανε η θεία σου; Επιστημονικά ρωτάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Το κακό είναι όμως όπως και σε όλλες τις περιπτώσεις ότι πάντα θα υπάρχουν αυτοι που θα τραβάνε την κάθε περίπτωση στα άκρα. Αν για παράδειγμα η αιμομιξία θεωρηθεί αποδεκτή σε βαθμό ξαδέρφον θα υπάρχουν πάντα εκείνοι που θα το προσωράνε ένα βήμα παραπάνω. Το σέξ μεταξύ μελών μιας οικοιγένειας καταστρέφει τον ίδιο τον θεσμό. Αλλιώς κοιτάς μια κοπέλα και αλλιώς την αδερφή σου

Συμφωνώ απολύτως και γι'άυτό όπως λέω το οτι είναι ταμπού δεν σημαίνει οτι το απορρίπτω. Χρειάζεται γιατί αλλιώς η κοινωνία θα γινόταν μπάχαλο.

dooo ιδέα δεν έχω αν έκανε παιδάκια! Θα ρωτήσω τη μάνα μου όταν τη βρώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Παιδιά, να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα. Όταν κάνεις παιδί με συγγενή σου, δεν υπάρχει αυξημένο ποσοστό τερατογέννεσης, σε καμία περίπτωση. Άλλωστε αυτή την τακτική την ακολουθούσαν οι βασιλιάδες όλων των χωρών. Το πρόβλημα που υπάρχει πολύ έντονο, και έτσι την πάτησαν και οι βασιλιάδες, είναι το εξής. Υπάρχουν κάποιες πολύ σοβαρές κληρονομικές ασθένειες, όπως αιμοροφιλία, μεσογειακή αναιμία, που υπάρχουν σε κάποιες οικογένειες, και αν κάνεις παιδί με συγγενή σου υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να πάσχει από αυτή την ασθένεια, ακόμα κι αν οι γονείς είναι απλά φορείς. Έτσι ακριβώς την πάτησε μια δυναστεία στη Ρωσία (έχετε ακούσει τον Ρασπούτιν?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μπορεί και να έχεις δίκιο, μιας και οι ασθένειες εκείνες τις εποχές δεν ήταν αντιμετωπίσιμες. Μιλάς για την τσαρική οικογένεια, όπου ο μικρότερος γιος έπασχε από αιμορροφιλία.

Έχω διαβάσει πάντως ότι υπάρχει πιθανότητα να αλλοιωθεί η γενετική πληροφορία. Κάποιος με γνώσεις βιολογίας ίσως μας διαφωτίσει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
ΕΔΌταν μεγαλώνεις σε ένα Α περιβάλλον με τα Χ πρόσωπα σου είναι αδύνατον να τα δεις ερωτικά, είτε το θέλεις, είτε όχι. Μόνο σε αρρωστημένες καταστάσεις μπορεί να συμβεί αυτό (που οι ορμές υπερβαίνουν τους ηθικούς και βιολογικούς φραγμούς)

Τώρα, όσον αφορά την προσωπική μου άποψη, είμαι του στρατοπέδου του ΟΧΙ. Είναι εντελώς λάνθασμένη η αιμομιξία, όχι για κοινωνικά "Δεν πρέπει", αλλά και για βιολογικούς και ψυχολογικούς λόγους (σκεφτείτε τι άγχος τραβάει κάποιος που έχει τέτοια σχέση - τι κάνω; είναι σωστό; αν με πιάσουν; τι θα πει ο μπαμπας; ειμαι ανώμαλος; γιατί συμβαίνει αυτό σε εμένα κτλ κτλ κτλ)

Το βιολογικό κομμάτι είναι ξεκάθαρο. Οι αιμομικτικές σχέσεις έιναι σχεδόν σίγουρο ότι φέρουν παιδιά με σοβαρότατη νοητική καθυστέρηση ή με ανίατη πάθηση από την αρχή της ζωής. Είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο...

Οπότε ΟΧΙ ξεκάθαρα από εμένα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Το βιολογικό κομμάτι είναι ξεκάθαρο. Οι αιμομικτικές σχέσεις έιναι σχεδόν σίγουρο ότι φέρουν παιδιά με σοβαρότατη νοητική καθυστέρηση ή με ανίατη πάθηση από την αρχή της ζωής. Είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο...

Κι όμως δεν είναι. Διάβασε και τα προηγούμενα posts.
Σκεφτείτε και λίγο λογικά ρε παιδιά... Τα ζώα πηγαίνουν χωρις κανένα φραγμό με τους συγγενείς τους και οι απόγονοι ειναι καθ'ολα νορμαλ. Μόνο στους ανθρώπους υπάρχουν αυτές οι επιπλοκές?

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν τίθεται βιολογικό θέμα (παρα ελάχιστα όπως αναφέρθηκε). Το θέμα είναι καθαρα ψυχολογικο και θέμα δομής της σημερινής κοινωνίας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top