Εκλογές ΗΠΑ 2020

Ποιος πιστεύετε ότι θα νικήσει;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 41)
  • Δημοκρατικό κόμμα

    Ψήφοι: 14 34.1%
  • Ρεπουμπλικανικό κόμμα

    Ψήφοι: 20 48.8%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 7 17.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ο Τραμπ δε νικαει
Αρχικά δεν ειναι τραμπ - μπαιντεν ειναι ναι η οχι στον τραμπ
Ο τραμπ χάνει:
• αριζονα
• τεξας
• πενσυλβανια
• φλοριντα

Έπρεπε να καταλάβετε οτι θα χάσει όταν κανει ομιλίες στην ντακοτα
Υγ οι δημοκρατικοί περνούν όλες τις σημαντικες πολιτείες (ΝΕΑ Υόρκη, Νιού τζερσει, Καλιφορνια, Τέξας, Πενσυλβάνια, Φλοριντα, Γουκινγκ, Βόρεια Καρολίνα)
Λυπάμαι που το λέω αλλά θα χάσει ο τραμπ
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Αυτή είναι μια από τις σημαντικότερες διαφορές τους από τους Ρεπουμπλικάνους: είναι φιλελεύθεροι και κοινωνικά. Δεν είναι όμως κοντά στους Δημοκρατικούς αφού έχουν εντελώς αντίθετες θέσεις για την οπλοφορία. Κατά τα άλλα δε νομίζω ότι είναι κακές θέσεις η αποποινικοποίηση των ναρκωτικών ή η θεσμοθέτηση του γάμου ομοφυλόφιλων, ούτε βέβαια πιστεύω ότι είναι οι σημαντικότερες πτυχές της πολιτικής. Στην ουσία υποστηρίζουν την πλήρη ελευθερία του πολίτη να κάνει ό,τι θέλει που δεν επηρεάζει αρνητικά τους γύρω του, είτε πρόκειται για κάτι οικονομικό (να μην έχει από πάνω του το κράτος νταβατζή) είτε για κάτι άλλο (ναρκωτικά, γάμος με άτομο ίδιου φύλου).

Έχουν αλλάξει επικεφαλής πρόσφατα βέβαια, οπότε δεν ξέρω σε τι δίνουν πλέον μεγαλύτερη βαρύτητα. Δε συμφωνώ σίγουρα σε όλα μαζί τους, αλλά τους θεωρώ καλύτερη επιλογή συγκριτικά με την αριστερίστικη αντίληψη των Δημοκρατικών από τη μία και τη συντηρητικότητα (και την προσωπική ηλιθιότητα του Τραμπ) των Ρεπουμπλικάνων από την άλλη.
Aυτο που μου κανει εντύπωση είναι πως απο την ανυπαρξία σχεδόν έπιασε 3,3% σε μια ιστορικά δυσκολη στιγμη, τη σκληρή μάχη μεταξυ των δυο μεγάλων κομμάτων το 2016...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,297 μηνύματα.
Είναι άλλες οι συνθήκες φίλε.Στην Αμερική αυτά τα κόμμα κυριαρχούν πάνω από 100
Χρόνια.Επισης οι Αμερικανοί δεν είναι Έλληνες που μόλις άκουσαν τον Αλέξη να λέει ότι η Ελλάδα θα επιβληθεί στους ξένους τον ψήφισαν μαζικά.Η Ελλάδα είναι μια σοσιαλιστική μπανανία δυστυχώς που θέλει να το παίξει προοδευτική χώρα.

Η ιστορία θα δείξει. Σοσιαλισμό δεν έχει η Ελλάδα φίλε. Είναι απλά μια κακή απομίμηση των ιδεών του οικονομολόγου Κέυνς που πρέσβευε το ενδιάμεσο του καπιταλισμού του Άνταμ Σμιθ με τον Σοσιαλισμό του Καρλ Μαρξ. Έχουμε έναν ανερχομενο ιδιωτικό τομέα ο οποίος υπολειτουργεί καθώς οι νόμοι τον κρατούν εγκλωβισμένο και ένα κατεστραμμένο δημόσιο σύστημα που είναι έρμαιο πελατειακών σχεσεων με λίγη γέμιση οικογενειοκρατίας και τρομερή διαφθορά στο εσωτερικό του μηχανισμού του. Ενώ ο Κέυνς υποστήριζε την ενίσχυση και των δύο τομέων έτσι ώστε να αναπτύσσονται παράλληλα χωρίς ο ένας να καταπατά τον άλλον στην Ελλάδα κάνουμε ό,τι μπορούμε για να καταστρέψουμε και τους δύο τομείς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο Τραμπ δε νικαει
Αρχικά δεν ειναι τραμπ - μπαιντεν ειναι ναι η οχι στον τραμπ
Ο τραμπ χάνει:
• αριζονα
• τεξας
• πενσυλβανια
• φλοριντα

Έπρεπε να καταλάβετε οτι θα χάσει όταν κανει ομιλίες στην ντακοτα
Υγ οι δημοκρατικοί περνούν όλες τις σημαντικες πολιτείες (ΝΕΑ Υόρκη, Νιού τζερσει, Καλιφορνια, Τέξας, Πενσυλβάνια, Φλοριντα, Γουκινγκ, Βόρεια Καρολίνα)
Λυπάμαι που το λέω αλλά θα χάσει ο τραμπ

Όλες οι πληροφορίες που έχουμε προέρχονται από ΜΜΕ που είναι ξεπουλημενα στους Δημοκρατικούς. Κρατήστε μικρό καλάθι. Ότι επιχειρούν να τον φάνε στην γωνία το κάνουν εδώ και καιρό και το βλέπουμε. Όταν θα αρχίσουν τα debates τότε θα κριθούν πολλά καθώς ο Τραμπ έρχεται αντιμέτωπος με έναν νοητικά ανάπηρο άνθρωπο. Θα δείξει στο τέλος.

Υ.Γ. αν φτάσαμε σε σημείο μέχρι και στις Νότιες Πολιτείες να ψηφίζουν δημοκρατικούς οι παραδοσιακοί άνθρωποι τότε ο κόσμος αυτός είναι χαμένος από χέρι.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Η ιστορία θα δείξει. Σοσιαλισμό δεν έχει η Ελλάδα φίλε. Είναι απλά μια κακή απομίμηση των ιδεών του οικονομολόγου Κέυνς που πρέσβευε το ενδιάμεσο του καπιταλισμού του Άνταμ Σμιθ με τον Σοσιαλισμό του Καρλ Μαρξ. Έχουμε έναν ανερχομενο ιδιωτικό τομέα ο οποίος υπολειτουργεί καθώς οι νόμοι τον κρατούν εγκλωβισμένο και ένα κατεστραμμένο δημόσιο σύστημα που είναι έρμαιο πελατειακών σχεσεων με λίγη γέμιση οικογενειοκρατίας και τρομερή διαφθορά στο εσωτερικό του μηχανισμού του. Ενώ ο Κέυνς υποστήριζε την ενίσχυση και των δύο τομέων έτσι ώστε να αναπτύσσονται παράλληλα χωρίς ο ένας να καταπατά τον άλλον στην Ελλάδα κάνουμε ό,τι μπορούμε για να καταστρέψουμε και τους δύο τομείς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Όλες οι πληροφορίες που έχουμε προέρχονται από ΜΜΕ που είναι ξεπουλημενα στους Δημοκρατικούς. Κρατήστε μικρό καλάθι. Ότι επιχειρούν να τον φάνε στην γωνία το κάνουν εδώ και καιρό και το βλέπουμε. Όταν θα αρχίσουν τα debates τότε θα κριθούν πολλά καθώς ο Τραμπ έρχεται αντιμέτωπος με έναν νοητικά ανάπηρο άνθρωπο. Θα δείξει στο τέλος.

Υ.Γ. αν φτάσαμε σε σημείο μέχρι και στις Νότιες Πολιτείες να ψηφίζουν δημοκρατικούς οι παραδοσιακοί άνθρωποι τότε ο κόσμος αυτός είναι χαμένος από χέρι.
Ελάχιστο ρόλο θα παιξουν
Ο Τραμπ μετράει χιλιάδες νεκρούς με κοβιντ 19 και το παιχνίδι έχει κριθεί
Τι να κανουμε
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ο Τραμπ δε νικαει
Αρχικά δεν ειναι τραμπ - μπαιντεν ειναι ναι η οχι στον τραμπ
Ο τραμπ χάνει:
• αριζονα
• τεξας
• πενσυλβανια
• φλοριντα

Έπρεπε να καταλάβετε οτι θα χάσει όταν κανει ομιλίες στην ντακοτα
Υγ οι δημοκρατικοί περνούν όλες τις σημαντικες πολιτείες (ΝΕΑ Υόρκη, Νιού τζερσει, Καλιφορνια, Τέξας, Πενσυλβάνια, Φλοριντα, Γουκινγκ, Βόρεια Καρολίνα)
Λυπάμαι που το λέω αλλά θα χάσει ο τραμπ

Σημειωση εδώ: και να χάσει ο Τραμπ δεν πειράζει καθώς έτσι είναι η δημοκρατια κάποτε νικάς και κάποτε χάνεις!!!Θα με πείραζε αν ήμουν φανατικός υποστηρικτής η μέλος σε κάποιο κόμμα.Αρα και να χάσει ο Τραμπ η ζωή συνεχίζεται 😎😎
Άρα να μην λυπάσαι για τίποτα.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Δεν ξέρω πολλά για τη πολιτική στη Αμερική αλλά ένα πράγμα θα πω δεν αντέχω άλλο να βλέπω την πορτοκαλοφατσα του Τραμπ στο ίντερνετ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,297 μηνύματα.
Ελάχιστο ρόλο θα παιξουν
Ο Τραμπ μετράει χιλιάδες νεκρούς με κοβιντ 19 και το παιχνίδι έχει κριθεί
Τι να κανουμε

Θα δείξει, θα δείξει. Και εγώ έτσι πίστευα και πιστεύω ακόμη, ότι δυστυχώς θα ηττηθει με τον κορωνοιο. Ήταν ένα από τα λάθη του Τραμπ να μην λάβει μέτρα προστασίας των ηλικιωμένων χωρίς να κλείσει την οικονομία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σημειωση εδώ: και να χάσει ο Τραμπ δεν πειράζει καθώς έτσι είναι η δημοκρατια κάποτε νικάς και κάποτε χάνεις!!!Θα με πείραζε αν ήμουν φανατικός υποστηρικτής η μέλος σε κάποιο κόμμα.Αρα και να χάσει ο Τραμπ η ζωή συνεχίζεται 😎😎
Άρα να μην λυπάσαι για τίποτα.

Έχει ο καιρός γυρίσματα, αλλά η ήττα του Τραμπ θα είναι μια ακόμη ήττα στον πόλεμο κατά του άμετρου ισοπεδωτικου μοντερνισμού.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Αυτή είναι μια από τις σημαντικότερες διαφορές τους από τους Ρεπουμπλικάνους: είναι φιλελεύθεροι και κοινωνικά. Δεν είναι όμως κοντά στους Δημοκρατικούς αφού έχουν εντελώς αντίθετες θέσεις για την οπλοφορία. Κατά τα άλλα δε νομίζω ότι είναι κακές θέσεις η αποποινικοποίηση των ναρκωτικών ή η θεσμοθέτηση του γάμου ομοφυλόφιλων, ούτε βέβαια πιστεύω ότι είναι οι σημαντικότερες πτυχές της πολιτικής. Στην ουσία υποστηρίζουν την πλήρη ελευθερία του πολίτη να κάνει ό,τι θέλει που δεν επηρεάζει αρνητικά τους γύρω του, είτε πρόκειται για κάτι οικονομικό (να μην έχει από πάνω του το κράτος νταβατζή) είτε για κάτι άλλο (ναρκωτικά, γάμος με άτομο ίδιου φύλου).

Έχουν αλλάξει επικεφαλής πρόσφατα βέβαια, οπότε δεν ξέρω σε τι δίνουν πλέον μεγαλύτερη βαρύτητα. Δε συμφωνώ σίγουρα σε όλα μαζί τους, αλλά τους θεωρώ καλύτερη επιλογή συγκριτικά με την αριστερίστικη αντίληψη των Δημοκρατικών από τη μία και τη συντηρητικότητα (και την προσωπική ηλιθιότητα του Τραμπ) των Ρεπουμπλικάνων από την άλλη.
Το προβλημα μου με το LP ειναι πως προσπαθουν να μαζεψουν ψηφους απο τους αριστερους που δεν πολυγουσταρουν τον υποψηφιο του κομματος τους τοσο σε προηγουμενες, οσο και τις τρεχουσες εκλογες, οποτε καταληγουν να προβαλλουν τα στοιχεια του φιλελευθερισμου που ειναι κοντα στους δημοκρατες, απο τα ανοιχτα συνορα μεχρι τους BLM. Εκλογικα εχει λογικη, αλλα φοβαμαι λιγο πως θα γινει υπερβολικα "αριστερη" πλατφορμα και δεν ξερω κατα ποσο θα μπορει να ενσωματωσει δεξιους, οταν αναποφευκτα κατεβασουν κανεναν περιεργο οι Ρεπουμπλικανοι
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Μεγάλο δίλημμα....από τους Τραμπ και Μπάιντεν χίλιες φορές να βγει ο Kanye West (😂😂).

Πλάκα πλάκα ελπίζω να πάρει πόδι ο Τραμπ, ο χειρότερος πρόεδρος που έχει υπάρξει στην ιστορία της ΗΠΑ και από τους χειρότερους "ηγέτες" κρατών στην σύγχρονη ιστορία
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, την Ελλάδα την συμφέρει να χάσει τις εκλογές ο Τραμπ, διότι με το που τις χάσει, αυτόματα οι "μισοτουρκοι" Δημοκρατικοί θα πλήξουν άσχημα την Τουρκία για ο,τι έχει κάνει και θα κάνει στο μέλλον.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,297 μηνύματα.
Μεγάλο δίλημμα....από τους Τραμπ και Μπάιντεν χίλιες φορές να βγει ο Kanye West (😂😂).

Πλάκα πλάκα ελπίζω να πάρει πόδι ο Τραμπ, ο χειρότερος πρόεδρος που έχει υπάρξει στην ιστορία της ΗΠΑ και από τους χειρότερους "ηγέτες" κρατών στην σύγχρονη ιστορία
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, την Ελλάδα την συμφέρει να χάσει τις εκλογές ο Τραμπ, διότι με το που τις χάσει, αυτόματα οι "μισοτουρκοι" Δημοκρατικοί θα πλήξουν άσχημα την Τουρκία για ο,τι έχει κάνει και θα κάνει στο μέλλον.


Ο χειρότερος μακράν βασικά είναι ο Ομπάμα. Από τους πιο καταστροφικους προέδρους στην ιστορία. Τον έβαλαν σαν πρόεδρο βιτρίνα, η μεγάλη αλλαγή των καιρών ο πρώτος Αφρικανός πρόεδρος των ΗΠΑ. Αλλά είδαμε πως στην εξουσία τέτοια πράγματα δεν μετράνε, αν και Αφρικανός δεν διστασε να συνεχίσει σε εκρηκτικό βαθμό το interventionist focus των ΗΠΑ σε Αφρική και Μέση Ανατολή με την πλήρη εμπλοκή των ΗΠΑ στον Συριακό εμφύλιο και την κρυφή πώληση όπλων στο Ισλαμικό Κράτος του Ιράκ και της Συρίας ( ISIS ) αλλά και την υποστήριξη των μη κυβερνητικών δυνάμεων διαλύοντας για τα καλά το status quo της Συρίας ( με τις γνωστές συνέπειες της προσφυγιάς και της λαθρομεταναστευσης που την πληρώνουμε εμείς και όχι ο κύριος Μπαράκ ). Η ζωή των Αφροαμερικανών δεν βελτιώθηκε σε κανέναν τομέα και το δειχνουν τα στατιστικά ενώ έδειξε απίστευτη καθυστέρηση στον τομέα της οικονομίας όπου και θεωρήθηκε καταστροφικός. Νομίζω κατά την διάρκεια της προεδρίας του σημειώθηκε ρεκόρ στην ρίψη βομβών από τις ΗΠΑ σε ξένο έδαφος.

Θα έρθει και η ώρα της "δίκης" του Τραμπ όπου θα αξιολογηθεί για ο,τι έκανε αν και όπως φαίνεται στην οικονομία και στην οργάνωση της κοινωνίας ο Τραμπ απεδείχθη πολύ καλός ( να τονίσουμε ότι το 80% των ιδεών του δεν υλοποιήθηκε ποτέ εξαιτίας του φραγμού που του έθεταν οι Δημοκρατικοί της Γερουσίας και του Κογκρέσου ).

Τα θες και τα ξεστομιζεις τα περί αντιτουρκων Φιλελλήνων Δημοκρατικών; Να σου θυμίσω ότι ο Ομπάμα και ο Ερντογάν πήγαιναν χέρι χερι; Να σου θυμίσω ότι όταν ο Τραμπ μίλαγε για απαγόρευση πώλησης F-35 στην Τουρκία εξαιτίας της αγοράς S-400 από την Ρωσία και μερικοί Δημοκρατικοί γερουσιαστές παραπονέθηκαν και αντιτάχθηκαν σε αυτήν την απόφαση; Που είδες εσύ την αντιτουρκικη στάση των Δημοκρατικών;

τελος να τονίσουμε ότι ούτε εμείς που στηρίζουμε τους Ρεπουμπλικάνους αναμένουμε την σωτηρία από τις Μεγάλες Δυνάμεις. Μην ξεχνάτε ότι η κάθε χώρα κοιτάει τα συμφέροντα της, δεν υπάρχει το κάνω για την ψυχή της μάνας μου και αυτό πάει και προς τους βλάκες που περιμένουν προφητείες με ξανθά γένη που θα τους κάνουν δώρο την Πόλη. Τα συμφέροντα και των ΗΠΑ και της Ρωσίας είναι με την Τουρκία ( η οποία ανέκαθεν ειχε άριστη εξωτερική πολιτική σε αντίθεση με την εθελοδουλη δικιά μας στάση) μιας που από εκεί περνάνε πολλοί αγωγοί και για τους δύο. Γιατί κατακρινετε τον Τραμπ αν είναι με τους Τούρκους; Τα συμφέροντα τα δικά του δεν θα κοιτάξει; Γιατί να έρθει να σώσει εσένα σε ενδεχόμενο πολέμου; Στρατό εσύ δεν έχεις να σε σώσει; Πρέπει κάποια στιγμή λίγο να απογαλακτιστουμε και να μην περιμένουμε βοήθεια από τους Δυτικούς ( ή τους Ανατολικούς ).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Μεγάλο δίλημμα....από τους Τραμπ και Μπάιντεν χίλιες φορές να βγει ο Kanye West (😂😂).

Πλάκα πλάκα ελπίζω να πάρει πόδι ο Τραμπ, ο χειρότερος πρόεδρος που έχει υπάρξει στην ιστορία της ΗΠΑ και από τους χειρότερους "ηγέτες" κρατών στην σύγχρονη ιστορία
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, την Ελλάδα την συμφέρει να χάσει τις εκλογές ο Τραμπ, διότι με το που τις χάσει, αυτόματα οι "μισοτουρκοι" Δημοκρατικοί θα πλήξουν άσχημα την Τουρκία για ο,τι έχει κάνει και θα κάνει στο μέλλον.
Εεεεε οι Δημοκρατικοί δεν τους ενδιαφέρει για το το γίνεται εδώ.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Επίσης, την Ελλάδα την συμφέρει να χάσει τις εκλογές ο Τραμπ, διότι με το που τις χάσει, αυτόματα οι "μισοτουρκοι" Δημοκρατικοί θα πλήξουν άσχημα την Τουρκία για ο,τι έχει κάνει και θα κάνει στο μέλλον.

Μισότουρκοι δημοκρατικοί, είσαι σίγουρος???
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Την Κύπρο επι ρεπουμπλικα την χασαμε
Όσο για τον Ομπάμα ο τραμπ τα βρήκε έτοιμα απο τον Ομπάμα και μιλάτε;
Να μιλάμε;;;Δεν είμαι κανένα κομματόσκυλο που χτυπιέται για ένα κόμμα.
Υποστηρίζω Ρεπουμπλικανούς μέχρι εκεί ξέρω τα θετικά και τα αρνητικά του Τραμπ και ξέρω ότι σαν πρόεδρος έκανε τραγικά λάθη.Οπως θεωρω ότι ο Ομπάμα ήταν καλός σαν πρόεδρος.
Όσο για την Κύπρο οποίος και να κυβερνούσε το ίδιο θα συνέβαινε μην λέμε βλακείες τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Να μιλάμε;;;Δεν είμαι κανένα κομματόσκυλο που χτυπιέται για ένα κόμμα.
Υποστηρίζω Ρεπουμπλικανούς μέχρι εκεί ξέρω τα θετικά και τα αρνητικά του Τραμπ και ξέρω ότι σαν πρόεδρος έκανε τραγικά λάθη.Οπως θεωρω ότι ο Ομπάμα ήταν καλός σαν πρόεδρος.
Όσο για την Κύπρο οποίος και να κυβερνούσε το ίδιο θα συνέβαινε μην λέμε βλακείες τώρα.
Για την Κύπρο τα ιδια
Που να το περίμενα ένας πρόεδρος που ήταν στη διαπλοκή (Νιξον) να μας προδώσει στο τελος
Υγ λίγο δύσκολο να μαστε σε 1 απο τα 2 κόμματα αφού δεν ήμαστε αμερικανοί
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Αυτή είναι μια από τις σημαντικότερες διαφορές τους από τους Ρεπουμπλικάνους: είναι φιλελεύθεροι και κοινωνικά. Δεν είναι όμως κοντά στους Δημοκρατικούς αφού έχουν εντελώς αντίθετες θέσεις για την οπλοφορία. Κατά τα άλλα δε νομίζω ότι είναι κακές θέσεις η αποποινικοποίηση των ναρκωτικών ή η θεσμοθέτηση του γάμου ομοφυλόφιλων, ούτε βέβαια πιστεύω ότι είναι οι σημαντικότερες πτυχές της πολιτικής. Στην ουσία υποστηρίζουν την πλήρη ελευθερία του πολίτη να κάνει ό,τι θέλει που δεν επηρεάζει αρνητικά τους γύρω του, είτε πρόκειται για κάτι οικονομικό (να μην έχει από πάνω του το κράτος νταβατζή) είτε για κάτι άλλο (ναρκωτικά, γάμος με άτομο ίδιου φύλου).

Έχουν αλλάξει επικεφαλής πρόσφατα βέβαια, οπότε δεν ξέρω σε τι δίνουν πλέον μεγαλύτερη βαρύτητα. Δε συμφωνώ σίγουρα σε όλα μαζί τους, αλλά τους θεωρώ καλύτερη επιλογή συγκριτικά με την αριστερίστικη αντίληψη των Δημοκρατικών από τη μία και τη συντηρητικότητα (και την προσωπική ηλιθιότητα του Τραμπ) των Ρεπουμπλικάνων από την άλλη.

Οριακά σχετικό με το θέμα μας, η χρήση ουσιών δεν είναι καθαρά προσωπική υπόθεση, καθώς πολύ συχνά επηρεάζονται άτομα από τον κύκλο του εθισμένου ατόμου - ειδικά στις περιπτώσεις του αλκοολισμού.

Κατά τα άλλα, το κόμμα των φιλελευθέρων δεν ξέρω αν μπορεί να τραβήξει ψήφους από το Ρεπουμπλικανικό κόμμα, γιατί, ειδικά επί Τραμπ, το κόμμα θυμίζει περισσότερο ένα κόμμα λαϊκής δεξιάς του οποίου η μεγαλύτερη μερίδα των ψηφοφόρων έχει μικρή μόνο σχέση στην πραγματικότητα με οικονομικά και κοινωνικά φιλελεύθερες πολιτικές, γι' αυτό και στοχεύουν στο κεντρώο κομμάτι των Δημοκρατικών.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,297 μηνύματα.
Να μιλάμε;;;Δεν είμαι κανένα κομματόσκυλο που χτυπιέται για ένα κόμμα.
Υποστηρίζω Ρεπουμπλικανούς μέχρι εκεί ξέρω τα θετικά και τα αρνητικά του Τραμπ και ξέρω ότι σαν πρόεδρος έκανε τραγικά λάθη.Οπως θεωρω ότι ο Ομπάμα ήταν καλός σαν πρόεδρος.
Όσο για την Κύπρο οποίος και να κυβερνούσε το ίδιο θα συνέβαινε μην λέμε βλακείες τώρα.

Ο Ομπάμα ήταν καλός πρόεδρος;;; what ? Δεν ξεχνάμε την κατάντια της Συρίας.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
aD467E9_700bwp.jpg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Δημοκρατικοί θα βγουν φίλε δυστυχώς 😑
Είναι γυναίκα άρα θα πάρεις ψήφους από τις φεμινίστριες.
Εγω δεν ειμαι τοσο απαισιοδοξος, θα ελεγα οτι ο Biden δεν μπορει να κερδισει, αλλα ο Trump μπορει να χασει.
Η Καμαλα ειναι αρκετα μισητη ακομη και απο τους Δημοκρατες. Η επιλογη της, περα απο τα identity politics, ειναι τραγικη, καθως δεν γινεται σαν κομμα να εχεις λυσσαξει για τη μεταρρυθμιση της αστυνομιας και δικαιοσυνης ή και να αφηνεις εγκληματιες να κανουν ο,τι θελουν ανενοχλητοι, και απο την αλλη να κατεβαζεις tough on crime running mate. Στα debates για την υποψηφιοτητα των Δημοκρατικων η Gabbard την ειχε καταστρεψει οταν αρχισε να τη ρωταει για τον κοσμο που αδικα εχει στειλει στη φυλακη, το οποια θα επαναληφθει και στις εκλογες
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top