Αιρέσεις: Τι ξέρετε για αυτές;

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Σας έχουν πλησιάσει αιρέσεις, αναγνωρίζεται κάποιες απο αυτές. Ποια είναι η γνώμη σας πάνω στο θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Σας έχουν πλησιάσει αιρέσεις, αναγνωρίζεται κάποιες απο αυτές. Ποια είναι η γνώμη σας πάνω στο θέμα
Δεν με έχουν πλησιάσει αλλά αν με πλησιάζαν θα τους προσπαθούσα να τους δείξω όσο αρνητικά μπορούσα ότι δεν με ενδιαφέρει. Μου την δίνει που μερικοί τους βρίζουνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μια φορα καπια ερεση ειχε παρει τηλεφωνο στο σπιτι μου και το σηκωσα εγω. Μια ητανε η λυση, οπως και με της χιλιαδες φορες που περνουν απο τις εταιριες τηλεφωνιας... κλεισιμο στα μουτρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Μια φορα καπια ερεση ειχε παρει τηλεφωνο στο σπιτι μου και το σηκωσα εγω. Μια ητανε η λυση, οπως και με της χιλιαδες φορες που περνουν απο τις εταιριες τηλεφωνιας... κλεισιμο στα μουτρα
Τι να πώ, προσωπικά μόνο απο τις εταιρίες τηλεφωνίας έχω δεχτεί τηλεφώνημα και πάντα η συζήτηση ήταν ομάλη, όταν τους έλεγα δεν με ενδιαφέρει , σταμάταγε....
Ας μην βγούμε εκτος θέματος....
Είχα λάβει e-mail από μια αίρεση και μου έλεγε αν θέλω να αγοράσω μερικά βιβλία τους .... Φυσικά το αποτέλεσμα ήταν να πάνε στην black-list ειδικά όταν είδα το περιεχόμενο των βιβλίων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Εμένα ευτυχώς δεν μου έχει έρθει κανένας κλόουν από αίρεση αλλά και να έρθει ή να πάρει τηλέφωνο θα φάει τέτοιο δούλεμα που θα πέρνει κάθε μέρα την γραμμή σινούρι-λέρος-δαφνί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Είχαν έρθει στη πόρτα μου δύο Χιλιαστές, πριν λίγο καιρό, χμ... έχουμε τετάρτη... ναι, το 2001. Πλάκα είχαν, τους φλόμωσα και στο φούμαρο, φεύγοντας μου άφησαν και δυο βιβλία τους (πρέπει να είμαι ο μόνος που έδωσαν κάτι τζάμπα), δε μπόρεσα όμως να τα διαβάσω, γιατί ο θεός του ύπνου κρεμόταν από τα βλεφαρά μου όταν τα άνοιγα...

Και δεν ξέρω κατά πόσο οι Αντβεντιστές είναι αίρεση... Τέσπα, πέτυχα πρόσφατα έναν ellhnoamerikano ιερέα αντβεντιστή, βγήκαμε και για τσίπουρα, τον έκανα λιάρδα το παλικάρι. Οπότε, μάλλον εγώ τον ...προσηλύτισα στο Ρεμπεσκεδισμό :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Είχαν έρθει στη πόρτα μου δύο Χιλιαστές, πριν λίγο καιρό, χμ... έχουμε τετάρτη... ναι, το 2001. Πλάκα είχαν, τους φλόμωσα και στο φούμαρο, φεύγοντας μου άφησαν και δυο βιβλία τους (πρέπει να είμαι ο μόνος που έδωσαν κάτι τζάμπα), δε μπόρεσα όμως να τα διαβάσω, γιατί ο θεός του ύπνου κρεμόταν από τα βλεφαρά μου όταν τα άνοιγα...

Και δεν ξέρω κατά πόσο οι Αντβεντιστές είναι αίρεση... Τέσπα, πέτυχα πρόσφατα έναν ellhnoamerikano ιερέα αντβεντιστή, βγήκαμε και για τσίπουρα, τον έκανα λιάρδα το παλικάρι. Οπότε, μάλλον εγώ τον ...προσηλύτισα στο Ρεμπεσκεδισμό :hehe:

Καλά οι Χιλιαστές....είναι να έχει υπομονή κανείς να τους ακούει....σε πρίζουν με τα λόγια τους...και γίνονται τελικά πολύ κουραστικοί.Σε γενικές γραμμές οι αιρέσεις....μου είναι εντελώς αδιάφορες...αν και πολλές απο αυτές είναι καλοστημένα μαγαζάκια που εκμεταλλεύονται τον κόσμο σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ το εμπόριο που επίσης υπάρχει και στις επίσημειες θρησκείες.Πάντως δε σας κρύβω...ότι όταν έχω κέφια και με πλησιάσει κανείς χιλιαστής....τον βομβαρδίζω κι εγώ με το ίδιο του το όπλο (τα λόγια) και το πιο αστείο απ όλα είναι οτι μετά απο λίγο αποκαλύπτεται οτι είναι σαν τα κασσετοφωνάκια που έχουν γράψει στην ταινία τους έτοιμες απαντήσεις...και η κρίση τους πάει τελικά περίπατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σε αυτά τα θέματα δεν είναι πάντα να υπάρχουν απαντήσεις για όλα, πιστεύω ακόμη και τον πιο ψαγμένο πιστό να βρείς πάντα θα υπάρχει μια ερώτηση που δεν θα ξέρει να απαντήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Ιαχωβάδες ήταν μια που κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα έμπαινε σε λεωφορεία φοιτητών ήταν και πρωην δασκάλα και όποιος ήταν δίπλα της τον έπρηζε μετά έδιναν και φυλλάδια στην σχολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Ένας φίλος κάποιου συγγενικού μου προσώπου είχε προσυλιτιστεί από σαϊεντολόγους... Το αποτέλεσμα; Του φάγανε κι εγώ δεν ξέρω πόσα λεφτά και στο τσακ το κατάλαβαν οι γονείς του πριν φύγει από Ελλάδα και πάει σε άλλη χώρα (ήτανε να πάει στρατό και επειδή αυτοί πιστεύουν οτι είναι κακό να κρατάει κάποιος όπλο ήθελε να λιποτακτήσει).
Εμένα με μια φίλη μου μας είχαν μιλήσει στο Σύνταγμα λίγο πριν τα χριστούγεννα κάποιοι που μας λέγανε οτι θα ερθει ένας προφήτης στην Ελλάδα και κάτι τέτοια (αν περάσατε από την πλατεία Συντάγματος κατά τη διάρκεια των γιορτών σίγουρα θα τους είχατε πετύχει κάτι ξανθοί αλλοδαποί...) Τεσπα, το θέμα είναι οτι εκεί που τους μιλούσαμε (η φίλη μου δηλαδή γιατί εγώ ούτε να τους ακούω δε μπορώ) έρχονται και δυο άλλοι τύποι οι οποίοι έτσι όπως τους είδα μου φάνηκε σαν να μας περικυκλώνανε.... Εκείνη την ώρα πήρα τη φίλη μου από το μπουφάν και φύγαμε... Πάντως γενικά εμένα δε με απασχολούν τέτοια θέματα, είμαι άθεη και δεν συζητάω καν μαζί τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Απο αιρεσεις;;;;:D
Πες μου τι θελετε;
Χιλιαστες;
Ιαχωβαδες;
Ευαγγελιστες;(εαν ειναι αιρεση...)
Καποιοι αλλοι που ειχαν βγαλει δικια τους Βιβλο κι ελεγε οτι ο Χριστος ηταν απο τις Ινδιες και κατι αλλα...;(Δεν θυμαμαι ονομα...)
Σαιεντολογοι;
Μορμωνοι;(εαν γραφεται ετσι...)
Γενικα ολοι αυτοι οταν ημουν στην Παρμα τους ειχα φαει πολυ στην μαπα!.
Αλλοι μεσα στο πανεπιστημιο,αλλοι χυμα στον δρομο,αλλοι σε μεγαλα Παρκα που πηγαινα καμια βολτα.(Μερα ηταν ε!)
Ολοι τους υπερβολικοι στα λογια...ολο μπλα μπλα μπλα,αλλα νταξ' τους ξεφορτωνομουν.
η πλακα ηταν ομως οτι σαιεντολογοι ειχαν ισχυ στο πανεπιστημιο και σε περιπτωση που "χωνοσουν" ειχες προνομια...
Γνωστο φιλαρακι αθεος και που ηταν ψιλορεμπεσκες (ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΘΕΟΣ=ΡΕΜΠΕΣΚΕΣ Ε!!!),"μπηκε" στους σαιεντολογους μονο και μονο μπας και τον βοηθουσαν στα μαθηματα.
Ναι μεν χωθηκε αγρια,δηλαδη επρπε να κανει διαφορες "αγγαρειες" να προσπαθει να προσελκυει ατομα κτλ κτλ,αλλα τα μισα μαθηματα τα ειχε παρει χωρις καν να παρουσιαστει.:|
γενικα στην Ιταλια δεν ειναι οπως Ελλαδα(τουλαχιστον επαρχια) που αντε να σε ενοχλησουν μια φορα στο τοσο.
Ειανι ολη μερα στους δρομους,παρκα κτλ κτλ και ψαχνουν ευκαιρια να σε σταματησουν.και να αρχισουν...
Παντως οι πιο "περιεργοι" ηταν μακραν οι μορμωνοι...
πολυ creeeeeeeepy ατομα και τρομερα κολλημενα μυαλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ μόνο 2 αιρέσεις ξέρω απ'την αρχαιότητα που τις μάθαμε στην ιστορία:το μονοφυσιτισμό και το νεστοριασμό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Από μαθητής ακόμα αλλά μέχρι και σήμερα μου συμβαίνει για κάποιο λόγο να συγχέω στο μυαλό μου το μονοφυσιτισμό με τους θαλάσσιους φυσητήρες. Το όνομα αυτής της θεολογικής θέσης είναι υπερβολικά τεχνητό. Σημαίνει ότι ο Ιησούς έχει μόνο μία φύση - τη Θεία. Αντίθετα τα πιο δημοφιλή δόγματα κηρύττουν τη διπλή φύση του Ιησού - Θεός και Άνθρωπος - χωρίς να είναι ημίθεος. Από τεχνική άποψη τα δόγματα αυτά δέχονται το διφυσιτισμό, επομένως σχεδόν όλοι οι σύγχρονοι Χριστιανοί είναι διφυσίτες. Τριφυσίτες δεν υπάρχουν απ' όσο γνωρίζω. Υπάρχουν όμως Τριαδιστές, που είναι πάλι σχεδόν όλοι οι Χριστιανοί. Αυτοί δέχονται ότι ο δύο-σε-ένα Ιησούς είναι πρόσωπο μίας τρία-σε-ένα ολότητας, αδιαίρετης και ομοούσιας. Το τι ακριβώς σημαίνει το να είναι κάποιος τρισυπόστατος είναι κάτι που από τη φύση τους μπορούν να κατανοήσουν όλοι οι Χριστιανοί, γι αυτό και επιλέγουν τον διφυσίτικο τριαδισμό πριν ακόμα συμπληρώσουν έξι μήνες ζωής στον αέρα (κι άλλοι εννέα μήνες θεολογικής περίσκεψης στο υγρό).

Υπάρχουν ωστόσο και μερικές σπάνιες εξαιρέσεις ανθρώπων χωρίς αυτό το έμφυτο χάρισμα, που κανονικά δε θα άξιζε να αναφερθούν. Μία τέτοια περίπτωση είναι ο Άντονι Κουίν που σε μεγάλη ηλικία αποφάσισε να γίνει μουσουλμάνος, αφού έχασε κάθε ελπίδα ότι θα μπορούσε ποτέ να κατανοήσει το τριαδικό δόγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Μία τέτοια περίπτωση είναι ο Άντονι Κουίν που σε μεγάλη ηλικία αποφάσισε να γίνει μουσουλμάνος, αφού έχασε κάθε ελπίδα ότι θα μπορούσε ποτέ να κατανοήσει το τριαδικό δόγμα.
:D:D:D:D:D
:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Νομίζω σε κάποια φάση είχα μιλήσει με Ιεχωβάδες, αλλά δεν εκενυρίστηκα. Μου είπαν όμορφα πράγματα, για τη ζωή και τις αξίες. Φυσικά δεν μελώθηκα από την όλη ιστορία καθώς ξέρω ότι πρώτα κανείς μαθαίνει όλα όσα είναι αγγελικά πλασμένα σε μια θρησκεία/παραθρησκεία κ μετά μπαίνει στα... απόκρυφα μονοπάτια της!

Η θέση μου είναι αυτή που ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις (πολιτικές, θρησκευτικές, κοινωνικές κτλ): Εφόσον δεν υποχρεώνεις τον άλλο να σε ακολουθήσει, δεν τον εκφοβίζεις και δεν ασκείς σωματική ή ψυχολογική βία ή και εκμετάλευση(π.χ. όταν κάποιος φοβίζει κάποιον αδαή) τότε μπορείς φυσικά να λες και να υποστηρίζεις αυτό που πιστεύεις!

Ελεύθεροι άνρθωποι είμαστε... Έχουμε το νιανια για το τι πιστεύουμε και τι όχι. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρεπει να προστατεύουμε τους ανίσχυρους και τους ανίκανους να σκεφτουν λογικά (π.χ. παιδιά, γέροντες, ψυχασθενείς - με τη σωστή σημασία της λέξης, όχι τρελοί- και ... ευάλωτους ψυχολογικά λόγω περιστάσεων). Αυτό όχι μόνο για τις αιρέσεις, αλλά γενικά, όπως προείπα.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Μια ξαδέρφη μου είναι ευαγγελίστρια.. πλάκα έχει! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αιρέσεις: Τι ξέρετε για αυτές;

Ότι θεωρούν αιρετικούς όλους τους υπόλοιπους. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
συνηθως οι ανθρωποι που ανηκουν σε μια αιρεση,επειδη γνωριζουν οτι αποτελουν την μειοψηφια ,συμπεριφερονται με τετοιον τροπο ωστε να προφυλαξουν την ομαδα τους.ειναι παρα πολυ δεμενοι μεταξυ τους βοηθουν παρα πολυ ο ενας τον αλλον και παντα βρισκουν τροπους να προσηλυτισουν κι αλλον κοσμο φροντιζοντας παντα να "χτυπουν" και να εκμεταλλευονται οποιαδηποτε δυσκολη στιγμη και αδυναμια του αλλοθρησκου.

θεωρω οποιοδηποτε ανθρωπο που το 2009 παραμενει προσκολλημενος σε ο,τιδηποτε προτασσει η θρησκεια του,ειτε ειναι ευρειας αποδοχης ειτε θεωρειται "αιρεση" κολλημενο μυαλο και κυριως φοβισμενο μυαλο ανικανο να παρει την ζωη στα χερια του και να αγωνιστει πατωντας στα ποδια του.
σεβομαι τους ανθρωπους με εσωτερικες αναζητησεις οποιουδηποτε ειδους και δεν ξεχνω οτι θελω να ζω σε εναν κοσμο ελευθερο και δημοκρατικο οπου ο καθενας μπορει να πρεσβευει οποια κοσμοθεωρια θελει αρκει να μην πρηζει τους αλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Οι περισσότερες αιρέσεις δημιουργήθηκαν για να χτυπήσουν το μονοπώλιο τον μεγάλων θρησκειών…σαϊεντολογια η απόλυτη απατή τους έμαθαν όλοι που μέχρι και βιβλίων βγήκε με φορολογικά και αποδείξεις για τις κλεψιές τους.. Ιαχωβαδες
Ερώτηση προς εμένα:
Ιαχωβας … «Ποίος κυβερνά αυτόν τον κόσμο?»
Εγω…. «Ο Καραμανλής»
Μια άλλη φορά έρχεται ένα στην πόρτα μου με ένα βιβλίο και μου είπε να γνωρίσω το φως….
Απάντηση Μου «Πουλάς θρησκεία αγόρασα πριν πολύ χριστιανισμό»
ΠΟΡΤΑ…
Μετά έχουμε τις οργανωμένες αιρέσεις με στρατολόγους…και τα πυραμιδοειδή τεχνάσματα…αναλυτικά θα παρουσιάσω όταν έχω προσωπική εμπειρία σε αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Στον κόσμο της παγκοσμιοποιημένης μας αποσύνθεσης, μετράμε περίπου 6 δισ. αιρέσεις, με σπουδαιότερες, τις λεγόμενες "επίσημες θρησκείες" (ξέρετε, "ορθοδοξία", "καθολικισμός", "ισλαμισμός", "μπολσεβικισμός", "εθνικισμός", "επιστημονισμός", "ιουδαϊσμός" κλπ κλπ κλπ)...Προσωπικά, ακόμη βρίσκομαι σε αναγνωριστική πτήση, πάνω από τη δική μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top